Zuid-Sudan is toneel van totale oorlog NAVO-besluit nog geen bombardement Buitenland Doorbraak overleg tussen PLO-Israël Duizenden ontvluchten stammenstrijd in Ghana Problemen Berlusconi door fraude van broer Moskouse schoonmaaksters eisen miljoenen van hotel Clinton vraagt moslims weer te onderhandelen DONDERDAG 10 FEBRUAR11994 7 Nederlandse soldaat in Bosnië gewond den haag Een Nederlandse VN-militair in Bosnië is dinsdag licht gewond geraakt door een afgezwaaide mortiergranaat. De fensie heeft dit gisteren gemeld. De 24-jarige dienstplichtige van het transportbataljon was in het Nederlandse kamp in Santici bezig met onderhoud aan een voertuig. De militair is in het Brit se veldhospitaal in Vitez aan zijn verwondingen geopereerd. Betrekkingen VS en Macedonië skopje De Verenigde Staten hebben de voormalige Joegoslavi sche deelrepubliek Macedonië gisteren officieel als onafhankelij ke natie erkend. Washington streeft nu naar volledige diploma tieke betrekkingen met Skopje. De VS waren het laatste land dat permanent lid is van de Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties, dat nog tot volledige erkenning van Macedonië moest over gaan. Vaticaan boos op Europees Parlement Vaticaanstad Het Vaticaan heeft gisteren kritiek geuit op de be slissing van het Europees Parlement om een eind te willen ma ken aan elke discriminatie van homo's en lesbiënnes. De 'eisen en pretenties' van homoseksuelen hebben niets te maken met de authentieke rechten van de mens, aldus de Vaticaanse krant Osservatore Romano. Liechtenstein: monarchie ter discussie vaduz Prins Hans-Adam II van Liechtenstein heeft gisteren bij de opening van het parlement in Vaduz gezegd, dat hij een grondwettelijke mogelijkheid wenst om de monarchie af te schaffen. Het voorstel van de prins voorziet in de optie om de regerende vorst met een motie van afkeuring af te zetten. De procedure zou bescherming bieden tegen prinsen die hun macht misbruiken. Ramadan morgen in Saudi-Arabië jeddah De Hoogste Rechtsprekende Raad in Saudi-Arabië heeft gisteren aangekondigd dat de ramadan, de heilige islami tische vastenmaand, morgen begint. Tijdens de ramadan moe ten moslims zich overdag van eten, drinken en seks onthouden. Eigen gebied blanken Zuid-Afrika Johannesburg» De Zuidafrikaanse regering en het Afrikaans Na tionaal Congres (ANC) bieden de extreem-rechtse blanke groe peringen de mogelijkheid voor een apart gebied, een blank thuisland. Voorwaarde is wel dat uiterst rechts aan de komende verkiezingen deelneemt. Pas dan is de regering bereid de grond wet te wijzigen. Einde conflict Poolse regering Warschau De twee partijen in de Poolse regeringscoalitie heb ben een conflict over de begroting bijgelegd. De leiders van de Democratische Alliantie van Links (SLD), de vroegere commu nisten, en de Poolse Boerenpartij (PSL) hebben besloten de coa litie voort te zetten en in te stemmen met een strak begrotings beheer. Lange gevangenisstraf 'satansmoord' mühlhausen Drie inmiddels 18-jarige scholieren, die in april vorig jaar samen een 15-jarige medescholier wurgden, zijn giste ren in het zogeheten 'satansmoord'-proces door een rechtbank in het Duitse Mühlhausen (Thüringen) veroordeeld tot gevange nisstraffen tussen zes en acht jaar. De president van de recht bank zei dat de middelbare scholieren begaafd en intelligent zijn. Zij hadden hun slachtoffer gedood omdat die in het open baar grappen had gemaakt over hun duivelscultus. jeruzalem ad bloemendaal correspondent Israël en de PLO hebben gister avond in Cairo na vier maanden intensief onderhandelen een doorbraak bereikt in hun over leg over Palestijns zelfbestuur in de Gazastrook en Jericho. De Is raëlische minister Peres (buitenlandse zaken) onderte kende met PLO-leider Arafat een deelakkoord over de rege ling van veiligheidsvraagstuk ken in de toekomstige autono me gebieden. Nu dit belangrijke struikel blok uit de weg is geruimd, lijkt de weg naar een ondertekening van een overeenkomst open. In de komende dagen zullen de PLO en Israël het nog eens moeten worden over de exacte omvang van het autonome ge bied Jericho en over een aantal bestuurstechnische kwesties. Maar Israëliërs noch Palestijnen voorzien wat dat betreft grote moeilijkheden. De belangrijkste problemen die in het gisteravond gesloten akkoord zijn geregeld, zijn de procedures bij de grensover gangen met Jordanië en Egypte en de beveiliging van Israëlische kolonisten in de Gazastrook. Duizenden mensen zijn voor et nisch geweld uit het noorden van Ghana naar het buurland Togo gevlucht. Dorpen staan in brand en in de stad Tamale is de avondklok ingesteld. Volgens de politie zijn honderden men sen gewond geraakt. Zij kan geen exact cijfer geven over het aantal doden, omdat waar schijnlijk veel lijken in het oer woud nog niet zijn gevonden. De gevechten begonnen vori ge week, toen een lid van de Nanumba-stam een Kokomba- man op de markt doodde bij een ruzie over de prijs van een parelhoen. Kokomba's trokken uitzinnig van woede door dor pen, staken huizen in brand en doodden en verwondden de be woners. De overlevenden vluchtten naar de steden Tama le en Yendi en over de grens naar Togo. De Kokomba's die uit Togo naar Ghana zijn getrokken, zijn al vaker slaags geraakt met het boerenvolk van de Nanumba's. In 1981 kwamen bij soortgelijke onlusten meer dan driehonderd mensen om het leven. ROME EELCO V CORRESPONDENT De politieke opmars van de Ita liaanse mediamagnaat Silvio Berlusconi dreigt te worden ontregeld door een smeergeld schandaal waarbij zijn broer Paolo is betrokken. Paolo wordt ervan beschuldigd tussen 1983 en 1987 1,5 miljoen gulden te hebben betaald aan een pen sioenfonds van de spaarbank Cariplo opdat de Fininvest, het bedrijf van Silvio Berlusconi, drie panden in Milaan kon ko pen. De beschuldigingen zijn af komstig van Giuseppe Clerici, een ex-functionaris van de Ca riplo die dinsdag werd gearres teerd. Clerici heeft gezegd dat Paolo, zoals regel was, vijf pro cent van de koopsom afdroeg in de vorm van smeergeld. De christendemocratische DC en de socialistische PSI kregen elk 1,5 procent, de rest ging naar bankfunctionarissen. Van Ca riplo, de grootste spaarbank van de wereld en een bastion van de DC, zijn inmiddels de twee hoogste directeuren en een aantal managers gearresteerd. moskou hans geleunse De westerse hoteliers in Moskou volgen adem loos het uitputtende juridische gevecht tussen twee bejaarde schoonmaaksters en het luxueuze hotel Radisson Slavjanskaja. De zusjes nemen het niet dat de directie van het hotel hen ont sloeg en eisen miljoenen schadevergoeding in dollars en roebels. Vorig jaar februari weigerde het viersterrenhotel de contracten met Larissa Goebarjeva, Tamara Jasjtsjina en twee andere collega's te vernieu wen. Het management, zo vertelt algemeen di recteur Vladimir Draitser, was niet tevreden over hun werk. Alle vier stapten aanvankelijk naar de rechter. Het hotel wist met twee van hen tot een vergelijk te komen, maar Larissa en Tamara hielden het been stijf. Ze beriepen zich op de nog uit het Sovjet-tijdperk stammende Russische arbeids wet. Die garandeert werknemers praktisch le venslang een baan. Het ontslagrecht is er theo retisch wel, maar wordt in de praktijk bijna on mogelijk door een lange, ingewikkelde procedu- Een districtsrechtsbank bepaalde aanvankelijk dat het hotel kon worden veroordeeld tot het be talen van maximaal 1300 dollar per persoon. Dat kwam overeen met de jaarlijkse verdiensten, in clusief premies als beloning voor goede arbeid. Het hotel was het er niet mee eens, waarop de gezusters hun eis verhoogden tot elk 10 miljoen dollar en 25 miljoen roebel. Draitser: „Die twee dames opereren niet op zichzelf. Hongerige, op publiciteit beluste staats- vakbonden hebben zich ongevraagd met de zaak bemoeid. Die vakbonden hebben verder niets met ons hotel van doen, maar het zet de rechtbank wel onder druk en maakt dit tot een idiote zaak." Het is kortom een principe-gevecht geworden. Het hotel opereert als een westerse onderne ming op de Russische markt en wil het recht hebben werknemers wegens wanprestatie te ontslaan. Dat klinkt redelijk, maar veel westerse bedrijven nemen als het om hun Russische werknemers gaat een loopje met elke vorm van arbeidsrecht. Zakenlieden willen onder het genot van een bor rel best toegeven dat het in Rusland makkelijker is een werknemer aan de dijk te zetten dan in, pakweg, Nederland. Maar ze voegen er meteen aan toe. dat het hard nodig is ook, omdat veel van hun Russische werknemers geen notie heb ben van de westerse arbeidsmoraal en die vaak ook niet willen aanleren. Die westerse houding is veel Russen, en vooral de staatsvakbonden. een doorn in het oog. Men wil greep krijgen op de 'biznizmenni'uit het Westen. Vandaar dat de zaak van de schoon maaksters niet alleen in de hotelsector maar ook door andere westerse bedrijven met grote be langstelling wordt gevolgd. Draitser wil desgevraagd best toegeven dat ook Russische werknemers recht hebben op enige wetsbescherming. „Maar het moet natuurlijk niet zo zijn, dat je van bovenaf krijgt opgelegd wie je wel en niet mag ontslaan. Als dit land echt naar een vrije markteconomie wil, moet het ook begrijpen dat de arbeidsmarkt daar een onder deel van is. De Sovjet-mentaliteit leeft nog sterk en wordt door de arbeidswetgeving beschermd." Volgende week buigt een rechter zich opnieuw over de zaak. Offensief jaagt 100.000 mensen op vlucht Zo'n 100.000 mensen zijn de afgelopen dagen in het zui den van Sudan op de vlucht geslagen voor het offensief dat het islamitische regeringsleger heeft ingezet tegen het Sudanese Volksbevrijdingsleger (SPLA). Hulporganisaties in de regio hebben de internationale gemeenschap giste ren opgeroepen de strijdende partijen te dwingen de strijd te staken. NAIROBI DPA-AFP-Rtr-lr Het regeringsoffensief is gericht op Mundri, een van de laatste steden die in handen is van het SPLA. Ook proberen de rege ringstroepen de belangrijkste aanvoerroute van het verzet te blokkeren door de grensstrook met Kenya, Uganda en Zaïre te heroveren. Het offensief tegen de christe lijke en animistische zuiderlin gen (de laatsten geloven dat al les in de natuur een ziel heeft) wordt door de regering in Khar tum ontkend, maar westerse di plomaten en hulpverleners ma ken melding van hevige strijd. Volgens waarnemers probeert het regeringsleger de bevolking met bombardementen te ver drijven zodat de leden van het SPLA niet meer in de massa kunnen onderduiken. De plaatselijke SPLA-com- mandant Scopas Loboro heeft in een verklaring laten weten dat zijn manschappen de op dracht hebben zich terug te trekken. ,,We zullen onze solda ten en wapens in veiligheid brengen. Het in handen houden van steden en gebieden heeft niet onze prioriteit." Buitenlandse journalisten sloegen dinsdag een Anatov- vliegtuig gade dat bommen uit wierp boven de plaats Pageri. Verontruste hulporganisaties maakten melding van herhaal delijke bombardementen op zo'n tien voor de hulpverlening cruciale locaties. Het offensief komt vlak voor het zaaiseizoen. Als er niet kan worden gezaaid, wordt volgend jaar weer mas saal honger geleden in het ge bied. David Shinn, de Amerikaanse afgezant die zich bezighoudt met de Hoorn van Afrika, heeft Sudanese jongeren proberen te redden wat er te redden valt Het Sudanese leger voert al weken luchtaanvallen uit. wapenopslagplaats in Pageri, een plaatsje in de buurt v laten weten dat de VS de be richten over de opgelaaide strijd zullen onderzoeken. „Uit de ge wetenloze aanvallen op burger doelen blijkt totale minachting voor de levens van onschuldige mensen en voor de humanitaire hulpverlening in het gebied." Sally Burnheim, werkzaam voor de VN-hulpoperatie voor Sudan, zei dat de regering in Khartum humanitaire vluchten naar het gebied niet langer toe staat en dat de hulpverlening aan twee miljoen mensen in ge vaar is gekomen. Nu al zijn honderdduizenden afgesneden van elke vorm van hulp. Naar schatting een miljoen Sudanezen in het gebied zijn reeds van huis en haard verdre- De die het jongste offensief op de vlucht zijn geslagen, zaten al in vluch telingenkampen. De bevolking van het zuiden van Sudan is. sinds het conflict met het isla mitische noorden zich begin ja ren tachtig toespitste, sterk te ruggelopen. WASHINGTON-OTTAWA Rtr-ANP vervolg voorpagina De Amerikaanse president Clinton gaat bij de Bosni sche moslims aandringen om via onderhandelingen een einde te maken aan het bloedvergieten in hun land. Clinton zei gisteren dat hij de moslims zal vra gen hun minimumeisen voor het vredesoverleg te formuleren. De Amerikaanse president ontkende dat hij de Bosni sche regering van vooral moslims, onder druk zal zet ten om enkele eisen op te geven. Maar zijn opmerkin gen tijdens een perconferentie waren een duidelijk sig naal dat hij zal aandringen op een constructievere op stelling. Waarnemers hebben erop gewezen dat de moslims een NAVO-dreigement aan de Serviërs kunnen be schouwen als een steunverklaring, om zich vervolgens harder op te stellen in het vredesoverleg. Door de toe zegging van president Clinton dat de Verenigde Staten zich gaan inzetten voor een vredesakkoord in Bosnië, heeft Canada zich laten overtuigen en zijn verzet tegen luchtacties opgegeven. De Canadezen gingen alsnog akkoord met het stellen van een NAVO-ultimatum aan de Bosnische Serviërs. De NAVO zal overigens niet automatisch tot lucht aanvallen overgaan. De uiteindelijke beslissing daar over is aan de secretaris-generaal van de Verenigde Na ties Boutros Ghali. Morgen moet ook het staakt-het-vu- ren van kracht worden dat de Britse VN-commandant in Bosnië, generaal Sir Michael Rose, gistermiddag on verwacht voor Sarajevo overeenkwam met de Servische en Bosnische commandanten. De Serviërs beloofden een aantal sleutelposities op de heuvels rond Sarajevo aan de VN over te dragen. Kroaten mogen langer blijven in Duitsland BERLUN HANS HOOGENDUK DEN HAAG JOS HEYMANS Met het besluit van de NAVO de Bosnische Serviërs een ultima tum te stellen, lijkt de wereld eindelijk een keer haar tanden te laten zien. Voor het eerst in de 22 maanden durende oorlog in Bosnië heeft het Westen de Serviërs voorlopig nog ver baal een halt toegeroepen: tot hier en niet verder. Het ul timatum gaat gepaard met het dreigement van bombardemen ten, maar of het ooit zo ver zal komen is de vraag. De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties en de NAVO voe len er niets voor alleen verant woordelijk te worden gesteld voor het gebruik van geweld. In de afgelopen maanden hebben de twee organisaties elkaar voortdurend de zwarte piet van de besluiteloosheid toege speeld. De NAVO was best bereid bom bardementen op Servische stel lingen uit te voeren, maar dan moest de Veiligheidsraad daar wel om vragen. En de VN dele geerden een dergelijk verzoek aan haar secretaris-generaal, die dat alleen maar wilde doen als zijn gezant in Bosnië en de cqmmandanten te velde daar om zouden vragen. Een formeel verzoek van de VN om in te grijpen, is er nooit ge komen. Secretaris-generaal Boutros Ghali ging afgelopen zondag niet verder dan de NAVO te vragen een eventueel bombardement voor te berei den. Een zeer voorzichtig gefor- Franse VN-militairen bewaken in Sarajevo de gebouwen van de Bosnische televisie. Tegelijkertijd houden ze de Servische stellingen boven de stad in de gaten. De Serviërs hebben tien dagen de tijd hun gevechtsstukken weg te halen. foto afp pascal cuyot muleerd verzoek omdat de lid staten van de VN onderling van mening verschillen over de voorwaarden waaronder mili taire interventie gerechtvaar digd is. Met name Rusland, een van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, voelt niets voor zulk ingrijpen. De onenigheid spitst zich toe op de uitleg van resolutie 836 van juni 1993, waarin de Veilig heidsraad de VN-troepen in Bosnië toestaat te schieten. Dat geweld mag uit zelfverdediging worden aangewend, als de troe pen worden aangevallen of wor den gehinderd in de uitoefening van hun humanitaire taak. Die taak betekent in de eerste plaats dat de VN-troepen ervoor moe ten zorgen dat de humanitaire hulp op de juiste plaats terecht komt. Maar daarnaast moeten de blauwhelmen ook de inwo ners van de zogenaamde 'veili ge gebieden' bescherming bie den. De vraag is nu of geweld mag worden gebruikt als de VN-troe pen niet in staat zijn die be scherming te bieden, maar niet zelf worden aangevallen. De mortieraanval op de markt van Sarajevo, afgelopen zaterdag, voldoet precies aan die vraag stelling. Het merendeel van de Veiligheidsraad meent dat in dat geval geweld mag worden aangewend, maar het zijn met name de Russen die een andere uitleg aan de resolutie geven. Zij menen dat de VN alleen mi litair mogen ingrijpen als de blauwhelmen zelf worden aan gevallen. Hoewel dat standpunt door bijna niemand wordt ge deeld van China is nog steeds niet bekend hoe het uit eindelijk tegenover VN-geweld staat voelt niemand ervoor Rusland te bruskeren. Dat hoeft de NAVO er overigens niet van te weerhouden toch tot inzet van geweld te besluiten. Maar de alliantie zal aan zo'n beslissing pas uitvoering geven, als de VN daar nadrukkelijk om vraagt. Boutros Ghali heeft op grond van resolutie 836 het mandaat een dergelijk ver zoek tot de NAVO te richten. Volgens de NAVO-ambassa- deurs is er geen nieuwe verga dering van de Veiligheidsraad nodig om het besluit over de in zet van vliegtuigen te nemen. Maar de Russen menen dat de Veiligheidsraad daarover op nieuw moet besluiten. Het ligt voor de hand dat Rusland dan van het vetorecht gebruik zal maken. Een dergelijk scenario betekent een verdere ondermijning van de toch al beschadigde geloof waardigheid van de VN en de NAVO. Het zou te simpel zijn om daarvan alleen de Russen de schuld te geven. Ook binnen de NAVO en dus binnen de VN heerst grote verdeeldheid over de vraag of de inzet van ge weld wel een oplossing is. correspondent De Kroatische vluchtelingen die uit door Servië gecontroleerd gebied naar Duitsland zijn ge komen, mogen tot 30 juni 1995 blijven. Zij vormen het grootste deel van de ongeveer 120.000 vluchtelingen uit het voormali ge Joegoslavië die in Duitsland verblijven. De Kroaten die uit andere delen van het land ko men, worden nog geduld tot 31 oktober. Dat hebben de Duitse deelstaatministers van binnen landse zaken en de regering gis teravond besloten. Aanvankelijk zouden alle Kroatische vluchtelingen vanaf 30 april het land worden uitge zet. Volgens de Duitse bewinds lieden heerst sinds 22 mei 1992 vrede in Kroatië en dus kunnen de mensen die voor de burger oorlog vluchtten terug. Het feit dat een derde van Kroatië is be zet en er nog op veel plaatsen wordt gevochten, had de meer derheid van de ministers bij hun besluit genegeerd. Piloten oefenen boven Vlieland DEN HAAG ANP F-16-vliegers van de Nederland se luchtmacht oefenen vanaf maandag op het militaire oe fenterrein de Vliehors op Vlie land twee weken lang met het afgooien van echte bommen. De piloten, afkomstig van de basis Volkel. voeren vanaf 1 april vanaf de Italiaanse basis Villafranca vluchten uit boven Bosnië. De oefeningen met echte bommen zijn zeer omstreden bij de bevolking van Vlieland en Texel wegens de herrie en de schade aan milieu en huizen. Daarom heeft Defensie besloten dat ze slechts twee keer per dag een half uur mogen worden ge houden en in de weekeinden helemaal niet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7