Simons komt medisch specialisten tegemoet Binnenland Stapelen van studies stelt werkloosheid uit Eerste Kamer achter banenplan allochtonen Zaïrees meisje woont weer bij oom en tante Schoolbank kauwgomvrij Overval met shovel Oppositie wil enquête naar drugtransporten Zeven miljoen mensen nodig om donatiewachtlijst te verminderen Splinters varen wel bij afkeer landelijke politiek WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 Overvaller opgesloten in bank Amsterdam Een man die gistermiddag een filiaal van de VSB- bank in Amsterdam overviel, is letterlijk in de val gelopen omdat hij de bank niet meer uit kon. Na zijn binnenkomst zei de over valler dat hij een wapen had en geld wilde zien. De deur achter hem viel echter in het slot. Het personeel maakte zich uit de voeten naar een andere ruimte die voor de overvaller ook was afgesloten en waarschuwde de politie. De man bleek geen wa pen bij zich te hebben. Snelweg-schutter aangehouden breda» De politie heeft gisteren een 35-jarige Hagenaar in zijn woning aangehouden. De man wordt ervan verdacht maandag middag op de rijksweg Al 6, Brede richting Antwerpen, een 28- jarige Belg door het bovenbeen te hebben geschoten omdat het verkeersgedrag van de man hem niet beviel. De schietpartij had een kilometerslange file tot gevolg. In de woning van de ver dachte zijn twee pistolen en een hoeveelheid munitie aangetrof fen. Twee doden bij ongeluk scheepswerf sliedrecht Bij het ongeluk op het scheepsbouwbedrijf IHC in Sliedrecht zijn gisteren twee werknemers omgekomen. Een 23- jarige man overleed 's morgens ter plaatse, nadat er brand was uitgebroken op een baggervaartuig in aanbouw. Een 28-jarige collega bezweek gistermiddag in het Brandwondencentrum van het Zuiderzeeziekenhuis aan zijn verwondingen. De toestand van de twee gewonden is stabiel. Anne Frank naar St. Petersburg Amsterdam Minister d'Ancona (WVC) opent volgende week dinsdag in de Kinderbibliotheek van St. Petersburg de tentoon stelling De wereld van Anne Frank 1929-1945. De expositie over de geschiedenis van de familie Frank was in 1985 voor het eerst te zien in de Westerkerk in Amsterdam. Daarna maakte zij een tournee langs meer dan 30 landen. De tentoonstelling is in ruim 300 steden door meer dan 4,5 miljoen mensen bezocht. Eén op de vijf eerstejaars komt van HBO den haag npavingsduur deren de studenten niet. Het aantal studenten die na Vooral de studies in de ge- hun HBO-opleiding kiest voor drags- en maatschappijweten- de universiteit blijft onveran- schappen, zoals psychologie en derd hoog. Dat blijkt uit cijfers politicologie, trekken veel men- van het Centraal Bureau voor sen van het HBO. Vier op de de Statistiek (CBS). Dit studie- tien eerstejaars komen daarvan- jaar had bijna één op de vijf eer- daan. Bij landbouwwetenschap- stejaars studenten al een HBO- pen is hun aandeel nog hoger, diploma op zak. zo'n één op de drie. „Het gaat hier om uitgestelde De CBS-cijfers, gebaseerd op werkloosheid", meent een stu- tellingeruvan 1 december 1993, dentendecaan van de Rotter- tonen verder dat het aantal eer- damse Erasmus Universiteit. stej*aars net als het jaar daarvoor „Als de arbeidsmarkt voor bij- is gedaald. De grootste dalingen voorbeeld HEAO'ers beter zou zijn te zien bij studies in de taai zijn, dan zou er wel wat minder en cultuurwetenschappen en in studies worden gestapeld. Door de gedrags- en maatschappij- nog veilig een paar jaar te stu- wetenschappen. Het aantal stu deren, stellen studenten het ri- denten in de gezondheidswe- sico om werkloos te worden tenschappen daarentegen nam uit." toe. Ondanks de maatregelen van Ook het aantal vrouwen minister Ritzen (onderwijs) om steeg. Vormden zij in 1970 nog dit tegen te gaan, neemt het een minderheid van 21 procent, 'stapelen' niet af. Hogere eigen nu hebben zij met 47 procent bijdragen en verkorte inschrij- de mannen bijna ingehaald. den haag npaaanzetten meer allochtonen in dienst te nemen. De Eerste Kamer heeft gisteren Het CDA stemde tegen omdat ingestemd met de verplichte re- de wet 'contraproduktief zou gistratie van allochtone werkne- zijn. CDA-woordvoerster Van mers. Het wetsvoorstel, bedoeld Gijzen stelde dat haar partij om meer allochtone werkne- 'vóór allochtonen en dus tégen mers aan een baan te helpen, deze wet is'. Volgens haar zal de werd gisteren met 36 tegen 33 wet geen effect hebben, stemmen aangenomen. De De CDA-senaatsfractie vreest werkgeversorganisaties voelen bovendien dat ondernemers die niets voor de verplichte rap- worden verplicht tot registratie portage. verdere inspanningen achter- De wet, een initiatief van de wege zullen laten. Daarmee Tweede Kamerleden Dijkstal komt de uitvoering van het ak- (WD), Groenman (D66) en Ro- koord in de Stichting van de Ar- senmöller (GroenLinks), schrijft beid uit 1989 nog meer op de voor dat de jaarlijkse rapportage achtergrond. In dat akkoord van de bedrijven over het aantal kwamen werkgevers en bonden allochtone werknemers open- overeen binnen vijf jaar zo'n baar moet zijn. Deze openbaar- 60.000 werkloze allochtonen heid moet werkgevers ertoe aan een baan te helpen. Het 9-jarige Zaïrese weesje Fransien Nsona woont bij een oom en tante in Kinshasa, de hoofdstad van Zaïre. Zij was op 29 decem ber met een andere tante op Schiphol aan gekomen en op Oudejaarsdag door Justitie uitgewezen. De tante had voor het meisje Dat antwoordde staatssecretaris Kosto (justitie) gisteren op vragen van de kamer leden Van Traa (PvdA) en Brouwer (Groen Links). Van Traa en Brouwer maakten zich ernstig zorgen over het meisje. De oom en tante in Zaïre hadden Fran sien met het familielid meegegeven omdat zij niet langer voor het meisje konden zor gen. De tante met wie het weesje via Genè- ve naar Amsterdam vloog, woont in Vlaar- dingen. De vrouw had haar nichtje eigenhandig in haar paspoort bijgeschreven. Toen de marechaussee dat ontdekte, erkende de Zaïrese dat Fransien niet haar eigen kind was. De tante mocht de volgende dag naar huis, maar het meisje ging onder toezicht van de luchthavenbeveiliging naar een ho tel. Daar moest zij wachten op haar uitzet ting. In het gezelschap van Fransien en haar 'Nederlandse' tante was nog een andere Zaïrese vrouw meegereisd. Die had een vals paspoort en een gestolen Belgisch blanco identiteitsbewijs in haar tasje. Deze vrouw heeft het kind mee teruggenomen richting Zaïre. Na een tussenstop in Zürich moest zij Fransien in Zwitserland achterlaten, omdat een door de Vlaardingse tante ingeschakel de advocaat het meisje via een kort geding naar Nederland probeerde terug te halen. Dat geding diende op 3 januari. De advo caat verloor. Na een driedaags verblijf in de kinderopvang van de luchthaven vloog Fransien alsnog naar haar land terug. Of de oom en tante voor haar willen blijven zor gen, is niet bekend. Van Traa en Brouwer zijn niet tevreden over de schriftelijke uideg van Kosto. „Laat een onafhankelijke organisatie als het Rode Kruis of Unicef maar checken of het kind inderdaad weer bij haar oom en tante woont", aldus Brouwer. Verlaging tarief afhankelijk van kostenoverschrijding Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) is afgestapt van zijn plan de tarieven van alle medisch specialisten op 1 april fors te verlagen. In plaats daarvan heeft hij beslo ten de specialisten die te hoge kosten hebben veroor zaakt, aan te pakken naar de mate waarin zij aan die overschrijding hebben bijgedragen. een algemene korting van 14,4 procent op de ziekenfondstarie ven en 12,6 procent op de parti culiere. Oogheelkundigen, internis ten, reumatologen en allergolo- gen moeten het meest inleve ren. De tarieven die zij zieken fondspatiënten kunnen bereke nen, moeten ruim 20 procent omlaag. Voor particulier verze- De staatssecretaris volgt daar mee een advies van het Cen traal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG). Dat advies kwam tot stand na raadpleging van de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV). De verschillende tariefsverla gingen komen in de plaats van kerden geldt dat anesthesiolo gen en oogheelkundigen de ta rieven het meest omlaag bren gen: tussen 15 en 20 procent. Specialisten die de dans ont springen, zijn zij die in de kin dergeneeskunde werken en pa thologen. Kindergeneeskundi gen hoeven in het ziekenfonds hun tarieven maar met 0,4 pro cent te verlagen. Pathologen moeten particulieren 0,2 pro cent minder in rekening bren gen. De tariefkortingen zijn vol gens Simons nodig omdat de specialisten een akkoord uit 1989 dat zij niet meer dan 2,1 miljard gulden aan kosten per jaar zouden maken, hebben overtreden. Via een tariefin- greep moesten zij volgens de bewindsman 475 miljoen gul den inleveren. Met de nu geno men maatregelen komt daarvan 337 miljoen gulden binnen. De rest wil Simons betrekken in een nieuwe tariefstructuur voor medisch specialisten zoals aanbevolen door de commissie- Biesheuvel. De commissie liet onlangs weten dat de specialis ten een vast inkomen moeten krijgen bij het ziekenhuis, waar naast ook nog toeslagen moge lijk zijn. Roosendaal Een leerling van het Gertrudis Lyceum in Roosendaal plakt zijn kauwgom tegen een van de vier kauwgombomen die sinds begin deze week in de school staan. De directie van de school hoopt hiermee een einde te maken aan de gewoonte van leerlingen om hun kauwgom tegen de muren of onder de schoolbanken te plakken. foto anp hans steinmeier De Tweede Kamerfracties van D66 en de WD willen een par lementaire enquête als mocht blijken dat vroegere ministers van justitie het parlement infor matie hebben onthouden over drugtransporten in de jaren tachtig vanuit Colombia via Su riname en de Antillen naar Ne derland. PvdA-kamerlid Stoffelen voelt in geen geval voor een parle mentaire enquête. „Er wordt steeds vaker te pas en te onpas om parlementaire enquêtes ge roepen. Dat is echter en zeer vergaand middel dat zijn kracht verliest naarmate je het vaker toepast", aldus Stoffelen. Vorig jaar opperde de WD nog een parlementaire enquête naar het gevangeniswezen. Vooralsnog verlangt de gehele Tweede Kamer van minister Hirsch Ballin (justitie) een brief waarin opheldering moet wor den verschaft over de drugaffai res. Het gaat om publicaties in NRC Handelsblad van vorige week vrijdag waarin wordt ge steld dat het ministerie van jus titie rapporten van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) heeft achtergehouden over de betrokkenheid van Suri name (en toenmalig legerleider Bouterse) en de Antillen bij de Colombiaanse drughandel De Tweede Kamer heeft des tijds verschillende keren ver geefs om dergelijke informatie gevraagd. Oud-justitieminister Korthals Altes heeft inmiddels laten weten dat hij nooit op de hoogte is geweest van het be staan van de CRI-rapporten. NIPO-enquête: Meerderheid bevolking voor eiceldonatie van het actualiteitenprogram ma 2 Vandaag' is gehouden. Het merendeel van de voor standers van eiceldonatie vindt wel dat het moet gaan om rijpe eicellen van een familielid, vriendin of andere bekende van de ontvangster. Kunstmatige bevruchting met restembryo's of het weefsel van vrouwelijke foetussen wordt door respectie velijk 42 en 59 procent afge keurd. abcoude Met gebruik van een shovel is gisteren een filiaal van de ABN/AMRO bank in Abcoude overvallen. De schade bedraagt volgens de poli tie enkele tienduizenden guldens. Drie overvallers drongen na het rammen van de pui naar binnen en vuurden schoten af. Niemand raakte gewond. De daders verdwenen met een nog onbekende buit. De shovel werd in de nacht van maandag op dinsdag gestolen van het bouwterrein in Amster dam Zuidoost waar het nieuwe Ajax-stadion wordt gebouwd. foto anp paul eyzinca Eiceldonatie is volgens het me rendeel van de Nederlandse be volking (53 procent) geen pro bleem. De ontvangende vrou wen moeten dan wel de leeftijd hebben waarop het natuurlijk is om kinderen te krijgen. Eiceldo natie bij vrouwen van 50 jaar en ouder wordt door 82 procent af gewezen. Dat blijkt uit een NIPO-enquête, die in opdracht Politiek voelt niets voor 'bezwaarsysteem den haag»anp den haag anp-npa De drie grote politieke partijen CDA, VVD en PvdA willen voorlopig geen ander systeem voor orgaandonatie dan het donorcodicil. Hiermee staat de politiek lijnrecht tegenover artsen, patiëntenverenigingen en de mening van het Neder landse volk. Uit een enquête blijkt namelijk dat 78 procent van de Nederlanders zich kan vinden in het zogenoemde 'be zwaarsysteem': alleen mensen die hun organen niet willen af staan, worden geregistreerd. Iedere volwassene die niet pro testeert, is een potentiële do nor. Zeker zeven miljoen mensen moeten in principe bereid zijn hun organen na hun dood af te staan, wil de wachtlijst voor or gaantransplantatie echt vermin deren. Op die wachtlijst staan 1600 mensen. Dat heeft prof. dr. J. Hessing van de Eras mus Universiteit Rotterdam be cijferd in opdracht van de Nier stichting. De stichting is op zoek naar een registratiesys teem voor mensen die niets wil len weten van orgaandonatie. „Op het oog lijkt een wacht lijst van 1600 mensen niet zo moeilijk weg te werken, zeker als je kijkt hoeveel mensen po sitief tegenover donatie staan. Maar van slechts 1,8 procent van de overledenen is het mo gelijk om organen uit te nemen. Mensen moeten namelijk ster ven in een ziekenhuis, kort na het overlijden moet de beslis sing 'doneren of niet' worden genomen en de organen moe ten natuurlijk van goede kwali teit zijn", stelt Hessing. De discussie rond orgaando natie woedt al jaren. Nadat staatssecretaris Simons vorig jaar liet weten dat hij, onder meer uit kostenoverwegingen, niets zag in een registratiesys teem waarin zowel voor- als te genstanders hun wensen ken baar konden maken, verplaatste de discussie tot tevredenheid van de Nierstichting zich naar de bescherming van de tegen standers. 'Iedereen is donor, tenzij na drukkelijk bezwaar is gemaakt', is het credo van de stichting. „Heeft iemand bij leven be zwaar tegen donatie aangete kend dan zullen in ons voorstel de nabestaanden niet worden benaderd. Staat er niets zwart op wit dan moeten de nabe staanden beslissen. Zij hebben het makkelijker dan nu omdat je er vanuit mag gaan dat ie mand die echt niet wil dit óf heeft vastgelegd óf er met fami lie over heeft gehad", zegt de directeur van de Nierstichting, J. Alexander. De stichting wil dat iedere Nederlander aangetekend een brief ontvangt van de overheid waarin hij wordt opgeroepen eventuele bezwaren te registre ren. Daarnaast moet er een in tensieve voorlichtingscampagne komen. Het is nog niet bekend wanneer de Tweede Kamer zich buigt over de wet op de or gaandonatie. De wereld zou slecht af zijn zonder Trans cendente Meditatie en de Sidhi-techniek van de Indiase wijze Maharishi Magesh Yogi. Dat vindt althans de Natuurwetpartij (NWP) die in mei een gooi doet naar een zetel in de Tweede Kamer. De partij is voor een positieve mentaliteitsverande ring in de wereld door groepsmeditatie. Als zevenduizend mensen zich hiermee actief bezig houden, dan zou dat een groot efFect op de samenleving hebben. De plaatselijke onafhankelijke politieke par tijen verwachten bij de komende verkiezin gen een belangrijke stemmenwinst. Zij ba seren die prognose onder meer op de groei ende afkeer van de landelijke politiek en de maatschappelijke ontzuiling die leidt tot minder aanhang voor de zogenoemde ideo logische partijen. Burgers voelen zich nog wel betrokken bij het wel en wee in hun gemeente. Van de landelijke politiek verwacht men echter op plaatselijk niveau zeker geen heil, zo bleek onlangs op epn congres van de Vereniging van Plaatselijke Politieke Groeperingen (VPPG). Nu al drukken de 'lokalen' een flinke stem pel op de gemeentelijke politiek; in vier van de vijf gemeenten zijn ze in de raad verte genwoordigd en in ongeveer 15 procent van de gemeenten hebben ze een eigen wet houder. Landelijke partijen hebben, dit suc ces overziende, hun afdelingen meer vrij heid gegeven bij het opstellen van een ei gen programma voor de 636 gemeentera den. De meeste lokale partijen gaan er vanuit de oplossing voor de plaatselijke problemen in handen te hebben en zijn ontstaan uit on vrede. In Almere zijn er daar maar liefst drie van: de Almere-partij met nu al twee zetels, de nieuwe partij Stap'94 en de nieuwe loot Levend Almere. Ook in Rotterdam komen ze op. Daar zijn tegelijkertijd de verkiezingen voor de nieu we deelgemeenten en mede uit ontevre denheid daarover ontstonden de nieuwe: de Broederschapspartij, de Tocadopartij, de Partij van de Nabijheid en vooral de Stads partij. Lijsttrekker daarvan is de crimino loog/dichter Manuel Kneepkens. Ludiek is het sleutelwoord in het programma. Op de lijst staan veel kunstenaars met onderaan lijstduwer Jules Deelder, de Rotterdamse 'nachtburgemeester'. De partij wil het op nemen tegen de verpaupering van de oude wijken en de opkomst van extreemrechts. Bovenaan de verlanglijst staan verkiezingen voor een burgemeester, de huidige burge meester Bram Peper kan volgens deze partij beter opstappen. Ook Amsterdam telt een aantal typische stadspartijen. Leefbaar Amsterdam van marktkoopman Henk Bakker, die zegt op te komen voor de echte Amsterdammers. Ver der Mokum Mobiel, een vergaarbak van binnenstadbewoners die ondermeer het plan voor een autovrije binnenstad wil tor pederen. Maar ook één van de geestelijk va ders van de ludieke actie duikt weer op: ex- provo Luud Schimmelpenninck, eertijds ontwerper van het Witte-Fietsenplan, hoopt de gevestigde orde enig tegenwicht te bie den. Opvallende nieuwkomers in den lande zijn verder: in Dordrecht ECO-2000, opgericht uit ook weer onvrede en volgens de lijst trekker geen typische milieupartij: in Gro ningen de groepering Student en Stad, niet alleen voor de studenten maar ook voor werk en milieu; Solidair'93 van ex-ambte- narenleider Jaap van der Scheur in onder meer Den Haag en Amsterdam en in Eind hoven de lijst Open Stad. Die bestaat uit de gehele voormalige GroenLinks-fractie nadat een slopend conflict op een ledenvergade ring tot uitbarsting kwam. Tenslotte in Bre da de nieuweling die voortkwam uit het platform van verontruste inwoners: De Pa rel van het Zuiden. Net als de eerdergenoemde Natuurwetpar tij strekken ook de ambities van het in Eindhoven voor het eerst deelnemende Al gemeen Ouderen Verbond (AOV) zich uit tot buiten de gemeentegrenzen. Het Ver bond wil de belangen van ouderen beharti gen 'met een diep gevoel van eerbied voor de mens, de fauna, de flora en het milieu. Ieder van 50 jaar en ouder kan lid worden oftewel van middelbaar tot Methusalem De NWP ondertussen hoopt dat haar credo tg zal doen, want... 'alleen een nieuwe oogst voort- CD-lijsttrekker trekt zich terug wegens Janmaat groningen anp De lijsttrekker van de Centrum democraten in Groningen heeft zich voor de komende gemeen teraadsverkiezingen terugge trokken. De uitlatingen van par tijleider lanmaat over de dood van minister Dales en over de buitenlandse afkomst van mi nister Hirsch Ballin en staatsse cretaris Gabor gaan de 52-jarige bareigenaar B. Pot te ver. Hij heeft onlangs in een brief aan lanmaat geëist dat deze ex cuses aanbiedt of zich terug trekt uit de partijtop. Omdat Pot nog niets van het Tweede-Ka merlid heeft vernomen, heeft hij zijn lidmaatschap van de partij opgezegd. De Groninger kan formeel niet meer onder deelneming aan de gemeenteraadsverkie zingen uit. Mocht hij voldoende stemmen krijgen, dan zal Pot echter niet voor de CD in de ge meenteraad zitting nemen. „Als ik een zetel behaal, richt ik een nieuwe partij op met de naam LEF. Dat staat voor Liberté l-.ga- lité et Fraternité (Vrijheid. Ge lijkheid en Broederschap)", al dus Pot.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5