Vrije tijd Feestelijk met verf en folie Klein Stijlvol Op Engelse toer Milieu Krijgshaftig Spelletjes grote trekker in Las Vegas ZATERDAG 5 FEBRUAR11994 NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Tori Amos - Under the pink - WEA Ook op Under the pink van de Amerikaanse zangeres/pianiste Tori Amos dringen de vergelij kingen met Kate Bush zich op. Voor deze tweede CD geldt dit echter minder als een verwijt dan voor haar solo-debuut Little Earthquakes van twee jaar gele den. Op deze schijf liet Amos de buit van een overigens perfect uitgevoerde diefstal van het ge- dachtengoed van La Bush vast- leggen. Maar de voormalige hardrock- zangeres Amos blijkt wel dege lijk een avonturier. Ze speelt op Under the pink allesbehalve op safe en streeft Bush in bepaalde opzichten zelfs voorbij. De wat stijve Bush verschanst zich na zeven platen nog altijd in haar muzikale sprookjesbos met achter elke boom een ondoor grondelijk mysterie. De Britse heeft ook steeds meer muziek- computers en topmuzikanten nodig om haar ideëen te ver klanken. De klassiek geschoolde Amos kleedt haar muziek en zichzelf volledig uit op haar nieuwe al bum. Muzikaal gaat ze daarin het verst op het uiterst intieme Bells for her, waar ze de luiste raar in de houdgreep neemt met een betoverend stemgeluid, slechts begeleid door een krak kemikkig speeldoosje. Tekstueel is Icicle een lied over het span ningsveld tussen seks en religie, een mooi voorbeeld van de bij- j na confronterende manier I waarop Amos zich blootgeeft. For Absent Friends - Running in circles - SI Music Vijftig podia, drie CD's en zeven jaar muzikaal actief. Toch zijn de leden van de randstedelijke formatie For Absent Friends (FAF) nog altijd ongekroonde koningen van de vaderlandse symfonische rock. Zeker na be luistering van het voortreffelijke Running in circles mag dat ver bazingwekkend worden ge noemd. FAF doet namelijk niet onder voor het van een veelkop pige supportersschare verzeker de Britse Marillion, dat zelfs zonder de eigenzinnige zanger Fish van verkoopsuccessen is verzekerd. Echt pionierswerk verrichten de FAF'ers niet op Running in cir cles, maar in de symfonische rock is vakkundigheid van gro- r belang dan vernieuwings drang. In FAF zitten geen zwak ke plekken. De groep fabriceert liedjes met een kop en een staart en hoewel alle groepsle den veel ruimte krijgen voor hun partijen verzandt de mu ziek nooit in solistisch gepiel, ook niet tijdens het grappige in strumentaaltje, The Bald, The Fat The Ugly'. FAF probeert op Running in cir cles de aan symfonische rock in herente bombast te beteugelen door het veelvuldig gebruik van o veel mogelijk akoestische in strumenten. Ook dat pakt goed Toch een minpunt en dat betreft de wat zeurderige tek sten. De wereld staat in brand, ir bij FAF wordt uitgebreid stilgestaan bij elke stukgelopen erkering. WK DINGEN Henriëtte van der Hoeven JAZZ Spanish Fly - Rags to Britches - Knitting Factory Works/Semapho- Het trio Spanish Fly is een on gewone combinatie van instru mentalisten. Naast slide-gitaar- specialist David Tronzo en trompettist Steve Bernstein (ook op schuiftrompet, bugel en cornet) speelt tubaïst Marcus Rojas een centrale rol. De musi ci hebben met elkaar gemeen dat ze een bijzonder breed refe rentiekader van muzikale gelui den bezitten, van oude blues en traditionele jazz tot de nieuwste geluidseffecten. De werkwijze van de formatie is gebaseerd op de naadloze groepsimprovisatie waarbij het trio intuïtief van het ene naar het andere thema voortglijdt. Deze debuut-CD is dan ook het resultaat van snij den in vele uren live-optredens. Naast ongewoon spannende en inventieve versies van Hendrix' If 6 were 9 en Ellingtons Black Tan Fantasy, bestaat het meeste melodische materiaal uit toe vallig tot stand gekomen, vaak pakkende lijnen. Steve Bern stein blijkt evenals zijn partners niet alleen een uitstekend tech nicus te zijn, maar heeft ook de VIDEOSPELLEN Wouter Hendriks DOE-HET-ZELF Tapijt en vinyl strak en vast op de vloer Vloerbedekking behoort strak en vlak te lig gen, zonder zichtbare naden tussen aan sluitende banen. Dit bereik je door het ma teriaal over het gehele oppervlak te verlij- men. Maar dat is een heel karwei en kost veel lijm. Bovendien is het later lastig, soms zelf onmogelijk, om de vloerbedëkking op te nemen. Lukt dat wèl, dan is het vaak 'n heksentoer om do aangekoekte lijmresten te verwijderen. Tweezijdig kleefband biedt uitkomst. Bison heeft aan het assortiment twee van dergelij ke produkten toegevoegd, Vinyl-Tape en Tapijt-Tape. Het is flinterdun materiaal met een zeer hoge kleefkracht. Bij vervanging kun je de vloerbedekking moeiteloos opne men. Daarbij blijven nauwelijks lijmresten achter en als die er toch zijn, dan kun je ze met aceton verwijderen. De tapes zijn 5 cm breed en ze geven een royale overbrugging op aansluitende ba nen. Langs de kanten en op regelmatige af standen daartussen aangebracht (dit laatste is vooral bij vinyl van belang) geven ze een perfect oppervlak, zonder bobbels of op staande naden. De tapes moeten op een schone, droge on- dervloer worden aangebracht, je mag er niet met de vingers aankomen, enzovoorts. Maar dat staat allemaal duidelijk op de ver pakking. De tapes worden geleverd op rollen van tien meter. De adviesprijzen zijn: Tapijt-Tape 9,95 en Vinyl-Tape 14,95 per rol. HOBBY Versieringen met 'goud' en glimmende kleuren geven kleding iets feestelijks. De motieven op de kleding maak je met liquid beads press (vloeibare parels) en peel foil, een folie die in negen glanzende kleuren te koop is. Je brengt ze aan op een lijmlaag (li quid beads dimensional bond) -, afwerken met liquid beads sealer maakt het geheel ook wasbestendig. Het patroon breng je op de stof over met een disappearing pen, een paars of wit schrijvende stift. De lijnen die daarmee worden getrokken verdwijnen na verloop van tijd. Er zijn diverse mogelijkheden: met sjablonen werken of met strijkpatronen. Maar zelfontworpen motieven zijn natuur lijk wel het origineelst. Werkwijze De werkwijze is eenvoudig. Was het kle dingstuk voor, zonder wasverzachter, zodat het apprêt eruit verdwijnt. Strijk het goed glad. Span de stof om karton met zelfkle vende tape. Meet goed uit waar het patroon moet komen en breng dit aan met de stift. Teken het patroon over met de lijm. Houd het flesje hierbij verticaal, met de opening naar beneden, schud de inhoud in het tuitje en knijp er op een stuk keukenpapier een druppel uit. Houd de druk vast en trek de lijnen van het patroon over. Zorg ervoor dat de lijnen mooi strak en regelmatig zijn, 2 tot 3 mm dik. Oefen eerst op een proeflapje. Folie Laat dit 24 uur plat drogen. Niet met een föhn of ventilator werken. Na droging is de lijm transparant. Neem een stuk folie. Plaats de folie met de doffe kant op de lijm en wrijf deze goed aan. De randen kunnen met de nagel of een paperclip worden aan gedrukt. Trek de folie eraf. Als een gedeelte niet is overgekomen, duw dan opnieuw Controleer of alle lijm goed is bedekt met folie. Als de lijm niet genoeg meer plakt, breng je met een kwastje een nieuw, dun laagje aan. Werk de folie tenslotte af met foil sealer; breng dit aan met de applicator, op alle plaatsen waar folie zit. Deze sealer maakt de applicatie wasbestendig en het is noodzakelijk dat dit direct na het aanbren gen van de folie gebeurt. Na 24 uur Na 24 uur is het kledingstuk te dragen en na 72 uur kan het worden gewassen. Doe dit op de hand in koud water met een milde zeep. Vermijd wringen of uitrekken. Ge bruik ook geen strijkijzer op of bij het pa troon. Met liquid beads (vloeibare parels) kun je fraaie decoraties op de kleding, oorhangers, haarspelden, enzovoorts maken. Voor het maken van sieraden zijn basisvor men van kunststof heel geschikt. Ze worden bewerkt met liquid beads dimensiotial paint, een verf die, op de stof of op ander materiaal aangebracht, het effect van kralen of parels oplevert. Deze verf er is in 60 kleu- Voor het decoreren van sieraden maak je met de bijbehorende verf stipjes op regel matige afstanden, zodat een pareleffect ontstaat. Meer informatie: Jonco, 0104377722. De zonnebril voor deze zomer is klein, rond en van metaal, althans in de Vintage-lijn van Ray-Ban. Modellen die een beetje doen denken aan de jaren twintig, maar gemaakt met de techniek en materialen van nu. De brillen anno 1994 zijn vooral licht, door het gebruik van lichte materialen en een unieke ophanging (Deco-Metals). Het glas is namelijk maar op enkele plaatsen aan het frame vastgemaakt. Maar omdat niet iedereen van rond houdt, is er ook een serie met vierkante glazen, de Square Clubmaster. Ray-Bans zijn (de serie Innerview) te koop vanaf 180 gulden. Meer informatie: Bausch Lomb 023339179. Dit stijlvolle, tijdloze servies Spirit ontwierp de Amerikaanse Dorothy Hafner voor Rosenthal. Ook de versiering (het decor) is van haar hand, ze noemde het Signa. Een ontbijtbordje kost ƒ44,10. Meer informatie: 043431967. Landelijk, een tikje romantisch dan moet je bij de Britten zijn. Zij hebben alles bewaard wat wij zo'n tien, vijftien jaar geleden met een groots gebaar bij het groftoiil deponeerden, in de ban van het nieuwe design. En uit die 'voorraad' doen ze nu inspiratie op voor wat op het vasteland als 'typisch Engels' opgang maakt. Zoals deze patchwork quilts van Laura Ashley. Sommige zijn geborduurd andere geappliceerd in een overvloed aan kleuren, heel geschikt om de slaapkamer zo tegen het voorjaar een opfrisserje te geven. Meer informatie: 040563268. *4* r op de Het milieu, iedereen i: een of andere manier bezig. Wie de keuken gaat opknappen en milieuvriendelijk te werk wil gaan moet in de showrooms eens naar Ocriet- aanrechtbladen kijken. Die zijn, zo zegt de fabrikant, vervaardigd met milieuvriendelijke materialen. De bladen krassen niet, zijn vlek- en hittebestendig en slag en stootvast. Er zijn bijpassende achterwanden van dit materiaal. Meer informatie: Ocrietfabriek, Baarn te. 0215413641. In de ban van ridderspelen of een verzamelaar van oude wapens, dat breng je met deze speer-kapstokken (collectie Spinder) dan aardig tot uitdrukking. En met de strakke spiegel en het halkastje is het toch een heel eigentijds geheel. Meerinformatie:Perscentrum Woninginrichting, tel: 023341891. Een buitengewoon snelle of an derszins viruoze gitarist is Jim Hall nooit geweest. Wel staat hij bekend als een vindingrijke, melodische improvisator die op zijn sonore elektrische gitaar jazzreuzen als Sonny Rollins in spireerde. De laatste CD van Hall, samengesteld uit voorna melijk originals, is typerend voor het evenwichtige, ingeto gen en tegelijk zeer gevarieerde spel van de veteraan en krijgt door de keuze van zijn partners iets meer diepte dan je zou ver wachten. Geheel aan Hall ge waagd is namelijk de nog niet zo bekende pianist Larry Gol- dings die niet alleen de impro visaties van de leider aanvult, maar ook vaak zelf het muzikale heft in handen neemt. Een zelf de ritmische stabiliteit straalt bassist Steve LaSpina uit die ook de ruimte krijgt voor enkele korte en krachtige soli die op vallen door fraaie toonvorming. Een mooi voorbeeld van tech niek in dienst van harmonie en melodie. KV 16/2 Lilacs, op. 21/5 e.a - Niko lai Lugansky (piano) - Vanguard. De eerste maten van Rach- maninov's tweede sonate spre ken boekdelen: hier is een per soonlijkheid aan het woord. Ge zien het feit dat de Russische pianist Nikolai Lugansky pas 21 jaar oud is, mag dat verbazing wekken, maar het past heel wel bij een leerling van de vorig jaar overleden Tatjana Nikolajeva. In ons land is Lugansky al lang geen onbekende meer en zijn optreden in Amsterdam, dit weekeinde, is een gebeurtenis om naar uit te zien. Wat de CD betreft: heel boeiend zijn de verschillen met de opname uit 1985 van Hélène Grimaud, toen pas 17 jaar. De enorme verve van de Fran^aise zou ik niet meer willen missen, maar het leeftijdsverschil ten tijde van de opname kan verklaren dat Lu gansky iets bedachtzamer over komt. Zijn CD, gevarieerder van samenstelling, is minder vol van klank," maar toch blijft het op merkelijk dat zo'n jonge solist de spanning een uur lang op hetzelfde peil houdt. Mozart - Symfonie nr. 26 34; Beethoven - Symfonie nr. 2 3; Schubert - Symfonie nr. 8; Tsjaik- ovski - Symfonie nr. 6; Strauss - Tod und Verklarung -Concertge bouworkest o.l.v. Eduard van Bei- npm, Karl Böhm, Paul van Kem pen, Kirill Kondrashin, Pierre Monteux, George Szell - Philips. In de serie The Early Years kwam Philips met zeven bijzon dere opnamen (3 CD's) van het Concertgebouworkest uit de ja ren 1951-1979 met dirigenten die in de historie van het orkest een grote rol hebben vervuld. Böhm dirigeert Strauss en Mo zart (26), Szell Mozart (34), Van Kempen Tsjaikovski en Van Bei- num de Tweede van Beethoven. Fraaie uitvoeringen die naar verhouding nog heel goed klin ken, maar de hoogtepunten zijn de onvoltooide van Schubert onder Monteux (diens laatste opname met het CO, na zijn dood als In Memoriam uitge bracht op een elpee die tevens repetitiefragmenten bevatte) en een zinderende Eroica onder Kondrashin. PK Een keer per jaar staat de Amerikaan se gokstad Las Vegas in het teken van de consumenten elektronica; zeg maar alles waar een stekker aan zit en wat voor privé-gebruik is bestemd. Nu gaat het in de audio- en video-we reld al een hele tijd slecht, maar het zogenoemde home entertainment steekt fors de kop op. Het moet leuker thuis. Dat was dit jaar eigenlijk het hoofdthema van de Consumer Elec tronic Show (CES) in Las Vegas. Home entertainment (een goed Ne derlands woord is er eigenlijk niet voor, 'thuis vermaak' komt er het dichtst bij) was de grote trekker van de beurs. Exponenten van deze ra zendsnel groeiende markt zijn (in volgorde) Nintendo, Sega en Philips. De eerste twee zijn geheel gespeciali seerd in videospellen met een geza menlijke omzet van een paar miljard dollar. Philips is weliswaar ook een fiks bedrijf, maar een beginner op het gebied van home entertainment met CD-i, het interactieve op CD's geba seerde systeem. Spelletjes Liefst drie complete hallen waren in gericht voor de spelletjes-industrie. Home entertainment. De liefhebber gaat mooie tijden tegemoet. Nog even en hij hoeft de deur niet meer uit voor vertier. De elektronica-indu- strie richt zich meer en meer op de consument die thuis wat actie wil. Daarbij worden alle registers openge trokken. Interactieve games, virtual reality, noem maar op. Vrijwel alles kan, alles is mogelijk. Naast Nintendo, Sega, Philips en de reguliere spelfabrikanten beginnen zich steeds meer derden met de busi ness te bemoeien. Zo vindt men dat Vliegen, golfen of een tegenstander buiten gevecht stellen, het is allemaal 'net echt'. FOTO PR het mogelijk moet zijn echt met spel len mee te doen. Sega bijvoorbeeld toonde de Activator. Dit is een soort hoepel, voorzien van infra-rood oog jes die je op de grond voor de TV legt en aansluit op de Sega spelcomputer. Je stopt er een spelletje in dat ge schikt is voor gebruik met die Activa- toren je doet daarwerkelijk mee. De speler wordt als het ware een van de poppetjes op het scherm. Geeft de spejer een schop, dan schopt het poppetje op de TV ook. Hetzelfde geldt voor slaan en andere zaken die de bedoeling hebben de TV-tegen- stander uit te schakelen. Het zal dui delijk zijn dat het hier om een vecht spel gaat. Het principe is heel aardig. Vooral ook omdat je de klappen van de tegenstander niet voelt. Wie ook deze sensatie wil meemaken kan terecht bij een piepklein bedrijf uit New York. Deze firma brengt een soort vest op de markt. Wie dat aan trekt en een stomp in de maag krijgt van de TV-tegenstander, voelt die klap ook echt. Gelukkig kun je de kracht van de te ontvangen klap zelf regelen. Hole in one Ook aardig is elektronisch golf. Je sluit een apparaatje aan op je Sega-spel- computer, start een golfprogramma en met de elektronische joystick sla je je bal. Net echt. Het wisselen van clubs doe je met een knopje. De hole in one blijft gelukkig net zo moeilijk als in het echt. Hordes mensen trok ook de com putergitaar. Deze high-tech versie van het bekende instrument kan op de spelcomputer worden aangeslo ten. Je kunt dan kiezen welke popster je wilt zijn, waar je wilt optreden en met wie. Als alles naar wens is inge vuld, start er een CD-ROM (Een CD waarop naast geluid ook bewegende videobeelden en teksten staan) en voordat je het weet ben je de grote ster van Wembley. De meeste noviteiten waren te vin den bij Sega. Het lijkt wel of de men sen van Nintendo een beetje op hun lauweren rusten. Weliswaar was hun stand groter, maar de echte actie kwam van de grote concurrent. Het enige bijzondere dat Nintendo liet zien was een voorproefje van een nieuwe spelcomputer die in de loop van 1995 op de markt moet ko men. Dit wordt een zogenoemde 64- bit machine (de huidige generatie is 16 bit) waarbij onwaarschijnlijke gra-. phics mogelijk zijn. Het gaat er dan allemaal wel heel echt uitzien. Hiertoe heeft Nintendo een overeenkomst gesloten met het bedrijf Silicon Graphics. Nu zal die naam de leek weinig zeggen, maar als je weet dat dit bedrijf de computers leverde voor de dino-animaties in Ju rassic Park, mag je hiervan wel het een en ander verwachten. Daar staat tegenover dat Atari al zo'n 64-bit spelcomputer op de markt heeft. In Amerika gaan die dingen als warme broodjes over de toonbank. Naar verwachting zal deze machine Van Atari (zo'nrtien jaar geleden de uitvinder van het videospel) rond mei van dit jaar ook in Nederland te koop zijn. beschikking over een rijke fan tasie en een aanpassingsvermo gen, zodat de diversiteit aan klanken op deze CD pas na vele malen luisteren op zijn waarde beoordeeld kan worden. Een van de beste CD's van het afge lopenjaar. Jim Hall - Something Special - Li melight/Polygram

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27