I Nederlanders tot Zepa toegelaten Japan kan elk moment een kernmacht worden' Hï Buitenland Overleg Israël en PLO nog altijd vast Pragmaticus en vechter Doden bij verkiezingen Bangladesh Aluminiumproducenten beperken produktie Charles zet punt achter relatie met Camilla Lont in kruitvat Krim is weer aangestoken Claes sleept krant voor gerecht wegens 'eerroof fcw NDAC 31 JANUARI 1994 Drie doden bij aanslag in Karachi Lrachi» Onbekenden hebben vanmorgen in Karachi in een Rampvolle bus het vuur geopend op de passagiers. Er vielen drie loden en vier gewonden. De verantwoordelijkheid voor de aan- llag werd niet direct opgeëist, maar de politie verdenkt rivalise rende facties van de Mohajir Qami Beweging. Die bestaat uit kar Pakistan geëmigreerde Indiase moslims die Karachi al ruim fen jaar teisteren met geweld. jjware naschok in Los Angeles ps angeles Los Angeles is zaterdag opgeschrikt door twee na- chokken. Eén daarvan had een kracht van 5,0 op de schaal van Itch ter. De naschokken volgden bijna twee weken na de zware irdbeving van 17 januari. Daarbij kwamen 61 mensen om, lakten 25.000 inwoners dakloos en werd grote materiële schade Ingericht. IS verstrekken leider Sinn Fein visum ftshingtonDe VS hebben voor het eerst een beperkt visum Bgeven aan Gerry Adams, de voorzitter van de Sinn Fein, de iolitieke arm van het Ierse Republikeinse Leger (IRA). Adams an nu morgen in New York een vredesconferentie bijwonen, 'olgens zegslieden van het ministerie van justitie is het visum klechts 48 uur geldig en mag Adams zich maximaal 40 kilometer kan het Waldorf-Astoria Hotel verwijderen. In dat hotel wordt de Conferentie gehouden. Busongeluk Turkije: 16 doden yALATYABij een busongeluk in Turkije zijn gisteren zestien mensen omgekomen en 34 gewond geraakt. De bus waarin ze zaten, raakte door de sneeuw van de weg en belandde in een ra vijn. Het ongeluk gebeurde in de buurt van Dogansehir, 670 ki lometer ten zuidoosten van de hoofdstad Ankara. Referendum Kirgizië groot succes bisjkek De bevolking van Kirgizië heeft gisteren massaal deelge nomen aan het referendum over het aanblijven van president Askar Akajev. De opkomst bedroeg 95,6 procent. In het referen dum kan de bevolking zich uitspreken over de president die in toen de Sovjetunie nog bestond, voor vijf jaar werd geko- [zen. Volgens de eerste resultaten staat een grote meerderheid achter het hervormingsbeleid van Akajev. Onderscheiding voor Bush en Baker dn De voormalige Amerikaanse president George Push en zijn minister van buitenlandse zaken James Baker heb ben gisteren uit handen van de Duitse bondskanselier Helmut Kohl het Bundesverdienstkreiiz ontvangen. Volgens Kohl hebben jeide Amerikanen een belangrijke bijdrage geleverd aan de een- 'ording van Duitsland en het neerhalen van de Berlijnse Muur. Vluchtpoging Cubanen eindigt in drama j havana Negen Cubanen, onder wie vijf kinderen, zijn vorige week verdronken toen ze in gammele bootjes probeerden het ei land te ontvluchten. De krant Juventud Rebelde meldde gisteren dat de negen deel uitmaakten van een groep van negentien die vorige week woensdag in drie bootjes waren vertrokken uit het havenplaatsje Puerto Padre. Nadat hun vaartuigen waren omge- ilagen, wisten vijf mensen op eigen kracht de kust bereiken, vijf andere overlevenden werden door de kustwacht opgepikt. Guatemala achter hervorming Grondwet 4cuatemala-stad De meerderheid van de kiezers in Guatemala heeft gisteren bij een referendum ingestemd met hervorming van de Grondwet. Volgens de Hoge Kiesraad was de opkomst echter minimaal, minder dan 20 procent. In totaal wordt de Grondwet op 43 punten gewijzigd, variërend van vervroegde parlementsverkiezingen tot een kortere ambtstermijn voor zo wel de president als de parlementsleden. Dubbele moord opgelost in Berlijn berlun De Berlijnse politie heeft het afgelopen weekeinde twee moorden opgelost. Een 30-jarige pianoleraar heeft bekend zijn :-vriendin te hebben onthoofd en zijn buurman met een mes te hebben doodgestoken. De man had zijn vriendin vorige week dinsdag gedood omdat zij 'slechte dingen' had gezegd. De ont hoofding was volgens hem nodig omdat op die manier haar ziel kon ontsnappen. Vorige week donderdag ergerde de man zich de dronkenschap van zijn 40-jarige buurman dat hij ook hem doodde. FElb )2 0rrespondent apan staat op het punt een emmacht te worden, zo heeft en Britse krant gisteren ont- mld. Het land heeft alle onder- leien en kennis om een kern- te maken, aldus de Sunday limes. Wellicht heeft het die elfs al. De Sunday Times be ierde de informatie te hebben geheim rapport van de Iritse regering. Blijkens het do- it kan Japan 'elk moment' en kernmacht worden. Het Nederlandse Pers A davos afp-dpa-r Israël en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO hebben gisteren in het Zwitserse Davos niet de impasse rond het vredesakkoord kunnen doorbreken. PLO-leider Yasser Arafat^n de Israë lische minister Shimon Peres (buitenlandse za ken) zeiden wel vooruitgang te hebben geboekt. Over een week zullen ze elkaar in Cairo opnieuw spreken. De twee politici hadden het afgelopen weekeinde in de marge van het World Economie Forum in het Zwitserse Davos vier gesprekken over het autonomieplan voor Jericho en de Gaza- strook. Welke kwesties daarbij zijn opgelost, wil den de twee politici niet zeggen. De belangrijkste twistpunten blijven de controle over de grenspos ten tussen de autonome gebieden en de buurlan den Egypte en Jordanië, de omvang van het ge bied Jericho, en de veiligheid van joodse kolonis ten in de Gazastrook. PORTRET: LIAMINE ZEROUAL Nederlandse blauwhelmen vlak de Kroatische hoofdstad Zagreb, foto epa antonio bat Het opperbevel van de Bosnische Serviërs heeft toege zegd 21 Nederlandse verkenners toe te laten tot Zepa. De toezegging kwam tot stand na bemiddeling door de Brit se generaal Michael Rose, de nieuwe commandant van de VN-vredesmacht in Bosnië. vj haag-belgrado De verkenners waren er gisteren nog niet ingeslaagd Zepa te be reiken. Zij hebben de afgelopen nacht doorgebracht in een plaatsje tussen Pale en de mos lim-enclave. Als alles goed gaat, zullen de Nederlanders vandaag Zepa bereiken. De Nederlandse militairen werden zaterdag door de Ser viërs tegengehouden. De ver kenners. die de komst moeten voorbereiden van een bataljon van de luchtmobiele brigade (ruim 1.200 militairen), werden gedwongen de nacht in hun wa gens door te brengen. De Serviërs namen gistermor gen de Nederlandse militairen mee naar een lokale dopost. De verkenners kregen daar te horen dat ze rechtsom keert moesten maken, waarna zij besloten op weg te gaan naar Pale, de 'hoofdstad' van de Bosnische Serviërs, en Sarajevo. Kort voor Pale stuitten de Ne derlanders wederom op een Servische blokkade. Na bemid deling door Rose stemden de Serviërs er uiteindelijk mee in dat de Nederlandse blauwhel men de moslim-enclave moch ten binnengaan. De Russische nationalist Zji- rinovski heeft gisteren tijdens een bezoek aan Servië gezegd dat land te steunen bij de claims die de staat heeft op de len van Kroatië en Bosnië. Bij zijn aankomst in Belgrado, de hoofdstad van Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro), werd hij enthousiast begroet door honderden aanhangers. De VN-vredesmacht heeft het afgelopen weekeinde fel gepro testeerd tegen de aanval van Bosnische Kroaten op Mostar waarbij eind vorige week tien mensen zijn omgekomen, on derwie drie Italiaanse journalis ten. In een brief aan de Kroati sche commandant Ante Roso spreken de VN van 'ontoelaat baar gedrag' van de Kroaten. Groot-Brittannië heeft aange kondigd vanaf vandaag weer mee te werken aan het sturen van konvooien met humanitaire hulp. Londen schortte de hulp eind vorige week op na de moord op een 35-jarige Britse vrachtwagenschauffeur, die eer der samen met twee andere Britten was ontvoerd. De Bosni sche autoriteiten hebben vier mannen gearresteerd die hierbij betrokken zouden zijn geweest. Het nieuwe staatshoofd van Al gerije, generaal Liamine Zeroual, zal waarschijnlijk via twee wegen proberen de huidi ge politieke impasse in Algerije te doorbreken. Die heerst sinds president Chadli Benje- did aftrad in januari 1992 en de verkiezingen werden gean nuleerd die de fundamentalis ten van het Islamitische Red- dingsfront (FIS) vrijwel zeker hadden gewonnen. Zeroual lijkt de strijd tegen de gewa pende islamitische groepen meedogenloos voort te zullen zetten maar tegelijkertijd te streven naar een dialoog. De nu 52-jarige generaal en va der van drie kinderen werd in juli vorig jaar als minister van defensie naar voren geschoven door zijn voorganger, de toen malige 'sterke man' van Alge rije, generaal Khaled Nezzar. Nezzar zou hem hebben geko zen juist omdat hij de pragmati sche vleugel vertegenwoordigde van een leger dat sterk verdeeld was over een aanpak van het fundamentalistische probleem. Aan de ene kant was er een fractie die meende dat de fun damentalisten alleen te vuur en te zwaard kunnen worden be streden. Aan de andere kant was er een minderheid die (net als de vorige president Chadli Benjedid) dacht dat de oplos sing moest worden gezocht in een dialoog en compromissen. Zeroual nam een tussenpositie De nieuwe Algerijnse president, die voor drie jaar aantreedt, is een typische beroepsmilitair. Hij werd opgeleid aan Franse en Russische militaire academies Liamine Zeroual. foto afp hocine zaourar en bracht bijna zijn hele leven door in het militaire apparaat. In de jaren tachtig voerde hij het commando over drie van de zes militaire regio's in Algerije, voordat hij in 1988 comman dant van de landmacht werd. Een jaar later trok hij zich terug uit het leger na een ruzie met president Benjedid over hervor mingen van de krijgsmacht. Hij werd weg gepromoveerd naar Roemenië als ambassadeur, maar weigerde de post en trok zich terug in zijn geboortstad Batna, tot hij in juli 1993 als mi nister van defensie werd terug geroepen. Binnen het leger wordt Zeroual gerespecteerd als militair. Als bewindsman voerde hij tot nu meedogenloos campagne tegen de moslim-militanten, een aan pak die hem het voordeel op kan leveren dat hij een dialoog met de fundamentalisten vooral binnen zijn eigen achterban be ter kan verkopen. Of de opposi tie zelf er ook zo over denkt, is de grote vraag. Hue nieuwe leider Franse communisten parus hans gertsen De Franse communisten hebben zaterdag in de Parij- se voorstad Saint Ouen een nieuw tijdperk ingeluid. Het 'democratisch centralisme' van secretaris-generaal Ge orges Marchais (72) is voor bij; het tijdperk van de 'ou verture' (openheid) van Ro bert Hue (47) is aangebro ken. Robert Hue, de ke man van de Parti Com muniste Francais (PCF) en tevens burgemeester van het Parijse voorstadje Montigny- ies-Cormeilles, staat voor de opgave de in een ernstig po litiek en ideologisch isole ment geraakte partij weer nieuw leven in te blazen. Of dat lukt, is zeer de vraag. Hoewel de partij de statuten en daarmee het interne functioneren heeft aange past, gaat het volgens kriti sche waarnemers vooral om optische vernieuwingen. Achter de schermen blijft alles, bij het ou de. De erke de Fr communisten is een relatieve onbekende. Hue, al dertig jaar lid, maakt pas sinds enkele jaren deel uit van de partijtop. Hue staat bekend als een aimabel man, maar vooral als trouw dienaar van de partij en ver trouweling van Georges Mar chais. land beschikt over alle vitale on derdelen, zoals plutonium en een ontstekingsmechanisme. De Japanners maken zich zorgen over het Noordkoreaan- se gevaar. De Amerikaanse pre sident Clinton zou alle hoop hebben opgegeven om de Noordkoreanen ervan te kun nen weerhouden een kernbom te maken. Ook zou Noord-Ko- rea vorderingen hebben ge maakt met de vervolmaking van zijn Nodong-raket, waarop een kernkop kan worden gemon teerd. De belangrijkste aluminium- producerende landen zijn het eens geworden over een beper king van de produktie. Dat heeft de Europese Commissie het dagelijks bestuur van de Eu ropese Unie gisteren be kendgemaakt. Zij willen daar mee een einde maken aan het overaanbod en zo de sterk ge daalde prijzen opkrikken. Het akkoord omvat de Europese Unie, de Verenigde Staten, Rus land, Canada, Australië en Noorwegen. De producenten reageerden positief op voorstellen die de de Europese Commissie deed na hun vergadering van 18 tot en met 21 januari in Brussel. Wel heeft Rusland gevraagd om klei ne wijzigingen en willen de Ver enigde Staten nog nagaan of de afspraken juridische problemen zouden kunnen geven in ver band met de Amerikaanse anti trustwetgeving. Ook Hoogovens is blij met het akkoord. Het concern wacht nu af welke bijdrage wordt ge vraagd. Hoogovens zal bij de smelters in Delfzijl en Canada de produktie verminderen. Het bedrijf heeft overigens de pro duktie al met tien procent be perkt en zit nu op ruim 140.000 ton per jaar. Rusland zou hebben toege zegd zijn produktie te vermin deren met 500.000 ton per jaar. Deskundigen ramen het over aanbod op 1.5 tot 2 miljoen ton per jaar op een wereldproduktie van 18 tot 19,5 miljoen ton. londen dpa-ap dhaka Bengaalse vrouwen opgesteld in rijen voor een stembureau maken zich op om hun stem uit te brengen. In vier steden in Bangladesh waren gisteren gemeenteraads- en burgermeestersverkiezingen. Bij gevechten tussen politieke activisten vielen zes doden en 200 gewonden. In de hoofdstad Dhaka werd 17.000 man politie ingezet om de gevechten de kop in te drukken. Op acht plaatsen in Dhaka moest het stemmen worden afgeblazen nadat de politie relschoppende activisten met traangas en wapenstok had verdreven. Behalve in Dhaka werden in Chittagong, Rajshahi Khulna verkiezingen gehouden. foto afp mufty munir ACHTERGROND DEN HAAG DIEDERIK KRAMERS ANP 'olgens de eerste, onvolledige resultaten heeft de 48- arige Mesjkov meer dan 70 procent van de stemmen (ehaald. In feite stond de uitkomst twee weken geleden ilvast, toen Mesjkov in de eerste ronde zijn egenkandidaat, parlementsvoorzitter Nikolaj Bagrov, 'ersloeg. De gematigde Bagrov, net als zijn rivaal een lus, was de enige van de aanvankelijk zes kandidaten lie de band met Oekraïne wil handhaven, lesjkov sprak zich tijdens de campagne uit voor lansluiting bij Rusland, maar inmiddels heeft hij zijn ritspraken gematigd. „We gaan ons niet afscheiden van Jekraïne, dat is in strijd met de belangen van de Krim." [locht hij ooit het tegenovergestelde hebben beweerd, an was dat 'slechts versimpelde taal voor de kiezers', l^el wil hij de Russische roebel invoeren en een eigen fcpublikeinse bank' opzetten, ielont in het kruitvat dat Krim heet, is weer ingestoken. Voorjaar 1992 wist Kiev nog een mfrontatie af te wenden, toen de Krim zijn Jnafhankelijkheidsverklaring en plannen voor een BB feferendum over aansluiting bij Rusland introk, in ruil m v'oor meer autonomie. Maar Mesjkov heeft de jjg «olksraadpleging weer uit de kast gehaald. Op 27 maart, tgelijk met de parlementsverkiezingen in Oekraïne en 165 [feKrim, kunnen de kiezers antwoord geven op de vraag: pent u voor een onafhankelijke Krim-republiek in een andere staten?' lij de beoogde unie denkt Mesjkov eerder aan Rusland De Krim is verder van Oekraïne afgedreven na de pre sidentsverkiezingen van het afgelopen weekeinde. De zege van de Russische separatist Joeri Mesjkov dreigt de spanningen tussen de verschillende bevolkings groepen, tussen de Krim en Kiev, en tussen Oekraïne en Rusland aan te wakkeren. dan aan Oekraïne. De Krim werd in 1954 door Chroesjtsjov overgeheveld van de Russische naar de Oekraïense Sovjetrepubliek. Destijds was dit een louter symbolisch gebaar, maar het kreeg onvoorziene gevolgen toen Oekraïne eind 1991 onafhankelijk werd. Tweederde van de 2,7 miljoen inwoners van de Krim is Rus, en maar liefst 80 procent (onder wie gerussificeerde Oekraïeners) is Russischtalig. De Krim is het enige gebied in Oekraïne waar de Oekraïeners niet eens onderwijs in hun eigen taal kunnen genieten. Aan deze etnische cocktail voegden zich onder Gorbatsjov nog 280.000 Krim-Tataren, de oorspronkelijke inwoners van het schiereiland die in 1944 naar Centraal-Azië werden gedeporteerd. Hun land en woningen werden overgenomen door Russen en andere Sovjet-nieuwkomers. De Tataren leven in erbarmelijke omstandigheden: 70 procent van de beroepsbevolking is werkloos, en meer dan de helft heeft geen huis. De gespannen verhoudingen tussen Tataren en Russen zijn alleen maar verslechterd door de verkiezing van Mesjkov, die niets wil weten van herstel van de Tataarse rechten en eigendommen. Van hun kant verwachten de Tataren meer heil van Kiev dan van Moskou. „Herziening van de grenzen kan alleen maar oorlog betekenen", waarschuwt de Tataarse leider Moestafa Dzjemilov. De uitkomst van de kiesstrijd is koren op de molen van de nationalisten in Rusland, die toch al de wind in de zeilen hebben na de overwinning van Vladimir Zjirinovski. Zij eisen niet alleen de terugkeer van de Krim, maar ook teruggave van de Zwarte-Zeevloot. waarover Kiev en Moskou na twee jaar touwtrekken nog steeds geen definitieve regeling hebben gesloten. Mesjkov erkent echter dat hij zijn overwinning niet zozeer aan het pro-Russische nationalisme heeft te danken, alswel aan de economische misère in de Krim. Eenderde van de kiezers zijn gepensioneerden die het zwaarst zijn getroffen door de maandelijkse inflatie van 80 procent. „De kiezers hebben vooral tegen het heersende gezag gestemd dat ik vertegenwoordig", klaagde een verbitterde Bagrov na zijn nederlaag, „terwijl alle andere kandidaten een beter leven binnen Rusland beloofden". De gepensioneerde Antonina Aleksandrova vertrouwt geen enkele politicus meer en heeft blanco gestemd. „Ik geloof niet meer in Bagrov, maar ik ben tegen Mesjkov. Ik wil niet dat de Krim een nieuw Nagorno-Karabach wordt." Negen doden door lawines in Alpen Lawines hebben gisteren in de Alpen zeker negen men senlevens geëist. Een skiër wordt nog vermist. De meeste slachtoffers vielen in Frankrijk, waar vijf Britten en twee Franse skileraren omkwamen. De Britse slachtoffers be hoorden tot een groep art sen die deelnam aan een congres in Val d'Isère (Savoie). Zij waren met een Franse begeleider gaan ski ën en werden bij Champag- ny door een lawine overval len. Enkele kilometers ver derop werd een andere Franse skileraar door een lawine gedood. De andere twee doden vielen in Oostenrijk en Zwit serland. In het oosten van Zwitserland kwam een 45- jarige Italiaanse skiër om. In Oostenrijk werden drie skiërs bedolven. Eén van hen overleed en één wordt nog vermist. De derde is op genomen in een ziekenhuis. Prins Charles geeft zijn langdurige relatie met Camilla Parker Bow les op. Dat meldde de krant Mail on Sunday gisteren. Het blad zegt dit te hebben vernomen in kringen van het paleis. Daar werd ge meld dat de twee elkaar niet meer willen zien. Vrienden van Camil la, die getrouwd is met brigadegeneraal Andrew Parker Bowles, zeggen 'dat zij helemaal ontdaan is' van deze kwestie. Charles en Camilla hebben elkaar in 1970 tijdens een polowed strijd leren kennen. Hun verhouding zou na twee jaar zijn beëin digd toen de Britse troonopvolger dienst nam bij de marine en zijn diensttijd op zee doorbracht. Toen hij terugkeerde, was Camilla ge trouwd. De verhouding begon echter opnieuw. De affaire zou mede hebben geleid tot de breuk tussen Charles en Diana. Lady Di zou Camilla slechts hebben aangeduid als 'die vrouw' of 'de rottweiler'. De pers, die steeds op de hand van Diana was, beeldde Camilla steeds op haar onvoordeligst af. Prins Charles heeft zaterdag de harten gestolen van de inwoners van een klein stadje in Tasmanië door samen met de Tasmaanse premier Ray Groome even een café binnen te wippen. Charles lijkt met dit en andere ongedwongen optredens aardig te slagen in de opzet van zijn reis: het opvijzelen van zijn imago na de scheiding van prinses Diana. Claes was eind jaren tachtig, toen de Italiaanse helikopterfa brikant Agusta met smeergel den rondstrooide om een Belgi sche legerorder te bemachtigen, minister van economische za ken. In die hoedanigheid was hij bekend met de economische compensaties die Agusta België in het vooruitzicht stelde. Van die compensaties is overigens maar weinig terechtgekomen. Het Laatste Nieuws schreef za terdag dat Agusta met Claes heeft onderhandeld over een smeergeld van 15 miljoen frank (ongeveer 750.000 gulden). brussel aly k correspondent Wegens laster en eerroof zal de Belgische vice-premier en mi nister van buitenlandse zaken Willy Claes een klacht indienen tegen het dagblad Het Laatste Nieuws. De minister van de Vlaamse socialistische partij SP vindt het 'riooljournalistiek' dat de krant hem zaterdag van be trokkenheid bij het Agusta-om- koopschandaal betichtte. Drie Waalse socialistische ministers zijn al over het schandaal ge struikeld.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5