Clintons aanpak misdaad triest' Feiten &Meningen Het blauwe paleisje van koning Lotto Ritzen wordt bekend in Moskou w DINSDAG 1 FEBRUAR11994 STANDPLAATS TEL AVIV Op de straathoeken van Tel Aviv staan kleine blauwe kiosken, net groot genoeg om een beschutte zitplaats te bieden aan de verkopers van lotto-formulieren. Het zijn trekpleisters voor het goklustige deel van de Israëlische natie, bijna iedereen dus. Door het meespelen in de lotto vol doen de Israëli's op hun manier aan de joodse religieuze plicht tot het geven aan liefdadigheid. Een deel van de opbrengst is immers bestemd voor culturele en charitatieve organisaties. De kans een prijs in de lotto te winnen, is in Israël niet groter dan elders en dus te verwaarlozen. Maar dat lees je niet af uit de hebzuchtige ijver waarmee de Is raëli's zich formulieren aanschaffen als er een vette hoofdprijs valt te winnen. Deze week was het weer eens raak. Na een paar trekkingen zonder winnaars be vatte de pot 17 miljoen shekel (12 mil joen gulden). Maar in de nacht vooraf gaand aan de nieuwe trekking moeten honderdduizenden Israëli's in hun slaap zijn bezocht door de profeet Elia, de Lubavitzer rebbe of de mammon, die hun lieten weten dat het ditmaal echt de moeite zou lonen via de lotto de behoef tige medemens te helpen. Toen ik in de vroege ochtend uit mijn raam keek, liep het al storm op de kiosk aan de overkant. Tientallen buurtgenoten verdrongen zich voor het blauwe paleisje van koning Lotto. Elders in de stad was het al niet anders. Radio- en televisieverslaggevers vonden zonder veel inspanning steuntrekkers die zich voor 500 shekel formulieren aanschaften en bejaarden die het onder hun matras verstopte spaargeld hadden aangesproken. Sommigen zeiden zich bij het invullen van hun formulieren te heb ben laten leiden door de kabbalisten, de middeleeuwse joodse mystici die een grote waarde toekenden aan de getallen symboliek. Toen na het televisiejournaal de lotto balletjes aan het rollen werden gebracht, was de hoofdprijs opgelopen tot 22 mil joen shekel en de totale inleg tot 56 mil joen, ofwel meer dan 50 shekel per Israë lisch huishouden. Op de drie hoofdprijs winnaars na kwamen al die onnozelen natuurlijk van een koude kermis thuis. Hoe graag Israëli's ook gokken, de moge lijkheden een kansje te wagen beperken zich vooralsnog tot de toto, de lotto en de boersa, de kleine maar dynamische effectenbeurs van Tel Aviv. Van iedere vijf Israëli's bezit er tegenwoordig één aandelen, wat niet wil zeggen dat ieder een verstand heeft van beleggen. Voor roulette en blackjack moeten Israë li's de grens over. In hun eigen land dis cussieert de regering al jaren over het onderwerp 'het casino in Zionistisch perspectief. Maar het schrikbeeld van aan lager wal rakende joodse huisvaders en de angst voor de maffia winnen het nog van de financiële voordelen voor de staat. Onder Israëlische druk heeft Egypte voorlopig afgezien van de inrichting van een gokzaal in het Taba Hilton Hotel aan de Rode Zee, vlak over de grens met Is raël. Die terughoudendheid duurt niet eeuwig en er is geen twijfel aan of Israë li's zullen binnen niet al te lange tijd le gaal kunnen spelen in hun eigen Eilatl Als er toch gezondigd gaat worden, zou ik de staat Israël willen adviseren de ca sino's liever 100 kilometer noordelijker te bouwen, aan de zuidelijke oever van de Dode Zee. Vanuit die plaats kunnen de gokkers ansichtkaarten naar huis stu ren met de tekst: 'Groeten uit Sodom'. AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Scheidende directeur Pompekliniek over zinloosheid van straf Nog even, en voorbijgangers op het Rode Plein gaan hem her kennen. De Nederlandse minis ter Jo Ritzen van onderwijs wordt zo langzamerhand een bekend gezicht in Moskou. Af gelopen zaterdag vertrok hij voor een bezoek van een paar dagen. Het is de derde keer bin nen twee jaar dat de bewinds man langs gaat bij zijn Russi sche ambtgenoten. Vandaag ondertekende hij nieuwe werk plannen die hij is overeengeko men met zijn collega's Tkats- jenko en Kinelev. Ritzen is een minister die zijn blikken graag laat afdwalen naar het buitenland. Vaak wijst hij op de stand van zaken in ge respecteerde landen als Duits land en Denemarken als hij te maken krijgt met kritiek op het Nederlandse onderwijs. Het kan misschien beter, maar zo slecht doen we het internationaal he lemaal niet, luidt zijn bood schap. En Ritzen rept dan van de loftuitingen van buitenland se collega's, die met welge meende bewondering naar het Nederlandseonderwijsbestel kijken. Ook de Russische minister Tkatsjenko behoort tot degenen die menen dat Ritzen de zaken voortvarend aanpakt. De eerste samenwerkingsovereenkomst, in maart 1992, heeft tientallen projecten tot gevolg gehad. Die variëren van uitwisselingen tus sen scholen tot het gezamenlijk opzetten van modelboerderijen voor landbouwonderwijs op het Russische platteland. De tevre denheid over de Russisch-Ne- derlandse banden is in Moskou zo groot dat Tkatsjenko Ritzen gevraagd heeft het voortouw te nemen in de contacten tussen de Europese Unie en Rusland op het gebied van onderwijs. Ritzen spreekt altijd nadrukke lijk over onderwijssamenwer king, om aan te geven dat het om tweerichtingsverkeer gaat. Zo roemde hij bij een eerder be zoek aan Moskou de Russische computerprogramma's voor het speciaal onderwijs. Maar de meeste projecten zijn bedoeld oni het Russische onderwijs weer op de rails te krijgen. Zo kwam Ritzen in juni vorig jaar overeen dat Nederlanders Rus sische docenten voor het Mon- tessori-onderwijs gaan oplei den. Het is niet zo'n wonder dat het Russische onderwijs momenteel mijlenver achterop ligt ten op zichte van westerse landen. De chaos en armoede in de Russi sche 'samenleving gaan niet voorbij aan de scholen en uni versiteiten. Niet alleen moeten de eenzijdige lesprogramma's uit de tijd van het communisti sche regime worden vervangen door nieuwe, ook aan simpele dingen als krijtjes en meubilair is gebrek. De Nederlands-Russische on derwijssamenwerking gaat dan ook vergezeld van een Neder landse bijdrage van 19 miljoen gulden voor de periode 1992- 1996. Tien miljoen is bestemd voor projecten in het Russische basis- en voortgezet onderwijs, negen miljoen gaat naar het ho ger onderwijs. Drie miljoen van het ontwikkelingsgeld heeft Rit zen uitgetrokken voor het bu reau Cross, dat in juni 1992 in Den Haag van start is gegaan. Het bureau speelt een centrale rol in de onderwijscorftacten tussen Rusland en Nederland. Een half miljoen van het budget is besteed aan de inrichting van een gymnasium in het vlak bij Moskou gelegen Vidnoe. Ritzen WIM STEVENHAGEN CURSUS CAFÉBEDRIJF f295,- Binnenkort start de cursus Vakbekwaamheid Cafébedrijt o.a. in: Den Haag, Delft, Zoetermeer, Leiden, Alphen a/d Rijn, Gouda. Deze cursus bestaat uit 10 wekelijkse lesavonden en kost in totaal f 295,-. Men kan zich nog aanmelden. Lagere school als vooropleiding is voldoende. j"T Het examen .is op 1 juni. De zeer afwisselende cursus wordt zowel door vrouwen als mannen uit pure hobby gevolgd. Sommige hebben in hun achterhoofd de gedachte om ooit nog eens 'n eigen bedrijf(je) te beginnen. Ook is er thans een groot tekort aan vakbekwaam Horecapersoneel. De lessen worden levendig gebracht met dia's, vrijblijvend wijnproeven etc. 1 1 Ook gaat men gezamenlijk naar een Brouwerij. Met het Diploma kan men zelfstandig een Café, Petit-Restaurant, Disco, Kantine, .etc. beheren. BSBMI..I.I.UJ SUBSIDIE TOT 100% MOGELIJK. Voor gratis Brochure of aanmelden, bel: Stichting Horeca Onderwijs Postbus 1161, Breda. BP 076-710078 OOK CURSUS HANDELSKENNIS HORECA of RESTAURANTBEDRIJF ERKEND Met stijgende verbazing heeft hij kennis genomen van Bill Clintons ideeën over de bestrijding van de misdaad. 'Wie drie keer in de fout gaat, wordt voor eens en voor altijd uit de maatschappij verwijderd. Hem rest een verder leven achter de tralies', zo luidde het credo van de president tijdens zijn eerste State of the Union. „Een pure zwartwit-beoordeling. Al leen maar daadgericht. Schokkend en triest. Je kunt mensen niet zo maar als oud vuil opbergen", zegt directeur dr. J. H. Blankstein van de Nijmeegse Pompekliniek tijdens zijn laatste inter view in zijn huidige func tie. Vandaag nam hij af scheid van deze kliniek voor ter beschikking gestel den. Een gesprek over de zinloosheid van (te lange) gevangeni^traffen en de zin van een TBS-maatregel. NUMEGEN ROB HIRDES Onderwijsminister Jo Ritzen. nam gisteren zelf plaats in de splinternieuwe schoolbankjes, geleverd door de schoolmeube- lenfabrikant Marko uit Veen- dam. Gymnasium nummer 8 in Vidnoe zal binnenkort niet de enige school zijn die met Ne derlands meubilair is ingericht. Marko heeft namelijk een geza- melijke onderneming opgezet met een firma, die ressorteert onder het Russische ministerie van onderwijs. Onder de vlag van deze geza menlijke onderneming, ge naamd Marko-Rusobrazovanje, zullen de komende jaren negen schoolmeubelfabrieken verrij zen, verspreid oyer de hele Ftus- sische Fedëfatié: De inbreng van Marko bestaat vooral uit kennis, ondérdelenynateriaal en gereedschappen. De eerste fabriek moet nog dit jaar met de produktie beginnen in het 500 kilometer van Moskou gelegen Vologda. Directeur P.H. Wijlhuizen van Niemand zit er voor zijn plezier. Of omdat hij alleen maar zweet voeten heeft. Wie in de Pom pekliniek terecht komt, heeft een ernstig misdrijf begaan in de sfeer van een gewelds- of seksueel delict en is door de rechter ter beschikking gesteld. Is naast veroordeelde vooral psychiatrisch patiënt, die tij dens een intensieve behande ling de weg terug wordt gewe zen naar de maatschappij. Een weg vol voetangels en klem men. Maar doorgaans met suc ces. Want in de veelheid van zware misdrijven zit er slechts bij hoge uitzondering een tus sen die is gepleegd door een ex- TBS-patiënt. „Dat mag ook wel eens wor den gezegd", merkt Blankstein terloops op. „Want in de regel word je alleen maar op je fouten beoordeeld. En daar heb ik toch tamelijk veel moeite mee. Ver reweg de meeste van onze pa tiënten zien na beëindiging van de TBS-maatregel kans zich blijvend te rehabiliteren." De scheidend directeur en klinisch psycholoog is er een uitgesproken voorstander van om na een door de rechter be volen combinatie van straf met TBS zo snel mogelijk de behan deling te beginnen. „Je ziet wel vonnissen van tien, twaalf jaar met ook nog TBS daaraan gekoppeld." De zin van een dergelijke strafop legging ontgaat hem ten enen male. Hij is niet per definitie tegen ge vangenisstraf. „Maar dan wel graag kort en zinvol. Straf levert slechts een beperkte leererva ring op. Van lange gevangenis straffen leert de veroordeelde echt niet. Behalve dan hoe hij zich in de jungle, die een straf inrichting nu eenmaal is, moet handhaven." „Bij opname in een kliniek is de ter beschikking gestelde toch ook al gauw zo'n jaartje of vijf onder de pannen. Weg uit de maatschappij. En wanneer hij is uitbehandeld, kan een eventu eel strafrestant altijd nog wor den afgewogen tegen de vraag hoe hij tegenwoordig functio neert." Een vergelijking tussen een TBS-kliniek als 'de Pompe' en een strafinrichting gaat aan alle kanten mank. Zo'n kliniek ziet er best vriendelijk uit en het le ven lijkt er, voor buitenstaan ders althans, best dragelijk. „Dat is in zekere zin ook zo", beaamt Blankstein. „Het leven is er in elk geval volstrekt anders dan in een gevangenis, waar vooral het recht van de sterkste geldt. In dat opzicht is een op name in een kliniek niet té ver pen jaren velen zien komen en ook weer zien gaan, hoewel een TBS-maatregel in theorie tot in het oneindige kan worderl ver lengd. In alle gevallen gaat het om mensen, die een behoorlijke stoornis in het omgaan met zichzelf en met anderen heb ben. Mensen met een wat min der gelukkige aanleg. „In com binatie met heel dikwijls een getekende jeugd", aldus de ver trekkende directeur. Wanorde Je kunt mensen niet zo maar als oud vuil opbergen", aldus de vertrekkende directeur van de Nijmeegse Pompekliniek. archieffoto gelijken. Maar daar staat iets anders tegenover. Namelijk het feit, dat je voortdurend op je ge drag wordt aangesproken. Pa tiënten ervaren dat als heel zwaar. Vergis je daar niet in." Emoties Natuurlijk kan Blankstein zich reacties voorstellen, die kort samengevat neerkomen op: 'Die mag nooit meer op de maatschappij worden los gela ten'. Maar hij schaart dat soort opmerkingen onder de noemer van 'primaire emoties'. „Na een jarenlange en inten sieve behandeling, als het ge vaar van herhaling is geweken, moet de patiënt echter een reële kans worden geboden te rug te keren in de maatschap pij", vindt hij. Dat betekent niet dat hij geen medeleven heeft met de slacht- 'offers. Beslist wel. Maar zeker ook met de patiënten: de bewo ners van TBS-instellingen als de Pompekliniek. ,,lk heb in de 17 jaar van mijn directeurschap heel wat bewoners zien komen en gaan, die mij echt wat de den. Mensen wier hele levens geschiedenis een lange worste ling was." Mededogen, maar geen me delijden dus. „Nee", zegt Blank stein. „Wèl alle begrip. Zonder dat zou je ook niet kunnen be handelen. En begrip is nog geen goedpraten." Maar waar blijft dan het punt van vergelding? „Hoeveel be lang, moet je in dit soort geval len aan vergelding hechten", luidt zijn tegenvraag. „Ik heb geen behoefte dingen te drama tiseren. De meesten van onze bewoners hebben misdrijven gepleegd, niet uit pure slechtig heid, maar omdat ze situaties niet aan konden. Omdat ze wer den gekweld door persoonlijk heidsstoornissen, geestelijke misvorming." „Tijdens de behandeling pro beren we ze een nieuw even wicht in het leven aan te reiken. Zodat ze zich mettertijd ook buiten de beslotenheid van de inrichting staande kunnen hou den. En dat lukt vrijwel altijd, zo wijzen de cijfers uit." Risico Vanuit de Pompekliniek is het afgelopen jaar op basis van jus- titie-documentatie nagegaan hoe het met de ex-patiënten de laatste vijf tot zes jaar is gegaan. In de gevallen, dat de TBS- maatregel via een door de re classering begeleid proefverlof werd beëindigd door de rechter, hebben zich nadien geen pro blemen meer met justitie voor- .Anders is het", aldus Blank stein, „wanneer de TBS-maatre gel tegen ons advies in werd op geheven. In een beperkt aantal gevallen kwam het daarna toch weer tot een delict." Hij zegt overigens best begrip te kunnen opbrengen voor zo'n uitspraak van een rechter. „In de behandelingsperiode heb ben zich dan geen incidenten van enige betekenis voorgedaan en ook de advocaat staat achter de beëindiging van de maatre gel. Hoewel wij van onze kant verlenging benadrukken. Hoe moet je dingen dan wegen? Het opheffen van een TBS is een zware beslissing; het voortzet ten ervan niet minder zwaar. Ik weet, dat rechters soms zijn ge neigd te zeggen, 'dat de maat schappij toch maar enig risico moet dragen." Blankstein heeft er de afgelo- „Maar desondanks zijn er tus sen de bewoners van de Pom pekliniek en de buitenwereld ei genlijk meer overeenkomsten dan verschillen. Het zijn vaak kleine punten, waarom de een het wel redt en de ander niet." Om die reden staat het bijbren gen van vooral sociale vaardig heden bovenaan in het pro gramma van de tachtig bewo- Toen Blankstein in 1976 aan trad, waren het er nog maar 36. Enkele jaren tevoren had het ei genlijk nauwelijks een haar ge scheeld of de Pompekliniek was ten onder gegaan aan interne wanorde en het gebrek aan maatschappelijke beveiliging. Kortom; een chaotische situatie, veroorzaakt door een vooraf ge- gane periode van experimenten in de behandelwijze, die ver keerd uitpakten. Maar dat alles is ver verleden tijd. In elk geval voor de tijd, dat Blankstein er directeur werd. Kaders plaatsen en structuur bieden; daar gaat het om in de huidige behandelingsopzet. Dat alles met inachtneming van een •veranderende samenleving. Zelf zegt hij daarover: „Natuurlijk zijn wij als organisatie met onze tijd meegegaan. Want om men sen te laten veranderen, moet je zelf ook veranderen. Alles ver andert. De maatschappij, de problemen, het wettelijk kader waarbinnen we werken. Met ingang van dit jaar wordt aan dat voortdurende ontwik kelingsproces nader uitvoering gegeven door Blanksteins' op volger drs. J. Poelmann. „Een belangrijke opgave", weet de scheidend directeur. „Vooral om vanuit de kliniek aansluiting op de rest van de maatschappij te krijgen." ge Marko meldt met gepaste trots in dat hij het lucratieve contract met de Russen wegkaapte voo| de neuzen van Duitse, Ameri- kaanse en Italiaanse belangste, BR lenden. Dat succes kwam vol- gens hem vooral door goede persoonlijke contacten. „Ik bei Z£ nu bijna twee jaar bezig op de Russische markt, en ik heb ge- ej merkt dat Russen daar erg ge- voelig voor zijn. De persoonlijk verhoudingen zijn belangrijkei u; dan geld, in tegenstelling tot wat veel mensen denken. De tweede fabriek van Marko- Rusobrazovanje zal verrijzen ii* Keme.rovo, bijna 3.000 kilome- ter ten oosten van Moskou. Wijlhuizen clenkt ook aan een vestiging in Irkoetsk. Net als m, nister Ritzen is hij zeer tevrede over de samenwerking met de k Russen. „Ik ben nooit teleurgé m, steld. Toezeggingen en afspra- ken worden keurig nageko- m men." ,lk ben niet tegen gevangenisstraf, maar dan wel graag kort en zinvol. foto npa gerard verschooten GUpKttC, Nl£T.- 2du Her imsre siui^e KJfflW?. HEB&êN t

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2