Jens Weissflog vliegt weer na tijdperk van tragedies en triomfen Jeroen Otter weet waarom Nederland de top niet haalt Olympische Winterspelen DONDERDAG 10 FEBRUAR11994 28 NPA-VERSLAGGEVER Wie zijn geluk in het land van de onbegrensde mogelijkheden beproeft, dient zijn leefstijl aan te passen, vindt Jeroen Otter. Dus eet hij junkfood, scheurt op een Harley Davidson door zijn woonplaats Marquette en heeft hij onlangs, voor als het echt koud is, een zes cilinder benzi ne slurpende slee aangeschaft. Tussendoor probeert hij de Amerikaanse shorttrackers ook nog aan olympisch goud te hel pen. Eind vorig seizoen, na zijn eerste jaar in de States, stond hij weer even in dubio. Na de we reldkampioenschappen kwam een Chinese delegatie naar hem toe, met de vraag of hij bonds coach wilde worden. „Een jaar eerder hadden ze me ook ge vraagd. Het avontuur trekt me. Die totaal andere cultuur, al die veranderingen die daar nu gaande zijn, spannend lijkt me. Maar ik kan het niet maken om nu al tegen die Amerikanen te zeggen: 'Tabee, ik ga weer'." Februari '92 las hij in een Ne derlands schaatsblad een adver tentie, waarin de Amerikaanse bond een shorttrack-coach zocht. „Ik had net besloten zelf te stoppen met schaatsen, dus ik dacht: waarom niet?" Gere nommeerde namen uit Canada en Rusland dongen eveneens naar de dollars, maar de Yan kees raakten tijdens de telefo nische sollicitatiegesprekken vooral onder de indruk van dat 29-jarige lefgozertje uit Holland. „Wat willen jullie presteren en wat heb je d'r voor over, vroeg ik ze." Geld was geen probleem en het doel olympisch goud. Oké, zei Otter en zette zijn handteke ning. Vooralsnog heeft hij wind mee. „De Amerikanen hebben nog nooit zo goed gepresteerd als vorig seizoen. Ze denken al lemaal dat het aan mij ligt, wel geinig." Niet dat Otter overi gens twijfelt aan zijn eigen kwa liteiten. „Ik heb zelf aan negen WK's meegedaan en als afgestu deerd ALO'er (academie voor li chamelijke opvoeding) ben ik ook nog academisch gevormd. Ik weet natuurlijk wel waar'ik het over heb." Oordeel Maar toch, het definitieve oor deel rond zijn persoon wordt in februari in Hamar geveld. „Ko men we met minder dan goud of zilver terug, dan zullen ze zeggen: 'Ja jeemig, waar hebben we al dat geld aan uit gegeven'. Dan heb ik waarschijnlijk mijn langste tijd hier gehad." De kans dat hij wel met de hoofd prijs thuis komt, acht hij ruim schoots aanwezig. „De drie Amerikaanse jongens die straks aan de start komen, kunnen ook alle drie goud winnen." Een half miljoen gulden staat hem jaarlijks ter beschikking. „Wat ik daarvan allemaal moet betalen? Mezelf en de hotels, plus reizen voor het team." Een full-time fysiotherapeut, een groot krachtsportcentrum en een onbeperkt aantal gratis ijsu- ren zorgen voor een optimaal werkklimaat. „Hier kom je d'r pas goed achter waarom Neder land de top niet haalt". Wat de KNSB doet, is hetzelfde als van Jan Lammers eisen dat-ie we reldkampioen formule 1 wordt in eenDAF." Nee, dan heerst in de Vere nigde Staten toch even een an dere mentaliteit, heeft Otter in middels ondervonden. De eer ste maanden van zijn verblijf keek hij zich soms de ogen uit. Kwamen 'rollerbladers' met een slaapzak en een paar dollars uit Los Angeles naar Millwaukee, kochten een paar schaatsen en trainen maar. „Ze kunnen rol- schaaten, dus kunnen ze ook schaatsen, denken ze. Dan is het nog maar een kleine moeite om olympisch goud te winnen, toch?" Kinderen „Bij mij in de buurt zitten drie jochies van dertien jaar samen in een appartement. Hun ou ders wonen in St. Louis, tien uur rijden met de auto. Om de week komt een van de ouders naar Millwaukee om op de kin deren te passen, het huishou den te houden, noem maar op. Ze geven hun baan op, in de hoop dat een van de kinderen ooit olympisch goud wint. Olympische Spelen betekent in Amerika zoveel meer dan in Ne derland." Als 'kenner' uit Europa staat hij aan de overzijde van de oce aan in groot aanzien. „Ze den ken dat elke Nederlander ver stand van schaatsen heeft." Zelfs grote namen als Eric Flaim, oud-wereldkampioen all- roundschaatsen, en Cathy Tur ner, olympisch kampioene shorttrack, beschouwen Otters wil als wet. En de coach past zich moeiteloos aan in het sys teem. „Ik treed veel harder op, dan ik in Nederland als coach zou kunnen. De stelling is: 'It's my way or the highway' Niet alleen op het ijs wordt naar hem geluisterd. Laatst nog, mocht hij aanschuiven bij een banket van het televisiestation CBS, dat twee weken lang het Amerikaanse thuisfront op de hoogte zal houden van de olym pische verrichtingen. Vroegen ze hem, Jeroen Otter, toch maar even hoe ze het shorttrack straks het beste in beeld kunnen brengen. „Het was mister Otter voor en mister Otter na, je lacht je dood. De big-spenders van CBS, die alles al hebben meege maakt, komen mij vragen waar ze de camera's moeten neerzet ten." Clinton Het mooiste staat hem nog te wachten. Als straks het olym pisch vuur gedoofd is, wacht hem met de Amerikaanse equi pe een ontvangst op het Witte Huis. „Dat is traditie hier. Kan je je voorstellen, over een paar weken geef ik Bill Clinton een hand. Welke Nederlander kan Live op televisie, ook dat nog. „Een grote show. Cathy Turner won twee jaar geleden goud. Bush wilde haar een hand ge ven, maar Cathy vloog de presi dent om de hals en gaf hem een kus. Een week later stond ze op de voorpagina van alle tijd schriften. Da's typisch Amerika, ze weten precies hoe ze zichzelf moeten verkopen. Misschien moet ik ook lnaar iets onver wachts verzinnen. Het is een spel en hij speelt het mee, erkent hij. Achter die flinterdunne laag van glitter en glamour, heeft hij inmiddels ontdekt, schuilt een akelige kil,* te. „Het meeste is nep, gezellig heid kennen ze niet. Mijn wer,k is in de States en dat wil ik nog zeker een paar jaar doen, maar daarna ga ik terug naar Neder land. Holland is misschien kneuterig, maar uiteindelijk is dat wel het leukst." De Vlo van Fichtenberg heeft het luchtruim heroverd. Jens Weissflog vliegt weer. Tien jaar na zijn olympi sche titel in Sarajevo, zet hij af voor zijn laatste vlucht naar goud. De vlucht van een bijna vergeten ade laar. Want het tien-jarig tijdperk Weissflog is door tegenslagen en fe nomenen overschaduwd. PAUL BERKHOUT» NPA-VERSLAGGEVER Het spel met de wind is Jens Weissflog aan geboren. Hij behoort tot het zeldzame groepje mensen met de intuïtie van een vo gel. Skispringers zijn in staat meer dan hon derd meter werkelijk te zweven. Zij tasten tijdens hun tochten de steeds wisselende luchtlagen af, worden gedragen door de thermiek. De meeste talenten verliezen op den duur dat duel met de zwaartekracht. Verliezen door training hun intuïtie, raken door blessures het zelfvertrouwen kwijt. Het skispringen is rijk aan voorbeelden van jon ge sterren die al snel voorgoed landden. Weissflog niet. De Duitser is nu, op 29-jari- ge leeftijd, nog net zo sterk als bij zijn en tree aan de top op zijn negentiende. On danks alles. De boerenzoon uit Oberwiesenthal heeft veel moeten overwinnen om zover te ko men. Het zenuwslopende gevaar van dit spel op hoogte, de voortdurende technische aanpassingen, de onvolkomendheden zijn lichaam, de revoluties in zijn wer Het lot leverde de jonge Weissflog ui de grillen van Matti Nykanen. De Fin over vleugelde hem met zijn verre sprongen, met zijn bizarre avonturen op de grond. En toen hij eindelijk aan drank ten onder was ge gaan, volgde het prinsje Tony Nieminen hem op. Even getalenteerd, even grillig. Weissflog, in niets een vrijbuiter zoals de Finnen, keek verbitterd toe. Toen kon hij nog slechts hopen dat zijn tijd eens terug zou komen. „Dat Jens dit alles heeft doorstaan, bete kent dat hij de grootste skispringer ter we reld is", zegt zijn toenmalige en huidige trainer Hess. „Hij is een fenomeen en een harde werker. Maar dat het vuur om te win nen nog altijd in hem brandt, is voor mij wel de grootste verrassing." Voor een doodgewone, stille jongen uit communistisch Oost-Duitsland, betekende het winnen van een gouden medaille in 1984 een schok. Hij kwam er als nobody, to taal uit vorm, pas op het laatste moment aan de ploeg toegevoegd. Na het goud en het zilver slokte opeens het, nu zo vermale dijde, systeem hem op. Als een volksheld werd hij door partijleider Honecker aan het hart gedrukt. Na de wereldtitel, een jaar la ter, baadde hij in weelde. „Het leek alleen maar beter te zullen worden", zo kijkt hij terug. Maar in '88 ontwaakte hij uit die roes. Door te falen in Calgary, spuwde het DDR- apparaat hem weer uit. Wat volgde was een depressie, die slechts verergerde toen de muur werd afgebroken. Weissflog kon niet wennen in het nieuwe Duitsland. Zijn knie ging kapot aan de verwachtingen. Operaties volgden, tijd om te helen was er niet. Zijn loopbaan liep ten einde en hij riskeerde zijn gezondheid in de haast nieuwe springtechniek, lichtgewicht werd te zwaa een diep dal: een afgéng een falen bij het WK '93 in die periode alleen maar verklaart Weissflog. „Het dat dat achter de rug is." de v-stijl, de lan te leren. De r belast en viel in in Albertville '92, Falun. „Ik heb in zorgen gekend", is een bevrijding De ommekeer kwam deze zomer. Weiss flog koos een ander merk ski's, probeerde nieuwe bindingen, perfectioneerde zijn techniek en kreeg steun van trainer Rein- hard Hess, eens DDR-bondscoach en een tweede vader voor de binnenvetter. „En bo vendien ben ik voor het eerst blessurevrij gebleven", zegt Weissflog trots. De kille te genspoed blaast hem niet langer in het ge zicht tijdens zijn lange vluchten. Hij is dit seizoen de succesvolste man in de wereld cup, bijna voor de vierde maal de Vierschansentoernee, het spektakelstuk dat hij reeds in '84, '85 en '91 won. Precies tien jaar na zijn glanzende door- Weissflog. De tragedies van de afgelopen braak bezoekt lens Weissflog nog eenmaal tien jaar hebben hem geleerd geen hoge de olympische schans. Daarna zoeken zijn verwachtingen te stellen. Met de ballast v voeten voorgoed de vaste grond op. Afslui- het moeten, zweeft geen mens ver. En Jens t goud, dat is de stille wens van de Weissflog wil nog eenmaal het verste vlie- kapitein van het Duitse team. „Maar ik gen. moet niet per se goud winnen", benadrukt

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 28