Veilingen lichten beveiliging door Superspeurders slaan handen ineen Leiden Regio Vijf weken cel voor agressieve Lissenaar WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 Na bankoverval Flora Rijnsburg Rechercheurs van Haaglanden en Hollands-Midden opereren 'in de luwte LEIDEN. PAUL V RUNSBURG/REGIO Binnen een maand zetten directeuren van bloemenvei lingen op een rijtje of en hoe hun veilingen beter bevei ligd kunnen worden. Ze willen zo voorkomen dat, na de geslaagde overvallen op de veilingen in Rijnsburg en Bleiswijk, criminelen denken dat veilingen een makkelijk doelwit zijn 'waar wat te halen valt'. als bij kruidenier en benzinesta tion. Een bankoverval, zoals maandagmorgen in de Flora veiling, zou dan stukken minder aantrekkelijk worden. Het belasten van contante be talingen, zoals eerder werd ge opperd, lijkt hem niet zo'n goed idee: „Belangrijk is ook wat de banken vinden en of er moge lijkheden zijn om samen iets te doen. We zullen ze zeker be trekken in ons onderzoek." Extra bewaking en beveiliging sluit hij niet uit, al plaatst hij daarbij twee kanttekeningen. Een: hij pakt liever de oorzaken aan dan dat hij symptomen be- Dit spraken de directeuren gis teren af tijdens het maandelijk se overleg op het Leidse hoofd kantoor van de Vereniging van Bloemenveilingen in Nederland (VBN). Volgens VBN-directeur R. Ie Clercq zoeken ze het voor al in het bestrijden van de oor zaken, zoals het terugdringen van het gebruik v Zo lijkt het Le Clercq geen gek idee wanneer pincodes en cre ditcards op veilingen net zo ge makkelijk geaccepteerd worden strijdt. Twee: de beveiliging van banken is 'in principe' de zaak van banken. De veiling kan er wel voor zorgen dat die banken wat minder geld in kas krijgen. Uit het verslag van de Flora directeur begreep hij dat de vei ligheidsmaatregelen ter plaatse 'redelijk goed hebben gefunc tioneerd'. De bewakiqg jaagde de overvallers maandagochtend het terrein af, maar mocht ze niet neerschieten' of aanhou den. Een half jaar geleden werd de bloemenveiling in Bleiswijk overvallen, maar Le Clercq weet niet of er enig verband tussen de twee gevallen is: „Toen ging het om de kas van de veiling, nu om een bank in de veiling. Het blijven hele vervelende dingen waar je niet vrolijker van wordt. Het zoeken naar oplossingen mogen we niet op de lange baan schuiven." Vijfenzestig superspeurders in de politieregio's Haaglanden (Westland en de regio's rond Den Haag, Delft, Zoetermeer) en Hollands-Midden (de Bol lenstreek, de regio's rond Lei den en Alphen en de Krimpe- nerwaard) pakken samen de zware, georganiseerde misdaad aan. De rechercheurs zijn 'losgeweekt' van hun korpsen om hun slag,te kunnen slaan via het Interregionaal Recherche Team (IRT) Haaglanden/Hol lands-Midden. In september zijn ze, een beetje in het ge heim, begonnen. „We willen in de luwte opereren." Hollands-Midden heeft 13 re chercheurs geleverd, het veel grotere Haaglanden de rest. In beide gevallen gaat het om één procent van de sterkte. De za ken die de rechercheurs aan pakken, zijn aangedragen door de procureur-generaal in de re gio. Als het IRT ergens induikt, doet het team dat intensiever dan bij het 'normale' recherche- „Daar heeft men overal een beetje tijd voor vele zaken," zegt woordvoerder C.B. Jongh van Hollands-Midden. Het in terregionale team pakt hooguit een of twee zaken tegelijk aan, zo nodig bijgestaan door spe cialisten van buiten zoals een analist of medewerkers van de Centrale Recherche Informatie dienst. Men rust pas als de zaak is opgelost of echt onoplosbaar blijkt te zijn. De hoop is dan ook dat het IRT meer oplost dan de rechercheurs nu doen. De burger merkt niet direct iets van het IRT: de georgani seerde criminaliteit wordt be streden door rechercheurs met een andere pet op. Het zal niet zo zijn dat er opeens meer of minder rechercheurs beschik baar zijn voor het oplossen van diefstallen, inbraken of eenvou dige bankovervallen, verwacht Jongh. Van de ministers van justitie en binnenlandse zaken moes ten IRT's vorig jaar september beginnen met het werk. Omdat toen nog niet alle formaliteiten geregeld waren, noemden de korpsen in de regio het echter nog geen IRT-team. 'Kerngroep in oprichting', was de naam. Computercriminaliteit was de eerste 'kernactiviteit'. Een van de zaken die nog niet geregeld is, is de huisvesting. De superspeurders van Noord-Hol land en Utrecht hadden een apart gebouw tot hun beschik king, de regio's Haaglanden en Hollands-Midden weten zo net nog niet of dat zo verstandig is. „Het kan juist verdacht zijn als je een aparte plek hebt", klinkt het links en rechts. Vandaar dat de korpsen verschillende vari anten bekijken: een eigen ge bouw, een plekje in een politie- De recherche aan het werk. In de regio's Hollands-Midden en Haaglanden is inmiddels ook een interregionaal rechercheteam aan de slag om de georganiseerde criminaliteit een halt toe te roepen. ARCHIEFFOTO HIELCO KUIPERS bureau of vend be- Ook moet nog worden beslist wie de leiding over het korps krijgt en hoe de specialisaties worden verdeeld. Net als nu bij de korpsrecherche zal de ene speurder wat meer op milieuza ken worden gezet, terwijl de an der meer afweet van fraude of de wapenhandel. En al die za ken moeten uiteindelijk op pa pier worden gezet, in een zoge heten convenant. Over de werk methodes laat de woordvoerder weinig los: „We houden ons aan de methodes die de wet ons biedt", meldt Jongh. Hoewel het IRT er is voor de bovenregionale, nationale en internationale zaken, moet het werk 'niet te spannend' worden voorgesteld, zegt de woordvoer der. „Geen indianenverhalen, alstublieft. Het wordt hier geen Amerikaanse tv-serie." VRIJE TIJD. DEN HAAG/LISSE De bloemenveilingen onderzoeken of de beveiliging optimaal is. FOTO HENK BOUWMAN HAZERSWOUDE Rijnwoude koopt Hazerswoudse watertoren nomen door een bedrijf uit Hazerswoude, die het markante pand wil opknappen. Het bedrijf krijgt daarvoor een bijdrage van 100.000 gulden van de gemeente Rijnwoude en subsidie van de provin- Tijdens een extra raadsvergadering die aan de overname van de toren ward gewijd, vond^D66 dat het geld beter voor de andere monumenten in het dorp kon worden gebruikt. De combinatie SGP/RPF was ook niet gelukkig met het voorstel om 100.000 gulden bij te dragen aan het opknap pen. De gemeente Rijnwoude is eigenaar van de wa tertoren aan de Hazerswoudse Rijndijk geworden. Rijnwoude heeft het uit 1915 stammende en beeldbepalende monument van architect Schot tel voor het symbolische Bedrag van een gulden van het Waterleidingbedrijf Zuid-Holland Oost in Gouda gekocht. Het CDA en de WD waren voor de aankoop en PvdA, D66 en de SGP/RPF stem den tegen. Het is de bedoeling dat de toren wordt overge- „Hoogst eigenaardig en bijzon der misselijk bovendien." Zo omschreef de officier van justi tie de feiten waarvoor een 30-ja- rige Lissenaar zich gisteren voor de Haagse politierechter moest te verantwoorden. De man werd diefstal, mishandeling en vernieling ten laste gelegd, op drie verschillende momenten gepleegd. De straf: acht weken gevangenis, waavan drie voor waardelijk. De diefstal betrof een hoe veelheid klinkers die de Lisse naar de gemeente Den Haag af handig had proberen te maken, omdat hij stenen tekort kwam tijdens 'een zwart klusje'. De man was betrapt terwijl hij stond in te laden. De vernieling die hem ten las te werd gelegd, was het gevolg van een uit de hand gelopen verkeersruzie op 2 november 1992. Kilometers lang, van Den Haag tot in de Bollenstreek, za ten de Lissenaar en een andere automobilist elkaar dwars. Na wat op de voorhoofd wijzen, af snijden, plotseling remmen en soortgelijke zaken over en weer, reed de Liseenaar de ander klem en sloeg een zijruitje in. Wat de man het meest werd aangerekend, was de mishande ling. In maart vorig jaar had de Lissenaar zijn toenmalige echt genote mishandeld toen hij thuiskwam van een feestje. Vol gens de vrouw was haar 'ex' zonder enige aanleiding gaan slaan en schoppen, waardoor zij buiten westen raakte en een ge kneusde kaak, gebroken rib, ontwrichte schouder en blauwe plekken opliep. Volgens de Lissenaar had hij zijn vrouw maar één keer gesla gen en deed hij dat uit zelfver dediging, omdat zij was begon nen met slaan. „Door de klap viel ze wat ongelukkig. Vandaar al die verwondingen", aldus de Lissenaar. Die geloofde echter niet dat de verwondingen het resultaat van één klap was. Omdat zij vond dat maar eens goed dui delijk moest worden gemaakt dat de agressie van de Lissenaar niet meer werd getolereerd, vonniste ze een gevangenisstraf van acht weken, waarvan drie voorwaardelijk. De officier-van justitie had twee maanden on voorwaardelijk geëist, de advo cate vroeg om een geldboete en een voorwaardelijke celstraf. Mythologie Dienstencentrum Zuid-Oost start op woensdag 9 februari om 14.30 uur een cursus 'kunst in de mythologie' in zijn pand aan de Oppenheimstraat 6. Het gaat om tien lessen die worden gegeven door drs. E. Bruinsma. Inlichtingen: tel. 121512, op werkdagen van 9-10 uur. Zelfverdediging De sector Sport en Recreatie van de gemeente Leiden start 14 februari met een cursus jiu jitsu waaraan vanaf 7 jaar kan worden deelgenomen. De cur sus bestaat uit het jezelf verde digen tegen ongewenste aanval len. De lessen duren tien weken en kosten 50 gulden. Voor op gave bellen met Aad van der Luit: 071-315601. Skiën Wie wil leren skiën en langlau fen kan terecht bij de sector Sport en Recreatie. Een cursus van vier lessen voor beginners en gevorderden wordt gehou den in de weekeinden 12 en 13 en 19 en 20 februari. De kosten bedragen 140 gulden inclusief gebruik van schoenen en ski's. Kinderen van 6 tot 12 jaar beta len voor deze cursus 100 gul den. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met Aad van der Luit: 071-315601. Spoorbumpers Carnavalsvereniging de Spoor bumpers organiseert op zater dag 19 februari een carna valsfeest met als hoofdattractie een optreden van Marco Borsa- to. Daarnaast wordt een optre den verzorgd door Kitty. Verder treden The All Round Players en boerenkapel de Maretoeters op. Plaats van handeling is buurt huis 't Spoortje aan de Bern- hardkade 40. Kaarten kosten 17,50 gulden en zijn verkrijg baar in de voorverkoop. Infor matie: tel. 071-315973 of 219726. Japan In bibliotheek Stevenshof is tot 20 februari een foto-expositie in het teken van Japan te zien. D. Dielskrafft heeft een tentoon stelling samengesteld van haar reis naar het 'land van de rijzen de zon'. Tevens geeft zij op 8 fe bruari een lezing over Japan aan de hand van haar foto's. het Rapenburg 100. Er is artis tieke begeleiding aanwezig. Op 20 februari wordt er les gegeven in Mandeia's tekenen, dat zijn geometrische tekeningen. De lessen worden van 13.30-16 uur gegeven. Percussie Jongerencentrum 't Stathuys geeft op 26 februari een percus sie dag. Vanaf 14 uur kunnen belangstellenden afrikaanse of latijn-amerikaanse percussie of drum leren. De workshop eindi gen om 18 uur. Deelname aan de lessen kost 20 gulden. Het jongerencentrum staat op de Breestraat 19 in Leiden, tel. 071- 130983. Creatief Elke dinsdag van de maand STEMMERS - In het gisteren in deze krant verschenen artikel 'Groep stemmers vergeten' is een storende fout geslopen. In de op een na laatste alinea wordt gemeld dat 'alle Neder landers van zestien jaar en ou der gemachtigd zijn te stem men'. Die minimumleeftijd is echter niet zestien, maar acht- werkplaats' op tien jaar. Het was een ruig stel, de leerlingen van de vijfde klas van de Willem de Zwijgerschool in Leiden-Noord in 1957/1958. Omdat de school dit jaar ophoudt te bestaan wordt een reünie georganiseerd, waarschijnlijk op zaterdag 26 maart. De laatste kans om het oude klaslokaal nog een keer te vullen. Het lijkt op een aflevering van het populaire televisieprogramma jjjfc Klasgenoten. Alleen Koos Postema zal in I maart ontbreken. Initiatiefnemer Ton van der Wiel (48) wil alle kinderen van toen die op de oude klassefoto staan weer in de schoolbankjes persen, compleet met onderwijzer De Vries achterin de klas. En dan zal de foto opnieuw worden gemaakt. „Ik heb de meeste mensen weer kunnen achterhalen", vertelt Van der Wiel, die zelf als een broekie van 11 op de foto te zien is, vlak bij de geopende kast. „Het hoofd van de school, mijnheer Schuurman, staat ook op de foto, maar die is inmiddels overleden. Diverse leerlingen van toen zijn trouwens ook overleden. Jan Weeda bijvoorbeeld, dat was een vriend v^n me. Was kort nadat hij van school af was ineens dood, heel triest." Van der Wiel kan nog steeds niet iedereen op de foto benoemen. „Ik zit daar naast een jongen, die heette Pietje en nog wat, ik kan er maar niet achterkomen. De andere mensen uit de klas weten het ook niet. Zelf kan ik me de meeste namen herinneren." Veel klasgenoten wonen in Leiden of directe omgeving. Sommigen zijn onvindbaar, zoals Marjan Boonstra en Agries Fakkel. En sommigen volslagen onbekend, zoals de jongen die in de uiterste rechterhoek van de foto bij raam en radiator zit. „Ook onderwijzer De Vries wist het niet meer. Hij heeft zoveel leerlingen onder zijn hoede gehad. Het archief van dat jaar bestaat niet meer, alles voor 1970 is vernietigd", meldt Van der Wiel. Via het telefoonboek heeft hij toch een tamelijk complete lijst kunnen aanleggen. „Veel mensen hebben al toegezegd te zullen komen. Zelfs mensen die nu in Groningen wonen, in Hoogezand, Sappemeer, je kent dat topografische rijtje van vroeger nog wel. Maar ik hoop dat meer mensen zich zullen melden." Toen Van der Wiel en klasgenoot Frans Smit hoorden dat de Willem de Zwijgerschool, die tegenwoordig de de Noorderkl ing heet, de deuren voorgoed sluit werd snel actie ondernomen. „Mevrouw Van Veen, oud-onderwijzeres, had al een plan voor een grote reünie, van 20 tot 25 juni. Daar kan dan iedereen komen. Maar onze klas zou in die massa ten onder gaan, dus hebben we ervoor gekozen om een aparte klassereünie te houden. Mevrouw Van Veen hebben we uitgenodigd om iets over de school te komen vertellen, er zijn foto's en verder hopen we maar dat de mensen zich elkaar nog een beetje kunnen herinneren." Radius De herinneringen van Van der Wiel zijn een beetje weggezakt, maar er zijn nog levendige flar- Klas 5 van de Willem de Zwijgerschool in 1957. den. „In het begin van het schooljaar was onze leraar de heer Radius. Daar leerden we dus helemaal niets. Altijd rot zooi ip de klas. Het was een speelse man. Hij speelde op zijn banjo, had een prachtige pop penkast en leerde ons daar pop pen voor te maken. Dat waren trouwens prachtige poppen van papiermaché, weet ik, want cre atief was die man zeker. Dat kon echter zo niet doorgaan. Radius werd aan de kant gezet, De Vries kwam, een grote, in drukwekkende man die gelijk de wind er flink onder had. De poppenkast werd er uit gesode mieterd en we leerden weer taal en rekenen. Yvonne Beugelsdijk uit de klas was daar heel ver drietig over, over die poppen kast. Dat heeft ze De Vries zelfs na de schooltijd nog kwalijk ge nomen. Ze kwam hem wel eens tegen en dan keek ze hem heel Andere herinneringen zijn die aan de kelder onder de school, vol met verzameld oud papier en melkdoppen. „Daar wilden de jongens graag met de meis jes in. Er waren steeds wisselen de 'relaties' in de klas." Op weg naar het gymnastieklokaal aan de Marnixstraat werden de no dige robbertjes gevochten. „We liepen daar vaak zonder bege leiding heen." De leerlingen van' de Willem de Zwijgerschool, die in 1953 werd gebouwd, waren gedeeltelijk afkomstig van de Maresingelschool, die uitpuilde van de leerlingen. „Toen waren er enorm veel kinderen en te weinig scholen. En nu zijn er te weinig kinderen en moeten de scholen weerdicht." Voor informatie over de reünie kan worden gebeld met Frans Smit (071-130907) of met Ton van der Wiel (071 -226056) Deelname kost 25 gulden. Oude schoolfoto's zijn welkom. LENEN MET LAGE RENTE? REKEN MAAR OP DE GKB LEIDEN! Geld lenen kan overal. Maar hebt u wel eens op de rentetarieven gelet? Daar zitten enorme verschillen in. Bij de één betaalt u dus veel meer dan bij de ander De rente van de Gemeentelijke Kredietbank Leiden behoort tot de laagste van Nederland. Zo komt u lekker voordelig aan uw persoonlijke lening of doorlopend krediet. Vooral bij hogere bedragen scheelt dat stukken. Bovendien wordt alles soepel en vlot voor u geregeld. Kom maar langs. Of bel eerst even voor informatie. Wij helpen u graag aan geld. Doorlopend krediet Wijzigingen voorbehouden. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-12.30 uur donderdagavond van 17.30-19.30 uur 0|K GOED VOOR UW LENING D Gemeentelijke Kredietbank Leiden

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17