Worden skivakanties te prijzig? Toerisme Egypte vreest klap toerisme na dreiging geweld Va Prepareren van ski vraagtvakmanschap ZATERDAG 5 FEBRUARI1994 N D08BEISTEEN REISBERICHTEN Zomer in Zwitserland Bij het Zwisters Verkeersbureau zijn de nieuwe zomerinformatiegidsen verschenen. Basis van de reeks vormt het Zomermagazi- ne 1994, met in het hart meerdere pagina's reistips. De folder Met uw reisbureau naar Zwitserland verschaft de lezer een overzicht van de Nederlandse bedrijven die reizen naar Zwitserland organiseren. De brochure Vakantie op de boerderij is vooral bestemd voor gezinnen die hun vakantie in Zwitser land willen doorbrengen op een boeren plaats. Niet alleen is er een lijst in opgeno men met alle adressen, maar ook worden inlichtingen verstrekt over de bereikbaar heid, de dieren die aanwezig zijn en het vrijetijds-aanbod in de omgeving. Voor wandelaars en fietsers tenslotte kwam bij het bureau een gidsje uit onder de titel Langs cultuurwegen door Zwitserland. In het boekje wordt een aantal cultuurroutes beschreven. Aanvraag brochures: Nationaal Zwitsers Verkeersbureau, Koningsplein 11,1017 BB Amsterdam, telefoon 020 - 6 222 033. Tennisvakanties De nieuwe reisorganisatie Pro-Travel in Haarlem organiseert de komende maanden tepnisvakanties naar onder meer de Cote d'Azur en Lyon. Later in het jaar gaan er ook reizen naar Engeland. Daar krijgen deelnemers de kans op grasbanen te spe len. Tijdens de trips wordt les gegeven door Nederlandse toptennissers als Nanette Schutte en Gerbrand Appelboom. Info: Pro-Travel in Haarlem, telefoon 023 - 243 435. Irenebrigade achterna Ter nagedachtenis aan de landing van de geaillieerden op de Normandische kust (ju ni 1944) worden de komende tijd verschil lende reizen georganiseerd. Een daarvan treedt in het voetspoor van de Prinses Ire nebrigade, het Nederlandse onderdeel dat aan de militaire operatie deelnam. De tien daagse busreis (er worden er in mei en juni meerdere georganiseerd) begint met een bezoek aan de Londense Tilburry Docks, de plek waar de brigade zich inscheepte. Daar naast worden bezoeken gebracht aan het huis van Winston Churchill en andere ha vens van waaruit de invasiemacht vertrok. Na de oversteek naar Normandië, gaat de reis via het achterland naar het zuiden van Nederland. Prijzen vanaf 1420 gulden per persoon. Info: het ANVR-reisbureau Hij had een goedkoop reisje uitgezocht. Zulke dikke portemonnaies hebben studenten niet. Tien dagen skiën in Fügen (Zillertal, Oostenrijk) kostte 700 gulden. Een aantrekkelijke offerte, als werd bedacht dat je voor dat geld naast logies met ontbijt en diner, ook nog met de bus werd gebracht en gehaald. Wintersportvakanties hoeven niet duur te zijn, dacht hij bij het vertrek tevreden. Als je de brochures van de reisorganisaties maar goed navlooit. En in januari (laagseizoen) gaat in plaats van februari (hoogseizoen). En ski's en schoenen van anderen kunt lenen. Toerist lijkt de blik naar de winterzon te richten DEN DOBBELSTEEN Ook over de zeilmogelijkheden in en rond En geland (hier het haventje van Lynmouth in het graafschap Devon) wordt op de Britse Markt informatie verschaft. foto sandra yeo Britse reismarkt Op initiatief van het Brits Verkeersbureau veranderen vandaag, 12 februari, de Grote Kerk in Den Haag en morgen, 13 februari de Eusebiuskerk in Arnhem een dag lang in Britse enclaves. Meer dan veertig op Groot- Brittannië georiënteerde reisorganisaties, veerdiensten, luchtvaartmaatschappijen en andere bedrijven werken mee aan de Britse Reismarkt '94. De mini-vakantiebeurs is op touw gezet om toekomstige vakantiegan gers naar het Verenigd Koninkrijk zo uitge breid mogelijk te informeren over zowel in dividuele vakanties als groepsreizen. Ook zijn er gegevens beschikbaar over vervoer, actieve vakanties, talenscholen, huisjes en appartementenhuur. Verder wordt er speci fiek Brits entertainment geboden. Ope ningstijden: zaterdag (Den Haag) van 10 tot 18 uur en zondag (Arnhem) van 12 tot 17 Info: 020 -6 855 051. Swatchtentoonstelling De 'Sammlung Blum' wordt de collectie van Peter en Linda Blum al genoemd. Het twee tal was zo slim om meteen na de introduc tie Swatch-horloges te gaan verzamelen. Nu hebben ze 1300 exemplaren waaronder niet alleen de Swatch nummer 1, maar ook de Swatch nummer 50.000.000. Ook bevinden zich de tien door Kiki Picasso ontworpen horloges in de collectie. De verzameling wordt tentoongesteld in Belmont-sur- Lausanne (niet ver van Lausanne) tot en met 27 maart. Opmerkelijk is dat niet de gangbare Swatches op de voorgrond staan, maar juist de types die hebben gezorgd voor de wereldwijde doorbraak van het fameuze merk. Op zoek naar hyenahonden Een van de zeldzaamste takken aan de hon den-stamboom is de Afrikaanse wilde hond, ook wel hyenahond genoemd. De Nederlandse Karin van Amerongen zet zich al jaren in voor het behoud van dit dier. Zondag 13 februari vertelt zij in Ouwehands Dierenpark over haar werk in het onder zoeksgebied bij de Kenyaanse hoofdstad Nairobi. Daar besteedt Karin van Ameron gen samen met haar medewerkers vele uren aan het opsporen en bestuderen van zeldzame hondachtigen. De lezing 'Op zoek naar hyenahonden' begint om elf uur. Info: 08376- 191 10. De werkelijkheid viel hem rauw op het dak. Na vier dagen reeds had hij zijn ouders moeten bellen. Collect call uiter aard. Of ze hem nog wat geld konden sturen. Van tevoren was hem verteld dat hij voor een skipas 244 gulden dien de te betalen (alleen geldig voor de pis ten boven het dorp een pas voor het hele gebied had hem nog veel meer ge kost: 315 gulden). Maar dat hij voor drie dagen les 160 gulden kwijt zou zijn, had hij niet geweten. En dat hij voor een biertje meer dan 6 gulden moest neer tellen, overviel hem ook als een koude douche. Aan het einde van de week be rekende hij dat de schade beperkt was gebleven tot 820 gulden. Resultaat van: niet lunchen tussen de middag, een bij de Coöp gekocht flesje wijn meenemen naar de hotelkamer en dat vooral vroeg naar bed. Wachttijden Prijst de wintersportvakantie zich de markt uit? Die conclusie lijkt wat voor barig. De ANBW beweert nog altijd dat per jaar 1,2 miljoen Nederlanders naar de sneeuw trekken. Welliswaar heeft een onderzoek van Arke Reizen afgelo pen zomer uitgewezen dat deze schat ting aan de hoge kant is, maar zelfs als het er 'slechts' 800.000 zijn, dan nog mag van een relatief hoog aantal wor den gesproken. En wie ooit heeft ken nisgemaakt met de wachttijden bij de skiliften tijdens de krokusvakantie, weet ook dat er van een waarneembare te rugloop nauwelijks sprake is. Niettemin lijkt er een trend gaande waarbij de vakantieganger voor de win terzon begint te kiezen in plaats van voor de sneeuw. Nog nooit vlogen er zoveel Nederlanders naar de Canari- sche Eilanden als in de afgelopen maanden. Ongetwijfeld niet alleen om dat na een Idimatologisch desastreus verlopen jaar de warmte lokte, maar ook ook omdat de prijs daartoe uitno digde. Was je voor een weekje winter sport tien jaar geleden nauwelijks meer lcwijt dan voor acht dagen Canarische Eilanden: nu liggen die verhoudingen totaal anders. Vooral Oostenrijk heeft de prijzen de laatste jaren enorm opgeschroefd. De tijd is voorbij dat het land tien tot twin tig procent goedkoper was dan Zwitser land en Frankrijk. Op veel gebieden (appartementenhuur en de prijs van het eten en drinken in bergrestaurants) is Tirol en wijde omgeving zelfs duurder geworden dan beide landen. Dit tot ver driet van de directeur van het Oosten rijks Verkeersbureau in Amsterdam, dr. Toni Winkler die zijn landgenoten vijf jaar terug al tevergeefs waarschuwde voor de zijns inziens veel te hoge prijs die voor bijvoorbeeld een kopje koffie werd gevraagd (tegen de 4 gulden). Goedkoopste land Wie niet luisteren wil, moet voelen. Nog altijd trekt meer dan 60 procent van de Nederlandse wintersporters naar Oos tenrijk; het land trekt in z'n eentje meer wintergasten dan alle andere Alpenlan den bij elkaar. Maar de terugloop lijkt ingezet. Onderzoek van het NIPO bij de reisbureaus wijst uit dat Oostenrijk vanuit Nederland in vergelijking met vorig jaar momenteel 12 procent min der bezoekers trekt. Dat Zwitserland en Frankrijk 'plussen' met respectievelijk 8 en 38 procent wordt in reiskringen ge weten aan het feit dat het qua prijs niet meer uitmaakt waar je de ski's onder bindt. Zeker niet als je met een paar an deren een appartement huurt en in de supermarkt zelf eten en drinken koopt. Op dat gebied blijkt Frankrijk zelfs het goedkoopste land, zoals blijkt uit een onderzoek dat de Engelse krant 'The In dependent' eind januari onder haar le zers hield. Daarin werd het Franse oord Val Veel vertier op de terrasjes in de wintersportgebieden. Maar de gelachjes zijn niet goedkoop. foto» rob van den d d'Isère/Tignes Espace de Killy) als ge middelde genomen (indexcijfer 100). Afgemeten aan dat getal kwam het Franse Chatel Portes de Soleil) met 83 als goedkoopste uit de bus, direct ge volgd door Chamonix (84) en Valmorel (86). In Oostenrijk 'won' Leogang (87), gevolgd door Zauchensee (89) en Bad- gastein (92). In Zwitserland was men bij het winkelen in Verbier (115) het goed koopste uit. De samensteller van het ar tikel, Chris Gill, wees de lezers er overi gens wel op, dat de enquête verre van representatief was. „Het geeft slechts een indicatie. Van een groot aantal drukbezochte dorpen heb ik geen gege vens binnengekregen. Vooral de jeugd lijkt voor Frankrijk (en voor een deel Zwitserland) te kiezen. Niet alleen omdat het er zeker als je met z'n allen een appartement huurt goedkoper is, maar ook omdat de skige bieden er in het algemeen groter zijn. Alleen de pistes in het westen van Oos tenrijk (Montafon, Sankt Anton/Lech, Solden) kunnen zich enigszins meten aan enorme, hooggelegen en dus sneeuwzekere 'resorts' in Frankrijk en Zwitserland. Jongeren die al voor hun tiende heel goed leerden skiën, nemen de belachelijk kleine kamertjes in de Franse appartementengebouwen en het wat stijfjes aandoende Zwitserse sfeertje voor lief en geven de voorkeur aan ein deloze afdalingen op niet steeds dezelf de pisten. Bovendien kunnen ze er (minder publiek, grotere keuze aan pis ten) beter uit de weg met hun snow boards. En als het dan uiteindelijk nog goedko per blijkt ook... CORRESPONDENT Wat de Egyptische toeristenindustrie al vreesde, is vorige week gebeurd. Opnieuw heeft de Gama'a al-Islamiyeh (Islamitische Groep) aan de vooravond van het nieuwe toeristenseizoen gewaarschuwd voor meer en heviger geweld. Vorig jaar leidde dat tot bijna lege hotels en uitgestorven toeristi sche trekpleisters. De voorspelde terreurgolf bleef uit, maar Egypte's hoteleigenaren, souvenirverkopers en toeristengidsen en het ministerie van financiën zaten met de strop. t Het effect van de jongste waarschu wing hangt onder meer af van de re acties in de wereld. Westerse regerin gen die bij het minste of geringste negatieve reisadviezen verstrekken, spelen extremisti sche groepen alleen maar in de kaart. In de afgelopen twee jaar heeft politieke terreur in Egypte het leven gekost aan drie buiten landers, een fractie van het totale aantal slachtoffers. Verreweg de meeste doden zijn gevallen onder de Egyptische politie en on der leden van de christelijke minderheid in het land. Algerije De waarschuwing van vorige week heeft ex tra aandacht gekregen door de reeks moor den op Fransen en andere buitenlanders in Algerije. Het is geen toeval dat de Franse overheid als eerste met het advies kwam toeristische attracties in het zuiden van Egypte met name Luxor en Kamak te mijden. Maar anders dan de islamitische extremisten in Algerije heeft de Gama'a nooit bekendgemaakt dat ze het speciaal op in Egypte wonende of reizende buitenlan ders heeft voorzien. In de vorige week afge geven waarschuwing staat dat evenmin. „We doen een beroep op toeristen en inves teerders het land te verlaten, omdat op handen zijnde operaties, zo God het wil. buitengewoon wreed en hevig zullen zijn", luidt de verklaring. Met enige ironie zou men kunnen zeggen dat de Gama'a buitenlanders alleen maar een dienst wil bewijzen. Maar het neemt natuurlijk niet weg dat extremisten de laatste paar jaar een aantal malen toeristen bussen en -schepen hebben beschoten. Dat er niet meer doden zijn gevallen, is vooral te danken aan de amateuristische manier waarop de operaties zijn uitgevoerd. Maar zelfs als de Gama'a de acties in aantal en hevigheid opvoert, zal ze toch behoorlijk moeten uithalen om Egypte qua geweld op hetzelfde niveau te brengen als de Verenig de Staten, een land waar een groeiend leger Westeuropeanen onbevreesd vakantie viert. Vorig jaar volgde de waarschwuing van de islamitische extremisten op een massale ac tie van leger en politie in Inbaba, een slop penwijk in Cairo, waarbij honderden jonge ren werden opgepakt. Ditmaal is het een di recte reactie op een politie-operatie in Al- Zawiya al-Hamra, een al even armoedige buitenwijk van de Egyptische hoofdstad. Bij wat de Gama'a aanduidt als 'het bloedbad van Al-Zawiya al-Hamra' kwamen zeven jonge islamitische activisten om het leven. Egypte's minister van binnenlandse zaken. Hassan al-Alfi, heeft gezegd dat hij weigert de waarschuwing van de islamitische extre misten te omschrijven als een verklaring. „Mijn ministerie verbiedt criminelen zich te richten tot de Egyptische publieke opinie alsof zij het strafrecht voorschrijven aan miljoenen rechtgeaarde Egyptenaren", liet hij weten. Wapens De semi-officiële media waagden het dan ook niet melding te maken van de waar schuwing. Wel heeft de Egyptische pers uit gebreid verslag gedaan over grote hoeveel heden wapens, munitie en explosievcn die de politie in 'het terroristennest' in Al-Za wiya al-Hamra zegt te hebben aangetroffen. President Mubarak heeft steeds gezegd dat de terroristen worden gesteund door 'lan den in het Midden-Oosten'. De beschuldi gende vinger wijst vooral in de richting van Sudan. Maar dat is slechts een deel van de waarheid. De uitvoerders van het geweld zijn Egyptenaren en de overheid is bang voor toenemende invloed van het islami tisch extremisme binnen de politie en de strijdkrachten. Een politieke oplossing is niet eenvoudig. Een deel van het probleem is dat de islami tische groepen, ook de gematigde, geen for mele rol mogen vervullen in het Egyptische politieke leven. Maar de Egyptische rege ring is bang voor Algerije-achtige ontwikke lingen als ze de vorming van religieuze par tijen officieel t GELEEN ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Aan een bindend advies waagt Paul Ruygrok zich niet. Maar de tijd dat je ski's per se in de Alpen diende te laten prepareren in plaats van in Nederland is voorbij. De Limburger: „Ook bij ons zijn nu veel winkeliers, die weten hoe je een ski hoort te behandelen. Het probleem is alleen dat er net als in de Alpen nog altijd veel kaf onder het koren zit. Lui, die de buurjon gen er een centje bij laten Verdie nen door ze de ski's van de klanten te laten slijpen. Ja, en dan gaat het snel fout natuurlijk." Paul Ruygrok kent z'n stiel. Namens het gespecialiseerde Oostenrijkse machinebedrijf Wintersteiger trekt hij vanuit Geleen dagelijks het land in om sporthandelaren te leren hoe een ski gewachst moet worden. En geslepen vooral. Ruygrok: „Iedereen maakt wel eens mee dat z'n ski na preparatie plotseling niet meer wil draaien. Ligt in negen van de tien gevallen aan de staalkanten. Die horen na het slijpen aan voor- en achterkant enigszins te worden af gebot. Als je dat vergeet, kan je bij na geen bocht meer maken. Dan snijdt de ski veel te diep in de Blunder Het is een blunder die niet alleen in Nederland wordt begaan. In de Al pen weten ze ook van wanten. Ruy grok: „Ik ben er nou onderhand aan gewend, maar als je ziet hoe ski's in een paar minuten volkomen kun nen worden verpest... En daar moet dan nog goed voor worden betaald ook. Vijftig gulden ben je al vlug kwijt. Wat ik bijvoorbeeld vaak te genkom, is pruttelende reservoirs met stinkende wachs. Die is dan meestal verbrand. Als je de ski met dat spul insmeert, wordt hij eerder stroever dan gladder. Knap verve lend." Ruygrok geeft instructie aan winke liers die het vak nog niet onder de knie hebben of zich er verder in wil len bekwamen. Voor het goed pre pareren van een paar ski's heeft een goede vakman een half uur nodig. Ruygrok: „Dat is aanmerkelijk vlug ger dan vroeger. Komt door de ap paratuur waarover we nu beschik ken. Maar je moet wel weten hoe je die gebruikt. Daar is gedegen oplei ding voor nodig. Iets waaraan het in sommige gevallen ontbreekt." Het belangrijkste onderdeel aan de ski is de staalkant. Ruygrok: „Daar wordt voor tachtig procent mee geskied. Daarom leg ik er ook zo de nadruk op. Kanten moeten braam- vrij, maar scherp zijn. Hoe scherp, hangt af van het feit of de eigenaar een agressieve dan wel een rustige skiër is. Wordt die vraag van tevo ren niet gesteld, dan kan je al vraag tekens gaan zetten bij kennis en vakmanschap van de winkelier." Hachelijk Goed wachsen wordt door veel skiërs gezien als het meest essentië le onderdeel van de preperatie, maar is het dus niet. Ruygrok: „Nee. Maar het wachsen van een ski is wel verrekte moeilijk. Alleen al het be palen van de structuur is een ha chelijke zaak. Voor elke soort sneeuw bestaat een andere wachs. Ik gebruik daarom altijd een univer seel produkt,, geschikt voor sneeuw tussen de 0 en -15 graden." Optimaal is dat niet. Ruygrok: „Nee, maar dat is het nooit. Eigenlijk zou je voor 's ochtends een andere wachs moeten gebruiken dan 's nemen naar de piste. Ideaal voor de middags. Maar als je zó moet gaan recreatieve skiër. Zodra de ski's skiën, kan je beter thuisblijven, je stroever beginnen te lopen even die hebt tegenwoordig trouwens spray erop. Je merkt meteen het milieuvriendelijke spraybusjes met verschil. Ik bedoel, je moet dan wel vloeibare skiwachs. Kan je zo mee- zorgen dat je materiaal tiptop in or de is, maar je kan het ook te gek maken. Het is niet de bedoeling dat de helft van je wintersportvakantie opgaat met bezoekjes aan de werk plaats."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27