'Westen moet vluchtelingen opnemen' Hiuecduthlm' Artsen zonder Grenzen pessimistisch over Afghanistan Buitenland Vrijdag 4 februari: gewoon een doordeweekse dag in Sarajevo Congres FN lanceert Le Pen als presidentskandidaat Nieuwe koning in Maleisië Zapatisten eens met terugtrekking ANC-leider Mandela: De Klerk is laf Protest in VS tegen gebruik BST-hormoon bij melkkoeien ZATERDAG 5 FEBRUAR11994 Vorig jaar 15,8 miljoen werklozen in EU brussel Het aantal werklozen in de twaalf landen van de Eu ropese Unie is vorig jaar gestegen tot 15,8 miljoen. In 1992 zaten er nog 13,9 miljoen zonder werk. De werkloosheid steeg het sterkst in Duitsland en Spanje. In Groot-Brittannië en Ierland was de stijging het kleinst. Vulkaanuitbarsting op Oost-Java jakarta Op Oost-Java zijn zeker zeven mensen omgekomen toen de vulkaan Semeru donderdag plotseling tot uitbarsting kwam. Een aan de voet van de 3.676 meter hoge Semeru gelegen dorp werd onder de lava bedolven. Krokodil uit haven Darwin gevist darwin Met opluchting is gisteren in het Australische Darwin gereageerd op de vangst van een zoutwater-krokodil van ruim vier meter, een van de grootste die sedert jaren in de haven van Darwin was gesignaleerd. De krokodil, zo'n 400 kilo schoon aan de haak, heeft nu op een krokodillenboerderij nabij Darwin een nieuw tehuis gevonden. Doden bij aanslag op moskee in Sudan Khartum Tijdens het vrijdagmiddaggebed zijn in een moskee in de Sudanese stad Omdurman twaalf mensen doodgeschoten. Vijf gewapende mannen drongen de moskee binnen en schoten er hun wapens leeg. Het motief van de bloedige actie is nog on bekend. Twintig buitenlanders uit Angola gezet Jeruzalem» Angola heeft vier Israëli's en zestien Zuidafrikanen en Portugezen eind vorig jaar het land uitgezet omdat zij een privé- leger hadden opgezet en diamanten smokkelden. Met de op brengst werd de rebellenbeweging Unita gefinancierd. Dat be richtte de Israëlische radio gisteren. Vergeefs gezocht naar bemanning schip falmouth De Britse kustwacht heeft gisteren vergeefs gezocht naar de 26 bemanningsleden van een Maltese bulkcarrier die donderdag op 380 kilometer ten zuidwesten van de Ierse haven stad Cork verging. Een vliegtuig van de Britse luchtmacht vond gisteren twee omgeslagen reddingssloepen en wrakstukken op de plek waar het schip waarschijnlijk is gezonken. De bulkcarrier was met een lading oud ijzer onderweg van Liverpool naar Mexico. Bontmutsen met stalen voering moskou Sovjet-leiders hadden nog hardere koppen dan me- nigeen al dacht. Hun bontmutsen waren namelijk gewapend met stalen platen, meldde de krant Segodnja gisteren. De bont mutsen werden opgezet bij publieke plechtigheden, zoals para des op het Rode Plein. Ze moesten de Sovjet-leiders beschermen tegen aanslagen. De helmenfabriek maakt overigens nog steeds gewapende bontmutsen. Ze worden nu aangeboden aan zaken mensen die bang zijn voor het toenemende geweld. Larmann nieuwe onderwijsminister bonn» In Duitsland is de 64-jarige professor Karl-Hans Larmann voorgedragen als nieuwe minister van onderwijs. Lërmann volgt de deze week om gezondheidsredenen teruggetreden Oostduit- se politicus Rainer Ortleb op. De liberaal Larmann is werkzaam bij de universiteit van Wuppertal en zit al sinds 1974 voor de FDP in de Bondsdag. sarajevo «ap Een doordeweekse dag in Sarajevo. Het is elf uur in de ochtend, vrijdag 4 februari. Mensen staan in de rij om een beetje voedsel te bemachtigen dat de VN-vluchtelingenorganisatie Unhcr uit deelt in de wijk Dobrinja. Het is druk. Een grote klap. Dan nog een. En nog een. De dagelijkse mortieraanval van de Serviërs is ditmaal gericht op het voedseldistributiecentrum. Zes mensen, onder wie twee kinderen, liggen even later dood op straat. Tussen de zakken meel en suiker grote plassen bloed. Ambulances rijden af en aan. Op de Sluipschuttersweg wordt extra gas gegeven. In een van de ambulances ligt de 10-jarige Sa- bahudin Ljusan, die bij elke ademhaling ineen krimpt van de pijn. Granaatscherven hebben zijn borstkas doorboord. Hij heeft nog geluk gehad, zijn ruggemerg is niet geraakt. „Wat heb ik hen misdaan", huilt hij in zijn bed in het Kosevo-zie- kenhuis. Radio Sarajevo meldt dat bij de mortieraanslag in Dobrinja acht doden en tientallen gewonden zijn gevallen. Twee meisjes van acht en veertien jaar overleven het niet. Dobrinja is een geïsoleerde buitenwijk van Sara jevo, waar tijdens de Olympische Winterspelen in 1984 nog buitenlandse sportlieden gastvrij werden onthaald. Nu worden de vele hoge flats aan drie kanten omringd door Servische kanon nen. En die zwijgen niet. Geen dag. Baf. Baf. Baf. De drie mortierinslagen veroorza ken paniek. De mensen op het plein vluchten weg in de omringende stegen tussen de flats. Mi nuten later heerst er een ijzige stilte. De straten zijn verlaten. In de operatiekamer van het Kosevo-ziekenhuis is de grond bedekt met bloed. .Artsen rennen door de gangen om de gewonden zo goed moge lijk te helpen. „We hebben geen tijd om de do den te tellen, we moeten de gewonden redden", zegt Ognjen Gajic. Een doordeweekse dag in Sa rajevo. Kroatië in reactie op eventuele sancties: Als de VN-Veiligheidsraad economische sancties tegen Kroatië instelt, zullen de honderdduizenden oorlogs- vluchtelingen die het land herbergt in het Westen wor den ondergebracht. Dat heeft Adalbert Rebic, hoofd van de vluchtelingendienst van de Kroatische regering, giste ren gezegd. NEW YORK-ZAGREB AP-NPA-ANP Rebic reageerde op het dreige ment van de Veiligheidsraad dat Kroatië binnen twee weken moet beginnen met de terug trekking van geregelde troepen uit Bosnië. Mensenrechtengroe- peringen en de VN zeggen dat Kroatië de afgelopen twee maanden duizenden militairen, meest Kroaten uit Bosnië, naar het gebied heeft gestuurd om tegen de moslims te vechten. Kroatië ontkent dat. Als de Veiligheidsraad daad werkelijk sancties afkondigt, zal Kroatië niet langer de middelen hebben om de vluchtelingen te verzorgen die in de republiek zijn neergestreken, aldus Rebic. In Kroatië verblijven meer dan een half miljoen oorlogsvluch telingen, van wie 300.000 uit Bosnië. Het plan van Rebic om de vluchtelingen naar het Wes ten te transporteren, lijkt alleen al logistiek onuitvoerbaar. „Van Baal is een wielrenner die slechte dagen weet te ca moufleren. Een topper dus." Zo typeert kolonel De Jong zijn col lega brigade-generaal Van Baal, die op 1 maart in functie treedt als chef-staf van het Bosnië- Hercegovina Commando in Ki- seljak, een plaats onder de Bosnische hoofdstad Sarajevo. Van Baal wórdt daar de rechter hand van de Britse comman dant van de VN-troepenmacht, sir Michael Rose. De Jong, die gisteren het commando van de 43e geme chaniseerde brigade in de Jo hannes Postkazerne in Havelte van Van Baal overnam, heeft veel vertrouwen in het duo-Ro- se/Van Baal. Rose heeft oorlogs ervaring opgedaan in de Falk- landoorlog en staat bekend als een 'bikkelharde militair, die niet met zich laat spotten', ter wijl aan Van Baal vooral diplo matieke en managementvaar digheden worden toegeschre- „Hij is inspirerend, intelligent en vriendelijk. Ik denk dat men geen betere keus had kunnen maken", aldus dienstplichtig vaandrig Verwer, die als voor lichter veel met hem te maken heeft gehad. De eerste groep van 320 mili tairen van de hoofdmacht van het Nederlandse VN-bataljon dat in Bosnië wordt ingezet, vertrekt dinsdag van Schiphol naar Split. Vandaar reizen zij in konvooien over de weg naar Lukavac. De 114 kwartiermakers van het Nederlandse VN-bataljon, die vorige week vanaf 't Harde vertrokken, zullen waarschijn lijk dit weekeinde allemaal in Lukavac aankomen. Zij moeten de komst voorbereiden van de in totaal 1.200 manschappen van het 11e infanteriebataljon van de luchtmobiele brigade, die in de moslims-enclaves Ze- pa en Srebrenica de daar gesta tioneerde Oekraïnse en Cana dese blauwhelmen zullen aflos- port-marly ap Het Franse extreemrechtse Front National (FN) is gisteren j aan het eerste congres in vier jaar begonnen. Tijdens de bij eenkomst zal Jean-Marie Le Pen worden gelanceerd als presi dentskandidaatvoor 1995. Gaf het FN eerder af op de so cialisten, sinds de conservatie ven tien maanden geleden de regering overnamen, zijn zij de gebeten hond. „Er is niets ver anderd", zei Bruno Megret, de nummer twee binnen het FN, bij de opening van het congres. Hij zei dat zijn partij de opposi tie zal aanvoeren tegen premier Balladur, omdat alleen het FN een alternatief kan bieden. 'Ver andering' is het motto van de partij. Tijdens het congres zal de strategie worden besproken voor de komende verkiezingen voor de gemeenteraden en het Europese Parlement. Hoofddoel zijn echter de presidentsverkie zingen van volgend jaar. Het enthousiasme onder de Fransen voor de denkbeelden van het FN geen aansluiting bij de EU en buitenlanders het land uit is sterk gedaald. Vol gens een peiling uit 1991 was 32 procent van de bevolking het eens met Le Pen, nu is dat nog 19 procent. Zo'n 85 procent van de ondervraagden zegt dat het FN niet capabel is om het land te regeren. kuala lumpur dpatie de troon bij de eerstvolgende wisseling overneemt. De tiende Yang di-Pertuan Agong (edelste der edelen) is ju rist en oud-diplomaat. Hij krijgt te maken met een Samenleving waarin het koningschap sterk in aanzien afneemt. Premier Ma hathir Bin Mohamed vond het niet eens nodig thuis te blijven om de verkiezing af te wachten. Hij was op dienstreis in Manila. Aangezien zijn instemming no dig is, moest de formele aan kondiging van de benoeming op zijn terugkeer wachten. Ondanks het afbrokkelen van de feodale macht hebben de negen sultans van Maleisië gis teren uit hun midden een nieu we koning gekozen. De 72-jari- ge Tuanku Jaafer Abdul Rah man is vanaf april vijf jaar het officiële staatshoofd van de Zuidoostaziatische monarchie. De unanieme keuze voor Rahman was nauwelijks een verrassing. De vorst van de deelstaat Negri Sembilan in het oosten van het land was al on derkoning, die volgens de tradi- Tijdens het bezoek v; i gewond. i Mandela aan een zwart woonoord stortte het dak van e johannesburg ANC-leider Nelson Mandela heeft president Fre- derik de Klerk gisteren beschuldigd van lafheid tegenover dreigementen en bomaanslagen van blanke extremisten. Hij zei dit op de eerste dag van een driedaags campagnebezoek aan Oranje Vrijstaat, een bolwerk van rechtse blanken. De afgelopen weken zijn kantoren van het ANC en verwante organisaties in Oranje Vrijstaat ge troffen door een reeks bomaanslagen. Aangeno men wordt dat de aanslagen deel uitmaken van een georganiseerde terreurcampagne van rechtse blanken tegen het ANC. Er zijn geen verdachten opgepakt. Mandela waarschuwde enkele blanke zakenlie den op een bijeenkomst in Sasolburg dat blanken in de toekomst zouden kunnen lijden onder hun huidige stilzwijgen tegenover het blanke extre misme. Hij zei dat extremistische blanken drei gen met een burgeroorlog. Als die uitbreekt zullen er volgens Mandela niet alleen zwarten omko men, zoals nu. maar ook blanken. Drie nieuwe bomaanslagen hebben gisteren in Zuid-Afrika aanzienlijke schade aangericht. Het aantal aanslagen dat in de afgelopen zes weken voornamelijk in de Transvaal is gepleegd, komt daarmee op zeventien. In Groot Marico werd een door zwarten ge bruikt gemeenschapscentrum door een bom ver woest. In Delareyvifle ontploften de openbare toi letten bij een taxistandplaats. Bij Potchefstroom werd de toegangspoort van een boerderij opge blazen. De boerderij is eigendom van Jan Serfon- tein, een blanke boer die lid is van het ANC. SAN CRISTOBAL Rtr-AFP-DPA De opstandelingen in het zui den van Mexico zullen zich op korte termijn terugtrekken naar twee neutrale zones. De guerril lastrijders gingen gisteren ak koord met dit regeringsvoorstel. De terugtrekking moet de weg vrijmaken naar daadwerkelijk vredesoverleg. In een verklaring zegt het Za- patistische Nationaal Bevrij dingsleger (EZLN) dat het zich zal terugtrekken uit de plaatsen San Miguel en Guadalupe Te- peyac zodra het Rode Kruis daar humanitaire hulpposten heeft geïnstalleerd. Beide plaat sen liggen midden in het berg gebied dat de Zapatisten na hun offensief van begin januari nog altijd onder controle hebben. Het voorstel voor het creëren van niemandsland is bedoeld om onderhandelingen mogelijk te maken. Waarschijnlijk begin nen de gesprekken tussen het EZLN en de regeringsonderhan delaar Manuel Camacho Solis al dit weekeinde of begin volgende week. Zapatisten-leider Marcos maakte in een verklaring tevens bekend dat het EZLN de ont voerde oud-gouverneur gene raal Absalon Castellanos Do- minguez zal vrijlaten. De ver- 1 haag aap luymes In een politiecel in Gabon zijn 64 Westafrikaanse migranten dood aangetroffen. De regering meldde gisteren dat de doden zijn gevallen bij gevechten tus sen gevangenen. In de hoofdstad Libreville werd die mededeling met veel scepsis ontvangen. In Afrika ko men regelmatig gevangenen om het leven door verstikking in overbevolkte gevangeniscellen. Ook in Gabon zijn de digheden waaronder ten gevangen zitten slecht. Volgens het defensie maakten de slachtof fers deel uit van een groep van 226 migranten. De politie had hen gearresteerd op een boot, even buiten de hoofdstad. „De tienduizenden mensen die het kapotgescho ten Kabul ontvlucht zijn, verwachten niet ooit nog terug te kunnen naar hun huis. Grote delen van de stad zijn kapotgeschoten, het einde van de burgeroorlog is nog lang niet in zicht. Ook func tionarissen van de Verenigde Naties zijn uiterst pessimistisch over een oplossing van de burger oorlog in Afghanistan Directeur Jacques de Milliano van Artsen zonder Grenzen (AzG) schetst na zijn bezoek aan het vluchtelingenkamp Shar Sahid, nabij de Oostaf- ghaanse stad Jalalabad, een uiterst somber beeld. „De situatie verslechtert met de dag. De mensen die in het kamp arriveren zeggen dat ze nooit meer teruggaan. Er is nog nauwelijks voedsel ver krijgbaar. Het weinige brood dat de bakkerijen nog uitkomt, wordt veelal onmiddellijk door mili tairen van het regeringsleger in beslag genomen. De vluchtelingen vertellen ook dat regeringstroe pen van president Burhanuddin Rabbani tieners onder dwang recruteren. Sinds de burgeroorlog begin januari geleden op laaide, zijn meer dan 800 mensen, veelal burgers, gedood, aldus schattingen van het Internationale Rode Kruis en AzG. Het werkelijke aantal ligt waarschijnlijk veel hoger, want lang niet alle do den worden naar lijkenhuizen gebracht. Van de enige twee ziekenhuizen die in Kabul operatio neel zijn, wordt er één geleid door het Rode Kruis en één door een Frans team van AzG. Dit zijn de enige buitenlandse organisaties die in het land actief zijn. De afgelopen weken zijn al meer dan 12.000 ge wonden gevallen. Dit aantal stijgt nog steeds. „El ke dag worden er alleen al in ops ziekenhuis in Kabul 50 a 100 mensen met letsel binnenge bracht", aldus De Milliano. „De verwoesting in de stad is gigantisch." De stad is gedurende lange tijd door milities van de radicalé premier Hekma- tyar vanuit de omringende heuvels met raketten bestookt en door vliegtuigen gebombardeerd. De Afghaanse Halve Maan roept de internationale gemeenschap op meer hulp te bieden, aldus een woordvoerder van haar zusterorganisatie het Ro de Kruis in Genève. Van de 90.000 mensen die de stad inmiddels zijn ontvlucht, zitten circa 60.000 in het kamp Shar Sahid, niet ver van de Pakistaanse grens. Hun aantal groeit nog steeds met-500 1.000 per dag. „We houden er ernstig rekening mee dat er bin nenkort 100.000 ontheemden zitten die geen kant uit kunnen, omdat Pakistan vorige maand de grens voor hen sloot." De ijlings gevluchte stede lingen uit Kabul kwamen hierdoor vast te zitten in het bergachtige gebied. Zij ontberen onderdak, voedsel, dekens, medicijnen en water. Vorige week stuurde AzG een vliegtuig met hulp goederen en zes rubberen watertanks. Minister Pronk (ontwikkelingssamenwerking) heeft een half miljoen gulden beschikbaar gesteld voor noodhulp. De Nederlandse afdeling van AzG zal zich de komende drie maanden niet alleen bezig houden met het opzetten van de gezondsheids- zorg en de voedseldistributie, maar vooral met de Vanuit een nabij gelegen irrigatiekanaal wordt voorlopig in grote tankauto's water aangevoerd. Binnenkort wordt een begin gemaakt met de aan leg van een pijpleiding. „Dit kan echter pas als het gebied ontdaan is van de vele landmijnen die er nog liggen aldus De Milliano. Tijdens de be zetting door het Sovjet-leger in de jaren '80 en de gevechten in 1992 rond Jalalabad tussen de ver dreven communistische regering van president Najibullah en het islamitisch verzei zijn duizen den landmijnen gelegd. Particuliere Afghaanse organisaties die door de VN zijn opgeleid in het onklaar maken van explo sieven, zijn inmiddels bezigde mijnen op te rui men. Een tijdrovend en gevaarlijk karwei, temeer daar niet bekend is waar de explosieven liggen. „Tijdens mijn aanwezigheid in het kamp vonden diverse explosies plaats, omdat mensen op mij nen trapten." Van de vluchtelingen die naar Jalalabad gaan, zijn de meesten Pasthuns, omdat de militieleider Hekmatyar, die eveneens tot deze bevolkings groep behoort, hier zijn machtsbasis heeft. De Tadzjieken trekken overwegend naar het noor den, waar diens rivaal Ahmed Shah Massoed de scepter zwaait. De grootste angst van De Milliano is dat de oorlog ook rond Jalalabad oplaait, zodat de vluchtelin gen geen kant uit kunnen als de Pakistaanse grens dicht blijft. „Ze zitten dan tussen hamer en aambeeld gevangen." zetsbeweging besloot daartoe in reactie op de vrijlating vorige week door de regering van 38 vermeendeguerrillastrijders. Marcos, die zichzelf 'subcom mandant' noemt, is een charis matische leider die op nieuw jaarsdag met naar schatting 2000 manschappen in korte tijd zes steden bezette. Bij de op stand kwamen meer dan hon derd mensen om. Inmiddels is al drie weken een staakt-het-vu- ren van kracht. De regering heeft sociale en politieke her vormingen beloofd in ruil voor ontwapening van de verzets strijders. Dakloze vernielt uit afkeer religie berlijn ap Een dakloze met een diepge wortelde haat tegen alle reli gieuze instituten is de hoofdver dachte in 67 geval Hen van van dalisme tegen kerken en syna gogen in Berlijn. Dat maakte de politie gisteren bekend. De 40- jarige man werd donderdag aangehouden in een leegstaand gebouw. Sinds november 1992 zijn in totaal 67 keer beschadigingen aangericht in kerken en synago gen in Berlijn. De man gooide stenen door ramen en sloeg met een hamer op muren. Een syna goge was dertien keer doelwit, een kerk veertien keer. De politie liet weten dat de verdachte heeft toegegeven 'een gevoel van haat te kennen tegen religieuze instituten'. Een be kentenis deed hij niet omdat hij 'gaten in zijn geheugen' zou hebben. washington hans pe bruun correspondent Uit protest tegen het gebruik van het omstreden groeihormoon BST bij melkkoeien, hebben actie voerders in Amerikaanse steden de afgelopen da gen melk in het riool laten lopen en gedemon streerd voor supermarkten. Diverse supermarkt ketens hebben al besloten geen melk meer te zul len verkopen die afkomstig is van met BST be handelde koeien. De Amerikaanse Food and Drug Administration (FDA) gaf twee maanden geleden na een negen jaar lange discussie het groene licht voor de toe passing van het BST-hormoon (bovine somato- tropine). Sinds vrijdag mag het in de handel wor den gebracht. Volgens de FDA onderscheidt melk van met BST ingespoten koeien zich niet van an dere melk en is geen sprake van gevaar voor de gezondheid. Maar zowel melkveehouders als organisaties die tegen biotechnologische manipulatie in de landbouw zijn, hebben geprotesteerd tegen het besluit van de FDA. De grootste supermarktketen van de VS, Kroger, en enkele kleinere kondigden gisteren aan hun melkleveranciers onder druk te zetten om geen BST te gebruiken. Anderen zullen de 'BST-melk' in een speciale verpakking gaan verkopen. De organisatie Pure Food Campaign. die al jaren actie voert tegen het vrije gebruik van het hormoon, noemt BST 'een bedreiging van de gezondheid'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5