Cultuur Kunst 'Mijn hoofd loopt over van fantasie' ewondering Duo More en Loeff volledig op elkaar ingespeeld Beeren hekelt cultuurbeleid Tijdloze charme van Mary Dresselhuys Pelgrimstochten en vergankelijkheid Nico Kervezee bij Galeria Propitia Twaalf Oscar-nominaties Spielberg-film 2DONDERDAG 10 FEBRUAR11994 Spel: Mary Dresselhuys en Carol va wijnen. Vertaling: Coot van Doesburgh. Regie: Peter Oosthoek. Gezien: 9/2, schouwburg, Leiden. Aldaar nog te zien: De naar verluidt succesvolle Ita liaanse schrijver Manlio Santa- nelli schreef het stuk 'Koningin Moeder'. Toch is het niet de kennismaking met diens in Ne derland tot nog toe onbekende j werk die ons naar de schouw- j burg lokt. We komen eigenlijk il uitsluitend voor de hoofdrol- j speelster: Mary Dresselhuys. Sterrentoneel dus met andere it woorden, het stuk is in wezen g ondergeschikt aan de ster die acteert. Mevrouw Dresselhuys zou waarschijnlijk woedend zijn s over zo'n uitspraak. Dat botst :i immers volledig met de dienst- d baarheid aan het vak dat ze al sj zo onvoorstelbaar lang op top- J niveau uitoefent. „Het gaat om c het stuk, en niet om mij", zou i ze ongetwijfeld tegenwerpen. 1 Maar dat is het nu juist. We i komen niet om te kijken hoe i kwiek ze nog wel is, maar om te genieten van de hoogste catego rie 'comedy'-spelen. Ook al is het gemak waarmee ze nog al tijd speelt, zo langzamerhand iets uitzonderlijks. Haar tijdloze charme en onvermoeibare stre ven naar perfectie in dit vak maken de avond tot bijzondere belevenis. In 'Koningin moeder' spelen Mary Dresselhuys en Carol van Herwijnen een moeder en een zoon die onderling een macht strijd uitvechten. Het lijkt aan vankelijk alsof de zoon zijn zie ke moeder komt bijstaan. Al gauw blijken de rollen bijna omgekeerd, in elk geval gelijk waardiger. Moeder wint de strijd op punten. Haar laconie ke, licht humoristische berus ting geeft haar overwicht. Carol van Herwijnen laat zien, hoe machteloos die zoon probeert om dat te overschreeuwen. 'Koningin moeder' toont op een enigszins omslachtige ma nier een gespannen moeder- -zoon-relatie. Tal van terloopse opmerkingen worden met uiter ste zorgvuldigheid gemaakt. Op die manier krijgt een niet echt geweldig stuk toch vele mooie momenten. Orkater vervangt De Douma's een concert in een theatrale re gie van Peter Zegveld en Thijs van der Poll. Belangrijke rollen zijn weggelegd voor een pneu matische tuba, een mechani sche bas, een waterhoorn, een stoomvat, een Krupporgel, een triltafel en een 100 Herz hoorn. De voorstelling begint om 20.30 De voorstelling 'De Douma's' van Margrith Vrenegoor en Arie Kant vanavond in het LAK-thea- ter komt te vervallen. In plaats van 'De Douma's' presenteert het theater 'Iemand auf der Treppe?' van Orkater. 'Jemand auf der Treppe?" is Wieteke van Dort exposeert kunst voor kinderen in Pulchri Sprookjesachtige schilderijen met beren, elfjes en kabou ters in vrolijke kleuren. „Ik ben altijd bang geweest dat dit niet serieus zou worden genomen", zegt actrice en beeldend kunstenares Wieteke van Dort over haar collec tie schilderijen voor kinderen. „Maar ik denk dat de tijd nu rijp is om iedereen te laten zien waar ik al tien jaar mee in mijn hoofd loop." DEN HAAG MIRANDA JACOBS „Het is even wennen misschien. Mijn collectie was tot nu toe nogal mannelijk: vliegtuig- en autowrakken, asfalt en sigaret tenpeuken", zegt Wieteke van Dort (49) temidden van haar schilderijen. Aan de muur in de woonkamer hangt een sprook jesachtig schilderij met spre kende kleuren en daarnaast een afbeelding van grauw asfalt. De tegenstelling is groot. Wieteke van Dort schildert tegenwoordig 'liefjes'. De sigarettenpeuken en asfalt-schilderijen maakt ze alleen nog in opdracht en niet meer als hobby. „Kinderen mogen er niet bang van worden", zegt Van Dort over haar nieuwe kinder kunst-collectie, die wordt geëx poseerd bij Pulchri in Den Haag. „In de wachtkamer van de dokter of in het ziekenhuis, waar ik mijn werk het liefst zie hangen, zijn kinderen toch al angstig. Een draak is bij mij dan ook altijd een aardige draak. Op televisie zijn er genoeg enge dingen. Bovendien hou ik zelf helemaal niet van enge mon sters." Van Dort heeft juist een uitgesproken voorkeur naar sprookjesachtige figuren. „Ik zou het heel leuk vinden om bijvoorbeeld eens een kabouter tegen te komen", fantaseert Van Dort ongegeneerd kinderlijk. „Nee, ik schaam me daar niet voor, dat is toch ontzettend leuk." De opening van de Kinder kunstuitleen in Zoetermeer vo rig jaar door Wieteke van Dort was de stimulans om haar hoofd vol ideeën vast te leggen op doek. „Ik ontmoette daar kunstenaressen die zich bezig hielden met beeldende kunst voor kinderen en toen durfde ik ook met mijn werk en ideeën naar buiten te treden. Met Pul chri Studio heb ik vervolgens een datum geprikt voor een ten toonstelling. Zo had ik een deadline om naar toe te wer ken." De expositie omvat der tien schilderijen en tekeningen voor kinderen. Ze heeft al heel wat positieve reacties over haar werk ontvangen. „Vrienden en collega's vinden het enig", zegt Van Dort verrukt, „alleen kopers hebben zich nog niet gemeld. Ik denk dat mijn naamsbekend heid hierin zeker een rol speelt. De schilderijen zijn nu allemaal ondertekend met Wieteke, zon der mijn achternaam. Omdat dit korter is maar ook omdat ik mijn naam niet wil gebruiken voor de verkoop. Een galerie waar ik ooit eens werk expo seerde wees me erop dat ik mijn bekende naam juist wel moest gebruiken. Maar dat wil ik niet, omdat ik als Van Dort alleen als actrice naar buiten treed." Hoewel velen Wieteke van Dort als actrice kennen, in de rol van tante Lien in de Late La te Lien show of van het jeugd programma Klokhuis, is ze al ja ren een erkende kunstenares. In 1967 voltooide ze een zware te kenopleiding van drieënhalf jaar waar ze alles leerde tekenen wat je maar kunt bedenken. Van haar man, erkend kunste naar, leerde ze vervolgens schil deren. „Sinds 1975 ben ik werkend lid van de Pulchri Studio in Den Haag. Desondanks twijfel ik nog wel eens. Ik weet bijvoorbeeld helemaal niet of deze kinder kunst-collectie zal aanslaan. Zo niet dan ga ik bij elk schilderij Wieteke van Dort: „Ik zou het heel leuk vinden om bijvoorbeeld eens een kabouter tegen te komen." FOTO CEES ZORN een verhaal schrijven voor een boek want mijn hoofd loopt over van fantasie. Ik weet zeker nog 25 dingen die ik uit zou wil len werken. Maar momenteel heb ik het druk met tante Lien en het Klokhuis." De Kinderkunst-collectie van Wieteke Van Dort is tot 24 fe bruari te bezichtigen in de Pul chri Studio, Lange Voorhout 15 in Den Haag. Met Emmy Verhey's moderne vioolklank nog in de oren heeft Martha Moore's barokviool ze ker een grote omschakeling van de recensent nodig, wat aan vankelijk zelfs voor een vage te leurstelling zorgde. Of het in strument öf de soliste had een warming up nodig gehad om in te spelen: juist omdat na de 2e Sonata al bleek hoe schitterend Moore haar viool kan laten zin gen. In de als eerste gespeelde Sonata Quinta, 'la Stella' van Pandolfï Mealli was de toon nog voorzichtig, onzeker en bepaald in het hoge register niet haar- zuiver. Met 'archibudelli', darmsnaren (behoudens de g-snaar) is het ook zaak om re gelmatig te stemmen: dat geldt ook voor de theorbe, die voor de helft met darmsnaren be spannen is. Hoewel de naam van de com ponist Giovanni Antonio Pan dolfï Mealli vrijwel onbekend is, zijn diens twaalf vioolsonatas (1660) buitengewoon aansteke lijk, een genot om aan te horen, zeker met dit volledig op elkaar ingespeelde duo. Zelden heb ik een barokviool zo zuiver en weemoedig, buigzaam en sle pend horen bespelen. In ver schillende sonatas lag een groot gevoel voor drama, waren er sterk contrasterende onderde len, gloedvolle recitatieven en onstuimige finales. Joris Loeff s theorbe, een zeer lange luit naar een origineel uit 1704, had meestal de continuopartij, waardoor de aandacht veelal uitging naar Moore, die veder licht variaties speelde, of excel leerde in een uiterst gevoelige aria, of tot de laatste noot toe verzorgd de onverwachte wee moedige intervallen uitspon in het eerste deel van de Sonata Quarta 'la Biancuccia'. Toch was de theorbe een we zenlijk onderdeel van het geheel door Loeffs uitgebalanceerde ti ming en zorgvuldig gedoseerde dynamiek. t/m 7/3, do t/m zo 13-18 uur, Galeria Propitia, Nieu we Rijn 93, Leiden. Sinds - volgens de legendes - de apostel Jakobus begraven lag in het Spaanse Santiago de Com- postela, veranderde de plaats in een van de belangrijkste pel grimsoorden ter wereld. Vanaf de 10e eeuw ondernamen vele gelovigen een maandenlange voettocht naar de stad die ver noemd werd naar deze Jakobus, 'Jago' in het Spaans. In 1992 legde Nico Kervezee de voettocht af, om vervolgens deze ervaring te verwerken in zijn nieuwste grafische werk. Kruizen hebben de hoofdrol ge kregen in kleine, sobere etsen. Ze worden gecombineerd met vierhoeken en rasters, vormen die Kervezee in ouder werk al had verkend. Kervezee vertelt een subtiel verhaal. In de eerste plaats een beeldverhaal. In ieder werk wordt op geraffineerde wijze ge speeld met vlakverdeling, vor- men-combinaties en verhou dingen. Naast langgerekte, fijne, chinees aandoende etsjes zijn er ook grove, strenge werkjes waar de middeleeuwse pelgrim als het ware in naar voren komt. Soms is het licht, soms zwaar en somber, mede door donkere grijs- en bruintinten. Maar naast het beeldverhaal is er ook een inhoudelijk ver haal. Zo geldt het kruis voor Kervezee bovenal als 'kruis punt', een punt waarop keuzes gemaakt moeten worden. De betekenis van het raster wordt vooral duidelijk via ouder, ook aanwezig werk. Hier zien we bijvoorbeeld overlijdensadver tenties, en een verfomfaaide krantepagina met 'hot news', waar een rastervorm overheen is gelegd. De betekenis is duide lijk: dat wat ooit belangrijk was, verliest zijn belang in de tijd. Ook vele kruisvormen uit de 'kruisen-serie' zijn getekend als raster. Conclusie: de ooit ge maakte keuzes zijn uiteindelijk niet van belang. De verganke lijkheid wint het altijd. Met weinig middelen weet Nico Kervezee veel op te roe pen. Dit geldt althans voor zijn 'kruisen-serie'. Het andere aan wezige werk mist echter - zowel in esthetisch als inhoudelijk op zicht - deze subtiliteit en verfij ning. En daarmee schiet Kerve zee zijn eigen kracht voorbij. Cultuurminister d'Ancona en haar opvolgers op dat departe ment moeten de kiezers duide lijker maken welke cultuurpoli tiek ze inhoudelijk voorstaan. De vraag is of de 'terugtredende overheid' dat doet om „hoffelijk ruimte te geven of dat het kan betekenen dat de overheid zich uit de voeten maakt." Dat stelde VVim Beeren, oud directeur van het Stedelijk Mu seum in Amsterdam, gistermid dag vast in zijn oratie bij de aanvaarding van de leerstoel bijzonder hoogelaar kunst en cultuur aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen. Beeren gaf zijn oratie de titel 'Het Musee Imaginaire en de terugtredende Overheid' mee, daarmee refere rend aan de schrijver en politi cus André Malraux. De hoogle raar herinnerde eraan dat de overheid een groot deel van haar bevoegdheden heeft gede legeerd aan besturen en fond sen die worden beheerd door deskundigen. Daardoor is het mistig geworden waar de minis ter met zijn of haar politieke achtergrond staat. Zo is het on duidelijk in hoeverre d'Ancona een „eigen socialistisch pro gramma" heeft, aldus Beeren. „Aan iedere andere minister van andere politieke kleur moe ten in de toekomst vragen van overeenkomstige aard worden gesteld." Beeren vroeg zich in zijn ora tie ook af of de minister en de regering, vanwege het duidelijk overheidsterugtreden, nog wel opdrachten aan architecten en kunstenaars kunnen geven. 'Schindler's List' is volgende maand de te kloppen film bij de jaarlijkse toekenning van de Academy Awards, beter bekend als de Oscars. Het indrukwek kende werkstuk van Steven Spielberg over een Duitse za kenman die duizend Poolse jo den van de gaskamers redde, kreeg gisteren nominaties voor Oscars in maar liefst twaalf ca tegorieën. Daarmee lijkt Spiel berg verzekerd van minstens een handvol van deze fel be- geerde onderscheidingen bij de uitreiking op 21 maart. Voor het eerst, want de meest succesvollefilmmaker uit de historie won - hoewel hij vier keer eerder genomineerd werd - nooit een Oscar voor een film. In 1986 kreeg hij wel een 'ere-Oscar' voor zijn werk. Schindler's List is voorgedragen voor onder meer de Oscars voor beste film, beste regie, beste acteur, beste bijrol (Ralph Fiennes), beste cinematografie, beste muziek (John Williams) en enkele filmtechnische pres taties. 'Schindler's List', die volgen de maand in Nederland in pre mière gaat, ondervindt de meeste concurrentie van The Piano', het liefdesdrama van regisseuse Jane Campion en van de Britse film 'The Re mains of the Day' van James Ivory, die beide acht nomina ties kregen. Voor 'beste film' zijn verder 'The Fugitive' (de remake voor de bioscoop van de tv-serie uit de jaren zestig, met Harrison Ford) en 'In the Name of the Father' (een Britse rolprent over het Noordierse probleem, met Daniel Day Le wis) voorgedragen, die beide zeven nominaties kregen. Als vijf beste buitenlandse films kozen de leden van de Academy de Spaanse film 'Belle Epoque', 'Farewell my concu bine' uit Hong Kong, het Britse 'Hedd Wyn', het Vietnamese 'De geur van groene papaya' en de Taiwanese film 'The wed ding banquet'. Onder de voor- gedragenen zijn tal van ex-Os- carwinnars, zoals de acteurs Daniel Day Lewis, Anthony Hopkins en Emma Thompson, en de regisseurs Ivory en Spiel berg. d i*i In deze rubriek komen al of dcei niet bekende coil streekgenoten aan het Pe® woord die, hetzij"direct, gj hetzij zijdelings met kunst n, al en cultuur te maken hebben. Ze praten over een kunstvoorwerp, een rï p kunstuiting waaraan ze bijzondere waarde hechten. Van de snuifdoos j-j van oma tot het grijsgedraaide muziekstuk en alles wat daar tussen zit. h Vandaag spreekt de Leidse Uai] beeldhouwer Frans de Wit, vei l op het ogenblik nog druk poiï bezig met het vervaardigen "8 van het Reuvensmonument dat ilan volgende week in het 1 e Rijksmuseum van £al Oudheden wordt onthuld, i p zijn bewondering uit voor I m een schilderij van Willem iuul Schrofer. „Er zit iets van een natuurlijke orde in en toch is het abstract. iove 'k heb dit werk in permanente S bruikleen van de familie. Willem Schrofer was tekenleraar in de tijd dat ik op de kunstacademie in Den Haag zat. Niet dat ik veel les van hem heb gehad. Zijn werk hing in de gangen van de academie. Of er was een expositie van zijn reglschilderijen in de bibliotheek.' hlVeel van dit soort verkenningen. HlVia de Voorschotense fotograaf voojChris Paul Stapels kwam ik in con tact met de familie Schrofer. evdDit schilderij vond ik zo vol prachtig. Ik mocht het mee naar vorhuis nemen. Schrofer is in 1968 <1 overleden en sindsdien heb ik >p dhet in permanente bruikleen. Ik olzou het nooit verkopen, nooit. Die abstractie, dat onderzoek 1,7, (naar kleuren en vormen, vind ik |heel bijzonder. Toen was dat bl ijl nog niet zo algemeen. Hoewel uwdhij het op de ezel geschilderd n dlheeft, is het toch abstract stijijgeschilderd. Met de kwast kleur g hitegen kleur gezet. Er is geen aan te pas gekomen, s cllk bewonder het schilderij om iwat het vertegenwoordigt: Het is eigenlijk raar gesteld met bewondering. Soms gaat het samen met gehechtheid, maar dat is hier'niet het geval. Ik heb louter bewondering voor dit werk. Terwijl er boven een schilderij hangt van Fer Hakkaart waaraan ik echt gehecht ben geraakt. En m'n eigen ontwerptekeningen, daar kan ik ook geen afstand van doe. Ik heb er moeite mee. Sommig werk houd ik vast. Maar dit schilderij van Schrofer brengt bij mij geen gehechtheid teweeg. Louter bewondering waarop hij zijn zoektocht heeft vastgelegd. figuratiefbeeldhouwer. Langzamerhand ben ik tot de abstractie overgegaan. En nu voel ik, dat ik langzaam weer terugga naar figuratieve vormen. Dat ik nu weer met klei werk, dat is jaren geleden. Dit schilderij is een typische Schrofer, zoals hij die kleuren gebruikt. Vreemde kleuren eigenlijk. En dan dat ene gele vlak. Kenmerkend voor Schrofer, zo'n combinatie. Schrofer was een figuratief schilder, tegelijkertijd een abstraherende, zoekende man. Dit is dan zo'n richting die hij insloeg. Er zit iets van natuurlijke orde in en toch is het abstract. Voor mij is het iemand die vanuit het figuratieve onderzoekend te werk gaat. Een zoektocht van de kunstenaar. Ik kan me daarin goed inleven. Ik was aanvankelijk ook een

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21