Bonden zijn bang voor staken ouderenonderzoek 'Overheidsvoorlichting zet ons op het verkeerde been' Treinrails stofzuigen Randstad 'KLM betaalt piloten niet te veel' dSe Werknemers psychiatrie vaak ziek van hun werk Vis met een luchtje Minder ongelukken na weren brommer op fietspad Chimpansee met voetbalknie 'Opheffing sectie gerontologie AZL onverantwoord' De ouderenbonden zijn verontrust over de dreigende op heffing van de sectie gerontologie van de medische facul teit van de Rijksuniversiteit Leiden. Zij vrezen dat een langlopend onderzoek naar de gezondheid van ouderen in Leiden, het zogenoemde peilstation, daardoor een klap oploopt. Volgens de bonden is de opheffing onver antwoord in een tijd van toenemende vergrijzing. De ouderenbonden hebben een dringend beroep gedaan op het college van bestuur van de Leidse universiteit en de facul teitsraad om de enige leerstoel medische gerontologie in Ne derland te behouden. Het CDA- Kamerlid F. van der Heijden heeft in schriftelijke vragen aan de bel getrokken bij minister D'Ancona en staatssecretaris Si mons van WVC. Ook hij is bang dat het gerontologisch onder zoek in Nederland wordt aange tast. De voorgenomen opheffing maakt deel uit van een plan van de medische faculteit om acht a tien miljoen gulden te bezuini gen. Daardoor verdwijnen in twee jaar ongeveer honderd ba nen. De faculteitsraad en het college van bestuur van de uni versiteit moeten zich nog over het voorstel van het faculteits bestuur uitspreken. Bij de sectie gerontologie zouden 2,8 van de 4,3 banen moeten verdwijnen. Het peilstation van de sectie verricht wetenschappelijk on derzoek naar 2500 Leidse oude ren van 85 jaar en ouder. Daar bij wordt gekeken naar verschil lende aspecten van de gezond heid en de mogelijkheid voor ouderen om thuis te blijven wo nen. Volgens deeltijd-hoogle raar medische gerontologie, prof. dr. D. Knook, gaat het om uniek onderzoek waarbij ook de secties neurologie en reumato logie betrokken zijn. De angst van de bonden en het CDA-Ka- merlid Van der Heijden is vol gens hem gegrond. „Als onze sectie wordt opgeheven, blijft er een lege huls over." „De ouderen die aan het on derzoek meedoen, zijn ook bij zonder enthousiast. Het is een heel praktisch onderzoek dat van maatschappelijk belang is omdat een derde deel van de kosten van.de gezondheidszorg wordt besteed aan'65-plussers. Ik ben tevens directeur van het Centrum voor Verouderingson- derzoek van TNO in Leiden: TNO vindt onderzoek naar ver oudering wel heel belangrijk. De samenwerking met Geneeskun de is prima. Dat zou allemaal weg zijn als de bezuinigingen door gaan. Ik maak me grote zorgen." Dat het onderzoek van groot belang is, blijkt volgens hem wel uit de bijdrage van een miljoen gulden van WVC. Knook vindt het voortbestaan van zijn sectie ook nodig voor het onderwijs aan toekomstige artsen, gezien de vergrijzing in Nederland. Volgens een woordvoerder van de medische faculteit in Leiden zijn de bezuinigingen nodig om de begroting weer op orde te krijgen. In totaal moeten negen onderzoeksgroepen ver dwijnen. Op 15 februari buigt de faculteitsraad zich over het plan. Amsterdam Dat ook chimpansees een voet balknie kunnen hebben, bleek gisteren in de dokterskamer van Artis. Chimpansee-manne tje Charlie onderging daar een kijkoperatie. De problemen met de knie ontstonden op nieuwjaarsdag, toen Charlie hevig schrok va het vuurwerk in de hoofdstad. Omdat vier weken rust niets hielpen, kwamen gisteren enige specialisten langs in de dierentuin. En nu maar hopen dat het dier helemaal ge neest. Voetballen deed-ie toch al niet. FOTO NFP den haag Miniatuurstad Madurodam is zich weer aan het voorbereiden op het nieuwe seizoen. Een medewerker haalt met een stof zuiger grind tussen de treinrails vandaan. Dat is nodig om bij de bekabeling te komen, voor herstel. Vanaf 24 maart kunnen bezoekers weer in Madurodam in Den Haag terecht. FOTO FOTOPERSBUREAU DIJKSTRA VRIJDAG 11 FEBRUARI 1994 Vier Fokker-60's Een ervaren piloot bij de KLM verdient 330.000 gulden per jaar bruto. De directie van het bedrijf vindt dat te veel en wil de vliegers meer laten bij dragen aan de bezuinigingen. De vliegers zijn het daar niet mee eens. Hun salarissen zijn concurre rend en steken niet uit boven het loon van colle ga's in Europa en Noord-Amerika, vindt de Ne derlandse Vereniging van Verkeersvliegers (NW). Sterker nog, Franse, Spaanse en Britse vliegers houden netto meer over dan hun KLM-collega's, al vertroebelen valutaschommelingen en verschil len in pensioenpremies het beeld. Martinair en Transavia betalen zo'n tien procent minder dan KLM, maar laten hun vliegers wat sneller naar de top schieten. Wat iemand in zijn hele loopbaan bij elkaar verdient, ontloopt elkaar niet zoveel. Al dus voorzitter B. Baksteen van de NW. Verkeersvliegers veranderen niet snel van baan. In de luchtvaart moet je nu eenmaal goed kunnen samenwerken. Bovendien beginnen alle nieuwko mers onderaan en bepaalt het aantal dienstjaren de kans op promotie. Alleen beginnende piloten „salaris 70.000 en een studieschuld van twee ton" hebben weinig te verliezen en stappen wel eens over. De arbeidsvoorwaarden en salarissen in Neder landse vliegerij liggen zo dicht bij elkaar dat de NW geregeld pleit voor het opstellen van één lan delijk lijst waarop iedere vlieger, ongeacht zijn werkgever een plaatsje krijgt. De gedachte is dat iedereen dan exact weet waar hij aan toe is. Ne derland kent zo'n 1750 verkeersvliegers, waarvan er zo'n 1200 bij KLM werken. Werkloosheid is er niet onder Nederlandse vliegers en tekorten zijn er evenmin. De animo om in het buitenland te gaan werken is gering. In het verleden, toen KLM moest inkrimpen, zijn er wel mensen overgestapt naar het Duitse Lufthansa en Swissair. Defensie kan vandaag de aan koop van vier Fokker-60's bez« gelen. De vaste kamercommii sie voor defensie heeft de aan schaf van de toestellen gistere goedgekeurd. De Fokker-60 i de militaire versie van de Fot ker-50 met een verlengde róml een vrachtdeur en een versterf te laadvloer. De vliegtuiga worden gebruikt voor het vel voer van manschappen en gl wonden en het droppen van pi rachutisten. De kosten van d aanschaf bedragen 293 miljoej gulden, waarvan economisch zaken 30 miljoen gulden bj Werkdruk en slechte sfeer oorzaak geestelijke gezondheidszorg. Het personeel komt nog al eens terecht in psychisch belas tende situaties door hun om gang met psychiatrische patiën ten en hun problernen. Onvoor spelbaar gedrag, agressie en zelfmoordpogingen zijn voor beelden van zaken waarmee de werkers geconfronteerd kunnen worden. Volgens de onderzoe kers, R. Bijl en F. Lemmens, is niet iedereen daar voldoende op voorbereid of tegen opge- Werknemers in de geestelijke gezondheidszorg worden nog al eens ziek van hun werk. Een zware psychische belasting, ge brek aan zelfstandigheid, werk druk, een slechte werksfeer zijn daar vaak debet aan. Het ziekte verzuim in de psychiatrische ziekenhuizen (8,1 procent), bij de Riagg's (8,2) en in de psycho geriatrische verpleeghuizen (10,5) ligt boven het landelijk gemiddelde van 6,8 procent. Werkgevers doen te weinig om mensen weer aan het werk te krijgen en te houden. Dit blijkt uit het onderzoek 'Aan het werk' dat gisteren door het Nederlands centrum voor Geestelijke volksgezondheid (NcGv) is uitgebracht. Onder zocht zijn de gezondheidsrisi co's en herstelmogelijkheden onder 2400 werknemers in de Politie, brandweer en gemeentereiniging van Den Haag heb ben vandaag een weinig benijdenswaardig klusje geklaard. 'Zef hebben duizenden kilo's bedorven vis weg gehaald uit een be drijf aan de Vissershavenstraat in Scheveningen. De vis ligt al vanaf september in het pand waar sinds het fail lissement niemand meer is geweest. De koeling heeft het bege ven en de eigenaar heeft zich nooit meer om zijn handel be kommerd. Tot de schoonmaakoperatie is besloten na klachten uit de buurt over stankoverlast. Celstraf voor vrouwenhandel haarlem frits verhagen Van de vrouwelijke perso neelsleden in de psychiatrische ziekenhuizen zegt 32 procent op het werk te maken hebben gehad met ongewenste intimi teiten van patiënten. Voor het vrouwiijk personeel in de ver pleeghuizen is dit 25 procent en voor de Riagg-medewerksters 7 procent. De Haarlemse rechtbank heeft gisteren een 27-jarige Hoofddorp' wegens vrouwenhandel en de handel in hasj veroordeeld tot dn jaar gevangenisstraf, waarvan een jaar voorwaardelijk. De ma moet verder een bedrag van 37.730 gulden betalen aan de staat, o geschatte winst uit de vrouwenhandel. De rechtbank acht beweze dat de Hoofddorper samen met twee anderen sinds eind 19S Thaise meisjes naar Nederland heeft gehaald om hen hier in bo' delen te laten werken. De slachtoffers hebben verklaard dat daarbij onder druk zijn gezet en dat ze al hun verdiensten moestd afstaan. De politie ging juni vorig jaar tot arrestatie over nadat en kele Thaise meisjes aangifte hadden gedaan. De twee andere mai nen, ook inwoners van Hoofddorp, hebben eind vorig jaar straffd gekregen van drie en twee jaar, waarvan een half jaar voorwaarde lijk. leiden caroline van overbeeke vervolg voorpagina 'De dieren lijden en hun gejam mer vervult de lucht. De bossen vallen ten prooi aan vernieti ging. De bergen worden open gescheurd voor de metalen die in hun aderen groeien. En de mens looft en prijst degenen die aan de natuur en aan de mens heid de grootste schade berok kenen'. Met deze vijfhonderd jaar ou de maar nog steeds actuele tekst van Leonardo da Vinei be gint prof. dr. Udo de Haes van middag zijn rede ter gelegen heid van zijn benoeming. De nieuwe hoogleraar milieukunde maakt zich zorgen over het milieu in binnen- en buitenland en pleit voor meer wetenschap pelijk onderzoek. Volgens hem kan het huidige milieubeleid in Nederland, met de nadruk op afvalscheiding en recycling, veel beter. „Ik heb zo mijn vraagte kens bij het hergebruik van pa pier en batterijen: dat kan ook verkeerd uitpakken. Maar het vraagt nader onderzoek om te bepalen wat wél goed is." Zo vraagt Udo de Haes zich af of hergebruik van de ingeza melde batterijen wel zinvol is. In de batterijen zit de stof cad mium die schadelijk is voor ons milieu. „Cadmium is een bij- produkt van zink-erts. Zink wordt gebruikt voor dakgoten. Dat betekent dat er sowieso cadmium vrijkomt. Dat cadmi um kan ook worden gebruikt voor kleurstoffen, banden en dergelijke." „Als de batterijen worden in gezameld voor hergebruik, ver mindert het cadmium in het milieu helemaal niet. Het blijft vrijkomen en wordt vervolgens in andere produkten verwerkt omdat er al genoeg batterijen zijn. Wat er met die andere pro dukten gebeurt is nog maar de vraag: het cadmium kan via het afval dus weer in het milieu te recht komen. Daarom vraag ik me af: heeft die recycling van batterijen wel zin? Is het niet zinvoller om een veilige opslag voor cadmium te ontwikkelen, of alternatieven te bedenken voor de zinkproduktie? De inza meling van batterijen blijft wél zinvol." Een ander voorbeeld is vol gens de Leidse hoogleraar het scheiden van groente- fruit en tuinafval (GFT) opi er compost van te maken. „Ook bij het ef fect van die inspanningen kun je je vraagtekens zetten. Pro bleem is namelijk dat in dat GFT-afval zware metalen zitten en dat komt dus weer op het land terecht als compost." Vooral tuinafval is veel scha delijker dan we denken, vertelt Udo de Haes. „Snijbloemen staan stijf van het gif. En dan heb je nog die gifgroene houten schuttingen, bij veel tuincentra te koop, behandeld met giftige metalen. Verder komen zinkres- ten uit de dakgoot mee met het regenwater. Ie kunt je afvragen of het niet zinvoller is het com post te verbranden of vergisten met terugwinning van de vrijge komen energie." „De overheidsvoorlichting zet ons gedeeltelijk op het verkeer de been, bijvoorbeeld met zo'n milieukeurmerk op schrijfpa pier", vindt Udo de Haes. „Pa- pierrecycling is niet dé oplos sing voor onze bossen. Het kap pen van bomen uit duurzame bossen is wel goed. We moeten zeker doorgaan met afvalschei ding maar de beste manier om Prof. dr. Udo de Haes: „In GFT-afval zitten zware metalen die als compost weer op het land terecht komen. Zo milieu-vriendelijk is dat niet." FOTO JAN HOLVAST het milieuvriendelijk te verwer- van belang. Hij hoopt dat stu ken, moet nog goed worden on- denten in Leiden hier ooit een derzocht." Udo de Haes vindt volwaardige studie milieukunde naast onderzóek ook onderwijs kunnen volgen. Nu is het alleen mogelijk deze specialisatie als in Leiden in het leven te roepen, bijvak te kiezen. „Pogingen om hebben nog niks opgeleverd. Ik een volwaardige studie natuur- hoop zeer dat dit toch nog gaat wetenschappelijke milieukunde gebeuren." Grote steden waarschuwen voor hoge huren rotterdam anpj Door de plannen van staatssf cretaris Heerma om het volki huisvestingbeleid te vereenvoil digen, stijgen de hufen in grote vier steden de komend jaren mogelijk 10 tot 30 procel meer dan in de rest van hl land. Gezien het grote aantl mensen met een laag inkomd in Amsterdam, Rotterdam, Dfl Haag en Utrecht is dit vragd om problemen. Dit stelden d vier steden gisteren in een bril aan Heerma. De staatssecretaris wil ml zijn zogeheten bruteringspld in één keer 35 miljard guldd aan subsidies uitkeren, die hl rijk de afgelopen jaren hed toegezegd aan woningbouwve' enigingen voor de bouw vd meer dan 700.000 woningel Deze uitkering wordt vervolgen verrekend met leningen die hl Rijk heeft uitstaan bij diezelffl corporaties. De afrekening vd voor corporaties die door d stadsvernieuwing weinig I geen reserves meer hebben i ongunstig uit dat zij meer hul moeten berekenen: 4,2 tot procent tegen 3,8 procent elde! in het land. Een proef waarbij de bromfiets op de rij baan rijdt, in plaats van op het fietspad, lijkt succesvol. Het aantal ongevallen wordt aan zienlijk teruggebracht door het fietspad tot verboden gebied voor de brommers te ver klaren. Dit blijkt uit onderzoek van de Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Ver keersveiligheid (SWÓV) op drie proefpro jecten in Den Haag, Apeldoorn en Tiel. Op 38 kilometer wegen voorzien van vrij- liggende fietspaden binnen de bebouwde kom van de drie genoemde gemeenten werd de bromfietser van het fietspad naar de rijbaan verwezen. Een jaar na invoering van de maatregel (1 november 1991) was het aantal ongevallen met bromfietsers ge halveerd. Ook het aantal slachtoffers daarbij liep met de helft terug. Vooral op kruispun ten ontstonden minder ongelukken tussen bromfietsen en afslaande auto's. Volgens de SWOV is langer onderzoek nodig alvorens de maatregel op alle wegen binnen de be bouwde kom in te voeren.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18