Sport Koss is de held van Noorwegen 099 is in de greep van vormverlies Krachtsporters slikken veel voor sterke spieren Todd Martin blijft verbazen Kooistra wacht op fax Ajax belaagd MAANDAG 14 FEBRUAR11994 Groenendijk n A'f°ns Groenendijk Z U is uit de selectie van Manchester City verwij derd. Hij heeft ruzie met manager Horton. Noordwijk wint Noordwijk versloeg Z I zaterdag Rijnsburg- se Boys met 1 -0. De ploeg van Henny Schipper had de zege broodnodig. Speler Leiden voor 1,5 jaar geschorst leiden Turkai Alicavusoglu, speler van w Leiden, is geschorst voor een periode van 24 maanden waarvan zes voorwaardelijk naar aanleiding van ongeregeldheden in het duel met Rijnland. De speler maakte een trappende beweging richting scheidsrech ter waardoor hij uit het veld werd gestuurd. De voorzitter van Leiden, Ed Immink, is verbaasd over de schorsing. „Wij moesten uit het afdelingsblad vernemen dat hij voor zon lange periode geschorst is. Dat lijkt mij nu niet zo netjes. En om de jongen de kans te geven zich te verweren gaan wij in beroep." Bestuur UDWS treedt af leiden Het bestuur van de Leidse voetbalclub UDWS treedt af. De club is onder meer door financiële problemen in moeilijkhe den gekomen. Een groep van vier personen, Frans Stouten, Wil Sanders, Henk Piket en Hans Verver gaan voorlopig deel uitma ken van een bestuur. Morgenavond worden tijdens de ledenver gadering aan de leden mededelingen gedaan over de verande ringen bij de Boshuizerkade club. Op de helft van de Nederlandse sportscholen worden door krachtsporters prestatieverhogende middelen geslikt. Anabole steroiden staan hoog op de lijst van favoriete spierversterkers bij de krachtsporters. De sportschoolhouders, zo con cludeert onder meer het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezondheidszorg TNO in een vandaag gepresenteerd rapport, onderschatten nog te veel het probleem van dit ongecontroleerd medicijngebruik Samen met het Nederlands Centrum voor Do- pingvraagstukken, het Nederlands Instituut voor Sport en Gezondheid en de GGD's van Eemland en Rotterdam, werd het gebruik van de spierver sterkers op de sportscholen onderzocht. Het is, aldus de onderzoekers, nog niet meer dan een eerste verkenning, maar de bevindingen vallen tegen. In het rapport geven zij aan hoe het onver antwoorde gebruik van prestatieverhogende mid delen teruggedrongen kan worden. De wereld van de sportscholen en fitnesscentra is er een van 'ieder voor zich'. Er is nauwelijks sprake van organisatie of belangenbehartiging. Er zijn de 'oude' centra voor krachtsporten als ge wichtheffen. Later kwam er het bodybuilden bij. Geruime tijd is geprobeerd de belangen geza menlijk aan te pakken, maar dat leidde niet tot resultaat, vertelt oud-penningmeester K. Rebel van de inmiddels ter ziele gegane Nederlandse Vereniging van Sportscholen en Fitnesscentra. „Bij gebrek aan doelstellingen is de vereniging ge stopt, na vier jaar lang zonder succes de politiek te hebben bewerkt. Er zijn nog steeds geen twee dezelfde sportscholen in Nederland". De eigenaar van sportinstituut Rebel in Huizen komt, zodra de term prestatieverhogende midde len valt, met een eigen slogan: „Wie spuit of slikt, die is getikt. Mijn sportschool bestaat 33 jaar, al die tijd staan we er afwijzend tegenover. En ik heb op dit terrein alles meegemaakt". Volgens de sportschoolhouder is het in negen van de tien gevallen niet nodig spierversterkers of andere middeltjes te gebruiken. Sterker, zelfs spe ciale dieten, waarmee in deze tak van sport al snel wordt geschermd, zijn vrijwel altijd overdre ven. „Een sportschool die zich met het dieet van de sporter bemoeit, gaat voorbij aan het primaire doel van de school. Behalve als je heel zwaar traint, zes keer per week, afwisselend bovenli chaam en onderlichaam, ja, dan zou een voe dingsdeskundige adviezen kunnen geven. Maar eigenlijk is dat maar zelden nodig. Bovenop het normale voedingspatroon is doorgaans niets ex tra's nodig". Volgens Rebel „wordt overal in de prestatie- sport geslikt. Vooral als het gaat om spierontwik- keling. De kracht van de spieren wordt dan opge voerd. maar die van de pezen niet. Die raken overbelast, krijgen haarscheurtjes en verkalken". Daar krijgt de krachtsporter op latere leeftijd be hoorlijk last van. „Een verstandige sportschoool laat dat slikken niet toe. Tenzij er medisch toe zicht is, dat er bovendien met de neus bovenop staat. Onder toezicht moet worden aangetraind voor de spierontwikkeling, vervolgens geldt het zelfde voor het aftrainen. Dat is heel belangrijk". Volgens Rebel moet de trainer van een topper in de krachtsport zich ondergeschikt opstellen ten opzichte van het oordeel van de medicus. „Anders beschadig je het lichaam. Die middelen moet je alleen onder toezicht gebruiken. Maar ja. medisch toezicht, dat kost een vermogen". Gullit wil mee naar WK maar niet als rechtsbuiten Ruud Gullit heeft de deur naar het Nederlands elftal op een kier gezet. De aan valler van Sampdoria, die vorig jaar na de kwalifica tiewedstrijd tegen Engeland bedankte voor Oranje, wil onder bepaalde voorwaar den mee naar het WK in de Verenigde Staten. „Maar niet als rechtsbui ten", verklaarde hij gisteren in het programma TV Sport. „Als Advocaat naar Genua komt om over de rechtsbuiten-positie te pra ten, kan hij beter in Neder land blijven", vertelde Gul lit, die bij Sampdoria al elf doelpunten maakte. „Die positie is wat mij betreft verleden tijd. Nu ik bij Sampdoria in een vrije rol speel, wil ik niet meer terug naar de rechtsbuiten-posi- „Op die plaats speel ik nooit meer in mijn leven. Niet bij het Nederlands elf tal, niet bij Sampdoria, ner gens niet. Nooit meer rechtsbuiten. Ik wil best naar de Verenigde Staten. Als Advocaat mij selecteert ga ik mee, maar niet in de oude situatie. Niet als rechtsbuiten." Coaches willen twee keepers bij WK-selectie De kans is toegenomen dat bondscoach Dick Advocaat maar twee doelverdedigers meeneemt naar de eindronde van het wereldkampioenschap voetbal in Amerika. Verscheide ne van zijn collega's zijn met hem van mening dat het beter is om de derde keeper als 23e man stand by te laten in eigen land. Met twintig veldspelers en twee doelverdedigers kunnen de coaches tijdens de voorbe reidingsperiode twee evenwich tige teams formeren. De coaches zullen dit punt aan de orde stellen tijdens de FIFA Workshop, die op 22 en 23 fe bruari in New York wordt ge houden. Johann-Olav Koss: „Ik ben nog nooit zo emotioneel geweest na een race." foto reuter memphis rtr Todd Martin blijft verbazen aan het begin van het tennisjaar 1994. Gisteren won de Amerikaan overtuigend de finale van het internationale toer nooi van Memphis, door routinier en landgenoot Brad Gilbert resoluut terug te wijzen, 6-4 7-5. De als tweede geplaatste Martin, die vorig sei zoen voor de eerste keer in de finale van een Grand Prix stond, steeg daardoor op de wereld ranglijst van plaats negen naar acht. Vorige maand bereikte hij, in Australië, zijn eerste eindstrijd in een Grand Slam. Die verloor hij ove rigens van Sampras. usse chris hartman medewerker Werner Kooistra wacht op een fax uit Hongkong. Een fax waar in de president van de vereni ging South China akkoord gaat met het aantrekken van Kooi stra en Marcel Liesdek (FC Utrecht). Komt die bevestiging, dan is het vrijwel zeker dat de doelman van FC Lisse - ooit op de loonlijst van AZ - zich in een nieuw profavontuur stort. Kooistra zegt dat er nog wel over de condities onderhandeld moeten worden. „Maar gezien de bedragen die gangbaar zijn in Hongkong, lijkt me dat niet zo'n probleem. In maart begint South China weer aan de com petitie. De vaste keeper, een En gelsman. is geblesseerd. Van daar dat ze direct een vervanger nodig hebben. Ik vind het een eer dat ze aan mij gedacht heb ben. 't Is ook een uitdaging daar te beginnen." De keeper van Lisse neemt zijn vrouw mee naar Hongkong. „We hebben geen kinderen, geen koophuis. Alleen voor FC Lisse is het minder leuk. Maar ik zou een dief van mijn porte monnee zijn als ik deze kans voorbij liet gaan. Zo denken mijn teamgenoten er ook over. Bovendien heb ik nooit onder stoelen of banken gestoken dat ik een nieuwe kans in het prof milieu met beide handen zou aanpakken. Ik ben 25 en ambi tieus." Trainer Ruud Broring vindt het jammer dat de doelman midden in het seizoen vertrekt. „Als Werner zegt dat hij pas na afloop van het seizoen uit Ne derland vertrekt, pakken ze een ander. Ik kan het heel goed be grijpen dat hij gaat, geef hem geen ongelijk. Aan de andere kant zou de KNVB in een derge lijk geval de gedupeerde club moeten toestaan een vervanger aan te trekken." rotterdam npa Ajax is gistermiddag geschrok ken en onder politiebegeleiding uit Rotterdam vertrokken. Bij aankomst voor het duel tegen Sparta Tip Spangen werden de spelers en trainers belaagd door een groep supporters. Een aan tal voetballers werd met bier blikjes bekogeld en met de alco holhoudende drank overgooid. Ook werden pijnlijke opmerkin gen gemaakt aan het adres van technisch directeur Louis van Gaal. Volgens de Ajacieden ging het om een groep Feyenoord - fans. Olympisch kampioen hervindt wilskracht Johann-Olav Koss leek, als je de Noorse media de afgelopen weken mocht geloven, eer der rijp voor een sanatorium dan een succesvol bezoek aan de olympische ijshal in Ha- mar. De krachtpatser, op het Europees Kampioenschap in eigen huis door Rintje Rits- ma op zijn nummer gezet, was een lopende patiënt en een karikatuur van een sport man geworden. Zijn benen kraakten, het hoofd scheen leeg en de anders zo felle ogen flikkerden als waxine-lichtjes. Waar was de wilskracht gebleven? hamar «govert wisse npa-verslagqever Terwijl zijn pijnlijke knie moest worden geïnjecteerd met cor tisone, praatten de zusjes Ihlen net voor het begin van de Win terspelen als twee Ted Troost- achtige praatpalen op Koss in om hem van zijn psychische problemen af te helpen. Boven dien onderbrak de Oslose stu dent anderhalve week geleden het trainingskamp in Davos voor een bliksembezoek aan Weesp. In de Viking-fabriek liet hij nog snel even nieuwe buizen onder zijn schaatsen monteren. Binnen de Nederlandse ploeg werd dat andermaal uitgelegd als een nieuw zwaktebod van de zijde van Koss. Het Nederlandse goud kwam met de dag dichter bij, het Wilhelmus kon worden klaargelegd in het cassette deck. Niets is echter zo onbereken baar als een schaatser, vooral als die naar de naam Johann- Olav Koss luistert. Als super-un derdog reed hij gistermiddag in Hamar alle Nederlandse olym pische illusies op de vijf kilome ter aan flarden. Met zijn tijd van 6.34,96 pakte de 25-jarige aan komende arts niet alleen goud, maar realiseerde hij op de 5000 meter voor de vijfde achtereen volgende keer sinds 1991 een wereldrecord. Koss' tweede gouden medaille hij was in '92 nummer één op de 1500 meter levert hem naast alle hulde 60.000 gulden van het Noorse olympisch Comité en de schaatsbond op. Koss had er geen oog voor. dat Ritsma, Zandstra en Veld kamp de nummers drie tot en met vijf met de staart tus sen de benen het Vikingschip verlieten. Hij genoot met volle teugen van zijn gouden mo ment. Tijdens de kerstdagen in 1974 recordrace in december in Ha- mar schaatste hij tobbend rond. Gistermiddag kwam, uitgere kend op de dertiende, de grote ommekeer. Koss: „Ik kan van de ene op de andere dag een enor me verandering doormaken. Dat is ook nu gebeurd, hoewel ik er geen rekening mee heb ge houden, dat ik een record zou rijden. Ik heb vooral na het EK een erg moeilijke periode door gemaakt. Ik heb absoluut geen verstoppertje gespeeld. Ik heb veel te danken aan mijn ploeg genoten, die me hebben gehol pen om mijn hoofd weer in or de te brengen. Zij geloofden veel meer in wat ik kan dan ik zelf. Ik heb twee keer een sessie gehad bij de Ihlen-zusters. Een keer met de ploeg en een keer alleen. Dat heeft geholpen. Zij zeiden: 'Je moet heel diep in de put zitten om later heel hoog te kunnen reiken.' Koss voelde zich gistermiddag zo blij als een kind met zijn plak. „Ik ben nog nooit zo emo tioneel geweest na een race. Ik kwam van heel ver. Ik vind deze gouden medaille mooier dan die van '92. Er lag nu veel meer druk op ons. We zeiden vooraf tegen elkaar: 'Als die drie Ne derlanders maar niet met de eer gaan strijken.' Dat beeld spook te door onze hoofden." Ritsma, Zandstra en Veld kamp keken beteuterd toe, hoe Koss er met de buit vandoor ging. Zandstra: „Ik had niet ver wacht, dat hij er zo bovenuit uit zou steken." Ritsma: „We wis ten wel, dat Koss, als hij zijn dag heeft, niet te berijden is voor ons. Dan houdt niemand hem. Hopelijk blijft het bij een dag, en wordt het geen week." En toch ook met bewondering: „In Davos en Innsbruck was Koss nog een hoopje ellende. En dan nu zo hard rijden, da's erg knap. Lullig alleen voor ons, dat hij juist op de Spelen weer als een speer gaat schaatsen." Lillehammer '94 hoopte hij als zesjarige vurig op een paar schaatsen. Toen hij het cadeaupapier had wegge grist, kwamen twee ijshockey- schaatsjes tevoorschijn. Twee dehands, dat wel. In 1976 kreeg Koss-junior échte Noren. Sinds dien was hij niet meer van het ijs in Strömmen te slaan. Svein- Havard Sletten werd (en is nog) zijn trainer: zijn moeder, door wie hij na de ouderlijke schei ding werd groot gebracht, was vanaf het eerste moment zijn grootste fan. Vijftien jaar nadat hij zijn ijs- hockeyschaatsen mocht uitpak ken op een ongetwijfeld koude december-dag, greep Johann Koss voor de eerste keer de we reldtitel. In 1991 prolongeerde hij die in Heerenveen. Maar daarna stokte, op het olympisch succes in Albertville en enkele wereldrecords na, het ritme. Koss verloor steeds vaker. Dit seizoen dreigde lange tijd een echec. Na zijn magistrale Edgar David (links) en Gerald Sandel in duel om de bal tijdens Sparta - Ajax. In het jaar waarin niets mis kon gaan, dreigt er van alles verkeerd te lopen. Ajax moet kampioen van Nederland worden, maar de Amsterdammers weten ineens niet meer hoe. Gistermiddag speelde de verbleekte formatie tegen Sparta onthut send zwak, maar won wel. Met 1-0, door een doelpunt van Frank de Boer. Die, te kenend, absoluut niet meer wist hoe hij die winnende goal had gemaakt. „Ik wist eigenlijk zeker dat die bal naast was ge gaan." Ajax begint 'em te knijpen. Met de in eenstorting van PSV en de strubbelingen bij Feyenoord ,werd de strijd om het kampioenschap niet meer dan een for maliteit. In acht dagen raakten de Am sterdammers helemaal van de kook. Het sprankelende voetbal wordt niet meer door Ajax gespeeld, maar op dit moment door Feyenoord (tegen RKC) en ook weer door het Italiaanse Parma, de Euro pacup-tegenstander. Ajax zal die tegenslag misschien wel te boven komen, blijft ook nog wel favoriet voor de titel. Maar de deuk in de schaal is al zichtbaar. Een heuse vormcrisis. En dat had bijna niemand, zeker in Amster dam niet, nog verwacht. Technisch directeur Louis van Gaal telde de voetballers die de strijd tegen het vormvirus aan wilden. Hij kreeg niet eens één hand vol vingers bij elkaar. Frank Rijkaard had de grootste moeite zelf op de been te blijven, Jari Litinanen kon niets meer. Ajacieden zijn ook geen vechters, dat zijn vóetballers. Maar ook Peter van Vossen, dit jaar voor het eerst in de basis, draafde alleen maar van het kastje naar de muur. Zonder tegenstan der, zonder bal en zonder doel. Het was onthutsend slecht. Vervangers Er moest iets gebeuren, zo veel was Van Gaal duidelijk geworden in de week na PSV. Hij stuurde tegen Helmond Sport (KNVB-beker) en Sparta nieuwe voetbal lers naar het front. Dit keer moesten Ro nald de Boer (ook een klein beetje ge blesseerd) en Finidi George (vermoeid en uit vorm) hun rugnummer inleveren. Danny Blind was thuis gebleven: de ge boorte van zijn derde telg had zich plot seling en veel te vroeg aangekondigd. De optelsom leverde het derde verschillende elftal binnen een week op. Soms is niets doen het beste wat je kunt doen. „We hebben twintig wedstrij den in een bijna vaste bezetting ge speeld", zei tijdelijk aanvoerder èn libero Frank de Boer. „Zo ontstaan er automa tismen in het team. Nu is het zoeken ge blazen. Van Vossen speelt heel anders dan Ronald. Daar moet je aan wennen." Het werd er door het gerommel op tri bune, bank en veld alleen maar slechter op. De lijstaanvoerder werd achteruit ge zet door het beperkte, maar enthousiaste Sparta. Het leverde geen kansen en dus geen doelpunten op. Dat gold ook voor Ajax. Vlak voor rust schopte Van Vossen de bal via het been van Van Eek over de achterlijn. Meer was er niet. Na rust sloeg Ajax toe. Een vrije trap van Dan Pe tersen, vervanger van Finidi George, op het hoofd van Frank de Boer. Sparta kwam, zorgde voor pupillen-taferelen op het Ajax-gebied. Maar de verdiende ge lijkmaker bleef uit. Litmanen bracht het gebrek aan zelfvertrouwen nog eens in beeld. Nog geen anderhalve week gele den kapte hij de doelman uit. draaide drie keer om de man heen om vervol gens met een lob te scoren. Nu knalde de Fin pardoes tegen Edward Metgod op. Niet warm Daar kreeg Spangen het niet warm van. Dik twaalfduizend kijkers, hadden het Kasteel omgevormd tot de grootste disco van Nederland. Op de klanken van een paar harde muzikale dreunen probeer den de verkleumde liefhebbers de lede maten warm te houden. Op de stokoude tribune hadden de houtwormen een slechte dag. Net als Ajax. sparta: method: do bniin. veldman. van don mrrj; on i .cr.irtl do \inii|cr, s.indol, .ui i 1 k tui krimsm.ini i.1i111l 011 m(i;:.irdo s. hroii.l. r v.11 dor laan) on dennis do nooijer a|ax van der sar: silooy, i rank do boer, oulida on kreek: rijkaard. uimanen (77. van den brom) on David* i'oioison Van Vbaitn (04 en overmars.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17