Ajax is weer gewoon Ajax Feyenoord laat RKC kansloos NAC knikkert PSV uit beker Sport Haagse supporters bestormen het veld weer eens Van Gaal en Van der Lem tekenen voor twee jaar bij DONDERDAG 10 FEBRUAR11994 27 WILLEM SPIERDIJK. C Feyenoord en Ajax ontlopen elkaar Hilversum Feyenoord en Ajax ontlopen elkaar in de halve finales van het bekertoernooi. De Rotterdammers hebben een uitwed strijd voor de boeg tegen NAC, terwijl Ajax in de halve eindstrijd op NEC stuit. De Amsterdammers spelen thuis. De halve finales worden gespeeld op woensdag 9 maart. Belangstelling voor Werner Kooistra leiden Werner Kooistra, doelman van FC Lisse, staat in de be langstelling van de club South China uit Hongkong. Het contact is gelegd door oud-Oranje-coach George Knobel. Kooistra zelf heeft nog geen officieel contact gehad met South China, maar is van de belangstelling op de hoogte. Kooistra zal FC Lisse met onmmiddelijke ingang verlaten als South China de doelman wil hebben. Kooistra: „Binnen een week moet het geregeld zijn. Ik heb wel zin in een avontuur. Ik ben pas 25 en heb nog een aan tal jaren voor me. Maar het is nog een beetje vaag allemaal. Vol gende week weet ik meer." Bax overtuigt tegen Succes voorhout De zaalvoetballers van Bax hadden gisteren weinig problemen met Succes. Dat de Voorhoutse koploper in de eerste divisie de partij 'slechts' met 4-2 won, was terug te voeren op een grote dosis pech in de afwerking. Diverse malen stonden paal en lat treffers van de thuisploeg in de weg. Hennie Koet, Mario Faber en weer Koet bezorgden Bax een 3-2 voorsprong bij rust. Tien minuten voor tijd bepaalde Mohammed Bougrine de eindstand op 4-2. Eindelijk weer zege McDonalds leiden Het zaalvoetbalteam van McDonalds boekte eindelijk weer eens een zege. De Leidenaars slaagden er tegen Van den Cammen in het betere spel nu eens wel in een overwinning te vertalen: 3-1. Na het eerste deel leidde McDonalds met 1-0. Her man van Marwijk, Hans van Marwijk en Gijs Diemei doelpunt- Geen beroep mogelijk voor Harding lillehammer Tonya Harding kan niet in beroep gaan indien het Amerikaans Olympisch Comité (USOC) haar geen startbewijs geeft voor de Olympische Winterspelen. Dit heeft Francois Car- rard van het IOC (Internationaal Olympisch Comité) in Lille hammer medegedeeld. De definitieve beslissing over deelne ming van de kunstrijdster valt volgende week dinsdag, wanneer het USOC in Oslo een hoorzitting houdt. De van medeplichtig heid aan de aanslag op Kerrigan verdachte Harding, arriveert pas begin volgende week in Noorwegen. Miljoenenpremie voor Brazilianen Rio de janeiro» De Braziliaanse voetballers kunnen, als ze wereld kampioen worden, een premie van zeven miljoen gulden verde len. Dat maakte de voorzitter van de Braziliaanse voetbalbond, Ricardo Teixeira, in Rio de Janeiro bekend. Volgens Teixeira komt de premie precies overeen met het totaalbedrag dat de bond mag verwachten van de wereldfederatie FIFA bij het berei ken van de finale. Feyenoord wil Van Gobbel houden Feyenoord heeft het bestuur van Newcastle IJnited laten weten dat het niet bereid is in te gaan op het bod 1,2 miljoen pond (bijna 3,4 miljoen gulden) voor Ulrich van Gobbel. Voorzitter Jorien van den Herik sluit niet uit dat de Britten in de nabije toekomst nog zullen terugkomen op de zaak en hun bod zullen verhogen. „Maar wat ons betreft is zijn transfer van de baan. Wij willen Van Gobbel behouden voor Feyenoord. Hij heeft nog een contract tot 1995 bij ons en daar houden wij hem in principe aan." 41 Ongelukkige nederlaag tegen NEC npa-verslaggever En toen sloeg de vlam in de pan. Achten tachtig minuten lang had het sterk uitge dunde ADO/Den Haag-legioen zich voorbeeldig gedragen, maar de prachtige goal waarmee Danny Hoekman NEC op een 1-3 voorsprong zette, werd de fans van de thuisclub te gortig. Vooral de spurt van oud-Den Haag speler Hoekman, die met opgestoken vingertje vlak voor de Aad Mansveld-tri bune zijn zegetocht inzette, schoot de geel-groene meute in het verkeerde keel gat. Niet gehinderd door enige obstakels van betekenis bestormden een paar honderd Den Haag-supporters het veld. Scheidsrechter Blom keek om zich heen, zag de spelers wegsprinten naar de kleedkamer en besloot het KNVB-beker- duel tijdelijk te onderbreken. De afkoelingsperiode, die uiteindelijk twintig minuten duurde, sorteerde ef fect. Teleurgesteld omdat de NEC-spe- lers net op tijd de kleedkamerdeur be reikten, dropen de Hagenaars weer af. De meesten gingen direct door naar de uitgang, slechts een handjevol bleef ach ter om het vervolg van het duel te bekij ken. Daarin kwam de zege van NEC, en dus ook de halve finale tegen Ajax, geen moment in gevaar. ADO/Den Haag-voorzitter Chris Nyq vist kon nog wel enig begrip opbrengen voor de emotionele actie van de fans. „Ik praat het natuurlijk niet goed. maar ik kan me heel goed verplaatsen in de ge- dachtengang van deze mensen. Dit zijn uitingen van pure frustratie. Niet goed te keuren, wel te begrijpen." Dat de fans zo makkelijk het veld kon den betreden, is Nyqvist ook een doorn in het oog. Het speelveld in het Zuider park wordt niet omringd door hekken, slechts een greppel van negentig centi meter diep scheidt de zijlijn van de tri bune. „Wij zijn daar ook niet gelukkig mee", aldus Nyqvist. „Het is een experi ment van gemeente en politie. Wij had den graag een wat diepere geul gezien. En na vanavond zeker. Wat mij betreft is hiermee een einde gekomen aan dit ex periment". ADO Den Haag: Stam; Anton Vriesde, Gentile. Heesen en Adam; Hdmund Vriesde. Van der Laan en Meijer; Van Eijkeren, Tebbenhoff en De Ro- NEC: Brookhuis; Van der Weerden, Van der Linden. Aalbers en Stock; Criiden, Kooistra en Van Wonderen; Dekker, Lok en Hoekman. waalwijk marcel van der kraan npa-verslaggever 'Droomvoetbal', zoals Ajax dat tot voor kort speelde, mag je het nog niet noemen. Maar dat Feyenoord, zij het wat minder sporadisch, wel degelijk in staat is hoogstandjes uit te voeren bewees het gisteravond in Waalwijk. De Rotterdammers grepen het bekertoernooi aan om, na een aantal moeizame optredens in de competitie, hun status als landskampioen en topclub te onderstrepen. RKC werd het slachtoffer, het rolde letterlijk en figuurlijk uit de va derlandse bekerstrijd: 2-4. De vierduizend meegereisde Rotterdamse fans en het trai nersduo Van Hanegem en Meij er zagen Feyenoord een van zijn beste shows uitvoeren. Het speelde snel, agressief, combi neerde vlot en liet degradatie kandidaat RKC bij vlagen alle hoeken van het veld zien. Dat Feyenoord in Waalwijk halverwege toch met 2-1 achter stond, was nauwelijks de ver dienste van de thuisclub. RKC droomde de afgelopen dagen al van een Europees avontuur. Wijselijker is als men in Brabant de aandacht verlegt naar be langrijker zaken. Het behoud van het eredivisieschap en de aanschaf van een fatsoenlijke lichtinstallatie bijvoorbeeld. Aan het eind van de eerste helft viel ^Vaalwijk de schemer over mtm&iveeer- het yeld toen tien 'straatlantaarns' de geest gaven. Ook in de catacomben van het armetierige stadion, dat met 5800 toeschouwers was uit verkocht, werd het aardedon ker. Scheidsrechter John Blan- kenstein slaakte een zucht van verlichting toen bleek dat er in Waalwijk nog een materiaalman twee reserve-stoppen in zijn broekzak had zitten. Het lange oponthoud (28 mi nuten) bracht Feyenoord niet van zijn stuk. De kampioen trok in het tweede bedrijf de lijn van de fraaie eerste helft door. Twee incidenten hadden daarin voor de negatieve stand gezorgd. Na vier minuten verzuimde arbiter Blankenstein Harry Decheiver in duidelijke buitenspelpositie terug te fluiten. De topscorer van RKC was zelf verbaasd dat hij vrij op Ed de Goey mocht af lopen: 1-0. Feyenoords keeper was na de gelijkmaker van Jos- zef Kiprich (kopbal na een schot van Fraser) schuldig aan de tweede RKC-goal. De Goey ging in de fout bij een onschuldige inzet van Marco Boogers. Zijn gegrabbel op de grond stelde de in Rotterdam aan de Erasmus universiteit studerende René van Rijswijk in staat 2-1 in te tikken. Het bleek later de enige smet op het optreden van Feyenoord te zijn. Via Rob Witschge, die kort na de pauze tweemaal een vloeiende Rotterdamse aanval afrondde (2^2 en ,2*31 zette de... fqrmatie,van Willem van, Hane gem en Geert Meijer de zaken snel weer recht. Het had de sco re daarna nog behoorlijk kun nen opschroeven, maar de me ter-brede Herman Teeuwen stond een monsteruitslag letter lijk in de weg. Dat Feyenoord tegen RKC ex celleerde was niet toevallig. Het speelde op de geblesseerde Ul rich van Gobbel na in zijn sterk ste opstelling. Dat wil zeggen, met een bijna foutloze John de Wolf terug in het centrum, Peter Bosz in een defensieve, corrige rende rol en Joszef Kiprich in de spits. Geert Meijer en Willem van Hanegem beloonden Or lando Trustfull voor zijn goede optredens in de voorbije weken door hem in hel basisteam te handhaven. Trustfull kreeg de positie van rechtsachter toebe deeld en haalde opnieuw een hoog cijfer. De man die in het kwartfina le-duel ver boven alle anderen uitstak, was Gaston Taument. De arme Paul Nortan, die nog niet zo lang geleden bij Feye noord op de loonlijst stond maar na een lange periode van kommer en kwel voor het eerst weer in de basis stond, zag zijn vroegere ploeggenoot aan alle kanten voorbij vliegen en in de slotfase de vierde Rotterdamse treffer produceren. RKC: Teeuwen; Hutten (46. Hoekstra), Van Heipen, Werdekker en Nortan; Van Aerde, Boogers en Valk, Van Rijs wijk (74. Schoonens), Decheiver en Peelen. Feyenoord: De Goey; Trustfull, 3sz, De Wolf en He t en Witschge; Tau Larsson) en Bunker. Engelse clubs willen meer geld van bond london rtr De voorzitter van Leeds United, Leslie Silver, dreigt het stadion van de club niet beschikbaar te stellen voor wedstrijden van het Euro pees Kampioenschap in 1996. Hij vindt de vergoe dingen die de UEFA en de Engelse voetbalbond daar voor betalen, te laag. Sta dion Eiland Road is één van de acht lokaties waar de eindronde van het EK wordt afgewerkt. Zijn zeven collega's zijn dezelfde me ning toegedaan. De clubs ontvangen voor een EK-wedstrijd in hun stadion 10 procent van de wedstrijdrecette. Dat is vol gens Silver niet voldoende de kosten van de betrokken verenigingen te dekken. „We moeten voor het EK 1,5 miljoen gulden beste den aan renovatie van de accommodatie. Bovendien verdienen de bond, hotels en restaurants een hoop geld aan de eindronde. Voor de clubs ligt dit heel anders. Ik zou niet weten hoe wij eraan zouden moe ten verdienen." Silver verwacht dan ook dat de betrokken verenigin gen binnen twee weken bij een komen om de kwestie te bespreken en eventueel gezamenlijk een hogere te gemoetkoming te claimen. Het dreigement van Sil ver komt een dag nadat de Engelse voetbalbond de di rectie van het beroemde Londonse Wembley-sta- dion heeft gedreigd met een boycot. De FA vindt dat een te groot gedeelte van de reclameopbrengsten van belangrijke wedstrijden in de kas van de stadioneige naar terechtkomt en wil dat de verdeelsleutel wordt aangepast. Als niet aan die eis wordt voldaan, zullen interlands en eventueel de finale van de strijd om de FA-Cup in andere stadions worden gespeeld. Een incident was het, het pak slaag van PSV. Een black out, een verloren wedstrijdje. Niets aan de hand. Zeiden ze bij Ajax, terwijl het halve elftal werd ververst. De go denzonen uit Amsterdam, ze waren er van overtuigd dat ze konden vliegen. De hoogmoed kwam wel erg hard ten val. De zonen van Ajax blijken ineens menselijk, van vlees en bloed. Voetballers die weer gewoon hard moeten werken voor hun dagelijks brood. npa-verslaggever In de kwartfinales -van het KNVB-bekertoernooi werd daar gisteravond een begin mee ge maakt. Ajax versloeg Helmond Sport met 7-1. Met in de hoofd rol Peter van Vossen. Geen go denzoon, maar een telg uit een Zeeuwse familie voor wie hard werken al generaties lang de normaalste zaak van de wereld PSV heeft Ajax veel harder ge raakt dan de Amsterdammers willen toegeven. De voetballers proberen uit alle macht de blauwe ogen en billen voor de buitenwereld te verbergen. Ver geefs. Het scherm van onaan tastbaarheid is gevallen. PSV maakte van Ajax weer een ge wone voetbalploeg op zoek naar de grote vorm. Daar. maakte Van Gaal gisteravond noodge dwongen een begin mee. Hij bracht in de tweede helft 'voor man' Peter van Vossen in. De noeste werker greep meteen een de hoofdrol. Louis van Gaal sprak na het pak slaag bij PSV (4-1) vari een incident, hij noemde het een 'verloren wedstrijdje', maar hij wist wel beter. Het begon bij de kleine onzekerheden van Ro nald de Boer, Edwin van der Sar en de lichte vermoeidheid van Finidi George. Doelman Van der Sar liet steekjes vallen. Ze staken een heel elftal aan. Nie mand stond op. Ook Frank Rijk aard, zeker de meest gelouterde Ajacied, niet. De rest dacht de problemen met hakjes en lobjes op te kunnen lossen. Alles mis lukte. De brede bank bracht uit komst. Van Gaal haalde een half elftal naar de kant. Goochelde met Van den Brom, die hij twee weken geleden nog streelde en gisteren een (tijdelijke) schop gaf. Pettersson, later Overmars en Finidi George verdwenen ook. De technici bleken na het 'incident van Eindhoven' zelfs niet meer in staat om eerste di visieclub Helmond Sport de wil op te leggen. Tot in de tweede helft bleef Ajax op zoek naar de verloren mythe. Zelfs een score van 3-0 bij rust kon de Ajacieden het 'gevoel' niet teruggeven. Van Vossen wel. En in Amsterdam vielen de doelpunten weer als appelen. De spits, na de pauze invaller voor Overmars, sjouwde Edgar Davids v i lange tijd weer terug in het eerste van Ajax. Hij tekende maar direct voor de eerste goal tegen Helmond Sport. en sleurde. Gaf drie doelpunten aan en scoorde zelf. Het was de zevende en laatste. In Amster dam doorgaans goed voor een vluchtige felicitatie, maar gister avond ging Van Vossen bijkans uit zijn dak. Logisch, het was zijn allereerste treffer in Amster dam. Dat mocht worden ge vierd. Ajax begon tegen het kleine Helmond Sport zoals het tegen PSV ophield. De broertjes De Boer schoten de ballen tegen el kaar op, Rijkaard speelde ver stoppertje, Finidi George liep verder op zijn laatste benen. De eerste divisieclub was zelfs meer dan lastig. „We hadden", keek trainer Adrie Koster tevre den om, „in de eerste veertig minuten zelfs het beste van het spel." De Brabanders speelden gedurfd, brutaal. Taihuttu, Mar tens en Ton waren gevaarlijker dan goed was voor de verdedi gers van Ajax. De openingstref fer van Edgar Davids, vervanger van Pettersson en voor het eerst sinds 3 oktober actief, in de ze vende minuut bracht geen rust. Nummer twee, een schuiver van Blind, gaf opvallend weinig zelfvertrouwen. Zelfs na 3-0, een mooie vrije trap van Frank de Boer, was Ajax nog op zoek naar zichzelf. Na rust nam Peter van Vossen tien tobbende Ajacieden mee op reis. Dan Petersen maakte een mooie entree in de tweede helft met een 'snel' doelpunt. Door Van Vossen. De bleke Jari Litmanen, twee wedstrijden zonder doelpunten, kreeg weer wat kleur. De Fin mocht twee keer raak schieten. Door Van Vossen. De Zeeuw zelf bleef rennen. En schieten. Het wilde maar niet lukken. Tot een kwar tier voor tijd. Een mooie goal, bijna een godenzoon waardig. Al wil niemand dat woord na een zondagavond in Eindhoven nog horen. Ajax is weer gewoon Ajax. Niets meer en niets min der. Helmond Sport: Van Duijnhoven; amsterdam Louis van Gaal. archieffoto anp was daar 'verschrikkelijk blij .mee'. De stem van Van Gaal De emoties klonken duidelijk trilde. „Die woorden deden me door in het betoog. Louis van echt wat", zei hij later. Van Gaal Gaal, technisch directeur bij en Van der Lem blijven tot ju- Ajax, was ontroerd door de war- li'96 in Amsterdam. „Ik ben ge- me woorden van voorzitter Van lukkig dat ik hier mag blijven." Praag. De trainer uit Avenhorn Twee maanden geleden was tekende gisteravond, samen het voor Van Gaal al duidelijk met assistent Gerard van der dat hij bij Ajax zou blijven. Des- Lem, voor twee jaar bij. ondanks werden de onderhan- Ajax, liet Van Praag weten, delingen afgelopen vrijdag pas geopend en gistermiddag afge rond. Er waren volgens de tech nisch directeur geen andere clubs in het spel. Van Gaal mocht zelf de voor waarden voor contractverlen ging invullen. Hij noemde ze gisteravond op. „Ik vond het ontzettend belangrijk dat Van der Lem ook bijtekende", ver telde de technisch directeur. De spelersgroep is het volgens Van Gaal 'waard om mee te werken'. De financiële kant van de zaak noemde de Noordhollander nog het minst belangrijk. De duur van het contract bepaalde hij ook zelf. Van Gaal is niet bang dat de spelersgroep na zo veel jaar op de trainer uitgekeken raakt. „Ieder jaar worden er zo n beetje vijf spelers verkocht, ik heb iedere keer groep." Louis van Gaal werd zes jaar geleden door voorzitter Ton Harmsen, een dorpsgenoot, binnengehaald. Hij was toen al geruime tijd werkloos nadat hij door AZ was weggestuurd. In Amsterdam werd hij eerst assis tent. vanaf september'91 hoofd trainer als opvolger van Leo Beenhakker. Van Gaal won met Ajax de UEFA-cup in 1992 en de KNVB-beker een jaar later. breda. henri v De dertiende werd PSV fataal, de dertiende van Pierre van Hooijdonk. Twaalf wedstrijden op rij had de lange spits van NAC al gescoord, gisteravond verlengde hij die onwaarschijn lijke serie. Zijn score in de ver lenging besliste een allengs boeiender wordende bekerkra ker in de fantastische ambiance van het propvolle NAC-stadion- netje in Breda-centrum: 1-0. De zege van NAC was ver diend, de uitschakeling van PSV tamelijk ontluisterend, niet in de laatste plaats omdat de oud kampioen de finish niet met elf man haalde. Na vijf minuten in de verlenging deelde Adri van Tiggelen, tot dan een perfecte wedstrijd spelend, een schopje uit toen het spel al was doodge- floten. Remie leek het slachtof fer, heel snel bleek Van Tiggelen het echte slachtoffer: rood. Het moet irritatie geweest zijn bij Van Tiggelen. Op dat mo ment stond PSV immers al met 1-0 achter, een goal die tot stand kwam via een combinatie zoals PSV er zondag tegen Ajax eindelijk ook eens enkele in huis had. Razendsnel was drie minuten eerder de bal bij NAC rondgegaan: Van Hooijdonk- Gesthuizen-Lokhoff-Remie- Lammers. De laatste tructe Van Breukelen, die Lammers licht aantikte, voldoende om hem te stuiten: strafschop en geel voor Van Breukelen, zijn vierde kaart dit seizoen. Bij NAC begon op dat mo ment iedereen iedereen al te fe liciteren. Vanaf de tribunes werd Van Hooijdonk al gefelici teerd met de goal die hij onge twijfeld zou maken. En de lange spits scoorde; koel, hard en hoog trapte hij de bal tegen het net: 1-0. De voorsprong was de belo ning voor een opmerkelijke re vival. In de eerste helft zag het er immers niet naar uit dat NAC de halve Finales ging halen. PSV was beter en leek aan te sluiten bij de vorm die zondag tegen Ajax werd gedemonstreerd. Toen al haperde er overigens iets in het spel van PSV; het aantal kansen dat werd gecre- eerd was minimaal. Na rust werd er ineens nog maar op een helft gespeeld, die van PSV. Aad de Mos: „Dat weet je, als zij die kant op gaan spe len..." Het is de kant van de Beatrixstraat. waar voor een mooie rij bomen heel veel mooie rijen fanatieke NAC-sup- porters staan. Maar NAC heeft meer, weet ook de Mos: „Die driehoekjes op rechts, die lange ballen op Van Hooijdonk. Zeer moeilijk te bespelen allemaal." Te moeilijk voor PSV gjMI* avond. Ronald Spelbos was trots op zijn ploeg. „Ik moet mijn spe lers complimenteren. Na rust zijn we sterk teruggekomen. We hebben PSV ook op een speciale manier bespeeld, met Brood op Kieft en Zondervan voor de ver dediging. Gaandeweg zag je dat we toch wel een hoop voetbal lend vermogen in de ploeg heb ben." Meer dan PSV zelfs, gis teravond. Een kwartier voor tijd besloot De Mos een daad te stellen: Meijer voor Koeman. Dat was een pikante wissel. „Gesthuizen kreeg te veel vrijheid van Koe man, bovendien wilde ik meer diepgang aan die kant." Numan werd de bewaker van Gesthui zen, nota bene een bij PSV afge dankte en aan NAC verhuurde middenvelder. De verandering hielp PSV niet. De verlenging moest uitkomst brengen. Van Hooijdonk had na zes minuten in de tweede helft van die verlenging aan alle twijfel een einde kunnen maken, maar richtte /ijn zetf vermende vrije trap hard op de paal. In de slot minuten kwam NAC nog wel goed weg, toen de door Wilnis vrijgelaten lamptey eerst op Karelse stuitte en even later LokhofT op de lijn redding zag brengen. PSV had kwalificatie voor de halve finales ook niet verdiend, daarvoor had de ploeg zich te gemakkelijk door NAC weg laten zetten. NAC: Karelse; Koumans. Brood cn Wil huizen. Zonden Iers (119 Gerrits I. LokhofT en Bruss PSV: Van Breukelen: Van Tiggelen. Popestu (61 Van Aerlc) en Hdntzr, I jnskens. Wouters. Numan en Koeman (76. Meijer); Lamptev. Kieft en Ka-

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27