Pearle Verloofde Maier eist zestien miljoen Sport n Voor Harley China: lange haren taboe Eén Voor Henry. WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 Olympisch kampioene overweegt af te zeggen voor Winterspelen MUNCHEN SID/DPA/RTR De verloofde van de verongelukte skister Ulrike Maier is van plan miljoenen guldens schadevergoeding te eisen van de wereldbond FIS. Sprake is van honderd miljoen schilling, bijna zestien miljoen gulden. Hubert Sch- weighofer en diens advocaat houden de bond verant woordelijk voor de dood van Maier, die zaterdag tijdens de afdaling van Garmisch-Partenkirchen haar nek brak. ,,De FIS en vooral de heren Hoch en Tischhauser hebben de dood van Uli op hun geweten", klaagde Schweighofer de organisatoren aan. Flij was te gast bij de Oostenrijkse televisie. Maar eerst kan de wereldbond een financiële claim op het bureau verwachten opdat wordt voorzien in het onderhoud van het 4-jarige doch tertje van Maier. Overigens heeft de FIS al toegezegd zorg te laten dragen voor de kleine Melanie. Schweighofers advocaat Lettner verwijt de organisa toren onder meer dat bewijsmateriaal in de affaire is achterhouden. Voordat een onafhankelijke commissie een onderzoek kon instellen, waren delen van het par cours al weer afgebroken door de politie. Een van de aanklachten is dat palen langs het parcours vooraf niet gedeeltelijk zouden zijn doorgezaagd. Dat moet volgens FIS-reglementen. Als iemand een trap geeft tegen zo'n paal, dient die te breken. Volgens Lettner en zijn cliënt was de veiligheid bo vendien ontoereikend, omdat de palen rond de appara tuur voor de tijdwaarneming te dicht langs de piste zouden hebben gestaan en strobalen te weinig bescher ming boden. „Ulrike heeft niet eens de kans gekregen te vallen. Ze heeft zich gestoten aan een obstakel dat op die plaats niets had te zoeken", aldus Schweighofer. Algemeen secretaris Kasper van de FIS verklaarde dat voldoende rekening is gehouden met veiligheid en dat een panklaar recept om een dergelijke tragedie te voor komen niet bestaat. „Zou dat wel het geval zijn, dan hadden we daarvoor wel gezorgd." Technisch directeur van de piste Alfons Schranz: „Op deze plaats zijn de laatste jaren, inclusief trainingen, tienduizend afdalingen geweest. Nog nooit heeft zich één probleem voorgedaan." Duidelijk is dat het fatale ongeluk verstrekkende ge volgen heeft voor de sport. De gedachte leeft de afda ling en de Super G bij de vrouwen te laten opgaan in één wedstrijd, zodat de snelheid enigszins afneemt door de toename van het aantal bochten. „We moeten een stap terug", zei Raimund Berger, vroegere chef trainer van de Oostenrijkse ploeg. De snelheid bij de af daling, soms wel 130 kilometer per uur, is te hoog. „Omdat het in de Super G alsmaar harder gaat, is de af daling bijna verplicht ook meer spektakel te bieden." Vooral in Oostenrijk zijn talloze discussies gaande over het ongeluk. Een van de stellingen is dat in het ski- en de laatste jaren meer doden zijn gevallen dan in de Formule I-racerij, waarin het laatste dodelijke ongeval dateert van meer dan tien jaar geleden. Voormalig Olympisch kampioene Annemarie Moser-Pröll: „De piste wordt steeds ijziger en sneller. Slechts een hand vol vrouwen heeft de snelheid volledig in de hand." Organisator Ostler van de afdaling in Garmisch is van mening dat niet de baan sneller wordt, maar de vrou wen zelf. Ongewijzigd blijft de piste van de Olympische afdaling in Lillehammer. Weliswaar zijn de veiligheids omstandigheden nog eens nagekeken, maar de organi satoren zien geen aanleiding het parcours te vereen voudigen. Intussen speelt Olympisch kampioene Kerrin Lee- Gartner met de gedachte zich terug te trekken voor de Olympische wedstrijd in Lillehammer. De Canadese is geschokt. „Lichamelijk ben ik honderd procent fit, maar de gebeurtenis in Garmisch heeft me volledig van slag gebracht. Garmisch heeft onze sport in een ander perspectief geplaatst. De belofte van het Zweedse alpine-skiën, de 21-jarige Tobias Hellman, besloot zelfs nooit meer mee te doen aan afdalingen. De vijfvoudig medaillewinnaar tijdens de WK voor junioren in 1992 beloofde dat aan zijn moeder, die het ongeluk van Maier op televisie had ge zien en zoonlief dringend gevraagd had van verdere waaghalzerij af te zien. Die Henry. Zodra hij van de gratis tweede bril hoorde, sprong hij op zijn Harley richting Pearle. Want wie bij Pearle een complete bril koopt met een montuur van meer dan f 100,-, krijgt daar, uit een speciale collectie, een gratis tweede bril met enkelvoudige glazen bij. Zo koos Henry een hele beschaafde voor zijn werk en een hele stoere voor op zijn Harley. Misschien wilt u wel een hele moderne of een hele sportieve. Het is allemaal mogelijk. En welke u ook kiest, op beide brillen ontvangt u een jaar onvoorwaardelijke garantie. Vraag naar de voorwaarden en maak uw keuze uit de enorme collectie monturen. Pearle heet u van harte welkom. OPTICIENS Pearle Is Kijkplezier. Alphen a/d Rijn, Van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) - Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) 21 00-22 00 Suf 21.30-22.00 BR 22.00-22.15 RTl 22 00-23 00 EURO Motoren: a 22.15-22.30 Ned 3: Sportjourn 22 40-23.05 BRT 1; Sport. 23.05-23 20 Did 1 Sport e> '^^iTOO^BBC^Sportsnight: Glasgow) en Rugby Union Calcutta Cup-wedstrijdSchotlar 01.00-01 30 EURO Eurosportr DONDERDAG 09.00-10.00 EURO: Turnen: jaaroverzu 10 00-12.00 EURO Kunstrijden op de schaats: Lalique Trophy in Parijs. 12.00-13.00 EURO: Eurogolf. magazirv 13.00-14.00 EURO: Freestyle skiën w« beker vanuit Clusaz. 13.07-14 39 Ned 1Studio Sport. Officieus WK marathon op Weissensee DECHENDORF ANP Aanstaande zaterdag wordt op de Weissensee het officieuze wereldkampioenschap mara thon gehouden. Dat hebben de organisatoren van de alternatie ve Elfstedentocht gisteren in Dechendorf bekend gemaakt. Aanvankelijk zou zaterdag het Open NK worden gehouden op de Plansee. Het ijs daar is echter te dun. Het ijs op de Weissensee is sterk genoeg. Het Open NK had daar kunnen worden ge houden. Organisator Aad Koop- mans had alle faciliteiten gratis aan de schaatsbond aangebo den. De KNSB zag echter geen heil in het voorstel. Koopmans vroeg vervolgens bij de Oostenrijkse schaatsbond toestemming het officieuze we reldkampioenschap over hon derd kilometer te mogen orga niseren. De extra kosten van het WK (50.000 gulden) nemen de gemeente Weissensee (40.000 gulden) en sponsor Bioropa (10.000 gulden) voor hun reke ning. Richard van Kempen reed gisteren solo naar een overwin ning tijdens een race over 50 ki lometer. De marathonschaatser ooit eerder in alleen de finisch te rijden. Het bestuur van de Chinese voetbalbond wil het imago van de voetbalsport in het land ver beteren. Daartoe zijn drastische maatregelen aangekondigd. Volgens de nieuwe regels mo gen topspelers geen lang haar meer hebben, tijdens de wed strijden geen ringen dragen en niet meer roken en drinken. De spelers moeten volgens deze richtlijnen 'netjes' en 'schoon' gekleed zijn. De regels, opge steld tijdens een bijeenkomst in Peking, moeten er toe bijdragen dat China binnen tien jaar een echt voetballand is. Volgens een artikel in een hoofdstedelijk avondblad van dinsdag moeten de strengere voorschriften ertoe bijdragen dat de spelers aan vechtlust en discipline winnen, iets waar het volgens het artikel tot nu toe aan ontbrak. De krant zet wel vraagtekens bij de voor stellen door naar het rastakap sel van Ruud Gullit te verwijzen: „Wat heeft zijn lange haar met zijn sportprestaties te maken?" Verdienstelijke rentree Becker MARSEILLE SID Boris Becker heeft een verdien stelijke rentree gemaakt op de tennisbaan. In de eerste ronde van het toernooi van Marseille versloeg hij in 71 minuten de Brit Jeremy Bates, 6-2 6-4. De drievoudig winnaar van Wim bledon was sinds 13 november vorig jaar niet meer in actie ge komen. Becker, in Marseille voor de eerste keer met zijn nieuwe trainer Nick Bolletieri aan de zijde, had vrijwillig af stand van het circuit genomen. In de periode van afwezigheid trad hij in het huwelijk, om ver volgens vader te worden. Dat laatste gebeurde ongeveer twee wekenj=jeledem__^^_____ SPORT OP TV 17.00-17 15 Did 2 Sport H 18.30-19.30 EURO: F 19.30-20.00 BRT 1: Sport. 19.30-20.00 EURO Eurospc DUIVENTIL —MA. Wilt U iets melden? Bel 071 - 356461 (Wim van Duivenbode) dagelijks tussen 10.00 en 14.00 uur. Of schriftelijk naar Post bus 54,2300 AB Leiden. Na trainer Gerard Bakker is ook voor zitter Cees Lut weer terug bij de Leidse tafeltennis club Scylla «Voetbaltrainers verwisselen nog steeds van club. Wim Schwillens (HVO) is kandidaat nummer één om Kees Vermunt op te volgen bij (zaterdag) eerste klasser Rozen burg. Jan Rab volgt bij Lunteren Henk Hofstee (vertrekt naar Spakenburg) op. Simon Vene- ma (ex-SVLV) blijft nog een jaartje bij Cromvliet en Joop Hiele is voor de rest van het sei zoen veldtrainer bij vierdeklas ser SC Botlek. Ted Immers volgt Douglas George op bij het Haarlemse Ripperda en Wim van Til (Dordrecht'90-jeugd) gaat 's-Gravendeel van voetbal- stof voorzien. Bij VCS is de nieuwe man Paul van Oosten (ex-Tonegido) en niet zoals ver wacht Heini Otto Voetbalclub Middelburg is zwaar gestraft voor het opstellen van Jan de Rijke. De aanvaller speelde dit seizoen profvoetbal bij Hong Kong en was dus niet speelge rechtigd. De club raakt nu vier punten kwijt en krijgt een boete van 1500 gulden. De Rijke zelf is voor drie maanden geschorst Met ingang van 1 juli stopt VGZ de activiteiten als handbalspon sor Er kan weer ingeschreven worden voor het monster-vol leybaltoernooi bij WW in Was senaar. Er wordt op 4 juni 1994 gespeeld op 60 velden. Inlich tingen: 01751-16836 John Jan sen (Verkerk/AZC) staat op de tweede plaats van de topsco- rerslijst van de landelijke water- polocompetitie. Jansen scoorde 35 doelpunten. Niels Zuidweg (LZ'86) staat op 27. In de eerste klasse is Mark Halfmouw (WZK) met 19 goals de beste regio-spe ler Piet Koek van SV Kickers stapt in juli op als voorzitter. Ook penningmeester Dirk Bloem stopt er mee. Bij voetbal club GWS (Sassenheim) levert Cor Vink aan het eind van het seizoen de voorzittershamer in. Bij Foreholte legt Gerard Bak- kum zijn bestuursfunctie neer Fitshoe is de nieuwe clubspon sor van de Leidse Roadrunners De Profwielrenners met meer daidri 300 punten op de UCI-lijst (we-zot reldranglijst) mogen dit jaar nieM> starten in de zogenaamde openon koersen voor profs en amateursinc (bijvoorbeeld de Ronde van hei Zweden) Het vrouwenzaal- gei voetbalteam van de afdeling Leiden heeft in Alkmaar tegen 1 Noord-Holland een flink pak vai slaag gehad. Pas bij 19-0 stopte die de Noordhollandse doelpunten^ machine Kees Spaanderman is de nieuwe secretaris van JC voetbalvereniging Noordwijk Dinsdag 8 februari de zesde ronde van de voetbalcompetitie I onder 21 jaar met de wedstrij- I den: Blauw Zwart-Ter Leede, I Noordwijk-SVVoorschoten, UVS-Lugdunum, Quick Boys- ARC, FC Lisse-Bernardus, RCL- a Roodenburg, Meerburg-Docos en Wilhelmus-Rijnsburgse Boys I Zondag is de eerste wedstrijd 1 voor de topcompetitie van de KNWU. Aan de veldrit in Schijn -m del nemen Michel Cornelisse, I Peter van der Vleuten en Niels I van Stralen voor Casba Wonen I deel Het Wereldkampioen schap veldrijden is in 1995 in het Zwitserse Eschenbach Al- phenaar Tieme van der Meer B< behaalde met zijn koppelgenooBj Joost Ligthart een zevende plaats bij internationale baan- p wielerwedstrijden in Gent (B) 'e De Internationale Wielren Unie d( wil nog strenger straffen bij do- di pinggevallen. Uit een onder- zoek blijkt dat de wielersport niet meer in de top 10 van de staat Na Grunholz, Ludwig en d( Youssef (allen Ceverbo) gaat nu ook sterzaalvoetballer John den Bever aan het eind van dit sei- lei zoen naar TZV Bunga Melati (Tilburg) Roy Heiner is in Ma- h< tilda Bay derde geworden in hel af eindklassement om de Australia 0p Cup Gerard Nijboer is op re dinsdag 8 februari te gast bij ca zc fé Jan Heemskerk in Roelo- Bi farendsveen. Nijboer praat die avond over de problematiek n< rondom schoesel en blessures. gÉ Aanvang 20.00 uur Het voet- ze balelftal van de KNVB afdeling Ve Leiden onder 13 jaar speelt b( maandag 7 februari op het veld h van FC Lisse tegen de afdeling g{ Haarlem. Een dag later oefenen de jongens onder 15 jaar in Kat wijk tegen Quick Boys BI w Come-back Prost vrijwel zeker SILVERSTONE SID De come-back van Alain Prost in de Formule 1 is vrijwel zeker. Dat viel gisteren op te maken uit de woorden van Ron Dennis, de teammanager van McLaren- Peugeot. De Brit liet zich tij dens de presentatie van de ren stal op het circuit van Silversto- ne ontvallen: „Gelet op de sa menwerking met Peugeot, zou het niet zo merkwaardig zijn als we ook de beste Formule 1-cou reur zouden aantrekken." Dennis noemde de naam van Prost niet, maar de aanwijzin gen zijn sterk dat de viervoudige wereldkampioen vier maanden na zijn afscheid terugkeert in het Formule 1-circus. Hij zou een salaris van ruim 110 mil joen gulden jaarlijks ontvangen' Voor dit gigantische bedraj dient hij echter ook sponsor- et reclameactiviteiten te ontwikke len voor Peugeot. Dertig mil joen gulden moet hij aan Willi ams als afkoopsom betalen. Zijn contract met Frank Willi ams liep dit jaar nog door, maa1 de Britse renstal had begrij voor zijn beslissing. Vanaf hei moment dat de geruchten cirl culeerden dat de Fransman eei| come-back wilde maken b{ McLaren, liet Williams weten dat hij een schadeclaim zou in dienen. „Ik verwacht dat di( problemen op te lossen zijn in' dien Prost inderdaad op om aanbod ingaat", zei Ron Dennii dinsdag op het circuit van Sil verstone. Tuur zesde op wereldranglijst MEXICO-STAD Regilio Tuur staat op de gisteren uitgegeven wereldranglijst van d( profbond WBC op de zesde plaats van de uitdagers. Kampioen iB het zwaarvedergewicht is Azumah Nelson uit Ghana. De profbokser uit Hoogvliet heeft zich voorgenomen de wereldti1 tel te veroveren. In de zomer wil hij in Nederland uitkomen tegeii de wereldkampioen. SCOREBORD VOETBAL ."SS" SPANJE, beker, kwartfinales: Real - Tenerife 0-3. Eerste w PRIJSVRAGEN (Spa/8) 6-1 6-4, Björkman (Zw< - vaucv (Tsj) 6-4 6-3, Carbonell (Spa) Camporese (Ita) 6-4 6-3. DUBAI Eerste ronde: Bruguera (Spa/1) - Pescoso lido (Ita) 6-1 0-6 6-3, Korda (Tsj/3) - Gau denzi (Ita) 4-6 7-5 6-2, Gustafsso (Zwe/4) - Larsson (Zwe) 7-6 6-3, Ferreii (ZAf/6) - Rusedski (Can)6-4 6-4, Novace (Tsj/7) - Ondruska (ZAf) 6-2 6-2, Lucky Ten. Dinsdag 1 februari 1994: 2 7 c rl|inprfn.11 Rlarkman fVStl 7 6 6 l 14 27 3D Ti 44 so 52 53 57 5R 59 6, Göllner (DuO - Blackman (VSt) 7-6 5- 12 14 27 30 31 44 50 52 53 57 58 59 63 64 67 68 73 76 (onder voorbehoud) TOTO 4. Eerste prijs: geen winnaar. Twee de prijs: een winnaar, bruto 10.816,90. SCHAATSEN (Oos) 50 kilometer op natuurijs Mannen 1. Van Kempen (Nieuwveen), 2. Takken (Schellingwoude), 3. Van Meggelen (Amsterdam), 4 Stam (Kaatsheuvel), 5. Bakker (Scharmer). Vrouwen. 1 Seinstra (St. Johannesga), 2. Kamminga (Groningen). 3 Smit (Terschei- 6-1 1-6 7-5, Li Fang (Chi) - Jaggard ling). (Aus) 6-0 6-3. Kochta (Dui) - Provis (i Eerste ronde: Zardo (Zwi/6) - Vis (Ned) 6- 2-6 6-4, Hy (Can/2) - Kruger (ZAf) 6-2 6-. Gorrochategui (Arg/4) - Ricl 6-2 6-1, Watanabe (VSt) - Fusai (Fra/7) 5 6-1, Kschwendt (Dui/8) - Taylor (Aus) Smashnova (Isr) - Schett (Aus) 6-7 6-4 4, Martinek (Dui) - Dechaume (Fra) 4-6 2 6-3, Miauchi (Jap) - Drake (VSt) 6-2 6-1 TOKYO Ee/ste ronde: Graf (Dui) - Wood (ZAf) 6- 6-4, Bollegraf (Ned) - Rinaldi-Stunk (VSt) 6-3 6-3, Graf (Dui/1- Majoli (Kro) 1 6-0, Navratilova (VSt/2) - Endo (Jap) 6- 6-3, Sabatini (Arg/3) - Nagatsuka (Jap) 6- 6-4, Maleeva-Fragnière (Zwi/6) - Monan (Bel) 6-2 6-3. Wood (GBr) - Shi-Ting (Ta TENNIS SAN JOSÉ (VSt) Eerste ronde Chang (VSt/1) - Ho (VSt) 6-3 6-4, Furlan (lta/6) - Devening (VSt) 6-2 6- 2, Braasch (Dui/5) - Bryan (VSt) 7-6 6-4, Mattar (Bra/8) - Coupe (VSt) 6-3 6-3, On- s (VSt) 6-2 6-2, Carlsen Eerste ronde Becker (Dui/3) - Bates (GBr) WIELRENNEN

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 26