Een bijeenkomst voor tijdbommetjes Wielerploeg van Jos Elen mag niet topless Sport |Hak neemt leiding over 'Werkpaard' Huizebosch wint alternatieve Elfstedentocht "Donderdag 3 februari 1994 Haagse Rugby Club 'helpt' DIOK leiden De zesde nationale rugbytitel op rij is gisteren voor DIOK weer een stukje dichterbij gekomen. De Leidse rugbyers kwa men zelf niet in actie, maar zagen de ploeg van Hilversum, die als grootste concurrent wordt beschouwd, dik onderuit gaan te- gen de Haagse Rugby Club. Een grote DIOK-delegatie keek toe q. hoe HRC de matige partij met 26-6 winnend afsloot. Op het ter- etai rein van DIOK deelden DSRC en Castricum de punten via een 9- 1 ij 9 gelijkspel. k(^j DIOK, dat in de play-offs tot nu toe twee overwinningen boekte, Te onderneemt zondag zelf de lastige reis naar Den Haag. Drie da gen later ontvangen de Leidenaars Hilversum thuis op De Mors. Lamboo brengt spanning terug leiden» Marcel Lamboo heeft de spanning om het Leids kam pioenschap poolbiljarten weer helemaal teruggebracht. Belang- bed rijk hiervoor was de vroege uitschakeling van de huidige koplo- a per Job Kempe. Hij verloor al in de eerste ronde van dezelfde Lamboo. Gesterkt door deze zege, bracht Voorschotenaar Lam boo het tot de finale. Wederom trok Marcel Lamboo aan het langste eind. Hierin ver sloeg hij clubgenoot Marco Moree. Op de Leidse ranking neemt mm Job Kempe nog steeds de eerste plaats in. Benjamin Orman volgt als tweede. Dat het Leidse poolbiljarten op een hoog ni- nd. veau staat bleek wel op de Goudse kampioenschappen. Daar qq< de dagprijs naar Leidenaar Shui-Chong Fu. In de eindstrijd bleek hij te sterk voor clubgenoot Philip van Aken. Marcel Lam boo werd derde. I Downstairs passeert Snops 1 leiden De titelstrijd in de eredivisie van de dartscompetitie spitst zich toe tussen Downstairs en de Snops. De Katwijkers inen zelf ruim van Buil Shit (8-1). De Snops deden het een stuk minder. Tegen 't Pretcafé kwam het met 5-4 juist met de I hakken over de sloot. In de eerste divisie A gaat het reserveteam 1 Downstairs aan de leiding. Tegen S.W.O.A. werd een 6-3 ze- J ge geboekt. Concurrent Protectors deed het met 7-2 tegen de dames beter. Stand kop Eredivisie: 1. Downstairs 11-80,2. Snops 11-77,3. Bullshit 11-68,4. 't Pretcafe 11-57. Stand kop eerste divisie 1. Downstairs 2 11-70,2. B.K. Protectors 11-59, 3. Puntje d'r In, 4. Hunterboys 11-54. 4.eiden aad siera medewerker Op de maandag vroeg trio's in het Holiday Inn moest het Ro nald McDonaldhuis haar kop positie afstaan. Zelf verloor de lijstaanvoerder van Anbar (7,5- 13,5). Naaste belager Hak won wel. Tegen Dino werd een 15-6 Zege bereikt. Genoeg voor Hak eerste plaats over te ne- Op de maandag dubbel laat behaalde het team van Elve Labor Vincent een klinkende Overwinning. Tegen RVE bleef het bij 19-4. Voor koploper Pou- Jet Fit dus zaak om eenzelfde e te behalen tegen de PTT. 18-4 resultaat was het posi- /e RU techenporf Er zijn dagen dat Erik Huize bosch onoverwinnelijk lijkt. Gis teren was zo'n dag bij de alter natieve Elstedentocht op de Weissensee in Oostenrijk. Dan vlammen zijn hemelsblauwe ogen en groeit hij uit tot een ro botachtige figuur. 'Het werkpaard' wordt hij door zijn collega's in het mara thon peloton genoemd. Als geen ander kan hij pijn door staan. Dat had de 23-jarige vo- 1 op het NK in Maas land wel laten zien. Hij won de 100 kilometer lange helletocht op dooiijs en goot direct na af loop zonder pardon een kwart liter cognac naar binnen. Woensdagmiddag had Huize bosch weer een reden om zijn keel te smeren. In de eindsprint versloeg hij zijn twee mede vluchters Fausto de Marreiros en Bert Verduin. Huizebosch won de rit over nuten en 55 seconden. Dat was geen recordtijd. Dat lieten de omstandigheden niet toe. Voor al tijdens de laatste vijftig kilo meter werden de marathonrij ders zwaar op de proef gesteld. Door een föhnwind smolt de bovenlaag van het ijs. De schaatsers moesten van dat mo ment dubbelhard werken om het tempo erin te houden. Op de Weissensee moesten acht ronden van 25 kilometer worden gereden. De race werd tot halfweg koers gedomineerd door Piet Kleine, Andries Kasper en Arnold Gasenbeek. Het drie tal kreeg na 70 kilometer gezel schap van Herman Veneman, Peter de Vries, Albert Bakker en Marcel Kooy. De voorsprong van het zevental was indruk wekkend: bijna drie minuten. Het wedstrijdverloop kreeg een wending toen Kleine uitviel door materiaalpech en Kasper afhaakte door een rugblessure. Na 150 kilometer kwam er een samensmelting tot stand. Kans hebber Richard van Kempen was er op dat moment niet meer bij. Hij was geblesseerd weggevallen. Negen rijders wisten de kop groep te achterhalen, onder wie Lammert Huitema, Verduin, Hotze Zandstra en Huizebosch. Het laatst genoemde drietal for ceerde de beslissende ontsnap ping. Alleen De Marreiros wist zich door een fraaie solo nog bij het selecte gezelschap te voe gen. De drie kemphanen bleven aan elkaar verstrengeld zodat de eindsprint uit moest maken wie de hoofdprijs op zou gaan ei sen. Huizebosch wachtte tot 300 meter voor het einde en schoot ineens als een kattepult weg. Zijn belagers reageerden te laat en konden de opgelopen achterstand van tien meter niet meer goedmaken. „Het is weer tijd om feest te vieren. De dag was me vandaag lang genoeg", gniffelde Huizebosch. =1 Op de dinsdag vroeg leed het dubbel van vice-koploper V&R een klein verlies tegen Jasper& Frits. In een spannende strijd werd met 10-8 verloren. Die 2 speciaal won met 13-5 van Vo- ka. Op de dinsdag laat vielen er twee indentieke uitslagen te no teren. Zowel V&r als PBS won nen met 20-7 van respectieve lijk Guess Who en LVWC. V&R blijft onveranderd koploper. Vernoemenswaarclig waren de 237 pins die Renè Zevenbergen in èèn game scoorde. Op de donderdag deed Pins A Lot goe de zaken. Het trio won met 17,5-9,5. Concurrent liet het er lelijk bij zitten. Tegen The Froggs moest het een duidelijke 18,5-8,5 dulden. Genoeg voor Pins A Lot om haar voorsprong op de rest uit te breiden. npa-verslaggever In de rooms katholieke kerk van Nieuw Vossemeer gold Willem Jan van Loenhout ooit als een (toe)gewijd misdienaar en later acoliet. Totdat hij met fietsen zijn brood ging verdienen, eerst bij Priem (TVM) en later bij Elro (Elen). Gisteren kwam de ren ner even in gewetensnood toen hij hoorde dat zijn nieuwe sponsor wel eens de sekshandel Erotic Discount Centre zou kunnen worden. De twijfel duurde maar even, want de wielerbond weigerde akkoord te gaan met de deal van een half miljoen. En Van Loenhout was eerder opgelucht dan teleurge steld: „Met is misschien maar beter zo." Geen sekssponsor dus in het profpeloton. Geen renners met de afbeelding van een half ont blote vrouw op de koerstrui. Want dat was een onvoorwaar delijke eis van Joop de Jonge, die namens het bedrijf, dat veertig vestigingen in Europa van seksartikelen voorziet, met het Elro-duo Jos Elen en Henny Libregts onderhandelde. Van een bedekking met de 'mantel der liefde' wilde De Jonge niets horen. Geen afgeplakte borsten of beha's maar recht-voor-zijn- raap-reclame via het peloton. Kon dat niet, dan ging het hele contract niet door. Het kon dus niet, omdat de top van de KNWU, na ampel beraad op het WK veldrijden in Koksijde en telefonisch overleg gisteren, het eigen blazoen niet wilde laten besmeuren. Bonds- directeur Frank Buddels: „Iedereen vindt dat het niet kan, maar als je dat dan besluit, valt vervolgens weer iedereen over je heen. Vandaar dat we zorgvuldig geweest zijn met de argumentatie." Imago Die argumentatie rolde er gis termiddag laat pas uit. Buddels: „Ik heb eerst met de werkge versorganisatie, sponsors en mede-bestuursleden gepraat. We waren het er allemaal over eens dat als we dit zouden toe staan, het een negatief effect op het imago van de wielersport zou hebben. Andere sponsors zouden af kunnen haken, be oogde sponsors zouden terug schrikken. Bovendien is de ar gumentatie nog reglementair afgedekt. Want in ons regle ment staat dat reclame-uitingen nooit aanstootgevend of in strijd met de geldende normen kunnen zijn." Van precedenten wilde Bud dels in zijn oordeel niet weten, ofschoon in het verleden ver schillende seksclubs (Sauna Diana en Pretty City) als wieier- sponsors infiltreerden. „Maar die lieten hun renners niet met een blote vrouw voorop fietsen,' herinnert Buddels zich. „Boven dien, in het geval Sauna Diana ging 1 het zelfs om een club naam. Je kunt moeilijk een hele vereniging buiten gooien." Vaticaan In Italië is, namens het Vati caan, al jarenlang de wieier- sponsor Amore Vita actief. Daar gaat het niet om een pleidooi voor 'vrije seks' maar juist om bescherming van de ongeboren vrucht. Ideële recla me dus, de wielerwereld heeft daar weinig moeite mee. „Maar als je met het logo van een seks- bedrijf op je rug of borst moet fietsen, ligt dat wel even an ders," zegt Van Loenhout. „Ik wil niet superbraaf zijn, maar maal wel met het produkt waar mee je rondrijdt en daarmee wil ik persoonlijk niet in verband gebracht worden, ook al kost het me m'n carrière. Maar an deren zulen er wel anders over denken.' Dat klopt. Kees Hopmans bij voorbeeld. Hij heeft geen enkel moreel bezwaar. „Wat maakt het mij nou uit om met zo'n topless-vrouwtje rond te moe ten rijden? Ik fiets toch ook met Sauna Diana op m'n shirt?. Geen afbeelding? Maar iedereen weet toch dat het om een sekstent gaat. Wat maakt het uit welk produkt het is? Dat inte resseert me geen bal. Geld moet er komen, daar gaat het om. Anders is het voor mij ook over. Het was m'n laatste strohalm. Ik ben deze week nog bezig ge weest met een privé-sponsor, maar dat wordt ook moeilijk." Door de afwijzing van de KN WU worden, behalve Van Loen hout en Hopmans, ook de door Zo had ploegleider Jos Elen een jaartje rond willen rijden. De KNWU stak echtereen spaak tussen de wielen. foto af Over en uit Elen beoogde renners Menno Vink, Jeroen van Happen, Jos Elen jr, Dick Dekker, Sangu Tadashi en Ronny Assez getrof fen. Elen jr. en Tadashi zullen nog wel een proflicentie aanvra gen en in het shirt van een 'pri vé-sponsor' (Elro/Pearl .Izumi) voornamelijk Belgische kermis- koersen rijden, voor de rest wordt een vervolg van de prof carrière nu uiterst onzeker. Niettemin is' de ploegleider zejf een en al berusting. Jos Elen heeft zich er al bij neergelegd. Buddels: „Ik heb niet het idee dat Jos nu nog een serieuze aanvraag voor die sponsor-er kenning wil doen. In dat geval zullen wij dat afwijzen op ge noemde gronden. Maar zover zal het niet komen. Toen Elen hier op kantor kwam met het logo en de naam van de spon sor, was het net alsof-ie zelf al twijfelde. Zou jij met jouw eigen bedrijf op zo'n shirt willen staan, heb ik hem gevraagd. Hij kon daar niet direct een ant woord op geven. Dan is het voor mij wel duidelijk." En Elen zelf: „Ik sta hier niet van te kijken. Gerrit Vixseboxse (secretaris rennersvakbond WBW-red) heeft me nog gewe zen op mogelijkheden via pro cederen, maar daar heb ik echt geen zin in. Ik heb, als nasleep van een brand op mijn bedrijf jaren geleden, al genoeg juridi sche nasleep gehad. Hier begin ik niet aan. Nee, het is over en Top 12 in het Italiaanse Arezzo De gekste incidenten zijn denkbaar en geen enkele van die potsierlijke voorvallen moet op voorhand uitgesloten worden. Het gaat per slot van rekening om tafeltennis, nietwaar? De Top 12 in het Italiaanse Arezzo lijkt op een bijeenkomst van wandelende tijdbommetjes. groningen bouke nielsen npa-verslaggever Bettine Vriesekoop en Mirjam Hooman zijn er de hoofdrol speelsters. Maar hun voor- keurscoaches, achtereenvolgens Jan Vlieg en Frits Kantebeen, bevinden zich bijvoorbeeld op de tribunes in plaats van langs het centrecourt. Dat dat bege- leiderskoppel in de wandrekken I van het plaatselijke sportpaleis klimt om de aandacht van hun pupillen te trekken, is nog de meest onschuldige variant in het scala aan voor de hand lig gende ruziescenario's. Bondscoach Dusan Tiger- man, in Arezzo Vriesekoop be geleidend, begint te gniffelen als hij voor zichzelf het beeld op roept van Kantebeen en Vlieg in ide wandrekken. „Maar mij zul len ze er absoluut niet mee hin deren", zegt hij dan. „Alleen beide speelsters kunnen last van hun coaches hebben. Zo simpel ligt het. Als zij zich er mee willen bemoeien, prima. Dan hebben we nog meer me ningen en nog meer verwarring Ivoor de speelsters. Maar ik denk eerlijk gezegd dat het allemaal wel mee zal vallen, hoor." Vuurwerk Als gebruikelijk heeft iedereen zich voorgenomen geen stam pei 'te schoppen. Maar de ingre- jdiënten voor enig vuurwerk zijn voorhanden in Arezzo. Chef d'equipe is bijvoorbeeld Carel Deken en die heeft zich het af gelopen jaar allerminst het imago van een vredesapostel verschaft. Hij is de verbindings man tussen de twee kampen. IAan de ene kant bevinden zich Hooman en haar privécoach Kantebeen. De laatste kan zich alleen tussen de wedstrijden met zijn pupil bezighouden en heeft in Arezzo geen enkele sta tus. Daar tegenover bevindt zich Vriesekoop, die zich wel laat ondersteunen door de NTTB in de persoon van bonds coach Tigerman. Maar zij weet zich vanaf de tribune gesteund door privé coach Jan Vlieg. Oud-bonds- coach Vlieg heeft dezelfde sta tus als Kantebeen: een belang hebbende toeschouwer. Aan vankelijk zou de Groninger in Arezzo fungeren als de coach van Elena Timina, maar de Rus sische kreeg een coach vanuit haar vaderland toebedeeld. Vlieg zegt zich te zullen opstel len als een wat meer dan ge middeld geïnteresseerde kijker. „De coaching is voor Tigerman en ik bemoei me nergens mee", zegt Vlieg. „Ik ben daar als een positieve standby. En verder houd ik Timina nog wat in de gaten." Timina heeft overigens een relatie met de Nederlandse sportjournalist Robert Misset (Parool), met wie ze in juni zal trouwen. Vanaf dat moment zou ze in individuele wedstrij den voor Nederland kunnen uitkomen. Het heeft echter nog geen zin te zinspelen op de mo gelijkheid dat zij naast Hooman of Vriesekoop namens Neder land naar Atlanta zou gaan, want voorlopig heeft ze nog geen plannen de Nederlandse nationaliteit aan te nemen. Wel komt ze volgend seizoen in de Nederlandse eredivisie uit, na dat ze gestrikt werd door De Treffers uit het Drentse Kla- Hoofdrolspeelsters Vriesekoop en Hooman zijn voorlopig de Nederlandse hoofdrolspeelsters op de Top 12. Over hen zouden alle verha len ook behoren te gaan, maar het is tafeltennis nietwaar? Hooman is door Deken overge haald weer deel uit te maken van de NTTB-delegatie. De Eindhovense, in '91 nog winna res van de Top 12, was daartoe bereid maar wenste geen ge- SCOREBORD 95. Crippa0-2. Eer- 4,20 koppel 22,60 trio 214.4 0-0). 67. Sensini 0-1, 95. Crippa 0-2. I ste wedstrijd 1-0, Parma wint Super Cu| Spanje. Bekertoernooi, returns kwartfin, Sevilla - Zaragoza 1-1 (eerste wedstrijd 1- 2), Celta Vigo - Oviedo 5-0 (0-1). HOCKEY Johannesburg. Oefentrip Nederlands man- nenteam, derde wedstrijd: Zuid-Afrika - Nederland 1-7 (0-5). 5. Brinkman 0-1, 14. Veen 0-2, 15. Brink man 0-3 (sc), 22. Van den Honert 0-4. 30. ïan 0-5, 56. Veen 0-6, 63. Delissen SPORTPRIJSVRAGEN PAARDESPORT TENNIS 2,30 1,40 koppel 4.30 trio 67,20. Vierde koers, 2750 m: 1. G (Schwarz) 3.50,6- 1.23,8,2 Gravelmeadow Bettine Vriesekoop is opnieuw een van de grootste kanshebsters voor de Top 12-titel. archieffoto anp SPORT OP TV bruik te maken van een door de bond beschikbaar gestelde coach (Tigerman of eventueel Li). Ze zal het daarom op het centrecourt alleen moeten zien te rooien, terwijl ze zich tussen de wedstrijden door kan laten adviseren door Kantebeen. „Mirjam heeft alleen maar nadeel van de aanwezigheid van Kantebeen", zegt Tigerman. Dat is er één met een dubbele bodem van de bijna gepensio neerde Sloveniër, die zich nog maar al te goed alle trammelant met Hooman en Kantebeen herinnert tijdens de WK in Chi- ba. Toen was Tigerman nog ver antwoordelijk vrouwencoach en moest Vlieg nadien noodge dwongen de mannen voor de vrouwen inruilen. Tigerman is het duo Hooman/Kantebeen ook liever kwijt dan rijk. „Maar in Arezzo heb ik gelukkig hele maal niks met hen te maken", spreekt Tigerman zijn afschuw Zoals gewoonlijk is regerend Europees kampioene Vriese koop in staat het toernooi te winnen. Maai die capaciteit had ze de afgelopen jaren ook al en steeds was er weer een voorval dat ergernis bij haar opriep en haar spel negatief beïnvloedde. Deze keer zijn er dus volop sce nario's denkbaar die haar van de kook kunnen brengen, want Bettine Vriesekoop is nu een maal overgevoelig en geeft dan anderen de schuld van haar fa len. Gevoelig Zo moest Deken het bijvoor beeld ontgelden toen hij tijdens de WK in conflict raakte met Vlieg. Natuurlijk hadden Deken en Vlieg een betere gelegenheid kunnen uitzoeken om te ruziën, maar de kern van de zaak is dat het de supersensibele Vriese koop zelf is die het zich aan trekt. Alleen op dat gebied kan Vlieg ooit nog eens progressie met haar boeken, want tafelten- nissënd is ze al jaren de beste. Tigerman: „Het moet haar een keer geen moer interesseren wat er om haar heen gebeurt." Maar ja, we praten over tafel tennis, nietwaar? 16.00-16.30 EURO: Olympische winterspe- 16.30-17.30 EURO: IJshockey NHL-wedstrij- 17.00-17.15 Did 2. Sport Heute. 17 30-18.30 EURO: Motoren auto- en motor - 18.30-19.30 EURO: Euroski: wintersport ma gazine 18.39-18.47 Ned 2 Sportiournaal 18.45-19 10 RTL Sport. 19.30-20.00 EURO Eurosport news. 19 30-20.00 BRT 1; Sport. 20.00-21.30 EURO: Basketbal EK mannen (Mechelen-Barcelona). 20.30-20 40 RAI UNO Sport 20.35-21.30 RTL 5 Barend en Van Dorp 21.30-22.00 EURO: Olympisch Magazine 21.30-22.00 BRT 2 Sport 22.00-22.15 RTL 5 Sportnieuws. simply hcsXV

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27