DIOK op rugby-intellect langs DSRC Pieterse is klaar voor Weissensee Reserves Rijnsburg zetten inhaalrace voort Freestyle-skiër De Ruiter geplaatst voor Lillehammer Oegstgeest komt goed uit de startblokken Sport Osinga in eigen huis naar achtste plaats MAANDAG 31 JANUARI 1994 Van Kempen mist halverwege de slag t assen «jeroen alkemade schaatsmedewerker Hans Pieterse is klaar met zijn voorbereiding op de 200 kilo meter lange nationale titel strijd op de Oostenrijkse Weissensee. Daar zal de con- rentie ernstig rekening moeten houden met de 27-ja- rige sportartikelenverkoper uit Diemen. Zaterdag bevestigde hij in^grote vorm te zijn, door de tiende marathon om de KNSB cup op zijn naam te schrijven. Pieterse verwees na 150 ronden zijn medestrijders naar het tweede plan. Peter de Vries uit Heerenveen en Fausto de Marreiros uit Am sterdam eindigden als tweede ?n derde te eindigen. Vorig jaar was de Dieme- ïaar nog een modale rijder die zich soms met de toppers kon ten, twee keer eerder wist hij een marathon op kunstijs op zijn naam te schijven. Die cessen werden beiden in het begin van het seizoen '91/'92 behaald. „Dat wilde ik niet weer. In mijn trainings programma zat geen vast rit- ik rotzooide maar wat i. Dan raak je halverwege vanzelf opgebrand", aldus Pie terse. „Dit jaar heb ik mijn he- seizoen afgestemd op die :e wedstrijden op natuurijs de komende week. Die na- tuurklassiekers vind ik zeer be langrijk. Een overwinning op natuurijs spreekt gewoon veel meer aan dan een overwinj ningop kunstijs." Halverwege de wedstrijd a gelopen zaterdag ontstond toppers als Edward Hagei Piet Kleine en Henk Angenen Uiteindelijk waren ei vallers uit dit groepje tien en mochten de overige ri ders uitmaken hoe de verd< ling was van de eerste nege plaatsen. Henk Angenent u Alphen aan den Rijn werd i eindelijk achtste. Richard Kempen miste halverwege slag om met de eerste dertie mee te gaan. De Nieuwvene p§| won uiteindelijk de sprint va v het peleton en werd tiende. Jan Dirk Korts uit Koudekei dol had moeite zich staande ror houden, en wist na e eindelijk toch nog c twintigste plaats voor zich o te eisen. Een plaats vooi van der Hoorn uit Ter Aar. De wedstrijd in Assen ha hol grote gevolgen voor het klasse ment. Toppers als Stam Ronde faalde volledig. D Ronde blijft lijstaanvoerde voor Hagen en Veenhof. A nold Stam daareintege maakte een duikeling van i tweede naar de vierde plaats, Bij de dames was er e< overwinning voor Simone vai lei de Heide. Tweede werd Klasi IKC na Seinstra net voor Alida Pas elfl veer. De Rijnsburgse Joland Grimbergen blijft de lijstaan voerdster. dammedewerker In de hoofdklasse van de Dam- bond Midden Holland zette het slecht gestarte Rijnsburg 2 zijn opmerkelijke inhaalrace voort. Met maar liefst 3-13 bezegelden de Rijnsburgers het lot van Zoe- termeer 2 dat terugkeert naar de eerste klasse. Ook Katwijk deed goede zaken. Door de 9-7 winst op Mariahoeve, bevinden de kustbewoners zich nog steeds boven de rode streep. Samen Sterk dendert intussen door naar de titel, al blijft waakzaam heid geboden. Zoetermeer 2 - RDC 2:3-13 Nog steeds is niet duidelijk of er naast Zoetermeer 2, nog een team moet degraderen. De Rijnsburgers lijken net op tijd wakker en bleven voor de derde keer op rij ongeslagen. Daarmee achterhaalde men Krimpen dat op vijf punten bleef steken. „We hebben nu weer hoop op een goede afloop", constateerde Jan Schijf tevreden. Zoetermeer wist aanvankelijk de schade te be perken door tegen Jaap Zwaan, Nico Mul en Piet van Egmond remise af te dwingen. Na de soepele winstpartijen van Adrie van Delft en Hans Luchies hees de thuisploeg echter de witte vlag. Jan Schijf zette een klein voordeeltje om in winst waarop ook topscorer Jan Oudshoorn erj de ietwat gelukkige Arie Schoneveld volop in de feest vreugde konden delen. Katwijk - Mariahoeve: 9-7 Belangrijke punten voor Katwijk dat echter nog steeds niet uit de problemen is. „Ik schat dat we nog 1 punt nodig hebben, en dat moet lukken", toonde ook Jaap van Duyvenbode zich opti mistisch. De thuisploeg begon sterk. Arend van Beelen vond een geniepig afruiltje waarbij zijn tegenstander op slag bleef staan. Vervolgens kon de Kat- wijker achter een vijandige schijf doorlopen naar dam. Theo Zwetsloot kraaide even eens victorie. Een in het mid denspel veroverde schijf bleek uiteindelijk cruciaal: 4-0. De Hagenaars verzuimden om te rug in de wedstrijd te komen. Aan het eerste bord accepteerde Marco Dulfer blij verrast het re mise-aanbod van tegenstander Eijgenraam die de tijdnood van de Katwijker over het hoofd zag. Dat overkwam ook Jan Pas- schier die nog 60 seconden had voor 15 zetten, maar door Van der Laan 'gespaard' werd. Het verlies van Hans Klinkenberg in de slotpartij bleef daarom zon dergevolgen. Samen Sterk - HDC: 11-5 De Hazerswoudenaren haalden wederom de buit binnen en handhaafden daarmee de zuini ge twee punten voorsprong op concurrent Zoetermeer 1. De zorgeloze Alphenaren reisden met drie invallers en weinig illu sies naar het polderdorp. Jan Fase en Kees de Gelder sloegen al direct het beslissende gat (4-0), maar een echte afgang bleef HDC bespaard. „Richard Treur speelde bijvoorbeeld een 'perfecte partij' tegen Peter Slagter", zag Willem Meijer. „Slagter hield geen verdediging meer over en werd vakkundig ingepakt." Over zijn eigen 'ake lig geblunder' was de Alphenaar minder te spreken. In een op merkelijk geval van 'wederzijdse damblindheid' gaf Samen Ster ker Martin de Jong eerst vier schijven, en kreeg er vervolgens ook weer vier terug. „De Jong had zich helemaal verrekend. Ik had het echter niet door en sloeg klakkeloos de verkeerde kant op. Dat kostte me twee schijven en twee punten." Meij- ers bittere nasmaak werd enigszins verzacht door het ge ruisloze verlies van HDC's in vallers. Michiel de Ruiter heeft zich ge plaatst voor de Olympische Winterspelen. De freestyle-skiër werd tijdens wereldbekerwed strijden in het Canadese Le Re lais zevende. De eis Van NOCNSF was een plaats bij de eerste acht. De Ruiter werd bij de ope ningswedstrijden in Tignes (Fra) negende. Vervolgens raak te de Bussummer geblesseerd aan zijn buik. Op Papendal werd hij intensief behandeld. Drie wereldbekerwedstrijden moest hij daardoor laten schie ten. Terug in het circuit, in Lake Placid (VSt), kwam hij niet ver der clan de negentiende plaats bij de aerials. In Le Relais kwam De Ruiter uit in de B-groep. Daarin scoor de hij 188,53 punten, goed voor de tweede plaats. Nog voor het einde van de wedstrijd moest De Ruiter het wedstrijdtbneel verlaten, op weg naar het vlieg veld Van Montreal. In een sneeuwstorm, bij 25 graden on der nul, kwam het verlossende nieuws na een telefoontje met thuis. Slechts zes concurrenten waren boven hem geëindigd, goed voor uitzending naar de Winterspelen in Lillehammer. Twee weken voor de Olympi sche Winterspelen liggen Kjetil- Andre Aamodt en Alberto Tom- ba op goudkoers. De Italiaanse drievoudige Olympische kan pioen was zondag tijdens de vende slalom om de wereldl ker een klasse apart. „Tomba Bomba" had over twee m ches bijna één seconde vc sprong op de Zweed Fogdoe. derde positie werd gedeeld d( de Sloveen Kosir en de Oostf i rijker Sykora. Een etmaal eerder Aamodt in de schaduw vt Mont Blanc voor de eerste kej J in zijn loopbaan een afdali gewonnen. Hij bleef de Frai fat man Cretier en de Oostenrijl s Trinkl voor. De tweevoudi m>t wereldkampioen werd ook wi ian naar van het combinatieklasfo ment. Moet je nu tevreden zijn met de vijfde plaats in een wereld bekerwedstrijd of niet? Schermster Pernette Osinga twijfelde na afloop van het vijfde toernooi om de Neêr- land Trophée van haar eigen jubilerende vereniging Zaal Kardolus. Als je een maand voor car naval een abonnement lijkt te hebben op nummer elf in de rangschikidng, dan is er iets geks aan de hand. Als je dan bij het lustrumevenement ein delijk wel de eindstrijd met de beste acht haalt, dan denk je, zeker als je dat enkele weken geleden bij een vergelijkbaar evenement in Havana ook hebt gedaan, alleen aan win- i. Dan is uitschakelingfin de kwartfinale een teleurstelling. Uiteindelijk overheerste bij Osinga toch het goede gevoel standplaats Zoetermeer, ar de Oostenrijkse Elisabeth Knechtl de hoofdprijs (een tv) Taalde. „Dit is toch de be vestiging dat ik het ook in ei gen land kan. Met het oog op de wereldkampioenschappen volgend jaar in Den Haag is een opluchting", zei de Voorburgse juriste. De verklaring voor de neder laag tegen Corinna Panzeri (9- 15) was snel gevonden. De Ita liaanse kon wachten, Osinga niet. Die vloog als een horzel op haar opponente af en werd zelf gestoken. „M'n oude fout", zei de met afstand beste Nederlandse op degen die zich r het WK heen al op de Olympische Spelen van Atlan ta richt. „De finale, een mooie ambiance, veel publiek: dan wil ik te graag, te gedreven la- ^en zien hoe mooi schermen kan zijn." Toch waren ook de druk van eigen omgeving en de angst i kreng'gevonden te worden er mede oorzaak van dat ze het erepodium in de Siemens- hal niet haalde. Het verschil met Cuba, door de aanwezig heid van de Hongaarse ploeg misschien nog wel sterker be zet-, was dan ook groot. „Ja, Havana. Eerder weg uit Nederland, lekker geconcen treerd en toch ook relaxed. Vrijheid, blijheid. Beetje trai nen, stukje lopen of fietsen. Geen gezeur aan je kop. Ik ben een vrijbuiter. In Nederland is het altijd haasten en jagen in een strak tijdschema. Hier ben ik nog niet egoïstisch genoeg. Het wordt beter, maar hier zeg ik niet gauw dat iemand moet opduvelen. Je wordt zo snel een zeikerd gevonden. Daar om heb ik altijd het idee dat je vriendelijk moet zijn. Maar in de aanloop naar een belangrij ke wedstrijd past vriendelijk heid niet bij topsport." Osinga heeft haar plan ge trokken. Het blijft nog wel ste ken dat ze vaak zelf voor de kosten van haar coach Kard olus, die dit jaar 40 jaar schermt en wiens school 25 jaar bestaat, opdraait. Het blijft prikken dat een week ge leden in Budapest een door de armlastige schermbond (KNAS) aangewezen begelei der, na de uitschakeling van de rest van de Nederlandse aanvaardiging, niet eens naar haar kwam kijken. Maar echt raken doet.het niet meer. Gewend aan zelf investeren en geholpen door NOCNSF, dat een potje vond om Kard olus mee te laten gaan naar Cuba, hoeft Osinga ook niet afhankelijk te zijn van de KNAS. „Al betalen ze helemaal niets meer, dan doe ik het alle maal zelf wel. Ik heb besloten dit jaar aan alles mee te doen, met inachtneming van mijn gezondheid." Natascha Sierag naar ruime winst leiden taco de vries zwemmedewerker In het Bollenbad in Noordw werd gisteren een A-kringwe strijd gezwommen. Voor 1886 werd Natascha Sierag i de rugslag eerste bij de meisj n'n onder zestien. Arjen van Meijden van De Zijl/LGB eerste op de schoolslag vo roi jongens onder veertien. Natascha Sieraghad haar drie afstanden, 50, 100 200m, de minste tijd nodig. M respectievelijk 32.5, 1.12.0 2.34.3 op de rugslag was ze snelste van de meisjes or zestien. De jongens kwamen 11 op de schoolslag. Patrick Kra m. kwam met 36.9, 1.19.6 en 2.51 art net te kort voor goud bij de jo s." gens onder zestien, zijn clubgenoot Bart Vermeul wel voor. Vermeulen realiseei 36.6, 1.20.8 en 2.50.5 daarmee derde. Saskia de K ia< zer was bij de vrouwen Fit ei Bakker net te snel af. Met 3 'or tegen 33.1, 1.10.7 tegen 1.0! en 2.29.9 tegen 2.32.8 werd Keizer tweede en Bakker derfk De meisjes onder tien overigens, beperkten zich zo )(v gebruikelijk tot de twee korti t afstanden. Dieuwertje Vermi len werd eerste in 41.8 1.31.9. Mariette Onderwal e eindigde als derde met 44.1 1.38.5. Michael van Scha werd eerste bij de jongens der twaalf, vlak voor Rob er Chaudron. Waar Van Schai 41.6 en 1.31.2 noteerde, finislfoii Chaudron in 45.1 en 1.35.6. Arjen van der Meijden voor De Zijl de schoolslag vu jongens onder 37.1, 1.22.1 en 3.01.0 bleef Sven Meijers voor, die i 1.24.2 en 2.58.4 eindigde tweede werd. Sander Rijnsb ger kwam net te kort voor goi rg in de categorie onder tien. Mi He/ 45.3 en 1.41.3 werd hij tweöfiei Nelleke Beekman tikte i en 1.23.6 aan en werd daarro C derde bij de meisjes ond [ro twaalf. DIOK heeft ook de tweede wedstrijd in de play-offs van de nationale rugbycompetitie in winst omgezet. Het door coach Julius Breinburg als scherprechter voor de titel be stempelde DSRC uit Delft werd met de cijfers 30-21 ge klopt. leiden «peter klein rugbymedewerker De play-offs in de ereklasse vor men voor bondscoach John van Altena een prima graadmeter voor de vorm van zijn interna tionals, die in mei in en tegen Italië de kwalificatie voor de World Cup 1995 moeten af dwingen. „Met deze formule is elk duel nu een strijd om de titel geworden", stelde Van Altena na afloop van de door hem be zochte wedstrijd. „Daardoor kan ik goed vergelijken, hoe de spelers er momenteel voor staan. Woensdag bijvoorbeeld werd de eerste rij van AAC dui delijk door Delft weggespeeld. En vandaag waren ze gewaagd aan het trio Hogg, Kummer en Beers. DIOK heeft echter net wat meer rugby-intellect in huis. Zo'n jongen als Kummer maakt bij de stand 15-14 toch die beslissende break, waaruit Pieter Corver kon scoren." Vanaf hel eerste fluitsignaal van de goed leidende scheids rechter Van Breukelen werd duidelijk, dat beide ploegen el kaar wilden laten rugbyen. DIOK nam na vijf minuten' via een penalty van Gottfried Bos de leiding. DSRC kreeg echter het heft in handen. De ploeg uit Delft, getraind door de voorma lige bonds- en DIOK-coach Theo Snijders, speelde een ho ger tempo dan de Leidenaars. DIOK weerstond de pressie van de Delftse studenten met goed verdedigend werk. Uit een counter bemachtigde Ewoud Chaudron de bal, die na een prachtige sidestep bij de staan der de eerste try drukte. Bos be nutte de conversie voor een 10- 0 tussenstand. DSRC liet zich echter niet ontmoedigen en bleef gevaarlijk aandringen. In de twintigste mi nuut bewees Snijders' zoon Mi chiel het ongeloiakte zelfver trouwen met een poging vanaf de middenlijn een penalty te verzilveren. De bal kwam slechts centimeters te kort. Vier minuten later was het toch raak, toen de man van de wedstrijd, Denderlo Pace, na een foute tackle van Kick Eduard de eer ste Delftse try kon drukken. Snijders trapte de conversie wel raak. Voor rust kon Frank Beers na een combinatie tussen Bos, Mare Michelsen en Chaudron toch weer een gat slaan: 15-7. Het eerste kwartier van de tweede helft was opnieuw voor DSRC, dat vrijwel alle line outs en scrums in haar voordeel be sliste. Het leverde niet meer dan een try van Albers, een conver sie van Snijders en nog steeds een enkel punt achterstand op. Een dropkick van Michelsen ging vervolgens net naast en ook Delft miste een penaltykick. In de vijfentwintigste minuut kwam de beslissende aktie van Kummer, waamee 'good-old' Corver de marge weer op zes punten bracht. Bijna tien minu ten later onderschepte Steve Rugbyer Frank Beers kan de bal maar met moeite onder controle krijgen. Zijn DIOK-collega's Corver, Suring, Noordermeer, Hogg (1) en De Haas schermen hem echter goed af. foto henk bouwman Smith de bal. Eenmaal los was het Schotse renpaard niet meer in te halen: 25-14. DIOK's beste man, Bos, kwam nog tweemaal opvallend in beeld. Eerst met de conversie na de vijfpunter van Smith. De pe- naltykicker raapte de wegge waaide bal razendsnel op en scoorde alsnog via een drop goal. De tweede maal was met een al even fraaie penalty in de veertigste minuut. De 30-14 stand deed DSRC onrecht. Dat vond ook scheidsrechter Van Breukelen, die liefst zeven mi nuten als blessuretijd liet door spelen en pas affloot toen Pace en Snijders nog eens hun kun nen hadden mogen tonen. Tafeltennissers willen terug naar eredivisie tafeltennismedewerker Na een rustpauze van twee maanden zijn de regioclubs af gelopen zaterdag van start ge gaan voor het voorjaarskam pioenschap. Het naar de eerste divisie gedegradeerde Peco- s/Oegstgeest sloot zijn eerste optreden uit tegen De Salaman ders af met een knappe 7-3 winst. Avanti beëindigde zijn verre eerstedivisie-optreden te gen Kluis in Geleen mej een deftige 5-5. Deftig was ook de 7- 3 triomf die de eerste divisie vrouwen van Rijnsoever boekte tegen Hoonhorst. De mannen van Oegstgeest hebben maar een wens: een spoedige terugkeer naar het hoogste platform, de eredivisie. Of die wens in vervulling zal gaan is nog maar de vraag. Im mers, kopman Herman van der Broek kampt al maanden met een slepende tennisarm en zal minimaal de eerste vijf duels vanaf de kant toekijken. Voor hem in de plaats is terugge keerd Ron Schipaanboord uit het tweede team. 'Schip' voelde zich tegen de Haagse fusieclub Salamanders, met ex Oegstgeest speler Siem van der Valk in de gelederen, als een vis in het wa ter en 'blufte' het trio Seitzinger, Dop en Van der Valk af. Ted van den Berg pakte twee zeges, ter wijl de voor Friso Reitsma - voor een wedstrijd geschorst - spe lende Hans Lingen slechts Dop aftroefde. Het Oegstgecster ge wonnen dubbel betekende de 7-3 winst. Het Hazerswoude Avanti moest in zijn eerste westrijd afreizen naar Geleen om daar de batjes te kruisen met het altijd lastige Kluis. Bei de ploegen zijn in de eerste di visie, groep 2 de voornaamste kampioenskandidaten en de den weinig voor elkaaf onder: 5- 5. Bij Avanti ontbrak overigens Ronald Vijverberg. Good-old" Robert de Groot als Edwin Ven- te wonnen ieder tweemaal, ter Oegstgeest-speler Ron Schipaanboord blonk zaterdag uit met drie winstpartijen. Zijn ploeg won met 7-3. wijl Joost Mentink met eenmaal winst een behoorlijke bijdrage leverde. Het nog immer in de tweede divisie spelende Scylla ontving het Hengelose Vitesse'35. De Leidenaars pakten aan de Brahmslaan een 'magere' 6-4 winst. Martin Groenewold en Patrick van Meverden waren tweemaal succesvol. Paul Kan- bier echter eenmaal. De dubbel was een Leidse prooi. Het vlaggeschip van De Tref fers opende zijn tweededivisies- duel tegen SVE met een keurige 6-4 zege. Bij de Veners was Rico van Veen ongenaakbaar en baarde opzien met winst tegen ex-eredivisie speler Dos Enge laar. Jos van der Veer sleepte twee winstpotjes uit het vuur en Kees Vesseur kwam er 'slechts' een keer winnend aan te pas. De mannen van Rijnsoever willen nu serieus een gooi doen naar de titel in de derde divisie. Het Katwijkse trio Johan van Meurs, Marco Cecchi en Roald van der Lande walste met een Vrouwen Ook de vrouwen van Rijnsoever vorig seizoen teleurstellend uit de eredivisie gekelderd, open den hun eerste thuiswedstrijd met een klinkende 7-3 overwin ning tegen Hoonhorst. De grilli ge Mariska de Haas liet een fraaie drie achter haar naam noteren en de zusjes Cora en Maroesja Bonsen beiden een èèn. Het dubbel ging jammerlijk foto loek zuyderduin verloren. Niettemin een voort varende start van de Katwijksen. De vrouwenderby in de twee de divisie - waaruit maar liefst drie van de vijf teams zullen af dalen (!)- tussen Docos en Pe cos eindigde in een nipte 6-4 zege voor de Leidsen. Mirjam Bik (2x), Karin Bunnig (2x) en Manon Nijssen scoorden voor de Morsclub, terwijl Karin Van der Heiden, Iris Sjaardema (bei den tweemaal) en Miranda Karsdorp voor Oegstgeest pun ten noteerden.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24