FNVOudere moet ook AOW betalen Schaefer ziet in posthuum rapport duizenden banen Binnenland Donkergroen opent de jacht op lichtgroen Janmaat betaalt ton terug aan ministerie Jeugd kiest voor schrijnend kinderleed Nieuwe bisschop Van Luyn vraagt dialoog Jonge buitenlanders lijden vaker aan schizofrenie Bij IRT-affaire gaan hoe dan ook koppen rollen 2MAANDAG 14 FEBRUAR11994 ANP Algemeen Nederlands Pi Man valt uit raam politiebureau rotterdam Een 39-jarige man heeft zaterdagavond een val van tien meter gemaakt uit het hoofdbureau van politie in Rotter- dam. Hij brak zijn benen, polsen en bekken. De man was aange- j houden op verdenking van drughandel. Hij werd volgens een politiewoordvoerder even alleen gelaten in een afgesloten ver hoorkamer op de tweede verdieping en zag toen kans om de gordijnen aan elkaar te knopen, het raam te openen en naar buiten te klimmen. De gordijnen begaven het echter. Man uit Echt pleegt 25 keer ontucht echt» Een 53-jarige man uit het Limburgse Echt die twee weken geleden is aangehouden voor ontucht met vijf kinderen en enke le vrouwen, heeft volgens de politie zeker 25 slachtoffers ge maakt. Direct na de aanhouding kwamen de overige aangiften binnen. In de woning van de man zijn sporen gevonden die dui den op drughandel. De man ontkent de ontucht. Bromfietser rijdt in op politie woudenberg Bij een alcoholcontrole in Woudenberg, bij Amers foort, is afgelopen weekeinde een politieman gewond geraakt aan zijn hoofd bij een aanrijding met een brommer. De politie man had de bestuurder van de brommer een stopteken gegeven. In plaats daarvan reed de brommer met volle vaart in op de con trolepost. Eén agent kon net op tijd wegspringen, de ander raak te gewond. De bromfietser en zijn duo-passagier zijn aangehou den. zwolle richard klunder H Nee, sneert Groenen-lijsttrekker rïgj; Hein van Meeteren richting er j Groenlinks, ,,wij hebben voor vjjJ de verkiezingen geen dure cam- j pagne nodig waarbij snelle jon- j. jgens van een reclamebureau wanhopig de kiezersmarkt af- strópen. Want groen is voor ons geen marketing. De kiezer heeft e j allang door dat hij daarmee jjj.: wordt belazerd". i De Groenen schrijven in hun l< verkiezingsfolder dat ze zichzelf 3 niet willen profileren door an- g dere partijen naar beneden te lw_j halen. Maar tijdens het partij- congres zaterdag in Zwolle ujj blijkt dat niet altijd eenvoudig. •s Het steekt de splinterpartij dat grote broer Groenlinks in de Ka- 1_ mer zit en vrijwel zeker fors zal jJ winnen, terwijl die partij vol- gens De Groenen helemaal niet I zo groen is als ze doet voorko op men. Lichtgroen, op zijn best. Maar voor donkergroen moet de kiezer toch echt bij De Groe- t nen zijn. Enige probleem: de enkiezer weet dat nog niet. Een onderzoek toonde on- ,erlangs aan dat de naamsbekend- heid van De Groenen voor ver- r_ betering vatbaa,r is, hoe^vel n_ partij al bijna twaalf jaar gele iden is opgericht. Eén van de [oorzaken daarvan is dat de par- ,j I tij de afgelopen jaren meer aan- j dacht had voor zichzelf dan voor de kiezer. Ruzies en ver- [e Itoen de kleine linkse partijen >j_ zich verzamelden onder de I naam Groenlinks, leken de kan- t sen helemaal verkeken. De huidige bestuursleden doen die roerige periode af met groeistuipen. ,,Het gaat ons nu om het doel, niet om de knik kers", verklaart Hein van Mee teren zaterdag voor zo'n zeven tig toehoorders. „Misschien zijn we een amateurelftal dat tegen Ajax 1 wil spelen. Nou, en?". In Zwolle blijkt dat aan de verdeeldheid een einde is geko men. De lijst voor de kamerver kiezingen levert geen prblemen op en Herman Verbeek, ex- GroenLinks en nu europarle mentariër in de Groene Fractie, moet De Groenen vertegen woordigen in Straatsburg. En ex-provo Roel van Duijn zal er als lijstduwer alles aan doen de partij meer bekendheid te ge ven. ,,U moet mijn kandidaat stelling voor het burgemeester schap van Amsterdam in dat licht zien", zegt Van Duijn za terdag. „Dat is in wezen ook een duw -act." M.aar er is nog een lange weg te gaan. Dc provincie Zeeland 1 biedt onderdak aan welgeteld één lid. En in Drente en Flevoland houdt het met twee leden ook al niet over. De Groe nen richten zich daarom voor de gemeenteraadsverkiezingen op de plaatsen waar de partij een vpetje aan de grond heeft gekregen: Zwolle,; Amsterdam, Nijmegen, Wageningen, Utrecht en Den Haag. De Groenen pleiten voor eco logische solidariteit en een be tere balans tussen ecologie en economie. „Materie is niet al les", stelt de verkiezingsfolder, „de mooiste dingen in het leven zijn gratis en ecologisch verant woord." den haag anp Het beslag op het huis van Cen trumdemocraat Janmaat in Den Haag wordt opgeheven. Jan- maat heeft vorige week de 91.000 gulden terugbetaald, die hij aan het ministerie van bin nenlandse zaken was verschul- De landsadvocaat liet dinsdag beslag leggen op Jan maats woning omdat hij de vor- dering niet wilde voldoen. Na een rechterlijke uitspraak zou het huis dan kunnen worden verkocht. Het grootste deel van het be drag, bijna 65.000 gulden, be staat uit een subsidie die in 1986 ten onrechte is uitgekeerd aan het vroegere wetenschap pelijk bureau SWOCI van de Centrumdemocraten. Het bu reau heeft nooit duidelijk kun nen maken waaraan die subsi die was besteed. De vordering van het ministerie was door rente en proceskosten begin dit jaar opgelopen tot 91.000 gul den. Toen de rechter het ministe rie in het gelijk stelde, stelde Binnenlandse Zaken Janmaat persoonlijk aansprakelijk omdat SWOCI in 1992 werd opgehe ven. Het kamerlid was bestuurs lid van het wetenschappelijk bureau, dat werd vervangen door de Thomas Hobbes Stich ting. Ook van die nieuwe stich ting is Janmaat bestuurslid. Experiment: Eén lamp voor een heel huis den haag npa Philips experimenteert met een systeem waardoor de verlich ting van een auto wordt ver zorgd met één sterke lamp. Via glasvezelkabels wordt het licht naar de plaatsen gestuurd waar het nodig is. In principe is het mogelijk om zo ook de verlich ting van een huis of van een kantoor te verzorgen vanuit één lichtbron onder in het pand. Op het ogenblik wordt het systeem in het klein uitgedok terd. Het komt erop neer dat het licht van de ene centrale lamp van een nieuw type en zeer krachtig een leidingnet van glasvezeldraden instraalt. Op de plaats waar het licht no dig is, kan het worden aange past aan het doel waarvoor men het wil gebruiken, als koplamp, achterlicht of binnenverlichting in de auto, als spotje of als licht bron voor huiskamer- of sche merlamp of anderszins. Licht kleur en lichtsterkte kunnen op elke plek afzonderlijk worden Gematigde opstelling vakcentrale wekt wrevel bonden amsterdam anp Verlichting met gebruikma king van glasvezel is een stuk veiliger in het gebruik, zegt Phi lips. Er zijn namelijk geen elek triciteitsdraden meer nodig door auto of huis. Slechts op een centraal punt heeft het sys teem voor de ene centrale lamp een contactpunt nodig. De vakcentrale FNV wil dat bejaarden AOW-premie gaan betalen over hun aanvullende pensioen om de oude dagsvoorziening betaalbaar te houden. De FNV stelt dat in de nota 'Sociale zekerheid in beweging' die vandaag wordt besproken door de federatieraad, de voorzitters van de bij de FNV aangesloten bonden. het tarief in de tweede schijf zou stijgen tot 64 procent en in 'de derde schijf (boven de 86.000 gulden bruto) zelfs tot 74 pro cent. De vakcentrale onderschreef vorige week al in een ontwerp advies van de Sociaal-Economi sche Raad het plan om AOW- premie te gaan heffen over aan vullende pensioenen. Ook stemde de vakcentrale min of meer in met een bevriezing van de uitkeringen de komende vier jaar. Die uiterst gematigde op stelling heeft voor wrevel ge zorgd bij een aantal bonden. Vooral de ambtenarenbond Ab vaKabo verwijt de vakcentrale de koppeling tussen lonen en uitkeringen al op voorhand weg te hebben gegeven. Maar ook de Dienstenbond en de. Voe dingsbond vinden dat de vak centrale te ver is gegaan. In het ontwerp-advies stellen Nu betalen de ongeveer 5,5 mil joen werkenden ruim veertien procent AOW-premie. Als de ongeveer 1,2 miljoen bejaarden met een aanvullend pensioen ook gaan meebetalen, kan de AOW-premie omlaag zodat de oudedagsvoorziening ook op langere termijn betaalbaar kan blijven. De vakcentrale zit daar mee op dezelfde lijn als D66, al willen de Democraten het beta len van AOW-premie beperken tot een heffing van zeven pro cent op aanvullende pensioe nen van meer dan zes mille per jaar. PvdA-leider Kok opperde vorige week om ook AOW-pre mie te gaan heffen over het in komen boven de 43.000 gulden bruto per jaar, de eerste belas tingschijf. Nu betaalt iedereen alleen AOW over de eerste schijf. Koks plan betekent dat Amsterdam De kinderjury van World Press Photo heeft zaterdag een foto van een kind dat afval verzamelt op een vuilnisbelt in Manilla uitgeroepen tot beste foto van het jaar. De winnende foto werd in april 1993 genomen door de Australische fotograaf Stephen Dupont. De Australiër maakte de zwart - wit-foto van het verfomfaaide vuilverzamelaartje op de vuilnis belt Smokey Mountain (rokerige berg) in een buitenwijk van de Fi- lipijnse hoofdstad waar 3.500 fa milies tussen het afval leven. De kinderjury koos de foto van Du- pont uit 300 foto's en dia's die de volwassenen-jury van World Press Photo had geselecteerd. De jury bestaat uit schoolkinde ren van elf, twaalf en dertien jaar die afkomstig zijn uit Denemar ken, Hongarije, Italië, Nederland, Frankrijk, Israël, Groot-Brittannië, Duitsland en Spanje. De prijs van de kinderjury wordt, net als de andere onder scheidingen van World Press Pho to, op 26 april in Amsterdam uit gereikt. World Press Photo Children's Award 1994 bestaat uit een geldbedrag van 2.500 gulden en een trofee van de Volkskrant. FOTO'S ANP EN STEPHEN DUPONT de vakcentrales, werkgeversor ganisaties en de onafhankelijke kroonleden dat het de komende jaren 'telkenjare in de verwach ting ligt' dat de bevriezing van het minimumloon en de uitke ringen 'onder ogen zal moeten worden gezien'. AbvaKabo- voorzitter Vrins vindt die tekst veel te ver gaan. Volgens hem wordt de koppeling tussen lo nen en uitkeringen daarbij al bij voorbaat opgegeven. „Het FNV- standpunt is in dit stuk onher kenbaar", meent hij. Het ont werp-advies ademt volgens hem verder veel te veel een sfeer van bezuinigingen op de collectieve sector, hetgeen voor al de ambtenarenbond een doorn in het oog is. Volgens een woordvoerder van de vakcentrale FNV wordt de soep niet zo heet gegeten als die wordt opgediend. „Het heeft geen zin om moord en brand te schreeuwen, want wij willen de koppeling handhaven", zegt hij. Dat neemt volgens hem niet weg dat ook de vakbeweging met de economische en politie ke realiteit rekening moet hou den. Tijdens het wijdingsgebed werd zaterdag een boek met de vier evange liën boven het hoofd van de nieuwe bisschop gehouden. FOTO ANP PAUL STOLK rotterdam dick van der plas luisteren. „Gods woord is im mers groter dan onze inzich ten." De 58-jarige Van Luyn ruilde afgelopen zaterdag het ambt van secretaris-generaal van de Nederlandse bisschoppencon ferentie in voor dat van bis schop van Rotterdam. Van Luyn is de opvolger van bisschop Bar, die begin vorig jaar aftrad na geruchten over homoseksuele contacten. Bar was zaterdag de grote afwezige bij de plechtig heid. Hij wilde niet dat zijn komst de aandacht van de nieu we bisschop zou afleiden. Wel was er in de kerk een klaterend applaus voor Bar, toen Van Luyn zijn voorganger bedankte voor 'zijn onvermoeibare inzet voormensen'. Bij zijn aantreden als nieuwe bisschop van Rotterdam heeft Van Luyn zaterdag nadrukkelijk gekozen voor de dialoog. Hij riep alle gelovigen op tot „sa menwerking met allen voor het zelfde evangelie van Christus, steeds met de vaste wil om el kaar niet los te laten." Vasthouden aan het evangelie zal volgens Van Luyn leren „dat er meer is dat ons samenbindt dan wat ons scheidt". Met op één van de voorste rijen in de kerk vertegenwoordigers van het behoudende Contact Rooms-Katholieken en de pro gressieve Acht Mei Beweging naast elkaar, pleitte de bisschop voor een respectvol naar elkaar den haag anp Het aantal jonge Surinaamse en Antilliaanse mannen dat we gens schizofrenie voor de eerste maal in een psychiatrisch zie kenhuis wordt opgenomen, is vijf maal zo hoog als het aantal Nederlandse mannen met deze ziekte. Dit blijkt uit een onder zoek van de Haagse psychiater J. Selten. Schizofrenie is een ernstige, vaak blijvende psychische aan doening. Mensen die aan deze ziekte lijden, hebben vaak last van hallucinaties en waanidee ën. Ze horen stemmen die er niet zijn of denken dat ze wor den vergiftigd of achtervolgd. Volgens de psychiater wordt vaak en ten onrechte gedacht dat schizofrenie-patiënten ge spleten persoonlijkheden zijn of een lage intelligentie hebben. Onder jonge Surinaamse vrouwen komt de ziekte twee tot drie keer zo veel voor, onder jonge Marokkaanse mannen vier keer. Selten kan niet verkla ren waarom deze groepen bui tenlanders vaker dan Nederlan ders voor schizofrenie in een in richting worden opgenomen. Selten deed zijn onderzoek onder mensen van 15 tot en met 34 jaar. De gegevens be slaan de periode van 1986 tot en met 1990. De psychiater maakte voor zijn onderzoek gebniik van het nationale patiëntenregister. Daarin staat een groot aantal gegevens van mensen die in psychiatrische ziekenhuizen worden verpleegd. De gegevens zijn anoniem. De onderzoeksresultaten ko men volgens de psychiater overeen met soortgelijk onder zoek onder migranten uit het Caraïbisch gebied die zich in de jaren '50 en '60 in Engeland hebben gevestigd. De Haagse psychiater vindt dat deze ontwikkeling goed in de gaten moet worden gehou- .den. „Als dit verschijnsel tijde lijk is, is het niet zo verontrus tend. Maar als het blijvend is, wordt het ernstig." Volgens Sel ten is verder onderzoek nodig om achter de oorzaken te ko men. Hij wil dat het ministerie van WVC dat betaalt. Politie op zoek naar nepagenten en hun slachtoffer winschoten anp De politie van Winschoten is op zoek naar twee als agen ten vermomde mannen die vrijdagavond tijdens koop avond een nog onbekende man beroofden en meena men. De twee nepagenten werk ten de man in een drukke winkelstraat met enig geweld tegen de grond, aldus om standers. Die dachten dat het om een heuse politie-actie ging en grepen niet in. De man werd een attaché-koffer afhandig gemaakt en vervol gens werd hij door de nepa genten meegenomen in een rode auto. De politie 'neemt de zaak ernstig op totdat het tegen deel bewezen is', maar een grap wordt vanwege de car navalsviering niet uitgeslo ten. Er is volgens de woord voerder geen aangifte van be roving gedaan, noch zijn er vermiste personen gemeld. amsterdam hans leber Een groepje ontslagen Amsterdamse re chercheurs speurt naar de handel en wan del van de politieleiding. Uit rancune. Om te bewijzen dat links en rechts mensen bo ter op hun hoofd hebben. Zelf werden ze wegens 'normafwijkend gedrag' wegge stuurd. Tegen de verdenking was geen re delijk verweer mogelijk, vinden zij. Zo ver tellen zij over een collega tegen wie voor de somma van 8.000 gulden een belastende verklaring werd gekochtdoor recher cheurs van het inmiddels opgeheven inter regionaal rechercheteam Noordholland- Utrecht, het IRT. De gekochte informatie bleek duur betaald, want onjuist. Die collega is gerehabiliteerd. Zijzelf niet. De hulp van een psychiater die de meesten van hen inriepen, spreekt-boek- delen: de nood is hoog. In hun zucht naar wraak gebruiken zij camera's om de korps leiding te volgen, beschikken zij ovgr sema foons en andere hulpmiddelen voor hun onderzoek. Ze genoten toen bleek dat hun voormalige superieuren verantwoordelijk waren voor feestjes in de Amsterdamse politiesociëteit waarbij criminelen aanwezig waren. Ook de nieuwjaarspartij op de Amsterdamse poli tieschool, waarbij enkele commissarissen en leden van de recherchetop aanwezig wa ren, deed stof opwaaien. Tijdens de feeste lijkheden werden twee mensen met verdo vende middelen van het toilet geplukt en naar het politiebureau overgebracht. Het waren weliswaar introducées, maar wie nam ze mee? Ze zullen dóórzoeken tot ze iets compro- mitterends vinden van hun voormalige ba zen. Het IRT is ook aan de beurt. Eén van de ontslagen rechercheurs was gewend in het criminele milieu biertjes te drinken. Dat snapten die jongens uit Utrecht natuurlijk niet, dat het in Amsterdam zo toegaat. Maar boeven vang je toch zeker met boeven? Hun activiteiten dragen inmiddels bij aan de verwarring die ontstond na het beruchte persbericht in december, waarin Nordholt, Van Thijn en hoofdofficier Vrakking zeiden dat het gebruik van een volgens hen onver antwoorde opsporingsmethode tot ophef fing van IRT had geleid. De vraag om wat voor methode het ging, bleef onbeant woord. Inmiddels kan worden aangenomen dat de bedoelde opsporingsmethode vorige week door VPRO-radio en Het Parool is onthuld, ook al zwijgt Justitie er nog steeds over. Een informant zou met medeweten van de poli tie zijn eigen drugorganisatie hebben mo gen opzetten. Als hij de drugs en de centjes gewoon had ingeleverd, was er niets aan de hand geweest. Maar het liep anders. De po ging de man geloofwaardig het milieu te la ten binnendringen om zo een andere drug bende op te kunnen rollen, gebruikte de be trokkene om ongestoord écht drugbaron te worden. Een eerste rijksrecherche-onderzoek naar de vermeende corruptie in Amsterdam le verde geen bewijzen op, maar ook in Am sterdam weten ze dat dit niet veel betekent. De gehoorde personen, onder wie de Utrechtse politiechef Wiarda, voorzitter Van Duijn van de Nederlandse Politiebond en zijn collega Kruizinga van de Algemeen Christelijke Politiebond die de beschuldi gingen uitten, hebben nooit gezegd over bewijzen te beschikken. Ze hoorden het van IRT-rechercheurs die zich verwonderden over onderzoeken die in Amsterdam stuk liepen. Die rechercheurs, vooral afkomstig uit Utrecht, mogen nu hun zegje doen bij de onafhankelijke commissie en tijdens een tweede, meer omvattend onderzoek van de rijksrecherche. Voorzitter De Jong van de dienstcommissie (ondernemingsraad) van de Amsterdamse politie zei dit weekeinde dat Wiarda, Van Duijn en Kruizinga moeten aftreden. „De conclusies van de rijksrecherche zijn helder. Het is niet waar. Ze hebben allemaal een verschrikkelijk grote broek aangetrokken", aldus De Jong* „Als Wiarda feiten had, dan had hij ze bij de rijksrecherche op tafel kun nen leggenHet lijkt er steeds meer op dat er hoe dan ook koppen zullen rollen. amsterdam anp Een Amsterdams 'werkbedrijf voor jongeren', dienstenwinkels waar goedverdienende tweever dieners met veel geld en weinig tijd diensten kunnen kopen van mensen met veel tijd en weinig geld. Een bedrijf voor de bo demsanering en een Groen fonds dat milieuvriendelijke be drijven aantrekt. Het is een greep uit de was lijst aan suggesties die een onaf hankelijke werkgroep doet om de enorme werkloosheid terug te dringen. Op dit moment zit ongeveer een op de tien Am sterdammers zonder betaalde baan. De groep, waarvan veel mensen uit het bedrijfsleven deel uitmaakten, stond onder leiding van de twee weken gele den overleden Jan Schaefer. Het rapport 'Het werk ligt op straat' is helaas Schaefers testa ment geworden, zei PvdA-frac- tievoorzitter Van der Laan tij dens de presentatie zaterdag in het stadhuis. Van der Laan was degene die eind vorig jaar Schaefer uitdaagde om ideeën aan te dragen voor de bestrij ding van de werkloosheid. Als lichtend voorbeeld diende het werkverschaffingsproject dat in de jaren dertig veel banen ople verde en het nageslacht het Am sterdamse Bos bracht. Schaefer en zijn groep heb ben in hun rapport een reeks ei gentijdse Amsterdamse-Bosva- rianten opgenomen. Oudere onderwijskrachten op wacht geld kunnen bijvoorbeeld soe laas bieden voor de wachtlijsten voor taalcursussen voor al lochtonen. Een Amsterdams be drijf voor de bodemsanering dat ook leerlingen en werklozen in dienst neemt, kan onder meer de vervuilde bodems van de grachten en de haven aanpak ken. De overlast van touringcars in de stad kan worden verminderd door de bussen op servicepun ten aan de ringweg op te van gen en naar een parkeerplaats te laten begeleiden door spe ciaal personeel. Ook de bewa king van die bussen levert werk op. Een promotie- en informa tieteam kan mensen op straat wijzen op speciale evenemen ten. Volgens de groep Schaefer moet Amsterdam er goed op toezien dat Schiphol zijn toe zegging gestand doet om nieuw personeel vooral in de regio te zoeken. Door de uitbreiding van de luchthaven ontstaan tot 2015 55.000 nieuwe banen, waarvan 30.000 voor mensen met weinig opleiding. Een eerder door Van der Zwan en Van Boven voor Den Haag gelanceerd idee wordt door Schaefers groep geadop teerd. Ook Amsterdam moet een werkbedrijf krijgen, een soort uitzendbureau waar jon geren voor een bepaalde perio de vast in dienst worden geno men. Het bedrijf biedt ze werk en eventueel scholing aan. Tij dens het werkverband loopt de uitkering door. De verdiensten worden gebruikt om een toeslag te betalen die de jongeren sti muleert.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3