|Alkemade betaalt niet «mee aan geluidsscherm Onzekerheid troef voor jongerencentrum Stek rè Hobby stond voorop, geld was ondergeschikt' Rijn- en Veenstreek Europapark wordt groen Veel belangstelling voor milieuvriendelijk boeren Raad van State: Alphenaar moet duivenhok verkleinen 0ONDERDAG 10 FEBRUAR11994 19 -chef hans koenekoop, c I Bewoners overwegen naar de rechter te stappen ']B en W van Alkemade weigeren bij te dragen aan de kos- iiten voor een geluidsscherm op de Alkemadelaan ter [klhoogte van het Joh. Sepershof in Oude Wetering. Dat ijl heeft het college deze week besloten. De poging van PvdA-raadslid W. Groen om samen met de bewoners van het Joh. Sepershof, twee aannemers en de gemeente tot i'een oplossing te komen, is daarmee gestrand. De bewo- Ipiers van het Joh. Sepershof overwegen nu naar de rech- jter te stappen. marieta kroft •Iet compromisvoorstel komt rop neer dat de bewoners en e aannemers Jos Jansen uit ijpwetering en Heembouw uit loelofarendsveen die destijds ie huizen hebben gebouwd, het icherm ter waarde van 125.000 kilden betalen. De bedoeling is lat een twee meter hoog icherm, voorzien van beplan- ing, in de berm langs de Alke- nadelaan wordt geplaatst. Zo- Ira het scherm is voltooid, ordt het overgedragen aan de Deze wordt dan ver antwoordelijk voor het onder houd en de vervanging over 20 jaar. Voor het onderhoud wil het college, met uitzondering van wethouder L. Beelen (WD/financiën) nog wel op draaien. B en W voelen er daar entegen niets voor om te zijner tijd een nieuw scherm te beta len. „Die verantwoording ligt bij de bewoners", meent Beelen. Koopcontract „Dat is belachelijk", een van de bewoners boer. „Wij dragen allemaal een steentje bij, 5500 gulden per huishouden. En ook de bouwers zijn bereid om mee te betalen. Juist degene die het probleem heeft veroorzaakt, doet niets. De gemeente maakt zich er wel heel makkelijk vanaf. Een zinnetje in het koopcon tract dat destijds door de ge meente is opgesteld, is de oor zaak van het conflict tussen be woners en gemeente. Daarin staat dat er een geluidsscherm van twee meter hoog bij de hui zen moest komen. Dit vanwege het vele verkeer dat over de Alkemadelaan voorbij raast. De aannemers hielden bij het be palen van de bouwprijs reke ning met deze eis. Later bleek dat werd bedoeld dat het scherm twee meter boven de anderhalve meter hoger gelegen Alkemadelaan uit moest ko men. Dat is veel duurder. Bovendien wilden de hevig geschrokken bewoners geen scherm van 3,5 meter hoog in de tuinen. Dat deed hen denken aan de Berlijnse muur. De be- het Joh. Sepershof stelden vervolgens voor om een twee meter hoog scherm dan maar in de berm langs de Alke madelaan te plaatsen. Daar wil de de gemeente wel toestem ming voor geven. Over een bij drage in de meerkosten, wil de gemeente echter niets weten. Blaam Volgens Beelen treft de ge meente geen enkele blaam. „Ie der weldenkend mens zou kun nen weten dat het twee meter hoge scherm, twee meter boven het wegdek moest komen te staan." Overigens vraagt de wethouder zich af of de bewo ners van het Joh. Sepershof eind dit jaar nog wel zo'n behoefte hebben aan een scherm. „Als de op- en afrit van de A4 bij Lei- muiden klaar is, en de bedoe ling is nog dit jaar, krijgt de Alkemadelaan veel minder ver keer te verwerken", veronder stelt hij. B en W willen overigens nog met de bewoners praten net als de gemeenteraad. Dieven met zonnebank aan de haal hazerswoude-rundukUit een woning aan de Melkweglaa Hazerswoude-Rijndijkzijn een videorecorder, zonnebank, foto camera en 100 cd's gestolen. Om binnen te komen, braken de inbrekers een deur aan de achterzijde van het pand open. Zoeterwoudse bestolen hazerswoude-runduk Een 45-jarige vrouw uit Zoeterwoude was gistermiddag duur uit bij het boodschappen doen bij Hoogvliet van in Hazerswoude. Bij het inpakken had zij haar handtas op de ta- PEfA fel gezet en vergeten weer mee te nemen. Bij thuiskomst miste zij de tas en reed weer terug naar Hazerswoude. De tas met 120 j. gulden, een betaalpas en cheques was toen al verdwenen. ^Computer ontvreemd uit schoolgebouw >mi hazerswoude-runduk» Uit de basisschool De Groene Stee in de walwijk Groenestein in Hazerswoude-Rijndijk is een computer ge- erj stolen. Voor de inbrekers was het simpel om binnen te komen: ede de deur stond open. ^Snelheidsduivels betrapt rqelofarendsveen Bij een snelheidscontrole op de Alkemade- gg laan in Roelofarendsveen zijn gisteren 77 bestuurders gefotogra- feerd die te snel reden. Op de Alkemadelaan passeerden tussen ni 13.15 en 15.00 uur 1180 voertuigen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 83 kilometer per uur. tiAanhangwagen schiet los: man gewond ter aar Een 22-jarige Alphenaar is gistermiddag licht gewond stol geraakt bij een aEUirijding op de Paradijsweg in Ter Aar. Het on- xinej geluk gebeurde doordat een aanhangwagen losschoot van een •oecl' tegemoetkomende wagen, die werd bestuurd door een 42-jarige Woubruggenaar. De Alphenaar kon de aanhangwagen niet meer a ontwijken. Hij liep rug- en nekletsel op. IE alphen aan den run» De nieuwbouwwijk Kerk en Zanen in Alphen aan den Rijn moet nog dit jaar zijn onvolwassen uiterlijk verliezen. Het Europapark is nu niet meer dan een gevormde zandvlakte met daarop paden en een grote vijver. Een park verdient echter pas die naam neer er grassprietjes en bladeren zijn te En dus begint de gemeente nu met het gras op de speelweide en de be planting. Wanneer de grond wat droger is volgen de heesters. Omdat maar tot maart kan worden geplant, wordt het groene hart van Kerk en Zanen waarschijnlijk volgende winter afgemaakt. De plantwerkzaamheden kosten de gemeente 45.000 gulden. FOTO BEN DE BRUYN Commissie wil meer duidelijkheid over beleid Rijnwoude hazerswoude-dorp ruud sep Het zal nog zeker tot de zomer duren voordat de Rijnwoudse gemeenteraad een besluit neemt over de plaats en de om vang van een nieuw pand voor jongerencentrum Stek. Een houders hadden voorgesteld meerderheid van de commissie welzijn wilde zich gisteren ner gens aan binden voordat er meer duidelijkheid is over het jongerenbeleid voor de hele ge meente. Burgemeester en wet- om tegen de sporthal in Hazers- woude-Dorp een klein pand neer te zetten voor het Stek. De hele commissie verbaasde zich er over dat de nieuwbouw- plannen net nu besproken Dorpshuis wil samen met Stek bouwen hazerswoude-dorp Voor de nieuwbouw van jongerencentrum Stek werd gisteravond nog een nieuw plan gelan ceerd. Voorzitter W. Jochems van Het Dorps huis stelde aan het begin van de vergadering van de commissie welzijn voor om samen iets te doen. Door een gebouw neer te zetten dat voor een deel door beide organisaties kan wor den gebruikt, is het pand beter te exploiteren. Het Stek kan dan op de huidige plaats aan de Dorpsstraat blijven zitten en kan financieel be ter draaien. Voor Het Dorpshuis betekent zo'n constructie dat de activiteiten kunnen worden uitgebreid en dat het bestuur de greep op de omgeving van Het Dorpshuis niet verliest De vrees is namelijk dat wanneer het Stek tegen de vlakte gaat, er op die plaats huizen worden ge bouwd. „Bruiloften die tot 's nachts half drie doorgaan kunnen we dan wel vergeten, want dat accepteren de omwonenden niet. Zoiets zou de exploitatie van Het Dorpshuis ernstig in gevaar brengen", aldus Jochems. Wethouder G. Hoogendoorn—Oskam rea geerde weinig enthousiast op het idee. Volgens haar is het zo goed als onmogelijk voor de twee organisaties om samen één ruimte te delen. En de angst voor huizenbouw naast Het Dorpshuis is volgens haar onterecht. De wediouder be loofde dat Het Dorpshuis nauw zal worden be trokken bij de invulling van de plaats van het huidige Stek. moesten worden. De gemeente is op het moment druk bezig om een beleid te ontwikkelen voor alle Rijnwoudse jongeren centra. Door tussendoor te be slissen over de nieuwbouw van het Stek zou dat beleid al voor een belangrijk deel worden vastgelegd. Omvang een exploi tatie van het Stek zouden vol gens de commissie wat al te ge makkelijk model gaan staan voor de jongerencentra in Bent huizen en Koudekerk, zo vrees den de commissieleden. Huiskamer Het Stek is straks niet in staat om een kostendekkende huur voor het nieuwe gebouw te be talen. De verwachting is dat de gemeente het gebouw ofwel om niet in gebruik moet geven, of wel het bedrag dat het Stek aan huur betaalt zelf moet bijpassen in de vorm van een subsidie. Wanneer de gemeente dit bij het Stek accepteert, kunnen de andere centra aanspraak maken op een soortgelijke behande ling, vond de commissie. Overi gens is het nu al zo dat de stich ting Jeugd-, Jongeren- en Buurt werk in Hazerswoude-Rijndijk de huur volledig gesubsidieerd krijgt. Daarnaast wilde welzijnswet houder G. Hoogendoorn-Os- kam (CDA) met het besluit over een nieuw Stek meteen even de functie van de plaatselijke jon gerencentra definiëren. Zij pleitte voor een 'verlengde- huiskamer-idee'. „Het moet een plek zijn waar tieners binnen stappen om een plaatje te draaien en om elkaar te ont moeten", aldus de wethouder. Bij zo'n functie hoeft een jonge rencentrum niet al te groot te worden. Een capaciteit van honderd bezoekers is dan wel genoeg. B en W kwamen daar door op een kleiner gebouw uit dan het onderzoeksbureau Jeugdruimte voorstelde. En dat terwijl dat kleinere pand in de exploitatie nauwelijks goedko per is dan het gebouw voor 200 bezoekers waar het onderzoeks bureau de voorkeur aan gaf. Woordvoerder J. Hortensius van het Stek pleitte om die reden voor een groter gebouw, dat volgens hem ook het best op de huidige plek kan blijven. „Bij de sporthal ontbreekt iedere socia le controle. Ik vrees voor vanda lisme bij de scholen die daarbij staan", aldus Hortensius. Consequenties Hoogendoorn kreeg alleen haar eigen CDA achter haar voorstel. De SGP/RPF-fractie verklaarde zich tegen de bouw van een nieuw jongerencentrum. En de rest wil pas een besluit nemen wanneer duidelijk is wat daar van de consequenties zijn voor de andere centra. Voor de jon geren van het Stek betekent dat, dat het balletje nog alle kanten kan oprollen. Het gebouw kan groter worden dan nu werd voorgesteld en het kan op de huidige plek komen in plaats van bij de sporthal. Maar het kan er ook op neerkomen dat de jongeren binnen afzienbare tijd zonder gebouw zitten. Als de gemeente de volledige huis vesting moet betalen, dan ziet in ieder geval de WD'er G. van Craaikamp een nieuw Stek niet meer zitten. Duivenmelken voor Koudekerker Jaap de Wit na dik vijftig jaar afgelopen ^ees van kuilenburg Lis hij de videofilm over zijn juiven ziet verzucht hij 'had ik log maar een hokkie.' Maar oor Koudekerker Jaap de Wit is let over. Na een periode van lik vijftig jaar postduiven hou ten. In verband met zijn slechte jezondheid moest de bijna 69- &rige zijn beestjes van de hand anloen. Alleen het 20-jarige St. ••jincentduifje mocht blijven, lamen hebben we heel wat gemaakt en samen zijn we Jok met pensioen gegaan", zegt Vlij berustend. i T-Jnowol het f' Hoewel het een zwaar besluit Pd! geweest voor De Wit is hij pch blij dat het is afgelopen en at zijn 140 duiven een nieuwe """jigenaar hebben gevonden. Via |en duivenmakelaar zijn ze ver- locht. En de duiven en doffers tanden gretig aftrek. Tot aan Ja- an^an en de Verenigde Staten aan „Geen plezierige tijd als je beestjes ziet verdwijnen, tiaar het was hoog tijd. Vooral a de vorige winter. Toen ben ik ►gal ziek geweest en hebben lijn kinderen de duiven voor jun rekening genomen. Die ibben andere hobby's en van mag je niet verlangen ',e dat blijven doen. Vandaar ik de knoop toen al heb iorgehakt. Uiteindelijk gaat lijn gezondheid voor. Het ging 'n hart, maar t heeft ook zo z'n voordelen, hoef nu niet meer zo vroeg Bovendien blijf ik toch be- i fokken bij de sport. Ik heb al liggen om hier en har eens te komen kijken. Ver ten doen ze me niet." Van jongsafaan heeft De Wit iets met duifjes. Als negenja- had hij al een hok met wat iertjes. „Maar in 1951 is het echt begonnen. Samen met in 1988 overleden broer (enk. „Samen hebben we heel wat meegemaakt", blikt hij te rug. Veel mooie resultaten, maar ook ellende. Zoals die laffe diefstal van een aantal duiven in 1988 toen z'n broer in het ziekenhuis lag. „Dat vergeet je niet, vooral omdat het waar schijnlijk mensen zijn geweest die van onze situatie op de hoogte waren." Dat de gebroeders topliefheb- bers geweest zijn blijkt uit het soms al vergeelde archief van De Wit dat hij met trots tevoor schijn haalt. „Neerlands kweek- goed schittert in Koudekerk. Sensationele hokken gevuld met rechtstreekse De Wit-af stammelingen", kopt een Belgi sche krant uit de zeventiger ja ren over de successen van het duo. „Die Belgen waren hier kind aan huis, zo gek waren ze van onze duiven. Maar niet al leen zij. In de gehele duivenwe reld waren we bekend. En dat is tot aan het einde gebleven." Zastava Successen die niet alleen be perkt bleven tot verhalen in dagbladen en duivensportma gazines alleen. Diverse bekers, diploma's en kampioenschap pen waren hun deel in die ruim vijftig jaar. De broers waren succesvol bij de vluchten. Altijd bij de eerste tien. Zo wonnen Henk en Jaap in 1973 met een vlucht vanuit het Franse Com- piegne een auto. „De eerste keer dat er in de kring Gouda om een auto werd gevlogen", herinnert De Wit zich. Omdat zowel Henk als Jaap de Wit geen rijbewijs hadden werd de ze toen opvallende prijs, een Tsjechische Zastava, van de hand gedaan. „Ja, we hadden een enorme naam in de sport, maar altijd is de hobby voorop blijven staan. Het bezig zijn met de beestjes die je herkennen en met je stoeien en uit je hand eten. De den haag/regio ruud sep Boeren in het Zuidhollandse veenweidegebied staan open voor milieuvriendelijke manie ren van werken. Veel agrariërs beheren hun slootkanten op zo'n manier dat allerlei planten en dieren weer kansen krijgen. Ook valt er niet te klagen over de belangstelling voor het be heer van vlinders en weidevo gels en voor het bijhouden van een mineralenboekhouding. Desondanks ligt er voor de pro vincie nog een schone taak in het promoten van milieuvrien delijk boeren. Dat blijkt uit een eerste evalu atie van het ontwikkelingsplan veenweidegebieden van de pro vincie Zuid-Holland. De evalua tie is eind vorig jaar uitgevoerd, twee jaar nadat de provincie op verschillende terreinen is be gonnen met het stimuleren van landbouw die meer rekening houdt met de natuur. Het belangrijkste probleem bij die projecten is, dat ze nog niet bij alle boeren bekend zijn. Het feit dat boeren voor het na tuurvriendelijk slootkantbeheer subsidie kunnen krijgen, is in het veld nauwelijks bekend. Toch blijken veel boeren onge subsidieerd hun slootkanten milieuvriendelijk te onderhou den. Voor het stimuleren van het weidevogelbeheer heeft de pro- 'weidevogplcoördinator' in dienst. Het werk van die coördi nator blijkt bij ongeveer de helft van de boeren bekend te zijn. Mede dankzij de inspanningen van de coördinator zijn de afge lopen jaren steeds meer boeren rekening gaan houden met de weidevogels. Dat betekent on der andere dat ze hun grasland pas maaien wanneer alle vogels hun nesten hebben verlaten. De produktie van veenweide- kaas gaat volgens de provincie volgens plan. Na de zomer moet de eerste veenweidekaas op de markt komen. De kaas is gemaakt van melk van koeien die grazen op slechts matig be meste weiden. Doordat er wei nig mest het land op gaat, krijgt het land een grote variatie aan plantjes en grassoorten. De melk en daardoor ook de kaas krijgen daardoor een speciale smaak. Jaap de Wit met het bijna 21 jaar oude St. Vincentduifje. Samen met dit beestje is de Koudekerkse duivenmelker met pensioen gegaan. De overige duiven zijn verkocht. FOTO BEN DE BRUYN het geld wordt het kei- aangepakt. Kun je spanning bij de vluchten. Iedere geld", aldus de Koudekerker. vrije minuut zat ik in het hok. „Als ik het had willen uitbui- Een enkele keer maar met va- ten, had ik nu een mooi huis ge- kantie, want je laat je dieren had, maar de duiven gingen al- niet graag aan een ander over. tijd voor weinig geld van de aangepakt. Dan ben ik nog Dat was de liefhebberij. Niet het hand. Als je sport moet bedrij- steeds blij dat wij het zo hebben hard. Daar heb ik ook i sport wel voorbeelden van ge- Goed dat die fraude wordt recht i altijd de ogen blijven kijken en er vriendschappen aan over houden. Dat is toch het voor naamste? Geld is dan onderge schikt." Het duivenhok van de Alphense familie Kottenhagen aan de Vlier- boomstraat moet worden verkleind. De gemeente heeft ten on rechte toegestaan dat Kottenhagen een hok van vier meter breed in zijn achtertuin heeft geplaatst. De wet bepaalt dat een bouwwerk breder dan drie meter niet zomaar in een tuin mag worden ge bouwd. Dat heeft de Raad van State bepaald. De uitspraak van de Raad betekent een gedeeltelijke overwinning voor de buren van Kottenhagen. Die hadden bezwaar gemaakt te gen het nieuwe duivenhok. Het liefst hadden de buren overigens gezien dat Kottenhagen helemaal geen duiven meer mocht hou den, maar daarover heeft de Raad van State geen uitspraak gedaan.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19