Grasshoppers dicht bij play-offs -Top maakt zich los van achtervolgers Lisse maakt het zichzelf moeilijk Subtopper Pernix nog niet veilig Sport Meisjes Leiderdorp herstellen zich snel Timman loot Salov tosnische Oegstgeestenaar is ippermachtig in Wijk aan Zee g ng CHEF WILLEM SPIERDIJK. 071 -356464. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071 -356463 basketbalmedewerker De basketballers van Lisse zijn met een opmars bezig in de eer ste B. Door de overwinning op Binnenland afgelopen zaterdag (81-78) is de ploeg van Gerard van der Worp tot op twee punten de derde plaats genaderd. Die wordt nu nog bezet door Binnenland en ASVU. Lisse komt beide ploegen nog tegen. Aan de andere kant moet voor te veel optimisme ge waakt worden. Als Lisse naar be neden kijkt staat de ploeg op de zesde plaats - Amsterdam - slechts twee punten achter. De ploeg die op de zesde plaats ein digt speelt twee wedstrijden die beslissen over degradatie. Het Lis se in deze vorm hoeft echter niets te vrezen. Sinds Gerard van der Worp de ploeg definitief onder zijn hoede heeft genomen gaat het bergopwaarts. Binnenland merkte dat ook. In de eerste helft nam Lisse een ruime voorsprong (38-26), die een ruime zege leek te gaan betekenen. Lisse maakte het zichzelf echter moeilijk. De ploeg leed veel balverlies en verzuimde daarbij om simpele kansen tot scores te promoveren. Maar liefst vijf open lay-ups werden gemist. Zo bleef het tot het einde toe nog spannend. In de eindfase was het toch Lisse dat het hoofd koel en daarmee de punten in eigen huis hield. „Dit soort wedstrijden moet je eigenlijk met twintig punten ver schil winnen", meende Gerad van der Worp. „We hebben het ons zelf moeilijk gemaakt door slordig te basketballen. Ik moest nu tot het einde toe echt coachen, ter wijl ik liever achterover had willen leunen, maar ook mindere wed strijden moet je winnen. Dit was de derde op rij. zodat we opeens hoog op de ranglijst staan. Scores Lisse: Van den Akker 21 Van Schijndel 17, Ruygrok 16. Koot 14. MSV had totaal geen proble men met het laaggeklasseerde Braggarts. De opponent zag bij voorbaat al geen heil in de ont moeting met de onbetwiste kop loper. daarom was de ploeg met slechts zes spelers naar Noord- wijk afgereisd. Coach Frank van Mastrigt had zijn ploeg de op dracht gegeven om vooral maar de systemen te lopen en daar had MSV geen problemen mee. Bij rust was de voorsprong al aan zienlijk: 50-22. Na de thee speelde de thuisploeg de wedstrijd simpel uit. De matte vertoning eindigde tenslotte in 97-57. De meisjes junioren van BV Lei derdorp hebben zich goed her steld van de vorige week geleden nederlaag tegen Amstelveen. Jolly Jumpers was geen partij: 81-27. BV Leiderdorp speelde een sterke wedstrijd tegen de laagge klasseerde ploeg uit Tubbergen. Vooral de verdediging werd goed dichtgehouden, zodat de Twent- sen bij rust slechts elf punten hadden: 31-11. In de tweede helft maakte Leiderdorp het karwei simpel af. Via veel fast-breaks liep het verschil alleen maar op. Scores BV Leiderdorp: Van Zegveld 17, Wagemaker 10, Bud ding 10, Bakker 10. Ook Grasshoppers boekte een overwinning in de eredivisie. De ploeg van Arjan van der Poel overtuigde tegen HSV uit Haren: 75-44. Het was de eerste overwin ning voor Grasshoppers in het nieuwe jaar. In de eerste helft had de ploeg van Arjan van der Poel wat moeite met de zoneverdediging van HSV. Vlak na rust (31-18) sloeg Grasshoppers echter een gat naar 55-24 en kon de wedstrijd uitge speeld worden. „Dit was de eerste in een serie van mindere tegen standers". meende van der Poel. „Nu staan we nog achtste, maar we hebben drie van de vier sterk ste ploegen al gehad. Het doel is een vijfde plaats dit jaar." Scores Grasshoppers: Doets 20, Van der Plas 19, De Best 15, Kuyt 10. De jongens junioren van BV Leiderdorp zakken steeds dieper weg richting degradatiezone. Zelfs Wildcats wist ruim te zege vieren op Leiderdorpse bodem: 47-81. Voor Wildcats was het pas de derde overwinning. Eens te meer bleek dat Leider dorp sinds het vertrek van inter national Bas van der Heide en de blessure van Michiel Scheffer lengte ontbeert. Bovendien mist de ploeg een hoop bezieling, waardoor de ploeg van Feren^ Szitas tot weinig aansprekende prestaties komt. Bij de loting voor de kwartfinales van het FIDE-kandidatentoernooi schaken, zondag in Wijk aan Zee, is Jan Timman gekoppeld aan de in Spanje wonende Rus Valeri Salov. De 42-jarige Nederlander en zijn dertien jaar jongere tegenstander troffen elkaar al eens eerder in de aanloop naar het wereldkampioenschap. Dat gebeurde in januari 1988 in het Canadese Saint John. Timman won toen met 3 1/2 -2 1/2. Het tijdstip en de plaats van de nieuwe match zijn nog niet bekend. leroen Piket 'baalt best wel' van derde plaats Hoogovenstoemooi d dobbela ar schaakmedewerker grootmeestergroep A van het Hoogovenstoer- stond dit jaar in de schaduw van de kandi- latenmatches. Pas toen deze ten einde waren, de toeschouwersblik op het traditionele loofdtoernooi worden gefocust. Een door het be- lerkte sponsorbudget tot tien man ingekompen 'ootmeesterlijke groep, met maar liefst vier ver tegenwoordigers uit de Leidse regio. Oppermachtig winnaar onder hen was met een 7 uit 9 Predrag Nikolic. De Bosnische grootmeester krabbelde daarmee uit het dal, ""^waarin hij sinds zijn uitwijken van het geteisterde /0 Sarajevo naar Oegstgeest ruim een jaar lang ver- keerde. Een niet alleen opgewekte maar zelfs zichtbaar rf 1 opgeluchte Nikolic voelt zich bijna weer de oude: "al „Misschien waren mijn gedachten lange tijd toch Van te veej bjj (jg toestanden thuis. Maar bij het Inter- ïjnt polistoernooi begon ik weer goede partijen te r"« spelen. Hier in Wijk aan Zee zette die stijgende lijn zich voort. Je hebt wel eens van die periodes n dat de zaken in de partijen lopen zoals je wilt dat mf ze lopen. Dat was nu dus het geval. Ik had aan 1 i kleine foutjes van mijn tegenstanders voldoende •om toe te kunnen slaan. Je moet afwachten of de vorm nu echt terug is, maar ik wil toch weer terug e" naar de top 20. Vroeger waren mijn huidige 2620 'd f ELO-punten daarvoor voldoende, maar tegen- w{ ivoordig komen daarvoor toch minstens 2650 eerj punten om de hoek kijken. Een kwestie van infla- ;om ion: Genadeklap P' De enige man die Nikolic lange tijd nog leek te ac bedreigen was Jeroen Piket. De Leiderdorper ver- do loor weliswaar in de openingsronde van de latere 0,3 winnaar, maar zette vervolgens een sterke achter- a v mlgingsrace in. Enkele remises deden hem het mal contact met Nikolic weer enigszins verliezen, waarna een nederlaag op zaterdag tegen de Deen Hansen de genadeklap betekende. Door een rus tige puntendeling tegen Morovic finishte Piket vervolgens met 5 uit 9 op de gedeelde derde plaats. 'Niet goed en niet slecht' was Piket: „Mijn twee nullen kwamen louter op conto van slordigheden in tijdnood. Tegen Nikolic kon ik die mijzelf nog vergeven, maar tegen Hansen was het echt dramatisch. Neem daarbij de paar duels die volledig perspectiefloos waren en de te genvaller is verklaard. Daar baal ik best wel van. Nikolic was de beste man, maar achter hem had ik gemakkelijk als tweede kunnen eindigen." Een stuk erger was John van der Wiel eraan toe. Na verlies in de slotronde zag hij zich met 2,5 punten als troosteloos hekkesluiter terug. Norma liter is Van der Wiel er de man niet naar om zich door tegenvallers uit het lood te laten slaan, maar in Wijk aan Zee fungeerde de door privézorgen gekwelde Leidenaar in de slotfase toch als aange schoten wild: „Het begon nog zo goed met die winst op Smirin. Daarna heb ik heel wat partijen door zware tijdnood nodeloos verknoeid. Van daag tegen Hansen was de fut er echt helemaal uit. We moeten dit dus maar snel vergeten." Fraaie score In de open reservegroep, waar de ereplaatsen recht op deelname aan de grootmeester-B-groep geven, vervulde Fred Slingerland een opvallend sterke rol. De voormalig Leidse jeugdkampioen rolde in de slotronde op soepele wijze nationaal meester Herman Grooten op en won er, als op papier een van de laagst geplaatsten, met een fraaie score van 5 uit 9 heel wat Elo-punten bij. LSG'ers Ik Oei en oud dameskampioene Anne- marie Benschop acteerden in dezelfde groep voortdurend in de onderste regionen. Dankzij een moeizame winst in een onderlinge slotpartij krikte Oei zijn totaal nog tot een redelijke 3,5 uit 9 op, terwijl Benschop met dit verlies juist met 2,5 punten in de achterhoede bleef steken. leiden bram van gent korfbalmedewerker Door een 17-13 zege op Rheko handhaafde Pernix zich in de sub top van de eerste klasse D. Zelfs met een score van vijftig procent mag de Leidse ploeg zich evenwel niet veilig achten, zo gering zijn de verschillen. Hekkesluiters Tweemaal Zes en HKCfHa) heb ben een achterstand van slechts twee punten en de 17-12 neder laag die Pernix vorige week in Hardinxveld leed, heeft coach Cor Gravenkamp voorzichtig ge maakt. „We moeten minstens dertien punten halen om niet te degraderen", oordeelt hij over de chaotische ranglijst, die ander zijds zelfs nog titelkansen biedt nu zelfs koploper Nieuwerkerk te kloppen blijkt. In tegenstelling tot de competi tie leek de afloop van het duel te gen Rheko, tot zaterdag de num mer drie, tot halverwege de twee de helft geheel voorspelbaar. In de vijftiende seconde opende Tanja van Sluis de score voor Per nix en na een kwartier was het verschil tot 5-0 aangegroeid door treffers van Van Sluis, Bert Vanhaelen, Erick Lepelaar en Ka ren Amoldus. De Gelderse ploeg combineerde langdurig maar wei nig verrassend en veelal kreeg de Leidse verdediging er bijtijds een hand tussen. Moeiteloos wist Per nix dan ook de voorsprong tot de mst (10-5) te consolideren. Het duel kreeg na mst een on verwachte wending toen het tweede aanvalsvak begon te ha peren en plots veel rebounds ver loor. Na vijf minuten was Rheko tot 10-8 teruggekomen en alleen dankzij attent verdedigen bleef Pernix in het volgende kwartier ernstig onheil bespaard. Tien minuten voor tijd greep coach Gravenkamp in en verving de licht geblesseerde Tanja van Sluis door routinier Carla Kuipers De invalster kweet zich uitstekend van haar taak en schoot tweemaal achtereen raak: 13-9. Eenmaal over het dode punt heen hield Pernix de voorsprong wel vast tot aan het eindsignaal. Helène Zuur mond. Casper de Rooy. üan Tie- leman en opnieuw De Rooy te kenden voor de laatste Leidse treffers: eindstand 17-13. Leko jongste grootmeester WUKAANZEE» Met een remise in de laatste ronde tegen toemooiwinnaar Predrag Nikolic heeft Peter Leko zich verzekerd van de grootmeestertitel. Als jongste in de schaakgeschiedenis. Zijn Hongaarse landgenote Judit Polgar, de jongste van de drie Polgar-zusjes, was vijftien en een half toen zij drie jaar geleden de laatste van de benodigde groot- meestemormen haalde. Daarvoor was Bobby Fi scher de enige die al voor zijn zestiende grootmeester was. De kleine lxko brak het record van Judit Polgar met veertien maanden. Hij is veertien jaar en vier maan den jong. Als Leko niet met zijn pri- véleraar. secondant en moe der op toernee is. woont hij met zijn broertje, moeder en groonnoeder in het Hon gaarse Szeged, vlak bij de grens met het- voormalige Joegoslavië. In Wijk aan Zee was Leko de enige niet-grootmeester in een veld van tien. In april van het vorig jaar behaalde hij in Budapest zijn eerste grootmeesternorm Een maand later volgde in het Spaanse I>eon een tweede. 'Voor de derde norm had hij in Wijk aan Zee vijf punten nodig. Uiterst nerveus begon hij zondag aan zijn laatste partij tegen toemooiwinnaar Nikolic. „Ik sliep maar zes uur, dat is veel te weinig voor mij." >eel< leiden michel van cent Tijdens de eerste helft kende Tempo zich hadden geroerd met vijf goals op ren goed voor veertien goals, waarvan schotvaardigheid ontbraken (6-3 rust corfbalmedewerker 1de i fop heeft een belangrijke stap gezet 'e'vf >p weg terug naar de overgangsklasse. :1de )e ploeg uit Sassenheim kwam drie n 'VI jüfnte-rrlos van haar achtervolgers door aari de 16-14 zege op Trekvogels en de van De Algemene tegen DKC (18- Fides Pacta en Crescendo blijven In eveneens op koers naar een kam pioenschap door uit-zeges op Olym- erw^pjek (14-9) en Hespa (13-11). KZ Lei- Velocitas zijn na nieuwe neder- vo lagen echter (vaster) op de degradatie plaatsen beland. Bij een 4-1 voorsprong verviel Fiks het duel met HKC(Ha) even in zijn oude fout. De aanval maakte te weinig ruimte en voerde de acties te traag i B resulterend in balverlies en tegentref fers (4-4). Matthijs de Visser (2), Maikel Martens en Theo Vreeken luidden i al het herstel in (10-6). De volge- -.y lingen van Henny Piket hadden het \$|tussen 12-8 en 12-11 weer even moei- ijk, maar doeltreffende acties van Marleen Boomgaard (2) en De Visser :n goed verdedigen betekenden 15-11 •4|en de basisvoor 18-13 winst. Tijdens de eerste helft kende Tempo een periode van een kwartier, waarin de korf van ZKV met succes onder vuur werd genomen. Joke Boot, Mar jan Wielinga (beiden twee strafwor- pen), Ronald Drieduite, Ruud de Jong en Ben Nikkels veranderden in deze fase 1-4 in 8-6. Toen maakten de Alp- henaren in hun jacht op nieuwe goals zo veel fouten, dat hun inspanningen averechts werkten (8-9 rust). In de tweede helft werd het spel minder, omdat beide clubs op de strafworp gingen spelen, waarbij de bezoekers met 14-15 aan het langste eind trok ken. De Danaïden had een betere gene rale voor de streekderby tegen Tempo met een 15-15 gelijkspel tegen DTV. Coach Ruud Schreuder moest op de valreep Hennie van der Top inzetten voor Barbro Heijman, die 's morgens door haar enkel ging. Zijn ploeg speel de ondanks deze tegenslag een be hoorlijke wedstrijd. Heiko Locher (4), Richard Dikken, Paul Hüsken (3), In- grid Slingerland en Marcel Keijzer zorgden voor een maximale voor sprong van drie punten (8-5, 12-9 en 13-10). Nadat de vrouwen van DTV zich hadden geroerd met vijf goals op rij (14-15), had Hüsken toch nog een weerwoord. TOP stond in de topper tegen Trek vogels in mum van tijd op een 3-0 ach terstand. Coach Theo Korporaal vond de eerste verdediging niet solide en besloot al na achttien minuten Barba ra Romsom en Ron van der Willik in te zetten. Deze routiniers brachten inder daad meer lijn en schot in het bewuste vak (4-3, 6-5, 6-6). Na 10-9 trokken de Sassenheimers het initiatief meer en meer naar zich toe. Gerco Langelaan scoorde op 11-11 van afstand en uit een strafworp, geforceerd door Rom som (11-13). Hoewel Van der Willik geel kreeg voor ruw spel, verloor men de rust en de voorsprong niet: 16-14 eindstand. Zowel De Algemene als DKC scho ten in de laatste minuut raak, zodat het toch gelijk bleef: 18-18. Miranda van der Lely, vervangster van de ge blesseerde Wilma Sinteur, leek haar sterke invalsbeurt met de winnende treffer te bekronen, maar een dame van DKC voorkwam dit. De thuisploeg had trouwens toch de handen vol aan de vijandelijke vrouwen, want zij wa- goals, acht voor rust (8-10). Alfred Lambooy (2), Diana Hoppenbrouwer, Miranda van der Lely, Arnoud Lambooy en Remco Molloy maakten weliswaar 14- 12, maar daarna volgde een spannen de slotfase met wisselende winstkan- Fides Pacta en Olympiek stonden door een eigenaardige indeling van de competitieleider na een week alweer tegenover elkaar. Coach Steven Tims had zijn conclusies getrokken uit de eerste, nipte winstpartij (12-11) en de vakken van functie laten wisselen. Dit leek eerst goed uit te pakken (0-2, 1-3, 2-4), maar daarna begonnen de aan vallers door het fysieke verdedigen van de thuisclub onzuiver aan te leggen (7- 5 en 8-7). Bij 9-9 begon het ineens weer te lopen en met goals van Bettina Buikstra (2), Frank Peter de Haas, Ren van der Vooren en invaller Henk van der Waals werd met 14-9 zelfs ruim ge zegevierd. KZ Leiden maakte bij ONDO(sGr) een lelijke uitglijder met 10-8 verlies. Er stond Carla Akse, Els van Lunteren en Dirk Jan de Kreek genoeg routine in de basis, maar de nodige bezieling en schotvaardigheid ontbraken (6-3 rust). Na de pauze kwam de ploeg van Her man Godefroij op 6-6, waarna er op nieuw een achterstand van drie pun ten ontstond (9-6). Ook met invaller Wjl de Wit viel die niet meer weg te werken. Met een minuut op de klok stond Crescendo ineens alleen in het veld, omdat Hespa uit protest legen een ro de kaart er de brui aan gaf. De forma tie van Ruud Niesing stond op dat mo ment 13-11 voor. Saskia Baak en Wijn and Alberts waren rondom de rust goed voor 3-7, maar daarna dreigde het mis te gaan. Na 11-10 zorgden in valster Ilone Kooloos, Gert Jan Hen- sing echter voor een nieuwe voor sprong. Velocitas had tegen NIO de opstel ling omgegooid in de hoop meer schotvaardigheid te vinden, maar het vizier stond toch vaak onscherp. Zij kwam op basis van werklust tweemaal op gelijke hoogte (2-2 en 8-8), waarna de bezoekers met twee goals in een minuut het duel beslechtten (8-10). In valler Jeroen van Driel en Marco Leons scoorden elk driemaal. t ke - )e vrouwen van Grasshoppers blijven de goede lijn loortrekken. Zaterdag nestelde de Katwijkse ploeg zich loor een overwinning op Den Helder (56-44) op de vier den i ie plaats in de elite A van de eredivisie. Daarmee ver- ?en 1 p-ootte Grasshoppers gelijk de kansen op het behalen ;bbt ian de play-offs. Met nog vijf wedstrijden te gaan heeft en i Ie ploeg van Lace Strong de kansen in eigen hand. Scores Grasshoppers: Weeda 17, Kuyt 15, Allers 13. De vrouwen van Lisse leden een onverwachte nederlaag te gen Prisma College: 58-44. Een teken dat het wat minder gaat met de ploeg van Roy Emanu- els. Lisse miste Esther van der Bosch en had zo te veel moeite met het opbrengen van de bal. Prisma College was agressiever en verdiende dan ook de winst. Lisse had alleen in het begin van de wedstrijd wat te vertel len. De bezoekers namen een 13-2 voorsprong, maar stortten daarna volledig in. Bij rust keek de ploeg tegen een 26-21 ach terstand aan. Na de basketwisseling verbe terde het spel niet. Lisse stond er bij en keek er naar hoe de Utrechtse ploeg niet verslapte en op de eerste overwinning in de elite A afstevende. De ploeg van Emanuels nam te weinig schoten en zo ging er te weinig dreiging van uit. Alleen Joke van der Heuvel kwam aanvallend uit de verf, maar zij miste daar bij de hulp van haar teamgeno- )e pieken en dalen volgen el- aar op dit jaar in Katwijk. In de h :erste helft van het seizoen wist s}ec' grasshoppers de vice-kampioen ns te verrassen. De Katwijk- konden echter geen hoge Ha jassering bereiken. Via verlies tere jartijen tegen laaggeklasseerde egenstanders stond zelfs kwali- icatie voor de play-offs op de ocht. Naarmate het seizoen het :inde nadert gloort er weer sPa ïoop. De vier punten achter- Ie R;tand op Groningen aan het :ind van de reguliere competi- ie zijn weer weggewerkt. Er anuitgaande dat Groningen iet inhaalduel met Prisma Col- ege wint is de laatste speelron de beslissend voor deelname het seizoenstoetje. all na: bete na; Aanvankelijk zag het er dat Grasshoppers erru ie tweede keer dit arn )en Helder zou winnen. Al vrij eigefcnel kwam de vice-kampioen en voorsprong van elf pun- (18-7), voordat de thuis- g aan een inhaalrace begon. rdeejBij rust was de achterstand nog punten (24-26), was gezet voor de a^vveede helft. Al snel bleek dat Grasshop- 'e iers goed in haar vel zat. De ?dru ichterstand bij rust werd omge- twe jogen in een voorsprong (48- Wif)8), die niet meer weggeven iverd. 15,1 Scores Lisse: Van der Heuvel 18. MSV wisselt goede met slech te wedstrijden af. Zaterdag ging het tegen Orca's weer eens slecht. De Noordwijksen verlo ren (66-62) en zagen zo de Ur- ker vrouwen zich naast hen nestelen aan kop van de elite B. Omdat Landslake Lions tot winst kwam is MSV nog lang namens Grasshoppers, terwijl Maret Lutterman (links) te laat komt. Menke Visser (midden) denkt er het hare FOTO DICK HOCEWONINC Marie-Jose Allers (rechts) legt aan niet zeker van behoud in de eredivisie. De ploeg die derde wordt in de elite B speelt name lijk twee wedstrijden tegen de nummer twee van de promotie divisie om een plek in de eredi- „Het was een erg vreemde wedstrijd", verklaarde coach Rick Driessen na afloop. „We kwamen achttien punten achter in de twaalfde minuut, maar stonden bij rust (44-41) bijna gelijk. In de tweede helft dacht ik dat we het wel zouden red den, maar het vele balverlies zorgde ervoor dat we het niet redden." MSV heeft vooral problemen met inside-scores. De lengte ontbreekt daarvoor. Toen Rena- te Sluys het een tijdje op de center-positie probeerde ging het wat beter. Juist toen echter buitenaf. Orca's bleef steeds een voorsprong behouden. Omdat MSV in de laatste drie minuten wel tien keer de bal inleverde bij Orca's zonder te scoren kwa men de Noordwijksen niet meer aan de winst.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23