Toerisme Caribbean, huilen in Acquoy Lachen in the ZATERDAG 5 FEBRUAR11993 Fietspaden-net Tussen 1988 en 1992 is in Ne derland het fietspadennet met 5.500 kilometer uitgebreid. Dat blijkt uit het jaarverslag 1992 van het Landelijk Fiets- platform. Stopte het aantal ki lometers aan fietspaden in 1988 nog bij 117.386; eind no- fors uitgebreid vember was dat opgelopen tot 122.695. In die getallen zijn niet alleen vrijliggende fietspa den opgenomen, maar ook stads- en plattelandswegen en onverharde wegen. Die laatste categorie liet als enige een da ling zien (1.000 kilometer). REISBERICHTEN Beurs over kampeerboeren De Stichting Vrije Recreatie is de boer opge gaan teneinde informatie te geven over kamperen bij agrariërs. Na Akersloot (29 ja nuari) organiseren de kampeerboeren van daag (5 februari) in Eindhoven (motel, Aal- sterweg) een vakantiebeurs. Volgende week is sportcomplex Merwestein in Nieuwegein aan de beurt en een week later (zaterdag 19 februari) het Verkeerspark in Assen. Ope ningstijden: van 10.00 tot 16.00 uur. Op de beurzen wordt bezoekers informatie ver strekt over de kampeermogelijkheden op zo'n duizend Nederlandse boerderijen. Die landelijke vorm van kamperen beperkt zich overigens niet tot Nederland. Ook in Frank rijk, Duitsland, België, Polen, Hongarije, En geland, Spanje en Portugal zijn er veel mo gelijkheden. De adressen zijn op de beurs verkrijgbaar. Info: SVR, Broekseweg 75-77, 4231 VD Meerkerk, telefoon 01837-2741. De grote klok In de toren van de Oude Kerk van Barne- veld hangt sinds 1927 een klokkenspel, dat op vaste tijden wordt bespeeld. Omdat maar weinig mensen weten hoe de beiaard te werk gaat en hoe het carillon in elkaar zit, organiseert het Veluws Museum Nairac de tentoonstelling 'Als de grote klok luidt'. De expositie biedt een kijkje achter de scher men. Op een zogeheten oefenklavier, waar de beiaardier thuis zijn melodieën op oe fent, kunnen bezoekers zelf proberen een melodie te spelen. Aan de hand van een to renuurwerk, klokketoren en stormklok wordt uitleg gegeven over uurwerken en het luiden van klokken. Speciale aandacht is er voor de grootste klok uit de toren van de Oude Kerk: een reus van 1300 kilo. Ook het gieten van torenklokken komt aan bod. 'Als de grote klok luidt' duurt tot en met 12 Sagenroute te boek De sagen- en legendenroute vormde een van de hoogtepunten van het Vertelfestival '94 dat eind januari in Nijmegen werd geor ganiseerd. Studenten namen bezoekers mee naar allerlei geheimzinnige lokaties en verhaalden daar over komische, bloedstol lende en huiveringwekkende gebeurtenis sen uit de geschiedenis van Nijmegen. De verhalen van de sagen- en legendenroute 1993 zijn nu uitgebracht in boekvorm en op twee cassettes, onder de titel 'Van horen zeggen'. Prijs respectievelijk 14,95 en 19,95. Te koop via het Stedelijke Cultureel Overleg in Nijmegen, telefoon 080-273655. ANWB-brochures Bij de ANWB zijn drie brochures versche nen met als onderwerpen: 1) Fietsverhuur, 2) Vaarjachtverhuur en 3) Caravan- en Tentverhuur. In de folders zijn per pro vincie namen en adressen opgenomen van de verhuurders die door de ANWB zijn erkend. Dit houdt in dat de grootste bond van Nederland genoemde bedrijven regel matig onderwerpt aan een kritische inspec tie waarbij onder meer wordt gekeken naar de toestand van het materiaal, de accom modatie en het gebruikte huurcontract. Alle folders zijn gratis verkrigbaar bij de ANWB- kan toren. ten*.. i mt 'W l'9'i '■'n. Waddenbiljet Het vorig jaar geïntroduceerde NS-Wad denbiljet (met een enkel kaartje per trein en boot naar een van de vier Friese waddenei landen) is uitgebreid met een fietsverhuur- arrangement. Waddenbiljet-reizigers kun nen voortaan op Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog met korting (tussen de 10 en 15 procent) een fiets hu ren. Het Waddenbiljet wordt door de Spoorwegen 'een schot in de roos ge noemd'. Vorig jaar maakten 22.000 reizigers gebruik van hel speciale ticket. Texel, en dan speciaal de rederij TESO, doet nog al tijd niet mee. Tulp in 'Bethlehem' Vandaag, 5 februari begint ii is in Bethlehem' te Gorinchem een van de vele tupltentoonstellingen die in 1994 in Nederland zullen worden gehouden. De ex positie duurt tot 15 mei en is vrij naar Gertrude Stein 'Een tulp is een tulp is een tulp' genoemd. Ondertitel: 'De verza meling van een tulpomaan'. De tentoon stelling toont kunst- en gebruiksvoorwer pen rondom het thema tulp uit de verza meling van Cees Noordermeer uit Hille- gom. Info: Museum 'Dit is in Bethlehem', Gast huisstraat 25, Gorinchem, telefoon 01830- 32821. Van ruilen komt huilen. Zo soms ook bij huisruil, de mogelijkheid om via een bemiddelingsbureau het eigen huis voor een vakantie te ruilen met een huis ergens anders op de wereld. Wij wilden wel naar het Caribische eiland Nevis, tweelingzusje van St. Kitts. Zij wilden wel naar een aardig boerderijtje aan de Lingedijk in het Betuwedorp met de onuit sprekelijke naam Acquoy ('dicht bij natuurgebie den, veel recreatiemogelijkheden, pittoreske omge ving'). Wij ruilden en zij huilden (achteraf)- Wij hadden veel plezier op het reggae-eiland. We logeerden in het prachtige houten huis van de fa milie 'Gimly', genoemd naar de opmerkelijke hond die ze bleken te hebben. Veranda rondom, eigen strand, een hoog Bounty-gehalte. Na veelvuldig te lefonisch overleg was het volgende geregeld: zij zouden in Nederland worden opgehaald door vrienden die ze ook wegwijs zouden maken in ons huis. Wij werden op Nevis van de boot gehaald door hun vriend, een oudere man die op de afge sproken dag uren tevergeefs op de pier wachtte ter wijl wij ons op het plaatselijke vliegveld afvroegen waar hij bleef. We ontmoetten elkaar uren later bij het schitterend gelegen ruilhuis. Zo erg 'aan zee' hadden we nog nooit gezeten, het was geweldig. Daar was ook Gimly, de vuilnisbakhond die ons kwispelend tegemoet kwam en hevig aan ons snuf felde. Ook liepen er nog wat door ons te verzorgen katten rond in een tuin ter grootte van een voetbal veld, dat we af en toe moesten besproeien. Ook maakten we kennis met een lokale schoonmaakster die elke ochtend om half acht ongevraagd binnen kwam en meteen de radio op Caribisch volume aanzette. Dat was ze zo gewend. Het huis swingde meteen. Maar: lekker rustig? Ingesust door het tropische ge luid van boomkikkers? Gewekt door het doffe getik van landkrabben-pootjes? Het was allemaal wat ka- kofonischer. Dus je spreekt het gedierte eens toe, vraagt de schoonmaakster of ze alsjeblieft later wil komen en laat haar weten dat ze heus niet elke dag het hele huis hoeft te stofzuigen omdat we dat best zelf willen doen. Het hielp maar een beetje. Gimly bleek een racistische hond. Voor Gimly was elke neger, behalve de schoonmaakster, verdacht. Hij blafte alleen naar hen, verjoeg ze zelfs van het strand. Tegenover ons gedroeg hij zich voorbeeldig, alsof we elkaar al jaren kenden. Roken wij anders? Had hij slechte ervaringen? Het was gênant als hij weer achter iemand op het strand aanging terwijl wij op de veranda rondscharrelden. Soms doken we net op tijd weg achter een krant: die hond hoort niet bij ons. Carnaval en de viering van de status van Onafhan kelijkheid van Nevis/St. Kitts naderden en dat bete kende, inclusief weekend, vierdagen feest. De avond ervo'or brak door een storm de electriciteits- mast verderop af. Daardoor begaf de enorme diep- vrieskist met dure Franse kazen, vlees, vis en ande re voorraden het (de Gimly's dreven een avond per week een exclusief huiskamer-restaurant). Een lod derig persoon van de electriciteitsmaatschappij ad viseerde om over een dag of vier maar weer eens te rug te bellen, iedereen was nu toch al dronken. Een vriend van de Gimly's kreeg uiteindelijk het nood- aggregaat aangezwengeld, maar echt koud was het toen allang niet meer in de vriezer. We snorkelden, harpoeneerden veel smakelijke tro pische vissen (behalve de héle mooie), spraken op het kerkhof met de weduwnaar die elke dag met zijn mango-etende hond, peinzend over het leven, in zijn voorgegraven graf ging zitten. Zijn vrouw lag er al begraven en zij zouden, dat wist hij zeker, daar bóven weer bij elkaar komen. Hij was nog nooit van zijn eiland af geweest waarvoor zou hij en had compleet vrede met het leven en de naderende dood. Het kabbelende tempo was als balsem voor onze gestresste Westerse ziel. Op de dag van de terugreis kwam daar even een deuk in. Half vijf 's ochtends in de rij voor kaartjes voor de boot naar St. Kitts vanwaar het vliegtuig vertrok. Bij de twee vóór ons klonk het: 'Boat full'. Vliegtuig naar Europa? 'We're sorry', don't worry'. Grote glimlach. Er volgde een run op een verderop aangemeerd ba- nanenbootje met manshoge gasflessen, kakelende kippen, manden met bananen, zakken ongeregeld. Een grote glimlachende neger: "Where you from? Sorry, not possible. You take the next plane'. Ge schreeuw, geduw, perspectiefrijke chaos, koffers ge woon in de boot gesmeten en ineens konden we wel mee. De glimlach van de grote neger was on veranderd. Aan de rastavlechtjes van een man vlak naast ons ontstegen kruidige luchten. Urenlang zaten we met de kont geklemd op het stalen omhulsel van een gasfles en halverwege de vaart scheurden we langs de uitpuilende passagiersboot. Erg? Ach! Onze ruilfamilie had in Nederland vier weken regen ge had, in onze auto had ze een deuk gereden en 'ne ver, never again'zouden zij terugkeren naar dat land 'waar alle steden op elkaar lijken'. Lichte stijging zomervakanties Het aantal vakanties van vijf dagen of langer door Nederlanders zal dit jaar met enkele procenten stijgen tot ruim zventien miljoen. Dat verwacht de ANWB. Iets meer dan 55 procent van die vakanties zal worden door gebracht in het buitenland. Het aantal korte vakanties buiten Nederland zal ook dit jaar weer licht stijgen tot ongeveer 2,25 miljoen. Ze zullen voor ongeveer 85 procent worden doorgebracht in België, Luxemburg, Duits land en Frankrijk. Frankrijk blijft volgens de ANWB het be langrijkste vakantieland voor de Nederlan der. De interesse voor Duitsland en Oosten rijk zal zich stabiliseren. Beide blijven met een aandeel van zo'n 10 procent populaire landen. Het vasteland van Spanje zal na een aantal mindere jaren weer meer door Hol landers worden bezocht. Dat heeft onder meer te maken met de devaluatie van de peseta en het slechte zomerweer van 1993 in Nederland. Turkije, Groot-Brittannië, Ier land, Hongarije en Tsjechië zijn vakantiebe stemmingen die dit jaar waarschijnlijk eveneens meer Nederlanders zullen kunnen begroeten. Het belangrijkste vervoermiddel voor de buitenlandse vakantie zal in 1994 met ruim 60 procent nog steeds de auto zijn. Het aan tal vliegvakanties zal zich dit jaar herstellen. Aan de wandel met ThemTours ThemaTours uit Utrecht organiseert sinds enige jaren wandelreizen waarin zowel cul tuur als natuur een belangrijke plaats inne men. Onder leiding van deskundigen, zoals kunsthistorici, archeologen en biologen, wordt aan de hand van een bepaald thema een wandeling gemaakt, die meerdere da gen duurt. Zo kan er dit jaar worden inge schreven voor tochten die titels dragen als 'In de voetsporen van Franciscus van Assisi' en 'Vincent van Gogh achterna'. Voorproef jes van dergelijke reizen vormen de diale zingen die door ThemaTours in het hele land worden georganiseerd. Op dinsdag 8 februari is er een in het Stadscafé, aan de Zijlstraat in Haarlem. Cultuurhistorica en reisleidster Yvonne Nieuwenhuijs belicht aan de hand van dia's de wandeling die het thema 'Rooms Rome, Machtige Kunst' met zich meevoert. De avond begint om 19.30 Info: ThemaTours in Utrecht, telefoon 030-730608. Opknapbeurt Gaasperplas Groengebied Amstelland geeft het park ten noorden van de Gaasperplas een face lift. Dat meldt het blad SR Aktueel. De kosten worden geraamd op 700.000 gulden. Het re creatiegebied werd in 1982 aangelegd voor de Floriade. Rosarium en heidetuin zullen worden opgeknapt en azalea's moeten plaats maken voor rhododendrons. Weinig gebruikte paden verdwijnen en klinkerweg getjes zullen deels worden vervangen door asfalt- en schelppaden. Ook wordt het sluis jescomplex in de waterspeelplaats hersteld. Record-aantal toeristen naar Israël In 1993 bezochten 1.942.600 toeristen Is raël, een record. Van dit aantal was 60 pro cent afkomstig uit Europa en 29 procent uit Amerika. Vanuit Nederland reisden 57.000 bezoekers naar het Heilige Land. Van alle overnachtingen werd 33 procent geboekt in Jeruzalem en 14 procent in Eilat. Het centrum van Dublin telt ruim duizend pubs. Bij mooi weer, muziek op straat. heeft op Londen, zijn de soepe ler openingstijden van de pubs (geen middagsluiting). De in woners van Dublin zijn trots op hun kroegen, die ze ook meer als een soort huiskamer zien. De Ieren zijn een lyrisch volk en in elk café hangt dan ook wel een gitaar of staat een piano, zodat de clientèle op elk ge wenst moment in muziek en gezang kan losbarsten. Wie niet de tijd of gelegenheid heeft op deze spontaniteit te wachten, kan een van de vele gelegenhe den uitzoeken waar dat wordt georganiseerd. Alleen op zondag morgen is Dublin saai. De meeste mu sea gaan op zondag pas om twee uur open. Wat de toerist niet alleen gelegen heid geeft om uit te uitslapen, maar ook tot het veroberen van een 'full Irish breakfast'. Zo'n ontbijt van het type cholesterol-bom waar je een goed deel van de dag mee toekunt. Wie het ingrediënten lijstje even doorneemt, begrijpt waarom veel Ierse eetgelegen- heden de leuze voeren 'hele dag ontbijt': gebakken eieren, spek, bloedworst, tomaten, champig nons en naar keuze ge bakken aardappelen of witte bonen in tomatensaus. Dit weg gewerkt met sloten sterke thee met melk en aangevuld met ge roosterd brood en grof bruin- brood met roomboter. Eet u vooral op uw gemak! Info: Iers Nationaal Bureau voor Toerisme, Leidsestraat 32, 1017 PB Amsterdam, tele foon 020-6223101. De restaurateur van de National Gallery van Ierland, Sergio Be- nedetti, was in augustus 1990 bezig met een inventarisatie van de schilderijen in het Jezuï- tenklooster in de Ierse hoofd stad Dublin. In de eetzaal trof hij een groot donker schilderij aan. Onder de dikke laag aange koekt vuil zag hij iets dat zijn hart sneller deed kloppen. Zou het een Caravaggio (1573-1610) kunnen zijn? Het bleek inderdaad de 'verdwenen' Cara vaggio te zijn, die in 1921 op een veiling voor acht pond van de hand was gegaan. Daarna was het schilderij (De gevan genneming van Christus) spoorloos geraakt, tot een arts het eind jaren twin tig aan de Jezuïten moet hebben geschonken. De waarde wordt nu geschat tussen 75 en 150 miljoen gulden. Dat is pas van kitsch naar kunst! De National Gallery waar het meesterwerk nu hangt is slechts één van de aantrekkelij ke culturele uitstapjes die in Dublin mogelijk zijn. De Ierse hoofdstad raakt bij toeristen steeds meer in trek. Londen, Pa rijs en Rome zijn vanouds de drie belangrijkste steden in Eu ropa, maar Dublin begint op te rukken en is inmiddels popu lairder dan Amsterdam. Gewelddadig Dublin lijkt vanuit Nederland ver weg te liggen, helemaal ach ter Engeland. Maar de vliegtijd is slechts iets meer dan een uur. blin als toeristenstad nigt een aantal aantrekke lijke dingen: zowel de lief hebber van cultuur als van ge zellig winkelen komt aan bod. Er zijn prachtige kathedralen (St. Patrick's, Christchurch) en net zoals de rest van Ierland staat Dublin stijf van de verwij zingen naar z'n (meestal) ge welddadige geschiedenis. Ver der kun je er goed en goedkoop eten en drinken. Dublin is een studentenstad en dat zorgt voor een groot aanbod in de lage prijscategorie. Dublin is bepaald geen kleine stad. Als het omliggende ge bied wordt meegere kend, wonen er ruim één miljoen mensen. De binnenstad, waar zich bijna alle attrac ties bevinden, is evenwel zo compact dat alles goed beloop- baar is. Prettige bijkomstigheid is dat de meeste van Dublins duizend pubs zich in dit gebied bevinden. Cultureel is Dublin een veelzij dige stad. In het Dublin Writers Museum, maar ook op andere plaatsen, wordt veel aandacht besteed aan de drie Nobelprijs winnaars die de stad heeft voortgebracht: Bernard Shaw, W.B. Yeats en Samuel Beckett. En natuurlijk wordt James Joyce niet vergeten. Er is zelfs een lite raire kroegentocht uitgezet a la Ulysses. Ook veel verwijzingen naar moderne cultuur. Dublin is tenslotte de stad van de pop muziek. U2, Sinéad O'Connor, Dublin is bij toeristen populairder dan Amsterdam. Dat blijkt uit de re sultaten van een kortgeleden gehou den onderzoek. De Ierse hoofdstad prijkt op het staatje op de vierde plaats achter Parijs, Londen en Ro me. Ongetwijfeld is die hoge notering het gevolg van het bezoek dat vooral Amerikaanse Ieren aan hun 'roots' brengen. Maar toch... Schets van een 'veelzijdige stad'. Van Morrison - maar enkele van die voorkomen Rock 'n' Stroll-wan- die de VW door Du- uitgezet. biedt Dublin een brede keuze van grote wa renhuizen tot kleine winkeltjes. Er zijn twee gebieden waar alle categorieën sterk vertegenwoor digd zijn: rond Graftonstreet, vlakbij Trinity Uni versity (en dus wat deftiger) en rond O'Connell street, waar er het er alleen al vanwege de vele straathandelaren minder stijf aan toe gaat. Vooral in de week einden, komen vanuit heel Ierland mensen naar Dublin die iets willen bijverdienen met de ver koop van aanstekers, chocola, groente en fruit en prullaria. Vanaf een handkar of het on derstel van een oude kinderwa gen worden de spullen ver kocht, wat een heel levendig straatbeeld geeft. Typisch Ierse soevenirs zijn: ge breide (Arran) truien, kristal uit Waterford en sieraden met Kel tische symbolen. Een krat van het donkere Guinness bier zul len maar weinigen mee willen nemen, maar misschien wel een fles Ierse whiskey, van mer ken die nauwelijks of niet in Nederland verkrijgbaar zijn (Bushmills, John Power). Wat Dublin in ieder geval vóór

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 26