Reiden Afgunst wekt racisme op in Leiden-Noord 'Het is hier nooit druk' Diners in Jackpot club enorm in trek.. Toen jij begon sloegen de vlammen Aap als leerlingtrekker Kringloopwinkel Merenwijk slaat aan -f-iolland Qvsino Rustig wandelen over de Bree- straat op zaterdag kan niet. Bij het station is het een zooitje van jewelste. Overal en altijd wordt het stadsaanzicht van Leiden bevestigd door de Fiets. Tegen banken, prullenbakken en bo men staan de tweewielers ver spreid door de stad. En dat ter wijl Leiden genoeg fietsenstal lingen heeft, maar die blijven stalling van de stad, die aan de Aalmarkt, staat op twee fietsen en een brom mer na leeg. En dat komt niet alleen door het slechte weer. Zelfs op topdagen zoals zater dag is hij praktisch leeg. Een doorn in het oog van de bewa kers die hun heil, nu er toch geen werk is, zoeken in koffie, muziek èn politieberichten via de scanner. Wim en Gert heb ben de baan via het DSB, de so ciale baanvoorziening, gekre- gen. Gert meldt dat vanmorgen al drie fietsen zijn opgehaald. „Het is wel vreemd hoor. De mensen schreeuwen om fiet senstallingen maar je ziet hier geen mens", aldus de bewaker. Volgens hem zijn de mensen niet bereid drie kwartjes te be talen voor een veilige plaats. Bovendjen staan er genoeg fiet senrekken waar je helemaal niet voor hoeft te betalen. „Dat rek voor V&D moet de gemeente weghalen", vindt Gert. Dat zou hem werk opleveren. Hij hekelt op dit punt de ge meente. Twee jaar geleden heeft het stadsbestuur besloten dat er een stalling moest komen aan de Aalmarkt. „Maar ze laten die rekken voor V&D gewoon staan. Dan zitten wij hier toch voor niets", vindt hij. Toch heeft hij nog een greintje hoop voor de stalling. „Als de markt wordt doorgetrokken, wordt het hier vast wel drukker". Maar uit die droom ontwaakt hij al snel. want de gemeente heeft ook an dere plannen. „Ze wil hier de Sleutelhof bouwen". De plan nen daarvoor zijn echter nog niet aangenomen door de ge meenteraad. In de stalling aan de Kapel straat staan vrijdagmiddag zo'n zestig fietsen. Deze ligt dan ook centraler dan die van de Aal markt. Maar bewaker J. Brussee is ook niet te spreken over de opkomst van fietsend Leiden. „Je kan nooit iemand verplich ten zijn fiets hier te stallen." Volgens Gert slaat de stalling aan de Aalmarkt ook niet aan door de slechte naamsbekend heid. „Een hoop mensen ken nen deze plek niet. Ook al had den ze dat al lang kunnen we ten". Bovendien denkt hij dat vele mensen al een 'vast plekje' hebben bij het stadhuis en dat niet laten voor wat het is. „Ik heb het één keer meegemaakt dat we mensen moesten weg sturen. Dat is twee jaar geleden gebeurd tijdens de braderie. Sindsdien is het hier rustig." Als er nog iemand grote plan nen heeft met de fietsstallingen in Leiden is het de gemeente. Zij wil er een bouwen aan het station Lammenschansweg. Wim en Gert gaan daar waar schijnlijk werken. Tenminste,- als hun huidige werkplek tegen de vlakte gaat. Maar daar treu ren ze niet om. „Het is hier ge woon nooit druk, afgezien van de ene keer dan." leiden Sommige Leidse scholen maken zich geen illusies over de aanwinst van nieuwe leerlingen: apen zijn het. De dieren zetten za terdag hun beste beentje voor in de 'verkiezingscampagne' van het voortgezet onderwijs voor het komend schoolseizoen. Scholenge meenschap Louise de Coligny huurde een aap in om reclame te ma ken voor de open dag, die zaterdag werd gehouden. FOTO HENK BOUWMAN baandag 31 januari 1994 Files 9 Er staan steeds vaker files op rijksweg A4 bij Leiden. Volgens de politie is het het laatste half jaar een stuk drukker gewor den op de snelweg. De afgunst verblindt de au tochtone bevolking zozeer, dat sommigen zaterdag tijdens een ontmoeting met de PvdA in buurthuis 't Spoortje niet eens door hadden dat ze samen met een stel CD'ers tekeer gingen tegen Turkse en Marokkaanse medebewoners. Ook de kreet 'eigen volk eerst' schudde hen niet wakker en kreeg zelfs bijval. Deze CD-leuze was dan ook een adequate samenvatting van de Geen kwaad jwoord over "Staatsloterij' ,Geen kwaad woord over de dhoStaatsloterij. Het is een be trouwbare loterij, die 60 pro- rent van de binnengekomen ■elden uitkeert." Met die woorden gaat de Leidse lo eten verkoper C. Tol in tegen ;S|de kritiek van de zijn Oegst- jqgeester collega's J. van Gent de ^en A. Nek. Bij de Oudejaarsloterij teeft dat duo prijzen uitge- teerd op valse loten en nu weigert het kleine prijzen uit >^e betalen op loten die op an- pjjdere adressen zijn gekocht. Tol van tabakszaak Van lil aan de Lage Rijndijk be- 'ijpt dat het tweetal onge- ukkig is. Goklustigen mogen daar echter niet de dupe van worden, vindt hij: „Moet je emand die 100 gulden heeft .jgewonnen helemaal n ,rGroningen terugsturen?" Hij keert prijzen tot 1100 gulden dus gewoon uit, pre- zoals de Staatsloterij eist. Wel is hij voorzichtig met lo- die niet door een compu- zijn afgegeven. Hij zou ni/thet dan ook toejuichen wan- '-peer de Staatsloterij eist, dat alle verkopers een computer lebben. „Als ik in de krant lees dat die mevrouw Van Gent I aaar honderd loten naand verkoopt en düs geen omputer heeft, zeg ik: 'Op idat aantal zaten we na i maand al'." Het zaakje le Lage Rijndijk had dan ook oudsher een goi Al bij de voorgangers zielen er geregeld flinke prij- sn in Van Mils derde maand won - een klant 00.000 gulden. Geen wi Ier dat tabakszaak uit de he- e streek klanten trekt, meldt erkoper Tol: „Tot Koude- ;erk, Katwijk en Voorschoten Ook de keten Oud-Leyden- vinkels, blijft gewoon kleine irijzen uitkeren op loten die iij anderen zijn gekocht. 3 frijwilligerskrant oor vakantiewerk 3 3 DEN» s vakantie-vrijwilligerskrant is t. In deze krant staan adres- n van organisaties die vakan- :werk organiseren voor onder idere gehandicapten en zie- n. Het krantje kost 1.75 gul- :n en is te verkrijgen bij de :idse Vrijwilligerscentrale, 1 eestraat 117. Openingstijden: aandag tot en met vrijdag van 16 uur. Gastvrijheid wordt gestraft EiDENEen 46-jarige bewoner van het Kort Galgewater is in de lacht van zaterdag op zondag zwaar gestraft voor zijn gastvrij- ïeid. Bij thuiskomst zag hij een onbekende man aanbellen bij de luren. De onbekende zei dat hij op bezoek kwam, dat hij van luiten Leiden kwam en hier zou blijven slapen. Maar op zijn lellen werd niet open gedaan. „Joh, dan blijf je bij mij slapen, norgen zijn ze er wel", zei de 46-jarige Leidenaar goedmoedig, daar zondagochtend bleek zijn gast er met de videorecorder 'andoor te zijn gegaan. In de auto van zijn gastheer. Twee inbraken voor handschoenen EiDENTwee inbraken heeft een 34-jarige Voorschotenaar dit veekeinde moeten plegen om één enkel paar handschoenen te lemachtigen. Zijn eigen paar raakte hij kwijt bij het plegen van le misdrijven. Bewoners van de Titus Brandsmalaan hoorden in Ie nacht van zaterdag op zondag morrelen aart hun voordeur. )p hun opendoen ging een onbekende man er vandoor. Hij liet :en zwarte handschoen op straat vallen. Even later kreeg de po- itie melding van een inbraak aan de Boshuizerlaan. Daar werd ïandschoen nummer twee gevonden. De bewoners misten een laar bruine handschoenen. De Voorschotenaar werd even later langehouden op de Rijn- en Schiekade. Hij had de gestolen ïandschoenen aan. iestig fietsen vernield Op de Rijnsburgerweg. in de tunnel onder het station, i de nacht van zaterdag op zondag zo'n zestig fietsen ver- ïield. De fietsen, waarvan de meeste keurig in de rekken ston- i, werden omgeduwd, zodat de voorwielen verbogen raakten, politie heeft geen spoor van de daders en zoekt getuigen van le vernieling. Eén boete bij alcoholcontrole eiden Bij een alcoholcontrole die de Leidse politie van zater- lagavond acht uur tot zondagochtend vier uur hield is slechts :én proces-verbaal gevallen. Er werden 510 auto's gecontroleerd :n 292 bestuurders deden een blaastest. Dat leidde tot een be- :euring en zeven tijdelijke rijverboden. Het viel de politie op, dat >ij stelletjes meestal de vj-ouw nuchter achter het stuur zat en nan wat aangeschoten ernaast. PvclA krijgt volle laag van gefrustreerde bewoners Leiden-Noord is ziek van afgunst. Bewoners zeggen dat allochtone nieuwkomers met dikke pakken geld over straat gaan, in dure auto's rondrijden, hun winkelkarre tjes volstouwen met louter merkartikelen en wel vijf keer per jaar op vakantie gaan. „De sfeer in de wijk is zo ver ziekt dat iedereen de hele dag op elkaar loopt te letten. We hebben de pest in onze eigen wijk", aldus een be woonster. discussie. Het was de tweede keer in korte tijd dat de PvdA-fractie in Leiden-Noord op visite was. An dermaal ging het er uiterst tu multueus aan toe. Net als de vo rige keer slaagde de PvdA er niet in de kiezersgunst te heroveren. Er was maar een compliment, afkomstig van de voorzitter van het buurtcomité, die de partij prees omdat ze tot dusverre de enige is die de moed heeft ge had om op bezoek te komen. „Van de andere partijen heb ik hog geen verzoeken gehad." Bijna elk onderwerp dat ter sprake kwam, draaide uit op een tirade tegen buitenlanders. „Die krijgen meer steun van de PvdA en de rest van het stads bestuur dan de oorspronkelijke bewoners", luidde de kritiek. „Ze hoeven maar met hun vin gers te knippen en ze krijgen een woning toegewezen. En al tijd staat die woning in Noord. Jullie dumpen alles hier, hier woont toch alleen maar gajes. Andere wijken krijgen tennisba nen, Noord krijgt een moskee." Natuurlijk hebben buitenlan ders ook rechten, gaven de hoogst geëmotioneerde spre kers toe. „Maar die moeten ze verwerven. Door hard te werken en door zich aan te passen aan de mensen die hier al woonden voor zij kwamen. Nog beter zou het zijn als ze in hun eigen land de handen uit ken. Nu gebeurt precies het omgekeerde. En dat is allemaal de schuld van de overheid, in Leiden met de PvdA voorop." Dat was de strekking van bijna alles wat werd gezegd. Er dreigde zelfs een opstootje toen Tinus Laken, woordvoer der van de CD in Leiden en ei genaar van het roemruchte La- kenpark, zich zo ontzettend op wond dat een bewoonster voor zijn gezondheid begon te vre zen en hem tot kalmte maande. Zij zag vanuit haar ooghoek de PvdA'ers Hassan el Houari en Tan Toan Hok, die zich al an derhalf uur hoogst ongemakke lijk voelden door alle racistische praat grijnzen. De Leidse ver weet de twee jonge allochtone PvdA'ers vervolgens geen res pect voor de ouderen te heb ben. Het duo ging er - wijselijk - maar niet op in. Fietsenstalling Aalmarkt praktisch altijd leeg Vanaf i februari t/m 28 februari 1994 vallen onze Jackpotauto maten hclemAél goed in de smaak. Want voor bepaalde winnende combinaties krijgt u een stempel. En voor een kaart met vier stempels krijgt u een dinerbon Met deze bon kunt u tot maximaal too gulden besteden Scheveningen. In de Jackpotclub van Holland Casino Scheveningen vindt u een folder waarin u de details kunt lezen. En waarop u de stempels kunt laten zetten. Bedenk wel dat een geldig legitimatiebewijs, een minimum leeftijd van 18 jaar en correcte kleding voorwaarden zijn om binnen te lopen. U bent vanaf 13.30 uur van harte welkom In de Holland Casino's kom je ogen tekort. Snuffelen in de zaterdag geopende Kringloopwinkel aan het Eksterpad in de Merenwijk. FOTO HENK BOUWMAN De bewoners van de Merenwijk kunnen voortaan hun oude spullen inleveren bij kringloop winkel 'In en Uit'. Ze krijgen er geen geld voor, maar leveren zo wel een bijdrage aan de strijd tegen het afval. De aan het Eksterpad geves tigde kringloopwinkel werd za terdag officieel geopend door wethouder J. Laurier van milieu. Onder grote belangstelling ont hulde hij de goedgevulde etala ge. De wethouder prees de inzet van de stichting die de zaak heeft opgezet. „We hebben de afgelopen weken keihard ge werkt", bekende voorzitter Je anne Bosboom. Het voormalige schoolgebouw puilde dan ook uit van de hebbedingetjes, die op professionele wijze in de stellages waren uitgestald. Naast meer prozaïsche voor werpen als prullenmanden en koffiezetapparaten voorzag het assortiment ook in bijzondere koopjes. Wat te denken van een unieke collectie gevulde bier flesjes, voorzien van de waar schuwing 'niet consumeren'? Bordjes met oude volkswijshe den deden de meer filosofisch ingestelde bezoeker in een diep gepeins verzinken en op de boekenafdeling bleek Leni Saris sterk vertegenwoordigd. Wie het allemaal te veel werd, kon uitrusten op een comfortabel bankstel van slechts vierhon derd gulden. Het idee achter het, van dins dag tot en met zaterdag ge opende, alternatieve warenhuis is eenvoudig. „We willen het milieu sparen door verspilling tegen te gaan", aldus Edward Koen, die met het idee kwam een kringloopwinkel in de Me renwijk te beginnen. „Boven dien bieden we de mensen de mogelijkheid om zaken als kle ding, speelgoed en huishoude lijke apparaten tegen een lage prijs aan te schaffen." De gemeente Leiden en het Juliana Welzijnsfonds toonden zich bereid om geld in het pro ject te steken, zodat onder meer een busje kon worden aange schaft. Koen: „We werken nu met een stuk of vijftien vrijwilli gers, maar het is onze ambitie om op den duur professioneel te draaien. Daar is echter wel een behoorlijke omzet voor no dig." Vorige week opende de winkel bij wijze van proef de deuren voor nieuwsgierige klan ten. Jeanne Bosboom: "De om zet lag hoger dan we hadden verwacht. Vooral de meubels doen het goed." Medewerkster Anke van Doorn heeft een ver klaring voor het succes: „We misten een leuke snuffelwinkel in deze wijk." Eerste Leidse Karaokefestival matig bezocht De jury van het Eerste Leidse Karaokefestival had het gister- avorid helemaal niet moeilijk bij het aanwijzen van de winnares. Goed, er schuilde echt wel ta lent onder de twintig finalisten die het podium van de Stadsge hoorzaal beklommen. Maar er zong er maar eentje de sterren van hemel, daarover waren pu bliek en jury het eens. De Haag se Corrie Kobbie kwam als laatste op, maar eindigde als eerste. De soulzangeres die niet onder deed voor Aretha Fran klin, van wie ze een itummer 'karaokte', won een geheel ver zorgd weekend Parijs. „Je hebt alles mee, je stem, je uitstraling. Alles. Toen jij begon sloegen de vlammen eruit," oordeelde ju rylid de Zangeres zonder Werk in onvervalst Leids. Het Eerste Leidse Karaoake- festival kwam aanvankelijk wat stroef op gang. Dat lag voor een deel aan de ambiance. Tegen de intieme sfeer van een kroeg, waar Karaoke zingen thuis hoort, kan de Stadsgehoorzaal nou eenmaal niet opboksen. Bovendien zat de zaal bij lange niet vol. Ook haperde de Karao- ke-band aan een stuk door en dat maakte het voor het publiek moeilijk om lekker mee te zin gen. Organisator en presentator Danny Spijk wanhoopte niet. „We maken het net zo gezellig als het was tijdens de voorron des in de cafés", stak hij van wal. Die voorrondes hadden twintig finalisten opgeleverd. Een aantal van hen kwam Tegen het decor van wolkenkrabbers van New York zongen de deelnemers aan het Eerste Leidse Karaoke-festival de stukken ervan af. FOTO HENK BOUWMAN rechtstreeks achter de tap van daan, zoals Jane Soukc van café de Spons, <^ie uiteindelijk twee de werd. De derde plaats was voor Sjeng Scheijen die vol overgave Gordons 'Kon ik maar even bij je zijn' karaokte. Jurylid Leidse Kees was zeer Onder de indruk. „Je hebt alles gegeven. Grandioos." De stemming kwam er eigen lijk pas goed in tijdens de pau ze, nadat de eerste tien finalis ten waren geweest. Het leek wel drie oktober toen de l-eidse zan geres van het levenslied, Wies Cavé 'En datteme toffe jongens zijn' inzette. De ene na de ande re polonaise slingerde zich door de zaal. Daarna kon de avond niet meer stuk. Het commentaar van het jurylid de Zangeres zon der Werk met haar Leidse 'r' droeg daaraan in belangrijke mate bij. Op onnavolgbare wij ze flapte ze er alles uit wat ze dacht. Behalve op zangkwalitei ten lette ze ook op het uiterlijk van de deelnemers. Wie zich naar haar zin niet genoeg had opgedoft, kreeg er ongenadig van langs. „Kon er geen mooi pak van af? Sorry hoor. ik vind het een beetje armoedig. Maar je zong geweldig," kreeg Nico Wendels te horen. En ze leefde mee met Angela van Es, die met haar vertolking van Whitney Houstons 'I wanna dance with somebody' haar stem leek te forceren. „Meid, je verrampe; neert je strot, als je je stem zo blijft afknijpen." loost Pierrot bezorgde het publiek koude ril lingen met André Hazes' le venslied 'De Vlieger', maar de Zangeres zonder Werk onder ging het op haar eigen manier. „De tranen sprongen in mijn kruis."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7