'Nu willen we er ook iets moois van maken' 'Een stap, maar het moet gebeuren' Fracties willen openheid over plaats gemeentehuis Rijn- en Veenstreek 'Sluipverkeer mag niet toenemen door rijksweg' 'Er zijn nog zoveel mooie dingen in het leven Snelle rijders betrapt Aankoop watertoren nog niet rond DINSDAG 8 FEBRUAR11994 Stichting optimistisch over heropening van PW A-bad Er is een goede kans dat het Koudekerkse Prins Willem- Alexanderbad op Koninginnedag weer gewoon open gaat. De Koudekerkers die zich in willen spannen voor de heropening van het bad hebben zich inmiddels verenigd in de stichting PWA-bad in oprichting. Of die stichting straks daadwerkelijk het zwembad gaat exploiteren hangt af van de kosten en het gegeven of er voldoende vrijwilli gers kunnen worden gevonden. wil Rijnwoude geld beschikbaar stellen, de rest van de kosten moeten de nieuwe exploitanten zelf opbrengen. Voorzitter J. Ensing van de stichting in oprichting is opti mistisch. „Op dit moment zien we geen belemmeringen waar om het niet zou kunnen luk ken." Dat wil echter nog niet zeggen dat het met de herope ning van het zwembad op parti culier initiatief wel goed zit. De gemeenteraad van Rijnwou de heeft vorige week voor de tweede keer besloten het Kou dekerkse bad als gemeentelijke instelling te sluiten. Het ge meentebestuur hoopt echter van harte dat vrijwilligers het werk van de gemeente willen overnemen. Voor het groot on derhoud van het openluchtbad „We hebben voor allerlei taken vrijwilligers nodig. Bovendien moeten we nog onderzoeken of we het bad wel kunnen exploi teren. We willen van tevoren weten hoeveel abonnementen we kunnen verkopen. Als het allemaal lukt, heeft de gemeente Rijnwoude binnen kort twee openlucht zwemba den die volledig door vrijwilli gers worden gedraaid. Vorig jaar namen inwoners van Hazers- woude-Dorp zwembad De Ha zelaar over nadat het door de gemeente was gesloten. Volgens Ensing is het PWA- bad niet goed te vergelijken met het Hazerswoudse zwembad. „Het PWA-bad is groter. In De Hazelaar krijgen ze jaarlijks zo'n 15.000 bezoekers, het PWA-bad trekt per jaar ongeveer 50.000 Misschien dat we daardoor de boel wat strakker moeten aanpakken. We zijn ook van plan om een betaalde kracht aan te stellen voor het toezicht." Secretaris A. Kimpel heeft in middels veertig vrijwilligers in het bestand, allen leden van de zwem- en poloclub Koudekerk. Binnenkort gaat de stichting ook elders in Koudekerk en Ha- zerswoude-Rijndijk medewer kers werven. Om het zwembad de komende jaren goed te kun nen laten draaien zijn nog heel wat meer vrijwilligers nodig. „We hebben hier niet op zitten wachten; we nemen het zwem bad tegen wil en dank over", vettelt Kimpel. „Maar nu we erin stappen, willen we er ook met z'n allen iets goeds van ma ken." Vrouw zwaar gewond na aanrijding alphen aan den run» Een 26-jarige vrouw uit Bodegraven is gister avond even na half zes zwaar gewond geraakt bij een aanrijding op de J.C. Hoogendoornlaan. De vrouw reed in de richting van Bodegraven, toen zij in een flauwe bocht een bromfietser in haalde. Direct daarop moest zij snel naar rechts uitwijken voor een tegemoetkomende personenauto. Haar wagen slipte en kwam achterstevoren tegen een boom tot stilstand. De brand weer is anderhalf uur bezig geweest om de vrouw uit haar be narde positie te bevrijden. Zij is zwaar gewond afgevoerd naar het academisch ziekenhuis in Leiden. De tegenligger voor wie de vrouw oest uitwijken, is na het ongeval doorgereden. Pizza-koerier beroofd nieuwkoop» Een 17-jarige pizza-koerier is gisteravond even na tien uur in Nieuwkoop beroofd van haar portemonnee. De Nieuwkoopse reed op haar bromfiets over de het fietspad langs de Kolfbaan, toen een man haar tot stoppen dwong. Onder be dreiging van een mes moest het meisje haar portemonnee afge ven. Daarin zat een bedrag van honderd gulden. De overvaller was een 1,80 tot 1,90 meter lange, blanke man van ongeveer 25 jaar. Hij droeg zijn lange, donkere haar in een staartje en was ge kleed in trainingsjack, spijkerbroek en sportschoenen. Assimilatielampen gestolen ter aar In een kwekerij aan de Kerkweg in Ter Aar zijn afgelo pen nacht dertig assimilatielampen gestolen. De diefstal werd vanochtend om zes uur ontdekt. De dieven zijn binnen geko men door een schot voor een ingang te verwijderen. Geluidsapparatuur gestolen alphen aan den run Uit een woning aan de Grevelingen is gister avond audio- en video-apparatuur gestolen. De dieven kwamen binnen door een bovenlicht aan de achterkant van de woning te forceren. Koos Witteman helpt e i zijn laatste klanten. Eind van deze maand hazerswoude-r De openstelling van rijksweg 11 mag geen negatieve gevolgen hebben voor de leefbaarheid in de wijk Rhynenburch. Dat is het, belangrijkste uitgangspunt van de gemeente Rijnwoude bij de opstelling van een verkeersplan voor de wijk. Via allerlei ver keersmaatregelen wil de ge meente er voor zorgen dat het sluipverkeer door de wijk niet toeneemt, terwijl de bereikbaar heid van de wijk niet mag afne men. Het Rijnwoudse deel van rijksweg 11 zal naar verwach ting ergens in 1998 worden opengesteld voor het verkeer. Die openstelling heeft grote ge volgen voor het verkeer in de woonwijk. In de huidige situatie rijden de meeste auto's vanuit de wijk naar de Rijndijk. Als de rijksweg opengaat, zal het over grote deel van het verkeer via de Potgieterlaan naar de nieuwe hoofdweg willen. Maar er staat nog meer te ge beuren in Hazerswoude-Rijn- dijk. Het gemeentehuis wordt uitgebreid, waardoor het Frede- rik van Eedenplein minder goed toegankelijk wordt. Voor een deel van de wijk wordt daardoor de Rijndijk wat moeilijk bereik baar. Om die reden wordt geke ken of het misschien nuttig is om de Rhynenburcherlaan weer aan te sluiten op de Rijndijk. Ook het NS-station dat de ge meente nog deze eeuw hoopt te krijgen, heeft gevolgen voor het verkeer in de wijk. Supermarkt Hoogmade: nieuwe eigenaar na drie generaties Witteman hoogmade marieta kroft Koos Witteman (51) heeft zijn supermarkt aan de Kerkstraat in Hoogmade verkocht. De nieuwe eigenaren zijn Ad en Anneke Ar- kensteyn uit Zoetermeer. Met ingang van maandag 28 februari gaan zij de zaak run- Met de verkoop komt er in de winkel een einde aan drie generaties Witteman die in totaal 88 jaar de Hoogmadese bevolking van levensmiddelen voorzagen. Koos Witte man nam 25 jaar geleden de zaak van zijn vader over. Hij werkte er toen al zo'n acht jaar. „Ik ben nu 33 jaar kruidenier geweest", zegt Witteman over de reden van zijn ver trek. „We hebben een verschrikkelijke leuke tijd gehad, maar je moet wel zes dagen in de week verantwoording dragen. Temeer omdat we geen opvolger hebben, zetten we er nu een punt achter. Er zijn nog zoveel andere mooie dingen in het leven." Ook zijn vrouw Els (46) stopt met het werk voor de supermarkt. Plannen hebben ze nog niet. „Ik ben in elk geval niet van plan om achter de gerani ums te blijven zitten", zegt Koos. „Ik ben al tijd al tijd te kort gekomen. Maar misschien ga ik toch nog een paar dagen in de week werken." Van zijn klanten heeft Witteman al veel gekregen. Die zijn overwegend nuchter, zegt de Hoogmadenaar. „Je hoort wel; 'gelijk heeft-ie'. Voor de mensen hier in Hoogmade is het feit dat de supermarkt blijft, het belangrijkst. En bovendien: ik heb goede hoop dat er een betere voor mij te rugkomt. Die jongen is even in de dertig en kan er zo weer 25 jaar tegenaan." Ad en Anneke Arkensteyn zijn in elk geval erg enthousiast begonnen. Met de huidige vier personeelsleden gaan ze voorlopig op dezelfde voet verder. Er komt alleen een an dere leverancier, vertelt Anneke. De naam Extra Markt wordt daarom veranderd in Troef Markt. Het assortiment blijft echter ongeveer hetzelfde. n den rijn/benthuizen» Bij snelheidscontroles in Koudekerk en Benthuizen zijn gisteren 52 automobilisten betrapt. Op de Omleidingsweg in Benthuizen werd tussen 14.00 en 15.00 gecontroleerd. Er passeerden 114 auto's, waarvan er 25 harder dan de toegestane 80 kilometer reden. Tus sen 16.00 en 17.00 uur werd gecontroleerd op de Hondsdijk in Kou dekerk. Daar passeerden 187 voertuigen, waarvan er 27 op de foto gingen. De maximumsnelheid bedraagt daar 60 kilometer per uur. ALPHEN AAN DEN RIJN De bewoners van de Alphense be jaardenhuizen krijgen de ko mende weken de kans om dicht bij huis te Ieren stemmen. Me dewerkers van de gemeente gaan vanaf volgende week op tournee met de nieuwe elektro nische stemmachines. Daarbij worden de vier bejaardenhui zen en de openbare bibliotheek aan de Thorbeckestraat aange daan. hazerswoude-r Cees Kroon draagt verzameling aan stichting over Er blijkt nog geen overeenstemming te zijn tussen de gemeente Rijnwoude en het waterbedrijf WZHO over de aankoop van de watertoren in Ha- zerswoude-Rijndijk. De Rijnwoudse gemeente raad besloot vorige week tot aankoop van de to ren en subsidiëring van de restauratie. De ge meente wil echter in het koopcontract de voor- waaide opnemen dat de aankoop vervalt wanneer zij de toren niet aan een derde kan doorverkopen. De WZHO is niet akkoord gegaan met die voor waarde, waardoor de koop nog altijd niet is geslo- Het waterbedrijf had van de gemeente geëist dat de toren vóór 1 februari zou worden gekocht. Nu dat niet is gebeurd, gaat de WZHO weer pro beren een sloopvergunning voor de toren te krij gen. Een woordvoerder van de WZHO laat echtei weten dat verkoop van de toren aan de gemeenti nog niet volledig van tafel is. „Als ze komen me' een aanbod dat aan onze eisen voldoet, zullen wi er serieus naar kijken", aldus de woordvoerder. Het wachten is nu op duidelijkheid over de re actie van de provincie op de restauratieplannel van de Hazerswoudenaar P. van der Krogt. Al zijn plannen worden geaccepteerd, wil Van dei Krogt de watertoren van de gemeente overne men. En op dat moment kan de gemeente wee aankloppen bij het waterbedrijf. Overigens is d( kans klein dat het waterbedrijf op dit moment eer sloopvergunning kan krijgen. De toren is een pro vinciaal monument. Het waterbedrijf overleg vandaag met Van der Krogt over de ontstane situ atie. hazerswoude-dorp» Cees Kroon noemt het zelf een moeilijke beslissing. Ruim 30 jaar was hij alleen beheerder van het Hazerswoudse erfgoed. Nu moet hij een stichting van de grond zien te krijgen, die sa men met hem het museum aan de Dorpsstraat in Hazerswou- de-Dorp gaat beheren. Als dat voor elkaar is, restaureert de ge meente Rijnwoude het pand. Daarna wordt het aan de stich ting overgedragen. „Een hele stap", geeft Kroon aan. „Jarenlang heb ik in mijn uppie de kar getrokken en naar mijn idee ging het prima. Nu moet ik het samen met anderen gaan doen. Dat valt niet mee. Maar op een gegeven moment besef je dat er met mij ook wat kan gebeuren. Bovendien kan ik er inkomen dat het gemeente bestuur wil privatiseren. Het gaat tenslotte niet alleen om Hazerswoude, maar in Koude kerk en Benthuizen verkeren ze in dezelfde 'situatie. Als ge meente kun je geen drie ver schillende panden onderhou den." Kroon staat nu voor de opga ve om op vrij korte termijn een stichtingsbestuur te vormen. „Dat op zich is al een hele op gave, maar naar mijn idee zijn er best mensen die er wat voor voelen om dat te doen. Mensen die verstand van besturen heb ben. Dat is in eerste instantie het belangrijkste, de historische kennis komt daarna vanzelf wel. Als ze maar enthousiast zijn." Als het stichtingsbestuur is gevormd gaat men donateurs en sponsors werven. „Er is bere kend dat er zo'n 400 tot 500 do nateurs nodig zijn die jaarlijks 25 gulden betalen. Daarvoor krijgen ze een blad over het mu seum. Van dat geld worden huur, verwarming en verzeke ring betaald. Ook moet je reser veren voor bepaalde onder houdswerkzaamheden. Van daar dat ik hoop dat ook het be drijfsleven en de gemeente bij springen." De Hazerswoudenaar beseft maaï al te goed dat dit de laatste kans is om de zaak op poten te zetten. Cees Kroon: „Lukt het niet om een stichting te vormen, dan verbouwt de ge meente niet. Het gemeentebe stuur wil een breed draagvlak, daar kan ik inkomen. Voor mij is het dan ook afgelopen en stop ik met alle activiteiten", geeft hij aan. Al hoopt en verwacht hij dat niet het geval zal zijn. Het is de bedoeling dat de ge meente het pand opknapt en aan de stichting oplevert. Het museum wordt niet alleen op geknapt, maar ook uitgebreid met het pand Torenstraat 1. „Op die manier ontstaat er ruimte voor het houden van wisselexposities. Daarnaast is er voldoende ruimte voor het in richten van een vaste tentoon stelling. Boven komt volgens de bouwplannen een documenta tiecentrum en een opslagruim te", legt Kroon aan de hand van de tekening uit. Het betekent voor Kroon per soonlijk een hele verandering. .Ruim tachtig procent van alle Hazerswoudse zaken is zijn ei gendom. Vergaard in ongeveer 33 jaar rondsnuffelen en goed opletten wat er hier en daar werd opgeruimd. „Die collectie sta ik in bruikleen af aan de stichting." Na zijn overlijden of beëindi ging van het conservatorschap stelt Kroon zijn verzameling te gen de dan geldende taxatie- voorwaarde ter beschikking van de stichting. Mocht zij niet over voldoende middelen beschik ken, dan moet de gemeente Rijnwoude bereid zijn om de stichting financieel tegemoet te komen. „Want voor mij staat voorop dat mijn unieke verzameling voor de gemeente Rijnwoude behouden blijft. Dat is één voorwaarde van mijn kant aan "het gemeentebestuur. Het moet ze tenslotte heel wat waard zijn om de historie voor het nage slacht te bewaren. Ik heb ten slotte al e geven." Raadsmeerclerheid Jacobswoude neemt afstand van kritiek Cees Kroon: „Het dat er een stichting komt." foto ben debruyn jacobswoude marieta kroft De fractieleden van Politiek 90 en Gemeentebelang/PvdA zijn het zat om iedere keer in beslo tenheid te vergaderen over de plaats van het toekomstig ge meentehuis van Jacobswoude te vergaderen. Dat onderwerp gaat iedere burger aan. De be sluitvorming rond de plek en de kosten moet daarom helder, openbaar en democratisch zijn, schrijven de fractieleden in een brief aan burgemeester W. van Beek en de andere raadsleden. Als het aan deze fractieleden ligt, neemt de nieuwe raad pas na de verkiezingen een besluit over de locatie van het nieuwe gemeentehuis. De andere frac ties hebben gisteravond tijdens een besloten bijeenkomst vol gens Van Beek afstand geno men van de brief en willen wel dat er zo spoedig mogelijk een besluit wordt genomen. De briefschrijvers wijzen de burgemeester er op dat er in de drie jaar dat er nu al over het gemeentehuis wordt gepraat, slechts één openbare vergade ring op 19 januari is ge weest. „Dat was zo'n warrige vergadering", haalt Gemeente- belang/PvdA-fractievoorzitter K. de Lange op. ,,B en W kwa men opeens met twee locaties waaruit wij snel even een keuze moesten maken. Dat ging ons veel te vlug." De twee fracties vinden dat de' raad eerst uitgangspunten moet opstellen voordat ze een plek uitkiezen. „Uitgangspun ten als de maximale hoogte van de kosten, de bereikbaarheid en de gevolgen voor de omgeving kunnen vervolgens aan de di verse locaties worden getoetst vervolgt De Lange. „Stapsgewijs moeten die uitgangspunten worden opgesteld, en in open baarheid, zodat de burger het nog kan volgen. Je moet niet achterstevoren beginnen: eerst de plek bepalen en dan pas de gevolgen bekijken. Ook bij de andere partijen re zen op 19 januari te veel vragen om al een besluit over een van de twee door B en W aangedra gen locaties te nemen. De ene betrof die ten westen van de Meerkant in Rijnsaterwoude en de andere aan de Comriekade in Woubrugge. Het besluit is te belangrijk om nu snel even te nemen en is daarom een zaak voor de nieu we raad, zo menen de twee par tijen die na de verkiezingen op gaan in de nieuwe partij Ge meentebelang. Overigens vin den ze ook dat dit besluit pas genomen mag worden na eer inspraakronde voor alle bur gers. Tijdens de gisteravond ge houden vergadering heeft bur gemeester Van Beek 'met ge noegen' kunnen* constateren dat de meerderheid van de raad afstand neemt van de brief. „De meeste raadsleden hebben nog1 eens bevestigd dat er snel een besluit over de locatie van het gemeentehuis moet worden ge nomen en vinden de tot nu toe gevolgde procedure goed. Dc briefschrijvers willen nog meei notities over de locatiekeuze op tafel hebben. We hebben echtei al een halve meter aan papie- Iedereen is het erover eens dat de Ja cobswoude inspraak krijgen. Die gelegenheid wordt ze nog voldoende geboden voordat de bouwvergunning wordt afgegeven." Besluit valt over twee weken jacobswoude De raad van Jacobswoude neemt op 23 februari in een open bare vergadering een besluit over de locatie van het gemeente huis. Dat wordt in ieder geval niet aan de Comriekade ge bouwd. Die conclusie trekt burgemeester W. van Beek na de gisteravond gehouden besloten bijeenkomst over de plek voor het nieuwe gemeentehuis. Hoog scoort volgens Van Beek de plek tussen de dierenweide en het aannemersbedrijf Blaazer aan de Herenweg in Rijnsa terwoude en het voormalige kassengebied van Van der Lijk in Woubrugge. De Comriekade is afgevallen omdat op die plek een particuliere woning staat, die niet voor een redelijke prijs aan te kopen is. Ook de locatie ten westen van de Meerkant in Rijnsaterwoude dingt nog m^e.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15