Fonds voor onderhoud zwembaden nRabo-bank koopt westvleugel gemeentehuis Rijnwoude j 'Koekjesspuit werd aangezien voor handgranaat Rijn- en Vf.en,strf.f.k Politici twijfelen over hangbaan naar Archeon Veners willen met de bus naar 'Elisabeth' VRIJDAG 4 FEBRUAR11994 ftazerswoude-runduk ruud sep Ket gemeentebestuur van Rijn- .woude heeft in principe over eenstemming bereikt over de everkoop van de westvleugel van ^et gemeentehuis aan de Rabo bank. De bank wil de vleugel, die ja de uitbreiding van het ge- erJneentehuis vrijkomt, inrichten eejds nieuw hoofdkantoor voor aRijnwoude en Zoeterwoude. Dat ;eIjcantoor is nu nog gevestigd in j*P'?en pand schuin tegenover het "gemeentehuis. De bank betaalt osl.670.000 gulden voor de vleu gel. Burgemeester M. Boelen geelde dat gisteren mee voor het begin van de gemeenteraadsver- Bn[ Met de verkoop van de west- vleugel wordt het belangrijkste ia(pezwaar tegen de uitbreiding aaVan het gemeentehuis voorgoed c"iiit de wereld geholpen. Bij ver schillende politieke partijen, en ""Vooral bij de burgers, kwam het Svat \Teemd over dat er aan de teM)ostkant van het gemeentehuis iaieen nieuwe vleugel moet komen die zo nu;root is dat de westvleugel daardoor over bodig wordt. Die vleugel is begin jaren tachtig na de nodige protesten voor 3,3 mil- ben gulden neergezet. Boelen heeft steeds betoogd dat het over bodig maken van de westvleugel tiënter en daardoor uiteindelijk g( gemeentehuis op zou leveren. Bovendien fou het volgens hem geen probleem tijn om een gebruiker te vinden voo Burgemeester Boelen had voor de gemeenteraad van Rijnwoude gisteren nog 'een minder prettige mededeling'. Nadat hij meldde dat de aan besteding van de aan- en verbouw van het gemeente huis ongeveer een half mil joen lager was uitvallen, liet hij weten dat bij het bereke nen van de exploitatielasten van het nieuwe gemeente huis een telfout was ge maakt. De jaarlijkse kosten van de gemeentelijke huis vesting zijn vanaf 1995 maar liefst 185.000 gulden meer dan was begroot. De misre kening heeft tot gevolg dat de gemeente vanaf volgend jaar extra moet bezuinigen of de belastingen extra moet verhogen. derkomen gebrui ken. De bibliotheek kan gewoon in de kelder blijven zitten. Met de bank is afge sproken dat de bi bliotheek de ruimte kan huren voor 55.000 gulden per jaar. Tegelijkertijd met de verkoop van de west vleugel aan de Rabo bank, heeft de ge meente afgesproken de voormalige Chris tus Koning MAVO van dezelfde bank te kopen. De gemeente legt voor dit terrein 670.000 gulden neer. De bank had dit pand indertijd gekocht met het idee hier een nieuw kantoor te bouwen. De gemeente wil nu op het terrein van de oude MAVO en de naastgelegen school ongeveer veertig wo ningen bouwen voor 55-plussers. Zowel daardoor uiteindelijk goedkoper Wilma Bouw als de woningbouwvereniging Volksbelang heeft interesse getoond. Voor het totale terrein vraagt de gemeente 1,4 leegkomende vleu gel. Daarin krijgt hij nu gelijk. Het bedrag dat de bank bereid is neer te leggen voor de vleugel ligt boven de taxatiewaarde. De bank gaat alleen de begane grond en de eerste verdieping van het miljo Windturbines positief ontvangen Het plan van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR) om in de Nieuwkoopse- polder een windturbineproject te realiseren is door de grondei genaren overwegend positief ontvangen. In de polder tussen de Schilkerweg en de longe Ze- venhovenseweg heeft het ener giebedrijf achttien windturbines gepland van 500 kw per stuk. De provincie Zuid-Holland heeft de Nieuwkoopse polder niet al te hoog op het lijstje van plaatsen staan, maar als er me dewerking van de eigenaren is, zou de provincie bereid haar het standpunt te herzien. Dat maakte wethouder E. Kraak be kend tijdens een informatie avond deze week voor belang stellenden. Woordvoerder van het ener giebedrijf P. van de Velde hield zijn gehoor voor dat de EWR voorstander is van financiële deelname van de boeren in het project. Zo kunnen aandelen worden gekocht. Naast de al aangewezen locatie langs de Herenweg is de polder het meest geschikt voor het opwek ken van windenergie. Geldkistje gestolen alphen aan den rijn» Bij een bedrijf aan de Koperweg in Alphen is dinsdagavond een geldkistje met 2000 gulden gestolen. De da- ders konden het pand gemakkelijk binnenkomen omdat het slot niet goed in de schoot zat. De inbraak moet zijn gepleegd tussen 18.00 uur en 19.30 uur, terwijl de schoonmaakdienst bezig was. In die periode is het alarm afgesloten. Jonge hondjes gestolen bij fokker aarlanderveen Bij een fokker aan het Zuideinde in Aarlander- veen zijn gisteren twee hushpuppies gestolen. De hondjes zaten j in een hok waarvan een ruit was ingeslagen. Getuigen hebben een auto zien wegrijden. De fokker vermoedt dat twee potentiële kopers die vorige week zijn langsgeweest iets met de zaak te ma ken hebben. Fooienpot uit sportkantine gestolen 1 aarlanderveen Uit de kantine van de voetbalvereniging Aarlan derveen aan de Aarlanderveense Weg zijn in de nacht van woensdag op donderdag de televisie, geluidsapparatuur en de I fooienpot gestolen. Om binnen te komen werd een ruit van de kantine ingeslagen. j Waardepapieren ontvreemd j roelofarendsveenUit een huis aan de Spoorstraat in Roelo- j farendsveen zijn gisteren de videorecorder, een fototoestel en J waardepapieren gestolen. De inbrekers hebben een keukenraam ingeslagen. il Verkiezingsposters weggehaald alphen aan den run Voor de SP in Alphen is de Verkiezingsstrijd j niet zo best begonnen. Medewerkers van de partij hadden giste- - ren het gehele dorp volgehangen met affiches van de SP. Naar i enkele uren later bleek, was al dat werk voor niets geweest. Tus- s sen drie en vijf uur gistermiddag hebben onbekenden 240 bor- i den met daarop de SP-posters weer weggehaald. Slechts hier en - daar in het dorp stond nog een bord waarop de partij de Alphen- j se kiezers werden opgeroepen om op die lijst te 5 De Dolfijn waarschijnlijk opgeknapt Er komt een fonds voor het groot onderhoud van de Rijn- woudse openlucht zwembaden. Uit dat potje moeten noodzakelijke aanpassingen aan De Hazelaar in Hazers- woude-Dorp en het Prins Willem-Alexanderbad in Kou dekerk worden betaald. De Hazelaar werd tot nu toe zon der enige gemeentelijke steun door vrijwilligers draaien- den gehouden. Het PWA-bad wordt naar verwachting binnenkort op dezelfde manier geëxploiteerd. stort, werd nog niet uitgespro ken. Burgemeester en wethou ders zullen daarover een voor stel doen zo gauw duidelijk is wat de renovatie van het derde Rijnwoudse zwembad, De Dol fijn, gaat kosten. Burgemeester M. Boelen liet gisteren al wel runwoude. ruud sep Het besluit dat er een fonds voor groot onderhoud moet ko men, werd gisteren unaniem genomen door de Rijnwoudse gemeenteraad. Hoeveel geld er in het potje moet worden ge weten dat hij de door de oppo sitie voorgestelde storting van 100.000 gulden per jaar te hoog vindt. Hij wil niet verder gaan dan een éénmalige storting. Een mogelijk eerste begin van het fonds werd gisteren aange geven door de CDA'er W. Boe- vé. De geplande nieuwbouw van het Hazerswoudse jonge rencentrum Stek gaat 165.000 gulden minder kosten dan het bedrag dat de gemeente hier voor heeft gereserveerd. Dat geld zou volgens Boevé moge lijk in het onderhoudsfonds voor de zwembaden kunnen worden gestort. Zo eensgezind als de raad was over de instelling van een on derhoudsfonds voor de open- luchtbaden, zo verdeeld was de stemming over de renovatie van het overdekte bad. De WD- fractie, inclusief wethouder M. Vorenkamp-Van de Westeringh, vindt het onverantwoord om tot renovatie te besluiten voordat precies duidelijk is wat die grote opknapbeurt precies gaat kos ten. De CDA'er G. van Bostelen sloot zich daarbij aan. De fractie van D66 had het lef om zich een maand voor de verkiezingen faliekant tegen de renovatie van De Dolfijn te ke ren. Volgens de democraten kan Een meerderheid in de Alphense raad heeft grote bedenkingen bij de hangbaan die Ar cheon met het NS-station moet gaan ver binden. De fracties van WD, D66, Groen links, SP en RPF/GPV zijn absoluut tegen een gemeentelijke bijdrage aan het futuris tische openbaar vervoer. Ook de bewoners van de Oude Wereld hebben grote bezwa ren. De reizigers naar Archeon komen straks op nog geen negen meter langs hun slaapkamerraam suizen. In totaal hebben vijfig bewoners van Kerk en Zanen een be waar ingediend tegen de hangbaan. Alle maal kochten zij hun huis toen de plannen voor een hangbaan ofwel nog niet bekend waren, ofwel nog weinig serieus genomen werden. Ongeloof over de komst van de Ben van Dam uit Oude Wetering verzamelt keukengerei al-! oude wetering Hij heeft zeventig voorwerpen tijdelijk afgestaan aan het his torisch centrum in Alkemade, maar Ben van Dam merkt het nauwelijks. De hobbykamer staat nog steeds even vol met keukengerei en kookboeken. „Alleen zijn er nu spullen te voorschijn gekomen, die ik al lang vergeten was. Goh, heb ik dat ook, zeg ik dan tegen mij zelf', merkt de kok uit Oude Wetering op. Eigenlijk is het pand waarin hij woont aan de Veerstraat een compleet museum, want ook zijn echtgenote is een verza melaar. Zij heeft iets speciaals met poppen. Dat is ook duide lijk te merken. Her en der staan de meest prachtige modellen. Van Dam: „Vroeger had ik mijn strijkbouten en puddingvor men in een kast in de kamer staan, maar die heb ik wegge haald. Door het zware verkeer trilden ze uit de kast en vielen op de vloer. Dan schrokken we De hobby van de geboren Amsterdammer (58 nu) is zo'n jaar of vijfentwintig geleden begonnen. „Met een peper- en zoutstelletje. Dat werd bij een restaurant weggegooid. Daarna kwamen er puddingvormen, wafelijzers en strijkijzers bij. Al snel kijk je naar alles wat maar met de keuken te maken heeft of te maken gehad. Want er zijn nogal wat voorwerpen ver dwenen. „Zoals een snijbonen- molen of een vleesmolen. Alles kun je nu kant en klaar in de supermarkt kopen", legt de keukenspecialist uit. „Als kok heb je binding met je gereed schap. Dat gaat bij mij mis- Ben van Dam: „Die douane bleef op eerbiedige afstand toen ik mijn koffer openmaakte. Dat was wel grappig." schien wat ver, maar ik beleef er wel veel plezier aan." De hobbykamer van Van Dam is werkelijk tot de nok ge vuld met bestek, deegrollen, menukaarten, koffiemolens, slagersmessen, potten en pan nen en dergelijke. Op zolder is het depot met de wat grotere spullen. „Het is maar een klei ne ruimte. Om nog een beetje overzicht te houden heb ik maar het een en ander opge borgen. Het liefst zou ik ergens een boerderijtje kopen en daar een soort museum inrichten. Op die manier kun je het ook aan anderen laten zien. Laat de leden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen maar langskomen. Nu is het eigenlijk FOTO'BENDEBRUYN alleen toegankelijk voor fami lie, vrienden en bekenden die eens een kijkje willen nemen." De grote trots van de kok uit Oude Wetering is zijn verzame ling van 500 kookboeken, met werkelijk heel fraaie exempla ren. Zoals dat boek uit 1791 met een prachtig en sierlijk handschrift. Compleet met een briefje voor de slager. Bij een vorige eigenaar is het exem plaar ook nog gebruikt voor het drogen van bloemen en plant jes. „Dergelijke boeken zijn nu niet meer te betalen. Daar ben ik al snuffelend op rommel markten en veilingen tegenaan gelopen. Nu beperk ik me tot de boeken van voor 1950. Daarna is ér zoveel op de markt gekomen, dat is niet leuk Het grootste deel van zijn collectie heeft Van Dam gevon den in Engeland. Hij gaat er enkele keren per jaar heen met zijn echtgenote omdat zijn zoon er woont. „Een groot deel van onze tijd benutten we om de de omgeving af te stropen. Daar kom je nog van alles ko pen. Vooral bij de zogenaamde auto-verkoop. Handelaars trek ken door de streek en verkopen hun spullen vanuit de laad bak", legt Van Dam uit. „En ge lukkig nog tegen redelijke prij zen. In Amsterdam rijzen de prijzen de pan uit. Als je een paar dagen in Engeland rond trekt kom je nog heel veel aar digs tegen voor weinig geld." Soms heeft een aankoop ook gevolgen voor Van Dam. „Twee jaar geleden kocht ik een prachtige ouwe koekjesspuit die ik in een koffer had opge borgen. Op het vliegveld Gat- wick ontstond bij de douane grote paniek. Het leek wel of ik een handgranaat in mijn koffer had verstopt. Iedereen bleef op eerbiedige* afstand toen ik de koffer uitpakte. Als ik weer op Gatwick kom moet ik er nog al tijd om lachen." de gemeente de jaarlijkse lasten van het overdekte zwembad eenvoudigweg niet meer op brengen. Zij verwachten dat de gemeente wanneer er niets wordt gedaan op korte termijn met een jaarlijks tekort van één miljoen gulden komt te zitten. Door nu De Dolfijn te sluiten, hoopt D66 toekomstige belas tingverhogingen te kunnen voorkomen. Het overgrote deel van het CDA en de fracties van PvdA en SGP/RPF waren echter voor de renovatie. En daardoor besloot de raad na jaren van discussie gisteravond dan tot de renovatie van De Dolfijn. Overigens is het nog lang niet zeker dat de discussie hiermee is afgelopen. De gemeente gaat nu verschillende aannemers vragen een offerte uit te bren gen voor de renovatie van het bad. Wanneer straks mocht blij ken dat de renovatie zoveel geld kost dat het bad niet te exploite ren valt voor het beschikbare bedrag van 450.000 gulden, dan ontstaat er een probleem. Op dit moment stelt een raads- meerderheid dat in dat geval desnoods de gemeentelijke be lastingen verhoogd moeten worden. Maar het is de vraag hoe de raad daar over denkt wanneer de verkiezingen achter de rug zijn. hangbaan leeft ook nog bij de politiek, zo bleek eerder deze week in de raadscommis sie ruimtelijke ordening. „We kunnen in Al phen nog niet eens een paar buslijntjes op de been houden", schertste G. van As (WD). Het ziet er naar uit dat de hangbaan er niet kan komen zonder gemeentelijke bijdrage. En voor die bijdrage is op dit mo ment in ieder geval geen meerderheid te vinden. Het schrappen van buslijn 111 van Alkemade naar Leiderdorp en Leiden is volgens de ge meenteraad van Alkemade 'ontoelaatbaar'. De vervoers maatschappij overweegt de buslijn op te heffen, omdat meer Veners gebruikmaken van bus 112, die via de rijks weg 4 naar Leiden rijdt. „Wij zijn bijna allemaal aangewe zen op het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp. Als het on mogelijk wordt om daar naar toe te gaan is dat onverteer baar", oordeelde CDA'er J. Duivenvoorden deze week tij dens de raadsvergadering. Hij pleitte ervoor een oplos sing te zoeken die Veners in staat stelt toch via andere dor pen naar Leiden te reizen. „Mocht dat niet met de gewo ne bus gaan, dan toch tenmin ste met een buurtbus." Het college van Alkemade heeft in een brief aan Centraal Neder land al bezwaar geuit tegen het schrappen van lijn 111. WD'er H. van Duijkeren ver wacht dat dit niet voldoende is om Centraal Nederland te overtuigen. „Er zal nog een stevig robbertje moeten wor den gevochten", voorspelde hij. W. Groen (PvdA) maakte zich minder druk om het ver vallen van een buslijn langs het Leiderdorpse ziekenhuis. Het probleem schuilt volgens hem meer in buslijn 112. „Die bus puilt de laatste tijd zo uit, dat de deuren bijna niet meer dicht kunnen. En ik zie nooit iemand in- of uitstappen bij het ziekenhuis." Burgemeester A. Meerburg verwacht dat de plannen van Centraal Nederland moeilijk tegen zijn te houden. „Bus 111 wordt leeggezogen door 112, omdat die sneller naar Leiden gaat. De plannen zijn nog niet rond. Centraal Nederland telt het aantal passagiers en daar is niet zoveel tegen in te bren gen", vreesde hij. Stichting nodigt gedeputeerde uit voor opening stortseizoen jacobswoude ruud sep De Stichting tot behoud van het Braassemermeer heeft milieu gedeputeerde Hans van der Vlist uitgenodigd voor de offi ciële opening van het bagger- stortseizoen. Na bijna twee jaar wordt aanstaande maandag de eerste baggerschuit op de Braassem verwacht. Van der Vlist overlegt vandaag met het provinciaal afvalverwijderings- bedrijf Proav over zijn eventuele deelname aan de opening. Waaruit de geplande openings handeling bestaat, wil de actie groep nog niet bekend maken. Bij een scheepswerf in Wou- brugge is deze week hard ge werkt aan het werkeiland van waaruit de komende vijf jaar bagger in het meer moet wor den gestort. Op het ponton van 9 bij 36 meter komen onder an dere twee bouwketen en twee hijskranen te staan. Onder het ponton zijn twee stortkokers bevestigd. De bagger wordt door de kokers geleid, waardoor het spul precies op de juiste plek in de stortput terechtkomt. Voorheen werd de bagger ge stort zonder kokers onder wa ter. Daardoor waaierde het slib uit over een groot oppervlak. Het ponton wordt - evenals de actievoerders tegen de slibstort - scherp in de gaten gehouden door de politie. Omwonenden van het Braas semermeer kunnen vanaf aan staande maandag precies zien wanneer er op het kunstmatige eiland wordt gewerkt. Wanneer de stortplaats open is, gaat de vlag in top. Is de vlag gestreken, dan mogen er geen schepen aan het ponton liggen. Op die manier hoopt de provincie ille gaal storten te voorkomen. De stortlocatie is afgebakend met vier grote boeien. veertig woningen voor 55-plussers komen. De gemeente heeft het FOTO BEN DE BRUYN Waar nu nog de voormalige Christus Koning MAVO staat, kunnen binnen twee jaar gebouw gekocht van de Rabo-bank.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17