ZATER DAG S B JVO E G S E L Las Vegas gokt op het hele gezin ZATERDAG 5 FEBRUAR11994 Het beeld en het uitgaansleven v in al die vernieuwingen zijn casir blijven i Las Vegas veranderden sterk, maar 's en gokhallen een centrale plaats foto archief Las Vegas heefteen spectaculaire metamorfose ondergaan. Van een 'zondigoord' veranderde het in een van Amerika 's grootste toeristische attracties voor het hele gezin. Las Vegas wordt tegenwoordig in één adem genoemd met Disneyworld en de Universal Studios. Bijna de helft van de jaarlijks 22 miljoen bezoekers bestaat uit families met (kleine) kinderen. Maar hoe groot de veranderingen in Las Vegas ook zijn: het gokken blijft een centrale plaats innemen. De slopershamer maakte onlangs bijna onopgemerkt een einde aan de vervallen 'Oregon'-vleu- gel van het Flamingo Hotel in Las Vegas. En daarmee aan een stukje historie. Een van de luxueuze suites van het nu tot de Hilton- groep behorende glitterhotel gold immers een halve eeuw geleden als de verblijfplaats van Bugsy Siegel, de beruchte maffia-gang- Het 'Flamingo', naar de bijnaam van zijn vriendin Virginia Hill, was het eerste grote hotel-casino in Las Vegas, tot dan niet veel meer dan een slaperig woestijnstadje met een paar zilvermijnen, enkele goktenten en wat hoerenkasten. Maar Siegel stampte in 1945 een gokimperium uit de grond dat van Las Vegas in korte tijd een wereldwijd be rucht 'oord van verderf maakte. Sin City werd het al gauw genoemd, de stad der zonde, waar de maffia heerste en misdaad en prostitutie welig tierden. Tot ver in de jaren '70 hield die reputatie stand. Hoe wel het gokken inmiddels keurig legaal was geworden, had een bezoek aan de sterk ge groeide gokstad in de dorre woestijn van Ne vada toch nog altijd iets van het proeven van 'verboden vruchten'. Maar dat is veranderd. De sloop van het onderkomen van Bugsy Siegel kan worden gezien als de definitieve, symbolische afrekening met het misdadige verleden van de stad. 'Sin City' is niet meer. Het gokken is nu ook voor 'Jan en Truus Mo daal', die aan de roulette zitten terwijl hun kroost tussen de eenarmige bandieten krij gertje speelt of zich zonder pa en ma in de buurt elders vermaakt. En pa en ma hoeven zich geen zorgen te maken. Het misdaadcijfer is in tien jaar tijd gehalveerd. Het aantal moorden ligt op de helft van het Amerikaanse gemiddelde. Pros titutie is nagenoeg verbannen en casino's zijn in handen van eerbiedwaardige, beurs genoteerde hotelconcerns of van grote beleg gers. Het ene na het andere nieuwe hotel-ca sino wordt uit de grond gestampt. De bevolking is in twintig jaar tijd verdub beld tot 300.000, waarmee Las Vegas nu de snelstgroeiende stad van de VS is; na New York thans Amerika's grootste congresstad. Het beste bewijs voor de veranderde zeden is misschien wel dat de Amerikaanse baptisten enkele jaren geleden juist Las Vegas uitkozen om er hun jaarlijkse religieuze conferentie te houden. Het gokken staat er natuurlijk nog centraal, maar de casino-uitbaters hebben tijdig beseft dat het aantal Amerikanen (en jaarlijks ruim twee miljoen buitenlanders) dat tijd en geld zat heeft om alleen dóarvoor naar Las Vegas te vliegen niet meer zo groot is. „Vroeger kwam je hier alleen om te gokken en als je geen gokker was dan kwam je niet", zegt een hotelmanager. Pretparken Uit een onderzoek in 1992 bleek dat, on danks de 22 miljoen bezoekers per jaar, zes op de zeven Amerikanen nog nooit in Las Ve gas zijn geweest. Dat is een enorme markt, die met name bestaat uit jonge gezinnen met kinderen. De veranderingen in de look van Las Vegas zijn dan ook vooral op hen gericht. En tot nog toe met ongekend succes. Hotels met casino's zijn niet meer vol doende. Het ene na het andere casino breidt uit met een pretpark, waarin de kinderen be ziggehouden kunnen worden terwijl de ou ders hun vakantiegeld vergokken. Circus Cir cus zette in de jaren '70 de trend, door in een gokhal boven de gelukzoekers permanent trapezewerkers (met net), acrobaten en jong leurs actief te laten zijn. Maar dat is nu al kruimelwerk vergeleken bij de nieuwste attracties. Het vierduizend kamers grote Excalibur Hotel staat helemaal in het teken van de Europese Middeleeuwen. Het is gebouwd in de vorm van een kasteel, kwijtraken. Zij hopen juist dat de kleine gok kers daar de smaak zo te pakken krijgen, dat zij uiteindelijk voor het grotere werk - en de vele andere attracties - toch bereid,zijn op het vliegtuig te stappen. De casino-boom is vooral te danken aan een maas in de Amerikaanse wetgeving. Sinds 1986 zijn tientallen casino's verrezen in indiaanse reservaten. In dat jaar sprak het Amerikaanse opperste gerechthof uit dat die reservaten 'soevereine naties' waren, waar de civiele wetten van de Verenigde Staten - waaronder die op het gokken - niet langer van toepassing waren. De indianen mochten vanaf toen hun ei gen belastingen heffen maar ook casino's openen. Dat is daarna ook volop gebeurd. De casino's brengen tientallen miljoenen in de kas van de tot voor kort vaak straatarme in dianenstammen, die er nu scholen en zie kenhuizen mee bouwen en hun leden een toekomst kunnen bieden. „We nemen zo eindelijk terug wat ons ontstolen is", zeggen zij. Er zijn nu 65 indiaanse casino's in zeven tien staten die de indianen vorig jaar tesa- men 900 miljoen dollar opbrachten. Door hun speciale status hoeven de stammen bo vendien geen belastingen af te drageri over hun gokwinsten. De staten zagen zo handen vol geld 'verdwijnen'. De enige manier om ervan mee te profiteren was dan ook het le galiseren van het gokken. Ook buiten de indiaanse reservaten wer den daarna snel tientallen casino's geopend, onder meer op grote boten op de Mississippi. Vorig jaar werd daardoor al 29 miljard dollar vergokt, dat is evenveel als alle Amerikanen elk jaar uitgeven aan de tandarts of aan ma- ke-up en de fitness-rage. Ruim eenderde daarvan gaat in loterijen en lotto's, de rest in Onveranderd Had Las Vegas twintig jaar geleden nog het rijk alleen, nu verwerkt het nog 'slechts' een kwart van de nationale casino-omzet. Daar om moesten de bakens worden verzet naar de markt die de indiaanse en de 'rivierboot'- casino's lieten braakliggen: die van het ver tier voor het hele gezin. En daarvoor njoest Las Vegas voor eens en voor altijd van zijn slechte imago af. Maar veel is ook onveranderd gebleven. De tientallen trouwkapelletjes waar ook vorig jaar nog meer dan 158.000 'spoedhuwelijken' gesloten werden. En de optredens van grote sterren als Frank Sinatra, Barry Manilow of Barbra Streisand, welke laatste rond de jaar wisseling voor twee optredens in de gloed nieuwe 15.000 plaatsen tellende MGM-Arena maar liefst 20 miljoen dollar kreeg. Las Vegas is dan ook synoniem voor extra vagant. De opmerking van Steve Wynn van het Mirage dat 'Las Vegas een perfecte weer spiegeling is van Amerika', zegt daarom meer over Amerika dan over Las Vegas. In deze vi deomaatschappij moeten ook casinobazen de gekste capriolen uithalen om nog te boei en. Want met het echte Amerika hebben Middeleeuwse ridders, Egyptische farao's of Caraïbische zeeslagen natuurlijk weinig te maken. Spectaculaire ommekeer in de 'stad der zonde' Met deze onderneming begon de ommekeer in Las Vegas: 'Circus Circus'. Het zette de trend door in een speelhal, boven de gokkers, trapezewerkers, acrobaten en jongleurs te laten optreden. foto las vegas news bureau Een van de opvallende nieuwe attracties in Las Vegas: het Excalibur Hotel, gebouwd en opgezet in het teken van de Europese Middeleeuwen. Personeel in Middeleeuwse kledij en elk anderhalf uur een heus steekspel, uitgevoerd door Amerikanen... foto npa roland de bruin gauw een paar honderd. Samen verdienen al die casino's en pretpraken nu jaarlijks ruim acht miljard gulden. En het eind van de groei is nog niet in zicht. Hoewel alleen in 1993 al ruim tienduizend nieuwe hotelkamers aan het bestand van Las Vegas werden toege voegd, staan al nieuwe projecten op stapel, zoals een 3000 kamers tellend paleis in Chi nese stijl en een Hawaiaans hotel-annex- pretpark. Maar misschien wel de belangrijkste reden voor deze bouwexplosie is de veranderde houding van de Amerikaan tegenover gok ken. Tot niet zo heel lang geleden was het iets voor de happy few, of voor wie zwart geld wilde witten. Daar kwam bij dat gokken in het puriteinse Amerika bijna overal verboden was. Tot 1977 kon je alleen in Nevada (Las Vegas en Reno) legaal gokken. Dat jaar kreeg Las Vegas concurrentie van Atlantic City in New Jersey aan de oostkust, waar Donald Trump als eerste een nieuwe wet aangreep om een casino te openen. Maar Atlantic City lag ver genoeg weg om geen echte concurrent voor Las Vegas te zijn. Bo vendien werden de meeste gokhuizen in Las Vegas en Atlantic City al gauw beheerd door dezelfde casinobazen. Maar anno 1994 zijn er in de VS nog maar drie staten (Hawai, Idaho en Utah) waar gok ken verboden is. Loterijen - met jackpots die soms de 100 miljoen dollar overschrijden - schieten overal uit de grond. En bijna de helft van de staten heeft nu casino's die, hoewel uiteraard niet vergelijkbaar met die van Las Vegas, jaarlijks vele miljoenen Amerikanen loldcen. De grote gokconcerns in Las Vegas, Reno en Atlantic City willen die kleine casino's geen concurrenten noemen, ook al kunnen de Amerikanen nu dicht bij huis hun geld Naast het 'Middeleeuwse' Excalibur Hotel ligt het dertig verdiepingen tellende 'Luxor', uitge voerd als glazen Egyptische piramide. Met voor de deur een tien etages tellende grote sfynx. Het hotel ging vier maanden geleden open en kostte 375 miljoen dollar. foto reuter neal lauren compleet met kantelen. Binnen loopt het personeel rond in Middeleeuwse kledij en el ke anderhalf uur vindt in een grote hal een heus steekspel plaats. Door Amerikanen! Ernaast verrees vorig jaar het Luxor Hotel, een dertig verdiepingen hoge glazen 'Egypti sche' piramide met voor de deur een tien etages grote gele sfynx. In de piramide (met langs de schuine wanden 2600 kamers) kan men met een bootje een tocht over een 500 meter lange 'Nijl' maken, waar pseudo-ar- cheologen de reizigers vertellen over de schatten van het oude Egypte. De gokkasten, roulettes en pokertafels zijn bij binnenkomst aan het oog onttrokken. Die bevinden zich in de kelder van de piramide. De grote hal is echter vol met kinderen, die zich in een zeven etages hoge omgekeerde Segrt-piramide vermaken achter de meest fantastische videospelletjes van de gelijkna mige fabrikant. Volwassenen zijn in geen vel den of wegen te bekennen. Aan de overkant van de straat werd in de cember het MGM-Grand Hotel geopend, met 5009 kamers 's werelds grootste slaapfabriek. 'Ook hier voor de deur een gigantische gou den leeuw (het symbool van de Metro-Gold- wyn-Mayer-filmstudio's). Het gokken is hier niet weggemoffeld. Integendeel, de hele be nedenverdieping (vier voetbalvelden groot) is één gokparadijs. Maar naast het kolossale, 's avonds zacht groen verlichte, hotel is een veertien hectare groot pretpark aangelegd met attracties die zo uit Disneyworld weggelopen lijken. En een paar honderd meter verderop is voor het Tre asure Island Hotel zelfs een Caraïbisch eilan denrijkje nagebouwd, waar elke avond om het uur een heuse zeeslag met piraten wordt nagespeeld. En in de voortuin van het luxueuze Mirage Hotel braakt 's avonds elk uur gedurende een kwartier een tientallen meters hoge nepvul- kaan een stroom vurige neplava uit temidden van kolkende nep watervallen. Met gokken heeft het allemaal niets te maken, maar de elkaar momenteel in overtreffende trap op volgende kermisattracties zijn een trekpleis ter op zich geworden. Basis gebleven Toch waarschuwen veel casinobazen dat Las Vegas geen 'kinderstad' mag worden. „We bieden de volwassenen een vakantie waar kinderen ook van kunnen genieten maar niet andersom", zegt een van hen. Als de ouders die willen gokken weten dat hun kinderen - die dat tot hun 21ste niet mogen - ook wor den beziggehouden, zullen zij Las Vegas sneller in hun vakantieplannen opnemen. Het gokken is en blijft de basis. Daar ko men de miljarden vandaan, al blijkt dat de themaparken bij de casino's - met entreeprij zen van 30 tot 50 gulden - ook dik geld in het laatje brengen. „Ik wil geen speciaal kinder- ontwerp voor Las Vegas", zegt Steve Wynn, eigenaar van het Mirage en een handvol an dere topcasino's. „Het doel blijft voor mij pa „Veel mensen willen zichzelf niet als gok kers zien", meent Wynn, en daar spelen de casinobazen op in. „Zij willen eerst en vooral een leuke vakantie, en zeggen dan: ach, laat ik nu ik er toch ben maar een paar dollar in een machine gooien". En die paar dollar worden er volgens de statistieken dan al

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31