Kempenaerstraat beter begaanbaar Energiebedrijf belooft Vlietwijkers beterschap Regio Pui komt 12 centimeter naar binnen Zoeterwoude betaalt opvang ouderen niet yji° toy W 'iv J JN og maai* eenma <$k m <o% 30w5 30% DINSDAG 8 FEBRUAR11994 14 Vuilnisbakken en uitstallingen van de stoep Er komt meer ruimte op het trottoir van de De Kem penaerstraat in Oegstgeest. Uitstallingen verdwijnen en vuilnisbakken worden vroeger opgehaald, zodat het win kelende publiek geen obstakels meer op zijn weg vindt. oegstgeest liesbet buitink Vuilnisbakken die overdag wer den opgehaald en de uitstallin gen die voetgangers, kinderwa gens en gehandicapten de door gang blokkeerden, zijn al jaren onderwerp van discussie in Oegstgeest. De winkelstraat werd gisteravond door de com missie middenstandsaangele genheden echter uit de proble men geholpen. De vuilnisbak ken worden in het vervolg om half tien opgehaald, zodat nie mand vroeger hoeft op te staan en de bakken niet midden op de dag een doorn in het oog zijn. En de uitstallingen worden tegen de winkelpuien aangezet. De slepende problemen wer den vooral veroorzaakt door wederzijdse irritaties tussen ge meente en winkeliers, zo bleek gisteravond. De winkeliers ver klaarden zich eerder wel bereid de uitstallingen van het trottoir te halen, maar vonden dat ze te weinig medewerking kregen van de gemeente met de vuil nisbakken. Omdat de gemeente niet optrad tegen de enkele winkelier die ondanks gesprek ken nog steeds met zijn uitstal lingen de stoep blokkeerde, zet ten uiteindelijk alle detaillisten hun waren weer ruim op straat. Nadat gisteren de ophaaltijden voor het vuil waren geregeld, le ken de winkeliers echter wel be- Haagse autodief ingerekend wassenaar Een 42-jarige Hagenaar heeft bekend dat hij in Was senaar een auto heeft gestolen. Tevens gaf hij toe dat hij in twee auto's heeft ingebroken. De Hagenaar werd gisteren gezien op de Prinsenweg terwijl hij met hoge snelheid een politiecontrole passeerde. Nadat hij in de gaten had dat de politie achter hem aanzat stopte hij en stapte in een NZH-bus. Voordat de bus weg reed werd hij door de politie ingerekend. De gestolen spullen zijn verhandeld voor verdovende middelen. Voorschotenaar betrapt inbrekers voorschoten De bewoner van een huis aan de Jan Evertsenlaan in Voorschoten zag gisteravond bij thuiskomst twee jongens van ongeveer 16 jaar weglopen, die net hadden ingebroken. Hij bel de de politie, maar die kon de twee niet meer vinden. De inbre kers waren de woning binnengekomen door het forceren van een raam. De bewoner mist tot dusver alleen een bankpasje. Man knel onder bouwlift voorschoten Bij een ongeval op een bouwplaats aan de Rouw kooplaan in Voorschoten is gistermiddag een man uit Hillegom gewond geraakt. Het slachtoffer kwam terecht onder een bouw lift. Daarbij brak hij zijn arm en liep hij een aantal wonden en kneuzingen op. De arbeidsinspectie stelt een onderzoek in. reid de voetgangers tegemoet te komen. ,,We lossen dit zelf wel op. Dat is beter dan wanneer een politie-agent het moet ko men controleren", vond voor zitter J. Schohaus van de winke liersvereniging Oegstgeest Ac tief. G. van Eisen (GroenLinks) op perde dat alle problemen defi nitief uit de wereld zouden zijn wanneer de De Kempenaer straat autovrij wordt. Ook fout- geparkeerde auto's en de fietsen op de stoep zouden dan niet meer in het straatbeeld voorko men. Daartegen verzetten de winkeliers zich echter heftig. „Daarin zijn we niet geïnteres seerd. In het verleden is de straat ook al eens autovrij ge weest en toen liep de omzet met dertig procent terug. Daar heeft niemand wat aan", stelde Schohaus. Jongen breekt sleutelbeen na achtervolging Oegstgeest wil afvalbakken op andere plek zetten De pui van het huis in Warmond toont een forse deuk en een gebroken voordeur na de aanrijding. „Het is al eerder gebeurd. We mogen gewoon blij zijn dat het een massieve muur is, anders was de voorkant van het huis door de klap wel neergelegd", aldus bewoonster A. van Dijk. FOTO DICK HOCEWONINC Warmonders nuchter na klap De milieucomer die den van de Lijtweg in Oegst geest geluidsoverlast bezorgt, wordt verplaatst. De gemeente wil de glas- en papierbakken aan de overkant van het plein zetten. Op de parkeerplaats kunnen de bakken naast de Montessorieschool staan, mits de school daarmee Ook de marktkooplui het plan nog goedkeuren. Duur rapport verdwijnt in la oegstgeest liesbeth buitink Het onderzoek dat Oegstgeest heeft laten uitvoeren naar de toekomstmogelijkheden van de winkelcentra in het dorp, biedt te weinig aanknopingspunten voor nieuwe plannen. „Ik heb het beklemmende gevoel dat dit onderzoek zijn geld niet waard is geweest", aldus PvdA'er F. Wegman gisteravond in de commissie economische zaken. „Het onderzoek valt in de ca tegorie: nou hoor je het ook eens van een .ander", erkende wethouder M. Poelmans (economische zaken/D66). „Maar als de uitkomst niet spectaculair is, is dat ook een belangrijk gegeven. Dat bete kent dat het dus eigenlijk wel goed zit met de winkelcentra in Een 13-jarige Voorhoutse jon gen werd gistermiddag wel erg zwaar gestraft voor zijn gedrag. Het Voorhoutertje had de ge woonte om al fietsend op het Oosteinde naar binnengeklapte autospiegels weer naar buiten te slaan. De bestuurders klap pen hun spiegels in om te voor komen dat die er in de smalle straat af worden gereden. Een 61-jarige Warmonder ging op de fiets achter de jongen aan. Hij greep de jongen bij de schouder, waarbij beide fietsers vielen. De jongen brak daarbij een sleutelbeen. Hij is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. Aan de stand van het betonnen paaltje op de hoek van de He renweg en de Van Duvenvoor- destraat is te zien dat een auto mobilist zijn koers verloor. Via de stoep aan de overkant be landde een 20-jarige Warmon der dit weekeinde tegen de pui van een monumentaal pand aan de Herenweg. „Om half twee 's nachts, dus wij sliepen al. Maar we zaten na die klap natuurlijk meteen rechtop in bed", zegt bewoonster A. van Dijk. In de pui zit een forse deuk. De voordeur is gebroken. De resten gruis van de muur zijn, samen met olie dat uit de motor van de auto is gelopen, op een hoopje geveegd. Twee buur vrouwen kijken op eerbiedige afstand naar de schade die de wagen heeft aangericht. Van Dijk zelf is nuchter. „Het is al eerder gebeurd. We mogen blij zijn dat het een massieve muur is, anders had de voorkant van het huis het begeven. Nu is de muur twaalf centimeter naar binnengekomen en maar twee centimer opzijgezet." Het ongeluk werd veroorzaakt door Warmonder, die met een snelheid van zeventig kilometer per uur tegen de pui tot stil stand kwam. „Zijn moeder is in middels langs geweest om excu ses aan te bieden", vertelt Van Dijk. „De bestuurder droeg geen veiligheidsgordel. Gelukkig raakte hij niet ernstig gewond. Hij had alleen maar wat kneu zingen en schaafwonden." Vol gens de politie had de jongen een glaasje te veel op. Van Dijk maakt zich wel be zorgd over het rijgedrag op het smalle gedeelte van de Heren weg. „Je zou denken dat het verkeer wel langzamer gaat rij den doordat de weg zo smal is. Maar vooral op vrijdag- en za terdagnacht rijden ze hier met 100 kilometer per uur voorbij. En omdat wij net in de bocht wonen, hebben we dus pech." Ook het betonnen paaltje op de hoek met de Van Duven- voordestraat en de lantaarnpa len hebben het al menigmaal moeten ontgelden. „We hebben wel eens drempels aange vraagd, maar dat mag niet, om dat het een doorgaande weg is. De gemeente wil de weg verbre den, maar dan gaan ze volgens mij alleen maar harder rijden." Van Dijk vreest dat kinderen die in de buurt wonen wel eens de dupe kunnen worden van het verkeer. „Omdat het zo krap is, rijden brommers met .een vaartje van zo'n veertig kilome ter per uur over de stoep. Mijn kinderen mogen dus pertinent niet op de stoep spelen. Geluk kig hebben we een grote tuin." In het onderzoek, dat 65.000 gulden heeft gekost, wordt on der meer de suggestie gedaan het winkelcentrum aan de Lan ge Voort van' zijn tweedeling te verlossen. Over dat idee wilde de commissie gisteravond ech ter geen uitspraak doen, omdat deze week het Verkeersplan in de inspraak komt. Daarin wordt voorgesteld verschillende delen van het dorp autoluw te maken. Bovendien is de gemeente bezig met een onderzoek naar de toe komst van de bibliotheek, die misschien aan de Lijtweg een nieuw gebouw krijgt. „We kun nen het onderzoek wel gebrui ken bij die andere onderwerpen die rond de drie winkelcentra aan de orde zijn", aldus Poel- EWR tracht overlast van graafwerkzaamheden te beperken voorschoten judy nihof De Energie en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) gaat het kalmer aan doen met de werk zaamheden in de Voorschoten- se Vlietwijk. „We verlagen het tempo. Daardoor komen er iets minder straten tegelijk over hoop te liggen", aldus W. Oost hout, vennootschapssecretaris van het EWR. Aanleiding voor de maatregel zijn de klachten van een aantal bewoners over de enorme puinhoop in hun straten. „Ze waren op een gege ven moment zowel voor als achter het huis bezig. Alles lag open", zegt bewoonster Van Zutphen. Een andere veelgehoorde klacht betreft het gebrek aan goede voorlichting over de werkzaamheden in de straat. De Parkstraat is alweer dicht, maar bewoner Vogelaar verbaast zich nog steeds over de gang van za ken van de afgelopen vier maanden. Al die tijd was zijn straat opgebroken. „Het zijn werkzaamheden die moeten ge beuren, dat begrijp ik ook wel. Maar ik vraag me af of het nor maal is dat er amper voorlich ting is geweest." Mevrouw Van Zutphen uit de Noortheystraat heeft nog steeds een beetje de schrik in de be nen. Door een fout zou in haar huis gas zijn vrijgekomen. Ze rook het direct toen ze thuis kwam. „Een hele walm kwam me tegemoet." Van Zutphen moet er niet aan denken wat er had kunnen gebeuren. „Had ik toen het licht aangedaan, dan was het hele blok de lucht inge vlogen. Een buurman van mij heeft gelukkig direct de sto ringsdienst gebeld. Toen bleek De Noortheystraat in Voorschoten i; ken. dat de hoofleiding per ongeluk was aangesloten op een loze lei ding." Die nacht sliep Van Zut phen niet meer. „Het is net of je gas blijft ruiken." Het verbaast haar dat ze van te voren niet op de hoogte was dat het EWR be zig was met de gasleiding. „Ik kreeg wel een brief dat het wa ter afgesloten zou worden, maar er stond niks in over gas." Vol gens haar is de hele buurt slecht te spreken over de gang van za ken rond het vervangen van de kabels. „Je hoort iedereen om je heen klagen." Vennootschapssecretaris Oosthout van de EWR, staat versteld van de klachten van de bewoners. „Bij ons noch bij de gemeente is geen enkele klacht binnengekomen." Hij zegt het jammer te vinden uit de krant te moeten vernemen dat er pro blemen zijn. „Als er gewerkt wordt geeft dat altijd overlast. Dat is helaas niet te voorkomen. Bovendien is het project in Vlietwijk ook nog eens heel om vangrijk." Oosthout kan zich niet voorstellen dat er dingen zijn misgegaan. „Als we water of gas afsluiten, dan worden de bewoners een dag van tevoren ingelicht. Zijn ze niet thuis, dan krijgen ze een brielje in de bus. Datzelfde geldt voor werkzaam heden in de tuin. Dat is de nor male gang van zaken." Oost hout durft zijn hand niet in het vuur steken dat het overal naar behoren is gebeurd. „We heb ben de werkzaamheden uitbe steed aan een aannemer. Maar als de bewoners klachten heb ben en ze melden die bij ons, dan kunnen wij de aannemer eventueel sterker aansturen." Van wat mevrouw Van Zutphen is overkomen, is hem niets be kend. Hij sluit niet uit dat er wellicht iets schort aan de com municatie tussen de aannemer en de EWR. „Maar ik heb toch een beetje de indruk dat het al lemaal erg overtrokken wordt. Niettemin hebben we gemeend nu extra aandacht aan de Vlietwijk te geven." Oosthout betreurt het ten zeerste dat het Voorschotense PvdA-raadslid P. den Hartog vo rige week de EWR beschuldigde van een ongeluk dat een be woonster overkwam. „Hij had even bij ons moeten checken of het klopte wat hij had ge hoord." Inmiddels is namelijk gebleken dat de vrouw haar been niet brak over spullen van de EWR, maar van een schil dersbedrijf dat ook bij haar huis bezig was. Overigens zijn de be woners van de Voorschotense Vlietwijk voorlopig nog niet van alle overlast af. Als de werk zaamheden van de EWR zijn af gerond, gaat de gemeente in de Nieuw-Voordorpstraat en de Noortheystraat de riolering ver vangen. Hiermee wordt naar verwachting in juni begonnen. Dit karwei moet voor de bouw vakvakantie af zijn. Riolering en het vervangen van kabels kun nen volgens gemeente-ambte naar J. Dijksman niet tegelijker tijd worden aangepakt. „De sleuven van de riolering zitten op een andere plek in de straat dan de kabels. Vervang je alles tegelijk dan ligt alles open en krijg je een onwerkbare en on leefbare situatie." 'Zorg en Zekerheid moet Emmaus helpen zoeterwoude brenda filippo Zoeterwoude wil niet meebeta len aan dagopvang van ouderen in Huize Emmaus. Zorgverzeke raar Zorg en Zekerheid moet maar zorgen voor het benodig de geld, zo bleek gisteravond in een commissievergadering. Volgens wethouder R. Hoge- nelst is het logisch dat de zorg verzekeraar het geld op tafel legt. „Met dagopvang kunnen ouderen langer zelfstandig thuiswonen. Dat is goedkoper voor de gemeenschap. Je be spaart verzorgingskosten in te huizen", zegt Hogenelst. De ge meente gaat overigens wel pra ten met Zorg en Zekerheid. Voorwaarde daarbij is wel dat Huize Emmaus precies laat we ten wat dagopvang kost. Donderdag praat de gemeen te ook met Groot Rijnland (kruisverenigingen, thuiszorg, maatschappelijk werk). „We zullen vragen of zij willen mee werken in de vorm van geld of personeel. Ook deze instanties hebben belang bij dagopvang, omdat hun dure verzorging uit handen wordt genomen", aldus ambtenaar J: Harland. Voor Zoeterwoudse ouderen is er op dit moment alleen het zogeheten 'huiskamerproject' in Emmaus. Dit is dagopvang voor dementerende ouderen die eigenlijk in het Leiderdorpse verpleeghuis Leythenrode thuishoren. Omdat daar geen plaats voor hen is, krijgt Emmaus voor hun verzorging - via Leythenrode - jaarlijks zo'n 56.000 gulden uit de AWBZ-re- geling. Daarnaast is er echter grote behoefte aan dagopvang voor 65-plussers die nog lang niet naar een verzorgings- of ver pleeghuis hoeven. Het plan is om deze ouderen overdag bezig te houden, terwijl ze 's avonds weer naar huis gaan. Deze dagopvang is vooral bedoeld om problemen als eenzaamheid of overbelasting van de partner of een andere verzorgende te voorkomen. Schoonheidsprijs Tijdens de vergadering stelde wethouder A. Ringersma zich bijzonder kritisch op ten op zichte van het financiële beleid van Emmaus. „Die verdient geen schoonheidsprijs." Vol gens Ringersma schort er nogal wat aan de communicatie tus sen Emmaus en Leythenrode. „Het gevolg is dat Emmaus de zorg voor sommige demente renden uit eigen zak betaalt ter wijl daar voor geld bij Leythen rode beschikbaar is", meende Ringersma. Emmaus-directeur M. de Jong schuift de kritiek van Rin gersma terzijde. „De verzorging van twee ouderen betalen wij inderdaad uit eigen zak. Zij ho ren dan ook niet in een ver pleeghuis thuis, maar in het be jaardenhuis. Daar is echter geen plek. Gevolg is dat Leythenrode niet voor hen betaalt. Om toch te helpen, hebben wij maar geld vrijgemaakt", legt De Jong uit. Een noodoplossing, want de twee bejaarden zijn eigenlijk niet op hun plaats tussen de de menterenden. „Dat geeft direct aan hoe hard de dagopvang in Zoeterwoude nodig is", besluit De Jong. MEUBELPLEIN LEIDERDORP WOONADVISEURS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14