NS gijzelen notoire zwartrijders D'Ancona niet, maar wie dan wel? DeBestél- auto van het laar is nu een noa veiliger investering. Binnenland Kamerleden willen steun voor vissers Veel banen door energieheffing Noodlanding voor vliegtuig met prins Bernhard Aandacht voor nomaden Taxichauffeur op non-actief wegens propaganda CD Congres D66 wil Senaat handhaven ZATERDAG 5 FEBRUAR11994 3 Wandelaars vinden lijk in bos uddel» Drie wandelaars hebben in de bossen bij Uddel het stof felijk overschot van een tot nu toe nog onbekende 20- tot 30-ja- rige man gevonden. Hoewel gisteren sectie op het lichaam is verricht, is over de doodsoorzaak nog niets bekend. Hoe lang het lijk er al heeft gelegen is nog niet duidelijk. Het lichaam verkeer de nog niet in staat van ontbinding maar was al wel aangevreten door vermoedelijk wilde zwijnen. Te weinig verpleeghuisartsen utrecht Jaarlijks beginnen dertig artsen aan de opleiding tot verpleeghuisarts. Dat zijn er zelfs niet genoeg om het aantal ver pleeghuisartsen dat nu in verpleeghuizen werkt op peil te hou den. Het Nationaal Ziekenhuisinstituut (NHi) stelt dit vast op grond van een onderzoek dat het in opdracht van de organisa ties van verpleeghuizen en verpleeghuisartsen heeft uitgevoerd. Er zijn nu al 38 vacatures voor verpleeghuisartsen. Weer racistische leuzen in Terneuzen terneuzen Opnieuw zijn in Terneuzen racistische leuzen en te kens aangebracht. Op de Scholengemeenschap Petrus Hondius werden gisteren hakenkruisen, Keltische kruisen en kreten als 'eigen volk eerst' en 'Nederland schoon' aangetroffen. De school hield eind januari, samen met verschillende andere plaatselijke middelbare scholen, een grote demonstratie tegen racisme. De scholieren, verenigd in het Comité Scholen zonder Racisme Ter neuzen, vinden het vreemd dat de politie na een maand van herhaalde bekladdingen nog steeds de daders niet te pakken heeft. De racistische bekladdingen in Terneuzen begonnen na dat bekend werd dat in het Roosevelthotel driehonderd asielzoe kers zouden worden gehuisvest. Bedrijfsfilm NS wint goud Amsterdam De film 'De klap komt later', die de Nederlandse Spoorwegen gebruiken voor het bespreekbaar maken van psy- chotraumatische ervaringen na een ongeval, heeft een prijs ge kregen. De International Visual Communication Association (IV- CA) bekroonde de film met goud, de hoogste onderscheiding die er is. De IVCA onderscheidt film- en videoprodukties in het ka der van effectieve audiovisuele bedrijfscommunicatie. In totaal werden 504 films- en videoprodukties uit zeven landen beoor deeld. In de film van producent Beishuizen, staan een conduc teur, een machinist en een buschauffeur centraal die tijdens hun werk een traumatische ervaring hebben opgelopen. Verdachten spannen rechtszaak aan Amsterdam Er komt een kort geding om de vrijlating te bewerk stelligen van zes verdachten die vorig jaar werden opgepakt bij operatie Gouden Kalf in Amsterdam. De advocaten van het zestal hebben dat gisteren besloten, nadat de Amsterdamse rechtbank verzoeken tot opheffing van voorlopige hechtenis af wees. Dat besluit is op foutieve wijze genomen, aldus de raads lieden. Tijdens operatie Gouden Kalf werden door de politie vijf Amsterdamse wisselkantoren gesloten. Dat ging gepaard met ar restaties en inbeslagneming van sommen geld en administra- Perscombinatie wil Meulenhoff amsterdam Perscombinatie in Amsterdam, uitgeefster van on der meer de dagbladen Het Parool, de Volkstrant en Trouw, wil de boekenuitgeverijgroep Meulenhoff overnemen. De bedrijven hopen dat de transactie vóór de zomer rond is, aldus mr. C. Smaling van de Perscombinatie. De nieuwe onderneming Pers combinatie Meulenhoff zal ongeveer 1.850 medewerkers tellen, 1.400 van de Perscombinatie en 450 van Meulenhoff. De jaar omzet van het bedrijf zal zo'n 550 miljoen gulden bedragen. Perscombinatie was al dertig jaar minderheidsaandeelhouder van Meulenhoff in Den Bosch. De Nederlandse vissers dreigen het slachtoffer te worden van de steun die de Franse regering heeft toegezegd aan de protes terende Franse vissers. PvdA en WD willen dat minister Buk man (visserij) de Nederlandse vissers de helpende hand toe steekt. De Nederlandse vis wordt goedkoper op de Franse markt afgezet dan de vis die de Fransen zelf vangen. Dat heeft geleid tot massale en felle pro testen. De Nederlandse visex- porteurs vrezen nu tonnen schade. Ze zijn onder meer bang voor escalatie van het ge weld dat is gericht tegen de im port van goedkope vis. Bretonse vissers hebben gisteren in Ren- nes een opslagloods met vis opengebroken en vernield waarbij 23 gewonden vielen. De parlementariërs vrezen dat de toegezegde financiële steun de Nederlandse vissers in een slechtere concurrentieposi tie brengt. Volgens de kamerle den moet Bukman overleg voe ren met zijn Franse collega om te voorkomen dat verdere scha de ontstaat. Meerderheid CDA en PvdA De PvdA zou volgens een opi niepeiling van NSS/Marktonderzoek met 37 zetels bijna even groot zijn als het CDA dat 39 kamerzetels zou krijgen. D66 daalt in de peilin gen en kan rekenen op 26 ze tels, altijd nog veertien meer dan de partij nu in de Kamer heeft. De peiling van NSS laat voor het eerst sinds een half jaar weer een kamermeerderheid (76) zien voor een coalitie van CDA en PvdA. Het CDA scoort in het NSS-onderzoek overigens net zo slecht als eerder bij het NIPO en Bureau Interview met zo'n 39 a 40 zetels (tegen 54 ze tels nu). De aanhang van Cen trumdemocraten is ook in het NSS-onderzoek aan het teruglo pen. Deze partij mag nog reke nen op vijf zetels (nu nog één). De WD, die nu 22 zetels heeft, zou één zetel verliezen. Groen links kan bij NSS op elf zetels rekenen (nu zes zetels). Met energieheffingen voor grootverbruikers zal de werkge legenheid fors toenemen. Het Centraal Planbureau (CPB) stelt in tegenstelling tot eerdere be rekeningen van de commissie- Wolfson dat het plan van Groenlinks om 23 miljard aan energieheffingen door te voe ren, 30.000 banen oplevert. Dit blijkt uit doorrekeningen door het CPB van het verïae- zingsprogramma van Groen links. Daarin wordt voorgesteld 12,5 procent energiebelasting te heffen bij grootverbruikers en 100 procent bij kleinverbrui kers. De heffing bij de grootver bruikers wordt volledig terugge geven aan de werkgevers via be lastingverlaging. Daardoor wordt arbeid goedkoper. Het CPB verwacht dat daar jaarlijks 30.000 nieuwe banen door ont staan. Wolfson denkt dat ener gieheffingen alleen in Europees verband kunnen worden door gevoerd om negatieve effecten op de werkgelegenheid te voor komen. Uitvoering van het tota le verkiezingsprogramma van Groenlinks zou 89.000 nieuwe banen per jaar opleveren, on danks dat de economische groei 0,4 procent onder de te ver wachten groei van 1,75 procent uitkomt. De collectieve lasten druk loopt wel iets hoger op dan het kabinet voorstaat, maar het is minder dan het huidige ni- Proefproces van Spoorwegen De Nederlandse Spoorwegen willen notoire zwartrijders laten vastzetten als zij niet beloven hun leven te beteren. Binnenkort zal één van die onverbeterlijke zwartrijders in kort geding worden gedagvaard. Het gaat om een proef proces, aldus NS-advocaat mr. P. van der Mersch. De NS hebben twintig zwartrijders op het oog die voor een dag vaarding in aanmerking komen. extreem hardleerse boosdoe ners aan te pakken, ziet Van der Mersch mogelijkheden om ze door de rechter te laten gijzelen. De zwartrijders krijgen eerst een brief thuis met daarin de al lerlaatste waarschuwing om hun boete te betalen. Boven- De Spoorwegen en dan vooral de conducteurs zijn het inmid dels meer dan beu om steeds weer dezelfde mensen zonder geldig vervoersbewijs in hun treinen aan te treffen. Om die OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR dien moeten ze volgens die brief schriftelijk verklaren zich nooit meer schuldig te maken aan zwartrijden. Wie dat niet met de hand op het hart belooft, krijgt een dag vaarding in huis. Voor de rech ter mogen ze dan alsnog verkla ren hun leven te beteren. Doen ze dat wederom niet dan zou, als de NS hun zin krijgen, de ge- n of vrouw kun- worden opgesloten. De gij zeling duurt dan tot het mo ment dat ze wel overstag gaan en beloven braaf te zijn. Gijze ling in zo'n civiel proces kan maximaal eer Volgens Vai jaar duren, der Mersch r deze van nog maar de vraag is of de rechter deze toestaat, andere doorgewinterde zwartrijders af schrikken. Daarnaast zou het de frustratie moeten verminderen van de conducteurs die steeds dezelfde mensen zonder kaartje aantreffen. Wanneer het eerste kort geding dient, is nog niet bekend. Wel is in Groningen inmid dels een 'proefkonijn' getra ceerd, een man die ondanks de waarschuwingsbrief opnieuw een paar keer werd betrapt op zwartrijden. Volgens Van der Mersch trekt deze man zich niets aan van het betalen van boetes en het zou hem ook niets uitmaken dat hij steeds uit de trein wordt gezet. Wel wordt inmiddels maandelijks honderd gulden op zijn uitkering inge houden. maar dit zet geen zo den aan de dijk als kosten (bij voorbeeld het opmaken van een proces-verbaal) tegen de baten worden afgewogen. „Gijzelen is de enige manier die ons over blijft", aldus de advocaat. 02510-11727 Prins Bernhard is 21 januari naar Indone sië vertrokken om tropische bosbouwpro jecten op Borneo en natuurparken in Irian Jaya te bezoeken. Afgelopen dinsdag zat de prins zelf aan de stuurknuppel toen het toe stel vanuit Biak in het noorden op weg was naar het zuidelijk gelegen Timika. In het ge volg van Bernhard zijn leden van de Neder landse ambassade in Indonesië en zijn per soonlijke staf. Het regeringstoestel Fokker F-28 met aan boord prins Bernhard en zijn gevolg van dertien Nederlanders is gisteren veilig te ruggekeerd naar de luchthaven van Timika in Irian jaya (het vroegere Nieuw-Guinea), nadat kort na de start problemen met het toestel waren ontstaan. Tien minuten na de start ontstond een storing in het luchtdruksysteem van de ca bine. Het werd veiliger geacht terug te ke ren naar het vliegveld van Tiraka. Het toe stel was op weg naar het 495 kilomter ver der gelegen Merauke. Volgens de Rijksvoor lichtingsdienst is het zeer wel mogelijk dat de 81-jarige prins zelf het toestel bestuurde toen de storing ontstond. Na terugkeer kon het mankement snel worden verholpen, waarna het gezelschap de reis hervatte. veau. GroenLinks wil extra geld uittrekken voor de AOW'ers, langdurig werklozen en vroeg- gehandicapten, zodat zij koop krachtstijging tegemoet mogen zien als GroenLinks het land zou regeren. De bijstandsge rechtigden wordt behoud van kooplaacht beloofd, terwijl de mensen met een minimumloon een half procent erop vooruit gaan. Dat betekent dat het ver schil tussen werkenden en uit keringsgerechtigden toeneemt. Het CPB voorspelt dat Groen Links de modale werknemer met een eigen huis een procent aan kooploacht laat verliezen, terwijl de twee maal modale werknemer er maximaal 3,5 procent op achteruitgaat. Amsterdam Een lid van de Alge rijnse muziekgroep Tarzaght Othmane bekijkt het programma van de voorstelling waarmee deze Afrikaanse Toearegs gisteren in het Amsterdamse Tropeninstituut de aandacht vroegen voor het speelt de eeuwenoude traditione- zware bestaan van de nomaden in Ie muziek van deze nomaden, de Sahara. Tarzaght Othmane foto anp arthur bastiaanse den haag anp In de pamfletten keert de taxichauffeur HTMC. Ik wil niet dat mijn bedrijf met wel ke politieke partij dan ook in verband wordt gebracht." Taal acht de kans klein dat hij de chauf feur ooit weer in dienst neemt. „Door alle publiciteit over deze affaire heeft de man onherstelbare schade toegebracht aan de HTMC", aldus Taal. De Haagse Taxi Mobi lofoon Centrale is met ruim 200 chauffeurs hij werktijd politiek bedrijft. Daardoor kan een de grootste taxionderneming in Den Haag. De directeur van het Haagse taxibedrijf HTMC heeft een taxichauffeur, die tegen over zijn klanten reclame maakte voor de Centrumdemocraten, op non-actief gesteld. De chauffeur, die op de Haagse kandida tenlijst van de CD voor de gemeenteraads verkiezingen op de elfde plaats staat, pamfletten aan zijn passagiers stemmen probeerde te v In de pamfletten keert de taxichauffeur zich tegen de andere partijen in de Haagse gemeenteraad. Verder heeft hij zijn colle ga's gevraagd de pamfletten te verspreiden. Directeur H. Taal vindt dat de chauffeur over de schreef is gegaan. „We leven in een democratisch land en iedereen mag lid van een politieke partij zijn. Ik heb er echter grote bezwaren tegen dat een chauffeur in werktijd politiek bedrijft. Daardoor kan een relatie worden gelegd tussen de CD en de Amsterdam krijgt waarschijnlijk weer man als burgemeester den haag Amsterdam is toe aan een vrouwelijke PvdA-burgemeester, maar is een PvdA- vrouw wel toe aan het burgemeesterschap van Amsterdam? Welzijnsminister en Euro lijsttrekker Hedy d'Ancona, woonachtig binnen de grachtengordel, heeft op voor hand al 'nee' gezegd. Zonder haar lijkt het reservoir waaruit de PvdA een vrouw zou kunnen putten, wel heel erg leeg. Terwijl het toch zo mooi zou zijn: een vrouw in Amsterdam. Alles pleit ervoor en Amsterdammers vragen erom. Het beleid van het kabinet is gericht op'een gelijke ver tegenwoordiging van mannen en vrouwen in het openbaar bestuur. Zover is het nog lang niet. Ondanks een be hoorlijke toename van het aantal vrouwelij ke burgemeesters onderwijlen minister len Dales het zijn er nu 73 is dat nog steeds niet meer dan ruim tien procent. Vooral in middelgrote en grote gemeenten zijn vrouwelijke burgemeesters ernstig on dervertegenwoordigd. Van alle gemeenten met meer dan vijftigduizend inwoners wor den er slechts vijf (Haarlem, Velsen, Assen, Hilversum, Zaanstad) door vrouwen geleid. Sinds burgemeester Lien Vos van Utrecht is gaan rentenieren, zijn bovendien de vier grote steden in handen van mannen. Het kabinet streeft weliswaar naar honderd vrouwelijke burgemeesters eind 1995, maar nu al wordt toegegeven dat dit aantal zeker niet wordt gehaald. Compensatie daarvoor zou echter kunnen worden gevonden door juist in Nederlands grootste gemeente een vrouw te benoemen. Amsterdam zelf is er ook voor in. Bij gelijke geschiktheid verdient een vrouw de voor keur, vindt de Amsterdamse gemeenteraad. En tijdens een hoorzitting eerder deze week pleitte 52 procent van de Amsterdamse ii sprekers voor de benoeming van een Het lijkt daarbij vrijwel zeker dat de burgemeester weer een PvdA'er wordt, al mag D66 niet geheel worden uitgevlakt. Als deze partij de gemeenteraadsverkiezingen in de hoofdstad wint, kan het kabinet niet om D66 heen. Maar de Democraten heb ben op voorhand geen geschikte vrouw voor Amsterdam. De PvdA heeft dus niet Hedy d'Ancona, maar wie dan wel? In de Tweede-Kamer fractie van de PvdA zit onvoldoende vrou welijke ervaring en/of talent om deze zware post aan te kunnen. Jeltje van Nieuwenho- ven woont weliswaar in Amsterdam en is gepokt en gemazeld in de Tweede Kamer, maar is onmiskenbaar te licht. Dat zijn de andere vrouwelijke fractieleden (zoals Tine ke Netelenbos) zeer zeker ook. Het gemeentelijke en provinciale circuit dan? Helaas. De PvdA had vorig jaar al moeite genoeg om een vrouwelijke kandi daat te vinden voor het gouverneurschap van Drente: het werd de Noordhollandse gedeputeerde Margreet de Boer. Alleen al het feit dat ze nog maar net in Assen zit, is voldoende om haar voor Amsterdam af te schrijven. De vrouwelijke burgemeesters-top van de PvdA bestaat momenteel uit Hannie Bruin- sma-Kleiwegt (Zaanstad) en Elizabeth Schmitz (Haarlem). Prachtvrouwen onge twijfeld, maar geschikt om de ambtsketen van Amsterdam te dragen...? Nou nee. Blijven de volgende namen over: Sippie Langendijk, burgemeester van Leek, ooit genoemd voor Groningen en Nijmegen, vice-voorzitter van de kandidatencommis- sie van de PvdA. Alleen al vanwege de ziekte van haar man hoogstwaarschijnlijk niet in de markt. Bovendien bij talloze vacatures al te vaak genoemd, en zelf volstrekt on-Am- sterdams. Oud-staatssecretaris Elske ter Veld: reden bekend. Vooroud-partijvoorzit ter Marianne Sint, nu hoge ambtenaar op Binnenlandse Zaken, geldt hetzelfde na fietstocht in Toscane tijdens WAO-crisis. Oud-staatssecretaris Saskia Stuiveling, pro minent lid van de Rekenkamer. Niet niks. Toch wel erg lang buiten de openbaarheid geweest. Bovendien te Rotterdams: zij be kleedt daar nog steeds bestuursfuncties. Eveline Herfkens. Bewindvoerder bij de Wereldbank in Washington en ex-echtge- note van Ed van Thijn. Weet alles van ont wikkelingssamenwerking, maar niets van het gemeentelijke bestuurlijke ambacht., Dineke Mulock Houwer, directeur-generaal arbeidszaken op het ministerie van sociale zaken. Bij het publiek onbekend, maar ach ter de schermen een rijzende ster. Heeft al leen ervaring als ambtenaar, niet als be stuurder. Amsterdam zou voor haar wel een hele grote stap zijn. En verder? Niemand dus. Voor de zekerheid even gebeld met Mieke van der Burg, ka merlid en voorzitter van de Rooie Vrouwen. Zij zal ongetwijfeld een lijstje kanshebbers bij de partijtop hebben ingeleverd. Maar helaas, samen met andere Rooie Vrouwen is ze nog zoekende. Namen kan ze nog niet Zijn er wel geschikte vrouwen in de PvdA te vinden? „Uh, dat kan ik pas beoordelen als we verder hebben gepolst." En als dat geen succes oplevert? „Dat zou jammer zijn." Dan kan de PvdA dus geen vrouw leveren voor zo'n prachtpost als Amsterdam. „Dat zeg ik niet. Daar is het nog veel te vroeg De burgemeester van Amsterdam zal wel weer een man worden. Keus genoeg. De Ford Escort Van en Courier, nu ook standaard met airbag. De Ford Courier is uitgeroepen tot Bestelauto van het Jaar. En om het te vieren heeft-ie tijdelijk net als de Escort Van Celebration een heleboel gratis extra's ter waarde van f1000,-. Zou-ie dan toch nog te verbeteren zijn? Jawel hoor. Want de Courier en de Escort Van hebben als onderdeel van het Dynamic Safety Engineering systeem, naast talloze actieve en passieve veiligheids voorzieningen voortaan standaard een airbag in het stuurwiel. Courier Celebration vanaf f 16.690,-*. Leasepnjs vanaf f 599,-. Escort Van Celebration vanaf f 19.790,-*. Leaseprijs vanaf f 679,-. •Verkooppnp exd BTW en kosten njklaai maken Leasepnp excL BTW ruil operamna! lease door Prime Lease. «9 mncl 20000 km p j amsterdam» Het congres van D66 wil dat de Eerste Kamer blijft bestaan. Het gaat daarmee in tegen de wens van de partijleiding en keert zich af van het stokpaardje dat D66 al sinds jaar en dag berijdt. Met name D66-leider Van Mier- lo heeft zich altijd een fervent voorstander getoond van af schaffing van de Senaat. De uitspraak werd gisteren gedaan op de eerste dag van het verkiezingsberaad in Amster dam, waar D66 het programma en de definitieve kandidatenlijs ten voor Tweede Kamer en Eu ropees Parlement vaststelt. De partijleiding had voorgesteld om in het programma op te ne men dat op den duur opheffing van de Eerste Kamer het over wegen waard zou zijn. In het programma blijft wel gehandhaafd dat het bestaan van twee Kamers in de Staten Generaal een 'eigenaardigheid' is, maar 'nauwelijks valt te ver dedigen op grond van helder democratisch denken'. De partij vindt verder dat de Hoge Raad een oordeel moet kunnen vellen over door het parlement aange nomen wetten met het oog op grondwettelijke aspecten. Die keuze holt de huidige rol van de Eerste Kamer voor een niet on belangrijk deel uit. Strengere eisen bij afvloeiing van ouderen in de havens den haag anp Oudere werknemers in de Rotterdamse en Amster damse havens komen bij afvloeiing niet meer auto matisch in aanmerking voor een WW-uitkering. Evenmin kunnen zij er op voorhand vanuitgaan dat zij niet op hun uitkering wor den gekort. Dat heeft de bedrijfsvere niging Habivi gisteren be slist. Zij was door de Toe- zichtkamer van de Sociale- Verzekeringsraad op de vin gers getikt vanwege haar te ruimhartige beleid bij het toekennen van WW-uitke- ringen aan oudere havenar beiders. Vele honderden werknemers van 55 jaar en ouder verlaten de komende jaren 'vrijwillig' de haven met een aanvulling op hun WW. Het vertrek van al die ouderen is het gevolg van een sociaal plan tussen de vakbonden en de werkge vers in de haven. De Toe- zichtkamer had grote moei te met het beleid van de be drijfsvereniging, die er zon der noemenswaardige toet sing vanuit ging dat de be trokkenen 'niet verwijtbaar' werkloos waren en dus in aanmerking kwamen voor een WW-uitkering. Sinds de afschaffing van de zoge noemde ouderenrichtlijn door minister De Vries van sociale zaken mogen oude ren niet meer bij voorrang de laan worden uitge stuurd. Volgens J. van der Bijl, zegsman namens Habivi, heeft de bedrijfsvereniging zich de kritiek aangetrok ken. „De individuele beoor deling wordt aange scherpt", zei hij.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3