FOT1994 DE JONG'S Frans/Italiaanse drieling Weg en wiel 'Grijze' Peugeot 405 Break Alle Amerikaanse bedrijfsauto's op de RAI zijn verkrijgbaar bij de DE NIEUWE OPEL COMBO Het Motorhuis AUTOBEDRIJVEN B.V. [CITROEN-DEALER Nieuwe serie bestel-Chryslers Volvo FH-serie gekozen tot Truck van het Jaar 1994 Parlement beperkt 'pretgrijsrijderij' DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 Bijzonder compact, een korte draaicirkel en veel laadruimte, ziedaar in het kort de kenmer ken van de nieuwe Opel Com bo. Deze bestelwagen was voor heen afgeleid van de Opel Ka- dett, maar is nu in plaats van de voor de hand liggende Astra, ge baseerd op de kleinere Corsa. En toch is de nieuwe Combo 0,5 kuub ruimer dan de vorige. Op de 1,81 meter lange laadvloer kan nu ruim 3 kuub verstouwd worden. De veelzijdige besteller heeft ex tra bergruimte boven de twee zitplaatsen. Onder de 'doos' op het dak bevindt zich een aantal vakken waar het nodige aan bij voorbeeld persoonlijke spullen in kan worden opgeborgen. De Opel Combo mist in zijn comfort niets van hetgeen de 'civiele' Corsa biedt. Naast twee 1.4 liter motoren van 60 pk en 82 pk is er een 1.7 liter diesel van 60 pk. Die laatste kracht bron, gebouwd met de hulp van Isuzu, levert opvallend stil een behoorlijk koppel van 108 Nm en is met een gemiddelde ac tieradius van 725 kilometer een bijzonder zuinig ding. De importeur, General Motors Nederland, denkt dat de Combo een goed alternatief is voor voormalige 'grijsrijders'. De Opel Combo is dankzij zijn ver hoogde laadruimte een van de weinige, op een personenauto gelijkende wagens, die BPM-vrij (grijs) gekocht kan worden door particulieren. Combo voor nieuwe grijsrijder Peugeot bewijst als eerste dat ook onder de nieuwe regeling voor be drijfsauto-kentekens personenwagens zijn te verbouwen tot Van. foto peuceot De komende Bedrijfsauto-RAI zal een mooie test zijn: weren de nieuwe regels waaraan be drijfswagens sinds 1 januari moeten voldoen alle modellen die ook interessant waren voor particulier gebruik? In ieder ge val niet bij Peugeot, dat een 405 Break Commercial zal tonen. Met name de eis van grotere laadruimte-maten leek een ef fectief wapen om de ombouw van personenwagens tot goed kopere bedrijfsauto te beletten. Moeilijker wordt het wel, laat de nieuwe 'grijze' Peugeot zien. Om in aanmerking te komen vooreen grijs (bedrijfswagen- )kenteken met alle financiële voordeel van dien is de nodige ombouw vereist. Het dak wordt een decimeter verhoogd, er komt een vast schot (met ruit) tussen voorstoelen en laad ruimte, en de al gebruikelijke blindering van de zijramen ach terin. Elke 405 Break personenauto versie kan omgebouwd worden, het vergt alleen een extra lever tijd van drie weken. De dakrails die vele privé-stationcars sieren passen ook op het verhoogde dak. Dit geeft wel aan dat Peu geot niet alleen ware bedrijfsau to-klanten verwacht, die weinig behoefte zullen hebben aan zo'n brede keuze tot en met de meest luxueuze uitvoeringen. In vergelijking met de Commer cial-versies die vorig jaar nog le verbaar waren zijn de nieuwe uitvoeringen circa 2.800 ex. BTW duurder 3.200 incl. BTW). Het voordeel tegenover een personenauto-versie be loopt niettemin nog zo'n zes tot twaalf mille. Het zit er wel in dat Peugeot niet de enige zal blijven die om gebouwde personenauto-mo dellen toch weer als bedrijfswa gen brengt. Hooguit zal het niet meer lukken kleinere auto's (om bij het merk te blijven: zoals een Peugeot 106) onder de nieuwe eisen om te bouwen. Standaard met echo Bespreek met ons de vele mogelijkheden TV~™ QcJ- f Hoofdstraat 104-106, Valkenburg Tel 01718-16947 Zeeweg 828, Katwijk. Tel 01718-16175 Van de Mortelstraat 254, Noordwijk. Tel 01719-19303 Fiat Ducato, Peugeot Boxer en Citroen Jumper worden gevolgd door vier Monospace's Ducato Op de tentoonstelling van be drijfsauto's in Genève, eind ja nuari, haalden Fiat Auto en Peugeot SA het doek van hun gemeenschappelijke Mono space-project. Beide concerns ontwikkelden samen in vijf jaar tijd een nieuwe, Espace-achtige ruimtewagen die als Peugeot, Citroën, Fiat en Lancia op de markt komt. Na de zomer zal iedere fabri kant zijn eigen versie presente ren. De wagens zullen nagenoeg identiek zijn, alleen het uiterlijk zal op diverse punten verschil len zodat ze toch een eigen identiteit meekrijgen. De basis voor dit voor Europa unieke samenwerkingsproject is ruim 15 jaar geleden gelegd. Toen kwam Fiat met zijn Duca to, die ook door Peugeot en Ci troën (PSA) op de markt werd gebracht, als Peugeot J5 en Ci troën C25. Daarna breidden Fiat en PSA hun samenwerking uit en be gonnen in 1988 samen aan een opvolger voor deze succesvolle bestelwagen. Gelijk met de serie Monospace-wagens werd deze nieuwe besteller ook in Genève voorgesteld. Fiat heeft de opvolger wederom Ducato genoemd, terwijl Peu geot en Citroën hun nietszeg gende letter/cijferaanduidingen hebben vervangen door klin kende namen, respectievelijk Boxer en Jumper. Het Neder landse debuut van deze wagens vindt plaats op de Bedrijfsauto RAI. De nieuwe serie bestellers van Fiat, Peugeot en Citroën zal het goed gaan doen in Europa. Ze zijn ontworpen om iedere ge bruiker het ideale voertuig te kunnen bieden voor zijn eigen specifieke transportbehoefte. De wagens hebben een modu laire opbouw en talloze innova tieve oplossingen die op vele manieren kunnen worden ge combineerd. Zo ontstaat een voor iedereen maatgesneden voertuig. De uitgebreidere samenwerking tussen Fiat en PSA heeft dus ook de reeks Monospace-mo- dellen opgeleverd. Beide fabri kanten, die op jaarbasis respec tievelijk 1,8 miljoen en 1,5 mil joen (bestel)auto's maken, ver wachten juist in die MPV-sector een sterke groei. Nu ligt de Eu ropese verkoop op 150.000 stuks per jaar, volgens het sa menwerkende duo gaat dat me dio '98 naar 400.000. In Amerika gaat het om 1,3 miljoen stuks, een aantal dat jaarlijks flink stijgt. Chrysler heeft zijn 'grijze' leve ringsprogramma uitgebreid met nieuwe versies van de Chrysler Voyager, Dodge en Jeep. Vanaf 31 mille is er de Dodge Ram Van 2.5i met volledige schei dingswand. Het duurste model is de Jeep Grand Cherokee met een loei van een motor: een V8 van 5.2 liter. Die komt met ver hoogd dak en lage separatie- Boven de Fiat Ducato nieuwe stijl. Eronder links de Citroën Jumper en rechts de Peugeot Boxer. Vlak bij Valenciennes in Frank rijk zal in een nieuwe fabriek deze zomer de produlctie van de viervoudige ruimtewagen be ginnen. De Ducato, Boxer en Jumper komen uit de fabriek in het Italiaanse Val di Sangro. De samenwerking moet verder leiden tot meer gemeenschap pelijke personen- en vrachtau to's en uiteindelijk wellicht tot een echte fusie. Beide concerns willen wel ieder concurrerend blijven, maar de enorme onder- zoeks- en ontwikkelingskosten kun je beter samen delen, zo vinden zij. De fraaie Dodge Ram Van met dubbele cabine. foto Chrysler wand op 76 mille. De Voyager is als meest popu laire luxe bus op grijs kenteken in 22 uitvoeringen leverbaar, de prijs begint bij 35.319 en loopt uit naar 64 mille. De auto is 4,52 meter lang, heeft binnen een laadbreedte van 1,48 meter en - lengte van 3,25 meter en voor de Grand Voyager zijn de maten 4,90 meter, 1,48 meter en 3,62 meter. De versie High Roof 40 (geen mefk kan kennelijk een Nederlandse toevoeging beden ken) heeft een extra verhoogd dak zodat er geen scheidings wand in hoeft. De Dodge Ram Van (vanaf 31 De 'Truck of the Year Award' wordt jaarlijks toegekend aan een bedrijfsauto die 'een be langrijke bijdrage levert aan doelmatigheid van het goede renvervoer over de weg', aldus de statuten van de Award. Voor dit jaar werd de (18de) titel 'Truck van het Jaar' toegekend aan de FH-serie van Volvo. Het is de vierde keer dat deze Zweedse fabrikant in de verkie zing met de eerste plaats aan de haal gaat. Het juryrapport maakt melding van positieve eigenschappen als het brandstofverbruik, het laad vermogen en de milieu-eigen schappen, evenals het geavan ceerde ontwerp, 'dat gebruikers van deze truck de volgende eeuw binnenloodst'. Aan de verwarring rond het oneigenlijk rijden met een grijs ken teken is nu een einde gekomen. Sinds 1 januari worden alleen nog grijze kentekens afgegeven voor bedrijfsauto's die aan stren ge eisen voldoen. Vooral de afmetingen van de laadruimte, met onder meer een vrije hoogte van tenminste 1,20 meter, doen veel personenauto's en stationwagens buiten de boot vallen. drijfsauto's, die door de fabri - kant en gebruiker ook duidelijk als zodanig zijn bedoeld. Voor huidige bezitters van een auto met grijs kenteken, die niet aan de nieuwe eisen voldoen, is een overgangsregeling van kracht geworden. Als het grijze kenteken voor 1 januari 1993 is afgegeven, dan heeft de eigenaar keus uit twee mogelijkheden. Tot 1 juli 1994 kan hij zijn auto laten ombou wen tot volwaardige personen auto, met achterbank en door zichtige achterruiten, zonder dat alsnog BPM wordt geheven. Wel krijgt hij een nieuw geel kenteken (de auto moet ook op nieuw worden gekeurd), en be taalt hij vanaf de goedkeuring 'gele' wegenbelasting. Verkoopt hij echter na 1 juli 1994 de omgebouwde auto, dan krijgt de verkoper alsnog een BPM-heffing. Wordt de auto pas na 1 juli volgend jaar omge bouwd tot personenwagen op geel kenteken, dan krijgt de ei genaar alsnog een BPM - heffing opgelegd en moet hij ook de ge le wegenbelasting betalen De tweede mogelijkheid is het niet laten ombouwen. Dan wordt er geen BPM nageheven, maar wel moet de eigenaar per 1 januari 1995 het gele wegen belastingtarief betalen. Ver koopt hij later de auto met nog steeds het grijze kenteken, dan wordt er geen BPM nageheven. Dit zal voor veel van de onge veer 100.000 particuliere grijsrij ders de aantrekkelijkste optie zijn. omdat ombouwen stevig in de papieren kan lopen. De rijders van grijze uitvoerin gen. die vorig jaar zijn gekocht en geregistreerd, staan voor een andere keuze. Bij ombouw naar volwaardige personenauto wordt alsnog de BPM geheven, en dient er ook volgens het gele tarief wegenbelasting te worden gegireerd. Wie gewoon grijs blijft rijden, krijgt geen BPM naheffing en mag nog geheel 1994 de grijze wegenbelasting betalen. Daarna gaat het hogere tarief in. Ook bij latere verkoop wordt geen BPM opgelegd. De boete voor bestuurders van een auto met een grijs kente ken, die worden betrapt met een passagier in de laadruimte, gaat overigens fiks omhoog. Een grijs of bedrijfswagenkente ken was in de afgelopen jaren voor veel particuliere rijders fi nancieel aantrekkelijk, omdat daarmee de BPM (Belasting op Personenauto's en Motorrijtui gen) kon worden ontlopen. De ze BPM beloopt momenteel 43 procent van de cataloguswaar- de. Gewone personenwagens, kostbare terreinwagens en ex clusieve sportauto's, mits ont daan van de achterbank, wer den hierdoor tot tienduizenden guldens goedkoper, terwijl ook de motorrijtuigenbelasting nog Om een einde te maken aan de pretgrijsrijderij was al enkele ja ren het blinderen van de achter ruiten verplicht gesteld. Om de schatkist alsnog te laten profite ren van de weglekkende BPM en wegenbelasting, wordt het grijze kenteken sinds 1 januari strikt voorbehouden aan be- mille) is een echte bestelauto met dichte schuifdeur. Dezelfde importeur levert ook de Jeep Wrangler en Cherokee als Com mercial. De Wrangler is een echte terreinauto, met een ver hoogde kunststof kap achterop komt hij op 40 mille. De basis versie van de verhoogde Chero kee 2.5i kost 43 mille (alle prij zen exclusief BTW). I Hollandse Auto Import Mij. B.V. vÜ6CP, I II Al I I Floralaan 2.2231 ZV Rijnsburg CHRYSLER I—I A I S^oVtiV-20703 ftOoc/ge I V I ZZSXZ&iïSZ

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11