Pancras-West voor 'Autorijden zonder toeters en bellen' niets naar Kroon De Stemming Noordwijkerhouter vindt kat in strop aan dakgoot Polikliniek verslaafden opent deuren in Katwijk Leiden Regio Kastanjeboom tegen 'gluurder Gemeente Leiden: besluit autoluwe binnenstad correct Noordwijk weer vertrekplaats voor Monte Carlo Challenge Het zal Jaap van Meijgaarden van wijkvereniging Pan cras-West niet lukken om het raadsbesluit tot het auto- luw en -vrij maken van de binnenstad om zeep te helpen. Die verwachting spreken CDA-wethouder J. Walenkamp en gemeentejurist mr. J. Olivier uit. De Noordwijkse VVV-directeur Hans Broekmeulen: „Deze tocht appelleert aan het pure autorijden." foto henkbouwman ZATERDAG 5 FEBRUARI 1994 LEIDEN WIM KOEVOET Eerder deze week meldde Van Meijgaarden, aanvoerder van de protestbeweging tegen de plan nen, dat hij een gemeentelijke procedurefout heeft ontdekt. Volgens Van Meijgaarden moet het raadsbesluit, dat medio de ze maand valt, door de Kroon worden vernietigd omdat de ge meente zich niet houdt aan de in een brochure gedane toezeg ging dat het plan een maand ter visie wordt gelegd op het stad huis. Pas daarna kan de besluit vorming worden afgerond. Gemeentejurist Olivier: „De Kroon, feitelijk het desbetref fende ministerie, is hierin ui terst terughoudend. Dat is lo gisch omdat anders het Rijk zich zou gaan mengen in alle geschillen op lokaal niveau. Ik kan me welgeteld een Leids POLITIEKE RUBRIEK Als campagne-onderdeel was 'ie van nul en generlei waarde: de discussie die de PvdA deze week op touw zette over studentenhuisvesting. Zeventien mensen - drie journalisten, een paar Jonge Socialisten en een handjevol studenten - in een zaaltje met van die Oudhollandse tapijtjes op tafel. De forumavond zal de PvdA geen kiezers hebben opgeleverd, maar boeiend was het wel. In een lokaal waar de inrichting van alle tijden is openbaarde zich een merkwaardig generatieconflict. PvdA-lijsttrekker Tjeerd van Rij links, voorzitter Jan Boekei van de stu denten huurders vereniging rechts, een gesprekleidster in het midden en de strijd kon be ginnen. Zo behoort het althans te gaan als een discussie wordt aangekondigd. Maar zo ging Jiet dus niet. Het was niet Boekei die de wethouder te lijf ging, nee, het was de wethouder die zijn gesprekspartner en zijn toe hoorders de oren waste. Hij zei het natuurlijk niet, want dat zou niet diplomatiek zijn geweest, maar het was wel de onderlig- gende boodschap in zijn woor den: de student van tegenwoor dig is een slapjanus. Boekei was in de verste verte geen partij voor de sociaal-de mocratische voorman. Het pu bliek al evenmin. Maar het deed ook weinig anders dan klagen. Klagen dat de stichting Leidse Studentenhuisvesting (SLS) niet naar hen luistert, afspraken niet nakomt en, om maar eens een dwarsstraat te noemen, tuinon derhoud in rekening brengt aan kamerbewonende studenten wier enige tuin de Hortus is. La menteren dat de student vail te genwoordig zo hard moet stu deren en in zijn schaarse vrije tijd liever een biertje pakt dan een huurdersvereniging be zoekt. „Dat geldt niet alleen voorbeeld herinneren. Dat was toen het raadsbesluit was geval len om als gemeente Leiden geen zaken meer te doen met bedrijven die in Zuid-Afrika opereerden. De Kroon gaat al leen maar tot vernietigirtg over als er besluiten worden geno men die in strijd zijn met de wet of als het algemeen belang in het geding is. De procedurefout die Van Meijgaardne heeft on- dekt lijkt mij van een heel ande re orde." Wethouder Walenkamp zegt zelfs 'heel laconiek' te zijn over Van Meijgaardens actie. „Klaar blijkelijk zijn z'n argumenten op en moet hij het nu hebben van juridischespitsvondigheden." Walenkamp is nagegaan wat er is misgegaan in de procedu re. Inderdaad staat in een op kleine schaal verspreide samen vatting van de nota over de voor studenten", antwoordde Van Rij snedig. De studenten hebben klachten over hun positie als huurder, klachten over de manier waarop de SLS met hen omgaat. Woensdagavond kregen ze de kans om de wethouder die toe zicht op die stichting moet uit oefenen onder vuur te nemen. Maar het was de politiek, in de persoon van Van Rij, die de stu denten onder vuur nam. Zorg dat je macht krijgt, zei hij. Bindt de strijd aan. Boek succesjes, werf leden, zei hij. „We hebben al negenhonderd leden, maar ze luisteren nog niet. Ze zeggen het een en ze doen het ander", zei de overkant moedeloos. Waarop Van Rij vroeg, waarom de studentenhuurdersvereni- ging zich daarover nog nooit had beklaagd bij hem, de wet houder. Het was de omgekeerde wereld. De 'ouderdom' die zich ver baasde over het gebrek aan be trokkenheid van de jeugd, die niet eens de energie kan op brengen om voor zijn eigen be langen op te komen. En het is best mogelijk dat Van Rij het autoluwe binnenstad dat aan de finale besluitvorming een tervi- sielegging van een maand dient vooraf te gaan. In tal van andere gemeentelijke stukken, krantjes en folders is die foutieve passa ge echter niet opgenomen. Bovendien, zegt Walenkamp, is het besluit om de binnenstad autoluw en -vrij te maken reeds in januari Van 1993 genomen. De inspraakprocedure die daar na op gang is gekomen en tot op de dag van vandaag voort duurt, is geheel conform de in spraakverordening. Het is nooit de bedoeling geweest om een soort van tweede inspraakronde te koppelen aan de uitvoerings plannen. „Dat neemt niet weg", aldus Walenkamp, „dat als er concre te verkeersmaatregelen worden voorgesteld, belanghebbenden andermaal hun zegje mogen doen. Ook daarbij laten we niets ana het toeval over. Zo be schouwd is Van Meijgaarden dus te vroeg met zijn kritiek", aldus een zelfverzekerde Walen kamp. grootste gelijk van de wereld had. Maar of hij daar nou stem men mee wint? De autoluwe binnen stad is een kwestie van verkeer en eco nomie. Vandaar dat de wethou der die het centrum van Leiden van het blik moet ontdoen zich over die twee beleidsterreinen heeft ontfermd. Dat het milieu er wat op vooruitgaat als de Heilige Koe op stal blijft, is in de optiek van de wethouder, Joop Walenkamp van het CDA, hoog uit een gunstig neveneffect. Voor hem is het item milieu vooral een politiek wondermid del waarmee hij de autogekke middenstanders en de autoha- tende milieufreaks op een lijn kan krijgen: beide groeperingen hebben baat bij de autoluwe binnenstad, bij 'bereikbare kwaliteit' om in zijn jargon te blijven. De Leidse praktijk is echter an ders. Middenstanders en bewo ners van Pancras-West en de plaatselijke milieubeweging NOORDWUK WIM WEGMAN IRENE NIEUWENHUUSE Noordwijk is zondag 13 februari opnieuw één van de startplaat sen van de International Monte Carlo Challenge. Aan deze rally doen zo'n 160 klassieke auto's mee. Vanuit Noordwijk zullen er dit jaar 55 oldtimers vertrek ken. Dat is tweemaal zoveel als vorig jaar. De rit is een kopie van de beroemde, in de jaren '50 en '60 verreden Monte Carlo rally. Voorafgaand aan de start, heeft zaterdag 12 februari bij Hotel Oranje een keuring van de vijftig auto's plaats die in Noordwijk vertrekken. Deze keuring, die van 14-16 uur duurt, is toegankelijk voor het publiek. De klassieke auto's ma ken zondagochtend vanaf ne gen uur een rondrit door het dorp. De start is een uur later aan de Koningin Wilhelmina- boulevard. Het ligt in de bedoe ling elke minuut een auto 'weg te schieten'. De finish is zater dag 19 februari in Monaco. Noordwijk is niet de enige vertrekplaats van de 'challenge'. Ook in onder meer Oslo, Praag, York, San Sebastiaan, Salzburg en Lissabon starten de old-ti mers. In de badplaats vertrekt overigens wel de oudste deelne mer aan de rally, de 83-jarige Maurice Gatsonides. Deze 'pu bliekstrekker' rijdt in een Ford Zephyr uit 1957, hetzelfde type als waarin hij in 1953 de rally won. Ook de winnaars van ver leden jaar, Ron Gammons en Paul Easter, zijn in Noordwijk van de partij. Hun vervoermid del is dit jaar een MGA uit 1962. Hans Broekmeulen, de direc teur van de VW Noordwijk Pro motie, is bijzonder verheugd VRIJE TIJD Beurs In Vogelpark Avifauna wordt zondag voor een hobby- en cre- atiefbeurs gehouden. Vijftig deelnemers uit het hele land to nen daar hun huisvlijt. Van 10.30-17 uur kunnen belang stellenden in Avifauna terecht. voeren geen oorlog met elkaar maar nemen juist de wethouder in een pijnlijke mangel. De ene groep omdat ze vindt dat Walenkamp met z'n tengels van de auto's moet afblijven, de an dere omdat ze vinden dat hij veel te blij is met blik. Ook het peperdure bureau Zandvoort Órdening en Advies kon met een overigens knappe nota de wethouder niet uit zijn netelige positie bevrijden. On danks al het bewijsmateriaal dat dit stuk bevat is er in de binnen stad vrijwel niemand die gelooft in het heil van de plannen. Tot afgelopen woensdag tover fee Margje Vlasveld, lijsttrekker Groenen/Leiden Weer Gezellig, met haar lange blonde lokken en haar fraaie stemgeluid in de raadscommissie verkeer en eco nomie de autolobby en haar po tentiële fans op schoot nam. Vlasveld, die al enkele weken feilloos aanvoelt dat collegepar tij GroenLinks in deze discussie geen kant op kan, viel haar muisstille toehoorders niet las tig met milieuverhalen maar Aad Rietvel en Wim Koevoet dat Noordwijk weer als start plaats is aangewezen. Vooral nu onlangs bekend is geworden dat de Tulpenrally ook dit jaar (van 6 tot en met 9 april) weer vanuit Noordwijk wordt gereden. „Noordwijk wordt weer een ral lybadplaats van formaat." Aan de Monte Carlo Challen- ce doen, in tegenstelling tot de Tulpenrally in april, geen Noordwijkers mee. Dan zullen Verzamelbeurs In De Werf aan de Schoolstraat 4 in Voorschoten wordt maan dag 7 februari een verzamel beurs gehouden. Er zullen munten, postzegels, ansicht kaarten en nog veel meer spul len te koop zijn. De beurs duurt van 19-22 uur. Leden van de FOTO HIELCO KUIPERS gooide het over de boeg van de verslavingszorg. Volgens haar zijn automobilisten gewoon een soort junkies. Zulke zware pa tiënten hebben recht op hulp. Mooie, lieve Margje moet ze eerst even pijn doen. „Afkicken is altijd pijnlijk", zei ze met.haar engelachtige stem. „Daarna is er weer toekomst." „Maar", sputterden de heime lijk verliefd geworden nering doenden toch nog een beetje tegen, „hoe moet het nu met onze omzet als alle klanten met de auto naar andere winkelcen tra rijden?" Mooie Margje schudde met haar blonde hoofd. „Jullie wor den er juist beter van. In een autoluw Leiden heb je niets aan een auto. De mensen zullen hun stinkende blik wegdoen. En moet je je eens voorstellen wat het betekent als al de I^eide- naars de autokosterl uit hun huishoudboekjes schrappen. Wat een geweldige hoeveelheid koopkracht komt er dan vrij. De mensen kunnen dan veel meer geld besteden in Leidse winkels! namelijk de Noordwijkers Peter Beuk en Jan van Velzen aan de start verschijnen. Buitenaf De challenge kent een strak re glement. Zo is hulp van 'buiten af ten strengste verboden. Deelnemers dienen onder alle omstandigheden elke pech zelf te verhelpen. De auto's zijn veelal niet voorzien van een vereniging De Verzamelaar heb ben gratis toegang. Voor inlich tingen: 070-3861829. T oneel voorstelling Toneelgroep Kunst Na Arbeid voert vrijdag 11 februari het blij spel 'Mister doe het zelf op. Leen van Gils heeft de regie van dit stuk over een onhandige klusser. De voorstelling wordt gehouden in het activiteiten centrum Westerhove aan de Anna van Burenlaan in Alphen aan den RijVi. Aanvang 19.30 KATWIJK WIM WEGMAN De Duin- en Bollenstreek telt vanaf 15 februari een polikliniek voor alcohol-, gok- en medicijn verslaving. Die dag wordt in 't Kwadrant in Katwijk een depen dance geopend van het Haagse Centrum voor Verslavingszorg Zeestraat. Verslaafden uit de Duin- en Bollenstreek konden voor hun behandeling tot voor kort alleen terecht in de omlig gende steden. Overigens zullen drugsverslaafden nog steeds op pad moeten. Zij kunnen niet in het centrum terecht. De Katwijkse wethouder H. van Mierlo toonde zich gisteren verheugd over de komst van het centrum. „Als je verslaafden adequaat wilt behandelen, moet je er voor zorgen dat de goed werkend verwarmingssys teem. Kou lijden is dan ook een 'normaal' onderdeel van de rit. Vooral degene die met een open dak rijden. Voorts moeten de deelnemers zich strikt houden aan - let op - de maximumsnelheid. Flink het gaspedaal indrukken is uit den boze. Het gaat er steeds om een bepaalde afstand, inclusief de nodige opdrachten, met een Carnavalsoptocht De Wassenaarse carnavalvere niging De Deylknotsen houdt op 12 februari om 13 uur haar jaarlijkse optocht. Net als voor gaande jaren worden weer prij zen uitgereikt aan de mooiste uitbeelding. Lustrum loop Dit jaar viert de Wassenaarse Run for Rio haar lustrum. Run for Rio is een organisatie die straatkinderen in Brazilië steunt. Zaterdag 12 februari wordt het lustrum gevierd door drempels zo laag mogelijk zijn. Dat betekent dat je hen zo dicht mogelijk in hun buurt, liefst in hun eigen dorp moet kunnen laten behandelen. Volgens R. Leenheer van het Centrum voor Verslavingszorg Zeestraat zullen verslaafden waarschijnlijk ook eerder naar een hulpverlener stappen. „Hoe eerder we erbij zijn, hoe makke lijker een verslaving nog is te genezen." Het nieuwe centrum is geves tigd in een aanbouwtje bij 't Kwadrant aan de Schimmel- penninckstraat. Er is gekozen voor deze plaats omdat in 't Kwadrant ook al de GGD en de Riagg zijn gevestigd. Extra hulp verlening is daardoor zeer nabij. Om het aanbouwtje van de grond te krijgen heeft Katwijk van te voren vastgestelde snel heid te rijden. Overschrijding hiervan levert onherroepelijk strafpunten op. Broekmeulen: „Deze tocht is zo geliefd omdat hij appelleert aan het pure autorijden. De he dendaagse automobiel zit vol snufjes. Dat heeft grote voorde len. Deze tocht is vooral afzien. Autorijden zonder toeters en bellen." een sponsorloop in Wassenaar. Na de loop is er een receptie in het Sophieke Huis aan de Van Zuylen Van Nijevelstraat 313. CDA-bijeen komst Het CDA, afdeling leiderdorp, houdt 15 februari een openbare vergadering. S.J. van Hulst, korpschef van politie Hollands Midden, zal wat vertellen over veiligheid en bestrijding van cri minaliteit. Belangstellenden kunnen terecht in Partycentrum 't Oude Dorp aan de Hoofd straat in Leiderdorp. Aanvang 20.15 uur. onlangs 40.000 gulden extra be schikbaar gesteld. Voorlopig kunnen verslaafden er twee keer per week terecht. Daarvoor moeten ze wel eerst via de GGD een afspraak maken. Dat drugverslaafden er nog niet terecht kunnen, heeft vol gens Zeestraat-woordvoerder Leenheer vooral een praktische oorzaak. „Om dergelijke ver slaafden te helpen, heb je meer ruimte nodig. Bovendien moet je bijzonder goede afspraken maken met de andere gebrui kers van het pand. Omdat we snel wilden beginnen in Kat wijk, hebben we dit deel van de hulpverlening er nog maar niet onder gebracht. Dat is op zich geen probleem, want bij de GGD in Leiden bestaat ai een goed draaiende opvang." NOORDWUKERHOUT PAUL DE VLIEGER De bewoners van een huis aan de Dorpsstraat in Noordwijkerhout kregen vanmorgen de schrik van hun leven. Aan de dakgoot van het huis van de buren hing Boris, de kat des huizes, dood in een strop. Het dier had een ijzerdraad om zijn nek waarmee het aan een spijker in de dakgoot was gehaakt. De eigenaar van de kat en de politie vermoeden dat een onbekende kattenhater verantwoordelijk is voor de dood van het dier. Agenten hebben vanmorgen Boris bij de woning opgehaald. On derzocht wordt hoe de kat precies om het leven is gekomen en of er sporen zijn die kunnen leiden naar de eventuele dader. De door de gebeurtenissen flink aangeslagen eigenaar van Boris zegt bijna zeker te weten dat er geen sprake is van een ongeluk. „Natuurlijk is het in theorie mogelijk dat Boris van de goot is ge sprongen en daarbij uitgerekend aan de enige spijker is blijven hangen die daar zit. Maar dan blijft de vraag: hoe komt die strik om zijn nek? Het was volgens mij professioneel strikkendraad dat ook door stropers wordt gebruikt." Dat de kat elders, bijvoorbeeld in het duin, in een strik is gelopen en daarna ongelukkigerwijs achter de spijker is blijven haken, is volgens de Noordwijkerhouter onwaarschijnlijk. „Het was dan wel een kater die graag op stap ging om te schooieren. Heel ver weg ging-ie nooit. Maar wie weet, is er er een of andere halve gare die in het dorp strikken zet en de kat vervolgens hier heeft opgehangen. Mijn zoon en de buren hebben af gelopen nacht lawaai gehoord, trouwens. En via het platje is de bewuste dakgoot makkelijkste be reiken." Boris' baasje - die niet met zijn naam. maar wel met het verhaal in de krant wil omdat hij zodoen de de buurt kan waarschuwen - heeft geen idee wie het gedaan zou kunnen hebben. „Bijna ieder een heeft hier katten en daar doet niemand moei lijk over. Natuurlijk vinden sommige mensen het niet leuk als die beesten in de tuin poepen, maar daar zijn eigenlijk nooit grote problemen over ge maakt. Tja. het is erg dat zoiets kan gebeuren. Het was zo'n lief beestje. We waren allemaal aan hem gehecht." LEIDERDORP ROY KLOPPER Een kastanjeboom van een metertje of vier hoog te heeft de sfeer tussen twee families aan de Lei- derdorpse Zuilestein grondig verpest. De verziek te verhouding leidde gisteren tot een gang naar de Haagse rechtbank. Daar lukte uiteindelijk wat al jaren onmogelijk was: beide partijen vonden el kaar in een compromis. De eiser, een 78-jarige Leiderdorper, ergert zich groen en geel aan de kastanjeboom die al ruim twintig jaar in de tuin van zijn buurvrouw staat. Het ding groeit en groeit maar omdat hij sinds een jaar of drie niet meer wordt afgetopt. De kas tanje is inmiddels zo groot dat hij het licht uit de huiskamer van de eiser weghaalt. Die harkt zich een ongeluk om de bladeren uit zijn tuintje te ha len. De buurvrouw was ook komen opdraven. Die boom is haar een lief ding waard, zo betoogde haar raadsman. Met die overlast valt het volgens de vrouw wel mee. „Ik heb er altijd voor gezorgd dat er geen tak over de tuin van mijn buurman hangt." Volgens de raadsman is het pure kift van de buurman. „Mijnheer is boos omdat mijn cliënte enkele jaren gelden een hoge schutting in haar achtertuin zette omdat de buurman altijd bij haar naar binnen stond te kijken. Hij was wat te nieuwsgierig," aldus haar raadsman. De president van de rechtbank hoorde het ge krakeel een tijdje aan, doch kon het uiteindelijk niet laten wat cynische opmerkingen te plaatsen. „Ach mijnheer," die bladeren zijn toch goede hu mus voor uw tuin." Hij liet duidelijk doorschemeren weinig te voe len voor een juridische benadering van de kwes tie. „Probeert u nou toch eens tot elkaar te ko men", adviseerde hij alvorens de zitting voor vijf a te schorsen. Dat leidde op de gang tot een waar handjeklap over meters. Uiteindelijk werd de boom gered, waarbij werd bepaald dat de kastanje niet boven de drie meter mag komen. De president toonde zich tevreden, de partijen delen de kosten van het kort geding en de eiser kan in de herfst weer har ken. s studenten: een merkwaardig generatieconflict. TniinjMf^F

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13