Kerk worstelt met New Age Kerk Samenleving Janitors evangeliseren met 'Happy metal hard rock' SoW-kerken erkennen opleidingen Moderne Madonna's ook vrouw en moeder Vastenaktie sponsor van Festival Mundial Wisselvalligheid DINSDAG 1 FEBRUAR11994 UIT DE KERKBLADEN Betrouwbaarheid (1) De gemeente-avond waarop ir. J. van der Graaf (Gerefor meerde Bond) en dr. J.J.C. Dee (Confessionele Vereni ging) hun licht lieten schij nen over 'Samen op Weg', heeft in Katwijk heel wat te weeg gebracht. Binnen aller lei geledingen van de plaat selijke hervormde gemeente is de discussie over de vor ming van de Verenigde Pro testantse Kerk in Nederland (VPKN) in volle gang. In hun wijkberichten in het blad 'Om de Oude Kerk' staan ook de predikanten nog maar eens uitvoerig stil bij het 'schrikbeeld' van de eenwor ding met gereformeerden en lutheranen. „Als die samen- op-weg-kerk doorgaat, ko men er dan gereformeerde predikanten preken in de Hervormde Kerk?", vroeg ie mand deze week aan domi nee J. Blom. „Ja, dat gaat wel tot de mogelijkheden beho ren", reageerde de predikant. „Het hangt dan weer van de ring van predikanten af, of zo iets ook gebeurt." Betrouwbaarheid (2) Daarmee bedoelt Blom ove rigens niet te zeggen dat ge reformeerde predikanten het Woord van God niet zouden kunnen verkondigen. „Maar u begrijpt ook wel, gezien de praktijk van het kerkelijke le ven in de Gereformeerde Kerken, dat dat ons met gro te zorg vervult. Het grote punt waar het in de kerkelij ke discussie om draait, is de betrouwbaarheid van het Woord van God. En hebben wij een boodschap aan de verhalen, die er in de Bijbel staan? Om maar een voor beeld te noemen: geloven wij, dat het een engel (een boodschapper van de hemel) was, die Jozef de opdracht gaf om met het Kind en Zijn moeder te vluchten naar Egypte? Of is dat een prach tig verhaal achteraf? Is dit Openbaring van God, of komt dit op uit de menselijke geest? Het zijn voor mij geen vragen. Als ik zou twijfelen aan de betrouwbaarheid van de Bijbel, dan zou ik vandaag nog mijn vorige beroep weer ter hand nemen." Betrouwbaarheid (3) van zijn betoog 'het zaad der wedergeboorte'. „Wee wee degenen, die aan dit Woord gaan tornen. Die ondergra ven het fundament van de kerk. Als SoW deze ondermij nende activiteiten niet uit drukkelijk uitsluit, kan ze geen dageraad hebben. Dan zal het een werk van mensen blijken te zijn. En dan zal het gebroken worden. We heb ben één geweldige troost: wat uit God is, kan niet ge broken worden. Hij zal ook in onze Hervormde Gemeen te niet laten varen het werk, dat Zijn hand begon. Zo mag ik geloven en zo mag ik ook ervaren." Schoonmaken De Katwijkse predikant P.J. Stam jr. hield enkele weken geleden een emotioneel pleidooi om de in Katwijk ge- huiste vluchtelingen met raad en daad bij te staan. Maar voor een 'softe' aanpak van asielzoekers voelt hij niets, zo blijkt deze week uit zijn bijdrage aan 'Om de Ou de Kerk'. „De regering zou wat de opvang betreft hier toch in menig opzicht een ander beleid moeten voeren. In Nederland komen, prima, maar dan verplicht enkele uren per dag muren van ge bouwen, bushokjes e.d. schoonmaken of zoiets. En wie niets wil doen, moet dan maar terug." REDACTIE* DICKV Populariteit dwingt tot standpunt New Age laat ook'de kerken niet onberoerd. Min of meer gedwongen door de populariteit van deze moeilijk grijp bare religieuze beweging, zochten de drie Samen op Weg-kerken tijdens de synode in Lunteren aarzelend naar een houding tegenover het zogenoemde Nieuwe- Tijdsdenken. zegd moeten worden in het rap port. „Wij hebben als kerken toch een uitnemender weg te wijzen: Jezus Christus, Hij is de enige die gelukkig maakt." De ouderling stond niet al leen in zijn protest. „De per soon van Jezus Christus kan in het rapport blijkbaar gemist worden", zei de hervormde ds. M. Baan en ouderling M. Burg graaf uit Ede dacht 'met enige weemoed' terug aan de tijd dat de kerk op 'massieve wijze' het belang van Jezus Christus bena drukte. Ook menige gerefor meerde zei dat in het gesprek met New Age-aanhangers Jezus toch een belangrijker plaats dient in te nemen dan in het rapport het geval is. „Het beste antwoord van de kerk op New Age is haar eigen positie te bepalen. Zij moet be lijden wie zij zelf is. Laat de kerk in eerste plaats kerk zijn, volop kerk-zijn", aldus de gerefor meerde .predikant R.S.E. Vissin- ga. Zijn voorstel om het rapport in die zin grondig te herschrij ven werd evenwel verworpen (63 voor, 74 tegen). De trio-sy node besloot het stuk met slechts enkele kleine wijzigin gen aan de gemeenten te zen den. Drs. A.W. Berkhof, één van de opstellers van het rapport, zei dat de theologen geprobeerd hebben New Age volledig recht te doen. Dit in tegenstelling tot vele christenen in de evangeli sche hoek, die hun pijlen uit sluitend richten op enkele oc culte 'uitwassen' en niet schro men New Age het werk van de duivel te i Dat gebeurde aan de hand van het rapport 'De kerken hebben hun geheim', opgesteld door een gezamenlijke commissie van theologen. Hierin wordt ge pleit voor een gesprek met aan hangers van New Age, die zich niet alleen buiten, maar ook binnen de kerk bevinden. De kerken kunnen daar wellicht hun voordeel mee doen. „De aantrekkingskracht van het New Age-gedachtengoed zit voor velen in het beroep dat ge daan wordt op hoofd en hart, op verstand en gevoel samen", zo staat in het rapport. New Age daagt daardoor de kerken uit. Tegelijk waarschuwt de nota te gen bijvoorbeeld het reïncarna tiegeloof dat vele New-Age- aanhangers erop nahouden en 'veel kortstondige modieuzig- heid' binnen de beweging. Evenals de opstellers van het rapport zijn de leden van de trio-synode enigszins verlegen met de vele bewegingen, groe peringen en denkwijzen die val len onder de paraplu van de New Age. Astrologie, alternatie ve geneeswijzen en oosterse mystiek vallen eronder, maar ook bijvoorbeeld rebirthing, tarot, bloesemtherapie en hek senkringen. Waar moeten we beginnen, zo vroeg menig syno delid zich af. Voor de hervormde ouderling A.D. Drost was het al snel dui delijk: „Het is weer het oude liedje: de mens probeert zich zelf te verlossen. New Age gaat regelrecht tegen God in." Dat had zijns inziens duidelijker ge- De uitgebreide bezetting van 'The Janitors' KATWIJK Met een combinatie van 'Happy metal hard rock', drama en mi me beelden de leden van de Katwijkse/Amerikaanse band The Janitors hun geloof uit. De bruisende muziek dateert niet uit de jaren zestig of zeventig, maar gaat terug naar de vorige eeuw toen de bundel van Joh. de Heer verscheen. Ook andere kerkmuziek is terug te vinden in de nummers van de groep. De teksten kunnen worden meege lezen en -gezongen vanaf het scherm van een overhead-pro jector. The Janitors werd opgericht door muzikanten die eerder speelden in bandjes als Bom Again, Foundation en No Lan ger Music. De afgelopen drie maanden is de oorspronkelijke bezetting van drie Katwijkers en een Amerikaan uitgebreid met leden die op het podium andere kunstvormen voor hun reke ning nemen. Evangelisatie- is een belangrijk element in de optredens van de groep. Na af loop van een concert bestaat er dan ook alle gelegenheid om met de leden van de groep in gesprek te gaan over het geloof en de Bijbel. The Janitors treden komende zaterdag (5 februari) op in het Katwijkse hardrockcentrum Scum op het parkeerterrein Noordduinen. De grote zaal gaat open om 20.00 uur voor 'jongeren van 12 tot 80 jaar'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oldebroek: A. van Vuuren te Zoetermeer: te Ouderkerk aan den IJssel (wijk Oost): P C. van Keulen te Op- en Neder-Andel; te Hendrik-ldo-Ambacht (wijk 1): H. Markus te Noordeloos; te Nieuwer- kerk aan den IJssel (wijk 1): P.H. van Harten te Ridderkerk. Aangenomen: naar Mastenbroek: MJ Middelkoop, l.l. zendingspre- n het Goor te Molenaars graaf. GEREFORMEERDE KERKEN Aangenomen: naar 't Zand: J. Kuik, kandidaat te Beetgum; naar Sur- huisterveen: drs. J. Wielenga te Rinsumageestc.a. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Veenendaal (2e pred- plaats). D.J. van Diggele te Ooster- wolde i.c.m. Wijnjewoude; te Om men (0): H. Hiddingte Busncho- ten-West. Aangenomen: naar Ulrum: J. Beek huis, kandidaat te Kampen die be dankte voor Anna-Paulowna, voor Baflo-Warffum i.c.m. Pieterburen, voor Maassluis i.c.m. de Lier, voor Zaandam en voor Zwartsluis. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen: te Bunschoten: D. van der Zwaag te Bennekom. Aangenomen: naar Scheveningen: G. J. Capellen, kandidaat te Gene- muiden die bedankte voor Dam- woude. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Brakel: J. Karens te Opheusden; te Randburg (Zuid Afri ka): J.J. Tams te Lisse; te Benthui zen: C A. van Dieren te Stolwijk. Bedankt: vpor Werkendam: B. van der Heiden te Hardinxveld-Giessen- te Barneveld. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Haarlem (part-time): R.M.M. Hoogewoud-Ver- De drie Samen op Weg-kerken erkennen vanaf 1 januari 1995 eikaars predikantsopleidingen. Hier toe besloot de trio-synode van de Nederlandse Hervormde Kerk, de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Evangelisch-Lutherse Kerk in Lunteren. De wederzijdse erkenning is een belangrijke stap op weg naar vereniging van de drie kerken, die over enkele jaren gefuseerd moeten zijn in de Verenigde Protestantse Kerk in Nederland. „Ik vind dit wel een mijlpaaltje", zei desgevraagd ds. B. Wallet, die het kerkelijk verenigingsproces co- ordineert. „Vanaf 1995 mogen studenten stude ren waar ze willen", zo vatte prof. dr. A. van de Beek de gevolgen van het besluit samen. Zo hoeft een gereformeerde student aan een hervormde opleiding (Amsterdam, Utrecht, Groningen of Leiden) geen aanvullende examens meer af te leggen aan gereformeerde instellingen (Kampen of Amsterdam) voordat hij binnen de Gerefor meerde Kerken aan de slag kan. Wel dient hij vier weken extra te studeren op de eigen gereformeer de dogmatiek en kerkgeschiedenis. Het besluit betekent echter nog niet dat deze student ook in een hervormde of lutherse ge meente predikant kan worden. Wederzijdse be roepbaarstelling is pas mogelijk als de Verenigde Protestantse Kerk een feit is. AMSTERDAM De maagd en moeder Maria is in de kunstgeschiedenis eeu wenlang uitgebeeld als diepge lovige, kuise en nederige vrouw. Met de opkomst van de vrou wenbeweging kreeg haar tradi tionele imago echter een ernsti ge deuk: de dienstbare Madon na bevestigde in deze feministi sche visie het traditionele vrouwbeeldj in een maatschap pij waar alleen mannen de la kens uitdeelden. Bij Amazone aan het Singel in Amsterdam tonen hedendaagse kunstena ressen zich niet langer eenken nig: de Madonna mag weer on gestoord vrouw en moeder zijn, maar is er ook te vinden als Fier symbool van vrouwelijke onaf hankelijkheid. In de toelichting op de expo sitie 'Prima Donna' halen de sa menstellers het Maria-proef- schrift van E. Maeckelberghe aan. „Maria kan een betekenis hebben voor een geseculari seerde cultuur, niet als object van devotie maar als symbool dat te denken geeft", schreef Maeckelberghe wat al te stellig in 1991. Ondanks de secularisa tie blijkt de Maria-devotie kun stenaressen namelijk nog steeds te inspireren. De expositie in Amazone pre- Moderne Madonna's bij Amazona. senteert voor elk gevoel wat wils, maar niet in de laatste plaats aan vrouwen die hun on afhankelijkheid hoog in het vaandel voeren. Ivon Drummen maakte bijvoorbeeld een terra- cotta-Maria die er op een wat tenwolk vooral zelfverzekerd en krachtig bijzit. Na vele eeuwen devotie maakte ook zij de ver frissende 'ommezwaai' waaruit blijkt dat de Madonna haar in spirerende kracht nog steeds niet heeft verloren. De expositie 'Prima Donna, moderne Maria-verbeeldingen' bij Stichting Amazone (Singel 72 Amsterdam) duurt tot en met 6 maart en reist daarna door het land. De openingstij den zijn van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. 'Naamsbekendheid organisatie vergroten AMERSFOORT Vastenaktie is de komende drie jaar hoofdsponsor van het Festival Mundial, dat in juni dit jaar voor de zevende keer in Tilburg en omstreken wordt gehouden. Met deze fi nanciële ondersteuning wil de Vastenaktie haar naamsbe kendheid vergroten door ook zichtbaar te worden buiten de weken voor Pasen. Voorzitter C.A.C.M. Nuy- tens van de Vastenaktie noemde het gisteren opmer kelijk dat een kerkelijke fondswervende ontwikke lingsorganisatie als Vastenak- tie-Nederland een 'seculier gebeuren' als Festival Mundial wil sponsoren. De beide organisaties 'erkennen en herkennen elkaar in het stimuleren van positieve aan dacht voor landen in het zui den in een aantrekkelijke for mule van lering en vermaak'. Vastenaktie neemt sinds het ontstaan in 1988 deel aan het Festival Mundial. Vorig jaar was de winnares van de Nobelprijs voor de vrede, Ri- goberta Menchü uit Guate mala, op uitnodiging van de Vastenaktie aanwezig op het festival. Dit was de aanleiding om de samenwerking tussen Vastenaktie en het festival te intensiveren. Het Festival Mundial is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een grootschalig landelijke festiviteit. Telden de organisa toren in 1988 25.000 bezoe kers, vorig jaar waren dat er al 185.000. Voorafgaand aan de afsluitende zondag in het Tü- burgse Leypark, dit jaar op 12 juni, hebben twee weken lang activiteiten op uiteenlopend cultureel, muzikaal en educa tief gebied plaats in buurthui zen, theaters, kerken en op scholen in de Middenbra bantse regio. Vastenaktie steunt sinds 1961 jaarlijks honderden kleinschalige sociaal-econo mische ontwikkelingsprojec ten in Afrika, Azië en Latijns- Amerika. Zo'n 1200 plaatselij ke groepen vragen vooral in de vastentijd aandacht voor de omstandigheden, waaron der miljoenen mensen in het zuiden leven en werken aan hun eigen ontwikkeling. Het gaat niet alleen om het inza melen van geld, maar ook om bewustwording van de pro blemen in de Derde Wereld en het verhelderen van de oorzaken van die problemen. HET WEER HANS VAN ES Januari probeerde op de valreep nog iets goed te maken. Na een wekenlange terreur van oceaan depressies kwam er even rust in de lucht. Als we terugblikken op de voorbije anti-winterse louw maand kan de weersverbetering van de afgelopen 48 uur haast bijzonder worden genoemd. Vrij wel zonder onderbreking blies een zuidwesten-of westenwind milde luchtmassa's over het land. Oostenwinden kwamen de afgelopen maand helemaal niet voor-, op vier dagen was de rich ting hoofzakelijk zuidelijk. De eentonige westenwinden kun nen eenvoudig worden toege schreven aan de hardnekkige positie van de weersystemen. De traditionele ligging van de depressies (I Jsland-Schotland- Scandirjavië) maakte elk uit zicht op winterweer onmogelijk. Heel even slaagde een uitloper van het Azorenhoog erin zich over Europa uit te breiden en dat leverde op de laatste dag van de maand nog wat mooie zonnige momenten op. Bij het begin van de laatste win termaand moet de hogedrukrug zwichten voor een nieuwe de- pressiegolf. De regen prognoses voor de komende twee dagen ■wijzen op circa 10-20 millime ter vers hemelwater. Vanavond HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag bewolkt en gerui- het westen uit opklarin gen, afgewisseld door een enkele winterse bui. Mor gen eerst droog maar later van het westen uit op nieuw regen. Maxima on geveer 9 graden, morgen in de oostelijke helft koe ler. België en Luxemburg: Vandaag eerst af en toe dag van het. westen uit toenemende bewolking en in de avond regen. Morgen overwegend bewolkt en la ter opnieuw regen. Mid- dagtemperatuur ongeveer Midden-Frank- Noord- rijk: Vandaag perioden met zi hier en daar mist. In Normandië en Bretagne af en toe regen. Morgen wol kenvelden en bijna overal droog. Maxi ma ongeveer 6 graden, in het westen en zuiden rond 10 graden. Zonnig, in het zuiden vooral morgen ook enkele wolkenvelden en kleine een bui. Middagtemperaturen aan zee tussen 17 en 20 graden. Madeira: Af en toe zon, ook geregeld wolkenvel den en vooral morgen kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra- Spanje: Zonnig, in het zuiden vooral morgen ook enkele wolkenvelden en kleine kans op een bui. Middagtemperaturen aan de Costa'srond 17 graden. Canarische Eilanden: Perioden met zon, geleidelijk wat meer wolkenvelden en vooral in het noorden een enkele buitje. Maxima aan de zuids- tranden ongeveer 23 graden. Marokko: Westkust: Af en toe zon en vooral mor gen een enkele bui. Maxima van 18 gra den bij Tanger tot 21 bij Agadir. Tunesië: Droog, zonnig en weinig wind. Maxima aan zee ongeveer 18 graden. Zuid-Frankrijk: Overwegend zonnig, in het noorden en kele wolkenvelden. Droog. In de nacht en vroege ochtend plaatselijk mist. Maxima oplopend rond 10 graden, aan de voet van de Pyreneeën en aan de Cö- te d'Azur ongeveer 16 graden. In de Py reneeën zonnig en vrij zacht, middag- temperatuur op 2000 meter hoogte rond +6 graden. In de Alpen overwegend zonnig en zacht. Middagtemperatuur op 2000 meter hoogte morgen oplopend Mallorca en Ibiza: Overwegend zonnig. Middagtempera tuur ongeveer 17 graden. Italië: Droog, overwegend zonnig en rustig weer. Middagtemperatuur ongeveer 14 graden, in de Po-vlakte maxima rond 8 graden. In de Alpen en Dolomieten mid dagtemperatuur op 2000 meter hoogte Griekenland en Kreta: Droog en steeds meer zon. Tamelijk koel met middagtemperatuur aan zee van 10 bij Thessaloniki tot 14 bij Kreta. Turkije en Cyprus: Droog, en geleidelijk steeds meer perio- Dl WO DO VR 0% 30 20 10 30 Neerslagka,ns 20 70 40 Minimumtemp. 6 3 Middagtemp. 7 7 8 6 Wind zw4 zw5 zw5 z4 r 02.36 15.11 Weerrapporten 31 januari 19 u Aberdeen half bew Kopenhagen Las Palmas Lissabon passeert de eerste regenzone, waarbij de zuidwester zich flink 1 kan doen gelden. Woensdag ochtend kalmeren de elementen voor een poosje, maar een snel- trekkende en uitdiepende fron tale golf zwiept de oceaan over en in de avond kan het opnieuw gaan regenen. Het lijkt erop dat de kern van de storing via Enge land naar de Noordzee trekt, zo dat donderdag een onstuimige dag kan worden met veel nattig heid. Later in de week ontstaan er grote golven in de atmosfeer. De strakke westcirculatie verandert in een meridionale stroming, j enigszins vergelijkbaar met een j slingerende rivier. Depressies komen zuidelijker Europa bin nen, maar blijven ook onze stre- ken nog wel even bestoken. De weermodellen voor meer dan 3 dagen vooruit hebben moeite j met de gri11iger wordende patro- nen in de atmosfeer, die'op j zoek' gaan naar een nieuw even wicht. Juist in dit soort situa- 1 ties, in tijden met een ophan den zijnde weersomslag, moet rekening worden gehouden met een minder betrouwbare prog- nose op de wat langere termijn. In ieder geval lijkt de wisselval- i ligheid voorlopig door te gaan. WOENSDAG 2 FEBRUAR11994 Zon- en maanstanden Zon op 08.18 Zon onder 17.25 Maan op 00.25 Maan onder 10.23 Waterstanden Katwijk Hoog water 07.09 19.30 iw6 15 8 17.0 w77 2 5.0 zzw2 16-3 0.0

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12