Sport Hersman en Straafhof naar Spelen il Vitesse brengt beste in Ajax boven Dodelijk ongeluk van UIrike Maier yVeel sprinters plaatsen zich op WK voor Spelen Nederlands succes in Australië Clinton feliciteert Cowboys MAANDAG 31 JANUAR11994 b onderwater. c da vos/leiden janet v De gedachten van Jeroen Straathof gingen de afgelopen weken niet verder dan zaterdag. Hij leefde alleen maar toe naar die 29e januari, de dag waarop de extra kwalificatiewedstrijd voor de Olympische Spelen op het programma stond. 'Ik moet gewoon zorgen dat ik het haal', dacht hij steeds maar. En hij haalde het. De 21-jarige schaat ser uit Zoeterwoude rijdt in het Noorse Hamar de 1500 meter. Net als de Sassenheimer Martin Hersman, die de rit van Straat hof won. Beide streekgenoten legden de schaatsmijl sneller af dan Ar jan Schreuder en Ids Postma die samen als eersten de baan in Davos opgingen. Schreuder doet in Noorwegen wel mee met de 1000 meter, Postma blijft thuis. „Het was loodzwaar", zegt Hersman. ,,Het ging gran dioos", is de eerste reactie van Straathof. Maar die uitspraak nuanceert hij even later weer. ,,De eerste 1100 meter gingen heel goed. Op de kruising reed ik achter Martin. Door de span ning was ik te gehaast, ik wilde te snel naar hem toe. Dat ging niet: ik maakte een enorme misslag, ik schrok er zelf ook heel erg van. Ik maakte nog een paar verkeerde slagen, maar ge lukkig kon ik redelijk blijven schaatsen en mijn snelheid be houden." Straathof dwong zijn deelna me aan de Olympische Winter spelen eigenlijk al af bij de Eu ropese kampioenschappen in Hamar, net als Arjan Schreur- der. Omdat Hersman en Post ma echter sneller reden tijdens de Nederlandse kampioen schappen, besloot de schaats bond hen een extra kans te ge ven. Hersman benutte die gele genheid vQlledig. Hij was zater dag de snelste, met een tijd van 1.58.92. Maar hij zat van de vier na af loop ook het meest stuk. „Ik ben helemaal over de rooie ge gaan. Ik-was er ziek van, hele maal misselijk. Ik ging meteen naar het toilet en daar knapte ik wel wat van op. Maar na een half uur voelde ik me pas weer redelijk. Echt alles deed pijn. Ik denk dat bijna niemand zich kan voorstellen wat ik door maakte op die laatste tweehon derd meter. Ik heb me na een wedstrijd wel eens vaker zo ge voeld, maar dat is al langer gele den. De druk en de spanning tellen natuurlijk ook mee. Je moet, je moet, je moet, spookt door je hoofd." Het ijs was 'niet zoals het in Davos kan zijn', zegt de 19-jari- ge Sassenheimer. Bovendien vergde de aanloop naar de vier kamp het uiterste van de rijders. Door de sneeuw in Davos moest de start drie uur worden uitgesteld. De kernploegleden Schreuder en Straathof dood den de tijd in hun hotel, Hers man en Postma van Jong Oran je hadden geen dak meer boven het hoofd. Hun vertrek naar Collalbo stond voor zaterdag middag gepland. Door een eco nomie-congres in Davos waren alle hotels vol, coach Leen Pfrommer ritselde een tweeper soonsbed in de plaatselijke jeugdherberg. „Daar hebben we toch nog even kunnen rusten", aldus Hersman. Op de Olympische ijsbaan wil hij zijn persoonlijk record 'dik verbeteren'. „Ik ben de enige van de vier Nederlandse deelne mers die nog niet onder de 1.53 heeft gereden. Maar ik rij ook nooit tegen dat soort mannen, tegen de echte wereldtop." Het rijden tegen de wereld top, het deelnemen aan de Olympische Spelen waren dan ook niet echt zaken waaraan de Sassenheimer dagelijks dacht. Hij kwam eigenlijk niet verder dan zijn heao-studie en een plekje in de kernploeg, het stre ven van de Jong-Oranjeklanten. „Dat iemand van Jong Oranje naar de Olympische Spelen gaat, komt immers bijna nooit voor." Ook Jeroen Straathof is 'al Vriend beschuldigt organisatie Martin Hersman. foto*archief blij' dat hij 'mee mag doen'. Hij mikt op een plaats bij de eerste zes. „Maar als ik lager eindig, zal ik niet teleurgesteld zijn. Dit is zoiets moois." In b eker Rob Scholtes nationaal kampioen voorschoten Kunststoter Rob Scholtes is gisteren in zijn woonplaats Voorschoten nationaal kampioen geworden. De bil jarter klopte in het Voorschotense Snookerpalace zijn voormali ge trainingspartner Ger Holka. Zie verder pagina 25. Oranje niet tegen Zwitserland Rotterdam De oefenwedstrijd die het Nederlands elftal op woensdag 1 juni in Eindhoven tegen Zwitserland zou spelen, gaat niet door. De Zwitsers hebben zich afgemeld. Zij spelen op vrijdag 3 juni in Rome tegen Italië. Bondscoach Dick Advocaat en Jan Huijbregts zijn op zoek naar een andere tegenstander. Volgens hen zijn er genoeg kandidaten om de plaats van Zwit serland in te nemen. De wedstrijd Nederland-Schotland in Utrecht wordt op vrijdag 27 mei (20.15 uur) gespeeld. De KNVB had voorkeur voor woensdag 25 of zaterdag 28 mei, maar de Schotten wilden het liefst op vrijdagavond spelen. Beerenfenger naar De Sleutels leiden» Hennie Beerenfenger is de nieuwe trainer van De Sleu tels. De zaterdagvierdeklasser en de trainer kwamen een eenja rig contract overeen met een optie voor nog een seizoen. Bee renfenger traint momenteel zondagvierdeklasser LFC. Docos contracteerde Wim Visser voor een jaar. De huidige trai ner volgt Hans Tisseur op. Fred Andre' vertrekt bij FC Lisse zon dag. De ex-prof van Telstar kon geen overeenstemming bereiken met het bestuur. Franse skiër breekt been Tweede plaats voor Vertogen Amsterdam Lucas Buit heeft gisteren de Nederlandse squashti- tel heroverd. De kampioen van '92 trof in de eindstrijd niet de als tweede geplaatste Raymond Scheffer, maar diens 31-jarige bedwinger Michael Vertogen. Buit liet in de finale zeker niet zijn beste spel zien, maar won desondanks onbedreigd: 9-7 9-1 9-5. De derde plaats was voor Eric Smit, die door een liesblessure van Scheffer niet in actie hoefde te komen. MELBOURNE - Voor de eerste keer won een Nederlands tennisdubbel een Grand-Slamtoernooi. Paul Haarhuis (links) en Jacco Eltingh klopten het Amerikaanse duo Byron Black en Jonathan Stark tijdens de Open Australische kampioenschappen. De Nederlanders verdienden elk 130.000 gulden met hun overwinning, (zie verder pagina 27) foto epa garmisch partenkirchen anp/sid/rtr Hubert Schweighofer. de vriend van de zaterdag verongelukte UIrike Maier. heeft gisteren de veiligheidsmaatregelen op de Kandaharpiste fel bekritiseerd. De politieman wil de plaatselij ke organisatie en de Internatio nale Skibond (FIS) aanklagen. „We waren van plan in sep tember te trouwen. Nu moet ik haar naar het graf dragen sprak Schweighofer zondag bit ter toen hij bloemen neerlegde op de onheilsplek. „Ik ben ont zettend boos, woedend op de FIS. Vier jaar worden al plannen gemaakt de veiligheid te verbe teren. Met het ongeluk van UIri ke is bewezen dat niets is ge beurd. Ik heb met eigen ogen geconstateerd dat de vangnet ten niet of nauwelijks volgens de voorschriften zijn geplaatst." De paal waarop de elektroni sche chrono was bevestigd, was afgeschermd door twee stroba len met een dikte van vijftig centimeter en een breedte van een meter. „Onbegrijpelijk", zei de dapper tegen tranen vech tende Schweighofer. „Er zijn toch andere mogelijkheden te bedenken. Ik krijg door juridi sche stappen UIrike niet meer terug, maar ik kan er wel voor zorgen dat er geen nieuwe slachtoffers vallen. Ik heb een advocaat in de hand genomen en wij gaan de FIS aanldagen." De organisatie en de interna tionale skibond verweerden zich door te stellen dat stroba len op iedere piste gebruikt worden om obstakels af te schennen. Bovendien was een muur van sneeuw opgeworpen als extra bescherming voor de deelneemsters. In de zomer was de Kandahar al door de FIS en de organisatie aan de hand van een veertig punten omvattende controlelijst geïnspecteerd. „De regels zijn streng, strikter kan niet meer. We doen bijna het onmogelijke", zei Kurt Hoch. internationaal wedstrijdleider van de bond. „Dit is een ongeluk dat op vijftig, zestig andere plekken in de afdaling had kunnen gebeu ren", zei Hubert Ostler, verant woordelijke man van het orga nisatiecomité. „Zulke ongeluk ken gebeuren altijd op die plaatsen waar je het niet ver wacht. We behoeven ons niets te verwijten. Je kunt moeilijk de piste van boven naar beneden en van links naar rechts beveili gen. Dan heeft het niets meer te maken met een afdaling in de vrije UIrike Maier. foto epa De skipiste in Garmisch Par- tenkirchen werd zaterdag direct na het tragische ongeluk voor het publiek afgesloten. Gisteren begon het openbaar ministerie een onderzoek op de plaats waar Maier zaterdag haar nek brak. De inspectie van Justitie is normaal in Duitsland bij onge lukken zoals met de Oostenrijk se skister. Mocht de procureur aanwijzingen vinden dat sprake is van dood door schuld, wordt het plaatselijke organisatieco mité, SC Partenkirchen, in staat van beschuldiging gesteld. atlanta President Bill Clinton was één van de vele miljoenen Amerika nen die tijdens het duel aan de televisie gekluisterd zaten. Na afloop telefoneerde hij vanuit het Witte Huis met eigenaar Jer ry Jones en coach Jimmy Johnson van het winnende De Dallas Cowboys hebben voor het tweede achtereenvol gende jaar de Super Bowl ge wonnen. In de 28e editie van het kampioenschap American football versloegen zij de Buffa lo Bills zondag in Atlanta met 30-13. tea Sandra Zwolle met 24ste plaats naar Lillehammer Een verdeeld advies van de Ne derlandse schaatstrainers heeft vergaande gevolgen gehad voor de samenstelling van de ploeg voor de Olympische Winterspe len. De coaches kwamen er des tijds na zeven uur vergaderen niet uit. Waar voor mannen all- rounders een plaats bij de eer ste acht goed was voor een Olympisch startplaats, moesten de sprinters en de vrouwen aan limieten voldoen. Tijdens de wereldititelstrijd sprint in Calgary bleek dat dit weekeinde een handige manijer om de afvaardiging naar Hamar te vergroten. Christine Aaftink, Sandra Zwolle, Marianne Tim mer, Arie Loef en Nico van der Vlies voldeden aan de NOCNSF-eis. Aaftink en Loef hadden al een nominatie op zak, Zwolle en Timmer mogen zich recht streeks in het Olympisch kos tuum hijsen. Uitgangspunt voor de limieten was de achtste plaats van het vorige WK (Ikaho, 1993). Omdat iedereen in Cal gary altijd veel harder schaatst, was de selectie niet meer dan farce. De truc van sprint- coach Wopke de Vegt is dus ge slaagd. Over een jaar zullen in Mil- aukee bij de WK slechts twee vrouwen mogen starten. Alleen Sandra Zwolle eindigde dit weekeinde bij de beste twintig. Vlet dank aan de Oostenrijkse Emese Hunyady. die de tweede liet schieten. Aaftink viel zondag op de 500 meter en Timmer bleef bescheiden ste ken op de 23e plaats. De man- verloren ook een start plaats. Door de twintigste plaats van Loef werd de tweede start plaats net gered. Wie zich voor het WK had ge plaatst, moest het wel heel bont maken niet te worden doorge stuurd naar de Spelen. Zo ver ging niemand, alle zes haalden Hamar. Van der Vlies redde het zondag op het nippertje. Op grond van de verrichtingen in Calgary moet worden gesteld dat de Nederlandse sprinters tij dens de dans om Olympisch goud zullen figueren. Uitgezon derd Gerard van Velde, die met een sterk Nederlands record een medaillekandidaat op de 1000 meter is. Met een iets sterkere opening was Van Velde zelfs een bedrei ging geworden voor de echte groten, van wie de Rus Sergej Klevsjenja het wereldrecord tot op een honderdste seconde be- naderde. Is er op de 500 meter in de persoon van de Ameri kaan Dan Jansen een duidelijke kanshebber voor goud, op de kilometer zijn er wel acht. Tot die groep behoort de 22-jarige Van Velde. In de eerste volle ronde was niemand sneller dan de kernploegsprinter uit Heer- de, in de laatste alleen titelhou der Igor Zjelezovski uit Wit-Rus land. Van Velde heeft een pittige te genstander nodig om hem op gang te helpen. Dat was Takahi- ro Hamamichi wel toever trouwd. De Japanner, die op de 500 meter een verbazingwek kende 37,50 met val noteerde, was Van Veldes lokaas. In de laatste ronde achterhaalde de Nederlander zijn opponent. In het spoor van Van Velde kwam Loef tot een persoonlijk record op de 500 meter. Net als de Heerdenaar staat de Eindho- venaar op de drempel de 37-se- condengrens te slechten. Dat betekent dat het duo een secon de verwijderd is van de werkelij ke top. Van Velde is het niet eens met zijn coach dat bij de keuze voor een Olympische ploeg gekeken moet worden naar tijden. „De omstandighe den verschillen zo sterk. In Davos zou het absoluut onmo gelijk zijn geweest die limieten te schaatsen." Het record van Van Velde heeft internationale allure, dat van Aaftink op de 500 meter niet. Al jaren zegt Aaftink een 39-er in de benen te hebben. Met 40,24 - een verbetering van een inmiddels vijf jaar oud re cord - is zij anno 1994 niet meer dan middelmatig. Dank zij wat De Vegt een „semi-pikstart" noemde bleef Aaftink tegen de Amerikaanse Bonnie Blair vrij lang goed in de race. Aaftink wordt dit seizoen ge hinderd door een opspelende oude blessure waardoor zij niet optimaal kan trainen. Het lijkt haar ook mentaal uit evenwicht te hebben gebracht. Op de kilometer werd de fv- siologe, zelfs een keer overtroefd door de nationale marathon kampioene Zwolle, die zich in Davos verrassend in de WK- ploeg had gereden. Timmer gaf minder dan een halve seconde op het tweetal toe, zodat ook haar armen omhoog gingen. Via de 24e plek was toch maar mooi een Olympisch startplaats afge dwongen. Zie ook pagina 27. amsterdam ype minkema npa-verslaggever Of-ie nou ein-de-lijk eens wilde komen. Omdat het al hartstikke laat was. En omdat z'n dochter tje in het bomvolle, rokerige, kind-onvriendelijke grote man nen-huis van Ajax in slaap viel. John van den Brom kwam. Zijn mooiste dag bij Ajax zou in hui selijke kring ook mooi blijven. Maar moeilijk was het wel, om het succes en de bijbehorende belangstelling los te laten. Ajax - Vitesse (3-1) was een topwed strijd. De wedstrijd van Jari Lit- manen, door zijn twee 'wereld goals'. Maar ook van John van den Brom, die de Fin 'uit de wind' zette. En daar wilde hij, uitgerekend tegen zijn oude club, wel even bij stilstaan. Wat moest Ajax toch zonder Dennis Bergkamp en Wim Jonk? Technisch directeur Louis van Gaal boog zich over het ta feltje en zuchtte. Als Ajax het verlies enigszins zou kunnen beperken, zou dat al een we reldprestatie zijn. Wat moest Ajax toch met John van den Brom? Vorig sei zoen, toen de Amsterdammers in Arnhem met 2-2 gelijk speel den tegen Vitesse, werd de lan ge middenvelder gedegradeerd door een zestienjarige snotneus. Dat waren drie miljoen wegge gooide guldens. Een half jaar later praat nie mand meer over Bergkamp of Jonk, maar ligt de naam van Jari hitmanen opieders lippen. Zelfs, volgens Finse media, op die van Milan-baas Berlusconi. „Ik moet straks maar even een paar Finse kranten kopen. Om te kijken waar ik volgend sei zoen speel", lachte Litmanen. „Zij weten het beter dan ik." En gistermiddag viel ook, voor het eerst in positieve zin, die van Van den Brom. „Litmanen", oordeelde Van Gaal, „komt zo vaak in scoringspositie omdat Van den Brom nu 'naar voren' verdedigt." De lange Amers- foorter groeide. „De competitie gaat voor mij pas beginnen", klonk het veelbelovend. Na de glorie van gisteren is het al ech ter weer even gedaan. De wei nig collegiale tuimeling van Glenn Helder kwam Van den Brom op zijn derde gele kaart te Drama Vitesse bracht gistermiddag het beste in Ajax boven. Tenminste, bij negen van de elf Ajacieden. Spits Ronald de Boer (Van Gaal: „Een drama") en middenvelder Clarence Seedorf voldeden niet en werden prompt vervangen. In de modale Hollandse wed strijd laat de technisch directeur falende voetballers doorgaans staan. Vitesse staat een dergelij ke geestelijke revalidatie niet toe. „Misschien", evalueerde Louis van GaaJ, „misschien is Vitesse technisch gezien wel be ter dan de concurrentie." De massale zucht van verlichting in De Meer bij de derde goal was het grootst denkbare compli ment uit de mond van een Aja- cied. „Vitesse", moest ook John van den Brom beamen, „heeft me toch wel een beetje ver baasd. Ik had niet verwacht dat het zo'n sterk seizoen zou mee maken." Ajax - Vitesse was een topper. Nummer één tegen nummer drie van de ranglijst. De leukste uit de serie tot nu toe. Omdat dit keer twéé elftallen konden doen waar ze het beste in zijn. Ajax voelt zich thuis in de zoge heten kleine ruimte. De ploeg moet hebben genoten van al die millimeters die Vitesse ter be schikking stelde. De Arnhem mers hebben juist frisse lucht nodig om adem te halen. De Amsterdamjtp helft vah het Peter van Vossen mocht delen in de Ajax-feestvreugde tegen Vitesse. voetbalveld is doorgaans zo schoon en rustig als een natuur gebied. De liefhebbers Helder. Gillhaus en Latuheru genoten. Het spel van één tegen één. het gevecht van man legen man kende in de eerste helft alleen maar winnaars. Ajax wilde de beslissing forceren in het hoge tempo, Vitesse schakelde m En schakelde hoger. Er zat n; welijks meer dan een zucht t sen hoop en vrees. Tussen aanvallen van Ajax en die Vitesse. Dat de Arnhemmers de so mochten openen, paste ook het beeld van het duel. Cc zag de ruimte bij Helder, de voorzet op Latuheru, het tikje breed en de knal van Loeffen in de achtste minuut, er was geen Ajacied in de buurt. Topprestatie In Amsterdam werd niet meer getwijfeld over het belang van de wedstrijd of aan de kwaliteit van de tegenstander. Vitesse dwong Ajax tot een topprestatie. Die kwam er. Frank Rijkaard gaf aan hoe. de rest volgde. 'Drie hoekjes' op de vierkante meter, het fenomeen één keer raken soms tot in trainingsperfectie. „Af en toe", bekende Van den Brom, „stond ik er gewoon van te genieten, zo mooi was het." De gelijkmaker van Litmanen was eigenlijk nog de moeilijkste uit de serie mogelijkheden. De Fin zou, op de rand van het strafschopgebied, uithalen. Op het laatste moment hield hij in, verraste vier Arnhemmers, zwenkte naar binnen en scoor de wondermooi. Het einde was zuur voor Vi tesse. Na de treffer van Stefan Pettersson, die de bal uit een hoekschop in twee pogingen voorbij doelman Van tier Gouw bracht, kreeg het ook nog een draai om de oren. Aanvoerder Theo Bos zou Jari Litmanen even op het verkeerde been zet ten met een technisch handig heidje. Een foutje, èn een mooie goal. een lob over doelman Van der Gouw. van de I m Vncssc voelde het verschil tussen de absolute en de sub-top van de Nederlandse competitie. Dat wordt kleiner, maar is er nog al tijd. Ajax Van der Sar: Siloov. Mind. Van den Brom en Frank de lWr. Rijkaard.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17