'Test jongeren op geslachtsziekte' "Voor 50 Gulden Redt U een Kind ■Sr k 4 WH 50500 Staat legt beslag op huis Janmaat „Als ik een lening afsluit, hoeft de hele straat dat toch niet te wetend Binnenland Warm onthaal in Den Helder Zware straffen voor dodelijke straatroof De winkelbediende wordt vogelvrij Vie d'Or ging vooral ten onder door de publiciteit van Lepra" Giro Gééf om Lepra M) DONDERDAG 3 FEBRUAR11994 Oproep: Eet geen rauwe mosselen goes* Mosselen moeten gekookt, gebakken of als worden gegeten en niet rauw want dan kun je last krijgen van maag of darmen. Dat adviseert het Produktschap voor Vis en Visprodukten en het Nationaal Visbureau in Rijswijk. Uit onder zoek blijkt dat verse mosselen en andere schelpdieren de bacte rie Campylobacter kunnen hebben. Er is tot nu toe overigens ie mand ziek geworden van de consumptie van rauwe schelpdie- CAO-overleg bij DAF afgebroken eindhoven» Het overleg over een nieuwe CAO bij DAF is gisteren onverwacht afgebroken. Bonden en onderhandelaars van DAF verwijten elkaar de besprekingen te hebben laten mislukken. De vakbonden gaan nu de leden raadplegen over verder te nemen stappen. Deze week dreigden al acties bij DAF omdat de directie van een 36-urige naar een 38-urige werkweek wil voor hetzelfde loon. AKZO maakt geen CFK's meer den haag AKZO stapt definitief uit de produktie van de milieu onvriendelijke CFK's. De laatste produktievestiging van AKZO in Weert wordt verkocht aan het Amerikaanse Allied Signals. Ge chloreerde fluorkoolwaterstoffen (CFK), die altijd in spuitbussen zaten, tasten de ozonlaag aan. Binnen de EU is al overeenstem ming bereikt over de afbouw van de produktie van CFK's. Van Kemenade leest Amsterdam de les Amsterdam Commissaris der Koningin Van Kemenade heeft gisteren de Amsterdamse gemeenteraad de les gelezen over de profielschets voor de nieuwe burgemeester van Amsterdam. Hij vond de profielschets vaag. „Dat kunnen 24 kandidaten in een dozijn zijn, terwijl we er hoogstens drie nodig hebben." Volgens Van Kemenade moet de Amsterdamse burgemeester slechts „een aardige, geestige, begripvolle, representatieve man of vrouw zijn, die goed kan voorzitten." Kandidaten kunnen sollici teren tot 9 februari. Peuterzorg niet naar GGD den haag De gezondheidszorg voor kinderen tot vier jaar blijft bij de kruisverenigingen en gaat niet over naar de Gemeentelijke Geneeskundige dienst (GGD). Staatssecretaris Simons van volks gezondheid vindt dat de zorg voor baby's en peuters weliswaar bestuurlijk gezien beter bij de GGD kan liggen, maar dat het voordeel niet opweegt tegen de lange periode van onduidelijk heid die de overgang met zich meebrengt. CDA en PvdA pleitten eerder voor een overgang van de peutergezondheidszorg naar de GGD Hoogleraar luidt noodklok over explosieve toename chlamydia Alle jongeren tot 30 jaar zouden jaarlijks moeten worden getest op de geslachtsziekte chlamydia. Deze vormt een ernstige bedreiging voor de volksgezondheid omdat er per jaar 50.000 nieuwe gevallen bijkomen. Chlamydia verloopt vaak sluipend en zonder duidelijke symptomen. Twee tot tien procent van de jongeren onder de dertig heeft de ziekte. Deze kan leiden tot blindheid en on vruchtbaarheid. Chlamydia-bacterieën ver oorzaken infecties aan luchtwe gen, ogen (blindheid), eileiders en baarmoeder (onvruchtbaar heid). Een eileiderontsteking door chlamydia leidt in 15 tot 30 procent van de gevallen tot onvruchtbaarheid en geeft een verhoogde kans op buitenbaar- moederlijke zwangerschap. Omdat de besmette persoon utrecht Dit zei professor dr. O. Bleker gisteren in zijn toespraak 'Be zint eer gij bemint'. Bleker, hoofd van de afdeling verlos kunde en gynaecologie van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam, is benoemd tot hoogleraar verloskunde en gy- vaak niets in de gaten heeft, kan de ziekte ongestoord doorgaan en dat maakt haar zo gevaarlijk, aldus Bleker. De ziekte is bij de bevalling overdraagbaar op de baby, die kans heeft op oog- of longonste- king. Als de moeder is gëinfec- teerd, kan een baby ook te vroeg worden geboren of kun nen de vliezen bij de moeder voortijdig breken. Chlamydia, die vijf keer vaker voorkomt dan gonorroe, kan binnen een jaar worden opge spoord met een eenvoudige uri netest. Dat maakt het huidige onderzoek van de piasbuis bij mannen en piasbuis en baar- moedermond bij a bodig. De ziekte i malige antibioticakuur betrek kelijk eenvoudig te bestrijden/ Bleker wil de jongeren berei ken door samen te werken me GGD's, scholen en instanties ir militaire dienst. De Nederland se Studievereniging SOA (Seksueel Overdraagbare Aan doeningen), waarvan Bleke voorzitter is, overlegt nu of er hoe bevolkingsgroepen als jeug dige zwervers en prostituées moeten worden benaderd een test. Gebleken is dat 10 k 12 procent van deze jongeren is besmet met chlamydia. De vier op geslachtsziekten gespecialiseerde klinieken (in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Groningen) zijn ex tra attent op het voorkomen van chlamydia. Deze drempel- vrije klinieken (waar patiënten gratis en eventueel onder valse naam kunnen worden behan deld) waarschuwden vorig jaar al tegen de geslachtsziekte, zoals Amsterdam. Daar bleken zich in 1992 399 vrouwen te melden met chlamydia, 8 pro cent van alle vrouwen die de GGD bezochten. Volgens schattingen raken jaarlijks in Nederland 3.500 vrouwen onvruchtbaar en doen zich 650 gevallen voor van bui- tenbaarmoederlijke zwanger schap. ,De ziekte uit zich door ernstige buikklachten. Besmet ting kan worden voorkomen door een condoom te gebrui ken. Fietsenhandel had opnieuw prima jaar amsterdam anp De fietsenhandel heeft vorig jaar opnieuw een prima jaar be leefd. Met 1,3 miljoen exempla ren bleef de verkoop gehand haafd op het hoge niveau van de laatste jaren. De keuze van de kopers valt steeds meer op dure fietsen. Meer dan eender de van het aantal verkochte fiet sen valt momenteel in de prijs klasse boven de duizend gul den, zo is gisteren bekendge maakt bij de opening van de Fiets Rai 94. Het aantal zeer du re fietsen van boven de 1.500 gulden verdubbelde vorig jaar zelfs en bedraagt nu tien pro cent van de totale verkoop. De Fiets Rai, die voortaan jaarlijks zal worden gehouden in plaats van eenmaal in de twee jaar, legt dit jaar bijzonde re nadruk op kinderfietsen. Weerzin bij rechtbank over gedrag verdachten op twee Ierse toeristen in no vember 1991. Daarbij kwam een 32-jarige Ier ,om het leven toen hij in de gracht van de Oude- zijds Voorburgwal terecht kwam en verdronk. De ander kreeg traangas in het gezicht gespoten en werd beroofd. Een 32-jarige Amsterdammer en zijn 31-jarige maat zijn giste ren door de rechtbank in Am sterdam veroordeeld tot negen en zeven jaar cel voor het ple gen van twee gewelddadige straatroven, waarbij twee doden vielen. Tegen beiden was vijf tien jaar geëist. De mannen, verslaafd aan harddrugs, overvielen in juli vo rig jaar 's nachts twee mannen bij een flat in de Bijlmer. Eén van de slachtoffers werd neer gestoken toen hij een gevecht aanging met zijn overvaller. De man, een 45-jarige Pakistaanse asielzoeker, overleed aan zijn verwondingen. Na hun arrestatie bleek dat het tweetal ook was betrokken bij de gewelddadige straatroof Bij deze roof was ook nog een 39-jarige man betrokken die vier jaar kreeg terwijl tien jaar was geëist. De rechtbank merk te in het vonnis op dat zowel de Pakistaan als de Ier 'op welhaast achteloze wijze' de dood is in gejaagd en dat de daders be wust op zoek waren naar slacht offers die door overmatig drankgebruik extra weerloos waren. De rechtbank sprak zijn weerzin uit over het feit dat de rovers gewoon wegliepen toen de Ier aan het verdrinken was. den helder» Een kwartiermaker van het marinefregat Witte de With werd gisteren warm onthaald door zijn vriendin in Den Helder. De kwartierma kers hebben maanden met hun schip in de Adriatische Zee gelegen als onderdeel van de blokkade tegen Servië. Omdat Servië wordt gezien als de veroorzaker van het conflict in Bosnië hebben de Verenigde Naties een wapen- en handelsboycot uitgeroepen. De kwartiermakers hebben enkele koopvaardijschepen onderschept met goederen voor Servië. Er wordt over gedacht om de blokkade op te heffen maar dan moeten de Serviërs zich niet langer bemoeien met de oorlog in Bosnië. foto anp martinmooy CD-Ieider: 'Dit is de zoveelste pesterij Het beslag leggen op het ver mogen van deze stichting bleek onmogelijk, omdat het Swoci op 1 januari 1992 is vervangen door een nieuw wetenschappe lijk bureau, de Thomas Hobbes Stichting. Het vermogen is toentertijd ook naar deze stich ting overgeheveld. Besloten is daarop CD-leider Janmaat, be stuurder van beide stichtingen en verantwoordelijk voor de op richting van het nieuwe bureau, aansprakelijk te stellen. Vorig jaar december werd hem de mogelijkheid geboden te beta len - eventueel in drie termijnen - maar de CD'er reageerde niet. Aangezien de eerste termijn op 1 februari verviel, restte de landsadvocaat niets anders dan beslag te laten leggen op het huis, aldus Binnenlandse Za ken. Janmaat mag zijn huis nu nog wel in, maar als de rechter be sluit dat hij inderdaad nalatig is geweest met het terugbetalen van de subsidie, kan zijn huis bij opbod worden verkocht. Volgens Janmaat is tot de be slaglegging destijds besloten door wijlen minister Dales. „Zij was mij zeer vijandig gezind", aldus de CD'er. Janmaat betwist bovendien de onrechtmatigheid van de subsidiegelden en zegt zelf nog ongeveer 160.000 gul den te goed te heben van Bin nenlandse Zaken, onder meer voor kader- en vormingswerk. Janmaat weet nog niet wat hij zal doen als de rechter zal be sluiten zijn huis te veilen. „Dat zien we dan wel weer." De Staat heeft beslag laten leg gen op het huis van CD-leider Janmaat. Ondanks herhaalde aanmaningen weigert de Cen trumdemocraat 91.000 gulden aan ten onrechte ontvangen subsidie terug te betalen. In het uiterste geval kan de rechter op dracht geven het huis van de CD'er te veilen. Janmaat spreekt in een reactie over de 'zoveelste politieke pesterij'. Volgens een woordvoerder van Binnenlandse Zaken ligt het departement al acht jaar met de CD in de clinch over subsdidies aan het toenmalige weten schappelijke bureau van de ex treemrechtse partij. De Stich ting Wetenschappelijke Onder bouwing Centrumdemocrati- sche Ideologie (Swoci) heeft in 1986 subsidie gekregen van Bin nenlandse Zaken, maar kon la ter de uitgave van dat geld niet verantwoorden. Daarop eiste het departement de subsidie te rug. Ondanks protesten van Janmaats partij stelde de Raad van State het ministerie in het De rechtbank in Den Haag veroordeelde de CD in 1990 tot het terugbetalen van ruim 64.000 gulden subsidie. Daarbij kwamen nog rente en gemaakte proceskosten. Samen met nog enkele kleine vorderingen van het ministerie is het bedrag op gelopen tot 91.000 gulden. On danks herhaalde aanmaningen weigerde het bestuur van het Swoci echter te betalen. Dienstenbond FNV waarschuwt voor oprukken 'pulpcontracten woerden margreet vermeulen De 2,4 miljoen werknemers in de commerciële dienstverlening dreigen een werkende onder klasse te worden. Op een sym posium van de Dienstenbond FNV bleek dat in toenemende mate winkelpersoneel en bij voorbeeld bankbedienden vo gelvrij zijn. Vooral de deeltijd werkers hebben vaak weinig rechten omdat ze door hun be perkte werktijd niet onder de CAO vallen. Bovendien zijn ze maar zelden lid van een vak bond. Socioloog Schuyt trok zelfs al een vergelijking met de Vere nigde Staten. „Daar is het heel normaal om vier parttime baantjes per gezin te hebben in de dienstverlening - en dat ze ven dagen per week. Die kant moeten wij niet op". Die kant gaat het volgens Dienstenbond-voorzitter Span- jers echter wèl op. Decommer- ciële dienstverlening dreigt een verzameling te worden van klei ne, flexibele baantjes met wei nig rechtsbescherming. „Bij de banken werken steeds meer mensen minder dan zeventien uur. Zij zijn nauwelijks be schermd, want de CAO geldt niet voor hen. In de winkels werken steeds meer mensen op pulp-contracten van 24 uur of minder, terwijl ze wel langer willen werken. Maar dat kan niet, want de werkgelegenheid in de dienstensector is verpul verd in dit soort contracten. Overigens is ook voor andere werknemers de beschermende wetgeving (bijvoorbeeld tegen ontslag) snel aan het wegval len". Ahold-topman Van Dun vond die voorstelling van zaken ech ter „veel te somber. In Amerika kun je van een proletariaat spreken. Want de parttimers kennen daar geen enkele rechtsbescherming. Maar in Nederland zijn parttimers wel beschermd en we hebben hier een stelsel van sociale zeker heid". Bij Ahold Nederland werkt zestig procent van in deeltijd. Daarvan werkt dertig procent minder dan 24 uur per week. „We kunnen niet zonder parttimers. We zijn 55 uur per week open en de werkweek duurt 38 uur, dus reken maar uit. We moeten van parttime volwaardig werk maken", aldus Van Dun. En volgens hem wil len veel mensen op kleine con tracten werken. Volgens Schuyt is dat echter maar een deel van de werkelijk heid. Jongeren zijn oververte genwoordigd in de dienstensec tor, vooral in winkels. „Men werkt daar graag met jongeren tot ze te oud worden - en met oud bedoel ik 23 jaar. Daarna schakelt men liever over op 17- jarigen, dat is goedkoper. Maar zo bouwt het personeel geen band op met het bedrijf, en al helemaal niet met een vak bond". Schuyt: „Het begint er steeds meer op te lijken dat niemand straks meer kan voorspellen waar hij werkt, voor welk geld en voor hoe lang. Maar daar moeten we toch niet naar toe". amsterdam npa fSjSÊÊkt Zeprastichting Amsterdam Het buitenhangen van de vuile was door Vie d'Or-directeur Lieuwma heeft de ondergang van de verzekeringsmaatschap pij bespoedigd. Door de stort vloed van publiciteit heeft een aantal mogelijke kopers afge haakt, zo blijkt uit een eerste tussentijds rapport van de Ver zekeringskamer over de teloor gang van Vie d'Or. Grootaan deelhouder en oud-directeur Maes heeft Lieuwma al ge dreigd met een schadeclaim. Doordat het vertrouwen in het bedrijf wegviel, zag de Verzeke ringskamer zich genoodzaakt de vergunning voor Vie d'Or in te trekken. Daardoor liep het verlies in 1993 op van 30 mil joen gulden tot 80 miljoen gul den. Het was juist de bedoeling van de Verzekeringskamer de verkoop van het bedrijf, of on derdelen daarvan, in alle stilte te doen plaatsvinden. Het puinruimen bij Vie d'Or is nog in volle gang. Hoe hoog de verliezen uiteindelijk zullen worden, is volgens de Verzeke ringskamer nog onduidelijk. Wel is zeker dat de 11.000 polis houders een flinke veer moeten laten. In het tussentijdse rapport doet de Verzekeringskamer uitvoerig verslag van haar pogingen de Pietje Bell onder de verzeke raars in het gareel te houden. Vanaf de oprichting in 1985 tot het jaar 1989 is er niets aan de hand. Vanaf 1989 komt Vie d'Or volop in het nieuws. Het bedrijf biedt koopsompolissen met on waarschijnlijk hoge rendemen ten en de klanten stromen toe. Dat leidt tot grote problemen. De administratie is niet bere kend op zo'n toeloop, waardoor grote vertraging bij de afhande ling ontstaat. Bovendien komt het bedrijf in de rode cijfers door de groei. Bij de aanvang van een koopsom of levensver zekering moet de maatschappij namelijk het uiteindelijk uit te betalen bedrag al reserveren terwijl de premies pas later bin nenkomen. De kost gaat dus voor de baat uit. De groei houdt in 1991 en 1992 onverminderd aan, de proble men ook. De definitieve jaarcij fers komen steeds later beschik baar en de accountant heeft steeds meer moeite met een goedkeurende verklaring. De Verzekeringskamer moet elk jaar nieuwe eisen stellen en de aandeelhouders storten in die jaren ongeveer 50 miljoen gul den om aan de wettelijke ver- mogenseisen te blijven voldoen. Via creatief boekhouden en veel kunst- en vliegwerk slaagt de di rectie er steeds in aan de eisen van de Verzekeringskamer te voldoen. „Aangezien we wisten dat de problemen elk jaar opnieuw te rug zouden komen, wilden we dat Vie d'Or aansluiting zou zoeken bij een kapitaalkrachtige partner", aldus de Verzeke ringskamer. Mede door het ge sukkel met de jaarcijfers vallen geïnteresseerde partijen echter af. In de loop van 1993 wordt steeds duidelijker dat het voort bestaan van Vie d'Or aan een zijden draad hangt. Onder druk stapt oprichter-di recteur-grootaandeelhouder Maes op en komt Lieuwma als nieuwe directeur binnen. De nieuwbakken directeur slaat binnen de kortste keren alarm in de pers over vermeende mal versaties. Dat is meteen het doodvonnis voor de verzeke raar. Geïnteresseerde kopers haken ijlings af en verontruste polishouders leggen beslag op de bankrekeningen van Vie d'Or. Voor de Verzekeringska mer rest dan nog maar één red middel: het intrekken van de vergunning en het aanvragen van de noodregeling, een soort uitstel van betaling. Een thuisbankier regelt z'n lening gewoon even discreet thuis. Want dc Postbank han teert rentetarieven die tot dc laagste van Ne derland behoren. Daar komt nog bij dat het ook nog eens onbezorgd lenen is bij dc Postbank. Want dc Postbank is tenslotte niet voor niets een van dc groot- stc lccninstcllingcn van Nederland. Een lecninstel- ling met heldere infor- afhandcling. Zo makkelijk gaat dat bij de persoonlijke lening. En u ding van dc schuld de Postbank. Gewoon thuis Met alle privacy van dien. U belt even 06-0400. L krijgt dan een foldi doorlopend kredic het i agfoi En behalve dat het erg het makkelijk is, is lenen bij dc ver Postbank ook erg voordelig. overlijden. Met andere woo den: als u dc makkclijksi weg kiest, kiest u dc beste. POSTBANK Lenen doe je gewoon bij de Postbank.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3