Leiden 'Cultuur heeft voorrang, maar tekorten voorkomen' 'Dan stemmen ze ons maar weg' Verladers ongelukkig met stadsdistributiecentrum LPMG blaast z'n deuntje voort Hint. Omwonenden Roomburgsehool ziek van stof ira WOENSDAG 2 FEBRUARI 1994 Cirkelbus 4 Q He* 's no8 even I O wennen aan de nieuwe cirkelbus, die giste ren in Voorschoten voor het eerst reed. Haalbaar 1 Q N'euwbouw voor I het jongerencen trum Stek is haalbaar, maar de jeugd zal zich te vreden moeten stellen met een kleinere ruimte. Stadsgehoorzaal ook geschikt voor andere doeleinden Vervolg van voorpagina Een absolute muziekzaal wordt de Leidse Stadsgehoor zaal niet. Het gebouw aan de Breestraat wordt van bin nen en van buiten voor zo'n zeven miljoen gulden ver timmerd en geschikt gemaakt voor 'multi-functioneel' gebruik. Voor een gezonde exploitatie van de zaal moe ten de verhuringen worden voortgezet. „In principe gaat cultuur voor", zegt PvdA-wethouder H. Koek, „maar te korten moeten worden voorkomen." leiden De wethouder verwacht dat de tarieven voor gebruik van de Stadsgehoorzaal zullen stijgen. Ze wil er ook meer differentiatie in aanbrengen. Een organisator van bijvoorbeeld een beurs moet meer geld neertellen dan een amateurgezelschap voor z'n jaarlijkse uitvoering. kleine zaal, waar mee Koek de exploitatiemoge lijkheden wilde verruimen, is door geldproblemen uitgesteld. De plannenmakers willen deze tweede zaal, waardoor verschil lende activiteiten tegelijkertijd kunnen worden afgewerkt, bo ven de foyer hebben met een ei gen toegang tot de Sleutelhof, de toekomstige winkelgalerij tussen Breestraat en Aalmarkt. De nieuwe kleine zaal dient ruimte te bieden aan 240 toe schouwers. Probleem Grootste probleem voor archi tect Kees Spanjers van architec tenbureau Pieter Zaanen in Amsterdam, die de renovatie plannen heeft bedacht, was de vlakke vloer en het ontbreken van tribunes in de grote zaal. Daardoor zit het publiek tegen eikaars rug aan te kijken. Een vlakke zaal is echter wel nood zakelijk bij andere manifesta ties. De grote truc van Spanjers is dat hij de Stadsgehoorzaal tij delijk oplopend kan maken als er een muziekgezelschap op het podium staat. Het middenge deelte van de vloer komt dan 80 centimeter lager te liggen. In het achterste deel komen bij concerten tribune-elementen, die als ze niet nodig zijn onder de vloer kunnen worden ge schoven. Spanjers vondst gaat overi gens wel ten koste van het aan tal zitplaatsen: van 1000 naar 800. Volgens wethouder Koek is 1000 met het oog op de brand veiligheid toch al aan de hoge kant. Bouwfouten Spanjers wil ook het hellen van de voorgevel een halt toeroe pen. Hij wijt de verzakkingen aan bouwfouten aan het einde van de vorige eeuw. Niet geheel correct uitgevoerde verbouwin gen verslechterden de construc tie en de trillingen van de vele bussen die dagelijks door de Breestraat rijden, maken de kans op scheuren groter. De architect denkt de lange rijen voor de koffie in pauzes uit de wereld te kunnen helpen door de omloop rond de zaal helemaal door te trekken. De gang tegenover het huidige res taurantgedeelte wordt breder. De dirigentkamer en die voor de solisten dienen daartoe te worden verplaatst. In de verbre de gang wil Spanjers een ver plaatsbaar 'pauzepunt' voor koffiedrinkers. In de vernieuwde Stadsge hoorzaal zal het horecagedeelte hoogstwaarschijnlijk niet meer worden gerund door het ven nootschap onder firma Buffet ten Stadsgehoorzaal van me neer Rijntjes en mevrouw Brand. Wethouder Koek laat doorschemeren dat de gemeen te met deze pachters wil breken. Om het podium wat meer body te geven, wil Spanjers de toneellijst om het podium ver wijderen. Daardoor wordt het podium ook meet een geheel met de zaal. Deze ingreep komt tevens de akoestiek ten goede. Geen plaats Ook voor de kroonluchters is in de Stadsgehoorzaal-nieuwe stijl geen plaats meer. Daarvoor Spanjers een overdekte laad- e komt een plafond met een grote losplaats gesitueerd, hoeveelheid kleine lampjes in Behalve bouwkundige zijn de plaats. Aan de Aalmarktkant ook grote organisatorische Stadsgehoorzaal, nu nog gerund ambtelijke dienst cultuur en wege volgend jaar. De verbou- door de directie Groenoordhal- educatie. De Stadsgehoorzaal wingen nemen ongeveer een krijgt eigen personeel dat in het jaar in beslag. De Stadsgehoor- de Stadsgehoorzaal heeft anderingen. De vernieuwde verantwoordelijkheid dit jaar onder de gebouw zelf komt te zitten. zaal zal een groot deel de De renovatie begint halver- tijd gesloten zijn. Straatroof op Kort Rapenburg leiden Een 20-jarige Leidenaar is vannacht op het Kort Rapen burg beroofd van zijn portemonnee. De man liep ter hoogte van de splitsing met de Boommarkt, toen hij plotseling door twee mannen werd vastgepakt en tegen een gevel gedrukt. Daarbij kreeg hij een scherp voorwerp in zijn-rug gezet met de medede ling dat hij zijn geld moest afgeven als hij niet dood wilde. De daders spraken hierbij Engels. Óe man gaf zijn beurs met 300 gulden af, waarna de overvallers het op een lopen zetten. Het slachtoffer alarmeerde kort daarop surveillerende agenten. De politie heeft nog een klein buurtonderzoek gehouden, onder meer in cafés, maar heeft de daders niet gevonden. Fonteintje laten lopen: waterballet leiden Een openstaand fonteintje heeft gisteren voor de nodige commotie gezorgd in een woningcomplex aan de Toussaintka- de. Omstreeks het middaguur alarmeerde een bewoonster de politie omdat water door haar plafond naar beneden kwam. Agenten gingen samen met een medewerker van de woning bouwvereniging poolshoogte nemen en troffen de bovenbuur man niet thuis aan. Daarop doorboorden ze het slot van de voordeur en gingen de drijfnatte woning binnen. Onderzoek wees uit dat de bewoner was vergeten de kraan uit de draaien, terwijl er een stop in de gootsteen zat. Het energiebedrijf is ook nog ter plekke geweest om de elektriciteitsvoorzieningen in het complex veilig te stellen. Slag met fles in gelaat leiden Een 32-jarige beveiligingsbeambte heeft gisteren aangif te gedaan van mishandeling. De man kreeg eind januari klappen toen hij een tweetal mannen aansprak op winkeldiefstal bij een supermarkt aan de Granaathof. Hij is met een volle fles cola in het gezicht geslagen door een wachtende medeplichtige van het duo. Veel prenten bij busbaan-controle leiden Bij een busbaan-controle op de Schipholweg heeft de politie gisteren in een half uurtje tijd 26 bekeuringen uiitgedeeld aan automobilisten die over de busbaan reden. Het is al de zo veelste keer dat op deze plaats wordt gecontroleerd en de politie schrikt nog altijd van het grote aantal overtredingen. Gisteren duurde de controle van 8.25 tot 9.00 uur. leiden De omwonenden van het oude ge bouw van de Roomburgsehool aan de Asser- straaat zijn ziek. Ziek van het stof dat bij de sloop van het schoolgebouw en bij het ver malen van het puin vrijkomt. De Milieu Alarmlijn heeft namens hen de gemeente ge vraagd de sloopwerkzaamheden stil te leg gen. De harde wind heeft ervoor gezorgd, dat zowel de Asserstraat als de ScholtenStraat be dekt zijn met een laat puinstof, aldus P. Ver- geer-Mudde van de SP. Omwonenden van de school zouden ramen en deuren dicht moeten houden om de stofvervuiling buiten te hou den. „Normaal ademhalen is op straat niet meer mogelijk", schrijft Vergeer in haar brief aan de dienst Milieu en Beheer van de ge meente. „De hoeveelheid stof in de lucht is schadelijk voor de volksgezondheid en kan bij cara-patienten ernstige klachten veroorza ken." De SP vindt dat het werk moet worden stil gelegd of de sloper, Zwammerdam BV, ten minste verplicht moet worden het opwaaien van stof tegen te gaan door de resten van de gesloopte school natte houden. FOTO HIELCO KUIPERS Zonder politie, maar met nieuwe naam en uniformen Het plan van Leiden voor een stadsdistributiecentrum (SDC) deugt van geen kant.. Dat vin den de transportbedrijven en middenstanders die verenigd zijn in de verladersorganisatie EVO. Volgens woordvoerder M. van der Kuijl van de EVO kleven er voornamelijk bezwaren aan de opzet die Leiden heeft geko zen om het zware vrachtverkeer in het stadshart te beperken. Van der Kuijl heeft de indruk dat burgemeester en wethou ders het gebruik van het SDC door de transporteurs wil af dwingen. Als de 'bodedienst' in Roomburg er is zouden vracht wagens buiten dat centrum om alleen nog tot tien uur 's mor gens hun goederen mogen afle veren in de winkels van de Leid se binnenstad. Daarna zouden vervoerders gedwongen zijn hun spullen af te leveren bij het SDC, waar het wordt overgela den in kleinere vrachtwagens en naar de binnenstad wordt ge bracht. Volgens Van der Kuijl kan lang niet elke leverancier zijn spullen 'overlaten' aan de chauffeurs van een centrum. „Sommige artikelen eisen kwa- liteitsvervoer. Er zijn leveran ciers die kleding in de winkels in de rekken hangen, die spece rijen in de schappen zetten. Ik betwijfel of het SDC die service kan leveren." Uit onderzoeken zou geble ken zijn, dat slechts twintig tot vijfentwintig procent van de goederenstroom naar de win kels via een distributiecentrum verwerkt kan worden. „Dat is ook de ervaring in Maastricht", zegt Van der Kuijl. „De enige plaats waar bij mijn weten zo'n centrum al bestaat." De gemeente had met de ver voerders moeten overleggen over het plan voor een distribu tiecentrum, meent de woord voerder van de EVO. „Zo'n cen trum is best een goede zaak, maar laat het dan als particulier initiatief ontstaan en stimuleer het gebruik ervan. Maar in Lei den dachten ze gewoon: hé, dat is de oplossing voor ons pro bleem met zwaar vrachtverkeer in het centrum. Dat gaan we er even door drukken. Er is niet eens overleg geweest met ons, de gebruikers." Van der Kuijl vraagt zich ook af, welke invloed het SDC zal hebben op de prijzen. „Mis schien worden produkten in de binnenstad wel veel duurder. Straks kost een pak melk daar één-tachtig, in plaats van één tien." Volgens CDA-wethouder J. Walenkamp zal een stadsdistri butiecentrum er echter eerder voor zorgen dat de kosten om laag gaan en de vervoerder meer kan verdienen. „Die hoeft alleen nog naar de rand van de stad te rijden en niet meer met een zware vrachtwagen vijf win kels in de Leidse binnenstad te bedienen. Dat is natuurlijk voordelig." Walenkamp zegt wel degelijk met de vervoerders te hebben overlegd. En de winkeliers stemmen volgens de wethouder in met zijn plan. „Die zijn blij dat er straks na tien uur rust komt in de winkelstraten. Dat dan het laden en lossen met grote wagens gedaan is. Dat de tijd dat de vervoerders kunnen aanleveren met een uurtje wordt bekort: daar zijn zij juist grote voorstanders van. Weerklank schaatst voor Burkino Faso Leerlingen van De Weer klank, de Leidse school voor slechthorende en moeilijk sprekende kinderen, gaan morgenmiddag schaatsen en sleeën in de ijshal aan de Vondellaan. Ze hopen geld op te halen voor het Afri kaanse land Burkino Faso, waar een tekort is aan water pompen. De leerlingen wór den voor elk rondje in de ijs hal gesponsord door familie en kennissen. Ze schaatsen en sleeën tussen 12.50 en 13.30 uur. Baan Swift op 1 maart klaar leiden De wielrenners van Swift kun nen op 1 maart weer gebruik maken van hun parcours op de Bult in park Roomburg. De as faltering van de Bult wordt, als ten minste het weer niet tegen zit, nog deze maand afgerond. Alleen met het aanbrengen van de toplaag wordt gewacht tot na de winter. leiden wim koevoet Het Leids Politie Muziek Gezel schap (LPMG) zet zijn bestaan voort. Zonder politie maar met een nieuwe, nog onbekende naam. Dat heeft het bestuur be kendgemaakt na raadpleging van de leden. „De relatie met de politie mag dan verdwijnen, daarmee is niet gezegd dat daarmee ook de brassband op houdt te bestaan", stelt het be stuur in een uitgegeven verkla ring. De banden met de politie moesten worden verbroken. De grootscheepse reorganisatie bij het politiekorps Hollands Mid den en het feit dat penning meester J. Klingeier nog de eni ge muziekmakende politie agent van het LPMG is, waren hier debet aan. Na de ontkoppeling is een speciale 'taakgroep' de moge lijkheden van het voortbestaan als burgervereniging nagegaan. Duidelijk werd dat daar meer dan voldoende animo voor is. Het LPMG, dat in 1995 zijn 75-ste verjaardag viert, ié in de ogen van de leden een 'uniek' orkest voor Leiden en omge ving, dat het verdient aan een tweede bestaan te worden ge holpen. Als LPMG-oude stijl geeft het orkest nog een concert, een soort afscheidsconcert, en wel op 11 februari in de Stadsge hoorzaal. Het LPMG-nieuwe stijl neemt de Reveille op het Stadhuisplein op 3 oktober 'als vanouds' voor zijn rekening. Nieuwe naam De nieuwe naam is nog niet vastgesteld maar de begrippen 'brassband' en 'Leiden' mogen er in elk geval niet in ontbreken. De toelatingseisen blijven onge wijzigd. Alle vrouwen en man nen uit Leiden en omgeving die 'op een redelijk niveau' een ko perinstrument kunnen bespe len, zijn welkom. De repetities van het orkest mogen voorlopig nog in de kan tine van het politiebureau aan de Langegracht worden gehou den. „We worden niet zo maar op straat gezet, maar we moe ten wel op zoek naar iets an ders. Ik denk dat we al op korte termijn een oplossing hebben", zegt bestuurslid J. Klingeler. Eerder was al bekendgemaakt dat het 'orkest zonder naam' de politie-uniformen mag houden maar Klingeier vindt dat nu de leiden aap rietveld vervolg van voorpagina De gemeente moet de politieke moed hebben om de plannen voor de autoluwe binnenstad in de ijskast te zetten. Die oproep deden J. van Meijgaarden en R. Rietveld, uitgesproken tegen standers van de gemeentelijke plannen, gisteravond tijdens een bijeenkomst in het Koets huis. Wethouder J. Walenkamp (CDA/verkeer) toonde echter een heel ander soort politieke moed. Hij durfde keihard 'nee' te zeggen tegen zijn opponen ten. Van uitstel kan volgens de wethouder geen sprake meer zijn. „Als de kiezer zegt: het is waardeloos wat jullie gedaan hebben, dan stemmen ze ons maar weg", zei Walenkamp. De CDA'er vindt dat hij op het ter rein van de autoluwe binnen stad genoeg concessies heeft gedaan. Hij is van zins het plan - op grond van de inspraakreac ties nog enigszins aangepast - te verdedigen in de gemeente raad. Die moet maar oordelen of hij zijn werk goed gedaan heeft. Pancras-West en de onderne mers vinden, dat er een heel nieuw plan moet komen om de binnenstad aantrekkelijker te maken en weer winkelend pu bliek uit de regio te trekken. In zo'n plan zouden de bereik politie het heeft uitgemaakt met het muziekgezelschap 'een nieuwe outfit' onvermijdelijk is. Volgens Klingeier is een con tributieverhoging onvermijde lijk nu het orkest zelf moet op- baarheid en het aanleggen van voldoende parkeervoorzienin gen centraal moeten staan. „Dat is van levensbelang. Het is politiek onverantwoord om nog voor de verkiezingen een beslis sing te nemen", zei Van Meij gaarden. Als de gemeente geen water bij de wijn doet verpest zij het ondernemersklimaat. Walenkamp schoof het verzoek van zijn tegenstanders echter meteen van tafel. „Wij zijn be zig met de afronding van een proces, dat al in 1990 is begon nen. Er is een analyse gemaakt, er is inspraak geweest. Aan de hand van die inspraak hebben wij getracht het plan te verbete ren. De gemeenteraad mag op 15 februari zeggen of dat gelukt De uitvoering van de plannen duldt volgens Walenkamp geen uitstel meer. „We moeten nu geen kostbare tijd meer verlie zen. Het is vijf voor twaalf als het gaat om het behoud van de regiofunctie van Leiden. We moeten niet verder aan die plannen gaan sleutelen om uit stel te verkrijgen. Er zijn ook veel mensen die zeggen dat wij de plannen al te veel hebben af gezwakt. Die zeggen: Joop, hou vol!" De tegenstanders proberen vanavond nog de commissie economische zaken en verkeer aan hun kant te krijgen. draaien voor al zijn faciliteiten. De leden hebben al aangegeven dat ze daar geen onoverkomelij ke bezwaren tegen hebben. Het bestuur hoopt vurig dat dona teurs niet afhaken. woonkunst ruimt op dat is dus wel even wat anders!! Sterk afgeprijsde showroommodellen en magazijnrestanten van uitsluitend topmerken designmeubelen verlichting woonaccessoires MET HOGE KORTINGEN i. diverse kasten slaapkamers van interlübke Intra Woonkunst Binnenhuisarchitektuur b.v. Kooimeerlaan 17, Alkmaar-Zuid. Telefoon 072-15 52 56. Langs de Ringweg richting Heiloo. Een sterrenhemel boven het publiek dat vanuit de hogere loges, nippend aan een glaasje, toekijkt naar de gebeurteni de Stadsgehoorzaal. Een toekomstbeeld dat volgens wethouder Koek (cultuur) in 1996 gestalte zal krijgen. in de verlaagde zaal v AFBEELDING

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15