Grote onrust bij Borsumij Iedereen kan het Alphen-gevoel krijgen Binnen twee jaar met de hangbaan naar Archeon Rijn- en Veenstreek Uitbreiding Castellum toch weer onder druk Glas-in-lood in middeleeuws huis Wilde rit eindigt op erf DINSDAG 1 FEBRUAR11994 HANS KOENEKOOP, 0 Gestolen auto terug n^ Door zelf een eigen buurtonderzoekje uit te i Alphenaar zijn gestolen auto teruggevonden, e man werd in het afgelopen weekeinde ont voeren, heeft e De wagen van vreemd aan de Vlietstroom. Toen de eigenaar de volgende och tend een lege parkeerplaats aantrof, ging hij zelf op onderzoek uit alvorens aangifte te doen. Hij zag zijn auto staan aan de Klompenmaker. Er was een ruitje ingetikt. Verkiezingsbord beklad roelofarenpsveenHet plakbord voor verkiezingsposters aan de Lange Weg in Roelofarendsveen is afgelopen weekeinde beklad met de tekst 'Eigen volk eerst'. De posters die erop hingen zijn weggescheurd. GroenLinks-raadslid F. Koek sprak gisteravond in de gemeenteraad zijn bezorgdheid uit over de actie. Hij stelde voor het bord hoger te zetten om in het vervolg dergelijke acties te voorkomen. Burgemeester A. Meerburg zegde toe dat de tekst verwijderd wordt. Veel hardrijders in Woubrugge wouBRUGCEBij een snelheidscontrole op de Kerkweg in Wou brugge zijn gistermiddag 70 bestuurders betrapt die het gaspe daal wat al te fors hadden ingetrapt. Tussen 13.15 uur en 14.45 uur passeerden 364 voertuigen. De hoogst gemeten snelheid be droeg 97 kilometer. Op de Kerkweg mag 50 kilomneter per uur worden gereden. Reconstructie Ringdijk kost acht ton ter aar De Ringdijk in Ter Aar wordt gereconstrueerd. De weg wordt breder gemaakt en plaatselijk voorzien van parkeerstro- ken voor de bewoners. De stroken krijgen 'grasstenen' zodat al leen personenwagens daar kunnen parkeren. Ook zal op de Ringdijk een snelheidslimiet gaan gelden van 60 km. De verlich ting gaat niet, zoals de bewoners wensten, naar de strook tussen het Fietspad en de rijweg. Dat zou een grote overschrijding van het budget betekenen. In het kader van het verkeerscirculatie plan zal het vrachtverkeer via de Ringdijk naar industriegebied Bovenland worden geleid en via de Westkanaalweg en de Schil- kerweg naar Nieuwkoop. Daardoor wordt het zware verkeer niet door de kern Aardam geleid. Jagers mogen op wilde eenden schieten oude wetering» De gemeente Alkemade heeft jagers benaderd om op wilde eenden bij De Baan te schieten. De beesten richten veel schade aan in het gewas bij Oude Wetering. ,,Dat wordt niet geteeld om door eenden te worden opgevreten", merkte J. Dui venvoorden (CDA) gisteravond op tijdens de gemeenteraadsver gadering. alphen aan den run» Medewerkers van het themapark Archeon in Alphen hebben gisteren bij een middeleeuws huis in het stadje Gravendam in het park glas-in-loodramen geplaatst. Het glas-in-lood is gemaakt door een bedrijf dat gespecialiseerd is in het maken van ramen, die werden ge bruikt in de middeleeuwen. Het glas kwam in de plaats van plastic dat tot nu toe voor de ramen zat. Het middeleeuwse huis is nu klaar. FOTO BEN DE BRUYN V DEN RUN «RUUD SEP Binnen twee jaar kunnen trein reizigers op weg naar Archeon op het Alphense station in de hangbaan stappen. In drie mi nuten tijd zoeven ze dan op \ijf meter boven de grond naar het archeologisch themapark. Zon der dat de bewoners van Kerk en Zanen, die die hangbaan bij wijze van spreken door hun voortuin krijgen daar last van hebben. Dat was in het kort de bood schap die wethouder W. de Jong (PvdA/ruimtelijke ordening) gisteravond had voor de bewo ners van de nieuwbouwwijk Kerk en Zanen. Zelfs de bewo ners van de Oude Wereld, die de hangbaan op nog geen ne gen meter van hun slaapkamer raam krijgen, hoeven er niet wakker van te liggen. Het futu ristische openbaar vervoermid del maakt aanmerkelijk minder geluid dan een auto of een bus. De hangbaan naar Archeon kan daarmee ruim binnen de wettelijke normen voor geluids hinder blijven. En de baan zal dat ook blijven, want de ge meente zal strenge eisen stellen. Ongeveer zeventig bewoners van Kerk en Zanen waren aan wezig bij de informatie-avond over de hangbaan. Vooral de Kopenhagensingel en de Oude Wereld waren ruim vertegen woordigd. Daar wonen immers de mensen die, als alles door gaat, straks de hangbaan voor de deur krijgen. Voor de mees ten een weinig aanlokkelijk vooruitzicht. Vandaar dat een groot aantal van hen bezwaar heeft gemaakt tegen het be stemmingsplan waarin de hangbaan is opgenomen. Dat de hangbaan er komt is inmiddels zo goed als zeker. Het Duitse Siemens, dat oorspron- Personeel nog enkele weken in onzekerheid over baan alphen aan den run De uitbreiding van de Alphense scholengemeenschap Castellum is onverwacht toch weer onder druk komen te staan. Het mi nisterie van onderwijs blijkt een deel van de bouwkosten rff te willen wentelen op de gemeen te Alphen aan den Rijn. De ge meente weigert die kosten, 155.000 gulden per jaar, echter voor haar rekening te nemen. En het schoolbestuur van de MBO scholengemeenschap is niet in staat voor deze kosten op te draaien. Burgemeester en wethouders hebben tot aanstaande vrijdag gekregen om te beslissen of ze op het voorstel van het minste de ingaan. Eigenlijk was giste ren de laatste dag waarop kon- worden gereageerd. Het uitstel komt bijzonder goed van pas, omdat naar verwachting don derdag duidelijk wordt wat het voorstel van het ministerie pre cies inhoudt. In de kamercom missie onderwijs wordt Ritzen dan aan de tand gevoeld over het beleid om gemeenten mee te laten betalen aan uitbreiding van schoolgebouwen binnen hun grenzen. Op dit moment is de regel dat de gemeente een kwart van de investering moet voorschieten. In het geval van Alphen komt dat r r °P L 1,6 miljoen gulden. De gemeente krijgt het geld in termijnen weer terug van het ministerie, maar de rente is voor eigen rekening. Omdat de schoolgebouwen voor MBO's als Castellum over twee jaar worden overgedragen aan het schoolbestuur, is er een kans dat het voorschot ook maar voor twee jaar hoeft te worden gegeven. In dat geval zijn de rentelasten te overzien en kunnen gemeente en school bestuur die kosten desnoods wel delen. Dan is er geen vuiltje aan de lucht voor Castellum. Geeft Ritzen donderdag echter een andere interpretatie aan de regeling, dan ziet het er somber uit vor de school. Vervolg van voorpagina Er heerst grote onrust onder het personeel van Borsumij in Roeloefarendsveen, aldus districtsbestuurder Lou Wij nen van de Dienstenbond FNV. „De mensen krijgen over twee tot drie weken pas duidelijkheid over hun baan", vertelt de vakbondsman. Hij voerde gisteren overleg met de directie van Borsumij Wehry over de sluiting van het verkoopkantoor van de textielpoot in Roelofarendsveen. Wijnen kreeg te horen dat Borsumij Polyflame, dat is ge vestigd naast Borsumij Textiel, niet bij de plannen be trokken is. verhuizen. We hebben geadvi seerd dat ook te doen. Maar ik schat dat er in Emmerich in to taal zo'n 80 mensen te plaatsen zijn. En daarvan zullen er vijftig daadwerkelijk meegaan. In Ne derland, vermoedelijk in Hoofd dorp, Leiden of Den Haag, blijft roelofarendsveen henny van egmond/liesbeth buitink Wijnen heeft van Borsumij nog niet te horen gekregen hoeveel mensen precies hun baan ver liezen.* „Alle personeelsleden konden aangeven mee te willen een klein verkoopkantoor met tien tot vijftien mensen. Voor de rest, circa zeventig ipan, zal de directie collectief ontslag aan vragen." De FNV'er heeft de directie van Borsumij laten weten niet in te stemmen met gedwongen ontslagen. „Het nut van de overplaatsing van het kantoor is door Borsumij niet aangetoond. Borsumij Wehry is een beursge noteerde onderneming, een van de vijf grootste groeiers, voor spelt iedereen. Het gaat uitste kend met het bedrijf. En onze inzet is de mensen bij dat be drijf aan het werk te houden." Hij zal op korte termijn een per soneelsbijeenkomst beleggen. Over acties is nog niet met de werknemers gesproken. Volgens Wijnen is de preciese reden voor de overplaatsing onduide lijk. „Borsumij is een handels maatschappij. De enige vraag die wordt gesteld is hoe kan ik zo goedkoop mogelijk zo veel mogelijk verdienen." Daarom is hij ook bevreesd voor de toe komst van de naast de textiel onderneming gelegen andere dochter van het Haagse bedrijf: Borsumij Polyflame. Daar wer ken zo'n 180 mensen. „Op dit moment zijn er geen plannen", zegt de directie. „Maar bij Borsumij weetje het nooit." Bij Borsumij werken gens in Nederland 2500 sen. Het bedrijf heeft o\ hele wereld vestigingen. de Borsumij Textiles houdt zich bezig met de in- en verkoop van textiel en schoenen. Volgens directeur J. van Roon van het moederbedrijf Borsumij Wehry is er nog geen sprake van gedwongen ontslag. Hij zegt dat iedereen mee kan naar Emme rich. Berichten over zeventig ge dwongen ontslagen zijn volgens hem dan ook voorbarig: „We hebben overleg gevoerd met de medewerkers waarin iedereen heeft uitgesproken dat hij mee wil naar Emmerich. Berichten over gedwongen ontslagen zijn uit de lucht gegrepen." Van Roon wilde verder geen com mentaar geven op de plannen van Borsumij Wehry met de vestigingen in Roelofarends veen. alphen aan den run» De Alphense politie heeft gis teren na een wilde achtervol ging vier Amsterdammers aangehouden. Het groepje dat in een Fiat Uno door het dorp reed, wekte de argwaan van surveillerende agenten. Navraag leerde dat de wagen als gestolen stond gesigna leerd. De politie besloot niet meteen in te grijpen, maar af te wachten wat de vier van plan waren. Toen ze wegre den in de richting van de Ze- gerbaan, werd de bestuurder op de Eisenhowerlaan tot stoppen gedwongen. Op het moment dat de agenten uit stapten, spoot de wagen er vandoor. De politie zette de achter volging in. De verdachten re den op diverse plaatsen door rood licht, wat volgens de politie gevaarlijke situaties opleverde omdat nietsver moedende automobilisten noodstops moesten maken. Onderweg werd nog een plastic zak uit het raam ge gooid. Uiteindelijk reed de Am sterdamse chauffeur in de val door de Ridderbuurt in te gaan. Daar scheurde hij met een vaartje van zo'n 120 kilo meter over een boerenpad dat doodloopt bij een boer derij. Op het erf daarvan vloog de auto over de kop. De Ücht gewonde Amster damse inzittenden (22. 22, 24 en 37 jaar oud) zijn gearres teerd. De politie heeft de weggeworpen plastic zak te ruggevonden. De inhoud er van wordt onderzocht. Henk Habermehl geeft cursus Alphenaar worden Henk Habermehl kent de op merkingen van de import-Alp- henaars over hun in het dorp geboren en getogen plaatsgeno ten maar al te goed. „Het is moeilijk om er tussen te komen, want ze zijn zo op zichzelf. Een echte Alphenaar wordt je nooit, hoor je maar al te vaak. Soms er al heel wat jaren wonen. Naar de mening van de in Al phen geboren en getogen Ha bermehl (49 jaar) kloppen die opmerkingen voor een deel. „De echte Alphenaar heeft wat met zijn dorp. Als ik van vakan tie terugkom en bij de Bodegra ven de televisietoren zie dan zeg ik: zie-zo ik ben weer thuis. Al na een uurtje ga ik even in het dorp kijken. Dat is dat Alphen- gevoel, dat veel mensen hier nog hebben." Toch denkt Habermehl dat het ook voor de import-Alphe- naars best mogelijk is om een echte Alphenaar te worden. „Kinderen lukt dat ook binnen heel korte tijd. Waarom zou dat ook bij de ouders niet het geval zijn?" Om die import-Alphena- ren een duwtje in de goede richting te geven geeft Haber mehl in april een drie avonden durende cursus Alphenaar wor den bij de Alphense Volksuni versiteit. Al wil dat zeker niet zeggen dat de Amsterdammer of Leidenaar van origine er daarna bij hoort. „Zelf moet hij of zij ook initiatieven onderne men. Bijvoorbeeld in het vere nigingsleven, het kerkgenoot schap of wat anders. Dan komt de rest ook wel", verwacht hij. De cursus van Habermehl handelt voor een belangrijk deel Henk Habermehl: „Na de vakantie eerst even eeri uurtje het dorp in. Dat bedoel ik met het echte Alphen-gevoel." FOTO BEN DE BRUYN over de geschiedenis van het Rijndorp. Het Alphense CDA- gemeenteraadslid, leraar Ne derlands aan een scholenge meenschap in Zoetermeer, is sterk geïnteresseerd in de histo rie van zijn geboorteplaats. Hij voel. Ook bij de r schreef er onder meer boeken elders komen. Op een gegeyen over. „Wat meer kennis over de moment merk je dat je er ook achtergronden van je dorp bij hoort. Je kunt meepraten." draagt naar mijn idee bij aan Habermehl behandelt in de het krijgen van het Alphen-ge- cursus vele facetten van het Rijndorp. „Neem bijvoorbeeld de industrie. Alphen stond in het nog niet eens zo verre verle den bekend om de vele scheepswerven. Onlangs werd duidelijk dat ook Kempers ver dwijnt. Dat is de laatste op een kleintje na. Hetzelfde geldt voor de dakpannenfabrieken, zoals Oosthoek en Van Leeuwen. Het rooie dorp is daardoor ontstaan. Straks sluit ook Van Oordt. Dan is het ook daarmee afgelopen. Dat is een boeiend beeld van Alphen." Daarnaast komt de geschie denis van Oudshoom, Aarlan- derveen en Zwammerdam aan de orde. „Er zijn mensen die in Alphen wonen, van wie het huis kadastraal in Oudshoorn of Aar- landerveen staat. Dat is op zich al een boeiend gegeven. Niet al leen voor de import-Alphenaar, maar ook voor de echte Alphe- Habermehl gaat in de cursus ook verder terug in het verle den. Naar de kenmerken^ van het veenweidegebied of hoe het landschap is ontstaan. „Als je langs de Gouwe loopt of fietst, merk je dat het land ernaast zo'n halve meter onder zeeni veau ligt. Eeuwen geleden lag dat er zo'n twee meter boven. Ook het stratenplan heeft een verhaal. Daar lagen vroeger de sloten. Als je mensen zulke din gen over hun woonplaats ver telt, wordt het gevoel hier horen we thuis zeker versterkt." Zelf beseft .Habermehl maar al te goed dat veel van het oude Alphen al is verdwenen. „In Ridderveld heeft de Alphense ij in het spraakgebruik inmiddels plaatsgemaakt voor een Am sterdamse. Trouwens het Al phense dialect is vrijwel ver dwenen. Dat is jammer, maar het is niet anders. Maar als ik echte Alphenaren op zaterdag hoor zeggen dat ze nog even naar het dorp gaan dan glim lach ik stilletjes. Dat is het echte Alphen nog." kelijk de baan zou bouwen, is weliswaar afgehaakt, maar er zijn tal van bedrijven die de klus graag willen klaren. Daarbij komt dat de financiering bijna rond is. Het moet wel erg gek lopen willen de Archeon-bezoe- kers in 1996 niet met de hang baan de laatste honderden me ters naar het park kunnen afleg gen. Archeon gaat overigens vandaag over twee maanden open. Voorlopig worden de treinreizigers, dit jaar naar ver wachting zo n 180.000, met de bus vervoerd. Het belangrijkste bezwaar van de bewoners is de verwachte geluidsoverlast. Vandaar dat de gemeente de geluidsproductie van de hangbaan heeft laten onderzoeken. Een ingenieur van onderzoeksbureau DGMR mocht de resultaten van dat on derzoek gisteren toelichten. Na zijn verhaal was er van het ge- luidsbezwaar weinig meer over. Voor de bewoners van de Ko penhagensingel voegt de baan nauwelijks iets toe aan het ge luid van het verkeer op de Noorderkeerkring, die parallel aan hun straat loopt. En voor de bewoners van de Oude Wereld blijft het geluid ruimschoots binnen de perken. Niet dat de bewoners zich daarmee gewonnen gaven. Neemt de gemeente met de aanleg van de hangbaan geen onaanvaardbaar risico, wilde een bewoner weten. En hoe controleer je in zo n volautoma tische, onbemande capsule op zwartrijders? En wat als de be zoekers van Archeon helemaal niet met de trein komen maar allemaal de auto pakken? En wat als Archeon flopt? Morgen worden de bezwaren van de bewoners officieel be handeld in de commissie ruim telijke ordening. Geen geld voor monumenten in Alkemade alkemade uesbeth buitink valerie leenheer Eigenaren van beeldbepalende panden in de gemeente Alke made krijgen geen subsidie meer voor het onderhoud van hun huizen. Een meerderheid van de raad besloot gisteravond de subsidie te schrappen, om dat het rijk ook geen geld meer beschikbaar stelt voor de ge meentelijke monumenten. J^dA'er W. Groen stelde voor toch nog 100.000 gulden vrij te maken en dat geld in vier jaar uit te keren. Hij wees er op dat volgend jaar een nieuwe monu mentenlijst verschijnt, waarop ook nieuwe architectuur van na 1850 voorkomt. „Het zou zonde zijn als er tussen dat moment en nu panden verdwijnen of aangetast worden." VVD'er A. van den Boogert vond dat de eigenaren van de panden niet aan het lijntje moe ten worden gehouden. „Het heeft geen zin de bewoners tot iets te verplichten als ze bijvoor beeld iets willen veranderen, wanneer daar niets tegenover staat. Zo'n enigszins voortgezet beleid is een doekje voor het bloeden, waarmee we ze alleen maar een worst voorhouden". Wethouder W. Nugteren (ruimtelijke ordening/CDA) ver weet Groen dat hij twee petten droeg. „U hebt een sympathiek verhaal dat past bij uw functie als voorzitter van de commissie monumentenzorg." Groens fractievoorzitter F. Hoogen- boom corrigeerde de wethou der. „Dit is geen fractie monu mentenzorg, maar de PvdA- fractie", stelde hij scherp vast. Nugteren stelde hen gerust door te zeggen dat de provincie bijna 20.000 gulden heeft toege zegd voor de panden. Op meer geld kunnen de eigenaren ech ter niet rekenen. „Hogere be dragen kunnen we niet vrijma ken. want dat komt direct of in direct toch ten laste van de bur gers", vond ook N. van Ruiten (CDA). Het plan om een lening van 1,5 miljoen gulden af te sluiten voor de restauratie van de Googermolen in Oude Wete ring, keurde de raad gister avond wél goed. Volgens burge meester A. Meerburg is deze le ning een 'buitenkans'. Het kre diet wordt namelijk verstrekt via de Molenstichting. De gemeen te hoeft dan alleen maar de 14.000 gulden rente te betalen. GroenLinks plaatste wel kant tekeningen. Raadslid G. Van der Geest vond het merkwaardig dat de WD tegen een extra ton voor de beeldbepalende panden stemde, terwijl de fractie in stemde met de lening voor de restauratie van de Googermo len. „Ik begrijp niet goed uit welke hoek de wind waait", zo zei Van der Geest. „De molens moeten behouden blijven, ter wijl de beeldbepalende panden mogen c

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15