Heel Winkelhof blijft mogelijk langer open Allochtone vrouwen slagen met hoge cijfers Regio Boombakken remmen auto's op Veurseweg Vuilnismannen eerder bed uit wegens Kempenaerstraat 'Gigantische rotzooi in] Vlietwijk door EWR' L GroenLinks: auto's weg uit centrum Voorschoten CHTERGROND VRIJDAG 4 FEBRUAR11994 voorschoten judy nihof Tien betonnen bakken met bo men moeten het verkeer op de Veurseweg afremmen. De bak ken komen in het midden van de weg tussen Papelaan en het Laantje van Wissen. Het gaat om tijdelijke voorzieningen, want de gemeente wil er ooit een - permanente - midden berm aanleggen. De plaatselijke politiek denkt daarmee voor een deel tege moet te komen aan wensen van een groot aantal bewoners van de Veurseweg, zo bleek gister avond tijdens een commissie vergadering. Het comité' van bewoners van de Veurseweg pleit al jaren voor voorzienin gen om het hard rijden en de geluidsoverlast op de Veurse weg in te dammen. Voorzitter B. Coeland van het Veursewegco- mité is blij dat er nu iets ge beurt, maar had toch liever ge zien dat er met de aanleg van een middenberm was begon nen. „Jammer, er komt nu een voorlopige voorziening, die toch weer 20.000 gulden kost." De politiek wil die middenberm op de lange termijn wel realiseren, maar het is nog onduidelijk wanneer. De minstens zes ton kostende middenberm staat in elk geval niet hoog op het wen- senlijstje van de fracties. Gekozen is dus voor tijdelijke betonnen bakken, die worden voorzien van reflectoren om on gelukken in het donker te voor komen. Het geld ervoor komt uit het speciale potje voor het beveiligen van onveilige ver keerssituaties. Het is de bedoe ling dat de bakken in het voor jaar worden neergezet. Ambte naar J. Dijksman is niet bang dat de bakken binnen de kortste keren omver of aan diggelen worden gereden. „Ze zijn van beton en er komt een paar kuub zand in. Als er een auto tegen aan rijdt, denk ik dat de bak het wint." Vrouw aangereden op oversteekplaats leiderdorp Een 19-jarige vrouw uit Oud Ade en een 50-jarige man uit Voorhout zijn gistermiddag met onbekend letsel over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De twee waren betrokken bij een ongeval op de Persant Snoepweg in Lei derdorp. De Voorhouter stopte voor een oversteekplaats om de Oudadese te laten oversteken. Een 49-jarige vrouw uit Leider dorp had dat te laat in de gaten en botste met volle vaart op de auto van de man uit Voorhout. Die schepte daardoor de vrouw uit Oud Ade. Door de schok liep ook de bestuurder uit Voorhout letsel op. Inbraak in Oegstgeest oegstgeest Een huis aan de Reviuslaan in Oegstgeest is gisteren bezocht door inbrekers. De schuifpui aan de voorzijde van de woning geforceerd. Volgens de politie is nog niet bekend wat er precies gestolen is. Veel vraag naar woningen Endepoel warmond Er is veel vraag naar de premie-C-woningen in het plan Endepoel 111 in Warmond. Voor de acht te bouwen huizen hebben zich 122 gegadigden gemeld. Aan de hand daarvan is een selectie gemaakt. Voor de 23 vrije sectorwoningen in dat ge bied is de belangstelling heel wat minder. Er zijn maar zestien aanvragen van Warmonders binnengekomen. Met de bouwer uit Rotterdam had de gemeente afgesproken dat Warmonders voorrang zouden krijgen bij de inschrijving. Oegstgeest praat over verkeer oegstgeest Oegstgeestenaren kunnen tot 24 februari meepraten over de manier waarop het verkeer door hun dorp wordt geleid. De gemeente wil Oegstgeest van een ringweg voorzien voor het doorgaande verkeer en de andere wegen autoluw maken. Op dinsdag 8 en woensdag 9 februari zijn er in het raadshuis aan het Wilhelminapark daarover informatie-avonden. Eigenaar koopcentrum wil compromis tussen Albert Heijn en winkeliers De firma Wereldhave, eigenaar van de Leiderdorpse Win kelhof, wil binnen twee maanden de discussie over de openingstijden beëindigen. De belegger heeft begrip voor de wens van Albert Heijn om langer te kunnen openblij ven, maar hecht anderzijds aan uniforme openingstijden voor alle winkels. Wereldhave wil een compromis. Ge dacht wordt aan een sluitingstijd van kwart over zes voor alle winkels. klanten moeten duidelijkheid hebben, dat is uit marketing- oogpunt absoluut noodzake lijk." De winkeliersvereniging heeft de uniforme sluitingstij den ook steeds gebruikt als ar gument tegen het openblijven van Albert Heijn tot halfzeven. De Ruijter denkt dat overleg tussen Albert Heijn, de winke liersvereniging en Wereldhave een compromis moet kunnen opleveren. Te denken valt hier bij aan het sluiten van de deu ren om kwart over zes 's Wereldhave is voorstander van ruimere openingstijden in het winkelcentrum. „Het is heel simpel: wij zien de Winkelhof als onze winkel, en daar haal je het meeste uit als je die langer openhoudt. Daarom willen we naar de wettelijke openingstijd van 55 uur", aldus woordvoer der R. de Ruijter. Voorwaarde voer Wereldhave is wel dat alle winkels op dezelf de tijd open- en dichtgaan. „De avonds. „Maar er zijn nog ande re opties." Die gesprekken moe ten volgens Wereldhave snel be ginnen. „We zien deze kwestie het liefst vandaag nog opgelost. Dat lukt niet, maar over een maand of twee moeten we er uit zijn." Albert Heijn heeft inmiddels een nieuw wapen in de strijd gegooid om de deuren langer te kunnen openhouden. Deze week wordt een enquête gehou den onder de klanten over ge wenste sluitingstijden. Het onderzoekje is volgens een woordvoerster P. Smeets van het hoofdkantoor van Al- bert Heijn in Zaandam in eerste instantie bedoeld als graadme ter voor de mening van de klan ten. Smeets erkent evenwel dat een voor Albert Heijn gunstige uitslag kan worden gebruikt bij de onderhandelingen met de winkeliersvereniging van de Winkeliers aan de Oegstgeester De Kempenaerstraat willen niet langer midden op de dag hun vuilcontainers op straat zetten. Volgens de winkeliers wordt de winkelstraat niet fraaier door de containers en moet het vuil daarom op een ander moment worden opgehaald. De vuilnis ophaaldienst wil het schema wel omgooien, maar de vuilnis mannen willen er niet eerder voor uit hun bed komen. Toch moeten ze dat een tijdje over hebben voor de De Kempenaer straat, tot de gemeente een an dere oplossing heeft gevonden. Ook de uitstallingen van de winkels op de straat moeten an ders. De uitstallingen met plan ten, kleding en fietsen staan nu vaak op de stoep, zodat vooral rolstoelen en kinderwagens er maar met moeite langs kunnen. Na eerdere besprekingen met de winkeliersvereniging heeft de gemeente nu alle detaillisten een brief overhandigd met de boodschap alleen nog vlak voor de etalages uit te stallen. voorschoten „De tuinbouw wordt niet recht streeks bedreigd. We hebben met het Groenstructuurplan al leen een filosofie neergelegd." De Voorschotense wethouder J. van de Poel denkt dat het alle maal zo'n vaart niet loopt. Toch geeft het college in het Groen structuurplan, waarover burgers sinds gisteren kunnen meepra ten, duidelijk aan hoe het ge bied tussen Leidschendam en Voorschoten er in het gunstigste 'Tuinders hoeven Groennota niet te vrezen' geval er uit zou moeten zien: zonder kassen. Dat zou de na tuur en het landschap ten goe de komen. Het zijn volgens Van de Poel slechts 'globale ideeën', waar van nog maar moet blijken of ze haalbaar zijn. „Voornemens hebben en voornemens uitvoe ren zijn twee zaken." Volgens hem moet er eerst overeen stemming zijn met de gemeente Leidschendam, de provincie en de Landinrichtingscommissie. Dan moeten die partijen nog met de tuinders om de tafel gaan zitten. Voor de kassen moet nog een vervangende plek worden ge vonden. „En het moet nog maar blijken of er geld voor is. Als het eén hele dure operatie wordt, moeten we misschien wel be sluiten om het niet te doen." Diploma voor dertien kraamverzorgsters leiden/oegstgeest eglantine weu mans De Thuiskraamzorg in Leiden en Pijnacker is sinds gisteren 13 kraamverzorgsters uit negen verschillende landen rijker. In het Zendingshuis in Oegstgeest kregen de allochtone vrouwen uit handen van W.A. Zandber gen, inspecteur van het ministe rie van WVC, hun diploma voor kraamverzorgende. „Ik ben diep onder de indruk van de goede resultaten die de vrouwen gehaald hebben", zegt A.S. Verschoor, directrice van Thuiskraamzorg Rijn en Vliet in Leiden. De meeste leerlingen hebben een gezin met kinderen en weinig tijd om te studeren. Volgens Verschoor zijn de vrou wen, die in leeftijd variëren van 22 tot 52 jaar, bijzonder gemoti veerd. Vandaar de hoge cijfers. De opleiding die de allochto ne vrouwen gevolgd hebben, valt onder het project 'Allochto ne vrouwen in de kraamverzor- ging' dat nu ten einde is. Het project was een Leids initiatief in het kader van de sociale ver nieuwing en startte in 1992. De Leidse Thuiskraamzorg Rijn en Vliet en de Stichting Thuis kraamzorg Pijnacker werkten samen aan het project. Uitwisselingen met Litouwen op gang voorschoten De gemeente Voorschoten geeft 30.000 gulden voor het onderhouden van een ste denband met de Litouwse gemeente Druskieninka. Met dit geld denkt de Stichting Voorschoten-Oost-Europade reisjes naar dit land te bekos tigen. Het aanknopen van contacten met Litouwen komt aardig op gang. Het is de bedoeling dat in mei of juni een delegatie naar Litou wen vertrekt. Eerst krijgt Voorschoten bezoek. Zo geeft de pianiste Guoda Gedvilaite begin maart een concert in Voorschoten. Ook worden over enkele maan den twee basketbalteams uit Litouwen verwacht. Voor schot ens PvdA-raadslid woedend voorschoten judy nihof DE Energie- en Watervoorzie ning Rijnland (EWR) maakt er bij werkzaamheden in de Voor schotense Vlietwijk 'een giganti sche rotzooi' van. Eén bewoon ster zou inmiddels haar been hebben gebroken door de troep. PvdA-raadslid P. den Hartog haalde gisteravond tijdens een commissievergadering fel uit naar de praktijken van de EWR. Het bedrijf vervangt ir de Vlietwijk al enige maanden lang de gas-, water -, en elektrici teitsleidingen. Volgens Den Hartog laat de voorlichting van de EWR aan de bewoners te wensen over. Daar door komen ze keer op keer voor nare verrassingen te staan. „De bewoners hebben één keer een brief gekregen waarin de werkzaamheden werden aange kondigd, maar er werd niet ver teld hoe lang ze duren. Ook ver telt de EWR niet wanneer ze water en elektriciteit afsluit. Be woners kunnen af en toe hun huis niet meer uit, omdat d^vo EWR voor én achter het hui^ei aan het graven is. Ze maken eLr een puinhoop van en dat a[,e| minstens een half jaar", aldut,a] het woedende raadslid. na Het zou Den Hartog niets verw bazen als er binnenkort meeLjs ongelukken gebeuren. „Er is a^j; een bewoonster die haar beei^ai gebroken heeft, vanwege de opj,ei brekingen. De EWR heeft heiei wel 'goedgemaakt' met een bosj 0 je bloemen. Maar ze hebben_ej denk ik, heel wat meer goed tejei maken." 3e, Volgens wethouder J. van de,a< Poel (WD/openbare werken; j zijn de ervaringen van Voorj,je schoten met de EWR inderdaaq,e: „niet optimaal, om het zo maaj,a] uit te drukken." Hij stelde echta ter dat de gemeente niet zo gelLj veel tegen de EWR kan uitrich-„0l ten. „Het is weliswaar onz<La straat, maar er zijn contracten,^ getekend met de EWR waaraai^e| ze allerlei rechten kunnen ont^r( lenen." Wel beloofde hij de zaakj0 verder uit te zoeken. af Winkelhof. De directie van de super markt heeft het afgelopen jaar diverse malen geroepen dat haar klanten behoefte hebben aan langere openingstijden. De enquête moet hiervoor het be wijs leveren. Op een speciaal formulier kunnen klanten hun voorkeur aangeven voor ver scheidene sluitingstijden. Ook is er ruimte voor eigen suggesties en wordt de deelnemers ge vraagd of ze nou werkelijk zo veel waarde hechten aan gelijke openingstijden van alle winkels in de Winkelhof. Volgens manager T. Bartels van AH loopt de actie uitste kend. „Er reageren zo veel men sen dat we hebben besloten de actie te verlengen." Volgens Bartels zijn er zeker honderden formulieren geteld. „Maar waarschijnlijk zijn het er al veel Warmonders hebben moeite met plaats van sporthal Drie Warmonders hebben bij de Raad vaii State beroep aangete- kend tegen het bestemmingsplan Endepoel III. Het trio C. v.d. Zalm, A. Heemskerk en L. van Hilten heeft grote moeite met de plaats van de sporthal in dat gebied. Daardoor dreigt volgens de A drie bewoners vertraging voor de sociale woningbouw. Het be- j stemmingsplan is inmiddels al goedgekeurd door de provincie. Wanneer toch wordt begonnen met de bouw dan vragen de n drie Warmonders aan de Raad van State om de werkzaamheden op te schorten, omdat het dan niet meer mogelijk is om een al- ternatieve plek voor de sporthal aan te dragen. Het CDA-raadslid J. Bonnet merkte gisteravond tijdens de raadsvergadering op dat hij direct aan het rekenen was gegaan J toen hij van het beroep hoorde. „Als het bouwplan vertraging oploopt, gaat dat de gemeente enkele tonnen kosten. We moe- h ten de verdeling eenderde vrije sector en tweederde sociale wo- y ningbouw in dat gebied opnieuw bekijken. Om een tekort te dekken moet er dan maar meer in de vrije sector gebouwd wor- e den. Dan is het zeker in het nadeel van de sociale woningbouw." k Ook wethouder J. Wassenaar (CDA) meende dat de bezwaar- k makers te ver zijn gegaan. Volgens de wethouder zijn er vol doende mogelijkheden geWeest om bezwaren tegen het plan te 1 maken. voorschoten De fractie van GroenLinks in Voorschoten hoopt de volgende raadsperiode vurig op een frac tie met twee raadsleden. Het huidige en enige raadslid Steef Harlaar lijkt ook best assistentie te kunnen gebruiken bij de reeks taken waarvoor de partij zich gesteld ziet: het oplossen van vele milieu- en verkeerspro blemen, en het tegengaan van onverdraagzaamheid, vreemde lingenhaat en racisme. Het milieu krijgt in het verkie zingsprogramma van Groen Links de volle aandacht. De par tij wil het autoverkeer verder aan banden leggen en het fiet sen in Voorschoten aantrekke lijker maken. Fietsers die van rechts komen moeten voorrang krijgen, verkeerslichten moeten 'fietsvriendelijk' worden afge steld. Als GroenLinks het voor het zeggen krijgt, worden alle wegen 30-kilometer-zone's, be halve de centrale hoofdweg en een enkele wegen die wijken ontsluiten. De partij wil betaald parkeren invoeren op plaatsen waar regelmatig veel mensen komen, zoals sportcomplexen en sportzalen. Verder is een nodig voor foutparkeerders. Auto's moeten helemaal wegblijven uit de Schoolstraat. Deze moet een 7 winkelpromenade worden Sterker nog, het hele centrum zou autovrij en gezelliger moe- ten worden. GroenLinks wil graag een dorpspleintje creëe- ren waar de Voorschotenaar el kaar kunnen ontmoeten. a Wat het milieu betreft, pleit r de partij verder voor verregaan- r de scheiding van afvalstoffen en e vaker ophalen van papier, glas s en GFT-afval (bij warm weer), c De gemeente zou meer voor- c lichting moeten geven door een s aparte milieuvoorlichter aan te_ trekken. GroenLinks vindt dat schoonmaken van verontreinig-p de grond ook echt schoonma ken moet zijn. Het wegstoppen van vuil onder een zogeheten 'leeflaag' zoals in Starrenburg is gebeurd, kan niet door de beu gel. GroenLinks wil meer geld vrijmaken voor goede bodem sanering. GroenLinks wil meer betaal bare woningen voor een - en tweepersoonshuishoudens. De gemeente zou bovendien een leegstandsregister bij moeten houden. De gemeente zou hui zen die te lang leegstaan moe ten vorderen. door: Roy Klopper Toekomst Hoofdstraat in nevelen gehukl Een van de deelnemers aan de opleiding voor kraamverzorgsters krijgt haar diplo nu'ten einde. Het project 'Allochtone v Na twee cursussen waaraan in totaal 22 allochtone vrouwen hebben deelgenomen, is de ac tie stopgezet. „We hebben geen gebrek aan personeel meer en aan elk project moet een einde komen", aldus Verschoor. Het bijzondere aan de specia le opleiding was de zogenaam de schakelfase. Dat is een voor bereiding op het eigenlijke be roepsonderwijs. Zo'n fase zou in de reguliere opleidingen voor verzorgende beroepen opgeno- -1 worden, vindt Ver schoor. Voor allochtonen en personen die op latere leeftijd de gezondheidszorg in willen is een dergelijke periode essen tieel. In het geval van de allochtone vrouwen is er veel aandacht aan de Nederlandse taal besteed. Een aantal cursisten sprak de taal niet of nauwelijks. „Ie staat ervan versteld dat iemand uit Afghanistan na twee jaar hele rapporten in het Nederlands opstelt", zegt Verschoor. Alle gediplomeerde cursisten zijn verzekerd van werk. Twee vrouwen hebben nu een baan bij Thuiskraamzorg Pijnacker. De anderen kunnen terecht bij Rijn en Vliet in Leiden. Wethouder C. Huigen (WD/verkeer) had vorige week een uurtje vrij gemaakt om het alternatieve plan van de werkgroep in ontvangst te nemen. Een teken van goede wil. De gemeente Leiderderdorp heeft er nooit een geheim van gemaakt dat ze graag wil luisteren naar de ideeën van omwonenden. Meermalen is beloofd dat alternatieven serieus worden bekeken. Bestuurslid H. Haanraadts van de werkgroep wilde de kwestie echter zeer formeel oplossen. Hij maakte duidelijk er niets voor te voelen om het alternatieve plan alvast te ontvouwen. Geen officiële overhandiging dus, tot verbazing van Huigen die wel zaken wil doen. Volgens Haanraadts moet de tekening van de werkgroep louter worden gezien als een 'vingeroefening'. „Het is niet in ons belang de resultaten in de openbaarheid te brengen, dat schept verwarring als ze later weer worden veranderd." Na Het blijft gissen naar de toekomstige 'smoel' van de Leiderdorpse Hoofdstraat. Nadat eerst de gemeente haar herinrichtings-plannen angstvallig geheim had gehouden, hullen nu de omwonenden en ondernemers, verenigd in de Werkgroep Herinrichting Hoofdstraat, zich in nevelen. Dit leidde onlangs tot een schertsvertoning op het Leiderdorpse gemeentehuis. lang dralen besloot hij dat de wethouder de tekening mocht inzien, maar dan 'stiekem'. Na de bijeenkomst, zonder pottekijkers. De stramme houding van Haanraadts leidt tot een slechtere verstandhouding tussen buurt en gemeentebestuur, bleek deze week. Zijn geheimhouderij lijkt ook misplaatst omdat de grote lijnen van het plan allang bekend zijn. De geheimzinnige tekening is namelijk niet meer dan een uitvloeisel van een openbare inspraakavond die onlangs over de kwestie is gehouden. Geformuleerde uitgangspunten toen: éénrichtingsverkeer vanaf de Berkenkade in de richting Hoogmadeseweg. De gemeente heeft dit precies andersom in gedachten. Verder wenst de werkgroep uitbreiding van de parkeergelegenheid bij het waterschapskantoor en moet het pleintje aan de Berkenkade, voor het pand van de Oude Veenen, worden gehandhaafd. De gemeente overweegt een van de wegen die erlangs lopen op te offeren ten faveure van parkeerplaatsen. Beslissingen over de herinrichting worden over de raadsverkiezingen heen getild. Wethouder Huigen verwacht dat medio mei wat meer duidelijkheid bestaat over het toekomstige uiterlijk van de kop van de Hoofdstraat.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16