'Geen Samen op Weg van Gereformeerde Gezindte' Kerk Samenleving Duivel probeert Charisma TV kapot te maken 'Reli-show' fleurt bezoek paus aan België op Moskeeën houden tijdens ramadan actie voor Bosnië Kuitert: Islam heeft behoefte aan Verlichting VRIJDAG 11 FEBRUAR11994 BUITENLAND KORT Geen ontmoeting De servisch-orthodoxe bis schoppen hebben zich uitge sproken tegen een ontmoe ting van hun patriarch Pavle met paus Johannes Paulus 11. Zij hebben Pavle, het hoofd van de Servisch-ürthodoxe Kerk. geadviseerd de paus niet naar Belgrado uit te no digen. Pavle zelf was daartoe bereid. De tijd is nog niet rijp voor een ontmoeting met de paus, aldus de meerderheid van de bisschoppen. Htm uitspraak is weliswaar slechts een advies, maar de kans is klein dat de paus wel wordt uitgenodigd. Het zou de eer ste keer zijn dat het hoofd van de Hoorns-Katholieke Kerk en het hoofd van de Servisch-ürthodoxe Kerk el kaar ontmoeten. Israëlische gezant De nieuwe gezant van Israël bij de Heilige Stoel, Shmuel Hadas, heeft gisteren zijn op wachting gemaakt bij paus Johannes Paulus II. De 61 -ja rige Hadas, die op 19 januaii is benoemd, krijgt na de rati ficatie van het akkoord tus sen Israël en het Vaticaan de status van ambassadeur. De benoeming van gezanten was de eerste stap op weg naar volledige diplomatieke betrekkingen, nadat Israël en het Vaticaan op 30 december een akkoord over wederzijd se erkenning ondertekenden. Het Vaticaan had daarmee gewacht tot een toenadering had plaatsgevonden tussen Israël en het PLO. Hadas was tot zijn benoeming hoofd van de afdeling cultuur van het Israëlische ministerie van buitenlandse zaken. Geweld Militair geweld mag volgens de Evangelische Kerk in Duitsland (EKD) alleen als uiterste middel worden ge bruikt om ongerechtvaardigd geweld in te dammen. Het gebruik van geweldloze mid delen heeft de voorkeur in een gepubliceerde EKD-noti- lie Stappen op weg naar Vre de. In dit document konden de tegenstellingen worden overbrugd tussen principiële pacifisten en christenen, die m edevera n t woord el ij khei d voor het behoud van de vre de willen dragen, zei de theo loog Trutz Rendtorff, onder wiens leiding de notitie werd opgesteld. Toerisme Het Israëlische ministerie van toerisme heeft de joods- christelijke top die vorige week in Jeruzalem werd ge houden niet alleen financieel ondersteund, maar zelfs geï nitieerd. Dat bericht het dag blad Haaretz. De culturele organisatie Bamot en confe rentieleider rabbijn David Rosen waren slechts als offi ciële organisatoren naar vo ren geschoven om de joodse orthodoxie niet tegen de ha ren in te strijken en de inter nationale kerkleiders niet af te sthrikken, aldus de krant. De conferentie heeft veel op geleverd. zegt minister Uzi Baram van toerisme. Voor weinig geld - hij noemt een bedrag van een miljoen dol lar - is een informatiecam pagne op gang gebracht die anders vele miljoenen zou hebben gekost. Van de 22 miljoen dollar die het minis terie jaarlijks uitgeeft, heeft dit miljoen veruit het meest opgeleverd. Ongeveer hon derd journalisten hebben de conferentie verslagen en honderden kerkleiders heb ben Israël van zijn beste kant leren kennen, aldus Baram. Hij verwacht binnenkort een grote toename van het aantal pelgrims naar het Heilige Land. LEEUWARDEN De duivel probeert Charisma TV kapot te maken, weet voorzitter B. Panhuise. Deze stichting probeert al vier jaar tevergeefs als kleine zendgemachtigde namens pinkster en charismatische gemeenten een plekje in het Nederlandse omroepbestel te krijgen. „Er is een geestelijke strijd gaande." Panhuise weet dat zijn stichting goed uit de strijd tevoorschijn zal komen. Vorige week sprak de Leeuwarder rechtbank het faillissement van Charisma TV uit, maar gisteren kreeg hij uitstel tot 3 maart. Als hij voor die tijd met een schuldeiser uit Henge lo in het reine komt, is het faillissement van de baan. De bewuste schuldeiser, een bedrijf dat de ondertiteling verzorgde van program ma's van Charisma TV op Super Channel, heeft gezworen Panhuise kapot te maken, zegt de voorzitter. Hij vroeg tijdens Panhui- se's verblijf in Amerika het faillissement aan. maar gebruikte daarbij 'valse bewij zen'. Drie van de vier andere ontevreden schuldeisers die hij de rechtbank noemde, blijken helemaal niet te bestaan. Vandaar het uitstel. Charisma TV heeft het afgelopen jaar via Super Channel wekelijks een uur uitgezon den. Aan de uitzendingen kwam in januari een einde omdat de nieuwe eigenaar van Super Channel geen godsdienstige pro gramma's meer wenste. Maar ook anders zins had Charisma TV moeten stoppen om dat haar financiële situatie inmiddels danig was verslechterd Om die op te krikken, heeft Panhuise alle hoop gevestigd op de Raad van State, die zich volgende week op verzoek van Charis ma TV voor de tweede keer moet buigen over de weigering van het Commissariaat van de Media de stichting zendtijd te verle nen. Volgens het Commissariaat maakt de achterban van Charisma TV deel uit van de evangelische stroming die binnen de EO ruim aan haar trekken kan komen. Panhuise is het daarmee grondig oneens. De EO besteedt volgens hem geen enkele aandacht aan de pinksterkerken die met hun gebedsgenezing, tongentaai en uitbun dige geloofsbeleving 'veel te wild' zijn voor de omroep die veel reformatorische christe nen onder haar achterban heeft. Panhuise heeft daarvan nieuwe bewijzen en hoopt dat de Raad van State zich hierdoor zal la ten overtuigen. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Vriezenveen: T A. Eijsingate Dordrecht. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar Bennekom: P.J. Ribberinkte Rijnsburg. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Goudswaard: J J. van Eckeveld te Zeist; te Zoetermeer- B. van der Heiden te Hardinxveld-Gies- sendam; te Hoofddorp: C.A. van Die ren te Stolwijk. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Rhenen F. Mallan te Al- blasserdam. Pater Kooloos (64) overleden VOORSCHOTEN Een Samen op Weg-proces in de Gereformeerde Ge zindte heeft volgens ir. J. van der Graaf geen toe komst. Het ontbreekt aan de behoefte aan gemeen schap in de zin van Calvijn 'die zeeën wenste over te steken om in contact te ko men met de broeders in het geloof. In De Waarheidsvriend, het or gaan van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk, vraagt de alge meen secretaris zich af of leden van de kleine gereformeerde kerkgenootschappen ook nog bereid zijn zeeën over te steken - 'in bepaalde gevallen is het al leen maar een straat' - om broe ders te ontmoeten die hun ge loof en belijden ook vertolkt we ten in de gereformeerde belijde- Van der Graaf reageert op een suggestie van mr. C.J. Verplanc- ke in De Wekker, het orgaan van de Christelijke Gerefor meerde Kerken. Deze zag naast de Verenigde Protestantse Kerk een gezuiverde Hervormde Kerk opdoemen die met de enkele kleine gereformeerde kerkge nootschappen zou moeten sa mengaan. „Gezien de jarenlan- De Montfortaanse pater Dick Kooloos is op 64-jarige leeftijd overleden. Dat heeft de provin ciaal van zijn orde, Ch. Vonc- ken, gisteren bekend gemaakt. Kooloos werkte ruim 35 jaar als missionaris in Mozambique. Hij keerde anderhalf jaar geleden zwaar ziek terug uit dit land. De pater ligt vanaf zondag (13 februari) opgebaard in Huize Beresteyn, het onderkomen van de Montfortanen in Voorscho ten. Hier bestaat gelegenheid om afscheid van hem te nemen. De avondwake wordt komende maandag om 19.00 uur gehou den in de parochiekerk van Ma ria Middelares aan de Rijndijk 279 in Leiden. De dag daarop heeft in dezelfde kerk om 11.00 uur de geconcelebreerde uit vaartdienst plaats. Pater Kool oos wordt begraven op het kloosterkerkhof van Beresteyn. De leden van de kleine gereformeerde kerkgenootschappen zijn volgens ir. J. van der Graaf niet meer bereid hun broeders in het geloof te ontmoeten. archieffoto wim dijkman ge vruchteloze pogingen tot toenadering van verschillende kerken binnen de Gereformeer de Gezindte", schrijft Van der Graaf, „lijkt er nauwelijks reden om te veronderstellen dat zulk een Samen op Weg in de Gere formeerde Gezindte echt haal baar zou zijn." Samen op Weg van hervorm den, gereformeerden en luthe ranen is een probleem. 'Ge meenschap met de belijdenis' is daar geen gemeenschap met de belijdenis meer. Samen op Weg in de Gereformeerde Gezindte is niet minder een probleem, want daar is eenheid in belijde- .nis geen gemeenschap meer, schrijft Van der Graaf. land (IRN) heeft hiertoe de moskeeën opgeroepen. Tijdens de ramadan, die morgen begint, zijn moslims extra vrijgevig, zegt IRN-voorzitter E. Atès. Hij rekent erop dat ruim 200 mos keeën aan de actie zullen deel nemen. Ook tijdens de gebeds diensten zal uitgebreid aan dacht worden besteed aan de oorlog in het voormalige Joego slavië Nederlandse moskeeën zullen tijdens de ramadan, de islami tische vastenmaand, actie voe ren voor Bosnië. In veel gebeds ruimten kunnen moslims inte kenen voor voedselpakketten, bestemd voor islamitische en claves in het door oorlog ver scheurde gebied. De Islamitische Raad Neder- Raad van Kerken wil wekelijks klokgelui voor ex-Joegoslavië AMERSFOORT ANP De Raad van Kerken in Nederland roept de kerken op in de ko mende vastentijd zaterdags om twaalf uur de klokken te luiden voor vrede in het voormalig Joegoslavië. De Raad heeft hiertoe besloten op initiatief van de Stichting Oecumenische Hulp (SOH). Het klokgelui moet een protest vormen tegen nationalis me, racisme en etnisch geweld in voormalig Joegoslavië, zegt se cretaris dominee W. van der Zee van de Raad. Van det Zee er kent dat het de vrede in Joegoslavië niet veel dichterbij zal bren gen. „Het lost niets op. Maar het brengt wel in herinnering. Het is een belangrijk signaal." De Franse filmacteur en regis seur Robert Hossein voert van 14 tot 19 mei op de Heizei in Brussel een religieus spektakel op naar aanleiding van het be zoek dat paus Johannes Paulus II aan België brengt. Het 'multimediale' evangeli sche spel krijgt als Nederlandse titel 'Jezus Was Zijn Naam'. In het stuk worden de belangrijk ste bijbeltaferelen gereconstru eerd. Acteurs treden op voor reusachtige projectieschermen. Op zondag 15 mei wordt een voorstelling gegeven na afloop van de eucharistieviering die de paus opdraagt. Johannes Paulus II bezoekt België van 13 tot 15 mei om pater Damiaan zalig te verklaren. Hossein toert momenteel met zijn gezelschap door de Vere nigde Staten en Mexico. Daar hebben ondertussen al tiendui zenden toeschouwers de 'reli- show' bijgewoond. In België worden om de beurt een Franse en een Nederlandse versie op gevoerd. AMSTERDAM Ook de Islam moet volgens prof. dr. H.M. Kuitert 'nog door de Verlichting heen'. Zo lang dat niet is gebeurd, is er in isla mitische landen geen democra tie mogelijk, geen garantie dat de mensenrechten worden ge respecteerd en hebben de mens niet het recht zelf hun leven vorm te geven. Dit geldt ook voor grote delen van de Rooms- Katholieke Kerk, waaronder Po- de Vrije Universiteit in Amster dam, opende deze week aan de VU een serie van acht lezingen waarin zijn eigen ethiek cen traal staat. De aanleiding is de zeventigste verjaardag van Kui tert, 'maar die is pas aan het eind van het jaar', zo stelde hij zijn gehoor gerust. „Aan de Verlichting hebben we te danken dat ik hier kan spreken zonder dat ik door de Inquisitie, de kerk of de univer siteit wordt vervolgd." Sterker nog, de Verlichting is baar om te overleven. Ze is juist op tijd uitgevonden, aldus Kui- De kerk heeft lang geprobeerd de Verlichting, waaraan de (westerse) mens zijn autonomie te danken heeft, buiten de deur te houden. Dat deed de kerk door zich terug te trekken op het bastion van de 'geopenbaarde waarheid'. Kui tert noemde het wegvallen van het gezag van de geopenbaarde waarheid een grote zegen. Het christelijk geloof is nu niet lan- r de menselijke ervaring. Maar die zegen heeft ook z'n prijs. Als we niet meer op gezag van de openbaring, van de bij bel of van de paus geloven, op wiens gezag dan wel?, zo vroeg Kuitert. Veel fundamentalistisch ingestelde mensen zijn bang dat de waarheid ten onder gaat als die niet van hogerhand komt. „Maar het geloof houdt ons staande in plaats van dat wij de geloofstraditie in stand moeten houden", zei Kuitert. De mens heeft een eigen rol in de om- het geloof. Prof. dr. H.M. Kuitert. foto anp HET WEER HANS VAN ES Continentale koudegolf Maar liefst tien weken achtereen hebben westelijke stromingen bo ven het Atlantisch-Europese ge bied overheerst. We hebben er een zachte en natte winter aan te dan ken en er leek maar geen einde te komen aan de stroom van depres sies, die op ons werden afgevuurd. De lagedrukkern, die gisteren via de Noordzee naar Midden-Europa trok, verzorgde het zo vertrouwde weer van de laatste maanden. Een gure noordwestenwind leverde bui en van de Noordzee af bij een nog immer bovenmodale temperatuur van 7 graden. De neerslag bleef beperkt tot 4 millimeter in Haar lem, verder zuidelijk in de regio werd slechts 1 a 2 millimeter opge vangen. Bij Ierland regende het in middels door toedoen van een vol gende storing, maar deze zal ons niet meer bereiken. De hogedrukblokkade, die al enige tijd boven Scandinavië in opbouw was, nadert zijn voltooiing. Dat be tekent dat het hek'op slot gaat voor de Atlantische depressies. De ver schillende computermodellen wil den de laatste tijd nogal eens uit eenlopen, maar gisteren waren ze het roerend eens: het gaat winteren i metz gook. Het koude hogedrukcentrum boven den. NW-Rusland (1045 millibar) krijgt nu de alleenheerschappij. Vandaag is het al merkbaar kouder bij ons, maar de zwakke wind en de perio den met zon zorgen nog voor een vriendelijke sfeer. Inmiddels zijn bitterkoude oostenwinden tot het oosten van Duitsland gevorderd. Deze lucht begint zijn tocht naar het westen met een temperatuur van minus 20 graden in de buurt van Moskou en bereikt ons morgen, gelukkig in een wat gematigde vorm. De wind trekt al wat aan; er komen wolkenvelden met hooguit een vlokje motsneeuw. Zondag wordt het grimmiger. Het blijft ook tijdens de middaguren waarschijn lijk vriezen en de oostenwind neemt toe tot vrij krachtig. Begin volgende week is de vorstpe riode volwassen geworden met volop matige vorst in de nacht (-5 tot-10 graden) en maxima van cir ca -2 graden. De aangevoerde lucht is gevriesdroogd en de zon zal wel de overhand hebben. Een echte continentale koudegolf dus en daar zullen de uitgelopen kro kusjes het wel moeilijk mee krijgen en uiteraard de mensen, die het voorjaar al in hun gedachten had- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, land van het westen uit opklaringen. Morgen wol kenvelden en afnemende regenkansen. Maxima tus sen 5 en 8 graden, maar België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Kouder met maxi ma morgen van ongeveer 2 graden boven nul. Noord- Midden-Frank- Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. Wind midden en oosten wolken- zon. Vandaag in de Jura en Vogezen kans op wat sneeuw.Maxima van 4 graden bij Nancy tot 10 graden omgeving van Brest. Portugal: Droog en overwegend zonnig weer. Maxi ma van 16 graden langs de westkust tot 19 in de Algarve. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Middagtemperatuur ongeveer 19 Spanje: Overwegend zonnig maar ten zuiden van de Pyreneeën en aan de Costa's ten en kans op een bui. Maxima van 12 tot 15 graden ten noorden van Madrid en 15 tot 20 ten zuiden van de hoofdstad. Canarische Eilanden: Droog en vooral aan de zuidstranden zonnig. Maxima aan de zuidelijke stran den oplopend naar ongeveer 22 graden. Marokko: Westkust: Droog en veel zon. Maxima oplopend tot 18 graden bij Tanger en 23 graden nabij Agadir. Zuid-Frankrijk: Aan de Cóte d'Azur overwegend droog en vooral vandaag ook perioden met zon en maxima rond 12 graden. Elders in het algemeen veel bewolking en vooral in het westen perioden met regen. Mid dagtemperatuur van 5 graden bij Lyon tot 14 graden aan de voet van de Pyre neeën. Vandaag staat er nog een Mistral. In de Alpen wolkenvelden en vandaag nog kans op wat sneeuw. In de Pyreneeën boven de 1200 meter Mallorca en Ibiza: Attole ilthtM». Zonnig maar vooral morgen ook wolken- Balcrtra hcWM.. velden. Droog. Middagtemperatuur on geveer 17 graden. Berliin zwaarbew. WEERRAPPORTEN ZATERDAG 12 FEBRUARI 1994 Zon- en maanstanden Zon op 08.00 Zon onder 17.44 Maan op 08.11 Maan onder20.1-9 Waterstanden Katwijk Hoogwater04.22 16.28 Laag water 01.57 12.20 Weerrapporten 10 februari 19 ui Amsterdam regenbui n 5 Eindhoven regenbui Perioden met zon en droog, maar in het zuiden en midden vooral vandaag veel bewolking en een enkelè regen- of on weersbui. Maxima in het zuiden rond 13, in het noorden ongeveer 7 graden. Morgen iets koeler. In de Alpen en Dolo- mende bewolking en kans op sneeuw. Temperatuur op 2000 meter ongeveer - Griekenland en Kreta: Overwegend veel bewolking en van tijd tot tijd buiige regen. Kouder met maxi ma van 6 graden aan de oostkust tot on geveer 13 graden op Kreta en andere zuidelijke eilanden. Turkije en Cyprus: Langs de kusten van Turkije wisselvallig weer met enkele regen- of onweersbui en. Op Cyprus af en toe zon en eerst nog droog. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden rond de Dardanellen en ongeveer 17 graded op Cyprus. Brussel Cyprus Innsbruck wl 13 10 '1.0 Klagenfurt licht bev Kopenhagen regen Luxemburg 'regenbui

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14