Sport Rampzalig begin Mirjam Hooman Peter Blangé zit met Parma in de zorgen FIS wil snelheid beperken Mascotte kan KNVB veel geld gaan kosten Squashteam Alphen 'degradeert' Hillegom ZATERDAG 5 FEBRUARI 1994 Darts 3 Het 'Dutch Open J Darts' dat dit week einde in Noordwijkerhout wordt verspeeld kent een sterke bezetting. Verkerk is Van den Berg weer de baas almere» Martin Verkerk bleef Martijn van den Berg tijdens de Nederlandse tenniskampioenschappen voor spelers t/m zestien jaar opnieuw de baas. In Almere werd het 6-3, 6-0 voor Verkerk. Ook Jolanda Mens kwam de eerste ronde door. Tienjarige Bart van Delft struikelde in dat eerste deel. De in de categorie t/m twaalf jaar spelende Rijnkanter ging eervol met 4-6 in de derde set onderuit tegen de papieren nummer twee. Bowlingtoernooi in Alphen alphen aan den run» In het Alphense Bowlinghuis aan de Sport- laan wordt dit weekeinde het Goedhart-Bouwhuis bowling-toer nooi gehouden. Een groot aantal deelnemers uit de landelijkse subtop verschijnt aan de start. De halve finales hebben zondag avond om 18.00 uur plaats. De eindstrijd begint een uur later. De eerste plaats wordt op dit moment bezet door Herman Roedoe. De Leidenaar bowlde een hoogste game van 266. Suttorp blijft bij DOSR roelofarendsveen Het bestuur van DOSR heeft het contract met Rob Suttorp met een jaar verlengd. Suttorp is nu aan zijn tweede seizoen bezig bij de voetbalclub uit Roelofarendsveen. Ook de contracten met de jeugdtrainers Cor den Daas en Eugène Veil- brief zijn verlengd. Den Daas is tevens benoemd tot directeur van de jeugdafdeling van DOSR. DOCOS legde Wil Henskens vast als trainer voor de B-selectie. Scherpenzeel weg bij Ter Leede sassenheim Ter Leede moet op zoek naar een nieuwe trainer voor de voetballende vrouwen. Trainster Carla Scherpenzeel heeft het bestuur van de Sassenheimse zaterdagclub laten weten niet door te willen gaan. Scherpenzeel is bezig aan haar eerste bij de club die in de hoofdklasse zaterdag uitkomt. Boogert wacht ontmoeting met Graf tokyo» Kristie Boogert heeft zich geplaatst voor de halve finales van het tennistoernooi in Tokyo, waarin ze uitkomt tegen Steffi Graf. Na haar verrassende zege op Jana Novotna uit Tsjechië won Boogert gisteren simpel van de 31-jarige Pam Shriver uit de Verenigde Staten: 6-1 6-4. Maradona mag Argentinië niet uit buenos aires Diego Maradona mag voorlopig Argentinië niet verlaten. Een Argentijnse rechter heeft de voormalige vedette tot nader order een uitreisverbod opgelegd. Pas als het juridische onderzoek naar een schietpartij, afgelopen woensdag op het landgoed van Maradona, volledig is afgerond, wordt de status van de international opnieuw bekeken. Hij moet zich op last van de rechter dinsdag bij het gerechtshof in Mercedes, veertig kilo meter van Buenos Aires, melden voor verhoor. De huidige ver blijfplaats van Maradona is onb'ekend. Hij ontvluchtte donder dag zijn huis in Buenos Aires, verborgen in een autobusje. Ook Bettine Vriesekoop matig van start in Top Twaalf arezzo bouke nielsen npa-verslaggever Voor Mirjam Hooman had de Top Twaalf niet rampzaliger kunnen beginnen. Maar zij to verde na een dubbele nederlaag nog een glimlach op haar ge zicht, terwijl Bettine Vriesekoop met slechts één verliespartij eerst wat verbitterd voor zich uit bleef turen. Maar uiteinde lijk brak ook bij haar een glim lach door. „Weet je, ik baal zo enorm van mezelf', zei ze later. „Want ik bracht mezelf onnodig in problemen". Ze doelde daarmee op de ne derlaag die ze in de openings partij tegen Bulatova leed. „Ik speelde zo dom", veroordeelde ze zichzelf, nadat ze in de derde game een 19-16 voorsprong weggaf. „Ik had toen door moe ten trekken, maar ging schui ven. Die Bulatova verleidt je op zo'n moment. Ze is zo slim, zo sluw, je stinkt er steeds weer Woedend Woedend beende Vriesekoop richting uitgang na de 3-1 ne derlaag tegen de voormalige Russische: kwaad op zichzelf en kwaad op alles wat haar voor de voeten liep. Slechts in één game wist ze de voorsprbng tot het einde uit te bouwen, de andere drie games liet ze door de vin gers glippen. Stom gespeeld, zo oordeelden ook haar technische raadgevers Tigerman en Vlieg. Vriesekoop trachtte met stop- ballen het spel van Bulatova te ontregelen, maar juist de voor malige Russische superstoor zender kwam daardoor in haar element. En zo gebeurde wat Vriese koop vooraf al had gevreesd. Verliezen van de tot Italiaanse genaturaliseerde Bulatova en vervolgens ook nog moeten spelen tegen verdedigsters als de Duitse Chinese Schöpp en de Engelse Lomas (vandaag): wat je noemt een lekkere start. Maar ze herstelde zich tegen Schöpp. Ze bleef koel en gedul dig en toen openbaarde zich ook haar topvorm. Zoals ge woonlijk was haar preparatie perfect, maar is het altijd weer de vraag hoe ze de stress ver draagt. De zege op Schöpp ver schafte haar weer enig zelfver trouwen en enige rust. Met Guerguletsjeva, Lomas en Bade- scu voor de boeg heeft ze nog volop kansen, maar met drie verdedigsters in deze poule is het een heuse loterij. Snel Het verhaal van Hooman was - snel verteld. Met privé-coach Frits Kantebeen op de tribune, hetgeen in de praktijk beteken de dat hij op 1 meter 42 van het centrecourt zat en dus kon coachen als altijd (Kantebeen: „Het klinkt misschien gek, maar ik heb nog nooit zo lekker geze ten als hier want nu hoefde ik eens niet op eieren te lopen"), was ze eerst tegen Struse en vervolgens tegen Batorfi kans loos. Van beide opponenten won ze onlangs nog in de Bun- desliga, maar in een te hoog tempo met te weinig variatie wilde ze nu die stunt herhalen. Ze kwam er geen moment aan te pas en daarom was het verwonderlijk dat zowel Kante been als Hooman naderhand tevredenheid predikte. „Het is nu het zevende Top Twaalftoer- nooi van Mirjam en één keer in Den Bosch heeft ze een uit schieter naar boven gehad", re De coaching-op-afstand v i Frits Kantebeen baatte niet. Mirjam Hooman startte de Top-12 slecht. ARCHIEFFOTO anp fereerde Kantebeen aan de eindzege die Hooman toen rea liseerde. „Al die andere toer nooien was het de eerste rondes huilen met de pet op en kwam ze tot misschien dertig procent van haar niveau. Nu kwam ze in elk geval nog tot een procent of tachtig". Kantebeen zei dan ook dat het resultaat in Arezzo daarom voor één keer wat minder zwaar telde. En Hooman voegde eraan toe dat de voorbereiding de af gelopen week enigszins door kruist werd. Bijna had Kante been niet mee gekund naar Ita lië, omdat zijn vrouw bij een ongeluk beide benen brak. Hooman: „Het is niet lekker voorbereiden als er steeds twij fel is of je coach wel mee kan. Zoiets speelt toch een rol en bo vendien leef je met haar mee". Toer is Dat Hooman op bijna normale wijze door Kantebeen kon wor den gecoacht, was chef d'equi- pe Carel Deken niet ontgaan. Maar hij wilde daar verder niet op ingaan. „Kantebeen is voor mij een toerist", zei hij. „Hier kan hij toevallig coachen, maar op een ander toernooi is die ruimte er weer niet. Wat telt is dat Kantebeen vorig jaar in de ploeg een stoorzender was en dat willen we niet weer. Daar om zit hij nu niet bij de ploeg". Cruijff vindt 'Barca' niet meer de beste Barcelona is niet meer de beste voetbalploeg van Span je. Dat is de mening van trai ner Johan Cruijff. die rea geerde op de uitschakeling gisteren in het nationale be kertoernooi door tweedeklas ser Betis Sevilla. Bij de Spaanse voetbalfans die weinig ophebben met de traditionele grootheden Real Madrid en Barcelona speelt het leedvermaak op. Real op eigen veld uitgeschakeld door met 0-3 te verliezen van Tenerife en met acht man te eindigen: Barcelona dat thuis met 0-1 onderuit gaat tegen het kleine Betis. Cruijff. de laatste drie sei zoenen kampioen met Bar celona: „We zijn niet langer de beste ploeg. Ik betwist niet de kwaliteit van Barca, wel het huidige rendement. Ik weet heel goed wanneer op honderd of tachtig pro cent van het kunnen wordt gespeeld. Ik hoop mij te ver gissen. maar weet dat ik ge lijk heb. Ik ben niet degene die Barcelona extra moet motiveren. Dat zijn de profs zelf. Het gaat niet aan doel man Busquets de schuld te geven van de nederlaag. Het zijn de zogenaamde groten die in 180 minuten geen en kel doelpunt maakten tegen Betis." Sommige Spaanse kranten rakelen een anekdote op. die dateert van na de eerste wed strijd in Sevilla. die eindigde in 0-0. Toen een lokale ver slaggever vroeg hoe groot Cruijff de kans inschatte dat Betis de halve finales zou be reiken. antwoordde de Ne derlander: „Ik geloof dat je nu niet serieus bent." Het dodelijke ongeval van de Oostenrijkse skister Ulrike Mai- er heeft de wereld-skibond (FIS) aan het denken gezet. Voorzit ter Mare Hodler verklaarde gis teren in Lillehammer dat zijn organisatie studeert op maatre gelen om de snelheid te beper ken. Ulrike Maier brak afgelopen zaterdag in Garmisch-Parten - kirchen haar nek toen zij na een val tegen een paal van de tijd waarneming botste. De voorzit ter van de organisatie van die wereldbeker skiwedstrijd in Garmisch-Partenkirchen is in middels met de dood bedreigd. De woordvoerder van de wed strijdleiding maakte gisteren bekend dat bij het secretariaat telefonische dreigementen wa ren geuit aan het adres van Hu- bert Ostler, de eerste man van het evenement. De dreigemen ten hadden Ostler, in het dage lijks leven architect, niet per soonlijk bereikt. De politie is in gelicht. Ook de Oostenrijker Kurt Hoch. voorzitter van de af deling wedstrijdsport voor vrou wen van de Internationale Ski Federatie, heeft dreigementen ontvangen. Hij heeft inmiddels om politie-bescherming voor hem en zijn gezin gevraagd. Het gebruik van de mascotte Dutcliy door de KNVB tijdens de wereldkampioenschappen voetbal in de Verenigde Staten gaat de voetbalbond waar schijnlijk een fo» bedrag kos ten. De inkoopkoopcombinatie Scapino in Assen, in Nederland goed voor meer dan honderd kleding- en schoenenwinkels, heeft al jaren het sportmerk Dutchy in haar kledinglijn opge nomen. Het bedrijf is nu in on derhandeling met de KNVB over de exclusieve levering van kledingstukken als petjes en t- shirts. Hiermee wil Scapino ge noegdoening krijgen voor het feit dat de Nederlandse voetbal bond voor en tijdens de WK de naam üutchy gebruikt voor haarWK-mascotte. Met de introductie van de mascotte Dutchy lijkt de KNVB een grote blunder te hebben be gaan. Eerst was er commotie over de naam. die in de VS zo wel 'Nederlander' als 'Duitser' betekent. En nu ontstaat op schudding over de merknaam. Dutchy is een niet zo gelukkige keuze. Scapino-directeur E. Spetter zegt 'sportminded' te zijn, maar wil tegelijkertijd niet het on rechtmatige gebruik van de naam Dutchy door derden aan vaarden. „We zijn in gesprek met de KNVB en hopen op een overeenkomst die voor beide partijen aanvaardbaar is", aldus Spetter. „Aan ons zal het niet liggen." Het bedrag dat gemoeid is met de levering van diverse arti kelen zal in de miljoenen gul dens lopen. Ieder kledingstuk zal worden bedrukt met het beeldmerk Dutclty en worden gefabriceerd door Scapino, de eigenaar van de naam Dutchy. De KNVB is door het gebruik van de naam Dutchy gebonden aan een leverancier (Scapino) die nu een sterke onderhande lingspositie inneemt. Tenzij in Zeist wordt besloten de naam van de WK-mascotte te wijzi gen. Dit lijkt echter onwaar schijnlijk. De gedachte achter de officiële mascotte - een voet ballende leeuw - was de mer chandising van supportersarti kelen te beschermen. In het ge val van Dutchy was de naam reeds beschermd door Scapino. KNVB-woordvoerder Ger Stolk wilde vanochtend niet in gaan op de inhoudelijke kant van de zaak. „We zijn in gesprek met Scapino. We hebben afge sproken niet naar buiten te tre den met mededelingen zolang de onderhandelingen duren. Zou ik dat wel doen. dan schend ik afspraken." De KNVB ontkent contractueel gebonden te zijn aan een andere leveran cier dan Scapino. Óp de vraag of de KNVB ten tijde van de introductie van de WK-mascotte niet op de hoogte was van het beslaan van het sportmerk Dutchy. wenst Stolk geen antwoord te geven. Zodra beide partijen tot een akkoord zijn gekomen, zullen de KNVB en Scapino het een en ander toelichten. Lotto-Benelux, de officiële kledingsponsor van de KNVB, was vandaag niet bereikbaar voor commentaar. Mogelijk wordt Ix>tto door de misser van de KNVB benadeeld. leiden frank bonte squashmedewerker De squash-vrouwen van Alphen hebben in de eerste divisie met 5-0 gewonnen mededegradatie kandidaat Hillegom en dat be tekent dat Hillegom praktisch al is gedegradeerd. Wie de ploeg uit Hillegom zal volgen op de terugtocht naar de tweede divi sie zal moeten worden uitge maakt tussen LSRC en Alphen. De Leidse ploeg heeft het twij felachtige voordeel van de thuishaven voor deze wedstrijd. Alphen heeft de winst overigens niet cadeau gekregen al doet het resultaat vermoeden dat het op voorhand een gelopen koers Ingrid Merkenhof leek in de vierde game, 9-7, 7-9,9-5 nog te zullen verzanden in een vijfde game. Net op tijd hervond zij haar concentratie en won nipt met 10-8. Sanny Bombeeck, An drea Steffes en Angelique Koomen hadden geen proble men al verspeelde Angelique Kooemen nog een game alvo rens de vierde game zondef puntverlies op haar naam te brengen: 9-4,9-5,5-9,9-0. In de tweede divisie was Hil legom 2 geen partij voor Dekker Squasfi, 0-5. Maddy Asselbergs die op de vierde plaats speelde was in drie sets klaar met A. Pesschier (9-1, 9-4. 9-6) maar Frieda Juray en Carla van der Berg dienden wel op hun tellen te passen. Frieda won van A. van de Westen (9-7, 8-10, 10-9, 9-2) en Carla v.d. Berg won van I. Pikave: 9-5, 9-4, 8-10, 3-9, 9-5. Een kwestie van gebrek aan concentratie gelet op de royale marge in de laatste games. De mannen van Dekker Squash belandden op de derde plaats van onderaf op de rang lijst van de tweede divisie. Pro blemen om aan de degradatie te ontkomen zal de nederlaag tegen Dicky Squash 4 echter niet geven. Tegen Utrecht zul len stellig nog punten kunnen worden gepakt en het zou een unicum zijn in de competitie als een ploeg met 24 punten of meer nog zou degraderen. Te gen Dicky Squash werd overi gens geen wedstrijd gewonnen. Marco v. d. Berg en Ton Creigh- ton waren er wel dichtbij, maar konden in de beslissende game niet doordrukken. Marco v.d- .Berg verloor van Tjerk jaarsma met 8-10. 4-9. 9-7. 9-7. 3-9 en Ton Creighton van Peter Vega: 8-10.9-7,9-3,3-9, 1-9. De woorden puinhoopzooitje en chaos vliegen vlotjes achter elkaar over de met tagliatelle, pizza en ma caroni gevulde eettafel in Parma. Het Italiaanse volleybal zit in de rats. De clubeigenaren gaan gebukt onder mil joenenschulden; volleybalprofs wachten op hun salaris sen en de onrust neemt zienderogen toe. parma ronald woudenberg npa-verslaggever En Peter Blangé, voor het derde jaar actief bij kampioen Maxicono/Parma, bekijkt het allemaal met argusogen en ge fronste wenkbrauwen. „Ik heb namelijk helemaal geen zin om naar een andere club te gaan", bekent hij. „Als ik hier weg moet, dan moet ik me toch eens achter de oren gaan krabben." Blangé is verknocht aan Par ma („Ik heb hier meer vrienden dan in Nederlandaan de voetbalclub waar hij weieens gaat kijken en aan het Italiaanse leven. Met z'n vriendin voelt hij zich thuis in het knusse, oude provinciestadje in de Po-vlakte, dat wereldwijd bekend is om z'n prosciutto en formaggio (ham en kaas). Al vier maanden lang zoekt Blangé op de bankafschriften vergeefs naar z'n salaris. „Ik ben volleybalprof. Ik sta er om goed te volleyballen. Van zaken doen heb ik geen snars verstand. Maar als je een paar maanden geen geld hebt gekregen, dan wordt het wel anders. Wij trai nen verhoudingsgewijs heel veel, twee keer twéé uur per dag. En als je geen cent krijgt dat is dat niet altijd even ge makkelijk op te brengen. Want geld is en blijft een leuke stimu lans. Parma is niet de enige club, die in de problemen zit", voegt hij er vlot aan toe. „Er zijn teams, waar nog helemaal geen cent is uitbetaald. Alle profs hebben afgelopen zomer qua salaris twintig tot vijftig procent moeten inleveren. Cantagalli verdient bij Modena nog maar dertig procent van het salaris dat hij bij Treviso had. Overal wordt de geldkraan dichtge draaid." Corruptie De rigoureuze aanpak van het diepgewortelde corruptie-kli maat in Italië raakt iedereen. De gewone man, de puissant rijke baas en ook de professionals in de sport. In het voetbal worden tal van clubs doorgelicht door onderzoekscommissies. De ac tie 'schone handen' gaat uiter aard niet aan de volleybalclubs, waar tal van industriële bazen in ruil voor aanzien bij het volk met miljoenen strooiden, voor bij. Blangé: „Onze eigenaar zit zwaar in de zorgen. Carlo Magri was directeur van een wegen bouwbedrijf, dat louter op drachten voor de staat uitvoer de. Hij was dus ook bij het ver strekken van steekpenningen betrokken, dus zijn alle betalin gen nu bevroren. Magri zit tot over zijn nek in de schulden. Dat gaat echt over astronomi sche bedragen. Alleen wil hij de club niet verkopen. We zitten hier in een heel rijke omgeving, met nogal wat kandidaat-spon sors. Parmalat, ook sponsor van de voetbalclub Parma, zit er al voor dertig procent in. Agip is een gegadigde, maar ze konden het met Magri niet eens worden over de prijs. Want zo'n club vertegenwoordigt een enorm bedrag. Alles bij elkaar, dus met accommodatie en spelers, praat je dan over een x-aantal miljoe- Het liefst zou Blangé er nog enkele jaren warmpjes bijzitten in Parma. „Er is al gezegd dat ze het liefst ons huidige team nog twee jaar bij elkaar willen hou den. Maar ja, als het nu al zo'n puinhoop is, wat komt daar van terecht? Ik moet ook aan mezelf en aan volgend jaar denken. Ik heb niet zoveel zin in een ande re club. En het is fliaar de vraag wat voor een transferbedrag ze voor mij zullen vragen. Ik ben voor 750.000 dollar van Catania gekomen. Officieel kunnen ze twee miljoen voor me vragen. Volgens die richtlijnen kan ik dus echt nergens naartoe. Maar als ze echt van me afwillen, dan is twee tot vier ton tegenwoor dig al veel. Want wie kan het betalen? Niemand dus." Blangé is op dit moment ook een onvervangbare schakel in de nationale volleybalploeg. Zonder hem als spelverdeler kan bondscoach Joop Alberda de wereldtop vaarwel zeggen. Dat is het probleem van Alberda en nadrukkelijk niet de last die op de stevige schouders van Blangé drukt. „Zolang ik er ben hebben ze mazzel", zegt hij doodleuk, terwijl bondscoach Alberda aan de overzijde van de tafel meeluistert. „Wij mogen in Nederland de handen dichtknijpen mét zo'n enorm sterke lichting. Daar trekken we nog steeds profijt van. Maar ook in Brazilië en Ita lië kun je spreken van een su perlichting. Alleen zijn dat per traditie volleybalnaties, dus zijn ze er minder afhankelijk van in cidenten. Bij ons zijn we afhan kelijk van vele omstandigheden. Van geld, een goed programma, van spelersmateriaal en van een coach met de juiste visie. Voor mij geldt de lange termijn niet meer. Ik kijk uit naar het WK van dit jaar in Griekenland en denk absoluut niet aan Atalan ta. Dat is minstens vier toer nooien verder pas aan de orde. Peter Blangé: „Het liefst wil ik in Parma blijven." Dat kan ik niet overzien. Ik voel me op m'n best als ik van dag naar dag kan leven." De zomer van '93 betekende voor Blangé in Oranje een vera- deming.i „Fantastisch dat er mensen zijn gevonden die het zinkende schip wilden redden", analyseert hij. „Daarmee is een frisse wind door het nationale team gaan waaien. Ik vond het geen wonder, wel een verras sing dat het zo goed is gaan draaien. We wisten dat we goe de volleyballers hadden, maar je moet er wel een team van ma ken. Met zes individualisten schiet je niet zoveel op. Alberda heeft dus veel en goed werk ver- ARCHIEFFOTO ANP „Ik heb een heel goed gevoel overgehouden aan het EK. Ja, ook de finale, waarin het tegen Italië toch nog een open wed strijd werd. Met nieuwe jongens als Bas van de Goor en Brecht Rodenburg in het veld. Dat le verde toch het bewijs dat de Nederlandse competitie zo slecht nog niet is."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21