'Gabor kijkt alleen of een vos een speeltje heeft' Angolese burgeroorlog eigenlijk familiestrijd .Centnlmdemocraten voor Nederlanders gevaarlijker' Feiten &Menemgen Zjirinovski als mediaclown Indianenstam van 50 miljoen dollar trekt veel nieuwe leden aan MAANDAG 14 FEBRUAR11994 Sinds zijn opmerkelijke succes in de Russi sche verkiezingen van december heeft Vla dimir Zjirinovski zich een meester getoond in het manipuleren van de internationale nieuwsorganisaties. Zijn bizarre gedrag en schokkende uitspraken hebben zoveel pu bliciteit gekregen dat hij in korte tijd is op geklommen tol een van de beruchtste poli tici op het hedendaagse internationale to neel. Hij maalt er niet om dat de meeste aan dacht die hij in de buitenlandse media krijgt vijandig of spottend van toon is. Het enige dat telt. is dat hij in het nieuws blijft en dat er over hem wordt gesproken. Want Zjirinovski gebruikt deze internationale aandacht vooral om indruk te maken op het Russische thuisfront. Zijn reputatie als de man die spijkers met koppen slaat, wordt er door versterkt, terwijl de positie van zijn ri valen, met name Boris Jeltsin, die qua pu bliciteit ver bij Zjirinovski achterblijft, wordt ondergraven. De internationale media zien Zji rinovski vrijwel una niem als een ultra- nationalistische volksmenner en een potentieel buitenge woon gevaarlijk man Zjirinovski als duivelse boem an. Maar tegelijker tijd staan de media bloot aan de verlei ding om hem als een politieke clown te zien, die zulke ra re fratsen uithaalt, dat het zonde is om de verhalen niet mee te nemen Zjirinovski als amusement. Zjirinovski speelt gewiekst op deze dubbel zinnige houding in. Hij zorgt er steevast voor dat zijn opmerkingen zo belachelijk, beledigend en opvallend mogelijk zijn. En de meeste van zijn uitspraken halen de in ternationale media. Een van de redenen hiervoor is dat de meeste kranten en televisie- en radiosta tions zijn geabbonneerd op de grote inter nationale nieuwsagentschappen Reuters, AP (Associated Press) en AFP (Agence Fran- ce-Pressè) die sinds december al honder den kleurrijke verhalen over Zjirinovski hebben afgescheiden. Een groot deel van de overige media, die vaak geconditioneerd zijn om te denken dat alles dat door een nieuwsagentschap wordt gemeld wel echt nieuws moet zijn, geeft de verhalen door en functioneert zo als een in ternationaal podium voor Zjirinovski. Sommige nieuwsmedia (waaronder deze krant red.) hebben besloten Zjirinovski's verbale uitspattingen grotendeels te nege ren, echter zonder daarbij uit het oog te verliezen dat hij een politiek machtsblok vertegenwoordigt waar wel degelijk reke ning mee dient te worden gehouden. Onlangs maakte de Tsjechische premier Va clav Klaus een doortastende opmerking over Zjirinovski. Gevraagd naar zijn com mentaar op Zjirinovski's voorspelling dat de Tsjechische Republiek weldra zal zijn gere duceerd tot Praag en een aantal bierbrou werijen, zei Klaus: „Het is nergens voor no- dig om op dergelijke uitspraken in te gaan. De vraag is hoe we mensen zoals Zjirinovski hun voedingsbodem kunnen ontnemen." LONDEN TONY BARBER Zjirinovski. foto VERTALING: MARGREET HESLINGA Campagne Stichting Bont voor Dieren voor fok\>erbod pelsclieren Een gemuilkorfd vosje wordt door twee handen stevig vastgehouden. Boven de foto prijkt de vraag: 'Bont, a license to kill?'Wat beeldt de foto eigenlijk uit, zo vroegen tientallen mensen de Stichting Bont voor Dieren, die verantwoordelijk is voor de nieuwe postercampagne. „Het vosje wordt geëlektrokuteerd", legt Lieke Keiler van de stichting uit. „Dat is hard, maar dat is de reali teit", voegt ze er aan toe. Met de campagne wil de stichting druk uitoefenen op de politiek om ze snel mogelijk een fokverbod op pelsdieren af te kondigen. „Gabor bekijkt alleen zaken als de breedte In mei 1991 keurde de Tweede Kamer de Gezond heids- en Welzijnswet voor Dieren goed. Staatsse cretaris Gabor (natuurbeheer) stelde toen dat er eerst nog drie jaar onderzoek naar het welzijn van pelsdieren nodig is alvorens een beslissing kan wor den genomen over een verbod op de pelsdierenfok- kerij. Keiler vindt dat onzin. „Dit is gerommel in de mar ge. Er wordt al tien jaar onderzoek gedaan naar het welzijn van pelsdieren. Gabor wil alleen marginale zaken laten bekijken, zoals de breedte van de kooi en de vraag of er wel of geen speeltje in het hok moet. Het uitgangspunt in dit onderzoek is dat de pelsdieren hoe dan ook in hun kooien moeten blij ven. Terwijl wij stellen dat pelsdieren wilde dieren zijn en die moeten vrij zijn." Verder onderzoek zal volgens Keiler niets meer op leveren dan wat nu al bekend is. „Uit een rapport van de veterinaire dienst van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij is al gebleken dat vooral vossen maar ook pelsnertsen in gevan genschap slecht af zijn. Maar Gabor aarzelt blijk baar nog", zegt ze cynisch. In 1983 werd de voorganger van de Stichting Bont voor Dieren opgericht, het Anti-Bontcomité. De huidige stichting is een samenwerkingsverband van de Dierenbescherming, Lekker Dier en Kritisch Faunabeheer. Keiler stelt tevreden vast dat de anti- bontlobby de afgelopen jaren veel heeft bereikt. „De 'ontmanteling' van de bonthandel in Neder land van 120 bontwinkels begin jaren tachtig naar enkele tientallen anno 1994 heeft mede dank zij onze inspanningen plaatsgevonden", zegt Keiler trots. De Nederlandse Vereniging van Fokkers van Edel- pelsdieren (NFE), een van de slachtoffers die begin jaren tachtig werden getroffen door de dalende ver koop van bont, schrijft deze ontwikkeling maar voor een deel toe aan de Bont voor Dieren. Wim Verhagen: „Natuurlijk hadden hun acties in vloed maar de daling van de bont-omzet heeft ook te maken gehad met de mode. De laatste tijd is er trouwens weer een stijging waarneembaar. Bont wordt tegenwoordig heel modieus verwerkt. Diver se ontwerpers hebben het in hun collecties opgeno men en veel mensen volgen die trend. In de jaren tachtig liep de consument klakkeloos achter de an ti-bontacties aan. Nu heeft de consument een eigen mening en ziet in dat er niet zoveel verschil is tus sen het dragen van leer en bont. De opbrengst van de bontverkoop is de afgelopen twee jaar verdub beld." Volgens Keiler kan bont absoluut niet meer. „In 1987 stond de meerderheid van de bevolking achter peter senteur onze acties. Ik weet niet hoeveel dat nu is, maar bij na niemand in Nederland wil nog bont dragen. De. bonthandel is een aflopende zaak. Eind jaren tach tig waren er driehonderd pelsdierfokkerijen in Ne derland, in 1992 waren het er 230 en het jaar daar op nog maar 210. Straks bereiken we een situatie als in Zwitserland. Daar zijn de eisen voor het hou den van pelsdieren zó opgeschroefd dat er nu geen enkele fokkerij meer is", aldus Keiler. Verhagen van de NFE reageert laconiek op de ver mindering van het aantal fokkerijen. „Door overna mes verdwijnen er wel bedrijven maar de Stichting Bont voor Dieren grijpt iedere daling in onze bran che ajtijd weer aan om te beweren dat de fokkerijen langzaam wegkwijnen." De laatste jaren ligt het aantal fokkerijen juist sta biel en dat zal de komende jaren ook zo blijven, verwacht Verhagen. Een situatie zoals in Zwitser land en een fokverbod op pelsdieren vreest de NFE niet. „De welzijnsproblemen bij de pelsdieren, vooral bij vossen erkennen wij. Bepaalde dingen kunnen beter, de huisvesting bijvoorbeeld. Maar door allerlei aanpassingen kunnen we die proble men vrij gemakkelijk minimaliseren." DEN HAAG MIRANDA JACOBS De Catawba-indianen in de Amerikaanse staat South Caroli na hebben onlangs van de rechtbank 50 miljoen dollai toe gewezen gekregên in ruil voor afstand van hun claim op land dat ooit aan de stam behoorde. De uitspraak heeft geleid tot een ware toevloed van mensen die zich bij de stam willen aan sluiten. Deze zogeheten wanna bees (I want to be), mensen die om wat voor reden ook van in diaanse afkomst willen zijn, pluizen bevolkingsregisters uit op zoek naar een druppel in diaans bloed. Het is lang geleden dat het lid maatschap van de Catawba- stam zo begerenswaardig was. Vierhonderd jaar geleden stuit ten de eerste Spaanse pioniers ten noorden van Florida op de ze indianen, die langs de oevers van de Catawba-rivier visten en kleien potten bakten. De komst van de blanke kolo nisten en de door hen meege brachte waterpokken maakten ten slotte een einde aan dit be staan. Rond 1840 was de stam gereduceerd tot een armzalig restant. Doordat opeenvolgende regeringen de met de Catawba's gesloten overeenkomsten schonden, belandde de stam in een reservaat van 252 hectare bij het stadje Rock Hill. De 'vooruitgang' stond niet stil: het jachtgeweer verving de blaaspijp en de Catawba-taal stierf uit. Tegenwoordig leven in het reservaat nog zo'n 200 Ca tawba's in stacaravans. Twintig procent heeft geen stromend De Catawba's hebben de hoop op genoegdoening nooit hele maal laten varen. In 1973 werd Gilbert Blue tot stamleider ge kozen. In de overtuiging dat de Catawba's via de rechtbank hun gelijk konden halen, startte hij een proces dat na 17 jaar verbit terde strijd in januari van dit jaar formeel werd beëindigd. De lange juridische weg naar de huidige schikking was moei zaam, omdat de Catawba's geen geld hadden. Slechts een enkeling werkte in de plaatselij ke textielfabriek, hakte hout of bakte glimmende zwarte potten van rivierklei. In 1959 trok de fe derale regering haar erkenning van de stam zelfs in, in de hoop dat de Catawba's op die manier in de plaatselijke bevolking zou den opgaan. Maar in de jaren zeventig deed het Amerikaanse Hooggerechts hof enkele uitspraken die het indianenstammen gemakkelij ker maakten om hedendaagse overheden aan te klagen we gens in voorgaande eeuwen ge schonden verdragen. Maar toen de gerechtelijke strijd zich al 16 jaar had voortgesleept, besloten de Catawba's vorig jaar om het over een andere boeg te gooien. Ze klaagden elk van de 67.000 landeigenaren aan die op de ruim 57.000 hectare grondge bied woonden die ooit van de Catawba's waren geweest. Deze aanpak leidde binnen een jaar tot een schikking. Door de dreiging van juridische J stappen kon in Rock Hill geen land of huis meer worden ver kocht, aangezien er plotseling - onzekerheid bestond over het eigendomsrecht. Wanda War- i ren, een van de weinige Cataw ba's met e De gerechtelijke! procedure blokkeerde alle on- fr roerend-goedtransacties, omdat geen enkele verzekeraar onder F"1 die omstandigheden garant wil-jde de staan." Pa Vlak voordat de 67.000 landei- 8e genaren zouden worden gedag- w' vaard, werd een compromis be-,sü reikt. De federale regering en de staat South Carolina zullen de j Catawba's 50 miljoen dollar uit-iWl keren. De Catawba's worden weer erkend als een onafhanke- lijke stam een status die de indianen het recht op federale subsidies geeft en het Cataw-i ba-reservaat wordt van 252 tot j 1.760 hectare uitgebreid. In ruil hiervoor hebben de Catawba's j genoegen genomen met een beperktere vorm van onafhan- m kelijkheid dan de meeste van de vv 500 andere stammen in de Ver- 8£ enigde Staten. Het probleem is nu vast te stel- len wie tot de Catawba-stam behoort. Dit is belangrijk, om- d( dat 7,5 miljoen dollar contant onder de stamleden zal worden 10 verdeeld. De overige 42,5 mil- joen zal door de stam in beheer Jf worden genomen. Behalve de 200 Catawba's die in het reser- dl vaat wonen, zijn er waarschijn- P' lijk nog zo'n 1.600 nakomelin- gen van stamleden die in het 1 laatste 'stamboek' zijn opgete- d kend. Maar weinigen zijn vol- bloed Catawba. Opperhoofd j Blue driekwart Catawba van J dl vaderskant en half van moe- I derskant zegt dat de stam te jtc klein is om alleen binnen de ei- J gen gelederen t ROCK HILL PATRICK COCKBURN VERTALING: MARGREET HESLINGA a i i i i *i p i 1 Abdou Najib, Marokkaanse PvdA-liisttrekker in Utrecht De Angolese regering heeft af gelopen vrijdag alle hulpvluch- ten verboden naar gebieden die in handen zijn van de re bellenbeweging Unita. Aanlei ding voor dit besluit is het op laaien van de gevechten in de provincie Kuito, waar Unita de aanlevering van voedsel voor de hongerende bevolking zou hebben tegengehouden. Minis ter Dos Santos (hulp en sociale opbouw) verklaarde dat de mensen in en om Kuito ster ven van de honger. Een ernstig kijkend jongetje op krukken maakt zich los uit het groepje weeskinderen en ver klaart plechtig dat hij iets wil zeggen. Zijn boodschap is sim pel en duidelijk. „De mensen lijden. Ik wil vrede... En een paar schoenen", zo voegt hij er na een korte pauze aan toe. De 10-jarige Lourenco Figueire- do is een van de 140 weeskinde ren die worden opgevangen in het Cuando-kantp van de ka tholieke missie, zo'n 130 kilo meter ten zuiden van de Ango lese stad Huambo. Lourenco raakte eind 1992 een been kwijt tijdens een aanval van de ver zetsbeweging Unita op de stad Caconda. De aanval vond plaats nadat Unita-leider Jonas Savim- bi had geweigerd zijn verkie zingsnederlaag te accepteren. „We hoorden explosies en kropen onder het bed. Toen ik bijkwam, zag ik er zo uit", zegt Lourenco en wijst op de stomp waar eens zijn linker been zat. „Sindsdien heb ik mijn ouders nooit meer gezien." Medewerkers van het Interna tionale Rode Kruis brachten hem begin vorig jaar naar een missiepost. Enkele dagen later moest de missiepost, in ver band met de strijd, worden ont ruimd. Lourenco is het slachtoffer ge worden van het verzet, maar ook de troepen van het regeren- de MPLA hebben veel jonge slachtoffers gemaakt. Zeker 77 van de weesjes die in Cuando verblijven, raakten hun ouders kwijt bij aanvallen van rege ringstroepen op door Unita ge controleerde gebieden in de provincie Bie. Uit de wijde omtrek zijn slacht offers van de burgeroorlog naar Cuando getrokken, op zoek naar troost en voedsel. Dagelijks staat voor het missiekantoor een lange rij wachtenden. Zij ontvangen dekens die zij weer ruilen tegen voedsel. Maar ook hier zijn de vluchte lingen niet veilig. Vorig jaar bombardeerde het leger een dam in de buurt, die het hele gebied van drinkwater voorziet en in de toekomst wellicht het door Unita gecontroleerde Huambo van elektriciteit had kunnen voorzien. Een van de bommen kwam op nog geen 300 meter van het weeshuis te recht. „Als die voor de dam was bestemd, was hij een flink eind uit de richting. En dat geeft me een onbehaaglijk gevoel", zegt Cornelius Kok, de Nederlandse priester die de missiepost leidt. Kok is niet haatdragend en is van mening dat zowel het ver zet als de regering veel gruwe lijkheden op hun geweten heb ben. „Als er ooit vrede komt, kan niemand worden vervolgd voor oorlogsmisdaden. Wat gru welijkheden betreft doen de strijdende partijen niet voor el kaar onder." Kok verbaast zich nog steeds over de situatie in het land waar hij al sinds 1959 woont en werkt. „Het is bijna niet te be vatten dat de leiders van MPLA en Unita, die het vroeger tijdens hun studietijd bij de missie zo goed met elkaar konden vinden, elkaar nu naar het leven staan. Het is een onbegrijpelijke strijd omdat iedereen ook familie aan de andere kant heeft. Het is ei genlijk een familie-oorlog." CUANDO KARL MAIER VERTALING: JOLANDA OUKES „Toen ik plotseling in alle kran ten stond, dacht ik: wanneer krijg ik de eerste klappen? Ik liep toch een beetje schichtig rond. Dat heeft gelukkig maar een week geduurd." Abdou Najib (39), de eerste al lochtone lijsttrekker van een grote partij in een grote stad, heeft welgeteld twee vervelende telefoontjes gekregen sinds zijn uitverkiezing eind vorig jaar tot PvdA-voorman in Utrecht. „Niet heel de stad stond te jui chen, dat had ik ook niet ver wacht. Laten we wel wezen: puur racisme hebben we in Ne- derland nauwelijks. Toch wil hij het gevaar van een groeiend rechts-extremisme niet onderschatten. Fel: „Het is een vreselijk onkruid. We moe ten dat met milieu-vriendelijke middelen bestrijden. Niet nege ren, niet verbieden, maar de mensen die daarop stemmen duidelijk maken dat zulke par tijen niets te bieden hebben. De CD is gevaarlijker voor Neder landers dan voor migranten. Kijk maar naar hun partijpro gramma. Die partij wil de doodstraf invoeren, is tegen ho mofilie, wil nog dieper snijden in de WAO en allerlei subsidies afschaffen." Najib kwam zestien jaar gele den naar Nederland. In zijn ge boorteland raakte hij in proble men toen koning Hassan II de studentenvakbond verbood waarin hij actief was. In Neder land studeerde hij af, trouwde met een Nederlandse en kreeg vier kinderen. Politiek actief is hij sinds 1986, het eerste jaar waarin migranten stemrecht kregen bij de gemeenteraads verkiezingen. In 1990 kwam hij in de Utrechtse gemeenteraad. Najib houdt van praktische po litiek, ook in het minderheden beleid. „We hebben te lang ge dacht dat we alle problemen Abdou Najib. konden oplossen door het opentrekken van blikken amb tenaren. Ik haat nota's. De mensen willen de politici op straat zien." De PvdA-lijsttrekker trekt dan ook vaak de wijken in. „Met heel weinig geld kun je heel veel problemen oplossen. Een voor beeld: ik heb laatst wat oudjes in contact gebracht met een groep Marokkaanse jongeren. Moet dat gesleutel aan die au to's op zondag, was de klacht. De jongens legden uit dat ze zich verveelden, maar spraken af dat ze voortaan ergens anders naar toe gaan, waar ze geen last bezorgen. Zo'n gesprekje kost even wat moeite, maar werkt wel. En zoiets heeft een olie vlekwerking, het wordt doorver teld." Najib gelooft niet in minderhe denbeleid dat zich uitsluitend op minderheden richt. „Wat moet je nou met een project om Marokkaanse vrouwen te leren fietsen? Dat willen ze helemaal niet. Of gratis zwemles. Daar bereik je alleen maar mee dat Nederlanders gaan zeggen: ik moet wel betalen, dus ik word ervoor gestraft dat ik werk. Min derhedenbeleid moet zich op foto anp hans steinmeier meerderheden richten. Als ik in Nederlanders investeer, is dat ook goed voor migranten." De Marokkaanse lijsttrekker verwacht dat de 4.000 stemge rechtigde landgenoten in zijn woonplaats massaal naar de stembus gaan. In 1986 bleven de meesten nog thuis, omdat koning Hassan hen had verbo den in het buitenland te stem men. Onlangs heeft Hassan zijn oproep ingetrokken. Najib vindt dat nog veel te wei nig allochtonen in een gemeen teraden zitten. Nu zijn het er 47 in heel Nederland. De verwach ting is dat het er na 2 maart hooguit 55 worden, op een to taal van 11.000 raadszetels. „Maar bedenk wel dat dit pro ces nog maar acht jaar bezig is en misschien wel generaties no dig heeft. Vergeleken met het buitenland loopt Nederland voorop. We kankeren wel veel op dit land, maar we zijn hier al heel ver met de participatie van migranten. In een land als Frankrijk, waar al heel lang heei veel Afrikanen wonen, zitten ze echt naar ons te kijken." UTRECHT JOHAN GROENEVELD EN GODFRIED HELWIG/ANP

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2