Meevaller valt toch flink tegen ■sim Rechtstreeks kopen bij Sola Binnenland Werkgevers en bonden in metaal zwakken eisen af Actie van spoorwegpolitie afgeblazen Uitspraak rechtszaak Janmaat op 4 mei 'Schaeferis eigenlijk 3 106 jaar oud geworden' Kans op ministerspost voor Bukman is klein Triodosbank zoekt naar de bewuste spaarder Joden onderscheiden voormalige SS'er zelf Werkgevers voeren eigen verkiezingscampagne VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 Dief in vrouwenuniform veendam Agenten hebben gisteren een 37-jarige man gearres teerd nadat hij had ingebroken in het gemeentehuis van Veen- dam. Hij had er een uniform van een vrouwelijke parkeerwach ter gestolen en liep daarin gekleed het bijbehorende hoedje keurig op zijn hoofd door het park. Toen de agenten hem wil den arresteren, begon hij met de wapenstok te zwaaien. De man wordt van meer inbraken in de provincie Groningen verdacht. FNV wil kortere werkweek bij Grolsch De Industriebond FNV eist van bierbrouwerij Grolsch dat de loonruimte wordt benut voor het terugbrengen van de werkweek van 36 naar 32 uur. Daardoor kan volgens de bond de pijn van de voorgenomen sanering worden verzacht. Grolsch wil 150 van de 960 arbeidsplaatsen schrappen. Het verlies is tot 60 a 70 banen te beperken als de werkweek met vier uur wordt ver kort. De vakbond heeft dat gisteren laten weten. Extra controles op 'grijsrijden' De belastingdienst heeft vorig jaar tien miljoen gul den binnengehaald door een verscherpte controle op automobi listen die met een grijs kenteken rijden en niet aan de regels vol doen. De douane heeft daartoe 40.000 controles uitgevoerd. Dit jaar zullen 100.000 'grijsrijders' worden gecontroleerd. Eén dou anewoordvoerder heeft dat gisteren meegedeeld. Om het onei genlijke 'grijsrijden' aan banden te leggen, heeft het kabinet vo rig jaar maatregelen genomen. Van vier miljard maar 1,5 miljard blijvend Het kabinet heeft veel minder geld beschikbaar voor het verlagen van de belastingen dan aanvankelijk leek. Van de belastingmeevaller van ruim vier miljard gulden heeft slechts anderhalf miljard gulden een blijvend karakter. De rest is eenmalig en kan dus niet worden gebruikt voor lastenverlichting. leidschendam Werkgevers en werknemers in de grootmetaal (180.000 werk- d nemers) gaan hun CAO-voor- stellen afzwakken. Dat is de uit komst van de eerste overlegron- n de over een nieuwe CAO in de metaal- en elektrotechnische industrie. „We willen een con- frontatie vermijden, want met een conflict is onze bedrijfstak nu niet gediend", aldus FME- voorzitter Van den Akker. Vorige week leek een conflict tussen de twee partijen nog on- 1 afwendbaar. De werkgevers weigerden afspraken te maken over werkgelegenheid, noem den de loonruimte 'nul', wilden van de zaterdag een gewone werkdag maken en bij ziekte slechts gedeeltelijk loon door betalen. „Een oorlogsverkla ring", aldus de bonden. De In dustriebond FNV eiste daarop 2,5 procent, niet om de lonen te verhogen maar om de werkge legenheid te stimuleren. De In dustriebond CNV stelt een looneis van 1 procent. Verder moet de VUT-regeling worden verbouwd, want de huidige re geling is te duur. Rond de miljardenmeevaller is de afgelopen weken een verde- lingsdans uitgevoerd. Minister Kok van financiën zelf wilde, ge steund door zijn PvdA, het structurele deel van de meeval ler, aanvankelijk geschat op rond de drie miljard, gebruiken voor een bescheiden belasting verlaging die vooral (de koop kracht van) de lagere inkomens ten goede zou komen. Vanuit het CDA en de vakbeweging werd daarentegen gepleit om het geld vooral te gebruiken voor een loonkostenverlaging voor de werkgevers, omdat dat volgens het Centraal Planbu reau veel meer nieuwe banen schept. Nadere berekeningen van het ministerie hebben nu uitgewe zen dat er geen drie, maar slechts anderhalf miljard ge bruikt kan worden voor lasten verlichting. De overige 2,5 mil jard van de meevaller is maar eenmalig, onder meer door het sneller innen van belastingen, en kan daarom alleen worden gebruikt om (incidentele) te genvallers in de rijksbegroting te compenseren. Hoe het kabinet de anderhalf miljard nu wil gaan inzetten is nog niet bekend. Kort na Kok mengde ook minister De Vries van sociale zaken zich in de dis cussie met het voorstel om het geld te gebruiken voor een extra verhoging van het arbeidskos tenforfait, een vaste belastingaf trek voor werkenden. Daardoor zou wordt het verschil tussen het netto-(minimum)loon en netto-uitkering groter. Dat zou voor werklozen een prikkel zijn om harder naar werk te zoeken. Het kabinet heeft De Vries nu gevraagd om een voorstel waar in hij zowel oog houdt voor werkgelegenheidseffecten als voor de koopkrachtgevolgen. Het spontane applaus van de demonstrerende spoorweg agenten galmt nog na in zijn oren als Jan Seij terugkeert op zijn werkkamer. De directeur van de bedrijfsbeveiliging van NS is tevreden. Niet alleen is de dreiging van acties komende zondag bij PSV-Ajax afgewend. Belangrijker nog is dat de men sen 'snappen dat het anders moet, maar dat er ook veel kansen liggen'. Voorlopig is de privatisering voor de meeste NS'ers echter een pijnlijk proces. Het is ook moeilijk te begrijpen dat de be veiliging met negentig mensen minder denkt af te kunnen, ter wijl de agressie op en rond de stations alleen maar toeneemt. Seij: „Het huidig aantal men sen in dienst bij de Spoorweg politie, zo'n 510, is nog geba seerd op de oude situatie. Toen kregen we een zak geld van de hoofddirectie, gebaseerd op een ruwe schatting van ons. Wij bepaalden wat er nodig was aan beveiliging en de an dere NS-bedrijven moesten niet zeuren". Straks, vanaf 1995, zal dat anders gaan. Dan moet NS Be veiliging Services, zoals de be drijfsbeveiliging sinds januari dit jaar heet, de eigen broek ophouden. Door contracten te sluiten met het reizigersbedrijf, het goederenbedrijf en de sta tions. „Op basis van de wensen van de klant. En die zal zeker naar de prijs kijken". Bij zijn speurtocht naar kos tenbesparingen ontdekte Seij dat tot dusver alle klussen door de Spoorwegpolitie worden ge daan, ook de bewaking. „Daar mee zet je deze goed opgeleide, dure jongens niet efficiënt in. Hun werk kan gemakkelijk worden overgenomen door ca mera's en een bewaker." Dat heeft een aantal voorde len. Bewakers zijn goedkoper dan de getrainde NS-agenten met opsporingsbevoegdheid. Maar er zijn ook nadelen. Door het gebruik van een groot aan tal camera's verdubbelde bij voorbeeld op Rotterdam CS in korte tijd het aantal verzoeken om assistentie van de Spoor wegpolitie. De camera's leve ren Seij en zijn mensen extra werk op. Volgens de wet mag Seij op de inzet van de Spoorwegpoli tie geen cent verdienen. Winst moet hij desondanks behalen, maar dat moet hij uit extra diensten zoals bewaking, het geldvervoer voor NS-Reizigers of surveillance bij het Grens wisselkantoor of het bloemen- stalletje halen. Het belangrijkste is dat de in zet van de spoorpolitie efficiën ter gebeurt. „Deze mensen ko men nu per week aan maxi maal twintig uur effectief sur- veilleerwerk. De rest van de tijd zijn ze bezig met bewaking, schietoefeningen, cursus, verlof en administratieve verwerking. We willen naar 25 uur per week, ook door de administra tie te automatiseren". Het gevolg: de NS-beveiliging kan in '95 met negentig agen ten minder af. Seij: „Ik wil die mensen graag behouden voor mijn bedrijf. Ze kunnen niet blijven bij SP, maar wel bij an dere onderdelen. En dan wil ik ze de schriftelijke garantie ge ven dat ze een voorkeursbe handeling krijgen als er daar weer vacatures komen. En daar ben ik van overtuigd, want de beveiliging is een groeimarkt Verzetsstrijders willen uitstel H. Janmaat van de Centrumdemocraten moet op 20 april voor de rechter verschij nen wegens discriminatie en aanzetten tot vreemdelingenhaat. De rechtbank doet dan twee weken later, tijdens de dodenherden king op 4 mei, uitspraak. Die datum stuit veel mensen tegen de borst. De federatieve raad van het voormalige verzet heeft al om uitstel gevraagd. De aanklacht tegen Janmaat werd vorig jaar november nietig verklaard omdat de dagvaarding te vaag was. Er wordt nu ge werkt aan een meer aangescherpte dag vaarding, zegt persofficier van justitie Zand bergen. Daarbij worden mogelijk ook de uitspraken van Janmaat rond het overlijden van minister Dales ('Ik zal geen traan om haar dood laten') en over minister Hirsch Ballin van justitie meegenomen. Janmaat suggereerde dat Hirsch Ballin maar moest aftreden wegens zijn joodse afkomst. De persofficier vindt 4 mei ook 'niet ge lukkig gekozen'. Maar dat komt omdat de vice-president van de Haagse rechtbank Janmaats advocaat, L. van Heijningen, bij de keus van de hernieuwde zittingsdag heeft betrokken. Die kwam met 20 april. Janmaat: „Dat vinden we wel een leuke dag, precies een jaar na het vertrek van Ria Beckers (Groen Links) uit de Kamer. En dan is het Paasreces. Nee, ik heb er niet bij stil gestaan dat dat de verjaardag van Hitler is. Ik was me ook niet bewust dat de uitspraak dan op 4 mei zou zijn, maar wij Centrum democraten hebben daar geen moeite mee. Ik noch de CD hebben ooit een scheve schaats gereden". Oud-verzetsman F. Bom: „4 mei is voor ons een heilige dag. Dan herdenken we on ze collega's. Alles op die dag wordt nu ge blameerd door Janmaat voor de rechter. Nee, 4 mei is niet een dag voor een blijde boodschap met straf voor Janmaat. Laat dat maar een paar dagen later komen. Trou wens, het kan nog erger, namelijk vrij spraak." amsterdam „Jan Schaefer had twee keer zo veel energie, deed twee keer zo veel als ieder ander en gebruikte de helft zoveel woorden. Hij bracht in zijn leven twee keer meer tot stand dan welk ander mens dan ook. Jan is eigenlijk 106 geworden". Dat zei minister Van Thijn van binnenlandse za ken gisteren bij de begrafenis van oud-politicus Jan Schaefer. Hij overleed zondag op 53-jari- ge leeftijd. Honderden mensen waren naar begraafplaats Zorgvlied ge komen om afscheid te nemen van de prominente Amsterdam mer. Onder hen veel 'gewone' burgers, maar ook vice-premier Kok, ministers d'Ancona en Al ders en staatssecretaris Heerma. De aula van de begraafplaats was te klein om alle belangstel lenden te herbergen. Die moes ten de sobere plechtigheid bui ten volgen via de tv. Geheel in stijl van de sociaal-democraat Schaefer, bracht het koor 'Stem des Volks' oude socialistische strijdliederen ten gehore. Slechts enkele doorgewinterde socialisten van de oude stempel zongen mee, met tranen in hun Fruitbedrijf dicht - wegens schending handelsembargo roermond npa De directeur van een fruitim- I portbedrijf in het Limburgse Broekhuizen moet zijn bedrijf een jaar sluiten en een geldboe te van 700.000 gulden betalen. De man heeft vorig jaar het handelsembargo tegen Servië i en Montenegro ontdoken. Bo vendien is de directeur veroor- deeld tot vier maanden cel. De I officier van justitie had een boe- te van 1,4 miljoen gulden geëist, j Het is de eerste keer dat een j Nederlands bedrijf is veroor deeld voor schending van het handelsembargo. Hij heeft dui- I zenden kilo's ingevroren kersen en frambozen ingevoerd uit ji Servië. ogen. Volgens Van Tbijn had Schaefer meer sociaal-demo cratie in zijn pink dan me nigeen in zijn hele lijf. Sinds hij door zijn ziekte gedwongen af scheid moest nemen als kamer lid, was hij de laatste jaren voor al actief in de sociale vernieu wing. „Terwijl half Den Haag zich suf lachte om die sociale vernieuwing, wist hij in eéh half jaar tijd 350 gemeenten met duizenden projecten over de streep te krijgen", aldus Van Thijn. Zelfs enkele dagen voor zijn dood werkte Schaefer nog aan een rapport over de werkloos heid in Amsterdam, zei zijn vriend Harry Krebbers. Schaefer hield volgens hem veel van zijn verdriet verborgen. Hij rouwde om de dood van Den Uyl, zijn grote mentor. Was geschokt toen hij door zijn ziekte de Ka mer moest verlaten en vervol gens niets van zijn eigen partij leden hoorde. „Hij vertelde een keer huilend in het ziekenhuis dat hij wèl een brief had gekre gen van het kamerlid Meindert Leerling (RPF) en een rotbrief van Janmaat", aldus Krebbers. „Jan tobde over zijn gezondheid en vroeg vaak hoe lang heb ik Na actie CDA-afdelingen op lijst gezakt al eerder gekapitteld. De Twee de Kamer nam genoegen met Bukman's spijtbetuigingen en een motie van wantrouwen yan GroenLinks werd niet gesteund. Acties van CDA-afdelingen te gen Bukman zorgden er vorige week voor dat hij van de zesde naar elfde plaats op de kandida tenlijst duikelde. Formeel is er nog geen besluit genomen over de kandidaten die CDA bij de volgende formatie naar voren schuift. Maar in de CDA-top zijn wel diverse kandidaten. De huidige staatssecretaris Heerma (volkshuisvesting) maakt goede kans op een ministerpost. De kans is klein dat CDA-minis- ter Bukman (landbouw) terug keert als minister of staatssecre taris in een volgend kabinet. Daarvoor is hij te beschadigd geraakt in de affaire over de gasprijzen. Bukman vroeg in een brief aan collega Andriessen de verhoging nog even uit te stellen tot na de kamerverkie zingen in mei. Bukman heeft deze week in de Tweede Kamer toegegeven dat zijn 'amice-brief aan colle ga Andriessen van Economische Zaken niet slim was. Premier Lubbers had Bukman daarvoor Oud-burgemeester va Hollander, een vriend Amsterdam, Ed van Thijn (links), draagt de baar van de overleden PvdA'er Jan Schaefer. Rechts v 'an Schaefer. Helemaal rechts op de foto politiecommissaris Eric Nordholt. zijn carrière ooit begon als ban- gedragen door goede vrienden, de korte ketbakker, naar zijn laatste rust- onder wie oud-burgemeester plechtigheid werd de man die plaats gebracht. De baar werd Amsterdam Van Thijn, amsterdam „Het is een illusie dat je hiermee geld kunt verdienen." Een dergelijke toelichting valt zelden te horen tijdens de introductie van een nieuwe spaarvorm. Maar gisteren pre senteerden de Triodosbank en de Neder landse ontwikkelingsorganisatie Hivos dan ook een vorm van sparen waarbij niet de winst, maar de solidariteit met de arm- sten voorop staat: de Noord-Zuid Spaarre kening. Hivos en Triodosbank mikken ermee op de zeer bewuste spaarder. De rente zit iets on der het normale markttarief en van de klant wordt bovendien verwacht dat daarvan nog eens ongeveer de helft (minimaal 2,5 pro cent rente) wordt afgestaan aan het Hu manistisch Instituut voor Ontwikkelingssa menwerking (Hivos). Met de Noord-Zuidrekening hopen de initiatiefnemers in de eerste vier jaar onge veer dertig miljoen te vergaren. De helft hiervan komt terecht bij de stichting Hivos Triodos Fonds, dat het geld uitleent aan projecten in ontwikkelingslanden. Van de andere vijftien miljoen gaat de helft naar actieve ontwikkelingsorganisaties in het Noorden, onder meer Max Havelaar. De rest blijft in kas voor rente- en andere beta lingen. De vijftien miljoen krediet gaat naar be drijven die wel bestaansrecht hebben, maar toch door lokale banken te licht worden be vonden. Als voorbeelden noemde Hivos- voorzitter Dijkstra een coöperatieve boe renleenbank in Nicaragua, een groep sui kerriettelers in Grenada die twee eigen fa briekjes gaat oprichten en een coöperatie van 1.200 cacaoboeren in Ghana, die met een krediet hun oogst kunnen voorfinancie- Het liefst zien Blom en Dijkstra dat spaar ders ook risicodragend deelnemen in de kredietverlening door zich ook voor de door de stichting uitgegeven kredieten borg te stellen. De Triodosbank heeft de feitelijke kredietverlening zekerheden no^lig. Beide instellingen gaan ervan uit dat er in de eerste jaren op de kredieten jaarlijks zo'n vijftien procent wordt verloren. De bereid willige spaarder wordt gevraagd ten minste tien procent van dat verlies te fourneren. Hivos stelt zich voor maximaal negentig procent garant. Verliest de stichting bij voorbeeld in een jaar twee ton, dan moeten de spaarders samen voor tien procent (20.000 gulden) opdraaien, een bedrag dat naar rato van hun spaarrekeningsaldo zal worden afgeschreven. Naast De Nederlandsche Bank gaf ook minister van financiën Kok de combinatie van ontwikkelingsamenwerking en bankie ren gisteren zijn zegen. „Het gaat natuurlijk om relatief kleine bedragen, maar het be lang van het initiatief moeten we niet on derschatten. Armoedebestrijding komt pas tot haar recht als de economische zelfstan digheid van de kansarmen van de grond komt." hoofdcommissaris Nordholt en PvdA-fractievoorzitter Van der Laan. Peper vraagt Deltaplan voor grote steden ipr w 9 en 12 Èuatism üe;i°ons _j~cassettes Kookset 'Elegance' SSfóS&'JSi NÜ Z09" Nu met gratis panonderzetter. De mooiste bestekken, pannensets, huishoude lijke artikelen, topkwaliteit kristal en porselein koopt u rechtstreeks bl] de sola Fabriek voor ongekend lage prijzen. Kortingen tot meer dan ~.50% op de vergelijkbare winkelwaarde zijn geen nu tijdelijk lage fabrieksprijs. Keuze uit vele modellen KARINA zilverwit edelstaal 6-persoons 40-delige cassette Sj Fabrieksprijs mm w Vergelijkbare winkelwaarde f 470,- F hal In Zeist en profiteer van deze unieke direkte fabrleksverkoop. SOLA FABRIEK MSola Van Reenenweg 155 Zeist 1111 Openingstijden: ma. t/m vrij. van 9.00-17.00 uur. iedere zaterdag van 10.00-16.00 uur. voor Inlichtingen, routebeschrijving of uitge breide dokumentatie kunt u bellen 03404-2336A of de bon Insturen. BON 3700 v^iteisUPo'suegei ku'!?let^odig)° VERZILVERDE CASSETTES MESSCHERP GEPRIJSD DIVERSE K00KSETS STERK AFGEPRIJSD RESTANTEN ETUI-ARTIKELEN KORTINGEN TOT 70% NAAM: 1 ADRES 'pr/P.AATS L.. Burgemeester Peper van Rotter dam heeft gistermiddag tijdens zijn nieuwjaarsrede gepleit voor een Deltaplan voor de Neder landse steden. Dat plan moet elementen bevatten als een 'on orthodoxe aanval' op de werk loosheid, een nieuwe verzor gingsstaat, het inburgeren van nieuwkomers, investeringen in de infrastructuur en een eigen belastingregime voor steden en regio's. In de rede, in januari uitge steld wegens het overlijden van minister Dales, waarschuwt Pe per dat het debat over veiligheid in de steden snel kan ontaarden in enkel en alleen een pleidooi voor meer agenten en meer toe zicht. „Bitter nodig, maar nog meer'èn tegelijkertijd is nodig een Deltaplan voor de steden, om te voorkomen dat stedelin gen en de gebruikers van de stad in opstand komen." Volgens Peper zijn de stad en de stedelijke veiligheid een na tionaal vraagstuk. Steden zijn van oudsher de centra van groei en vernieuwing en 'zonder vita le steden is er geen toekomst voor ons land, voor ons deel van de wereld'. In zijn rede zag Pe per ook een lichtpuntje. Volgens hem is de stad de laatste tijd in Den Haag herontdekt. Niette min vindt hij dat de stad in het parlement nog steeds als een lastig randverschijnsel wordt gezien.- ,Als het er op aankomt miskent de regering de stad als samenleving, zoals onlangs nog pijnlijk werd geïllustreerd door het mislopen van een bijdrage uit Europese fondsen." Zij wilden met hun eerbetoon niet wachten totdat hij dood was. Dertig joodse Nederlanders hebben daarom in alle stilte de 75- jarige Duitser Alphons Zündler een eigen onderscheiding gege ven voor zijn hulp aan hen of hun familie in de Tweede Wereld oorlog. Zündler was in de oorlog lid van de Waffen SS. „De on derscheiding heeft ons veel deugd gedaan", laat mevrouw Zünd ler vanuit München weten. Haar man is ernstig ziek en kan niet zelf reageren. Binnen de joodse gemeenschap in Nederland is rond de per soon Zündler veel tweespalt ontstaan. Een deel ziet in hem de engel die in Amsterdam joden de kans gaf te ontkomen aan transport naar de concentratiekampen. Voor de anderen was en blijft hij een SS'er die goede daden of niet zijn werk deed als bezetter. Tot grote verontwaardiging van deze laatste groep hebben de bewonderaars van Zündler de joodse Yad Vashem-onderschei- ding voor hem aangevraagd. Toen enkele maanden geleden bleek dat Zündler er inderdaad voor in aanmerking kwam, werd in Nederland moord en brand geschreeuwd. Dat onderzoek loopt nog steeds. De sympathisanten vonden dat gezien Zündlers toestand niet langer op Yad Vashem kon worden gewacht. „We hebben daar om besloten hem privé een onderscheiding te geven", aldus me vrouw Peiser. De medaille met een erin gegraveerd dankwoord, hebben ze onlangs aangeboden aan Zündlers kleinkind. Ze grijpen de verkiezingstijd aan om met een grootscheeps offensief de industrie op de po litieke agenda te krijgen. „Het gaat heel slecht in de industrie en de politiek en het publiek zijn zich daar onvoldoende van bewust", aldus een woordvoer der van het VNO. Het is niet de eerste keer dat VNO en NCW de noodklok lui den over de vaderlandse indu strie. Nederland dreigt de inter nationale concurrentieslag te verliezen als gevolg van de hoge loonkosten, menen de werkge vers. Die boodschap is blijkbaar niet voldoende overgekomen, dus nemen VNO en NCW nieu we maatregelen. Er is een speciale stuurgroep Industrie opgericht onder lei ding van Shell-president Slech te. Via gesprekken met de pers en advertenties willen de indus triëlen het publiek bereiken. De politici, met name de econo men en de kopstukken van de partijen, zullen in individuele gesprekken worden bewerkt. „In de partijprogramma's zijn we het woord industriepolitiek maar weinig tegengekomen", aldus de VNO-woordvoerder, „en dat terwijl de industrie toch de basis is voor economische groei en welvaart. Zonder indu strie geen dienstverlening". De werkgevers vestigen hun hoop op wat ze 'het denkende deel van de bevolking' noemen. „Er zijn ongeveer 1,4 miljoen mensen die interesse hebben in financieel-economische onder werpen, die er ook in de kran ten over lezen. Die groep willen we bereiken om ze de ernst van de situatie uit te leggen."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3