Geld voor Haagsche Leids transport vol naar Ciovo Schouwbrug zeker WA leidenrp CD en De Stemming 7 Leidsch Dagblad Leiden Regio Overval PTT-auto Sassenheim op tv bij Opsporing Verzocht Journalisten voelen politici aan de tand C A CIC 11'ZAJERDAG 12 FEBRUAR11994 VRIJE TIJD M HAAG MONICA Leiden kan rekenen op een bijdrage van 800.000 gulden van de provincie voor de verbreding en vernieuwing van Ij de Haagsche Schouwbrug. Alle politieke partijen in de i commissie verkeer en vervoer stemmen in met die finan ciële ondersteuning. Het wordt wel betreurd dat het her- stel van de brug twee jaar op zich heeft laten wachten. meer en het geld hiervoor had Leiden niet. Daarop heeft de provincie aangeboden bijna een miljoen gulden van de meer kosten bij te betalen. GroenLinks-statenlid E. Meij er vindt zelfs dat er meer pro vinciaal geld in de brug mag worden gestoken. „Waarom het maximum van acht ton. Die brug en de verbreding is be langrijk". Meijer vroeg zich wel het zo lang duurt De bovenbouw van de Haag- sche Schouwbrug is in het voor- jaar van 1992 in elkaar gestort. De oude brug over de Oude Rijn i is, 8.40 meter breed. De provin- i qe wil alle vaarwegen geschikt maken voor schepen tot 1000 I tqn en dat betekent dat ook de ze, Leidse brug 10.40 meter breed zou moeten worden. Ver breding kost 2,1 miljoen gulden voor de brug wordt gerepareerd. Dat is, zo liet gedeputeerde T. Jansen weten, geen zaak van de provincie. De brug is eigendom van Leiden en die kan dus het tempo van reparatie bepalen. Sinds de bovenbouw kapot is, is de brug voor autoverkeer af gesloten. Dat is twee jaar lang goed gegaan. PvdA'er R. Suurendonk vroeg zich dan ook af of herstel van de brug wel no dig is. Jansen is daarvan over tuigd. „Er wordt nu flink omge reden. Bovendien hangt de ge meente Leiden dan een schade claim van het nabijgelegen ho tel Haagsche Schouw boven het hoofd. De stremming van de brug kost het bedrijf geld." LEIDEN» AD VAN K Het televisieprogramma Opsporing Verzocht be steedt dinsdagavond aandacht aan de zaak rond de in Sassenheim uitgebrande truck met de ge stolen waardepapieren van de PTT. Opsporing Verzocht doet dit op voorspraak van de Haarlem se politie. Mede vanwege het feit dat twee van de drie bij de overval gebruikte vrachtwagens in Lei dén en Bodegraven zijn gestolen, hoopt de politie Van Haarlem ook op tips uit deze regio. Van de bvervallers, die zeer professioneel te werk zijn ge gaan, ontbreekt tot nu toe elk spoor. De overval op de PTT-truck werd gepleegd in de nacht van 26 januari bij drukkerij Joh. Ensche de op het industrie-terrein Waarderpolder in Haarlem. Drie mannen 'kaapten' de PTT-wagen met daarin een grote hoeveelheid waardepapie ren. Met twee vrachtwagens, eerder gestolen in Leiden en Bodegraven, reden zij de transportwa gen klem en dwongen de chauffeur tot uitstap pen. Daarna reden zij de PTT-truck in een lege loods, laadden de waardepapieren over in de in Leiden gestolen vrachtwagen en reden naar Sas senheim. Daar, in de buurt van de Eendenkooi, scheidden zij het kaf van het koren en staken de voor hen niet interessante papieren met de vrachtauto in brand. Vanwege de stormachtige wind waaide een groot deel van de inhoud weg en belandde in de omliggende weilanden. De overvallers zijn sindsdien spoorloos. De waarde van de buit is aanzienlijk. Eventuele ge tuigen kunnen zich in verbinding stellen met de politie van Haarlem. Gisteren werd hij volgeladen, maandag vertrekt hij naar Cio vo, een eiland in het door oor logsgeweld verwoeste voormali ge Joegoslavië. De Leidse truck is volgeladen met voor enkele tienduizenden guldens aan hulpgoederen. Een greep uit de lading: luiers, zeep, maandver band, schoolmaterialen, medi cijnen, kleding, meel, wol en textiel. De kosten zijn bestreden met de opbrengsten van enkele, niet geheel geslaagde acties van de speciale werkgroep. Vooral de Pieterskerk-manifestatie ging in rook op. Het Leidse publiek was die zaterdag in november op jacht naar sinterklaascadeau's en had voor ex-Joegoslavië geen tijd en geld. Kerken, scholieren en Leidse bedrijven toonden in de weken daarna meer belangstelling en inzet voor Leidse hulpacties. Ook kwam er geld binnen van de Stichting Doen/Nationale Postcode Loterij. Met die 45.000 gulden wil de werkgroep een bakkerij, textielwerkplaats en apotheek voor de plaatselijke bevolking en de vele vluchtelin gen van de grond tillen. Drie werkgroepleden keerden begin deze week terug van een tweedaags verblijf op Ciovo. Het gekletter van wapens en zinloze slachtpartijen onder de bevol king zijn het gebied tot dusverre bespaard gebleven maar de el lende is er ook erg groot. Al was het alleen maar omdat er niets De woordvoersters Joke Scholtens en Edith van Middel koop van de werkgroep garan deren dat de vrachtwagen aan komt en alle spullen terechtko men bij de r zijn bedoeld. Carnaval Wassenaar gaat carnaval vieren. Stichting Jeugd en Jongeren werk Twilight Zone houdt zater dag 12 februari een knallend carnavalsfeest. Van 21.00 tot 3.00 uur is iedereen welkom in boerderij Ter Weer aan de Deij- lerweg 153 in Wassenaar. De toegang is gratis. Carnavalskle ding gewenst. Lustrumloop Dit jaar viert de Wassenaarse Run for Rio haar eerste lustrum. Run for Rio is een organisatie die straatkinderen in Brazilië steunt. Zaterdag 12 februari vindt er een sponsorloop plaats in Wassenaar. Daarna is er een receptie in het Sophieke Huis aan de Van Zuylen Van Nijevelt- straat 313. Tijdens deze bijeen komst worden inlichtingen ge geven over Brazilië. Rommelmarkt Sociaal Cultureel Centrum Sjel- ter houdt zondag 13 februari een rommelmarkt. Er zijn nog tafels te huur. Sjelter bevindt zich aan de Heemraadlaan 67 in Leiderdorp. De rommelmarkt is van 10.00 tot 16.00 uur. Voor meer inlichtingen: 071-893135. Carna-diseo Don Bosco organiseert zondag 13 februari een carnavalsdisco. De Studio 17' Disco Show zal haar medewerking verlenen. Ie dereen wordt om 21.00 uur ver kleed verwacht in het gebouw van Don Bosco aan de Zuid- buurtseweg .58 in Zoeterwoude. De toegang is gratis. Carnaval Alleenstaanden kunnen zon dagavond 13 februari carnaval vieren bij de Single Club Al phen. Er is live muziek van De Rijnsons. Om 20.00 uur begint het feest in het bowling en par tycentrum aan de Sportlaan 3 in Alphen aan den Rijn. Carnavals kleding is gewenst. De toegang bedraagt 10 gulden. POLITIEKE RUBRIEK - Als je kleiner bent moet je harder roepen om in beeld te komen. Maar als ze ook nog een prop in je mond stoppen en daar een doek stevig voor binden wordt het wel erg moeilijk om je verstaanbaar te maken. De Calimero's van de Leidse politiek hebben het moeilijk. M es politieke partijen W I hebben de laatste maanden de ene na de andere uitnodiging in de bus gekregen om in een forum zitting te nemen. De KNOV, de FNV, het Volkshuis, het Ouderenwerk: allemaal vinden ze dat hun achterban kennis moet kunnen nemen van de standpunten van die partijen voordat ze straks het hokje rood maken. De Stadspartij en Leiden Weer Gezellig/De Groenen zitten in een heel ander parket. De enkele uitnodiging die zij ontvangen wordt met gejuich ontvangen en ingelijst op de schoorsteenmantel van de lijsttrekker gezet. Want voor de meeste forums ontvangen ze er geen. En als ze uit arren moede dan maar zichzelf uitnodigen wordt hen de toegang BURGERLIJKE STAND GEMEENTE LEIDEN Geboren San der, zv. S F. Ooms en A. ledema Odin Rubio, zv. M.J.F. van Dueren en A.A.G. Bakker Yves Herman Frangois, zv. H.J.A. Koot en P.M. Michalska Laura Sophia, dv. A. van Duijvenbode en C. Remmelzwaal Pepijn Victorian, zv. F.P.J. Ooms en C. Brouwer dv. D.M.de Vos en M.A. Broerse Felix Cornell's, zv. A.M. Ros en C. Mulder Kelly, dv. D. Molenaar en M.A. Stouten Mark, zv. A. Hogewoningen A. Guijt Diana Johanna Wilhelmina, dv. H. de Mooij en S.W. Haazebroek Dieke, dv. J. van Duijn en JJ. Schuitemaker Mar- lize, dv. J. van Duijn en JJ. Schuitema ker Joey, zv. A.J. Eradus en A.C. van der Weijden Kelly Elise, dv. A.G. Valk en H.M. Devilee Aynur, dv. A. Agacak en H. Yilmaz Jihad, dv. 0 Ben Dahman en H. Chaara Vincent Christiaan, zv. J.D. Waasdorp en E.C. Binnendijk Aniek, dv, R.J. Wegneren W.W.M. Huij- ser Naomi Ivie, dv. C.l. Streefkerk en S. Agho Jordi. zv. J.C. Smit en E.C. Bovendeed Rosanne Olfje Stephan I. Vis* Kirsten, dv. W.P zen en I.K. Ober Marco L R. Aceti en S.M. Karhu Imad, zv. L. Sahi en H. Mostadi Mariska Regina, dv. E.J. van der Plas en C.T.H.M. Steen voorden Valerie Dominique, dv. J.G. van Vliet en A.L. Hins Bobbianne Eli sabeth, dv. R.A.J, van Sluys en C.J.M. Jonk Jan Hendrikus, zv. H.M. Jonge- enM. van Duijn* Emma Elis Barendse Charmaine Esmeralda, dv. R.L. Intres en C.W. Barendse Laurens Franciscus Ludovic Toussaint, zv. V.J- .R.T. Willemsen T.A.G.M. Cremers* Roy, zv. A. Beerenfenger en J. Lens Kimberley, dv. I. Kamphuesen M.M.M. van Steijn Cynthia, dv. R.A. Versluijs en A.H.H. van Duijvenbode Sandro Luchln, zv. H.R. Swen en F. Both Ma rion Catharina Maria, dv. L.J.M. Janssen en M.H.M. van Tiem Cathy, dv. J.C. Bentvelzen en J. Tams Benjamin Cor- nelis, zv. L. Noort en C.T. Fokkema Jeroen, zv. C. van Iperen en A.C. Roubos Manon, dv. T.P.A. Erades en I.M.J. n der Meer Giovanni, zv. J.1 en C. van Vliet Niels, zv. I.T.G. Vrij- bloed en C. van Duijvenbode Mieke, dv. R.M. Cornelisse en H.D. Riemens Jan, zv. J.A. van Rhijn en H. Ouwehand Jasper Laurens Frank, zv. M. van Pelt en A.P. Kamphuis Sjoerd Willem, zv. B.H.J. Dijkstraen J. Schuitemaker Marijn Annelore, dv. L. Oudshoorn en B.W.M. van Haaster Ruben Martijn, zv. M. van der Waal en J.C. Rusman Mike Ricardo, zv. G.T.J. Turk en A.C. van Hoewijk Willianne, dv. J. Remmel zwaal en J.A. van Duijn. Overleden K.G. Bloemzaad, geb. 16 sept. 1917, geh. gew met D A. Sierag E. van der Linde, geb. 25 jan. 1947, man N.Y. Karakaya, geb. 2 sept. 1987, dochter* Ph. Goedhart, geb. 10 juli 1926, man Z. Stanojlovid, geb. 22 febr. 1949, echtg. van J. van der Maarl H. van Es, geb. 10 mei 1929, echtg. van M. Bekooij H. Thoma, geb. 19 april 1939, geh. gew. met N. Schouten A.C. Brillenburg Wurth, geb. 16aug. 1902, man M.M, van der Poel, geb. 17 juni 1910, geh. gew. met H.A. van Santen C.P. Schaap, geb. 12 dec. 1986, zoon J, Tom, geb. 4 mei 1925, echtg. van G. Noorlandt R.M.J. van Benthem, geb. 25 juli 1924, vrouw A.A.P. Haagen, geb. 10 april 1912, vrouw*Th. Turk, geb. 7 febr. 1911, man J. Gaasbeek, geb. 16 nov. 1915, echtg. van J.P. Kroon J.G. Immink, geb. 21 juni 1918, man C.M. de Lan ge, geb. 16 maart 1911, vrouw H.J. Weijers,geb. 18okt. 1930, man* A. Zitman, geb. 11 maart 1924, man C.S. van Nimwegen, geb. 4 dec. 1912, geh. gew. met F. Hermsen S. Stikkel- orum, geb. 2 aug. 1902, man W.A.H. Roelandse, geb. 28 maart 1932, man R. Bool, geb. 19 jan. 1994, zoon H.A vandeVlekkert.geb. 14 juli 1931,geh. gew. met N. Rietkerken E.A.T. de Beer, geb. 9 juni 1923, man C.P. Franke, geb. 31 dec. 1903, geh. gew, met P. Willemse H. Jansen, geb. 8 dec. 1905, vrouw J.M, van Iterson, geb. 11 juli 1911, geh. gew. met D N. den Haan A. den Braven, geb. 7 febr. 1922, geh. gew. met C.H. Glasbergen A.A. Voorvelt, geb. 9 jan. 1907, man S. van Kuijen, geb. 18 febr. 1932, echtg. van W. Gieling F, Straathof, geb. 24 jan. 1921, man J. de Jong, geb. 2 mei 1949, man *C.M.A. Korte- kaas, geb. 4 maart 1949, echtg. van A.M. van der Hoeven E. Blansjaar, geb. 26 febr. 1915, geh, gew. met H.H. Langerak J.M. IJzerman, geb. 25 april 1925, echtg. van S. Erades G. Wou ters, geb. 3 febr. 1942, echtg. van L.C. van Haaften N.D. Koster, geb. 30 jan. 1942, echtg. van O.W. de Graaf W.M.H. Terheijden, geb. 1 april 1951, echtg. van Th. Braggaar F Hoogeveen, geb. 30 aug. 1952, man C. van der Linden, geb. 30 nov. 1911, geh. gew. met F. Hofman. VOORSCHOTEN Geboren: Simone C.S.A. dv. J.H. van 't Wout en M ters* Ruben J. zv. B.M.F. Gerts Bakker Jordy J.A. zv. E.J.A. vai Wijngaard en M, Baan. C. Pie Overleden: T, Hellingman w/v Stienstra oud 88 jaar L.M. Barones Mulert w/v Baron van der Feltz oud 88 jaar M.E. van Luyk w/v Dros oud 77 jaar JJ. van der Sandeoud 73 jaar. ''Jan Keizer, zanger van het Volendamse BZN en de Leidse wethouder cultuur, Hennie Koek (PvdA) in duet: „Mon a Ab Abcouwer (Stadspartij) en Jacques de Coo (Leiden Weer Gezellig/De Groenen) kunnen de smoezen langzamerhand wel dromen. „Nee, u wordt niet uitgenodigd. Van welke partij zei u? LWG/De Groenen? Nooit van gehoord zeg. Doetu ook mee aan de verkiezingen?" Het is altijd wat: de tafel is te kort, de zaal te smal, de stoelen op, of er zijn te weinig microfoons. Maar het komt altijd op hetzelfde neer: u hebben we liever niet. Maar de meest gebruikte reden is deze: „Ja, hoor eens: als we u uitnodigen moeten we alle partijen uitnodigen." De naam wordt niet genoemd, maar de bedoeling is duidelijk. De forum-organisaties zijn bang voor CD en CP'86. Die willen zij niet achter die tafel hebben. Kennelijk bang voor het verwijt dat zij extreem-rechts discrimineren door alleen hen niet uit te nodigen, trekken zij 1 de grens bij de partijen in de gemeenteraad. Die mogen [meedoen, anderen niet. „Maar zo worden wij gediscrimineerd", roept Abcouwer. En geef hem eens 'ongelijk. Want buiten die forums hebben de Calimero's weinig mogelijkheden. Waar de andere partijen het kiezersvolk bij wijzen van spreken onder de posters en verkiezingsprogramma's kunnen bedelven moeten de kleintjes voor elk postertje op A4-formaat, waarop zij met wrijfletters hun boodschap wereldkundig maken, het geld met kwartjes en dubbeltjes bij elkaar schrapen. De acht raadsleden van het CDA - om maar eens een grote partij te noemen - hebben vier jaar zitten sparen om de verkiezingscampagne te kunnen betalen. Elke maand allemaal een paar gulden van je jaar dè munten bij elkaar schuiven en je hebt een aardig bedrag bij elkaar. Zo investeer je in je eigen toekomst. En van dat bedrag hoeft het CDA-Leiden alleen maar een Leids tintje te geven aan de campagne, die grotendeels door het nog veel rijkere landelijk bureau van de partij wordt betaald. Dat bureau zet de paginagrote advertenties in de krant, de christen democratische Leidenaars zetten er een kleintje naast. De Stadspartij heeft geen campagnebudget. Na een bezoek aan de notaris en het indienen van de kieslijst was het geld op. LWG/De Groenen is een pietsie rijker, maar heeft maar een fractie van het budget wat zij zouden willen. En dat is weer slechts een fractie van wat de groten hebben. Als Stadspartij of LWG/De Groenen zich langs al die obstakels een weg naar een raadszetel weten te banen mag je gerust zeggen dat er een wonder is gebeurd. Maar de kleintjes blijven hopen. Leiden telt meer popgroepen dan voetbalclubs. Het Leids Vrijetijdscentrum krijgt meer publiek over de vloer dan menig buurthuis en elke kerk. Popmuziek brengt met enkele beats de meest uiteenlopende culturen bijeen en bevordert het geestelijk welbevinden vah duizenden Leidenaars. De bibliotheek leent meer CD's uit dan de Kunstuitleen schilderijen. Toch negeert de Leidse politiek de popcultuur volledig. Kijk verkiezingsprogramma's en kijk maar naar de stadsbestuurders. Zelfs de raadsleden van wie je vanwege hun achtergrond of functie iets meent te kunnen verwachten, laten het ernstig afweten. PvdA-raadslid Ed van der Veen bijvoorbeeld. Hij is de enige stadsbestuurder die nog wel een rijtje Zappa's heeft staan. Nu de Amerikaanse grootheid van de popmuziek niet meer onder ons is, zou hij zo graag 'We're only in it for the money' uit 1967 weer eens willen horen. De stofkap van zijn al jaren ongebruikte pickup buigt diep door onder het gewicht van de torenhoge stapel raadsstukken. Het instortingsgevaar is groot en dus laat Van der Veen het gammele bouwwerkje liever met rust. Op CD heeft hij geen Zappa's. Hooguit wat jazz. Vroeger was popmuziek voor de voormalige bestuurder van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) een levensstijl. Nu hooguit wat Arbeidsvitaminen. Ook voor cultuurwethouder Hennie Koek is popmuziek bijzaak. Heel af en toe wordt ze gesignaleerd op de dansvloer van het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) rhaar geld voor de uitbreiding van oefenruimtes voor de talloze lokale popgroepen heeft ze niet over. Ze steekt liever miljoenen guldens in een elitair Centrum voor de Beeldende Kunst, de nauwelijks bezochte Lakenhal en de halfvergane ARCHIEFFOTO'S LEIDSCH Stadsgehoorzaal. De plaatselijke popbobo's maakte ze aanvankelijk wijs dat de plannen voor de Stadsgehoorzaal van groot belang zijn voor de Leidse popcultuur. Deze week bleek dat ze d,aarmee vooral optredens van BZN bedoelde. Zou de wethouder nu werkelijk denken dat ze in het LVC op 'Mon amour' heeft staan swingen? Nog een PvdA'er met een schijnheilige opstelling jegens popmuziek is Coby Bordewijk, de echtgenote van de voormalige PvdA-wethouder Paul. LVC-bestuurders hadden haar in vertrouwen medegedeeld dat de Trianon- bioscoop op hun verlanglijstje staat. Mevrouw Bordewijk, die wat vage plannen heeft voor een filmmuseum en ook Trianon in wil, schreef direct een brandbrief aan de gemeenteraad. Daarin staat dat Trianon verloren gaat als cultuurmonument als niet zij maar het LVC er wordt ondergebracht. De sociaal-democrate schreef haar brief vermoedelijk na het bekijken van een zwartwit filmpje van het roemruchte optreden van de Rolling Stones in het Kurhaus. INTERVIEWS DISCUSSIE AMUSEMENT MUZIEK BUURTHUIS 'T SPOORTJE BERNHARDKADE 40 LEIDEN DONDERDAG 17 FEBRUARI 1994 AANVANG 20.15 UUR POLITIEK

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13