Leiden 'Mislukking dreigt voor stadsdistributiecentrum 'Gemeente maakt fout' 'Dit is pure kinnesinne' 'Verkopers zijn kwetsbaar' Van Rij strijdbaarder dan studenten Computerbeurs in kerk 1 DONDERDAG 3 FEBRUAR11994 Vrij baan A Q De tuinbouw tussen I -/ Voorschoten en Leidschendam moet daar de komende jaren verdwij nen en plaatsmaken voor natuurgebied. Ontoelaatbaar Het schrappen van I buslijn 111 van Alkemade naar Leiderdorp en Leiden is volgens de gemeenteraad van Alke made 'ontoelaatbaar'. Directeur vindt plannen binnenstad te slap Hoe meer de spelregels voor de autoluwe en -vrije Leidse binnenstad worden versoepeld, hoe kleiner de kans dat het stadsdistributiecentrum in Roomburg een succes wordt. De waarschuwing is afkomstig van Ewald Keijser, oud-wethouder van Sassenheim en de directeur van het j te bouwen stadsdistributiecentrum. se binnenstad dagelijks bevoor raden in het vervolg niet verder rijden dan tot aan het stadsdis tributiecentrum aan de rand van de stad. Van daaruit wor den de goederen dan met kleine bestelbusjes naar de midden standers gebracht. Deelname is niet verplicht. Maar door ondermeer een be perking met een uur van de venstertijden voor vrachtauto's die de goederen rechtstreeks willen blijven afleveren, wil de gemeente bedrijven dwingen zo veel mogelijk transporten via het stadsdistributiecentrum af te wikkelen. De bestelautootjes van Keijser mogen namelijk wel buiten de venstertijd om de binnenstad in. Keijser is bang dat als de ge meente nog meer zwicht voor de talrijke protesten tegen de plannen, de winkeliers en de goedefenvervoerders eenvoudig om zijn stadsdistributiecentrum heen kunnen. Voor Keijser per soonlijk zou dat een groot ex ploitatieverlies betekenen. Hij vraagt zich af of hij dan nog wel wil investeren in het project. Voor de Leidse binnenstad heeft een fiasco van Keijsers 'bode dienst' tot gevolg dat zwaar vrachtverkeer de historische binnenstad zal blijven teisteren. Bedoeling is namelijk dat zo veel mogelijk van de 350 vracht auto's die de winkels in de Leid- In de raadscommissie econo mie, verkeer en bestuurlijke ver nieuwing lieten woordvoerders van elf organisaties uit de trans portsector gisteravond geen spaander heel van het plan. Ze vinden dat er van de bestaande infra-structuur gebruik moet worden gemaakt en dat een nieuw stadsdistributiecentrum weggegooid geld is. Ze zetten ook grote vraagtekens achter de financiële haalbaarheid. Dat is ook de reden waarom ze on danks verzoeken van Keijser en de gemeente niet helpen bij het opzetten van het systeem. Volgens Keijser tonen ver schillende onderzoeken juist aan dat een stadsdistributiecen trum wel degelijk levensvatbaar is. „Het vracht- en het autover keer moet zich aanpassen aan de historische binnenstad en niet andersom." Voorwaarde Voorwaarde is wel dat de ge meente haar eigen plannen voor de autoluwe binnenstad overeind houdt. Zo wil Keijser dat Leiden al in 1995, als het stadsdistributiecentrum is ge bouwd, de venstertijd met een uur tot 10.00 uur vervroegt. Zoals het er nu naar uitziet blijft de dead-line tot 1998 op 11.00 Ook pleit Keijzer voor een strikte handhaving van de spel regels. „Een vrachtwagen die doodleuk om 10.30 uur de Haarlemmerstraat komt inrij den, moet een fikse bekeuring krijgen." Het liefst heeft hij dat het au tovrije gebied met slagbomen wordt afgeschermd en dat het verbod op auto's ook na 18.00 uur van kracht blijft. „Hoe min der goederen er via het stads- distributiecentrum de binnen stad binnenkomen, hoe duur der het transport wordt. Dan werkt het stadsdistributiecen trum inderdaad prijsopdrijvend etn kun je er beter niet aan be ginnen." Over de aanpassingen van de plannen zegt hij: „Die zijn op het randje. Nog een paar van die concessies en we hebben straks een wangedrocht in Roomburg staan. Keijser vindt dat verkeerswet houder J. Walenkamp (CDA) te veel verfijningen heeft aange bracht in zijn plannen. „De eenduidigheid is ver te zoeken. Voor bijna elke straat in de bin nenstad gelden andere regels en andere tijdstippen. Het zal een hele klus worden om de Neder landse vervoerders die Leidse winkels bevoorraden duidelijk te maken hoe het systeem hier werkt." Pancras-West wil vernietiging besluit autoluwe binnenstad Nieuwsgierigheid oorzaak file leiden Een kettingbotsing op de A4 heeft gistermiddag rond drie uur voor een kilometers lange file gezorgd. De botsing vond plaats bij de brug ter hoogte van Zoeterwoude-Rijndijk, op de rijbanen richting Amsterdam. Zes auto's knalden er op elkaar toen de brug openging. De file echter ontstond op de rijbanen richting Den Haag. Nieuwsgierige automobilisten gingen daar langzamer rijden of zelfs stilstaan om de ravagedn ogenschouw te nemen. Bij de aanrijding raakte niemand gewond. Gouwenaar schokte met porno leiden Een 50-jarige man uit Gouda heeft gistermiddag tegen over de politie bekend, dat hij tal van vrouwen in winkels op en rond de Haarlemmerstraat heeft lastig gevallen met pornografi sche foto's van zichzelf en zijn vrouw. De Gouwenaar kon wor den aangehouden nadat tal van vrouwelijke winkelbedienden de politie belden. Die gaven een nauwkeurig signalement van de 'porno-artiest', die de winkelmeisjes probeerde te schokken met foto's en seksistische opmerkingen. De 50-jarige kon voor zijn gedrag geen verklaring geven. Stelende 'gast' aangehouden leiden De 30-jarige Bredanaar die in de nacht van zaterdag op zondag de gastvrijheid van een 42-jarige Leidenaar aan het Kort Galgewater misbruikte door er met diens auto en videorecorder vandoor te gaan, is gisteren in Den Haag aangehouden. Advertentie verbaast wethouder Van Rij niets leiden/zoeterwoude n voorpagina De Leidse wethouder T. van Rij (PvdA/volkshuisvesting) vindt de oproep van de buurgemeente Zoeterwoude om Leidse ambte naren geen medewerking te verlenen flauw. „Dit is puur kinnesinne, ldnderachtig. Maar ja, het is verkiezingstijd." Zoeterwoude vindt het ontoelaatbaar dat Leidse taxateurs ongevraagd metingen hebben verricht in de Grote Polder. De oproep, die zaterdag in deze krant staat, verbaast hem niks. „We hebben sinds die taxa tie al meer rare dingen meegemaakt. Op enig moment dreigden burgemeester en wethouders van die gemeente zelfs, dat Leidse ambtenaren geen voet meer op Zoeterwouds grondgebied mochten zetten. Wij hebben toen de ingeving moeten onderdrukken om terug te schrijven, dat dat in geval van een grote brand wel heel vervelend zou zijn voor Zoeterwoude. En dat het huisvuil daar dan ook niet meer zou worden opgehaald. Want dat wordt ook door Leidse amb tenaren gedaan. Volgens Van Rij was Zoeterwoude wel degelijk op de hoogte van het feit, dat Leiden de kosten van bebouwing van de Grote Polder nauwkeuri ger wilden berekenen. „En niet alleen van Grote Polder trouwens, bij Valkenburg en Oostvlietpolder hebben we precies hetzelfde ge daan. Want een eerdere studie waarbij gegevens van de provincie gehanteerd waren vertrouw den wij niet meer." „Wij wisten dat Zoeterwoude ons geen toe stemming zou geven om metingen te doen in de Grote Polder. Bij het opstellen van de milieu effectstudie naar bebouwing van de polders i de regio hebben ze ons ook al verboden va hun gegevens gebruik te maken en een voet i die polder te zetten. Dus deze keer hebben wij tegen Zoeterwoude gezegd: als we toestemming vragen krijgen we die toch niet, dus we vragen gewoon niks." Contactbureau voor midden- en kleinbedrijf Inventarisatie woonklachten via bouwkeet is een succes leiden eglantine weumans Te hoge huren en slechte ver warming. De meeste klachten die bij de wijkgroep sociale ver-' nieuwing van de oostelijke bin nenstad binnenkomen, gaan over de woningen. Buurtwer- kers Ella Koning en Vincent Kokke hadden de afgelopen twee dagen hun kamp opgesla gen in een bouwkeet in de Groenesteeg. „We moeten dichter bij de mensen staan om te weten wat er fout gaat in een wijk", zegt Kokke. De campagnewagen is nog een experiment. Kokke vindt dat de methode goed werkt. „De hele ochtend drup pelen er mensen binnen." Ze gaan bekijken of ze ook andere wijken op deze manier aan zul len doen. De meeste klachten van be woners van het oostelijk deel van de binnenstad gaan over de huizen. Een bewoonster van de Oranjegracht wil graag dubbele beglazing. „Maar we zijn bang dat er dan huurverhoging volgt", zegt ze bezorgd. Veel Leidse studenten kunnen veel beter weerwerk bieden aan de Stichting Leidse Studentenhuis vesting (SLS), als zij zich mas saal verenigen in een consu mentenorganisatie. Dat hield wethouder T. van Rij het hand jevol studenten voor, dat gister avond de discussie tussen hem en voorzitter J. Boekei van de Leidse Studenten Huurdersver eniging (LSHV) in zalencentrum Antonius bezocht. „Je hebt zo veel macht als je zelf wilt. De woorden van Van Rij wa ren eigenlijk een terechtwijzing aan het adres van Boekei. Die zei dat zijn vereniging, die toch mensen aan de Oranjegracht hebben volgens haar ook last van tocht en vocht. Een aantal buurtbewoners klaagt over geluidsoverlast en veel mensen hebben last van zo'n negenhonderd leden telt, in het overleg met de SLS geen poot aan de grond krijgt. „Wa pens hpbben wij nauwelijks, wij kunnen weinig potten breken", zei Boekei. Maar de wethouder moest van dat défaitisme niets hebben. „Dan moet je zorgen dat je succesjes boekt. Dan krijg je meer leden en kun je meer potten breken", hield hij Boekei het drugsgebruik in de wijk. Moeders met kleine kinderen willen meer speelgelegenheid. „Er is al een vereniging voor in het leven geroepen en het is de bedoeling dat in het Katoenpark een speeltuin komt. Maar dat En zo ging het ook als er eens een vraag uit de zaal kwam. De PvdA-wethouder leek veel strijdbaarder dan zijn toehoor ders. Wat moet een student in hemelsnaam tegen de SLS be ginnen, vroeg iemand zich af. „Want mensen van onze leeftijd zijn gauw geïntimideerd door een deurwaarder en een brief met veel stempels." Je moet je niet laten intimideren, zei Van duurt nog even", aldus Kokke. Alle klachten en opmerkingen worden verzameld en op 15 fe bruari aan de buurt voorgelegd. De wijkgroep gaat met de klachten uiteindelijk naar de ge meente, de buurtvoorzieningen Rij. „De deurwaarder staat heus niet bij achthonderd mensen tegelijk op de stoep." De SLS deinst niet terug voor rechtzaken tegen huurders, hield weer een andere student de PvdA-lijsttrekker voor. „Ze voeren er tweehonderd per jaar." Wat Van Rij deed denken aan zijn eigen studententijd, toen de minister van onderwijs het collegegeld plots verhoogde en de woningbouwvereniging. Kokke hoopt veel kleine erge- nissen van bewoners te verhel pen. „Maar aan de hoge huren en verwarmingskosten kan ik zo één, twee, drie niets doen", vreest Kokke. van tweehonderd naar duizend gulden. „Studenten hebben massaal geweigerd dat te beta len en die maatregel is terugge draaid. Weliswaar is 'ie later stapje voor stapje wel weer in gevoerd, maar toch." De verge lijking ging niet op, vond het publiek. „De student van nu is niet die uit uw tijd." „Dan moet je ook niet klagen", antwoordde Van Rij. leiden «wim koevoet Winkeliers en bewoners in Pan cras-West dreigen het besluit van de gemeenteraad om de Leidse. binnenstad autoluw- en -vrij te maken 'ter vernietiging' voor te dragen. Het raadsbesluit valt reeds medio deze maand en volgens Jaap van Meijgaar- den van de wijkvereniging Pan cras-West kan de gemeente zich daardoor niet houden aan de toezegging dat de aangepaste plannen eerst een maand ter vi sie worden gelegd. Van Meijgaarden legde gister avond in de raadscommissie economie, verkeer en bestuur lijke vernieuwing een bom on der het project. Tijdens de ver gadering kregen de raadsleden niet eens de kans om zich uit te spreken over de aangepaste plannen, zo veel insprekers kwamen er aan het woord. Daaronder bevonden zich slechts enkele voorstanders. De meeste woordvoerders lieten weten dat ze de plannen, die na de vele schriftelijke inspraakre- leiden/regio annet van aarsen De ondememingsbeurs lijkt ei genlijk nog het meeste op een relatie-bemiddelingsbureau, maar dan wel een voor onder nemingen in het midden- en kleinbedrijf. Het is een project van de Nederlandse Kamers van Koophandel, dat vraag en aan bod bij elkaar brengt. De boodschap was bij de pre sentatie van de ondememings beurs door de Rijnlandse Kamer van Koophandel in Leiden dui delijk. Bij het midden- en klein bedrijf bestaat een grote be hoefte aan centrale registratie van bedrijfsactiviteiten. De zoektocht naar een goede kan didaat om een onderneming over te nemen loopt in veel ge vallen uit op een fiasco. De on dernemer gooit de handdoek in de ring, het bedrijf moet sluiten. In zestig procent van de geval len - zo bleek uit onderzoek - zijn bedrijfjes, die dit lot ten In het plan van sommige stu denten om het erop aan te stu ren dat de stichting studenten huisvesting wordt omgevormd tot een vereniging zag de PvdA'er niets. „In een democra tische vereniging heb je als huurder de meeste macht", meende Boekei. Maar dat zag Van Rij anders. „Kijk maar naar de opkomst van vanavond. On der studenten is een lage orga nisatiegraad. Dan moet je geen tijd en energie gaan steken in het besturen van een corpora tie. Je kunt beter je vrije tijd ge bruiken om in een consumen tenvereniging je eigen belangen te behartigen." acties van de scherpste randjes zijn ontdaan en in fasen worden uitgevoerd, nog altijd in het ge heel niet zien zitten. De bijeen komst werd geschorst tot maan dagavond 19.30 uur. CDA-wethouder J. Walen kamp toonde zich nauwelijks onder de indruk van 'de zoveel ste truc van Van Meijgaarden'. Toch lijkt de woordvoerder van Pancras-West het gelijk aan zijn kant te hebben. In een aan de autoluwe binnenstad gewijde brochure van de gemeente, staat zwart op wit dat de ge meenteraad pas een besluit kan nemen nadat de plannen een maand ter inzage hebben gele gen. Van Meijgaarden voegde Walenkamp gisteravond peste rig toe te begrijpen dat het voor de wethouder een hard gelag moet zijn dat er nu voor de ge meenteraadsverkiezingen op 2 maart geen besluit kan vallen over de autoluwe binnenstad. Wethouder Walenkamp heeft herhaaldelijk aangedrongen op besluitvorming door de ge meenteraad in zijn huidige sa menstelling. Hij vindt dat de deel vallen, eenvoudigweg nog levensvatbaar. Ook beginnende ondernemers, die een snelle start willen maken door een be drijfje over te nemen, kunnen vaak geen goede kandidaat vin den. Het principe van de ondeme mingsbeurs is eenvoudig. Het vraag- en aanbod wordt opge nomen in het gezamenlijk com puterbestand. Daarbij komt een anoniem profiel van de te ver kopen of de gezochte onderne ming. In de trant van 'Ter over name aangeboden een in Zuid- Holland gelegen import- en groothandelsonderneming iri metaalbewerkingsmachines met een omzet van 2,5 miljoen gulden en 15 werknemers van wege het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd'. De namen van potentiële kopers worden vervolgens aan de ver koper doorgegeven. Déze beslist of hij contact opneemt. Zo niet dan wordt zijn anonimiteit door de Kamers van Koophandel ge waarborgd. „De verkopende partij is immers het meest kwetsbaar. Hij verdient dan ook de meeste bescherming", aldus adjunct-secretaris F.A. de Jongh van de Rijnlandse Kamer. Met het bij elkaar brengen van vraag leiden De Pieterskerk in Leiden staat zaterdag 5 februari vol met koopjes op computergebied. Ongeveer vijftig bedrijven uit het hele land zijn aanwezig op de 5e Leidse Computerbeurs om er hun nieuwe en gebruikte personal computers, spelcom- huidige raadsleden de aange wezen personen zijn om het fi nale besluit te nemen omdat zij de plannen goed kennen en in meerderheid verantwoordelijk zijn voor het principe-besluit om zo veel mogelijk auto's uit het stadshart te weren. Walenkamp geeft Van Meij gaarden overigens weinig kans. „Het zal hem niet lukken om de autoluwe binnenstad op deze manier tegen te houden. De tekst in de brochure is niet juist, maar de procedure die tot dus verre is gevolgd is geheel con form de inspraakverordening. Bewoners en ondernemers van Pancras-West denken daar anders over. Zij beschuldigen de gemeente van 'valse voor lichting'. Ook de 'onduidelijke' wijze waarop de gemeente de vergadering van gisteravond heeft aangekondigd duidt er volgens hen op dat de gemeen teraad een correcte afhandeling van inspraakreacties van min der groot belang vindt dan dat voor de verkiezingen een besluit valt. en aanbod is de rol van koppe laar voor de Kamer van Koop handel voorbij. Zaken als con tract-bespreking worden tot de taken van adviseurs gerekend. Het project ondernemingen- beurs werd vanaf eind 1992 tot eind 1993 voor het eerst succes vol beproefd door zeven Ka mers van Koophandel in het zuidoosten van het land. Per 1 januari volgden alle andere Ka mers van Koophandel. De pro jectgroep verwacht dat de lan delijke data-bank constant zo'n tweeduizend profielen zal gaan bevatten. De kosten vallen mee, dankzij steun van het ministerie van economische zaken. Het plaat- tie' voor verkoop, koop of sa menwerking kost 250 gulden. Bedrijven kunnen voor vijftig gulden uit de databank ook de anonieme profielen laten selec teren. De ondernemingsprofie len zijn in gedrukte vorm voor vierhonderd gulden per jaar verkrijgbaar. De ondememingsbeurs is vooralsnog alleen op vrijdag te raadplegen. Hoofd F. Pot van de afdeling Handelsvoorlichting (tel: 071-250500) fungeert als contactpersoon. puters, printers, software, mo dems, muizen en nog veel meer tegen bodemprijzen aan te bie den. De beurs is geopbnd van 10.00 tot 17.00 uur, de entree bedraagt 7,50 gulden voor vol wassenen en 5 gulden voor stu denten en 65-plussers. Kinde ren tot en met 12 jaar mogen gratis naar binnen. 'Je hebt zoveel macht als je zelf wilt' Grote vrachtwagens moeten verdwijnen uit de binnenstad en hun goederen lossen bij het toekomstige stadsdistributiecentrum. FOTO HENK BOUWMAN De bouwkeet van de wijkgroep heeft twee dagen op de hoek van de Groenesteeg en de Oranjegracht gestaan. FOTO JAN HOL VAST/MARK LAMERS

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15