'Ik zal niet als 'Eddie the Eagle' neerstorten' Sport 'Walk-over' Oegstgeest Dutch Open in Noordwijkerhout: een zeer sterk deelnemersveld CHTERLIJN JJ ZATERDAG 5 FEBRUARI 1994 23 SCOREBORD PRIJSVRAGEN VOETBAL TENNIS TAFELTENNIS SCHAAKMEDEWERKER De promotieklasse van de Leid- se schaakcompetitie maakt zich op voor twee spannende slo- tronden. LSG 4, AAS en als mo gelijk lachende derde Oegst geest 1 zitten daarbij op het vin kentouw voor de titel. De vijfde ronde werd door LSG 4 en Oegstgeest moeiteloos geklaard, terwijl verwacht mag worden dat AAS weinig problemen met Philidor 3 zal hebben. LSG 4 handhaafde zich als koploper door Alphen 1 met 51/2-21/2 opzij te schuiven. De Alphenaren hielpen hun eigen kansen in feite al om zeep, toen Martin van Gils niet kwam op dagen voor zijn partij tegen Ruud Dobbelaar en Adinda Koster overtuigend van Mark Petrelli won. Weliswaar leken diverse andere spelers de Al- phense trein nog terug op de rails te kunnen zetten, maar dit pakte niet als zodanig uit. LS- G-ers Geralt Seridjn en Albert Termeulen sloegen namelijk te gen Dienard van der Laan en Herbert Passenier uit mindere posities hard terug en wonnen alsnog: 4-0. Een remise tussen Martin Vlasveld en Jan-Dick Verdel stelde vervolgens de winst voor de thuisclub veilig. Alphens kopman Erik Coppool- se deed daarop nog wel dat wat de stelling deed verwachten, door Jan-Aart van der Steen klop geven. Zwaarbevochten re mises in de partijen Christel van der Vorst-Hans Altona en Erik van der Marel-Dennis Helven- steijn bepaalden de eindstand op 51/2-21/2 voor LSG 3. Oegstgeest had een 'walk- -over' bij Katwijk. Alleen inval ler Dubbeldam en Michiel van der Plas konden op enig voor deel bogen, maar bleven ten slotte op remise steken tegen Oegstgeestenaren Ed Noordijk en Arthur van der Spek. Frans Vreugdehil opende goed tegen Ed Wagemans, maar zag zich spoedig alsnog door zijn oppo nent overrompeld. In de top rolden Jop Delemarre, Joop Pi ket en Nebosja Nikolic pro bleemloos over respectievelijk Theo Goudriaan, Guidi van de Bent en Jan Hellenberg heen. Gert Koelewijn negeerde, de be denkelijke teamsituatie in ogen schouw nemend, een remise aanbod van Rob Veenhuijsen en kreeg onmiddellijk lid op stuk. Piet Barendse sneuvelde als laatste Katwijker in een ge ruisloos treffen met Wim Vol ders: 1-7. Freestyle-springer Michiel de Ruiter naar Olympische Spelen Rust zou hem, vooral geestelijk, goed doen, bekent Mi chiel de Ruiter. De week voorafgaande aan de Olympi sche Spelen staat dan ook al maanden in zijn agenda aangekruist. Niet omdat het er dan om gaat spannen, of omdat hij zijn koffer ruim op tijd moet inpakken, nee, de freestyle-springer zal komende week nuttig besteden. Tuurlijk, drie tot vier uur 'droogtrainen' op de trampoline en er tussendoor wat rek- en strekoefeningen staan ook op het programma. Maar, de ideale voorbereiding voor de Bussumse ski-acrobaat bestaat toch vooral uit genie ten van het leven van alle dag. Op stap met zijn vrouw, ex-hockeyster Margriet Zegers en de drie kids. „Winkelen in het dorp. Of gewoon lekker thuis, wat bijkletsen met de benen op de bank". Want, daar kwam het de voorbije, hectische maanden nooit van. De 29-jarige Bussumer is juist terug uit de ijzige kou van het Canadese Le Relais, waar hij middels de zevende plek in de aldaar gehouden wereldbeker wedstrijd, olympische kwalifica tie afdwong. Op het nippertje. Het is al maandagnacht, maar De Ruiter - inmiddels 36 uur klaarwakker, terwijl hij de nacht ervoor vanwege de spanning ook al deels heeft doorwaakt - maakt nog wel tijd voor een in terview. Ruimschoots zelfs. De volgende dag reist hij, in de vroege morgen, alweer af naar het Franse ski-oord La Clusaz. Daar vindt vrijdag zijn laatste serieuze test voor Lillehammer plaats. Volgende week neemt De Ruiter, na acht maanden 'ja gen', eindelijk eventjes gas te rug, om vervolgens in Noorwe gen aan zijn laatste klus te be ginnen. Gekkenhuis „Margriet (die overigens in 1984 met goud terugkwam uit Los Angeles, red.) had me gewaar schuwd. Ik vond het soms zo stil. Stond, buiten mijn gezin gerekend, alleen in mijn streven om de Spelen te halen. Tenmin ste, dat dacht ik weieens. Nu het ticket eenmaal daar is, merk je pas hoe iedereen meeleeft. Er komt nogal wat op je af. Neem alleen de pers. Radio, tv, kran ten, iedereen en alles duikt er op. Echt, een gekkenhuis. Heel leuk, maar ik verheug me nu al op volgende week". En de week daarop. Want, Lillehammer het olympisch vuur wordt ontsto ken, zal De Ruiter - die zich half december nog ernstig blesseer de en zijn droom daardoor bij na zag vervliegen - er toch bij zijn. Net als in 1992, in Albert- ville, waar hij twaalfde werd. Toen was freestyle-springen slechts een demonstratiesport. „Ik voel het verschil. Het mo ment dat ik me kwalificeerde- ...de beleving, zoveel mooier, intenser. Echt, iets waanzinnigs. Ik sta er bovendien veel beter voor dan in '92. Toen kwam ik ook terug van een blessure, sprong ik met een kniebrace. Maar nu heb ik stukken harder getraind, zijn mijn sprongen veel beter. Ik ben er negen maanden full-time mee bezig geweest. Als mijn bekken, dat nu voor 98 procent hersteld is, zich ook goed houdt, moet het mogelijk zijn daar te vlammen". Zijn wilskracht, zo zegt hij zelf, bracht hem zover. „En, de hulp van bondsarts Peter Ver gouwen en fysiotherapeut Jules Alberga". Een zware val in de training, vlak voor wedstrijden in Piancavallo, bracht dat twee tal ongewild in beeld. „Ik ben, na die smak, nog even in Italië gebleven. Dacht dat het wel over zou gaan. Vergouwen, een geweldige vent trouwens, was echt woest, toen ik hem een week later toch maar opzocht. Mijn bekken, is van elkaar ge weest, bleek daardoor heel in stabiel. Bovendien waren mijn buikspieren ernstig beschadigd. Normaal gesproken duurt her stel een jaar. Maar, ik moest en Freestyle-springer Michiel De Ruiter: „Ik sta er veel beter voor dan in '92.' zou naar de Spelen gaan. De li miet halen. In mei had ik mijn blik al op oneindig gezet, mijn verstand bij wijze van spreken op nul. Ik wilde niet van mijn koers afwijken", aldus De Rui ter, die zichzelf kan bedruipen door 's zomers in heel Europa demonstraties op een water schans te geven en bovendien 's winters financiële steun krijgt van NOC*NSF en het Volvo Olympic Fund van de Neder landse Ski Vereniging. Moed en vertrouwen De Ruiter miste noodgedwon gen drie wereldbekerwedstrij den. Bracht dagenlang in be handelkamers op Papendal door. „Twijfel? Ja die was er wel. Maar, ik heb van dag tot dag ge leefd. En, iedere dag ging het beter, dus dat gaf absoluut moed en vertrouwen. Toen ik eenmaal weer voorzichtig op de trampoline kon springen, was ik al zielsgelukkig", glimlacht de Bussumer, die voor hij in 1984 met freestyle-springen begon overigens al vijfvoudig Neder lands kampioen trampoline springen was. De Ruiter wilde echter te vlug te veel. „In Breckenridge, half januari, was ik er weer bij. Maar, alleen in de training. Ik miste de kracht. Bovendien kreeg mijn bekken daar in Ame rika weer een fikse tik. Stom. Ei gen schuld ook. Een week later, in Lake Placid, ging ik er voor, maar zat er niet meer in dan de negentiende plaats". Wat De Ruiter restte was een tweetal kansen om te voldoen aan de olympische eis: een plek bij de eerste acht in een wereldbeker wedstrijd. „Ik maak me nu niet meer druk om die eis. Maar, ei genlijk was het zot. De bobbers mochten op het EK bij de eerste twintig eindigen. Dat is wel wat anders. Ik moest me bewijzen in een veld van 58 springers uit 21 landen, waarbij de verschil len minimaal zijn". Dat bleek in Le Relais. Met acht puntjes meer, het verschil tussen een 'prima' en een 'goe de' landing, was De Ruiter tweede geweest. Dat geeft hoop voor Lillehammer, waar de wind (hoogstwaarschijnlijk) het springen van drievoudige saltd's met een dito aantal schroeven zal bemoeilijken. „Ik ben er zelf nog niet eerder geweest, maar van andere springers die er zijn wezen kijken, hoor ik dat het er altijd waait. Een venijnig wind je. Maar, ik zal er niet neerstor ten als een 'Eddie the Eagle'. Ik sta echt mijn mannetje in Lille hammer". SPORT OP TV 10.00-10.30 EURO: Olympi 10.30-12.30 EURO: Zaterdc reldbeker vrouwen Super Gv, Nevada (Spanje). 10.45-13 30 Did 1: Sport ex Nevada), skièn (Wereldbeker 12.30-13.30 EURO: Boksen. (Schotland-Engeland vanuit Murraybelc 13.30-14.30eEUR03 Skién/wereldbeke (Duitsland). 14.00-18.00 Super: Sport. Tokyo, halve finales. 14.45-16.20 RAI UNO: Sabato Sport. 17 OO-iaOO EURO :SPkiën- hoogtepunt 17.30-18.02 Did 1: Sportschau. 18 00-20.00 EURO: Tennis; ATP-toern 18.05-18 40 RTL 5: Sport- voetbal, aar 18.38-18.48 Ned 2: Sport]ournaal. 18.45-19.10 RTL+: Sport. 19 10-19.50 Did 1: Sportschau. 22.30-23.10 BRT 1: Sport 0| 2I0O-OO OO EURO: Golf-Jo 08.30,09 00 EURO: Aerobics. 09.50-11.00 Did 1: Sport extra: beker-slalom mannen vanuit Gar 11.00-12 00 EURO: Skiën: wer (Duitsland). 11.30-13.00 Ned 2: TV-sport. wen slalom vanuit de Sierra Nev, 12.30-13.15 BRT 1: Sportmidd 12.45-14.00 Did 1: Sport extra: Sport drieli IJfespeedwi 0.15 Ned 3-Stuc trijd PSV-Ajax. 5: Sport: voetbé ngelse competi Sportschau. 20.00-22.00 EURO: Schaatsen: WK 20.30-20.40 RAI UNO: Sport. 22.45-22 50 Did 2^portamSonnta 4.15-18.00 RAI UNO: C 4.30-16.00 EURO: Ten l: Sport. Phuket (Thailan Super: Sports. 00.00-01.30 EURO: Ten 01.05-02.30 BBC 2: Snc 13.00-14.00 EURO: Autc iy3S07°14.599Ned 1: Stuc 17.00-17.15 Did 2: Sport H 17.00-18.30 BBC 2: Snc Hedges masters toernooi van 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 20 00-2T00 EURO: IJ^peedway*! 5: Sportnie' D: Boks 3: Sporl 22.30-22.55 BRT l .-Spor Grootste indoor-evenement darts in Europa door: Gert-Jan Onvlee NOORDWIJKERHOUT» Sporthal de Schelft in Noordwij kerhout is dit weekeinde het de cor van de 'Dutch Open Darts'. In totaal 1730 spelers en speel sters strijden, verdeeld over twee wedstrijddagen, om de open Nederlandse titels. Zowel in het enkelspel (de singles) als in het dubbelspel (koppels). Het toernooi, dat onder (wed strijdleiding staat van Maarten J. Porsch, is het grootste indoor- evenement dat in Europa wordt verspeeld. Er wordt op 120 ba nen gegooid volgens een knock out-systeem. Bij verlies ligt de darter eruit. Wie wint gaat door. Hard, maar eerlijk. „We organiseren in feite vier verschillende toernooien", legt Porsch het systeem van het toernooi uit, dat officieel voor de 16e keer wordt georgani seerd. „Zowel bij de vrouwen als de mannen wordt een single- en een koppel-toernooi gespeeld. Zaterdag zijn de dub bels actief, een dag later de singles." Grand Slam Op de kalender van de Neder landse Darts Federatie (NDF) is het evenement, met een eerste prijs van 3500 gulden, veruit het belangrijkste. Het toernooi, ver gelijkbaar met een Grand Slam in de tennissport, is met name interessant voor de echte top pers. Mannen als Mike Gregory, Dave Askew; Sean Palfrey, Kevin Painter (allen Engeland), Mag nus Caris en Stefan Nagy (Zwe den) komen naar Noordwijker hout omdat er punten te verdie nen vallen voor de wereldrang lijst. Daarnaast neemt de BDO- ranking, de Engelse ranglijst, de resultaten in de rangschikking mée. „In principe kan iedereen meedoen", verklaart Maarten J. Porsch deels het grote aantal in schrijvingen. „Het deelnemers veld ziet er sterk uit. Alleen al omdat er van de beste twintig darters van de wereld, volgens de world-ranking, zestien aan wezig zijn. Het complete Engel se team heeft zich ingeschre ven. Evenals de Nederlandse se- lectie." Visuni-problemen Met als belangrijkste namen: Raymond - 'Barney'- Barneveld, Bert Vlaardingerbroek (vorig jaar nog halve finalist) en Rol and Scholten. Voor het eerst sinds vier jaar blijven de Russen weg uit Noordwijkerhout. Vi sum-problemen houden de darters in eigen land. Daar staat wel de komst van 120 regionale darters tegenover. Jos Tibosch heeft zich ingeschreven, net als Gary Hurst, Ahkian Chow en Jeroen Peggeman. Vandaag en morgen wordt er vanaf 10.00 uur 's morgens ge gooid. Het klapstuk, de man- nen-sij)gle-finale, staat zondag avond omstreeks 19.00 uur ge pland. bij Quick Boys zo'n beetje de eerste. Maar ook Wil Henskens (direct weg bij De Sleutels) en Loek Helder (aan het eind van het jaar vertrekkend bij SJZ) moch ten er qua snelheid zijn. Ruim vóór de kerst namen zij hun plaats in de trainerscarrousel in. En ontmoetten daar al snel ook mannen als Ruud Bröring (die door FC Lisse werd ingewisseld) en Freek Rienks, die zich door Quick Boys gepasseerd voelde. Met het jaar wordt de draaimo len eerder in werking gesteld. De tijd dat pas in mei en juni de trainers-overschrijvingen be kend werden, ligt ver achter ons. Dat is mij bekend. Maar toch. Het kan ook te veel van het snelle worden. De vorige week door Wilhelmus verras send aan de kant geschoven Ruud de Groot weet dat eind ja nuari rijkelijk laat is om nog succesvol aan de speurtocht naar een nieuwe club te begin nen. 'Alle zichzelf respecterende verenigingen zijn voor volgend seizoen bijna al voorzien', zo stelt hij. Het lijkt wel alsof oefenmeesters tegenwoordig direct na het te kenen van een contract al op zoek moeten gaan naar een ver eniging voor het seizoen erna. Een ongezonde situatie, die naar alle waarschijnlijkheid nooit meer terug te draaien zal zijn. Ook een verordening van de KNVB dat trainers en (nieu we) clubs - ik zeg maar wat - pas in mei zaken mogen gaan doen, zal z'n uitwerking onge twijfeld missen. Kijk maar naar de wielersport. Daar is een der gelijke regel al sinds jaar en dag ingesteld. Maar de contractbe sprekingen worden wel degelijk voor of tijdens de Tour al ge voerd. Alleen worden er officieel geen handtekeningen gezet. Nee, het kwaad is al geschied, we zullen nu en in de toekomst met de gevolgen moeten leren leven. Op de blaren moeten zit ten. Blaren? Ja, dat vind ik wel. Neem nu de eerste klasse A van het zaterdagvoetbal. Wedstrij den tussen FC Lisse en Noord- wijk (Bröring nu, Bröring straks) en Kozakken Boys en Quick 3oys (Van der Zee straks, van der Zee nu) hebben er toch een extra-dimensie bijgekregen. Alle betrokkenen zullen onge twijfeld volhouden dat er in de ze gevallen geen sprake is van competitievervalsing. 'Volgend seizoen is volgend seizoen. Daar hebben we nu niets mee te maken.' En ik acht de betrok ken oefenmeesters hoog genoeg om daar ook van uit te gaan. Maar dat neemt niet weg dat de situatie de geloofwaardigeheid van het geheel bepaald niet ten goede komt. en tennisbal kan lelijk t hard aankomen en in de buurt van de ogen knap veel schade aanrichten. Met voetbal kan ook van alles gebeuren. Als volleyballer kan je je been heel lelijk breken bij een verkeerde landing. En zo zijn er bij nog veel meer sporten aan merkingen en kanttekeningen te maken. Elk spelletje herbergt een zeker risico, zoals ook het lappen van ramen en het over steken van de straat niet immer zonder gevaar is. Een ongeluk zit in een klein hoekje en harten bebben nu eenmaal de onheb belijke eigenschap een keer met kloppen te stoppen. Het is een van de weinige zekerheden in dit leven. Maar: er zijn tot sporten gewor den spelletjes die een aantoon baar hoger ingebouwd risico kennen. Balsporten als hockey, bonkbal en cricket. Wielrennen, gemotoriseerde sporten, vecht sporten - je mag er als beoefe naar van uit gaan dat het een keertje goed fout gaat. Een zekerheid die je ook hebt bij een aantal wintersporten. Stuurfouten bijvoorbeeld, zijn al beel wat bobbers fataal gewor den. En afgelopen weekeinde werd eveneens weer eens dui delijk dat een afdaling op ski's zeer zeker niet van risico's ont bloot is. De Oostenrijkse Ulrike Maier verongelukte zaterdag in (ïarmisch l,artenkirchen tijdens een wereldbekerafdaling. Het was het veertiende ongeval met dodelijke afloop bij het alpine-skiën sinds 1959. Iets minder dan één per twee jaar, voldoende om van enige struc tuur te kunnen spreken. Zeker als (het lijkt wel luchtvaart) het aantal bijna-fatale crashes in de rekensom wordt betrokken. Met andere woorden: deelne men aan een serieuze afdaling betekent serieuze risico's lopen. Zoals auto- en motorcoureurs in nog extremere mate in races starten met de wetenschap dat het hun laatste kan zijn, weten ook de ski-toppers dat. Ze ver dienen daar ook naar. Het on geluk met Ulrike Maier was (hoe triest ook) niets meer en niets minder dan een bedrijfs ongeval. De wedstrijd werd na de fatale val ook gewoon voort gezet, hoewel de organisatie op de hoogte moet zijn geweest van de emst van de zaak. Dat Ulrikes vriend Hubert Sch- weighofer heeft aangekondigd de verantwoordelijken achter de organisatie aan te klagen we gens dood door schuld, past dan ook geheel niet in het ver haal. Vraag het ski-superstar Al berto Tomba maar. Aan afdalin gen is hij, op verzoek van zijn moeder, nog nooit begonnen en na één Super-G hield hij ook dat onderdeel voor gezien, 'want dat is net een afdaling, maar dan met een nog mindere beveiliging.' Tomba beperkt zich derhalve tot de slalom, haalt daarin aardigësnelheden, maar heeft de te lopen risico's heel redelijk bepèrkt. Het zijn afwegingen die elke sportman of sportvrouw vooraf kan maken en veelal ook maakt. En vriend Schweighofer die nu een claim van zestien miljoen gulden overweegt, weet als geen ander dat ook Ulrike Maier (die afgelopen zaterdag nog met succes bij de organisatie aan drong een aantal veiligheids maatregelen door te voeren) be wust voor de afdaling en bijbe horende risico's had gekozen. Op zich klopt dat 'dood door schuld' wel. Maar we hebben het dan - hoe zuur dat ook mo ge klinken - wel voor een groot deel over 'eigen schuld'.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23