Commotie om wonderschaats Vriesekoop kiest na rel definitief voor Jan Vlieg Jongmans dicht bij eigen record LSG 2 drukt De Zwarte Pion verder in degradatienood Sport Baffi boekt ritwinst DONDERDAG 10 FEBRUAR11994 29 i piv -chef rob ondervk Duitsers voeren 30.000 liter bier in Oslo» De Duitsers kunnen niet zonder hun bier. Om de woeker prijzen voor alcoholische versnaperingen tijdens de Olympische Winterspelen in Noorwegen te omzeilen, hebben ze 30.000 liter gerstenat uit eigen land laten aanrukken. Belastingvrij inge kocht, binnengeloodst via de Duitse ambassade in Oslo. Het bier wordt tijdens de Winterspelen in het Duitse gastenon- derkomen in Lillehammer geserveerd. In het „German House" kunnen atleten, officials, gasten en journalisten zich verpozen. Naast de hoeveelheid bier is er ook nog 9.000 liter Duitse wijn naar de Noorse stad gebracht. Aamodt: afdaling veiligste ooit lillehammer Kjetil Andre Aamodt, de beste Noorse skiër ooit, maakt zich geen zorgen over de afdaling in Kvitfjell, zondag. „Dit is een moderne piste, speciaal gebouwd voor deze Olympi sche Spelen." Aamodt hekelde gisteren de veiligheid van Gar- misch-Partenkirchen, de wedstrijd waar Ulrike Maier veronge lukte. Volgens Aamodt hebben de voorzorgen hogere prioriteit gekre gen sinds de tragedie met de Oostenrijkse ski-kampioene. De berg Kvitfjell is vettig, meent de toekomstig gouddelver. Europees record voor Jackson cent» De Engelsman Colin Jackson heeft woensdagavond in Gent het Europese indoorrecord op de 60 meter horden verbe terd en gebracht op 7,38 seconden. Het oude record stond met 7,41 seconden reeds op naam van de Brit. Hij leverde die presta tie op 26 februari 1989 in Sindelfingen. Becker niet beschikbaar milaan» Boris Becker stelt zich niet beschikbaar voor het Davis- Cuptreffen tussen Duitsland en Oostenrijk, eind maart in Graz. Becker heeft dit na een gesprek met teamchef Niki Pilic laten weten. Beckers collega Michael Stich heeft een week bedenktijd gevraagd. Becker zegt dat zijn agenda in het voorjaar helemaal vol zit. De ster verklaarde wel in de toekomst weer voor het Duitse team te willen uitkomen. Barkley ontbreekt in All-startreffen phoenix Charles Barkley zal zaterdag niet deelnemen aan de All-starwedstrijd van de Amerikaanse profcompetitie. De for ward van de Phoenix Suns heeft last van een gescheurd spiertje bij de knie. Hij wordt vervangen door Payton van de Superso- Schorsing damsters opgeheven Apeldoorn De schorsing van de damsters Karen van Lith en Marijke Nicolai is opgeheven. De onbetaalde hotelrekening van de damsters ten tijde van het WK in Brunssum, die voor de Ko ninklijke Nederlandse Dam Bond aanleiding was het tweetal een speelverbod op te leggen, is door een onbekende gulle hand vol daan. Van Lith en Nicolai hadden op een eenpersoonskamer ge slapen en dienden het verschil met een tweepersoonskamer bij te passen. Toen ze dat weigerden, besloot de KNDB hen met on middellijke ingang te schorsen. NOVO verliest inhaalduel noordwukDe volleybalsters van NOVO hebben de inhaalwed strijd tegen WW met 0-3 verloren. In de Northgohal bleek de verdediging van WW een moeilijk te nemen hindernis voor de Noordwijkse vrouwen. Bij NOVO waren de misverstanden tal rijk. Ondanks het feit dat het team van coach Van Beelen sinds lange tijd weer eens compleet aantrad, presteerde het beneden zijn niveau. Dat gebeurt al een aantal weken, reden waarom er nog deze week een gesprek tussen de leden van de selectie plaatsvindt. Drie dagen voordat langlaufer Vegard Ulvang het olym pisch vuur ontsteekt, is de Koude Oorlog tussen de Noor se en Nederlandse schaatsers in alle hevigheid ontbrand. Onder het wakend oog van Noorse televisiecamera's van de NRK, presenteerde Rintje Ritsma gistermiddag in het Vikingschip zijn magische Delta-schaats. en rekbaar lycra, wordt met klit- teband aan het ijzer bevestigd en omsluit aan de bovenzijde de gehele schoen. Afgelopen zondag in Heeren veen en gisteren in het Vi kingschip testte Ritsma de vin ding opnieuw. Naar volle tevre denheid. „Ik blijf er de komen de dagen mee trainen. En als ik dit gevoel houd, is de kans groot dat ik er zondag (vijf kilometer) ook mee start." Producent Vi king merkte fijntjes op dat de kosten nog geen drie tientjes bedroegen. Het mislukte Mach- project van de Noren slokte ruim dertigduizend gulden op. Waarom tot op heden alleen Ritsma de wonderhoezen heeft getest, is volgens Krook simpel te verklaren. „Er was lange tijd maar één paar. En het heeft ook nog even geduurd voordat ze geperfectioneerd waren." Dat laatste geschiedde door de fir ma Hunter uit Assen. Gister middag arriveerde Krook met zeven paar Delta-hoezen in zijn koffer in Hamar. „Zes voor mijn eigen rijders en ik heb nog een extra paartje meegenomen voor Koss." Vandaag wagen waarschijn lijk ook Veldkamp, Zandstra, Hersman, Schreuder en Straat hof zich met de Delta-hoes op het ijs. Wereldkampioen Zand stra is 'razend nieuwsgierig', maar kampt met één probleem. In tegenstelling tot zijn teamge noten staat hij niet onder con tract bij Viking. „Mijn schaatsen zijn anders gemaakt. Ik heb geen ronde, maar vierkante bui zen, waardoor die hoezen er misschien niet aan vastgeklit kunnen worden." Zandstra heeft van zijn spon sor Raps niettemin de vrijheid gekregen om de aërodyna mische hoes van de concurrent uit te proberen. „En dat zal ik ook zeker doen", aldus de we reldkampioen. Bang om de be langen van zijn materiaal-leve rancier te schaden, hield Zand stra zich verder wijselijk op de vlakte. Gevraagd naar de reac ties bij Raps op de nieuwste vin ding, was Zandstra's antwoord echter glashelder. „Tja, 't is van de concurrent hè. Misschien dat NPA-VERSLAGGEVER Het nieuws omtrent de Hol landse wonderschaats was ui teraard al doorgesijpeld naar Noorwegen. Vandaar dat bondscoach Ab Krook en zijn gevolg allerminst vreemd opke ken, toen zij bij binnenkomst in het Vikingschip onmiddellijk gevolgd werden door Noorse te levisieploegen. „Dit kon je ver wachten", zei Krook, op wiens gezicht de binnenpret omtrent alle commotie was af te lezen. „Wij maken er niks bijzonders van, dat doen jullie! Maar ik vind het allemaal prima." Ritsma, de enige die tot dus ver de Delta-schaats op het ijs uittestte, slaagde er geen mo ment in aan de aandacht van de camera's te ontsnappen. Zelfs het dichtrijgen van de veters door de Europees kampioen werd gefilmd of betrof het een rituele handeling. De beer uit Lemmer spelde het spel rond zijn 'geheime wapen' gerouti neerd mee. Het peloton Noorse verslaggevers dat zich na de training op hem stortte, werd met de excuserende woorden 'ik heb haast, sorry geen vragen' in verwarring achtergelaten. Wat begon als een grap is in middels uitgegroeid tot het mysterie van de mondiale ijspi- stes. Als reactie op de revolutio naire Mach-schaats waarmee Johann-Olav Koss vroeg in het seizoen experimenteerde, zocht de Nederlandse schaatsenfabri- kant Viking de afgelopen maan den naar een passend ant woord. Aanvankelijk betrof het een nauwelijks serieus onder zoek, wat mag blijken uit de ti tel die het project meekreeg: FTN, voluit: 'Fuck the Norwe gians'. In de windtunnel boekte de ontworpen hoes echter opmer kelijke resultaten. En dus hulde Rintje Ritsma onlangs op een vroege woensdagmorgen in Davos zijn schaatsen Iff de ma- gischfe jasje^. .^W'W^smWmaal niet wennen of zo. Je voelt nau welijks iets", omschreef hij gis teren zijn eerste ervaringen. De hoes, gemaakt van uiterst sterk Rintje Ritsma is klaar met het uittesten van zijn aërodynamische schaatsen. I kijks. ze er daarom een beetje nega tief over doen." Wetenschappers hebben reeds uitgerekend dat de Delta hoes op de tien kilometer een tijdwinst van twee seconden kan opleveren. Volgens Krodk is de kans dan ook zeer reëel dat meerdere van zijn rijders de olympische strijd met de be wuste hoes ingaan. „Het is ge bleken dat ze in ieder geval geen nadeel zijn. Ik denk dat ze straks op de langere afstanden gebruikt gaan worden." De Polen, ook gesponsord door Viking, lieten gisteren reeds weten de komende week met de Delta-hoes te zullen rij den. Ritsma hield nog een slag om de arm. „Stel dat ik er mor gen in de training ineens met een ijzer intrap en hij scheurt. Dan ga je toch twijfelen, dat soort dingen kan je in een wed strijd natuurlijk niet gebruiken.'' De Noorse bondscoach 'Hans-1' Trygve Kristiansen reageerde uiterst kort. „Wij maken ons niet druk om wat de Nederlan ders doen, wij zijn met onszelf bezig." Lillehammer warmt zich langzaam op LILLEHAMMER NPA De onbekende soldaat op de heuvel ver boven het olym pisch centrum raakt lang zaam ingesneeuwd. Terwijl overal om hem heen het af telen voor de zeventiende Olympische Winterspelen is begonnen, raakt hij uitgeteld door de talloze vlokken. Hij woont met te veel lotgenoten in afgelegen barakken zonder warm water, loopt 's nachts wacht bij ijselijke vorst De Noorse soldaat is een van de 6000 vrijwilligers. „Het alter rlatief was zes maanden lan ger in dienst...". De dappere kunstenaars aan de voet van olympische schansen laten zich evenmin afschrikken door welk ele ment dan ook. De sneeuw is hun object. De dagen voor de echte Olympische Spelen beginnen, houden zij hun ei gen competitie: beeldhou wen uit enorme sneeuw klompen. Aan de poort van het koude beelden museum staan twee Obehxen uit Hol land. Even verderop werken drie meisjes uit Wales zells 's avonds laat aan hun creatie. En zo maakt iedereen zich op voor het evenement van verbroedering. Al loopt de werkelijke olympische koorts langzaam op. Op de ruil beurs voor speldjes heersf rust. De cafe's draaien uitge laten muziek, maar barsten nog lang niet uit hun voegen. De eerste vlaggen zijn gehe sen, maar nog lang niet ie dereen is gearriveerd De ko ning en koningin hebben of ficieel het perscentrum ge opend. En de atleten geven daar hun eerste meningen. A.J. Kitt, veelbesproken afda ler uit Amerika, schitterde. „Skiërs worden gezien als glamourboys, maar geloof me, het is een vreselijk be staan' zei Kitt. „Altijd op reis. Hoe zou u het vinden om drie maanden lang met een kerel naast u te moeten slapen?" Enfin, Lillehammer Warmt zich op voor een daverend spektakel. Troll-park, zo wordt de olympische regio genoemd. Wat zoveel bete- keht als Tietdverend', afge lek! Vferi' dé TVóWrsé aardwf ierttjes met magische krach ten die zich in de heuvels schuil houden. Lillehammer wenst dat de trollen Lille hammer goed gezind zijn. nieuwegein bouke nielsen npa-verslaggever Eenmaal weer geland op vader landse bodem, was Vriesekoops besluit snel genomen. Vanaf nu zou ze zelf net heft in handen nemen, want ze kon het niet langer aanzien dat haar serieuze bezigheden werden gekwalifi ceerd als het betere speeltuin werk. De publicaties na de Tep Twaalf in Arezzo schoten Betti- ne Vriesekoop volledig in het verkeerde keelgat. „Ik ben vre selijk geschrokken van alles wat ik las", zei ze gisteren op een door haar zelf belegde perscon ferentie in Nieuwegein. Haar besluit stond prompt vast: wat er ook gebeurt en wie er ook dwars gaat liggen, vanaf nu tot Atlanta '96 is Jan Vlieg haar vas te coach. De NTTB in de persoon van topsportbestuurslid Carel De ken gaat in elk geval niet dwars liggen. „Vriesekoops voorstel wordt intern besproken", zei Deken, die kort geleden nog alle coaches naast Vriesekoop ac ceptabel vond, behalve ex- bondscoach Jan VHeg. Volgens Deken is het een misvatting dat Vlieg persona non grata zou zijn. Deken: „Vlieg is alleen voortdurend gevraagd te stop pen met negatieve uidatingen. En als ik deze materie binnen het bestuur wil oplossen, zal hij zeker moeten stoppen met schoppen in onze richting. Hoewel Deken zich niet wil uitspreken over zijn advies aan het hoofdbestuur, lijkt duidelijk dat hij eieren voor zijn geld kiest. Immers, het gedoe met de coaches afgelopen weekeinde in Arezzo leidde tot een grote pop penkast. Rond de Top Twaalf bleek al dat de NTTB zelf niet in staat was om de topspeelsters Vriesekoop en Hooman ade quaat te begeleiden. Daarom werd de oplossing gezocht in een onbegeleide speelster (Hooman) die steun zocht bij haar als toerist geboekte privé- coach (Kantebeen) op de tribu ne, en bij een door een onge motiveerde bondscoach (Tiger- man) begeleide speelster (Vries ekoop) die haar privécoach (Vliég) in de nok van de hal wist. De bond had de speelsters niks beters te bieden, maar vol hardde in haar standpunt dat privécoaches uit den boze wa ren. Met alle gevolgen vandien. „Ik ben de laatste jaren naar de bond toe enorm inschikkelijk geweest", zei ze, „en toen ik bij terugkeer uit Italië alle verhalen las, ben ik enorm geschrokken. Ik heb me allerlei situaties laten aanleunen, alleen maar om van het gezeur af te zijn. En nu dit weer." Of Jan Vlieg geaccepteerd zal worden door de bond, interes seert Vriesekoop niet. „Het ge beurt gewoon", zei ze met de haar typerende vasthoudend heid. „Destijds tijdens de WK in Chiba is de zaak al eens geësca leerd en de ingrediënten voor een nieuwe escalatie op de ko mende EK zijn volop aanwezig. Maar daar pas ik voor. Ik heb geen problemen met Hooman en Kantebeen, al wordt het steeds gesuggereerd. Die twee moeten ook gewoon samen kunnen werken. En ik wil een situatie die voor mij ook opti maal is. Ik dreig de bond niet, ik zeg alleen hoe het nu gaat ge beuren. En dan beleven we eens een toernooi zonder rellen." Daarmee diskwalificeerde ze min of meer Tigerman. Vriese koop: „Het is gewoon belache lijk dat de bond Tigerman rhet mij op pad stuurde. Die man heeft de energie niet meer en dat gaat ten koste van de moti vatie." Jan Vlieg gaf daar nog een aanvulling op: „Tigerman is de eerste om toe te geven dat hij buiten zijn schuld om in de ze situatie verzeild is geraakt. Een tafeltennis-professor als hij verdient een beter einde. Jan Vlieg zag onderhand ook geen andere oplossing meer dan de maatregel die Vriese koop heeft genomen. „Het dos HERMANAS/yfTROLLES ANft/AfP De Italiaan Baffi heeft gisteren in Dos Hermanas in Spanje de tweede etappe in de Ruta del Sol op zijn naam gebracht. Hij werd bovendien leider in het klassement. In de Ronde van de Middel landse Zee ging Wilfried Nelis- sen aan de haal met de zege. De Belgische werknemer van Peter Post won in het Franse Vitrolles de massasprint na de derde etappe. Het was voor de Belg zijn derde overwinning in het prille seizoen. Hij versloeg in de eindspurt zijn landgenoot Ca- piot en de Fransman Moncas sin. De Italiaan Baldato behield de leiderstrui. De tweede etappe in de Rufa del Sol werd pas aan het einde van de 173 kilometer tussen Trebujena en Dos Hermanas enigszins interessant. De Italia nen Lieti en Piccoli namen ruim vier minuten voorsprong, maar werden in de skjtkilometers te ruggepakt door de jagende for matie van Post. In de eindsprint was Baffi twee sprinters van die equipe te snel af. Wüst werd tweede, Planckaert vijfde. Beste Nederlander was opnieuw Blij- levens op de zesde plaats. Bettine Vriesekoop gaat verder met perende vasthoudendheid. point of no return is bereikt", oordeelde hij. „De vraag staat nu centraal hoe je op de EK kunt winnen, en niet hoe je met zo weinig mogelijk sores 14de kunt worden. We zullen alle maal de loopgraven moeten verlaten. Ik ben tien jaar bonds coach geweest en heb deze situ atie altijd door de ogen van de bond bekeken. Wat er nu ge beurt, is niet goed voor de bond, maar ook niet voor de -bondscoach Jan Vlieg. „Het gebeurt gewoon", spelers. En om die laatste groep gaat het." Vriesekoop is alle gezanik beu, maar wat haar vooral steekt is dat iedereen haar als de aanstichtster van de ellende ziet. Haar probleem is in feite dat ze op haar best is als ze er voor een toernooi uitziet als een zenuwpees en zich vervolgens etaleert als verrukkelijke kan kerpit en heerlijk sjagrijn; ze is nu eenmaal fanaat en bezeten, e mét de haar ty- ARCHIEFFOTO ANP maar ze is ook altijd oprecht in haar uitingen. Dat is niet het ideaalbeeld dat de massa heeft van een topsportster. Vriese koop zal het er echter mee moeten doen, al was het alleen maar omdat ze zo op haar best Haar bezetenheid en oprecht heid balde ze nog samen in een venijnige slotzin: „Ik heb het verdiend dat Lk nog twee jaar wil spelen zoals ik het zelf wil." leiden ruud dobbelaar schaakmedewerker De rechtstreekse confrontatie in de tweede klasse van de landelijke schaakcompetitie tussen LSG 2 en De Zwarte Pion maakte in één klap duide lijk wie hier de middenmoter en de de gradatiekandidaat is: 7 1/2-1/2 voor LSG 2. De moed die de Lissenaren uit de winst in de voorgaande ronde tegen het Witte Paard 2 hadden geput, werd daarmee de grond ingeboord. Het tref fen in ronde nummer zeven tegen de gradatierivaal DD 2 wordt déaiTnee voor De Zwarte Pion van cruciale over- levjngsbetekenis. In 3C deden LSG 3 en Voorschoten goede zaken, al mogen beide teams zich na de binnengesleep te zeges nog lang niet veilig wanen. Het treffen tussen LSG 2 en De Zwar te Pion was eenzijdig. In de staart.was het voor Martin Vlasveld en Mark Irwin simpel om ten koste van invallend cap tain Marcel van Velzen en Joost van Halten volle punten te incasseren. Erik de Vries liep vervolgens soepel over John van Dijk heen. Spectaculair was met een dubbel kwaliteitsoffer de zege van Erik van de Doel op Richard Go- dijn. Geralt Serdijn en Mike Bennet hadden meer problemen met Sjaak Kamps en Dennis de Vreugt, maar trokken alsnog winnend initiatief naar zich toe. Rob van de Aardweg kon de stukken in de doos doen na een mis lukt stukoffer tegen Annemarie Ben schop. Lisser kopman Jan Bakker red de de eer met een remise tegen Ma- chiel de Heer en was met een pluspion zelfs nog dicht bij de winst. Vechtlust Een gehandicapt Voorschoten toonde bij HSG 3 de oude vechtlust eindelijk weer eens. Het eerste punt was al na een uur binnen, toen kopman Frits Fritschy zomaar de dame cadeau kreeg. Geoliede winstpartijen van San- der Hilarius en Mervyn Wise voerden de score op tot 3-0. Tegenvaller was daarna het verlies vanuit goede stelling van Jan Beij, wat echter dik werd ge compenseerd door het door de vlag gaan in remise-achtige positie van de tegenstander van Bert Houweling. Wiebe Wiebes en Erik Bongers namen vervolgens in beter staande eindspelen genoegen met remise, wat een voorlo pige 5-2 winst betekende met uitzicht op 6-2 nu Marcus Driessen in zijn hangpartij over een dodelijke pionnen- wals beschikt. Rivaal LSG 3 zette rivaal Kijk Uit vrijwel defi nitief op de laatste plaats. Na een plus remise van Chris Manniën tekende Pe ter van Die als eerste een overtuigend winstpunt aan. De thuisclub kwam zelfs op achterstand, toen kopman Ruud Mieremet in de tijdnood van zijn tegenstander een betere stelling uit handen gaf en Albert Hebeis slecht ge posteerde stukken fataal werden: 1 112 - 2 1/2. Raoul van Ketel trok de score weer in het reine door van een tijd- noodfout van zijn opponent te profite ren. Dankzij een magere remise van Wim van de Pol en een even langzame als zekere winst van Michel Hockx stel de LSG alvast een matchpunt veilig. Met een winnend uitgevoerd eindspel van Chris Roosendaal kwam de eind stand op 5-3. gent frans dretssen npa-verslaggever De midden-afstand in Neder land floreert als nimmer tevo ren. In de slipstream van we reldklasse atleten als Ellen van l-angen en Marko Koers heeft inmiddels een omvangrijke, ge talenteerde subtop plaatsgeno men. Eerder dit seizoen vonden Ton Baitus, I,eon Haan erv Si mon Vroemen de afrit richting EK-indoor in Parijs. Gisteren, tijdens het indoorgaia in Gent. slechtte ook Stella longmans de liinietbarriere. Met 2.02.52 kwam de Eindhovense atlete zelfs dicht in de bliurt van haar eigen Nederlands record (2.02.48) dat ze twee jaar gele den in hetzelfde Gent liet opte kenen. Even later sprintte zich Jacqueline Poelman met 23.61 op de 200 meter evenetns in de EK-ploeg. „Het ging allemaal heel soe pel. Volgens verwachting. On danks de hobbelige baan en de drie misstappen", blikte de 23- jarlge Stella longmans tevreden achterom. „Ik mis alleen de scherpte nog. Ik heb pas twee indoorwedstrijden achter de rug. maar ik ga zeker naar Pa rijs. Ik wil me dit jaar echt profi leren om straks een plaatsje te verwerven m het Grand Prix- Stella longmans, door [.aetitia Vriesde (2.01.531 en de Russin Duhnova (2.01.48) naar de der de plaats 'gehaasd is gehard door niets ontziende aanpak van Haico Scharn. Deze trainer legt de pijngrens doorgaans vér der dan gewoonlijk geaccep teerd. De door Playboy gesponsorde studente management gaat zich de komende maanden nadruk kelijker dan ooit met atletiek bezighouden, jongmans be treurt nog steeds de mislukte WK-missie van vorig jaar. maar is alleszins van plan om dit sei zoen hard terug te slaan, long- mans koestert hoge verwat lit in gen. „Dit jaar moet het lukken, moet ik de top bereiken. En hoe meer concurrentie, des te meer motivatie." De 20-jarige 'sprintkoningin' Jacqueline Poelman manifes teerde zich uitstekend op de 200 meter. Ondanks een ver koudheid, hoofdpijn en slechte haanloting, voldeed de (Job studente ruim aan de soepele EK-eis. „Echt vlekkeloos verliep de race evenwel niet. Ik vloog bijna uit de bocht.' Polsstokspringer (vurens 1 ooye (5.10 nieter), Ron van Helden (800 in 1.49 22) en ver springer Emiel Melluaid (7.19 meter) zagen hun aanval op de limieten jammerlijk mislukken. Met Haan. Vroemen. Baitus. Cpoman. Poelman en long mans zijn een inaand voor de EK reeds zes atleten gekwalifi ceerd.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29