Wetenschap Half miljoen baby's sterft (nog) jaarlijks aan tetanus Ernstige kennisachterstand dreigt in de psychiatrie Onderzoek naar dood zwarte zwaardwalvissen Harderwijk Melk helpt botafbraak door cafeïne te neutraliseren Broeikaseffect zou voedselproduktie minder aantasten dan verondersteld Op hol geslagen alg nachtmerrie voor biologen Zoutloos eten blijkt niet altijd zinvol DINSDAG 1 FEBRUARI 1994 Een half miljoen kinderen sterft per jaar aan tetanus voordat ze drie weken oud zijn. Dat heeft de Wereldgezondheidsorganisa tie in Genève bekend gemaakt. Sinds 1980 is het aantal kinde ren dat aan tetanus sterft met de helft verminderd. In een rap port over dit probleem wordt het succes vooral toegeschreven aan programma's voor zwange re vrouwen. Deze werden in geënt met het middel 'anatoxine'. Deze vaccinatie beschermt voor langere tijd de (aanstaande) moeders en garandeert de im muniteit van het kind geduren de de eerste weken. In 1989 had de WHO zich ten doel gesteld om tetanus voor 1995 uit te roeien. Tot aan de jaren '80 was tetanus de oorzaak van een kwart van de sterfgevallen van pasgeboren baby's. De belang rijkste oorzaak van de sterfge vallen is onhygiënische omstan digheden tijdens de bevalling. Universiteiten moeten er in de opleiding strenger op toezien dat de inzichten in de psychia trie niet eindeloos blijven schommelen tussen de uiter sten van uitsluitend behande ling met medicijnen en juist vooral psychotherapeutische benadering van patiënten. Door die extreme schommelingen dreigen psychiaters in Neder land een onomkeerbare kennis achterstand op te lopen. Dat zegt prof. dr. F.A.M. Kort- mann. Hij hield onlangs aan de Katholieke Universiteit in Nijmegen een oratie ter gele genheid van het aanvaarden van het ambt van gewoon hoogleraar in de psychiatrie. Kortmann was algemeen direc teur van het Psychiatrisch Zie kenhuis in Wolfheze. Volgens Kortmann blijkt uit cij fers van de Kerngroep Biolo gische Psychiatrie, dat psychia ters in Nederland maar de helft van het aantal psychotische ge vallen per jaar herkennen en adequaat behandelen. Van de naar schatting 600.000 mensen die aan depressie lijden wordt ook slechts de helft herkend. Daarvan krijgt maar een kwart de juiste behandeling met anti depressiva. De Nijmeegse hoogleraar denkt dat de sterke schommelingen in de opvattingen in de psychiatrie veroorzaakt worden doordat de psychiatrie een vrij jonge we tenschap is. In de psychiatrie is de laatste jaren de biomedische behandeling genezing met medicijnen van patiënten weer sterk in opkomst. In de de cennia daarvoor kreeg de psy chotherapie behandeling door gesprekken zeer veel belangstelling, maar dat leverde onvoldoende succes op. De overheid heeft de eigen bijdrage voor de patiënt voor psychothe rapie omhoog gebracht. In de VS proberen verzekeraars al om uitsluitend biologisch aantoon bare psychische klachten te ver goeden. Kortmann waarschuwt tegen de trend, psychische klachten uit sluitend biologisch te behande len. „Het rendement van psy chotherapie is moeilijker aan toonbaar dan het effect van een pilletje, maar mag daarom niet verwaarloosd worden. Als de psychiatrie doorgaat op deze medisch-biologische weg, dan staat de anti-psychiatrie-bewe- ging over 10 jaar weer op de barricaden." harderwijk anplijk in april 1992 en september 1993 aan longontsteking. „In het begin denk je dat dit voorval op zich staat en gaan je gedachten niet onmiddellijk naar een diersoortgebonden ziekte. Nu ook de 3de zwaardwalvis aan de ziekte bez wijkt, begin je er over na te den ken. Vooral omdat alle rond hun 11de levensjaar doodgin gen. Gemiddeld wordt de zwar te zwaardwalvis 16 jaar oud", aldus de onderzoeker. De ongeveer 3,5 meter lange en 500 kilo wegende zwaardwalvis sen kwamen 7 jaar geleden uit Japan naar Harderwijk. Kaste lein wijst er op dat ook andere dolfïnaria of zeedierenparken in de wereld slechte ervaringen met de zwarte zwaard wal vis hebben. Sinds eind jaren '80 zijn de parken met het houden van deze diersoort begonnen. De wetenschappelijke staf van het Dolfinarium in Harderwijk stelt samen met de Rijksuniver siteit in Utrecht een diepgaand onderzoek in naar de dood van de drie zwarte zwaardwalvissen van het zeedierenpark in de af gelopen paar jaar. De zeedieren stierven alle drie vroegtijdig aan een acute longontsteking, de laatste op 1 januari van dit jaar. Het Dolfinarium heeft besloten te stoppen met het houden van deze diersoort. Uit de sectie begin dit jaar op het vrouwtje Oban bleek vol gens de bioloog ir. Kastelein van het zeedierenpark, dat de oor zaak van het overlijden een acu te longontsteking met bloedver giftiging was. Ook de andere 2 zwarte zwaardwalvissen, het mannetje Bandar en het vrouw tje Siva, overleden respectieve- chicago-ap Oudere vrouwen die naast hun dagelijkse kopje koffie een glas melk drinken hebben minder last van kalkafbraak dan vrou wen die alleen koffie drinken. Dat is de conclusie van een on derzoek dat wetenschappers van de Universiteit van Califor nia in San Diego hebben uitge voerd op 980 vrouwen tussen de 50 en 98 jaar. Vrouwen die de menopauze achter de rug hebben krijgen nogal eens last van osteoporose het poreus worden van het bot tengevolge van ontkalking. Eerder onderzoek heeft uitge wezen dat cafeïnegebruik leidt tot uitscheiding van calcium. Volgens de onderzoekers bleek het beendergestel die naast koffie ook melk dron ken gemiddeld 6,5 procent ste viger dan dat van vrouwen die alleen koffie dronken. De onderzoekers waarschuw den dat daarmee niet gezegd is dat een glas melk per dag vol doende is om het gevaar van os teoporose af te wenden. „De vrouwen die hebben opgegeven minstens een glas per dag te drinken, kunnen in werkelijk heid wel veel meer melk heb ben gedronken", zeiden zij. Evenmin betekent het dat melk de enige manier is om de scha delijke werking van cafeïne te neutraliseren. Ander kalkrijk voedsel kan precies hetzelfde doen. Huidmondjes van bladeren. Schoon (links) n kooldioxyde meer opnemen. e deel aan de koolzuurassimilatie, n ben apeldoorn Bij alle discussies en publikaties over de effecten van lozingen op het milieu hielden de vele opgevoerde scenario's over ramp en te genspoed zo ongeveer gelijke tred met het aantal toegepaste com puterprogramma's en het aantal deskundigen dat met die software stoeide. Toekomstbeelden over verhoogde waterstanden, dijken die niet op hoogte zijn, tropische stormen tot op hoge breedtegraden, zachte regenwinters, koele regenzomers en wereldwijde hongers nood door mislukte oogsten, vullen geregeld columns in kranten en actualiteitenprogramma's op radio en TV. groenten, grutten en granen om te zien hoe dat groeit in mini-atmosfeer- tjes die qua samenstelling nèt niet (meer) lijken op onze huidige tro posfeer. Het zijn 'atmosfeertjes' van de 21ste eeuw: meer kooldioxide, meer methaan, meer chloorfluorkool waterstoffen (CFK's), meer stikstof verbindingen (NOX'n) en minder ozon, dus meer ultraviolet licht. "Maar de resultaten zijn welbe schouwd tè optimistisch", zegt Cynthia Rosenzweig, biofysicus van het Goddard Instituut van de Colum- bia-universiteit in New York. In de praktijk van het 'vrije veld' spelen heel wat meer factoren mee dan de genoemde, zoals bij voorbeeld plan- tendichtheid, de bodemgesteldheid en het wel/niet voorhanden zijn van water voor irrigatie. Rosenzweig publiceerde samen met haar Engelse collega Martin Perry het artikel in 'Nature'. De daarin ver melde onderzoeksresultaten zijn ver kregen met medewerking van een Maar inmiddels is er opbeurend licht gaan schijnen over de ecologische rampenmélee: in het wetenschaps blad Nature verscheen een artikel waarin men uitlegt dat klimaatveran deringen nauwelijks van invloed zul len zijn op onze oogsten (met nadruk: 'de onze'). Goed, de Nature-redactie heeft bijna een half jaar nagedacht al vorens het artikel te accepteren, wat trouwens inhoudt dat de gepresen teerde onderzoeksresultaten ook niet echt spartelvers meer zijn, maar nu eens iets 'positiefs' over het milieu is temidden van immer voortgaande lozingen te land, ter zee en, vooral in de lucht nieuw. Eén van de ergste schrikbeelden van een zich wijzigend klimaat is dat van hongersnood door mislukte oog sten. Daarom houden talloze weten schappers zich in grote en kleine la boratorium-terraria al jaren bezig met de ons van de eettafel zo overbekende groot aantal landbouwdeskundigen in 18 landen. De deskundigen was spe ciaal gevraagd zoveel mogelijk alle omstandigheden in kaart te brengen van diè gebieden, die in totaal voor ongeveer driekwart voorzien in de wereldvoedselbehoefte aan maïs, so ja, tarwe en rijst. Alle gegevens werden door Rosen zweig en Perry als het ware afgezet te gen 3 simulatiemodellen van veran derende atmosferische stromingen door globale opwarming tussen nu en medio volgende eeuw. Naar verwach ting zullen dan de percentages kool dioxide, methaan, NOX'n en CFK's, alle typische broeikasgassen, zijn ver dubbeld en zal de globale tempera tuur met gemiddeld 4 tot 5 graden zijn gestegen. De atmosferisché circulatiemodel len werden door diverse instituten ontwikkeld en door onder meer de Amerikaanse Dienst voor Internatio nale Ontwikkelingen bekeken op ef fecten voor de fotosynthese van de gewassen. Verder werd gekeken naar aanpassingsmogelijkheden in de on derzochte gebieden: andere oogstsei- zoenen; het gebruik van andere, meer resistente gewassen; irrigatiemoge lijkheden en (nieuwe) bemestingsme thoden. Lokale weersinvloeden wer den niet meegenomen in de simula- De gesimuleerde waarden werden, ter onderlinge vergelijking, doorgerekend zowel zonder als met toenemende broeikasgas-percentages. Uiteraard hield men ook rekening met de toe nemende wereldbevolking (maar liefst 10 miljard zielen tegen het jaar 2060) en met de prijsontwikkelingen in de voedsel- en oliehandel. Laatst genoemd aspect heeft immers vér strekkende gevolgen voor het wereld transport. Alles bij elkaar genomen luiden de uitkomsten dat 'het wel mee lijkt te vallen'. Zoals verwacht vallen, vooral bij de ongunstigste van de 3 scena rio's de hardste klappen in de ontwik kelingslanden. De oogstseizoenen zijn daar medio volgende eetiw korter, scherper 'begrensd' en de groeisnel- heid van de gewassen is, tengevolge van de verdubbelde C02-concentra- tie, groter maar dat geldt ook voor hit te en droogte, zodat het netto effect negatief is. Een gevolg van de geringe re 'adaptatie-mogelijkheden' van de landbouw daar. Daarentegen ver schillen de oogstopbrengsten op meer gematigde breedten rond het jaar 2050 nauwelijks met de heden daagse. De kritiek op de modelvoorspelling van Rosenzweig en Parry liegt er ove rigens niet om: typische software-taal; overdreven optimistisch. "Hongers nood is nu een kwestie van politieke keuzes en zal het ook dan nog zijn" is de strekking van veel kritiek. Caulerpa Taxifolia dreigt Middellandse-Zeebodem te overwoekeren Een alg die op hol slaat? Het lijkt een wat merkwaardige beeldspraak, maar wie het geval bestudeert van de Cau lerpa Taxifolia, een fraaie groene alg van tropische origine die bijzonder geliefd is bij houders van tropische aquaria, kan nauwelijks tot een ande re omschrijving komen. De alg, die eind jaren tachtig waarschijnlijk door een menselijke fout in de Middellandse Zee terecht kwam, blijkt zich daar uitstekend thuis te voelen. Zo goed, dat hij zich met een snelheid die zeebiologen versteld doet staan, vermeerdert en de bestaande onder water-flora volkomen dreigt te over woekeren. De specialisten vrezen voor een grondige verstoring van het biologisch evenwicht in de Mediterra- née. Ze vrezen kortom voor een na tuurramp. „Nee, er is geen kruid tegen gewas sen. We hebben de toverformule nog niet gevonden", zegt professor Alexandre Meinesz, werkzaam bij het Laboratoire d'Environnement Marin Littoral (Laboratorium voor het Kust- milieu) van de universiteit van Nice. Meinesz, geboren en getogen in Frankrijk maar van Friese komaf, is een van de grootste specialisten op het gebied van de Caulerpa Taxifolia. Sterker nog, hij was het die in 1989 tot zijn verbijstering ontdekte dat de van oorsprong tropische alg iets had ge presteerd wat wetenschappers tot dan toe voor onmogelijk hadden gehou den: zich in de theoretisch veel te koude wateren van de Middellandse Zee voortplanten. Na een tip ontdekte Meinesz dat de zeebodem onder het beroemde tropi sche aquarium van het prinsdom Monaco over een oppervlakte van bij na een hectare was bedekt met de Caulerpa Taxifolia. Hij sloeg alarm, maar zonder al te veel resultaat. Een jaar later dook de alg ook op in de Franse kustwateren bij Cap Martin, 5 kilometer van Monaco. Sindsdien heeft de alg zich als een kankergezwel over een groot deel van de Rivièra-kustwateren uitgezaaid, van Noord-Italië tot aan de Frans- Spaanse grens. De eerste kolonies zouden zelfs al ter hoogte van Elba en Sicilië zijn gesignaleerd. En de Spaan- De fraai ogende alg die de Middellandse Zee bedreigt. se autoriteiten houden hun hart ook vast. Een eerste 'aanval' van de alg in de kustwateren van Mallorca lijkt met succes te zijn afgeslagen, maar het is de vraag voor hoe lang. „De Spanjaarden zijn als enigen onmiddellijk krachtig opgetreden", zegt professor Meinesz. „Vorig jaar werd een kolonie van ongeveer 200 vierkante meter bij Mallorca ontdekt. Ze hebben met man en macht ge werkt om de alg met wortel en tak uit te roeien en hoewel er nog wat sporen over zijn, lijkt dat te lukken". De beeldspraak 'met wortel en tak uitroeien' moet in dit geval letterlijk worden genomen. De enige manier om de opmars van de alg te stoppen, is zowel de wortels als de bladeren tot op de laatste millimeter te verwijde ren. Een vrijwel onmogelijk zaak. Te weinig geld Over de exacte omvang van het pro bleem bestaat nog geen duidelijkheid. Het enige dat vast staat, is dat de Cau lerpa Taxifolia zich razendsnel voort plant. In 1990, een jaar na de ontdek king, was naar schatting drie hectare van de bodem van de Middellandse Zee bedekt met de tropische alg. Een jaar later het tienvoudige oppervlak en eind 1993 al twee tot drieduizend hectare, zo vrezen de zeebiologen. Zelfs die schatting zou nog wel eens erg optimistisch kunnen zijn. Een van de problemen waarmee de deskundi gen kampen, is dat ze niet precies we ten waar de alg al wortel heeft gescho ten. „Alleen Corsica heeft al meer dan 1000 kilometer kustwateren. Veel meer dan af en toe wat steekproeven nemen kunnen we niet", aldus Mei nesz. Franse, Italiaanse en Spaanse zee biologen proberen elkaar zo goed mo gelijk op de hoogte te houden van de ontwikkelingen. Omdat ze niet over al te veel geld beschikken, proberen ze creatief te zijn. Zo zijn overal langs de Mediterrane kust duikclubs en jacht havens met behulp van brochures op de hoogte gesteld van het bestaan van 'het groene gevaar'. Duikers en ple- ziervaarders wordt gevraagd om on middellijk het dichtsbijzijnde onder zoekscentrum te bellen zodra ze er gens een spoor van de Caulerpa Taxi folia ontdekken. Het probleem is ech ter dat er veel te weinig geld is voor de bestrijding van de plaag. Volgens professor Charles-Francois Boudouresque, directeur van het La boratorium voor Zeebiologie van Marseille, hebben de autoriteiten, on danks de noodkreten van de weten schappers, nog steeds de neiging het probleem te onderschatten. „Er is bo vendien een enorm gebrek aan Eu ropese regel- en wetgeving op dit ge bied", zo vindt Boudouresque. „De alg Caulerpa Taxifolia is sinds 1992 in Frankrijk verboden, maar in Nederland niet. Ik weet zeker dat honderden liefhebbers van tropische aquaria in Nederland de alg in huis hebben. Waarschijnlijk kan hij in de nog koudere Noordzee niet aarden, maar helemaal zeker weten doe je het nooit. Dat is hier in de Middellandse Zee wel gebleken". Aan voorspellingen durft Boudou resque zich niet te wagen. Hij vreest echter het ergste. „De alg i,s licht gif tig. Dat houdt, voor zover we nu we ten, geen gevaar voor de mens in. Het lijkt erop dat vissen de alg vanwege die giftigheid niet eten. Maar het is op den duur niet uitgesloten dat de alg toch in de voedselketen terecht komt. Al is het maar doordat vissen op som mige plekken nauwelijks nog iets an ders te eten zullen hebben. Als de alg zich in dit tempo blijft voortplanten, zullen sommige vis soorten uit de Middellandse Zee ver dwijnen bij gebrek aan voedsel. En ik acht het zelfs mogelijk dat de Cauler pa Taxifolia vanuit de Middellandse Zee via het Suez-Kanaal richting Rode Zee en verder gaat". Boudouresque: „De wereld is in de laatste 30 jaar in een 'global village' veranderd. Culturen gaan door het sterk toegenomen contact steeds meer op elkaar lijken. In vrijwel jedere stad ter wereld vind je tegenwoordig op de hoek van de straat een Mac Do nalds-restaurant. Ik vrees dat de zee een soortgelijke ontwikkeling door gaat maken. De 'Mac Donaldisering van de zee' is in volle gang. Over en kele generaties vind je waarschijnlijk vrijwel overal ter wereld in zee dezelf de vis- en plantesoorten, terwijl de originele inheemse flora en fauna goeddeels verdwenen is". 'Italiaanse politici steeds vaker impotent' ROME Reuter Eens oppermachtige Italiaanse politici die nu verwikkeld zijn in talrijke corruptie schandalen, blijken steeds vaker impotent. Een toenemend aantal van hen bezwijkt onder de druk die het onderzoek van Justi tie met zich mee brengt. Dat heeft ook ge volgen voor de prestaties in de slaapkamer. „De eerbiedwaardige verdachten verlie zen de lust in de liefde", aldus de Italiaanse arts Fabrizio Menchine Fabris, voorzitter van het Italiaans Andrologisch gezelschap onlangs in de krant La Stampa. „Spanningen, zorgen en depressies leiden er toe dat in het lichaam substanties en hor monen vrijkomen, die erecties en verlan gens onderdrukken", aldus Fabris' verkla ring van het fenomeen. Hij adviseert politici wat te musiceren of de schilderskwast ter hand te nemen om de verschijnselen tegen te gaan. maastricht anp Minder zout is een gebruikelijk voorschrift voor mensen met een verhoogde bloed druk. Onderzoek toont echter aan, dat het bij meer dan de helft van deze patiënten weinig uitmaakt of ze zout in het eten doen of niet. De overige patiënten merken dat wel: bij hen stijgt de bloeddruk daadwerke lijk, als ze zout gebruiken. P. Draaijer, als arts interne geneeskunde verbonden aan het Academisch Ziekenhuis in Maastricht, onderzocht hoe dit kan. Zij vroeg zich af of er verschillen waren in de eigenschappen van het bloedvatsysteem bij mensen met een verhoogde bloeddruk die blijkbaar gevoelig zijn voor zout, en patiën ten die daar resistent tegen zijn. De arts, zojuist gepromoveerd op een proef schrift over dit onderwerp aan de Rijksuni versiteit Limburg, ontdekte dat de 'zoutge- voeligen' stijvere slagaders hebben dan de patiënten bij wie zout geen invloed heeft op de hoogte van hun bloeddruk. De weinig-meegevende aderen kunnen vol- geiïs de promovenda een verklaring zijn voor het stijgen van de bloeddruk tijdens het eten van een zoutrijk dieet. Er moet na melijk een in omvang grotere hoeveelheid zoutbelasting door een minder elastisch systeem gepompt worden. Het is dan lo gisch dat de bloeddruk stijgt. Daarom heeft minder zout eten bij deze mensen zin. De 'zoutresistenten' hebben soepeler slag aders, zodat zout bij hen nauwelijks of geen invloed heeft op de hoogte van de bloed druk. In tegenstelling tot de 'zoutgevoeli- gen' bleken deze mensen minder haarvaten te hebben in de huid van de nagelriem. Daardoor is de hogere bloeddruk bij deze patiënten te verklaren. Immers: minder bloedvaten betekent een hogere weerstand in het vatenstelsel en daardoor een hogere bloeddruk. Draaijer behandelde beide groepen patiën ten met twee bloeddrukverlagende midde len. Een van de medicamenten, namelijk enalapril, bleek in staat de verminderde elasticiteit van de slagaderen bij de zoutge- voelige patiënten te normaliseren. Het an dere middel, felodipine, deed dit niet. Beide middelen hadden geen meetbare invloed op het aantal haarvaten in de nagelriem van de patiënten. Akkoord gemeld over tropisch hardhout geneve ap Exporteurs van tropisch hardhout hebben ingestemd met nieuwe afspraken tot be houd van hun wouden nadat Europa en de VS hadden beloofd zich soortgelijke beper kingen op te leggen in de eigen bosbouw. Volgens de Conferentie voor Handel en Ontwikkeling van de Verenigde Naties (UNCTAD) zullen de ongeveer 50 landen die aan besprekingen in Genève deelnemen dezer dagen een nieuwe Internationale Overeenkomst inzake Tropisch Hardhout tekenen. De huidige overeenkomst, die op 31 maart afloopt, eist van houtexporteurs in het Verre Oosten, Afrika en Latijns-Amerika dat zij hun bossen beschermen in ruil voor een bijdrage van de westerse landen in de kos ten van herbebossing. Veel producenten, Maleisië voorop, vonden dat zij door de eenzijdige milieu-eisen werden benadeeld. Met de belofte van de westerse landen om zichzelf soortgelijke eisen op te leggen gin- genrie tropische landen akkoord met de nieuwe regeling, waaronder het westen ove rigens moet blijven bijdragen aan de be scherming van het tropisch regenwoud. De milieuorganisatie Worldwide Fund for Nature zei dat de belofte van de consu ment-landen geen kracht van wet had, om dat deze niet is opgenomen in het eigenlijke verdrag. Een ander punt van kritiek was dat een eerdere doelstelling dat alle hardhout in het jaar 2000 afkomstig moet zijn van goed- behandelde bessen, uit de ontwerp-over- eenkomst is weggelaten. Ook ontbreekt vol gens de WWF een harde belofte van de rijke landen om nieuw geld voor het behoud van de bossen beschikbaar te stellen. De Europese Unie, onder druk van consu menten die willen dat het tropisch regen woud wordt beschermd, heeft gezegd het ontwerp-verdrag nog aan de deelstaatrege ringen te willen voorleggen. Grote tegen stand wordt van die kant echter niet ver wacht.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8