Ouderenregeling haven van tafel Onze Top 5 van deze week. BEIJING - CHINA Binnenland 0 9 Even voorstellen 2.98 Werkgevers leggen bal bij Wallage Mannelijke homo's vrijen onveiliger Natuur heeft veel grond nodig 'Ingrijpen voordat het te laat is' KRAS Stë-^l^kaKi-tie.0 lINSDAG 1 FEBRUAR11994 ANP Algemeen Nederlands Persbureau NPA Nederlandse Pers Associatie Tien jaar voor moord uit eerwraak amsterdam De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren een 29- jarige man conform de eis veroordeeld tot tien jaar gevangenis straf, wegens de moord op een 35-jarige oud-dorpsgenoot uit Turkije. De man wachtte zijn slachtoffer op 21 oktober vorig jaar lij een school in Osdorp op en schoot hem dood. Het motief ivas eerwraak: het slachtoffer zou zijn vrouw oneerbare voorstel len hebben gedaan. De man meldde zichzelf bij de politie. Ook J3p de zitting bleef de man bij zijn standpunt dat zijn daad de luiste oplossing was geweest. 4egen aanhoudingen in drugzaak duivendrecht» De Amsterdamse en Nijmeegse politie hebben gisteren in Duivendrecht negen mensen aangehouden die bezig waren met een container met duizenden kilo's marihuana. De container is afkomstig uit Colombia en arriveerde op 25 januari in Nederland. Sindsdien is hij, op de voet gevolgd door de poli- jtie, door heel Nederland getransporteerd. De hoofdverdachte is teen 50-jarige Nijmegenaar. Ellenlange file na schietpartij [BREDAEen schietpartij op de rijksweg A16, Breda richting Ant werpen, heeft gisterochtend een file veroorzaakt van enkele tien- Itallen kilometers. Bij de schietpartij liep een 28-jarige Belg een pchotwond op. De man kreeg het op de snelweg aan de stok met leen andere automobilist. Bij het knooppunt Galder stopten de "auto's op de vluchtstrook. Na wat duwen en trekken trok de te genstander plotseling een vuurwapen en schoot de Belg door zijn bovenbeen. Daarna ging hij ervandoor. VVD tegen handdruk secretaris dorp den haag De ontslagen gemeentesecretaris van Oisterwijk mag niet naar huis met een afvloeiingsregeling van een miljoen gul- j^den. Burgemeester en wethouders moeten dat ongedaan ma- ken. Dat schrijft de WD-er Franssen aan minister Van Thijn van binnenlandse zaken. Mr. S. van Haaren kreeg per 1 januari (eer vol) ontslag omdat hij kennissen had geholpen bij het verkrijgen van vergunningen. Naast het 'wachtgeld' dat hij nu van de ge meente krijgt, verdient hij een salaris met zijn eigen adviesbu reau. 'Volstrekt onacceptabel', vindt Franssen een en ander. .1994 is met zacht weer begonnen de bilt» Het jaar is zacht begonnen. In januari was de gemiddel- flde temperatuur 5,2 graden, drie graden hoger dan normaal. Op Hzes dagen kwam het kwik onder het vriespunt. Normaal vriest Hhet veertien dagen in januari. Dit blijkt uit een overzicht van het KNMI in De Bilt. Januari was ook een natte maand: er viel onge- cfo veer 90 millimeter regen, 23 millimeter meer dan het langjarige gemiddelde over januari. De zon scheen meer dan gewoonlijk: rots in De Bilt werden 55 uren zon geteld tegen 47 uur normaal, ct r°° Vijf jaar geëist voor verkrachtingen s,te breda» De officier van justitie bij de rechtbank in Breda, mr. G. 3 van den Burgh, heeft gisteren tegen een 27-jarige man uit Til- burg vijf jaar gevangenisstraf geëist wegens het verkrachten van ,el zes meisjes. Drie van hen zouden ook het slachtoffer zijn gewor- 6 den van de 22-jarige vriend van de man, die drie jaar cel hoorde f eisen. Volgens de officier was de seks eerst vrijwillig, maar ge- bruikten de mannen daarna geweld. Volgens de advocaten zijn de verklaringen van de slachtoffers volstrekt onbetrouwbaar. De uitspraak is op 14 februari. _0 "Q '9 s Lands grootste kruidenier "jlijftop de kleintjes letten. Amsterdam Even voorstellen: dit is Monique. Ze is zaterdag geboren in dierentuin Artis in Amsterdam. De vlekken op de achtergrond zijn van haar moeder Grena. foto anp koen suyk j^srl.09 Rundertartaar, 100 gram Uit de diepvries: Cfl Pizza Bolognese (300 g] of Salami (350 gf( doos JLQEf i.yy 01 Krentenbollen, zak 10 stuks Liga Evergreen, met bosvruchten, sinaasappel of krenten pak Spa reine of Spa rood, fles 1.5 liter Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 februari a.s.. den haag» anp De Toezichtkamer van de Sociale Verzekeringsraad (SVr) zet een streep door de royale afvloeiingsregeling voor ou dere werknemers in de Rotterdamse haven. De bedrijfs vereniging in de haven, de BV Habivi, moet elk ontslag- geval apart beoordelen en mag niet automatisch een WW-uitkering verstrekken aan iedereen die onder het so ciaal plan voor de haven valt. drijfsvereniging, dat ook weer is samengesteld uit werkgevers en vakbonden, met die afspraak mee te werken en de betrokke nen bij voorbaat niet als ver wijtbaar werkloos te beschou wen. Op die manier konden zij een WW-uitkering krijgen. De Toezichtkamer noemt het besluit van bedrijfsvereniging Habivi 'prematuur', omdat niet per geval is vastgesteld of spra ke is van niet verwijtbare werk loosheid. „Slechts een individu ele beoordeling kan een derge lijke uitspraak rechtvaardigen", De Toezichtkamer stelt dit standpunt donderdag vast. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) had de Kamer om advies gevraagd in deze kwestie. Werkgevers en vakbonden hebben vorig jaar met»elkaar af gesproken dat dit jaar ruim 760 oudere havenarbeiders zullen afvloeien. Zij zouden een WW- uitkering ontvangen met daar bovenop een aanvulling van de werkgever. Medio december be sloot het bestuur van de be- aldus de Toezichtkamer. „Hier bij gelden de maatstaven die voor elk ontslag worden gehan teerd." Het is bij reorganisaties jaren lang praktijk geweest om bij voorkeur oudere werknemers te ontslaan. Met goedvinden van de bedrijfsvereniging ontvingen zij een WW-uitkering en vaak een aanvulling van de werkge ver. Zo konden jongeren in dienst blijven en ouderen 'soci aal verantwoord' worden ge loosd. De mogelijkheid daartoe bestond op basis van de oude- renrichtlijn van de minister van sociale en en werkgelegenheid. Minister De Vries heeft de ou- derenrichtlijn echter per 1 janu ari van dit jaar ingetrokken. De gevolgen daarvan gelden vol gens de Toezichtkamer dus ook voor afspraken die al voor die datum zijn gemaakt. amsterdam anp Veilig vrijen blijkt voor homo seksuele, vooral jonge man nen in Amsterdam, moeilijk vol te houden. Na een scher pe daling van onbeschermd anaal seksueel contact in de jaren tachtig, neemt het on veilig vrijen sinds 1990 weer flink toe. Tot deze conclusie komt sociaal psycholoog J. de Wit van het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam in zijn onderzoek. Anale seks zonder condoom is het meest riskant met het oog op een besmetting met het HIV-virus dat AIDS veroorzaakt. Het percentage onderzochte ho moseksuele mannen dat on beschermd anaal seksueel contact had, daalde tussen 1984 en 1988 van 91 procent naar 30 procent. Het gevolg was dat het aantal HlV-infec- ties gestaag daalde. In 1990 is het aantal nieuwe infecties weer gaan stijgen. De Wit onderzocht dat en ontdekte dat het seksueel ge drag van homo's is veranderd. Het percentage dat onbe schermd anaal contact heeft, is in de loop van 1991 met eenderde gestegen. De gevolgen blijven niet uit: behalve een toename van het aantal HIV-infecties is er ook tussen 1988 en 1991 een forse stijging van het aantal geval len van gonorroe onder ho mo's en biseksuelen. Homo's gebruiken liever geen con doom omdat ze dat moeilijk te rijmen vinden met hun ver liefdheid of gevoel van nabij heid. Dat geldt zowel voor de vaste partner als bij een los contact. De Wit denkt dat niet ieder een veilig wil vrijen. „Hoeveel je ook voorlicht, het idee dat iedereen overgaat op veilige seks is een utopie." Voorlich ting zou zich volgens hem moeten toespitsen op groe pen die zich het meest kwets baar tonen voor terugval in ri sicovolle contacten. Hij doelt vooral op jonge homoseksue le mannen, homo's die drugs gebruiken en homo's voor wie anaal contact zeer be langrijk is. Gokverslaving beheersen met smart-card Een smart-card en een systeem waarmee het patroon van de aders in een hand kunnen wor den gelezen, moeten worden in gezet in de strijd tegen gokver slaving onder soms zeer jonge personen. Dat idee presenteer den enkele particulieren uit het Brabantse Best gisteren aan le den van de vaste kamercom missies van justitie. De smart card wordt alleen verstrekt aan personen boven de achttien. Alleen met zo'n card kan iemand spelen op gok kasten die zijn voorzien van een elektronisch slot. Maar de smart-card heeft meer moge lijkheden. In de ingebouwde micro-processor van het kleine plastic kaartje kunnen ook aller lei beperkingen worden vastge legd, bijvoorbeeld hoelang ie mand mag spelen of hoeveel ie mand per dag mag verliezen. De houder van de kaart moet zich identificeren. Dat kan het beste met behulp van een be staand systeem van handader- herkenning. Het patroon daar van is net zo uniek als een vin gerafdruk en er kan niet mee worden gemanipuleerd. Asielzoekers vrij door fout van ministerie amsterdam anp Fouten door ambtenaren op het ministerie van justitie hebben ertoe geleid dat vijftig afgewe zen vluchtelingen op vrije voe ten zijn gesteld. Het gros van hen verbleef in het Grenshospi tium in Amsterdam-Zuidoost. Dit heeft persrechter mr. M. Mastboom van de rechtbank in Amsterdam gisteren bekendge maakt. Volgens een woordvoerder van het ministerie ligt de oor zaak voor de fout in de nieuwe vreemdelingenwet, die op 1 ja nuari van kracht is geworden. Voor ambtenaren levert de wet nogal wat hoofdbrekens op. Bij de gemaakte fouten gaat het vooral om het niet op tijd nale ven van de in de wet genoemde termijnen. Dode en drie gewonden bij explosie werf SUEDRECHT ANP Een werknemer van het scheepsbouwbedrijf IHC is van morgen door een ontploffing in een loods aan de Molendijk in Sliedrecht om het leven geko men. Drie andere mannen raak ten zwaar gewond. De ontplof fing had plaats tijdens laswerk- zaamheden aan een schip in de loods. Volgens de politie van Al- blasserwaard-West is de oor zaak van de explosie nog niet bekend. Ook staat de identiteit van de dode en de gewonden nog niet vast. den haag» anp De centrale werkgeversorgani saties werken niet mee aan een alternatief voor de huidige bo nus/malus-regeling bij arbeids ongeschiktheid van werkne mers. De werkgevers vinden dat staatssecretaris Wallage (sociale zaken) nu zelf met een alterna tief moet komen, maar hij houdt vast aan de regeling en wil pas iets veranderen bij grote problemen. De MHP, de vak centrale voor middelbaar en ho ger personeel, heeft voorgesteld per bedrijfsvereniging een ma lus-commissie in te stellen die de redelijkheid van de boete be oordeelt. In bijzondere gevallen kan de commissie beslissen de boete achterwege te laten, bij voorbeeld als een werknemer buiten elke schuld van de werk gever arbeidsongeschikt raakt. IRT-commissie hoort Van Thijn en Hirsch Ballin den haag anp De ministers Hirsch Ballin en wan Thijn worden binnenkort gehoord door de commissie die een onderzoek gaat instellen Vnaar de opheffing van het Inter regionaal Rechercheteam (IRT). Gisteren werd de commissie ge ïnstalleerd. Voorzitter is de PvdA'er Wierenga, nu nog bur gemeester van Enschede. In april zou hij die functie om ge zondheidsredenen neerleggen. is ig Wierenga verklaarde dat zijn I viermans onderzoeksteam veel betrokkenen zal ondervragen, die te maken hebben gehad met de ontbinding van de IRT-groep Noord-Holland/Utrecht, vorig jaar december. Van Thijn zal worden verhoord uit hoofde van zijn vorige functie: burge meester van Amsterdam en dus beheerder van het hoofdstede lijke politiekorps. Wierenga denkt zijn bevindingen op 15 maart aan Hirsch Ballin en Van Thijn kenbaar te kunnen ma ken. De resultaten worden ge publiceerd. den haag hildebrand buleveld De boomkikker wordt vast en zeker het paradepaardje van staatssecretaris Gabor van na tuurbeheer. Het grafiekje over het groeiende nageslacht van deze flierefluitende kikker in de Achterhoek komt maar liefst drie keer voor in het rapport over de toestand van de natuur dat gisteren is gepresenteerd. „Uit beperkt beschikbare gege vens kan 'worden afgeleid dat van de algemene trend in posi tieve richting geen sprake is", luidt het rapport eufemistisch. Gabor ontbreekt om het rapport in ontvangst te nemen. Hij heeft één van zijn topambtenaren af- Directeur Natuur, Bos, Land schap en Fauna, dr.ir. M. van Asperen, laat weten dat de slot conclusie van het rapport niet door Gabor wordt gedeeld. Dat zegt hij uiteraard niet hardop, want het is vreemd om een ei gen rapport naar de Tweede Ka mer te sturen, waarvan de inte ressantste conclusie niet wordt gedeeld. „De milieudoelstellin gen worden niet gehaald. Aan vullende milieumaatregelen zijn heel hard nodig", schrijven de rapporteurs. Daarmee is de waarde van het rapport voor de politiek tot nul gereduceerd. Een onderzoek wordt immers pas interessant als de zittende bewindsman kan worden ondervraagd over het resultaat van zijn eigen beleid. Volgens het rapport neemt het aantal plantesoorten wel af, maar dat leidt niet tot kaal- en schraalheid. Vooral de biologen merken dat van alle soorten ereprijs er vijf verdwijnen, zoals de brede-, vroege-, liggende-, kleine- en handjes-ereprijs. Zo zal ook het verlies aan bodem fauna op het Wad waar vooral de schelpdieren worden be dreigd geen radicaal ander Waddengebied opleveren. Het moet de Afrikaanse gaststuden- ten vreemd te moede worden als zij op de landbouwuniversi teit in Wagening'en leren hoe vijf soorten sprinkhanen hier worden beschermd terwijl die beesten daar de oogsten kaal vreten. De grutto en kemphaan staan in ons land als bedreigde soorten te boek, terwijl ze op de lijst van de Wereldvoedselorga nisatie FAO als bedreigende soorten staan die moeten wor den afgeschoten. De Kamer begint nerveus te worden over de uitvoering van de plannen. De vrees is dat de overheid te veel moet bijdragen om de eigen plannen waar te maken. Van de 350 miljoen die jaarlijks nodig is voor de aan koop van 5.000 hectare natuur gebied zou het rijk 200 miljoen moeten betalen. Provincies en particulieren moeten de rest ophoesten. Maar wat gebeurt er als particulieren en provincies dat niet doen? Met het nieuwste bestuursdog- ma van decentralisatie en vrij heid voor provincies in het vaandel is dwang uitgesloten. De Kamer kan tussen twee din gen kiezen: minder decentrali satie en vrijheid voorstellen of eventueel zelf meer geld reser veren. Want het enige effectieve natuurbeleid is de aankoop van grond. Zonder de aanleg'van nieuwe poeltjes had de boom kikker het nooit gered. In dat opzicht kan het rapport dus nog een duwtje in de goede richting geven. oen haag» anp Er moet snel worden inge grepen om de steeds slech ter wordende natuur te red den. Een slechte natuur tast namelijk het welzijn van de Nederlanders aan. Dat zeg gen de Vereniging Natuur monumenten en de Unie van Landschappen in een reactie op het rapport 'De toestand van de natuur'. Beide organisaties vinden dat het Natuurbeleidsplan uit 1990 snel moet worden uitgevoerd. Dat plan voor ziet in de aanleg van een aaneengesloten netwerk van natuurgebieden in Ne derland vóór 2015. Het overheidsbeleid op het ge bied van milieu, waterkwa liteit en ruimtelijke orde ning moet zich bovendien intensiever richten op be houd van de natuur, aldus Natuurmonumenten. 11-daagse ontdekkingsreis Al 4 |aar is KRAS Ster Vakanties Neder lands grootste reisorganisatie voor wal be treft reizen naar China Door een aantal EX CLUSIEVE afspraken kunnen wij u prijzen aanbieden die lol voor kort voor onmogelijk werden gehouden KRAS bereikte er wel mee dal hel machtig interessante CHINA voor een breed publiek toegankelijk werd Voor slechts 1998 - kunt u met ons mee en eens een kijkie nemen in het land met de oudste beschaving ter wereld Speciaal voor de lezers van het NOORDHOLLANDS DAGBLAD/ONZE KRANT hebben we 7 reis- data vrijgehouden We vliegen van Amster dam via Boekarest naar China's fascineren de hoofdstad Beijing U verbhjtt daar in hel eersteklas BEIJING INTERNATIONAL HOTEL, gelegen in het hartje van de stad en dus op loopafstand van bijvoorbeeld het station, het reusachtige Plein van de Hemel se Vrede mei het mausoleum van Mao. de werkelijk unieke VERBODEN STAD en nog veel meer' Uw kamer beschikt over bad kamer met toilet, telefoon, airco, televisie en het hotel beschikt over diverse restaurants, zwembad, allerlei winkeltjes enzovoort U verbli|ft er op basis van logies met uitge breid ontbijtbuffet Je kunt in Beijing overal lekker en SPOTGOEDKOOP eten In de klei ne lamilierestaurantjes eet ie ie buik hele maal vol met de lekkerste gerechten voor 5 a 6 gulden' Inclusief drankjes natuurlijk Oat zijn dus echt de kosten met meer U kunt in Beijing gaan en staan waar u wilt. maar voor maar 295 - kunt u boeken voor een prachtig EXCURSIEPAKKET mei daarin maar liefst 5 excursies inclusief bovendien 2 lunches Met bezoeken aan o a Zomerpa leis. Veiboden Stad. Ming Graven, DE GRO TE MUUR (zo'n 75 kilometer buiten Beijing), Hemeltempel. stadsrondritten. enzovoort Maak eens de reis van uw dromen GOED KOPER KOMT U NOOIT MEER IN CHINA"' Vertrekdata Reissom juni 5 1998 juli 3 en 24 1998 augustus 7 en 21 1998 september 4 en 25 1 998 Bi| de reissom inbegrepen de vliegreis van Amsterdam naai Beijmg en terug per lijndienst het verblijf van maar lielst 8 nachten m het EERSTEKLAS hotel Bei|ing International m een kamer met o a badkamer, toilet, teleloon en televisie verzorging op basis van logies met uitgebreid ontbijtbuttettransiers vliegveld naar hotel en terug diensten plaatselijke Chine se gids diensten KRAS reisleiding in Beijing Eventuele toeslagen per persoon Eenpersoonskamer 495 Visumkosten (verplicht) 65 Excursiepakket met 5 excursies 295 VRAAG OM DE UITGEBREIDE REISBESCHRIJVING. BEL 072-15 80 60 RITSEVOORT 52-1811 DP ALKMAAR

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3