Studieresultaten slecht bijgehouden' Verzet tegen extra eigen risico waterschade Maas 'Hollandse zindelijkheid schadelijk voor natuur' Binnenland Geen ordinaire bruiner, maar 'apparaat met gevoel' Nieuw onderkomen joodse school Partijpolitiek taboe voor voorlichters bewindslieden Nederland was coke-supermarkt voor de hele wereld Crème helpt niet tegen huidkanker Verslagenheid na aanslag Twee doden bij explosie in Den Bosch 4 DONDERDAG 3 FEBRUAR11994 Helft bewoners thuis tijdens inbraak voorburg Bij de helft van de ruim 200.000 inbraken per jaar is de bewoner gewoon thuis. Geweld komt daarbij sporadisch voor. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren bekend. Tussen 1980 en 1992 is het aantal kraken ruim verdubbeld. Wie in een grote stad woont, heeft per jaar een kans van zes procent op ongewenst huisbezoek. Op het platteland be draagt het risico een procent. CIDI wil disciplinaire straf tegen agent amsterdam Het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) vindt dat een Amsterdamse rechercheur disciplinair moet worden gestraft voor racistisch taalgebruik. Het gaat om een proces-verbaal tegen een Israëlische familie in de zogeheten Gouden Kalf-zaak. In het door de rechercheur opgemaakte ver baal staat volgens het CIDI: „X (rode breedbekkikker) arriveert tezamen met een andere neus bij perceel 222 en praten wat." ,,Het is niet alleen platvloers mensen wegens hun uiterlijk bela chelijk te maken maar in dit geval ook beledigend. Het gebruik van de term 'een andere neus' voor een jood getuigt van een ra cistisch vooroordeel", aldus het CIDI. Hotel Enschede wordt privé-kliniek enschede Het Enschedese hotel Memphis wordt een privé-kli- niek voor medische dagbehandeling. Het instituut gaat begin 1995 van start en is goed voor 1500 verrichtingen per jaar. Tot oprichting van de kliniek is besloten omdat de wachtlijsten van de Twentse ziekenhuizen steeds langer worden. De verbouwing gaat ongeveer vijf miljoen gulden kosten. Drie jaar geëist tegen racistische groep arnhem. Officier van justitie mr. Wiarda heeft gistermiddag voor de rechtbank in Arnhem drie jaar geëist tegen de vijf leden van het zogenoemde Nijmeegs Bevrijdings Front. De mannen, tus sen de 20 en 40 jaar oud, worden verdacht van in totaal 42 mis drijven, gepleegd tussen juni 1992 en augustus 1993. Zij lieten een spoor van vernielingen, racistische leuzen en valse bommel dingen in Nijmegen achter. maastricht* De Stichting Watersnood in Limburg is niet blij met het ex tra eigen risico van 2000 gulden dat slachtoffers van de Maas overstroming zelf moeten beta len. Dat bedrag komt bovenop de eigen bijdrage die al was op genomen in het reglement voor een tegemoetkoming in de wa terschade. Daardoor lopen 394 mensen een uitkering mis, om dat hun schade onder de 2000 gulden ligt. Voor de uitkering heeft de stichting een onderscheid ge maakt tussen schade aan de woning zelf en aan de inboedel. Alle schade buiten de woning telt niet mee. Zowel voor de herstelkosten aan de woning als de schade aan inboedel geldt eep. vergoeding van 90 procent. De schade aan de inboedel wordt vergoed op basis van de nieuwwaarde, maar met een maximum van 20.000 gulden. Bij hogere inboedelschades wordt 75, 50 of 25 procent uit gekeerd, afhankelijk van de hoogte. Daarna wordt er dan nog het extra eigen risico van 2000 gulden vanaf getrokken. Voorzitter Mastenbroek van de Stichting Watersnood hoopt IVN propageert tuin als natuurreservaat De Vereniging voor Natuur- en Milieu-educatie (IVN) werkt aan een campagne waarin de privé- tuin als natuurreservaat wordt gepropageerd. Nadat staatsse cretaris Gabor (natuurbeheer) deze week opnieuw de nood klok luidde over de natuur en zei dat er meer aaneengesloten natuurgebieden moeten ko men, is het IVN op zoek naar kleinschaliger oplossingen. ,,In het belang van de natuur moeten we af van onze Hol landse zindelijkheid", aldus de maker van de campagne, Henk van Halm. Het gekrab tussen de tegels en het eindeloze gehark in de tuin is verwoestend voor de natuur, zo meent hij. Het IVN wil de mentaliteit van de burger in het belang van den haag carine neefjes De zonnebank had jarenlang een ordinair imago. Het waren vooral pitbull houdende bodybuilders en hooggeblondeerde dames, die onder de hoogtezon kropen. De middenklassers piekerden er niet over om kunstmatig te brui- Die tijd is voorbij. Rijk en arm ligt op de zonne bank. Bruin zijn is in. Bruin zijn moet bijna, want het staat symbool voor welstand en vitali teit. Ook de zakenman met een 80-urige werk week wil niet meer met witte benen uit de toon vallen op het hockeyveld. In het begin van de jaren tachtig was de zonne bank uitsluitend populair bij mensen met een laag inkomen. Geld voor een vakantie in een warm land hadden ze niet. Bijkleuren tijdens de wintersport, was sowieso ondenkbaar. De zonnebank was voor hen een uitkomst. Mas saal trokken ze naar de sportscholen waar ze voor een paar gulden onder de warme lampen kropen. Het straatbeeld veranderde: Jan met de pet zag er 's winters zomers bruin uit, de welge stelde buitenwijker had een bleek smoeltje. Want het bruin van de wintersport verdwijnt snel in dit koude kikkerland. Het zat de Nederlandse fabrikanten van zonne banken behoorlijk dwars dat hun produkt zo'n fout imago had. Ze wilden de middenklassers en mensen met hoge inkomens bereiken. Maar hoe in hemelsnaam? De introductie van de zonne bank ging gepaard met veel waarschuwingen voor schadelijke bijwerkingen en de doorgaans beter opgeleide welgestelden bleken daar zeer gevoelig voor. Kunstmatig zonnen veroorzaakte huidkanker, rimpels en het was slecht voor de ogen. Dus hielden de beter betaalden de knip gesloten voor zo'n ding. Eind jaren tachtig ver anderde de situatie. Er kwamen speciale zonne- studio's in ons land waar de klant intensief wordt begeleid. De betere 'studiohouder' bekijkt het type huid, stelt een verantwoorde kuur sa men en last rustpauzes in. „In een sportschool kan zelfs iemand met vuurrood haar en een spierwitte huid uren onder hete lampen gaan liggen. De huid is daar eenheidsworst. Dat ge beurt in een zonnestudio niet zo gauw", aldus J. Niehe, directeur van de Stichting Verantwoord Zonnen die cursussen organiseert voor studio houders. De fabrikanten geven het grif toe: met dank aan de zonnestudio's is hun produkt gered. „Eindelijk verdwijnen we uit de wereld van de bodybuilder", zucht R. Stukart, hoofd verkoop binnendienst van Alisun Holland, de grootste le verancier van zonnebanken in Nederland. „En als je het apaaraat verstandig gebruikt dus niet te lang en te vaak kan er weinig gebeu ren", aldus Stukart. Alisun Holland heeft haar reclamecampagne op het nieuwe publiek aangepast. Vroeger werd het apparaat verkocht als 'bruinwonder'. Maar de welgestelden willen meer dan alleen maar een bruine tint. „Nu verkopen we een gevoel", aldus Stukart, „een gevoel van welbehagen, vitaliteit. We benadrukken ook het gezonde aspect van de zonnebank. De kunstmatige zon zorgt voor extra vitamine D en dat is goed voor ons skelet." De zonnebank is inmiddels een typisch 'me too'- produkt ('wat de buurman heeft, wil ik ook heb ben') geworden, vertelt Stukart. „We hebben al een auto, video en stereo. Nu willen we ook een zonnebank." dat het kabinet terugkomt op het besluit het extra risico van 2000 gulden in te stellen. In een spoedbrief naar de Kamer wordt het extra risico onbillijk genoemd. In tegenstelling tot Masten broek vindt voorzitter Koning van het Nationaal Rampen fonds, dat het kabinet een rede lijk standpunt heeft ingenomen. „We kunnen niet zeggen dat de regering niet loyaal over de brug is gekomen." Justitie verdenkt een veehou der uit het Limburgse Urmond ervan dat hij tijdens de over stroming van de Maas tientallen verzekerde koeien opzettelijk heeft laten verdrinken. Enkele onverzekerde dieren zouden door de veehouder wel van hun kettingen zijn bevrijd, waardoor de dieren, zichzelf in veiligheid konden brengen. Justitie heeft de veehouder in kennis gesteld van vervolging wegens nalatigheid bij de ver zorging van zijn vee en fraude. De veehouder heeft ontkend dat er opzet zou zijn geweest. Buurtbewoners hebben de poli tie echter laten weten dat aan biedingen van hulp door hem werden afgewezen. Amsterdam Prinses Margriet heeft gisteren in Amsterdam het nieuwe onderkomen van de Stichting Joodse Kindergemeenschap Cheider (Hebreeuws voor leerkamer) geopend. Cheider werd negentien jaar geleden op gericht om te voorkomen dat het joodse leven uit Nederland zou verdwijnen. Inmiddels volgen 230 leerlingen van 2,5 tot 18 jaar het traditionele joodse onderwijs. Dat bestaat uit regulier onderwijs en uit joodse lessen zoals kennis van het Hebreeuws, kennis van de wet en leefregels volgens de joodse leer. FOTO ANP ARTHUR BASTIAANSE het milieu veranderen. „De mensen zijn het meest betrok ken bij wat dicht bij huis ge beurt. Daar gaan wij ook bij de ze actie vanuit", aldus Van Halm. ■De campagne richt zich ove rigens niet alleen op de tuin, maar op al het groen binnen de bebouwde kom. Ook met per ken en bermen gaat men in Ne derland doorgaans nog altijd beroerd om, meent Van Halm. „Al die rozenperkjes, daar heeft de natuur weinig aan. Het gaat om diversiteit in begroeiing." De leden van de IVN hebben de opdracht gekregen de ko mende maanden te inventarise ren wat er in hun gemeente mogelijk is. Van Zalm verwerkt die gegevens in de landelijke campagne die begin volgend jaar van start zal gaan. Geen statiegeld op batterijen DEN HAAG NPA Er komt voorlopig geen statie geld op batterijen. Dat heeft mi nister Alders (milieu) de kamer gisteren laten weten. Als produ centen en importeurs er per 1 januari 1996 niet in slagen 80 procent van de verkochte batte rijen na gebruik in te zamelen, dan komt de statiegeldregeling weer ter sprake. De minister komt daarmee zowel het bedrijfsleven als CDA en WD tegemoet die vinden dat bedrijven zelf verantwoor delijk zijn voor de inzameling van batterijen. den haag npa Afspraak uit 1989 herbevestigd De secretarissen-generaal hebben over de zaak eind vorig jaar een discussie gevoerd. Dat gebeurde op initiatief van de se cretaris-generaal Hoekstra van algemene zaken (het departe ment van premier Lubbers). In een brief aan de collegae stelde Hoekstra dat voorlichters een onderscheid moeten maken tussen optredens van ministers en staatssecretarissen als be windspersoon en als partijpoli ticus. In het laatste geval is er geen taak voor de departemen tale voorlichter. Departementale voorlichters moeten zich verre houden van partijpolitieke activiteiten die hun bewindslieden onderne men in de komende verkie zingscampagnes. De secretaris sen-generaal, de hoogste amb tenaren van de ministeries, zijn dat overeengekomen. Zij heb ben daarmee een afspraak uit 1989 herbevestigd. De directeu ren voorlichting van de departe menten hebben zich bij daarbij ASSEN JAN VAN KOOTEN Terwijl Colombiaanse drugbendes in de jaren tachtig plunderend door Neder land trokken, debatteerde de Tweede Kamer over het graveren van rijwielen om fietsendiefstal te voorkomen. Tot die slotsom komen de journalisten Marcel Haenen en Hans Buddingh', die samen een boek hebben geschreven over de maffiapraktijken van onder meer Colombiaanse bendeleiders in Nederland. Het boek is deze week uit gekomen. Het boek is voor een groot deel geba seerd op informatie van Dick Stotijn, die in het criminele circuit de bijnaam 'De Danser' had. Die bijnaam is ook de titel van het boek geworden. Stotijn was en kele jaren geleden voor zijn eigen veilig heid ondergedoken in Drente. Toen al waarschuwde hij in de media voor de praktijken van de drugsmaffia en de voormalige Surinaamse legerleider Desi Bouterse. Stotijn, geboren in Suriname, wordt in de jaren vijftig in Brabant berucht van wege zijn smokkelactiviteiten. Hij smok kelt onder meer boter en sigaretten over de Belgisch-Nederlandse grens en be landt daarvoor meerdere malen in de ge vangenis. Daar leert hij niet van. Van eenvoudig smokkelaar weet hij zich on der andere door de produktie van amfe tamine en handel in heroïne op te wer ken tot het volwassen gangsterdom. Daardoor trekt Stotijn de belangstelling van de Colombiaanse drugsbende uit Medellin. In 1981 wordt hem gevraagd voor dit kartel vanuit Nederland de drug distributie voor heel West-Europa op po,- ten te zetten. Hij krijgt daardoor gigantisch veel infor matiemateriaal uit het criminele circuit. Kort nadat hij voor de cocaïnebazen uit Colombia gaat werken, besluit Stotijn die informatie te gelde te maken. Hij ver koopt zijn kennis aan de Nederlandse politie. Later ook aan het Duitse Bundes- kriminalamt (BKA) en vanaf 1985 ook aan de Amerikaanse Drugs Enforcement Administration (DEA). De gegegevens van de DEA staan ook de Nederlandse politie en justitie ter be schikking. Daaruit blijkt dat het kartel in het begin van de jaren tachtig duizenden kilo's cocaïne naar Nederland stuurt. De politie weet daarvan, maar grijpt niet in. Stotijn toont ook aan dat de druglijn via Suriname loopt en hij kan bewijzen dat Desi Bouterse, machthebber in Parama ribo, bij de transporten is betrokken. Hij levert verder het bewijs dat ook de Antil len een belangrijke rol spelen in de aan voer van cocaïne naar de Verenigde Sta ten en Europa. Ais enkele belangrijke kopstukken van de Surinaamse drugbende (waaronder Bou- terse's rechterhand Etienne Boerenveen) in maart 1986 in Miami dankzij informa tie van Stotijn worden gearresteerd, komt er een einde aan zijn dubbelspel. Hij getuigt in het Amerikaanse proces te gen Boerenveen en duikt daarna onder in de buurt van Emmen. In een gesprek met verslaggevers van de Drentse Courant zegt Stotijn dat Bouter se en Boerenveen de winst van hun drughandel willen gebruiken voor het kopen van wapens om het Jungle Com mando van Ronnie Brunswijk te bestrij den. Met de schat aan gegevens die de Neder landse justitie via het BKA en de DEA ter beschikking staan, wordt in al die jaren niets gedaan. Op de beschuldigingen van Stotijn in regionale dagbladen wordt niet gereageerd. De Nederlandse overheid, uitstekend ge ïnformeerd over de drughandel onder neemt vrijwel niets. Bang voor politieke rellen en door de omvang van de georga niseerde misdaad onmachtig om in te grijpen. Het materiaal dat nu verzameld is in 'De Danser' toont aan hoe onthuts end naïef Justitie in de jaren tachtig is omgesprongen met de drugmaffia, die Nederland gebruikte als coke-super markt voor de hele wereld. Marcel Haenen en Hans Buddingh', De Danser, Arbeiderspers, 29,90gulden. Zonnebrandolie en -crème bie den weliswaar bescherming te gen verbranding, maar de kans op het krijgen van huidkanker wordt daardoor niet minder. Dat blijkt uit een onderzoek van het Academisch Ziekenhuis in Leiden en het Sint Franciscus Gasthuis in Rotterdam. Het krijgen van huidkanker is onder meer afhankelijk van de schade die aan het erfelijk ma teriaal van de huidcellen wordt aangericht, en van de verzwak king van het afweersysteem van het lichaam. Dit systeem zorgt ervoor dat kankercellen en vi russen uit de weg worden ge ruimd. Door zonnestraling neemt het afweersysteem van het lichaam in sterkte af. Dat komt doordat de ultraviolette straling van de zon een stof in de opperhuid omzet in een verbinding die het natuurlijk afweersysteem ver zwakt. Zonnebrandmiddelen, die in de hoomlaag van de huid trekken, houden de ultraviolette straling pas daar tegen. Maar dan is het kwaad aan de opper huid al geschied. Zonnebanken zijn ook niet helemaal onschadelijk. Uit het onderzoek komt naar voren dat zowel ultraviolet-A- (UVA) als ultraviolet-B-straling (UVB) de zelfde nadelige effecten kunnen hebben. Het enige verschil is dat men langer aan UVA bloot gesteld kan worden dan aan UVB. De zonnebanken zoals die tegenwoordig worden gebruikt, geven meestal veel UVA en zeer weinig UVB. Daardoor is de kans op huidkanker bij normaal gebruik beperkt. Fout kan leiden tot omzetting studiebeurs in lening De studentenbonden vrezen dat veel faculteiten en vak groepen tekort schieten in het bijhouden van de resulta ten van studenten. Die gebrekkige administratie kan tot gevolg hebben dat veel studenten ten onrechte te horen krijgen dat hun studiebeurs met terugwerkende kracht wordt omgezet in een lening omdat ze te weinig studie punten hebben gehaald. den haag» anp De bonden reageerden gisteren op een intern rapport van de economische faculteit van de Rotterdamse Erasmus Universi teit over de administratieve ver werking van studieresultaten. In het rapport wordt geconsta teerd dat de administratie te wensen overlaat. De boekhou ding is fraudegevoelig en de kans op fouten, die zowel in het voor- als nadeel van studenten kunnen uitvallen, is groot. De Landelijke Studenten Vak bond LSVb en het Interuniversi tair Studenten Overleg (ISO) denken dat de gebrekkige admi nistratie bij de economische fa culteit in Rotterdam geen inci dent is. Volgens woordvoerders van ISO en LSVb hebben diver se studenten bij de bonden hun twijfels geuit over de admini stratie bij andere vakgroepen en faculteiten. De bonden zeggen niet te we ten hoeveel studenten precies de dupe dreigen te worden, maar ISO-voorzitter Claudy Lubbers voorspelt een groot studentenprotest in het najaar. Het ISO wil de komende weken onderzoeken hoe groot de pro blemen bij de universiteiten zijn. De LSVb onderzoekt al de juridische stappen die studen ten kunnen nemen. De administratie van de zoge noemde studievoortgang is dit studiejaar van belang, door de invoering van de 'tempobeurs'. Studenten moeten minstens een kwart van het maxiinale aantal studiepunten halen, an ders wordt hun beurs (6700 gul den) omgezet in een lening. De universiteiten moeten in het najaar aan de hand van gege vens van de faculteiten en vak groepen aan de Informatie Be heer Groep in Groningen door geven welke studenten het mi nimale aantal studiepunten niet hebben gehaald. De VSNU, de vereniging van universiteiten, heeft minister Ritzen (onderwijs) eerder ge waarschuwd dat de invoering van de tempobeurs een forse extra belasting voor de universi teiten met zich meebracht, en dat problemen niet waren uit te sluiten. Volgens een woordvoer der is er echter geen reden om aan te nemen dat de problemen bij de Erasmus Universiteit in het hele land spelen. De hoge scholen kennen minder proble men met de studievoortgangs controle, omdat ze al langer de jaarlijkse resultaten van studen ten bijhouden: Ook het ministe rie van onderwijs heeft geen aanwijzingen dat de situatie bij de economische faculteit in Rotterdam kenmerkend is voor de rest van het land. den haag Verslagenheid op de gezichten van de bezoekers van een Turks Islamitisch Centrum in Den Haag, waar gisternacht een molotov-cocktail naar binnen werd gegooid. Het is nog onduidelijk of de aanslag is gepleegd door leden van de Kurdische Arbeidersbeweging PKK, zoals de bezoekers beweer den. Wel is uit politieverhoor gebleken dat er kort tevoren een dreigend telefoontje Is binnengekomen. den bosch anp Bij een ontploffing in een ver deelstation voor elektriciteit in Den Bosch zijn gistermiddag twee- werknemers van de Noordbrabantse Energie Maat schappij (PNEM) omgekomen. Drie kwart van Den Bosch kwam door het ongeval zonder stroom te zitten. De technische recherche, de arbeidsinspectie en de brandweer stellen een on derzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Het ongeluk vond plaats tij dens onderhoudswerkzaamhe den. De slachtoffers werkten in een overkapt gedeelte van het verdeelstation. Een plotselinge steekvlam vulde de ruimte met rook. Het duurde ruim een uur Den voor de lichamen konder den geborgen. Een groot gedeelte var Bosch kwam zonder stroom te zitten. In het centrum van de stad surveilleerde de politie om dat verkeerslichten en beveili gingssystemen niet meer werk ten. Veel winkels sloten de deu ren omdat de kassa's het niet meer deden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5