Leidse regio krijgt er 90 bedden bij Stap naar universiteit te groot Leiden Regio Inspelen duurt twee jaar 'Strand dicht voor broedende vogels' 14 VRIJDAG 4 FEBRUAR11994 Katwijker beroofd van drie bijzondere gitaren KATWUK IRENE NIEUWENHUUSE ,,Er ontbreekt iets wezenlijks in huis. Ik ben gewend ze alle zes om me heen te hebben en nu zijn er zomaar drie weg. Merk waardig gevoel." Katwijker U. Telljohann, ingenieur bij Estec, is er beduusd van. Gisteravond zijn tussen acht en tien uur drie gitaren met een totale waarde van ruim tienduizend gulden uit zijn flat op de elfde verdie ping gestolen. Muziekinstru- die hij koesterde en r hem van grote waarde wa- Eentje, een elektrische guitar, merk Fender, type Robben Ford, is zelfs niet meer bij te be stellen. Voor een Lakewood, die op een speciale wijze voor hem was gelakt, is zeker een wacht lijst van twee jaar. De derde, een basgitaar, is te vervangen. „Dit exemplaar is voor mij weer belangrijk omdat ik er lang naar heb gezocht." De marktwaarde is volgens de ingenieur niet meer dan honderd gulden. De dieven zijn binnen geko men door een volledige ruit uit de voordeur te halen. De tech nische recherche is juist bezig de situatie te bestuderen. Telljo hann, van oorsprong een Duit ser en sinds zeven jaar in Kat wijk wonend, verontschuldigt zich voor de rommel. „Ik ben net bezig met een grondige re- Telljohan was gisteravond even weg. Sporten op de Estec. Bij terugkomst merkte hij bui ten al onraad. „Ik zag licht branden en begreep onmiddel lijk dat er iets niet in de haak was." Het bevreemdt hem dat in zo kort tijd de diefstal is ge pleegd, temeer daar hij jaarlijks zeker drie maanden op zaken reis is. Afgelopen weekeinde was hij juist teruggekomen van zo'n trip. „De dieven moeten me hebben geschaduwd." Inschatten Opvallend is dat de computer apparatuur, een in het oog lig gende portemonnee, een foto toestel, een televisie en drie an dere gitaren nog wel aanwezig zijn. „De daders moeten dus mensen zijn die de waarde van deze specifieke gitaren kunnen inschatten", is zijn voor de hand liggende conclusie. De ge dupeerde Katwijker stuurt van daag nog alle handelaren in Ne derland een foto van zijn instru menten. Saillant detail. Hij kan dit doen omdat de dieven het bewuste fototoestel, waarin juist een filmpje zat met afbeeldin gen van al zijn gitaren, hebben achtergelaten. „Ik heb de film al laten ontwikkelen. Muziek spelen betekent veel voor de ingenieur. Vooral jazz uit de jaren vijftig en zestig, met absolute top Miles Davis, heeft zijn belangstellling. Op de Estec heeft hij met vrienden een spe ciale oefenruimte. Spelen doet hij voorts veel voor zich zelf en in bescheiden mate voor partij tjes en feesten. Verdrietig is hij vooral over het feit dat vervanging niet zo maar mogelijk is. „Ik ben goed verzekerd, dus ik krijg het geld wel terug. Maar deze gitaren zijn niet zonder meer voorradig. Verder duurt het zeker twee jaar voordat ze goed zijn ingespeeld. De structuur van het hout ver andert in de loop van de jaren en dat bepaalt de schoonheid van de klank." Restaurant in station Lisse In het voormalige stationsge bouw van Lisse komt moge lijk een restaurant. De Ver eniging Oud Lisse, die het pand huurt van de Neder landse Spoorwegen, onder handelt met enkele kandida ten die er een horecabedrijf willen vestigen. De beslissing valt deze maand. Het uit 1905 stammende stationnetje dreigde ruim een jaar geleden nog ten prooi te vallen aan de slo pershamer. Omdat het geen enkel doel meer diende, wil den de NS er vanaf. De Ver enging Lisse sprong voor het karakteristieke gebouwtje in de bres en slaagde erin het voor afbraak te behoeden. De komende tien jaar - met een optie voor de vijftien jaar daarop - huurt Oud Lisse voor het symbolische bedrag van 250 gulden per jaar het gebouw van de NS. Met deze overeenkomst verplichtte Oud Lisse zich wel het gebouw te renoveren en te onderhouden. Omdat de NS al jaren niets meer aan onderhoud deed, staat het stationsgebouw er enigszins verpauperd bij. U.Telljohann toont de lege koffers waarin zijn lievelingsgitaren zaten. foto dickhogewoning Druk op verpleeghuizen blijft bestaan ma De verpleeghuizen Mariënhaven in Warmond, De Wil- 20 bert in Katwijk en St. Bernardus in Sassenheim krijgen er i de komend jaren in totaal 60 bedden bij. Verpleeghuis J Van Wijckerslooth in Oegstgeest mag met dertig bedden uitbreiden. Deze uitbreiding krijgt de komende acht jaar gestalte. >,Maar de wachtlijsten voor de verpleeghuizen in deze regio zullen er voorlopig niet door Verminderen", verwacht H, van Mierlo namens de verpleeghui zen verenigd in de SSIGL. De directeuren van de ver- pleeghuizen Zuid-Holland jNoord zijn het eens geworden srsi over de verdeling van 110 extra q™ bedden die tot en met het jaar 02 2002 beschikbaar zijn. Daar- 0 7 {naast zijn er zestig extra plaat- 00 gen voor voorzieningen buiten Q3 ide verpleeghuizen: bedden in 4.0 verzorgingshuizen, thuiszorg of o.i landere projecten. Veertig van die plaatsen gaan naar de Rijn streek, tien naar de Duin- en Bollenstreek en 20 naar Leiden. Van Mierlo: „We gaan er niet echt veel op vooruit met deze extrabedden. Dat komt door eerdere bezuinigingen waar vooral verpleeghuizen in de Duin- en Bollenstreek slachtof fer van werden. Daarom zijn zij door ons bedeeld met zestig bedden. Deze verpleeghuizen nemen ook patiënten op uit de Leidse regio. Ondanks deze extra's blijft de druk op de verpleeg huiszorggroot." Vogelbesclterming. Nederland: LEIDEN DERK GRAVER De Nederlandse stranden moeten enkele maanden per jaar wor den gesloten voor toeristen. Vogels kunnen dan in de maanden april tot en met juni rustig broeden. Dit zegt E. Wanders van de Vogelbescherming Nederland. Overigens moeten alleen die de len van een strand worden afgesloten waar de toerist geen hin der van ondervindt. De vogelbescherming kwam op het idee naar aanleiding van de aangespoelde gifzakjes. „Als je het strand afsluit na aange spoelde gifzakjes, dan kan dat ook voor vogels", meent Wanders. Hij wil vooral enkele hectaren van het strand van de Waddenei landen afsluiten voor het publiek. Door de brede zandstrook en schelpen kan het bijna uitgeroeide ras van de dwergstern daar in aantal weer toenemen. „Die vogel heeft schelpen nodig als het Hij denkt dat zeker veertig plekken kunnen worden afgesloten. Om dat te bereiken gaat hij overleggen met Rijkswaterstaat en de verschillende gemeenten aan de kust. De gemeente Noordwijk is uiterst voorzichtig in haar eerste reactie. J. Heemskerk wil eerst de plannen zien van de vogelbe scherming. „Maar het zal wel consequenties hebben voor toeris ten." In Katwijk kan het strand in die maanden niet worden ge sloten. „Dat is niet haalbaar. Net in die maanden zijn hier veel toeristen", aldus een woordvoerster. Hond veroorzaakt aanrijding Een overstekende hond heeft gistermiddag een aanrijding veroorzaakt op de Valcksioot- laan in Hillegom. Een 56-jarige automobilist uit Hillegom bots te tegen een geparkeerd staan de auto toen hij uitweek voor de loslopende hond. Er ontstond flinke materiële schade. Dat liet de hond overigens koud. Die liep rustig verder, de chaos ach terlatend. 'Profielkeuzemoet niveau middelbare scholieren opkrikken LEIDEN» ALICE V Bewoners van de Noachstraat kregen van de gemeente schriftelijk te verstaan dat de bomen in hun wijk moeten wijken voor milieuvriendelijke huizen. Raar maar waar. Ze staan er te dicht op. Angélique Westerbeke is een eeuwige tweede. Tijdens een pastawedstrijd in Maastricht bereikte de enige vrouwelijke deelneemster opnieuw niet de hoogste troon. Volgend jaar hoopt ze alle mannen te kloppen. la Sneu en I lachwekkend tegelijk. Zo [betitelen de bewoners van de Noachstraat in de wijk De Coebel de inhoud van een brief yan de gemeente Leiden, die zij jgisteren ontvingen. Tien gezonde populieren op de westkop van de rij nieuwe milieuvriendelijke huizen moeten er zo snel mogelijk aan [geloven. De bomen staan yolgens de gemeente te dicht op ide huizen. ,Het is toch wel raar. Er is hier leen heel bos gesneuveld om die woningen te kunnen bouwen. Destijds zeiden ze dat het om [ongezonde bomen ging. Maar nu moeten zo'n beetje de faatste gezonde bomen wijken voor milieuvriendelijke huizen. Daar zit iets tegenstrijdigs in", izegt bewoner B. Fasel uit de Noachstraat. Hij is niet van plan om de kap (legen te houden „We hebben pns erbij neergelegd. Het is best een gezellig wijkje geworden. Maar met milieuvriendelijk peeft het niet meer zoveel te maken. Bovendien staat er in de prief dat de kapvergunning al is Verstrekt." Volgens ambtenaar W. Griffioen )s het onverstandig om de populieren zo dicht op de Ecobel-huizen te laten staan. „Als het waait, schuren de takken tegen de huizen. Dat kan beschadigingen opleveren. Overigens zullen we een groene haag terugplaatsen. We proberen wat dat betreft de schade zo gering mogelijk te houden." Maar de bewoners van de Noachstraat zijn sceptischer. „Ik vraag me af hoe het de grote bomen zal vergaan die nu precies in de achtertuin van sommige nieuwe huizen staan. Zullen kopers die wel laten staan?", vraagt Fasel zich af. Griffioen is daar kort over: „Daar zijn afspraken over gemaakt met de erfpachters. In beginsel mogen ze niet worden gekapt." Toch denken de bewoners van de Noachstraat soms met weemoed terug aan het bos in hun achtertuin, dat in de volksmond 'Park van Piet' heette. „Het was een bijzonder stukje natuur. Er zaten geloof ik uilen." Pasta Angélique Westerbeke, eigena resse van James' Restaurant aar de Botermarkt, is een eeuwige tweede. Vorig jaar werd zij Deze popujieren in De Coebel moeten verdwijnen omdat ze te dicht op de milieuvriendelijke Ecobel-huizen staan. foto hielco kuipers tweede bij de internationale pastawedstrijd op de horeca- beurs in Maastricht met haar Canelloni, vorige week weder om met haarTortellini. Het gaat om pastabuideltjes met een vul ling van shi-take (Chinese pad destoelen), madeira en roque fort. Bij dit gerecht wordt wilde spinazie geserveerd. Angélique was net zoals vorig jaar de enige vrouwelijke deelneemster, en hoopt volgend jaar ook die laatste man te verslaan. tel: 071-356426 De stap van de middelbare school naar het wetenschappe lijk onderwijs is vaak te groot. Volgens studie-adviseurs van de Rijksuniversiteit Leiden is bij scholing of begeleiding van stu denten steeds vaker nodig. De studie-adviseurs betwijfelen of het voorstel van minister Ritzen om de vrije pakketkeuze af te schaffen, het niveau van de middelbare scholieren zal op krikken. Scholieren van HAVO en VWO zijn, als het aan minister Ritzen ligt, vanaf 1996 niet meer geheel vrij in het samenstellen van hun eigen vakkenpakket. Ze krijgen straks een basispakket van verplichte vakken: Neder lands, twee of drie moderne ta len, wiskunde, algemene tuurwetenschappen en gym nastiek. Daarnaast kunnen zij kiezen uit vier zogenaamde profielen: Cultuur en Maat schappij, Natuur en Gezond heid, Econorhie en Maatschap pij en Natuur en Techniek. R. Lankamp, studieadviseur- van de vakgroep Engels aan de Rijksuniversiteit Leiden vindt dat scholieren die van het VWO komen nu slecht aansluiting vinden op de universiteit. „Daarover wordt alom ge klaagd. De afgelopen tien jaar is het niveau van de middelbare scholieren sterk gedaald. Wij moeten nu extra cursussen ge ven omdat veel studenten het anders niet redden. Vooral de kennis van grammatica is slecht, zelfs van de Nederlandse grammatica." Dat er nu gewerkt wordt aan de verbetering van het middel baar onderwijs, vindt Lankamp een goede zaak. „Maar hoe de plannen in de praktijk uitpak ken, moeten we nog zien", zegt hij. De vier profielen waaruit straks gekozen kan worden, zijn volgens Lankamp te beperkt. „Leerlingen moeten nu op jon ge leeftijd al een specialisatie kiezen. Ik vind dat je ze dan nog niet op een zo belangrijke keus mag vastnagelen. Het VWO moet een bredere basis bieden." Mentoraat Bij de Leidse vakgroep Natuur kunde is het aansluitingspro bleem ook bekend. Studieadvi seur N. Arsala: „Maar ik vind dat óók de aandacht aan moet besteden. Wij hebben nu sinds een paar jaar een 'mentoraat'. Dat houdt in dat ouderejaars studenten de eerstejaars studenten studie vaardigheden bijbrengen. Dit is overigens een landelijke ten dens: ook bij andere universitei ten wordt hieraan gewerkt." Volgens Arsala is het niveau van de studenten niet te laag, maar schort het vooral aan zelf standigheid en studievaardighe den. „We krijgen best goede studenten bij Natuurkunde. Maar goede studenten zijn vaak te lui. Ze zijn op de middelbare school gewend niet veel te hoe ven doen, maar op de universi teit moet hard gewerkt worden. Wij leren de studenten hoe ze een goede planning kunnen maken. Ze willen vaak te veel dingen tegelijk doen." Arsala vindt het dan ook een goede zaak dat er straks meer aan dacht besteed wordt aan de zelfstandigheid van scholieren. De studieadviseur betreurt het dat de scholier straks weer vroeg een keuze moet maken voor een bepaald prrofiel. Dat betekent dat een scholier die bijvoorbeeld het profiel 'Natuur en Gezondheid' kiest, zijn mo gelijkheden voor een vervolgop leiding sterk beperkt „Maar we wijzen het plan niet meteen van de hand. Met een vernieuwing is het vaak zo dat je niet alleen problemen oplost, maar dat er ook nieuwe problemen bij ko men. De vier profielen zijn op zich niet slecht, maar er wordt op die manier al vroeg voorge sorteerd." Opkrikken De decaan van het Katwijkse Pieter Groen College, G. Bo- gaards, onderschrijft de beper kingen van een vroege profiel- keuze. Maar hij ziet ook voorde len in de veranderingen. „Het niveau van de middelbare scho lier wordt op deze manier wel opgekrikt", zegt Bogaards. „Er zit veel wiskunde in, dat had ik ook wel verwacht. Ik vind het goed dat de verschillen tussen de pakketten op deze manier kleiner worden, want sommige pakketten die leerlingen nu kunnen kiezen, zijn gewoon te licht voor een vervolgopleiding als HBO of universiteit." VRIJE TIJD Schaaktoernooi Voor de dertiende keer wordt het kampioenschap schaken voor basisscholen gehouden. Op 9 februari heeft het evene ment plaats in de Rembrandt Scholengemeenschap aan de Noachstraat 2 in Leiden. In to taal doen 17 scholen mee. Aan vang 13.30 uur. Installatie Het Regionaal Bureau Onder wijs (RBO) start op 28 maart een installatietechniek-oplei ding voor werkloze mannen en vrouwen. De opleiding duurt 36 weken. Alleen mannen en vrou wen tussen de 18 en 30 jaar ko men in aanmerking voor de les sen. Voor meer informatie kan men bellen met K. van Bolhuis, tel. 071-354242. Buurthuis Westerkwartier aan de Ten Katestraat 10a in Leiden heeft nog plaatsen vrij voor de naailessen op maandag eri dins dag van 13-15 uur. Suzanne Weghorst is docente. Kosten 22,50, aanmelden bij Dick Kol- denhof, tel. 313648. Betty Ford Clinic De popgroepen Betty Ford Cli nic en Bauer Association treden op zaterdag 12 februari op in 't Stathuys aan de Breestraat 19 in Leiden. Aanvang negen uur, en tree/5. Feta De Stichting voor folklorische dans Feta begint een nieuw sei zoen met cursussen voor kinde ren en volwassenen. Volwasse nen dansen op dinsdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, van 19.45-21 uur. Kinderen van acht tot en met twaalf jaar dansen op dinsdag van 18.15-19.15 uur aan de Middelstegracht 8. de keuze van het vakkenpakket. „Veel vakkenpakketten zijn te licht1 vervolgopleiding HBO foto dick hogewoning Decaan G. Bogaards adviseert scholieren of universiteit."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15