redden van ondergang Sprinters wellicht niet naar Spelen Nederlandse trainers liggen goed in de markt 'Hopelijk wordt het geen inmaakpartij' LaS™ Sport - DINSDAG 1 FEBRUAR11994 rob onderwatert Commissie moet UDWS Schenk: 'We hebben een inschattingsfout gemaakt' leiden a spierdijk Een commissie van goede dien sten gaat proberen om UDWS van de ondergang te redden. De commissie met onder meer de voormalige bestuursleden Wil Sanders en Henk Piket wil voor de ledenvergadering van 13 fe bruari vaststellen of de vereni ging nog levensvatbaar is. UDWS kampt met een ernstig tekort aan leden. Ook zou de club er financieel niet goed voor staan. Piket zegt dat zijn commissie op de ledenvergadering met een eerlijk advies wil komen. „Als het geen zin heeft om door te gaan, zullen we dat de leden ook vertellen." Volgens Piket zijn er een aantal mensen ver zocht om in de commissie zit ting te nemen. Daaronder is ook de man die in het verleden de jeugdafdeling nieuw leven in blies, Frans Stouten. Volgens Stouten wordt het nog een probleem voor de com missie om inzicht te krijgen in de financiële situatie van de vereniging. „Ik heb herhaalde lijk gevraagd om opening van zaken te geven, maar dat is nog nooit gebeurd". Indien er tekorten zijn, zijn de leden daarvoor aansprakelijk; indien er tenminste een begro ting door hen is goedgekeurd. Volgens Stouten is er echter al jaren geen begroting gepresen teerd. De Leidenaar denkt dat de le den zich best eens wat drukker zouden kunnen maken om de gang van zaken bij hun club. „Ik heb niet het idee dat veel men sen zich zorgen maken. Stouten betreurt het vooral dat de gehele jeugdafdeling ter ziele is gegaan. „Van die groep zijn er vijf naar selectieteams van Sparta gegaan, vijf naar UVS en vijf naar Roodenburg. Dat betekent toch dat er veel kwaliteit aanwezig was." Ook als UDWS financieel te redden is, blijft het probleem bestaan van het geringe aantal leden. De gemeente Leiden wil dit jaar het probleem van de on derbespeling van de velden aan gaan pakken. Eind vorig jaar kwamen er berichten in de we reld dat de clubs aan de Boshui- zerkade zouden moeten fuse ren. Hoewel de gemeente voor stander is van fusies, wil zij de vereniging echter niet dwingen. Wel zouden zij in de toekomst velden moeten delen. Zestien Russische sportvrouwen 'man' moskou Voor zestien Russische sportvrouwen betekenden de afgelopen twintig jaar een seksetest het einde van hun loopbaan. De Russische sportarts Viktor Geseljevitsj heeft dat gisteren be kendgemaakt. „De afgelopen twintig jaar hebben in ons land 20.000 vrouwen een dergelijke test ondergaan. Zestien moesten zich daarna uit de wedstrijdsport terugtrekken", zei Geseljevitsj in het weekblad Sobesednik. Volgens de arts waren sommige trainers to wanhopig dat ze hun atletes de test lieten weigeren. Volgens collega Natalja Kalinina is er bij de kandidates voor de Olympische Winterspelen in Lillehammer geen sprake van een 'overtreding'. Derde poging Moser mislukt ook mexico city Ook de derde aanval van wielerenner Francesco Moser op het werelduurrecord (52,270 km) van Chris Boardman is mislukt. Gisteren gaf de 42-jarige Italiaan in Mexico City na een half uur op. Ruim veertien dagen geleden bleef Moser in de hoofdstad van Mexico op 2240 meter hoogte 430 meter verwij derd van de afstand die Boardman vorig jaar juli in Bordeaux af legde. Drie dagen later staakte de wereldkampioen van 1977 na elf minuten zijn tweede poging. Er stond te veel wind. Moser weet nog niet of hij nog een nieuwe poging zal ondernemen. Roy Evans manager Liverpool Roy Evans is gisteren benoemd tot manager van Liver pool. Hij volgt Graeme Souness op. Deze nam vorige week vrij dag ontslag. De 45-jarige Evans is al bijna dertig jaar in dienst van de club op Anfield Road. De verdediger was slechts vier sei zoenen full-prof bij Liverpool. Hij speelde maar negen keer voor het eerste elftal. Op advies van de toenmalige manager Bill Shankly besloot Evans zich al op jonge leeftijd met de coaching te gaan bezighouden. Vorig seizoen werd hij benoemd tot assis tent-trainer. Evans' voornaamste opdracht is te zorgen dat Liver pool zich plaatst voor Europees voetbal. SVLV verlengt contract trainer voorschoten Trainer Fokke van der Reijd blijft bij de Voorscho- tense club SVLV. Gisteren heeft het bestuur zijn contract met een jaar verlengd. Van der Reijd kwam in januari 1993 aan het bewind bij de Voorschotearen. Vorig seizoen promoveerde de club naar de derde klasse van de KNVB. C.M. van Stigt is aange steld als trainer van de B-selectie. Intertoto los van UEFA-Cup zeist» Voetbalclubs die uitkomen in de Intertoto-competitie, maken dit seizoen nog geen kans op deelname aan het UEFA- Cuptoernooi. Dat is de uitkomst van het overleg tussen de Eu ropese Voetbal Unie en de organisatie van de Intertoto-competi tie. Met name FC Twente had als voorwaarde aan deelneming in de Intertoto gesteld, dat er een toegangsbewijs voor de UEFA Cup te verdienen zou zijn. De besturen van de kandidaat-deel nemers FC Twente, Sparta en Willem II beraden zich deze week over hun inschrijving voor de Intertoto-competitie. Kunstrijdster Harding genomineerd Washington De Amerikaanse kunstrijdbond heeft Tonya Har ding genomineerd voor de Olympische Winterspelen. De afvaar diging van Harding stond onder druk, omdat ze ervan wordt verdacht betrokken te zijn geweest bij een aanslag op concur rente Nancy Kerrigan, die onlangs bij het toernooi om de Ameri kaanse titel door een man werd geslagen met een ijzeren staaf. Nederlaag McDonalds leiden De zaalvoetballers van McDonalds hebben gisteren in Zandvoort een kansloze nederlaag geleden tegen Nihot: 4-2. De Leidenaars kwamen vlak na rust op een 4-0 achterstand. Sjaak de Boer en Nico Lakenberg gaven de stand een iets dragelijker aanzien. Door dit verlies is de Leidse ploeg dieper in de degrada- tiezorgen gedrukt. Wedstrijden op Plansee afgelast den haag De marathon om het open Nederlands kampioen schap. die zaterdag 5 februari op de Plansee in Oostenrijk ge houden zou worden, is afgelast. Ook de op maandag 7 februari op hetzelfde meer vastgestelde AGM-marathon gaat niet door. De afgelopen periode heeft het onvoldoende gevroren om de wedstrijden op de Plansee te houden. IJshockey coach Geleen ontslagen geleen anp Het bestuur van de Stichting Topijshockey Limburg heeft gis teravond de contractuele ver plichtingen met coach/trainer Doug Karcharvich met onmid dellijke ingang verbroken. Als reden werd genoemd dat het bestuur te weinig vertrou wen heeft dat de coach de doel stellingen voor dit seizoen, het i de nationale tit^l en beker, kan verwezenlijken. Karcharvich wordt opgevolgd door Danny McKay. Directe oorzaak voor de breuk zijn de twee opeenvolgende ne derlagen tegen Tilburg. Woens dag werd bekerfinale met 1-3 verloren, zondag gingen de Limburgers in de midplay-offs met 9-7 onderuit. Geleen bleef weliswaar koploper, maar Til burg en Nijmegen zijn genaderd tot op vier punten. Het NOC*NSF beslist morgen of de sprinters Sandra Zwolle, Marianne Timmer en Nico van der Vlies deelne men aan de Olympische Winterspelen. Het drietal vol deed afgelopen weekeinde op het snelle ijs van Calgary weliswaar aan de limiet-eisen, maar volgens het NOC *NSF hadden de resultaten weinig om het lijf. Desondanks is Aaftink, net als Arie Loef, sinds het afgelopen weekeinde wel zeker van deel name aan de Spelen. Zij waren al genomineerd en hoefden slechts vormbehoud te tonen. Chef de mission Ard Schenk: „Dat is gebeurd in Calgary. De andere drie waren nog niet ge nomineerd. Daarom ligt de zaak voor hen anders." Volgens Schenk moet er een 'reële relatie' zijn tussen aan de ene kant het halen van de limiet en aan de andere kant uitzicht op een redelijke olympische klassering. „En daar kun je je vraagtekens bijzetten, als je op een WK 20e of 23e wordt. De li miet blijkt een goede leidraad te zijn geweest tot aan de WK in Calgary. Door het goede ijs daar en de hoogte is er in het alge meen veel sneller gereden dan De drie schaatsers meenden tij dens de WK Sprint een ticket naar Noorwegen behaald te hebben. Het NOC*NSF is een andere menig toegedaan, aan gezien de resultaten van de na tionale toppers schril afstaken in het internationale veld. Een redelijke kans om straks in Ha- mar bij de eerste acht te eindi gen, hebben Zwolle, Timmer en Van der Vlies niet of nauwelijks. In Calgary eindigden ze repec- tievelijk als 20e (Zwolle) en 23e (Timmer en Van der Vlies) in het eindklassement. Frappant in Calgary was bij voorbeeld, dat Christine Aaftink met haar nationale record op de 500 meter (40.24) niet verder reikte dan de dertiende plaats. Ard Schenk: twijfel over uitzending naar de Spelen. we voor mogelijk hadden ge houden. Wat dat betreft hebben we een inschattingsfout ge maakt. Dat geef ik grif toe. Maar z'n allen wel re- eel zijn en ons blijven afvragen of een 23e plek ons ver brengt in Hamar. Dat gaan we deze week nog eens in discussie brengen." FOTO ARCHIEF Een woordvoerder van de KNSB liet gisteravond weten vast te houden aan de afspraken die aan het begin van het schaatsseizoen zijn gemaakt. Harry Mens niet in bestuur ADO Den Haag Makelaar Ham- Mens heeft be sloten toch geen zitting te ne men in het bestuur van eerste- divisieclub ADO Den Haag. De Lissese makelaar heeft dat het college van de Haagse club maandag per fax laten weten. Volgens het bestuur had Mens zijn toetreding in een eerder stadium wel toegezegd. Na ge sprekken met de voormalig voorzitter D. Stoop, is de make laar echter tot de conclusie ge komen beter niet tot het be stuur te kunnen toetreden Vegard Ulvang legt eed af lillehammer rtr Vegard Ulvang zal op zaterdag 12 februari tijdens de openings ceremonie van de Olympische Winterspelen namens alle deel nemende sporters de eed afleg gen. Het Noorse Olympisch Co mité heeft de skiloper, drievou dig Olympisch kampioen van Albertville 1992. daarvoor aan gewezen. zeist/tilburg In zijn PSV-tijd vroeg Ruud Gullit aan trainer Hans Kraay hoe het toch kon dat voormalige verdedigers het ver schoppen als trainer. Kraay zei dat spe lers in de as van het elftal het spel leren lezen en daarvan later profiteren, ter wijl aanvallers vaak op intuïtie hande len, soms maar wat doen. Waarop Gul lit kaatste: „Ja, maar goede spitsen hoeven geen trainer meer te worden. Die zijn na hun loopbaan binnen." Gullit stelde een relevante vraag. De Nederlandse trainer ligt goed in de markt, zowel in binnen- als buitenland. Meestal gaat het om oud-voetballers die een bepalende rol speelden in het centrum van het elftal: types als Cruijff, Van Hanegem, Van Gaal, Hiddink, Vonk, Spelbos. Zo is Nederland met Advocaat, Wes terhof (Nigeria) en het duo Beenhak ker/Jansen (Saudi-Arabië) het best ver tegenwoordigd onder de coaches van de 24 landen die meedoen aan het WK. Daarbij koketteert Haan met belang stelling van Marokko, scheelde het een paar seconden (doelpunt in blessure tijd van laatste kwalificatieduel) of Hans Ooft was met Japan naar Ameri ka vertrokken. Van andere nationalitei ten leveren alleen Engeland (Charlton van Ierland en Hodgson van Zwitser land) alsmede Spanje (Clemente en Azkargorta van Bolivia) meer dan één bondscoach. In de eredivisie werkt slechts een buitenlander als hoofd coach: Neumann van Vitesse. De Belgische competitie is al jaren vergeven van de Nederlandse trainers: Boskamp, Haan, Houwaart, Grijzen- hout, Canjels, De Mos, Croon zaliger. In Spanje stonden vorig eens vier clubs onder leiding Nederlander. Op het Beenhakker net vertrokken was uit Ma drid waren dat Jacobs (Gijon), Hiddink (Valencia), Vonk (Burgos) en Cruijff (Barcelona). Alleen de laatste is over. Voor het succes zijn grofweg twee oorzaken. Allereerst de successen van het Nederlandse voetbal sinds de jaren zeventig, met Cruijff als voorbeeld. Aanvallend, klasserijk voetbal, tactisch en technisch hooggeschoold. Henk van de Wetering, hoofd opleidingen van de KNVB: „Ajax heeft de trend gezet. Uniek voetbal. Vrijwel geen land speelt met drie spitsen en zeker niet met drie verdedigers. We proberen de avon tuurlijke instelling van de Nederlander over te brengen op de cursisten. Het accent ligt op naar voren gericht spel.'' Van de Wetering durft de Nederland se trainers, die via Trainer/Coach III, II en I opklimmen tot Coach Betaald Voetbal, de besten van de wereld te noemen. Opleiden is toch al een sterk punt van Nederlanders, zegt hij, doe lend op universiteiten en scholen. Het is logisch dat ze uitwaaieren over de wereld, hetgeen ook het geval is met vooral Duitsers en Brazilianen. De Duitse opleiding is nogal fysiek, net als die van Oost-Europa, met veel aandacht voor lichaam en atletiek. Jan Wouters klaagde over de aanpak van Ribbeek bij Bayern München, wiens oefenstof niet kon tippen aan die van Van Gaal bij Ajax. In Engeland en Italië houden trainers de voetballers vooral bezig. „Ik heb gezien dat Roy bij Foggia tijdens de training op en neer tegen de tribunes oploopt. Dat gebeurt in Ne derland echt niet meer, hoop ik." Jan Reker, trainer van Willem II en secretaris/penningmeester van de Stichting Coaches Betaald Voetbal, herinnert zich nog de tijd dat trainers in een late fase van de opleiding een slechte beoordeling kregen als ze tegen de wind in praatten of de handen in de zakken rustten. Tegenwoordig gaat het om wedstrijdanalyse, mediatraining, beoordeling van spelers. Tijden zijn ook op andere fronten veranderd. „Vroeger bestonden alleen semi-profs, met een baan naast voet bal. Na hun loopbaan traden ze in full time-dienst bij het bedrijf. Later kwam de tijd dat ze niets leerden naast het voetbal. Daarvoor was nauwelijks tijd. Na hun carrière werden ze min of meer automatisch trainer." De afdeling opleiding in Zeist rea geerde daarop. Van de Wetering: „We zijn goed geslaagd in het werken vanuit de wedstrijdsituatie. Allerlei bal last, zoals te veel nadruk op fysieke en medische aspecten, is overboord ge gooid." De verbetering zette in na de komst van Rinus Michels in 1984, toen de cursus qua inhoud grondig verander de. De opleiding was tot dan nogal Duits, methodisch gericht. Techniek, tactiek en conditie naast elkaar. Cursis ten kregen een rapport, een heel lijstje met punten voor verschillende vakken. Tegenwoordig wordt een trainer be oordeeld op voetbaltraining. Is hij in staat conclusies te trekken uit een wed strijd en die in zijn oefenstof te verwer ken? Vooral oud-topvoetballers vonden het heerlijk kritiek te leveren op de cur sus. Zij hadden die niet nodig. De KNVB speelde daarop in door interna tionals met meer dan 40 interlands een ingekort lesprogramma aan te bieden en Cruijff als uitzondering het diploma cadeau te geven. „Voetballers hebben nooit geleerd systematisch naar een wedstrijd te kij ken. Dat ze goed konden voetballen, zegt niets over hun capaciteiten als trainer. Een aantal van de vroegere toppers kan het aardig overbrengen. Dat zijn vooral types die achter de bal speelden. Arnesen, Haan. Ik denk dat Wouters ook een goede zou zijn. Advo caat was eveneens een voorbeeld. Min der talent als voetballer, wel een goed inzicht. Aanvallers is vaak alles komen 'Leiden' korfbalt voor tiende keer tegen Oranje Extra inspectie leiden» janet van duk Het is alleen maar bij wijze van uitzondering dat Leidenaar Jan- Willem Meijer morgenavond in de Vijf Meihal een ander shirt draagt. In het tenue van Fides Pacta speelt hij immers verre weg het liefst. Hij is met die korfbalkleding aan geboren. De liefde voor deze Leidse korfbal club is zo groot, dat hij er niet over peinst om naar een andere vereniging over te stappen. Clubs die hem na een eventu eel opvallend optreden tijdens de wedstrijd van het Leidse team tegen de nationale selectie willen 'contracteren', zijn bij de f 26-jarige korfballer dan ook vol ledig aan het verkeerde adres. „Er zijn wek vaker mensen ge weest die tegen me zeiden: Joh, je moet bij een andere club gaan spelen. Maar dat ben ik helemaal niet van plan. Ik vind ook dat dat niet bij korfballen hoort. Ik zie het eigenlijk wel als plicht om bij je eigen vereniging te blijven. Meestal is het zo dat je vader en moeder ook bij die korfbalvereniging hebben ge speeld. Het is een gevoel dat je meekrijgt: verenigingsliefde. Ik kan wel begrijpen dat anderen overstappen omdat ze sportief gezien het maximale willen be reiken. Maar dat is niks voor mij." Natuurlijk, het lijkt de korf baller leuk om een keer mee te doen met een hoofdklasser. „Ik zou best eens willen voelen hoe dat nou is, kijken of het verschil werkelijk onoverbrugbaar is." Voor zijn gevoel is het gat met een tweedeklasser als Fides Pacta enorm. „Hoofdklassers spelen vrij fysiek, er komt veel geweld aan te pas. Als je ziet hoe ze te keer gaan onder de korf..." Hij is ervan overtuigd dat hij een hoger niveau aan kan, maar of hij echt geschikt is voor de hoofdklasse, vraagt hij zich wel af. „Ik ben wel snel en ik kan aardig springen, maar ik ben voor dat fysieke spelletje niet echt gebouwd." Aan de andere kant beseft hij ook dat iedere speler tot betere prestaties komt als hij of zij met zeven heel goe de mede-spelers in het veld staat. Woensdag, de dag dat hij zijn 26e verjaardag viert, lijkt het er Jan-Willem Meijer: „Ik ben wel snel e klasse ben ik niet echt gebouwd." een klein beetje op. Dan korf balt Meijer immers met een aantal spelers van de Delftse hoofdklasser Fortuna en met Leidenaars die net als hij zijn i ik kan aardig springen, maar geselecteerd voor de wedstrijd tegen Oranje. „Er is natuurlijk geen sprake van gelijkwaardige teams, maar daarom is het nog wel leuk en aardig om mee te doen. Een beetje sfeer proeven. Maar het is niet te vergelijken met een competitiewedstrijd in de hoofdklasse. In een oefen wedstrijd speel je niet op het scherpst van de snede." Al was het alleen maar om er zonder kleerscheuren vanaf te komen. Jan-Willem Meijer moet er niet aan denken dat hij tijdens zo'n oefenpartij een blessure op loopt. De competitie is immers belangrijker, zeker nu Fides Pacta nog kans heeft kampioen te worden. Maar met honderd procent inzet speelt hij zeker. „We gaan er het beste van maken." Net als in de negen voorgaande edi ties van 'Leiden'-Oranje zal im mers de tribune weer vrij vol zitten. „Het zou leuk zijn als we bij kunnen blijven, de afgelopen jaren was het toch een beetje een inmaakpartij. Het element spanning maakt het boeien- En dat al die mensen een leu ke wedstrijd zien, dat hoopt de Leidenaar van harte. Want zo'n oefenwedstrijd is natuurlijk goed voor het Nederlandse team, dat zich voorbereidt voor de wedstrijden tegen België het komend weekeinde, maar zeker zo belangrijk is het dat het korf bal weer populairder wordt. Want Jan-Willem Meijer ziet het met lede ogen aan, hoe de clubs het steeds moeilijker krijgen. Zeker in Leiden, waar de vele korfbalverenigingen meestal maar net één jeugd- en één ju niorenteam op de been kunnen brengen. Bovendien wordt er in Leiden niet meer op hoog niveau ge korfbald. „Toen ik 20 was, speelden we nog in de hoofd klasse. In de loop der jaren is Fi des Pacta een middelmatige club geworden, en dat is jam- Het is net zo jammer dat het onderwerp 'fusies' zo gevoelig ligt in de Leidse korfbal wereld, vindt Meijer. Samen zouden de clubs immers veel sterker staan. „Je hebt dan een bredere basis, meer jeugd. En met een eerste team kun je hoger spelen." Maar hij beseft ook dat veel mensen huiverig staan tegen over dergelijke ontwikkelingen. Alle verenigingen hebben im mers een eigen identiteit, kleur. Maar. is de overtuiging van Meijer, die problemen zijn op te lossen. „Ik zou het wel leuk vin den als er in Leiden een club is die lekker hoog meekorfbalt in Nederland." garmisch partenkirchen anp/dpa/sid De Olympische piste in Kvitfjell. waar de afdaling voor mannen en vrouwen wordt gehouden, ondergaat een extra veiligheids inspectie. Dat is een gevolg van het dodelijk ongeluk van IJlrike Maier, die zaterdag tijdens een wereldbekerwedstrijd afdaling in Garmisch Partenkirchen het leven verloor. „We hebben alle veiligheids maatregelen genomen, maar we zullen zeker nog eens alle pun ten nalopen", liet Svein Mun- dal, de wedstrijdleider van Kvitfjell tnaandag weten. „We nemen het zekere voor het on zekere." Op de piste van Kvitfjell, ten noorden van Lillehammer, zou den aanvankelijk alleen de mannen in actie komen. De vrouwen protesteerden echter omdat ze de piste van Hafjell als te gemakkelijk beoordeelden. Verleden jaar lieten de mannen na een afdaling om de wereld beker in Kvitjfell zich niet an ders dan lovend uit. Inmiddels komt het juridische steekspel langzaam maar zeker op gang. Volgens advocaat Ha- rald Lettner stond de paal waar op de elektronische tijdwaarne ming was bevestigd, te dicht op het parcours. Dat is een van de drie punten omvattende aan klacht die de vroegere burge meester van Salzburg namens Hubert Schweighofer, de le vensgezel de verongelukte IJlri ke Maier. bij het Duitse open baar ministerie gaat deponeren. DSRC-Castricuni op veld DIOK Op het veld van DIOK wordt morgenavond de play-off wed strijd DSRC - Castricum ge speeld. De wedstrijd wordt bij de l-eidse club gespeeld omdat de Delftse ploeg niet in het bezit is van een lichtinstallatie. De kick-off vindt om 20.00 uur pl.i.its

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21