'Rapporten cokesmokkel niet achterover gedrukt' iK WIL 00K NOG WORDEN 'Waarom gaan gestudeerde mensen vrijuit?' Binnenland Geen bewijs corruptie bij politie Amsterdam 'Politiek weet bijna niets van Centrumdemocraten' Klaar voor het nieuwe jaar tri] VNO en NCW willen af van AAW 'Dit streekplan, dat nooit' Greenpeace gaat citaten in advertentie bewijzen D'Ancona blijft bij tien jaar VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 Algemeen Nederlands Pi Politie houdt 22 mensen in bordeel aan Leeuwarden De politie heeft de afgelopen nacht in een Leeuwarder bordeel negentien vrouwen en drie mannen aange houden die geen geldige verblijfsvergunning hadden. De actie was onderdeel van een onderzoek naar vrouwenhandel, maar de arrestanten zelf worden daar niet van verdacht. De vrouwen zijn vermoedelijk van Russische afkomst. Lijsttrekker CD Almere stopt ermee almere Lijsttrekker V. Bak (32) van de Centrumdemocraten in Almere heeft zich als kandidaat voor de gemeenteraadsverkie zingen teruggetrokken. Als reden voor zijn stap noemt hij het feit dat de CD 'de laatste tijd op een dusdanige wijze ter discus sie wordt gesteld'. De kieswet bepaalt dat kieslijsten na de offi ciële kandidaatstelling niet meer kunnen worden gewijzigd. Dit betekent dat Bak gewoon op het stemformulier blijft staan, hoe wel hij niet bereid is voor de CD een raadszetel te bezetten. De rijksrecherche heeft geen bewijzen aangetroffen van cor ruptie bij de Amsterdamse poli- i tie. Tijdens het bijna drie weken durende onderzoek konden be schuldigingen van de Utrechtse korpschef Wiarda en de vak bondsvoorzitters Van Duijn (NPB) en Kruizinga (ACP) niet met feiten worden gestaafd. De ministers Hirsch Ballin (justitie) en Van Thijn (binnen landse zaken) hebben ook een onafhankelijke onderzoekscom missie geïnstalleerd. Die rap porteert over enkele weken. Journalist Van den Brink waarschuwt: „Ze weten niet wat er in de bladen van de partij te lezen staat, of wat Janmaat en zijn partijgenoten vinden, doen en zeggen", schrijft Van den Brink. Alleen de PvdA en Groenlinks schenken sinds kort enige aan dacht aan de CD. Zij organise ren cursussen voor aankomen de gemeenteraadsleden: hoe om te gaan met uiterst rechts. Volgens het boek, dat tot stand kwam na jarenlange on derzoeksjournalistiek in de vijf landen, doen de meeste Neder landse politici niet veel meer dan uitroepen hoezeer zij de rechtsradicalen verafschuwen. Van den Brink vindt dat een gevaarlijke ontwikkeling. De meeste extreme partijen van nu lijken in niets meer op de semi- illegaal opererende clubjes uit de begintijd. Ze zijn zelfverze kerd en absoluut overtuigd dat ze een blijvende plek hebben veroverd op de kiezersmarkt, stelt de auteur. „Eerst waren het de joden, nu zijn het de vreemdelingen. Ex treem rechts heeft weer een zondebok gevonden. Wij moe ten zoveel mogelijk werkgele genheid scheppen. Dat neemt extreem rechts de wind uit de zeilen. Langdurige werkloos heid is het grootste gevaar voor de samenleving. Zo presenteerde de oud-poli ticus Zeevalking, deskundig op het gebied van minderheden, gisteren het boek 'De interna tionale van de haat' van Vrij - Nederlandjournalist Rinke van den Brink. De verslaggever beschrijft daarin uitvoerig en gedetail leerd hoe extreem rechts denkt en opereert in Nederland, Duitsland, Oostenrijk, België en Frankrijk. Eén van zijn belang rijkste conclusies is dat de ge wone politieke partijen vrijwel niets weten van bijvoorbeeld Janmaats Centrumdemocraten. CRI verzamelde wel aanwijzingenmaar geen bewijzen De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft tus sen 1981 en 1989 meer dan tien rapporten gemaakt over de drughandel in Suriname en betrokkenheid daarbij van de legertop. De toenmalige minister van justitie Korthals Altes heeft die ook onder ogen gehad. Er zijn geen rap porten tussen wal en schip geraakt, zo concludeert het ministerie van justitie in een nog niet openbaar rapport. den haag anp-npa Vorige week onthulde JvJRC Handelsblad dat CRI en Justitie wisten van de coketransporten vanuit Colombia via Suriname en de Antillen naar Nederland, maar dat er niets tegen werd I ondernomen. Kamerleden eis ten direct opheldering van mi nister Hirsch Ballin van justitie. WD en D66 nemen de affaire hoog op. Als de minister niet bevredigend antwoordt of in het verleden onjuiste of te weinig informatie heeft gegeven, willen ze een parlementaire enquête. Justitie stelt in het rapport dat de Tweede Kamer wel degelijk goed is geïnformeerd. Begin 1989 wijdde een kamercommis sie zelfs een openbaar debat aan de zaak-Bouterse. Een pro bleem was en is dat alle CRI- rapporten wel aanwijzingen, maar geen harde bewijzen voor Bouterses betrokkenheid bevat ten. Enkele van deze rapporten werden besproken in de kamer commissie voor de inlichtin gendiensten, waarin de voorzit ters van de grootste kamerfrac ties zitting hebben. Het rapport strookt met de eerste verklaringen van Korthals Altes, die steeds heeft gezegd geen CRI-rapporten met bewijs materiaal tegen personen te hebben gezien. In een ingezon den artikel stelde de oud-minis ter later dat hij wel andere CRI- stukken onder ogen had gehad. Justitie kreeg voor 1989 vrij wel geen informatie van de CRI over de praktijken van de inter nationale narcoticahandel. Dat lag aan de werkwijze bij de in lichtingendienst. Met het minis terie werd wel gesproken over beleid, maar niet over acties. Na de berichtenstroom in de pers vijf jaar geleden over de Suri naamse drugconnectie, verste vigde Justitie de banden met de CRI. Sindsdien wordt ook onge vraagd informatie gegeven. kaatsheuvel Met het ontluiken van de sneeuw klokjes is ook voor De Efteling het nieuwe seizoer weer in aantocht. Voordat het sprookjespark de poorten op 31 maart weer opent, moeten alle at tracties een schoonmaakbeurt hebben gehad. De meester van de schoolklas van het Volk van Laaf is er één van. foto anp In zaak over poster Vandalisme of christenplicht? middelburg npa Was de vernieling van zeven abri's met de reclameposter 'Is er nog koffie na de dood?' van dalisme of de plicht van een christen? Die vraag moest poli tierechter mr. A. Janssens-Van Kampen beantwoorden in een zaak tegen een 21-jarige Mid delburger en een 22-jarige man uit Sint Laurens. Op 12 februari van het vorig jaar braken de twee zeven abri's in Vlissingen open en haalden de poster eruit. De reclame van de Diemense vereniging voor crematie AWL leidde een jaar geleden tot een storm van pro testen, vooral in Zeeland. Begin maart 1993 verbood de Reclame Code Commissie de reclame op billboards en televisie, omdat die 'onnodig kwetsend en in strijd met de goede smaak' was. De Middelburger zei gisteren op de zitting dat hij 'grote moei te' had met de tekst. „Mijn va der is overleden toen ik vijf was. Dit soort posters mogen niet worden getoond." Zijn com- paan deelde die mening. De uit spraak van de Reclame Code Commissie liet volgens hen te lang op zich wachten. Raadsman J. Wouters vond dat zijn cliënten 'op een dappe re manier' stelling hebben ge nomen tegen de reclameposter, die overigens werd gevolgd door de slogan 'Leven doe je maar één keer. Doodgaan ook.' „Ze hebben gehandeld vanuit hun overtuiging van de opstan ding en vanuit een sterke recht vaardigingsgrond. Ze moesten kiezen uit twee kwaden en in feite hebben zij het tijdstip van verwijdering alleen maar ver vroegd." Volgens officier van justitie mr. M. Hemelaar gaat het erom dat de twee eigen rechter heb ben gespeeld. Hij eiste naast het vergoeden van de schade een boete van 800 gulden, waarvan 700 voorwaardelijk. Politierechter Janssens-Van Kampen toonde enig begrip voor de beweegredenen van het tweetal, maar vond dat zij wel te ver waren gegaan. Daarom ver oordeelde zij hen tot een voor waardelijke boete van 600 gul den en het vergoeden van de schade, ruim 1.000 gulden. Werkloosheid zal tot 2000 sneller stijgen den haag npa De werkloosheid zal over de jaren 1995-1998 jaarlijks met 18.000 mensen toenemen. Dat betekent dat er elk jaar 5.000 werklozen meer bijko men dan tot nu toe was Minister Andriessen van economische zaken heeft dit de Eerste Kamer laten weten. Hij beroept zich daarbij op cijfers van het Centraal Plan bureau (CPB). De groei van het aantal ba nen zal over de jaren 1995- 1998 uitkomen op 12.000 per jaar. Het planbureau rekende tot nu toe op een toename met 23.000 banen per jaar. De produktie in de bedrij ven zal de komende jaren met twee procent per jaar toenemen. Dat is iets lager dan gedacht. Daarentegen stijgen de investeringen per jaar met 2,3 procent. De in flatie zal op 2,5 procent uit komen. Verwacht was een prijsstijging van 3 procent per jaar. Het planbureau berekende dat de loonkosten in de tota le kosten van werkgevers in de periode '95 tot en met '98 dalen. Zij zullen er 83,5 pro cent van uitmaken. Tot nu toe was met 86 procent reke ning gehouden. Loonkosten zijn van doorslaggevende be tekenis voor de winstgevend heid van het bedrijfsleven, en de banengroei. Het financieringstekort van het rijk zal in 1998 uitkomen op drie procent, zo laat An driessen nu weten. Dat is een half procent hoger dan werd verwacht. Omgerekend gaat het om een verschil.van zo'n 3 miljard gulden. 'Zelfstandigen moeten verzekering maar zelf betalen den haag anp De Algemene Arbeidsonge schiktheidswet (AAW) mag van de werkgeversorganisaties VNO en NCW verdwijnen. Verder moeten de uitvoering en finan ciering van de Ziektewet en het eerste jaar WAO helemaal over gaan naar werkgevers en werk nemers. Daarna is de overheid verantwoordelijk voor de WAO. Arbeidsongeschikten vallen dan terug op een basisverzekering plus eventueel een zelf afgeslo ten aanvulling. De AAW is een basisverzeke ring tegen arbeidsongeschikt heid, die een uitkering tot het sociaal minimum garandeert. Werknemers hebben bovenop de AAW de WAO als aanvullen de verzekering, zelfstandigen moeten sinds jaar en dag zelf een aanvullende verzekering af sluiten. Verder krijgen vroegge- handicapten AAW. Volgens VNO en NCW moe ten zelfstandigen hun verzeke ring tegen arbeidsongeschikt heid voortaan maar helemaal zelf voor hun rekening nemen. De ruim twee miljard gulden aan AAW-uitkeringen voor vroeggehandicapten moet vol gens de werkgeversorganisaties uit de algemene middelen ko men. Voor werknemers veran dert in wezen niets. De WAO- premie zal bij de operatie stij gen, maar dat wordt gecompen seerd omdat ze geen AAW meer hoeven te betalen. De PvdA heeft al laten weten met het voorstel te kunnen le ven, maar CDA en WD zijn er om uiteenlopende redenen te gen. Het CDA wil de AAW hou den als regeling voor vroegge handicapten, terwijl de WD de AAW wil houden als element in het mini-stelsel dat de liberalen voor ogen staat. De AAW dient dan als basisverzekering tegen arbeidsongeschiktheid waarop iedereen zelf al dan niet een aanvullende verzekering kan sluiten. De werkgevers willen verder grotere verschillen in de pre mies voor de Ziektewet en WAO al naar gelang de uitval in be drijven en bedrijfstakken. Ook moeten bedrijven de mogelijk heid krijgen de verzekeringen geheel voor eigen rekening te Ook de FNV buigt zich mo menteel over de toekomst van de sociale zekerheid. De FNV voelt er wel voor de Ziektewet te laten verdwijnen en werkgevers te verplichten gedurende een jaar (de maximale ziektewetpe riode) het loon door te betalen aan een zieke werknemer. Nu betalen bedrijven en instellin gen slechts de eerste twee (klei ne bedrijven), dan wel zes we ken het loon of een gedeelte daarvan door. Daarna volgt een al dan niet door de werkgever aangevulde ziektewetuitkering door de bedrijfsvereniging. Het voordeel van loondoorbe taling is volgens het federatie- Kort geding van 'Sellafiëld' gestaakt nplex Sella- amsterdam In de zaak rond de gewraakte advertentie van Greenpeace te gen de Britse opwerkingsfabriek dood geboren kinderen rond gelse nucleaire field. In de advertentie voorspelt Greenpeace bestuur dat werkgevers het ziekteverzuim binnen hun be drijf directer in hun portemon nee voelen. Zij worden daar door gedwongen een goed ver zuimbeleid te voeren, bijvoor beeld door de arbeidsomstan digheden te verbeteren, zo luidt de redenering. KNOV-secretaris Vonk wierp het plan van de FNV direct in de prullenmand. Volgens hem kunnen vooral kleine en mid delgrote bedrijven nauwelijks de premie ophoesten die nodig is voor een ziekteverzekering van de werknemers. Die zware last gaat volgens Vonk hoe dan ook ten koste van de werkgele genheid. i Sellafield zijn de rollen giste ren omgedraaid. In de Amster damse rechtbank diende het kort geding dat British Nuclear Fuels (BNF), de ex ploitant van 'Sella field'. had aange spannen tegen Greenpeace om de milieu-organisatie tot rectificatie te dwingen. De uitkomst van het geding is nu echter dat Green peace Kort geding niet de goede procedure voor materie Sellafield als elders 'schrikbarend aantal kinderen met leukemie'. Bovendien meent de milieu-organisatie dat door de nieuwe fa- briek de uitstoot van radio-activiteit zal vertienvoudigen. Het gevolg daarvan zal minimaal 200 doden per jaar zijn. British Nuclear Fuels maakt ernstig bezwaar tegen deze citaten. De Neder landse advocaat van demprocedure gaat bewijzen het bedrijf droeg wetenschap dat de beschuldigingen die zij pelijke onderzoeken aan, die de advertentie maakt zijn en wetenschappelijk wijzen. Het kort geding werd daarom gestaakt en de eis var rectificatie en een ton schade srgoeding werd ingetrokken. het tegendeel van de stellingen be- moesten bewijzen. Raadsman Doeleman van Greenpeace daarentegen be streed dat met weer ander we tenschappelijk onderzoek. Om- Op 18 januari plaatste Green- dat de problematiek peace een paginagrote adver tentie in diverse dagbladen. Daarin verkondigde Greenpea ce dat vanaf die dag zwangere vrouwen bij Sellafield beter een abortus kunnen overwegen. plex is, vond hij het noodzake lijk deskundigen te horen. Dat zou dan moeten gebeuren in een bodemprocedure. Rechtbankpresident mr. R. Gisolf wist ook BNF" hiertoe te Achtergrond van de advertentie bewegen. Hangende de proce was de ingebruikname op 17 ja- dure mag Greenpeace geen r goornBoeren uit Noord-Hol land gaan enkele milieumaatrege len die de provincie wil nemen, met alle mogelijke middelen be strijden. In Groon kwamen ze gis teren duizend man-vrouw-kind sterk bijeen om hun gal te spuien over de provinciale plannen, die volgens hen een rendabele be drijfsvoering onmogelijk maakt op de gebieden die straks onder de speciale bodembescherming val len. Provinciale Staten moet het streekplan voor noordelijk Noord- Holland in september vaststellen. Onder het motto 'dit streekplan, dat nooit' zullen de landbouwers met alle mogelijke middelen trachten de dreigende regelgeving te blokkeren. „Waarbij we hopen, dat dat vriendelijk kan", aldus ac tieleider Franzen. foto anp Minister kan eventueel wel leven met PvdA-voorstel Minister D'Ancona van WVC houdt er aan vast dat de omroe pen een zendmachtiging voor tien jaar kunnen krijgen. Het wijzigingsvoorstel van de PvdA- fractie om die termijn tot vijf I jaar te beperken, wijst de soci aaldemocratische minister van de hand. Dat bleek gisteren in de Tweede Kamer bij de voortzet ting van het debat over de wijzi ging van de Mediawet. De mi nister zei er eventueel wel mee te kunnen leven als de Kamer het wijzigingsvoorstel van haar partijgenote Jeltje van Nieu- wenhoven aanneemt. Dat voorstel houdt in dat om roepen die geen goed plan heb ben om met andere omroepen samen te werken, een voorlopi- r vijf jaar krij gen. Komt zo'n omroep binnen twee jaar wel met een samen werkingsplan, dan kan zij in het PvdA-voorstel een zendmachti ging voor tien jaar krijgen. Het CDA steunt de minister in haar streven naar een tienja rige zendmachtiging. D66 en Groenlinks willen vijfjaar en de WD wil het van jaar tot jaar be- Boek 'Yolanda'. Mijn verhaal' vandaag in de winkel n haag npa-anp Terwijl de rechter in Zutphen uitspraak deed in de geruchtmakende Epese in cestzaak, bezorgde uitgeverij Bzztóh het boek met het levensverhaal van de hoofdpersoon - 'Yolanda. Mijn verhaal' - vandaag bij boekhandels in het hele land. De bundel, waaraan tot het laatste ogenblik door drie advocaten is gesleu teld, staat vol gefingeerde namen en is gedrukt in een oplage van 15.000 exem plaren. De verspreiding gebeurde on aangekondigd omdat de uitgever niet het risico wilde lopen dat advocaten van de verdachten of van vier politieman nen uit Epe de distributie zouden tegen houden. Tevergeefs probeerden de ad vocaten van de agenten eerder inzage te krijgen in het manuscript omdat ze vreesden voor aantasting van de eer en goede naam van hun cliënten. Yolanda diende vorig jaar zomer aanklachten te gen de agenten in, maar onderzoek van de rijksrecherche leidde niet tot vervol ging- De nu 25-jarige vrouw houdt vast aan de beschuldiging dat de agenten haar in het begin van de jaren tachtig hebben misbruikt. Dat zou zijn gebeurd toen zij aangifte deed van incest, misbruik en mishandeling door familie en huisvrien den. Het boek is geheel in de ik-vorm ge schreven. Jolanda, die zich in het boek 'Yolanda' laat noemen, heeft talloze ge sprekken gevoerd met Bob Snoijink, de auteur die haar verhalen optekende. Ze vertelde hoe het misbruik begon en langzaam uitgroeide van kwaad tot er ger. 'Ons Geheim', zoals het in de fami lie werd genoemd, maakte het haar on mogelijk alarm te slaan en de gebeurte nissen naar buiten te brengen. De terreur en de dreigementen werden steeds erger, maar pogingen om te ont snappen liepen telkens stuk. Toen ze uiteindelijk de moed verzamelde om anderen op de hoogte te stellen van de verschrikkingen die zij moest onder gaan, stuitte ze op een muur van onge loof. De familie wist een beeld op te houden van vriendelijkheid en behulp zaamheid. De gruwelen die Yolanda be schrijft waren daarmee voor de buiten wacht niet in overeenstemming te bren gen. De beschrijvingen van bizarre sado-ma sochistische 'seksfeest jes', abortussen en kindermoorden - die de officier van justitie niet bewijsbaar acht maar wel in de tenlastelegging liet staan - zijn nauw gezet en weerzinwekkend. Niet voor niets spreekt prof. dr. O. van der Hart uit Utrecht in een nawoord van de 'terreur van het ongeloof„Je niet kunnen voor stellen dat zoiets gebeurt, is ook het je niet willen voorstellen". In de Epiloog laat Yolanda noteren dat nog vele vragen onbeantwoord blijven. „Waarom komen alleen de simpele mensen die niets hebben geleerd voor de rechter en niet al die schoften met veel geld, met een hoge positie of die hebben gestudeerd, maar die minstens even schuldig zijn?" Het maakt Yolanda 'razend' dat volgens haar uiterst schul dige politiemensen kennelijk vrijuit gaan, evenals een arts. een tandarts, een dominee, een ouderling, een ingenieur, een advocaat 'en weet ik wie nog meer'. 'Yolanda. Mijn verhaal', uitgeverij Bzztóh, 224 pagina's, f29,50.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3