Leiden Chauffeurs: puinhoop station zat RUL: geen gedwongen ontslagen Record aantal mensen aan een baan geholpen Fick HomeRentals na 071-12 0006 'Schouwburg goedkoopste in Nederland' Universiteit in clinch met Annex-commissie Hoofdverdachte schietpartij volgende maand voor rechter Taarten voor winkeliers BEHOORTU OOK TOT DE 80% MET EEN PENSIOEN BREUK? 10 ZATERDAG 12 FEBRUAR11994 11 Vrouw (64) gewond leiden Een 64-jarige vrouw is ernstig gewond geraakt bij een aanrijding op de Churchilllaan. Zij werd aangereden door een bromfietser en brak daarbij haar enkel en liep een schedelbasis- fractuur op. De vrouw stak het fietspad ter hoogte van de Vijf Meilaan over toen de 17-jarige bromfietser kwam aanrijden. Hij kon haar niet meer ontvrijken. De vrouw is overgebracht naar het ziekenhuis. Vrouwbeeld extreem rechts onderzocht leiden Het beeld dat extreem rechtse partijen als Centrum De mocraten en Centrum Partij '86 over vrouwen hebben, staat donderdag 24 februari centraal tijdens een informatiebijeen komst van het vrouwenonderzoekscollectief Loeder. Er wordt een verband gelegd tussen het beeld dat extreem rechts over vrouwen heeft en de opkomst van het fascisme voor de Tweede Wereldoorlog. De avond in buurthuis Pancrat aan de Middelste gracht 85 begint met een video over het verzet van vrouwen te gen het fascisme. Daarna zal een verzetsvrouw aan het woord komen die een verband legt tussen de ontwikkelingen toen en nu. Vervolgens wordt door Loeder op een rijtje gezet wat CD en CP'86 zoal zeggen over vrouwen. Aanvang 20 uur. Ondanks de economische re cessie hebben de arbeidsbu reaus vorig jaar een record aan tal mensen aan werk geholpen. In totaal vonden 6.960 werkzoe kenden een baan. Dat is twintig procent meer dan in 1992. Daarmee wordt de stijgende lijn, die in 1991 begon, voortge- Door de arbeidsbureaus in Leiden, Alphen aan den Rijn, Gouda, Lisse en Katwijk zijn in 1993 in totaal 11.716 vacatures verworden, nagenoeg hetzelfde aantal als in 1992. Voorzitter Th. Terhorst van het Regionaal Bureau Arbeids voorziening Rijnstreek schrijft de gunstige resultaten toe aan een verbetering van de contac- ten met werkgevers. In 1993 hebben in totaal 2.453 bedrijven bezoek gehad van een consu lent van een van de arbeidsbu- reaus. Terhorst: ,,Dat deze aan- pak succes heeft blijkt zon- neklaar uit de cijfers. Ten op zichte van 1990 is het aantal be middelingen zelfs verdubbeld. We gaan daarom in 1994 door op de ingeslagen weg." Het arbeidsbureau Leiden heeft vorig jaar 1.799 werkzoe kenden aan een baan geholpen. De doelstellingen voor minder heden en langdurig werklozen werden gehaald. Er werden ruim 3.400 nieuwe vacatures gemeld, dat is veertien procent meer dan in 1992 het geval was. Directrice K. van Grunsven: „Dat het lukt om de kansen van langdurig werklozen en werk zoekenden uit minderheids groepen te vergroten, bewijzen de resultaten van 1993. Ik ben daar trots op." Huis verhuren? rVft. opent de juiste deuren voor u! NVM Doezastraat 21, Leiden Gemeenteraad si fr Op de kandidaten- I 3 lijsten voor de ge meenteraadsverkiezingen in maart komen nauwelijks nieuwe gezichten voor. leiden erna straatsma De uitspraken van de Stadspar tij over subsidiëring van de Leidse schouwburg getuigen van veel onkunde, zegt direc teur P. Wallis de Vries. „Wij zijn een van de goedkoopste schouwburgen van Nederland. Op de toegangskaartjes wordt door de gemeente nog geen 20 gulden bijgelegd." J. Rijsbergen van de Stadspar tij stelde woensdag tijdens een verkiezingsbijeenkomst voor om de subsidie op de schouw burg stop te zetten. Jaarlijks kost dit de gemeente 1,3 mil joen gulden. Rijsbergen stelde dat het wel 'erg veel' is om op elke kaartje zo'n vijftig gulden toe te leggen. Subsidiëring zou verder toevallen aan 'een hele kleine groep Leidenaars'. Wallis de Vries betwist dat de schouwburg een elite-voorzie ning is. „Wij hebben een hele brede programmering. Het is niet zo dat hier een hele kleine groep komt. En als de Stadspar tij denkt dat de schouwburg te privatiseren is, dan mogen ze mij dat komen uitleggen." Leren luisteren leiden Bezoekers van de Diescolleges van de Rijksuniversiteit Leiden kunnen vanmiddag zien hoe aankomende artsen leren luis teren naar patiënten. In een rol lenspel moeten de Leidse stu denten medicijnen ervaring op doen met mensen die iets over hun klachten of ziektegeschie denis vertellen. De student zit tegenover iemand die speelt dat hij klachten heeft of ziek is, de aankomende arts moet te weten komen wat er aan schort. De demonstratie met simula tiepatiënten is vanmiddag van 14.30-15.00 uur in het Acade miegebouw van de universiteit, Rapenburg 73 in Leiden. Brandstichting 1 /I Tegen de vader, die 11 zijn 14-jarige zoon aanzette hun Alphense flat in brand te steken, is vier jaar celstraf geëist. NZH/vakbondsman Koome: 'We zitten te wachten op de eerste klapper' De stress voor de bus chauffeurs in Leiden is enorm en de angst voor ongelukken neemt toe. „We zitten echt te wachten op de eerste klapper", zegt J. Koome, chauffeur bij de NZH en voorzitter van de Vervoersbond FNV in Lei den. Oorzaak van angst en stress zijn de verbouwing van het NS-station en van de tunnel in de Rijnsbur- gerweg. Koome: ,,Het is een vreselijke puinhoop." leiden aap rietveld Volgens Koome neemt de on veiligheid bij het station hand over hand toe. De oversteek die bussen nu moeten maken om, komend uit de richting van het belastingkantoor, de draai te maken naar de halteplaatsen naast het NZH-kantoor, is vol gens de FNV er levensgevaarlijk. „We moeten nu op het drukste punt, waar de voetgangers over steken van de Stationsweg naar het station, drie rijbanen en een fietspad oversteken. Sta je pas sagiers te laden, dan krijg je ge regeld mensen binnen die net door je collega bijna van de sok ken zijn gereden. Kun je daar weer de volle laag van krijgen", zegt Koome. „Nou ben je als buschauffeur wel wat gewend, maar het houdt een keer op." Ook het werk aan de tunnel bij de Rijnsburgerweg levert voor de chauffeurs grote proble men op. Een halve tunnelbuis is afgesloten en dat betekent dat bussen uit Oegstgeest links aan komen rijden en een bijna haakse bocht moeten maken om rechtsaf naar de halte bij het station te rijden. „Dat gaat net wel, of het gaat helemaal niet, en dan moet je eigenlijk steken", zegt Koome. „Maar een bus mag niet achteruit rij Bussen, fietsers, auto's, voetgangers en vrachtwagens zitten elkaar danig in de weg op en rond het station. foto holvast/marklamers den zonder dat er iemand ach ter staat die aanwijzingen geeft. Dan moet je dus vragen of een passagier even uit wil slappen om achter de bus te gaan staan. D'r is altijd wel iemand die dat wil doen, maar toch is het raar." Met de gemeente, zegt Koome, valt over de problemen nauwelijks te praten. „Wij heb ben al maanden geleden een pleidooi gehouden om een om leidingsroute te bedenken en zoveel mogelijk verkeer uit het gebied weg te halen. Maar de gemeente zet zich er niet voor in. Het enige wat wij te horen krijgen is: „Sorry, het kan niet anders, maar over drie jaar is al les beter." Wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) heeft alle begrip voor de ergernis van de bus chauffeurs. „Maar het is voor ie dereen een heel vervelende si tuatie. De taxichauffeurs heb ben ook veel te weinig ruimte. En om daar iets aan te doen hebben we de gewone parkeer plaatsen bij het station weer la ten vervallen. Zo proberen we de lasten wat te spreiden. En verder kan ik er alleen maar be grip voorvragen." Omleiden van het overige verkeer om het openbaar ver voer op het Stationsplein de ruimte te geven is volgens ,Walenkamp onmogelijk. „Ik zou niet weten hoe. Bovendien ver wachten wij en dat klinkt mis schien hard, dat de wal het schip keert. Dat automobilisten die een paar keer worden ge confronteerd met die verkeers situatie zelf een andere route kiezen." De voorspelling van Koome, dat de chauffeurs nog drie jaar in de narigheid zitten is volgens de verkeerswethouder onjuist. „Ik kan niet in het vooruitzicht stellen dat het snel voorbij is. Maar met anderhalf jaar is het grootste leed wel geleden." De strubbelingen tussen het College van Bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden en de commissie De Jong zijn overkomelijk. Het college stond de commissie, die de gang van zaken rond de bouw van de An nex van het Silvius Laboratorium onder zoekt, niet toe te praten met medewerkers van het Bureau. Volgens commissievoorzit ter Arie de Jong wordt er wel een oplossing gevonden voor de gerezen problemen. Vooralsnog is het uitgangspunt van De Jong hoe meer informatie hoe beter. Als ge sprekken met medewerkers van het Bureau niet mogelijk blijken, kan dat volgens De Jong van invloed zijn op de uitkomsten van het onderzoek. Hij spreekt echter nadruk kelijk over 'kan' en niet over 'zal'. „Pas ach teraf is vast te stellen, welke informatie es sentieel is," aldus de voorzitter. De taak var op de bestuurlijke gang aanbesteding en de bouw van de Annex. Daarbij gaat het vooral over vragen als 'Had de universiteit kunnen weten dat zij met een minder betrouwbaar bedrijf in zee ging? en 'Heeft de universiteit adequaat ge reageerd, toen de bouw werd stilgelegd?'. Volgens De Jong groeit de stapel docu menten met de dag. Voor zover hij nu kan zal de commissie in maart rappor- Jaarprogramma IVN-Leiden Het IVN, de vereniging voor Na- tuur- en Milieueducatie afde ling Leiden, houdt dit jaar vijftig excursies. De tochten worden gehouden in de dertien wandel gebieden in en om Leiden on der leiding van veertig natuur- gidsen. Een en ander blijkt uit het programma voor 1994 dat het IVN onlangs heeft vastge steld. Behalve de wandelingen heeft het IVN een geheel nieuwe vo gelzangcursus ontworpen, die al in maart begint. Tijdens drie theorie-avonden en zeven vroe ge ochtendexcursies leert men vogelzang herkennen. Voor in schrijving kan worden gebeld met Dineke Bruin: 215123 (op werkdagen tussen 18.30 en 19.30 uur). Een 53-jarige Lier moet vermoedelijk volgen de maand voor de rechtbank verschijnen op verdenking van betrokkenheid bij de moord op de Leidse C. van Esch eind sep tember. De man, die sinds sinds begin december vastzit, wordt beschouwd als hoofdverdachte in deze zaak. Persofficier van Justitie F. Slits wil nog niet zeggen wat de man precies ten laste wordt gelegd omdat de dagvaarding nog niet is opgesteld. Slits wil ook niet ingaan op de vraag of de man de dodelijke schoten op het slachtoffer heeft gelost. De man zelf houdt tegenover de politie vol onschuldig te zijn maar jus titie denkt voldoende bewijsma teriaal tegen hem verzameld te hebben. Naast de man uit De Lier worden ook een 28-jarige vrouw uit Den Haag en een 34-jarige Leidenaar, die in oktober vorig jaar door de politie werden op gepakt, verdacht van betrok kenheid bij de moord. Beiden moesten eerder wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten wor den gesteld. De vrouw zat naast het slachtoffer in de auto toen deze werd doodgeschoten. Zij kreeg zelf een kogel in haar been. De rol van de Leidenaar is onduidelijk. Hij had een alibi voor de nacht waarin de schiet partij plaatshad maar de politie twijfelt aan de betrouwbaarheid daarvan. De Leidse werd begin sep tember doodgeschoten in haar auto die op een parkeerplaats langs de provinciale weg S5 stond nabij Leiderdorp. Volgens de politie had zij op deze plaats met enkele kennissen afgespro ken. Over het doel van deze af spraak doet Justitie geen mede delingen. Het onderzoek naar de moord werd ernstig gehinderd door de zwijgzaamheid van betrokke nen. Slits verklaarde eerder dat 'iedereen bang is' voor de man die nu nog wordt vastgehouden. De man kwam al eerder in aan raking met de politie en werd in het verleden eenmaal veroor deeld voor een volgens Slits 're delijk onschuldige overtreding'. leiden Medewerkers van het nutsbedrijf EWR deelden gistergmiddag taarten uit aan alle winkeliers in de Haarlemmerstraat. Met dit cadeautje werden de middenstanders bedankt voor hun medewerking aan de renovatie van het ondergrondse kabel- en leidingnet. Na een jaar lang wer ken liggen de kabels en leidingen.er weer goed bij. Met handkarren trok een afvaardiging van de EWR, onder wie de directeur van het EWR-district Groot-Leiden JJ. Swart, begeleid door een dixielandband door de Haarlemmerstraat. Samen met J.G. Wijgers, voorzitter van de Werkgroep Winkeliers Haarlemmerstraat, deelden ze taar ten en bedankkaarten uit. foto hielco kuipers Overleden: Co Verhoog (58) Overlegorgaan tevreden De winnares van de Eerste Leidse Vrijwilligersprijs is niet meer. Jacoba (Co) Verhoog- Rijsbergen is deze week op 58- jarige leeftijd plotseling overle den. Opnieuw een verlies voor de wijk Noordrijnevest die on langs al werd geconfronteerd met de dood van Mary Schaap (60). Verhoog was net als Schaap ja renlang actief in haar buurt. Zelfs toen ze noodgedwongen - naar een voor haar man aan gepaste woning - naar de Ho ge Mors verhuisde, bleef ze haar buurt trouw. Dat gold overigens ook voor haar man, Walter Verhoog. Uit handen van burgemeester C. Goekoop kreeg het echtpaar afgelopen zomer de eerste Leidse Vrijwilligersprijs. 'Het echtpaar Verhoog geeft nieu we inhoud aan het oude feno meen burgerzin', zei de jury. Co Verhoog, geboren in de Looierstraat, zat het actievoe ren in het bloed. Ze maakte deel uit van de wijkgroep soci ale vernieuwing in de oostelij ke binnenstad, was lid van twee wijkverenigingen, twee bewonerscommissies en actief in buurthuis Noord-Rijnevest. Een van haar eerste acties was het kraken van huizen aan de Uiterstegracht en de Oranjeg racht. Ze deed dat samen met haar haar man, in 1968. Om de woningen bewoonbaar te maken voor Leidenaars met een laag inkomen. Daarna wist ze van geen ophouden. De laatste jaren was ze vanuit de Hoge Mors actief in haar oude woonbuurt, onder meer in de wijkgroep sociale ver nieuwing.- De laatste tien jaar van haar leven trok ze veel op met de eind december overleden Mary Schaap. Vlak na het overlijden van Schaap ver klaarde ze dat zjj beiden 'de kemphanen' van Noordrijne vest waren. 'Overal spraken we ons woordje mee'. leiden caroune van overbeeke Geen enkele werknemer van de Rijksuniversiteit Leiden komt dit jaar door de bezuinigingen op straat te staan. Het overleg orgaan voor het personeel OP- RUL heeft daarover met het col lege van bestuur harde afspra ken gemaakt. De universiteit kan een werknemer wel een an dere 'passende' functie aanbie den binnen of buiten de organi satie. In dat geval mag de werk nemer niet weigeren. OPRUL-voorzitter dr. A. Duy- neveldt is 'niet ontevreden' over de nu gemaakte afspraken voor 1994 hoewel het overleg met het college hem blaren op de tong' heeft gekost. „In tegenstelling tot wat som mige faculteitsdecanen ons wil len doen geloven, hoeft nie mand zich nu zorgen te maken over zijn baan. Dat betekent in de praktijk dat veel knelpunten van faculteiten via 'in- en exter ne mobiliteit' wordt opgelost: werknemers die bij een be dreigd deel van de organisatie zitten, kunnen in aanmerking komen voor een andere werk plek in Leiden of daarbuiten. Vroeger was het zo, dat je eerst moest worden ontslagen voor dat je voor herplaatsing in aan merking kwam. Dat hoeft nu niet meer." Voor het 'flankerend sociaal beleid' heeft de universiteit 5,4 miljoen gulden beschikbaar. „Dat geld wordt gebruikt voor om- en bijscholing of herplaat sing elders. Als iemand een an dere passende baan weigert, is ontslag niet uit te sluiten. Maar we gaan uit van maatwerk want een kinderwagen met vierkante wielen rijdt niet. Iemand moet wel werk krijgen dat bij zijn ca paciteiten past. Dat kan bijvoor beeld ook betekenen dat een wiskundige met een bepaald specialisme een baan in het on derwijs krijgt aangeboden. Dat moet kunnen." Universiteits-werknemers kunnen ook gebruik maken van deeltijdregelingen en deeltijd- VUT. „De deeltijd-VUT kan aantrekkelijk zijn voor iemand die geen zin heeft in VUT om dat de overgang van werken naar niet-werken te groot is. Als 'ie dan in deeltijd kan blijven werken is dat een mooi com promis."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11