Geen sprake van een echte ramp ZATER DAG S BI JVO EGSE L Gevaar op gifstranden is te overzien Voor dromers had het Noord zeestrand de afgelopen week wel wat weg van een verre, onontdek te vakantiebestemming. De schaarse zonne stralen ontmoetten op het zand slechts het maagdelijk wit van tlommelende meeuwen. Langs de vloedlijn was verder geen levend vezen te bekennen. De burgemeesters van badplaatsen als Zandvoort, Bloemendaal, Velsen, Katwijk en Noordwijk dreigen in noodverordeningen wee maanden celstraf voor diegene die het strandverbod overtreedt. De strandwan- delaar is pas weer welkom als schoonmaak ploegen de zakjes landbouwgif hebben ver wijderd. Tijdens de Tweede Wereldoorlog mocht ook niemand het strand op, zo herin- de oude mannen zich. „Anders kreeg je meteen een paar moffen achter je aan." De containers die het schip de Sherbro in december ftijdens een vliegende storm voor de Franse kust verloor, leidden op 19 januari a het aanspoelen van de eerste gifzakjes op de Nederlandse kust tot groot alarm. Stukken strand werden afgezet, patrouillerende poli- tie-agenten en mannetjes in maanpakken maakten duidelijk dat het ernst was. Onder tussen zijn meer dan 130.000 zakjes gif ge borgen, maar op de Noordzee drijven er mo gelijk nog tienduizenden rond. Een aantal zakken met de door het Zwit serse chemieconcern Ciba Geigy geprodu ceerde gifcocktail Apron Plus was opengebar- maar verder leek de directe schade wonder boven wonder mee te vallen. In het laboratorium werd slechts bij e'e'n van de aangespoelde dode zeekoeten gif in de lever gevonden. Enkele vishandelaren kampten t dalende omzetten, maar bij Noordzeevis konden geen gifbestanddelen worden aange toond. Bescheiden'effecten Niets aan de hand dus? Wandelaars in Zand- zijn er niet gerust op. „Het lukt ze toch nooit om al die zakken te vinden?", zegt een vrouw die haar hond op de boulevard uitlaat. Ze zal haar viervoeter ook nadat het strand r is vrijgegeven goed in de gaten blijven houden, bang dat gesnuffel in het zand fataal kan aflopen. Niet alle baasjes maken zich zo veel zorgen. De politie moest afgelopen week herhaaldelijk ingrijpen omdat loslopende honden alweer vrolijk over verboden stran den bleken te galopperen. Lucas Reijnders, hoogleraar milieukunde aan de Universiteit van Amsterdam, durft liet te zeggen of er sprake is van een giframp. „Het is momenteel niet duidelijk r zich op zee afspeelt en hoeveel gif er in het zand zal achterblijven." Apron Plus is n Nederland niet toegelaten mix van schimmel- en insektenbestrijdingsmiddelen, legt Reijnders uit. Alleen onderdelen van de cocktail mogen in Nederland worden ge bruikt. van de vermoedelijke bestanddelen Zcarbofnran) kan volgens Reijnders een 'maand of vijf in behoorlijke concentraties in het zand achterblijven. De andere stoffen zijn minder giftig. Een kind dat op het strand in aanraking komt met carbofuran, zal volgens de professor echter geen dramatische vergif tigingsverschijnselen krijgen. „Het gaat om bescheiden effecten, zoals hoofdpijn en prik kelende handen." Zelf wil Reijnders pas weer zandkastelen bouwen als hij zeker weet dat alle gif is verdwenen. Annuleringen De VW's langs de kust krijgen al anderhalve week lang telefoontjes van mensen die willen weten of ze nog wel een strandwandeling kunnen maken. Veel stranden blijven echter tot nader order gesloten. Ook druppelden de eerste annuleringen binnen. Meestal van Duitsers die waren geschrokken van berich ten over de Nederlandse ^gifstranden' en hun vakantie bij nader inzieti liever elders door brengen. De Zandvoortse strandpachter P. Zonne veld, tevens voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Strandexploitanten, houdt zijn hart vast voor de gevolgen van de panie kerige berichten in de Duitse pers. „De in druk wordt gewekt dat de hele Nederlandse kust is vergiftigd", aldus Zonneveld. „We zijn daar helemaal ni^et blij mee. De Duitsers zijn erg gevoelig voor alles wat met het milieu te maken heeft." Het Nederlands Bureau voor Toerisme in Keulen krijgt dagelijks zo'n vijftig telefoontjes van verontruste Duitsers, zo meldt J. Bulk van de VW Noord-Holland. Op een Duits 06- nummer met informatie over het weer langs de kust is informatie toegevoegd over de toe gankelijkheid van de stranden. Zowel het Ne derlandse als Duitse publiek is 'voorzichtig' met boekingen, aldus Bulk, die erop wijst dat slechts een klein aantal vakantiehuisjes en kamers langs de Noordzeekust is afgezegd. „Annuleringen zijn natuurlijk voorbarig", zegt R. van der Burg van de VW Katwijk. „Maar eigenlijk valt het nog mee. We waren bang voor hysterische reacties. Blijkbaar is het toch doorgedrongen dat het gaat om een incident. Maar in juni of juli was dit een ech te ramp geworden, vooral financieel gezien." Ook directeur J. Broekmeulen van de VW Noordwijk kreeg te maken met afzeggingen. Hij zegt niet bang te zijn dat het imago van het Nederlandse Noordzeestrand grote scha de heeft opgelopen. Toch wil hij met andere VW's gaan praten over het geven van extra informatie in Duitsland over de veiligheid van de stranden. „Dat kan nooit kwaad." Ongelukken De Noordzee is behalve vakantiebestemming en recreatiegebied ook een van 's werelds drukste scheepvaartroutes. Per jaar gebeuren er zo'n 50 grote en kleine ongeluldcen. Ge middeld slaan enkele tientallen containers overboord van de kleine 3 miljoen stuks die jaarlijks hun weg over de Noordzee vinden. Dit keer lijkt het allemaal met een sisser af te lopen, zegt directeur Ellen Ninaber van de milieuorganisatie Werkgroep Noordzee. „Er is geen sprake van een echte ramp, hoewel ik me zorgen maak over de effecten van het gif op vis. Je hoopt natuurlijk niet dat er straks een kleuter op een gifzak gaat zitten, maar ik neem aan dat de stranden goed zullen wor den opgeruimd. En ik verwacht ook geen problemen met de zwemwaterkwaliteit in de zomer. Maar morgen kan er weer zo'n onge luk gebeuren, met misschien veel grotere ge volgen." Ninaber maakt zich zorgen over de vele chemicaliëntankers op zee, die gevaarlijke stoffen niet in keurige zakjes maar als bulkla- ding vervoeren. Een ongeluk daarmee - ook al voldoet het schip aan alle regels - kan tot een hele grote milieuramp leiden, zo voor spelt ze. Oliebestrijdingsvaartuigen kunnen volgens Ninaber niets uitrichten tegen vloei bare chemische stoffen die in het zeewater belanden. Binnen de scheepvaartwereld zijn zorg wekkende tendensen gaande, aldus Ninaber. Steeds vaker worden volgens haar oude sche pen doorverkocht om onder een goedkope vlag in de vaart te blijven. Op zee zouden zich heel wat wrakke schepen met een slecht opgeleide bemanning bevinden, die tegen bodemprijzen van alles en nog wat vervoe ren. Nederland is een van de weinige landen die dit soort schepen nog wel eens aan de ketting legt, aldus Ninaber. De meeste bui tenlandse havens zouden gammele schepen geen strobreed in weg leggen. Behalve een strengere controle op slechte schepen is het volgens haar nodig om fabri kanten van verscheepte produkten en op drachtgevers van transporten mede-aanspra kelijk te maken voor de gevolgen van onge lukken. Bedrijven zullen dan volgens Ninaber niet meer zomaar de goedkoopste rederij ne men, zonder te controleren of de lading op een drijvend kerkhof belandt. Aan het ongeluk met de Franse Sherbro was volgens haar weinig te doen. „Harde storm, er was geen houden meer aan." De la ding was volgens de regels vastgemaakt, maar Ninaber bepleit extra maatregelen om de gevolgen van dit soort ongelukken te be perken. „Containers met gevaarlijke stoffen moeten zoveel mogelijk benedendeks staan. Dat kan niet altijd, omdat sommige ladingen ventilatie nodig hebben. Maar dit gif had ge woon benedendeks gemoeten. Dan waren er containers met een minder gevaarlijke in houd overboord geslagen." De Werkgroep Noordzee vindt dat contai ners met gevaarlijke stoffen die toch boven deks staan, moeten worden voorzien van zendertjes. Daarmee is de overboord gesla gen lading veel sneller te vinden. „Ik ver moed dat een van de Sherbro-containers richting Rotterdam is gedreven en daar pas na een aanvaring is opengeslagen. Met een zender had je dat kunnen voorkomen." De milieubeweging probeert al tien jaar lang de VN-organisatie voor scheepvaart IMO te bewegen om dergelijke kleine zenders te verplichten. Nog zonder succes, want de scheepvaartwereld staat niet te springen om extra investeringen te doen. Daarnaast zou den de zenders te kampen hebben met kin derziektes. Ninaber: „Dat valt allemaal reuze mee, het is een kwestie van politieke wil." Nederland lijkt het verplicht invoeren van zenders op gevaarlijke scheepslading inmid dels te s Zorgelijk punt Het op Schiphol gevestigde bedrijf Aviquipo Holland BV importeert speciaal voor de scheepvaart ontwikkelde sonarzenders uit Amerika, maar volgens directeur K. Vetter is de belangstelling slechts mondjesmaat. „En kele chemische bedrijven gebruiken de zen ders op vrijwillige basis. Ze kunnen daarmee voorkomen dat ongelukken leiden tot enor me schadeclaims." De zenders zijn betrouw baar en werken ook bij gezonken containers, aldus Vetter. Natuurlijk is het erg dat voor Afrika be stemd gif aanspoelt op onze stranden, zegt Lucas Reijnders, die ook werkzaam is bij de Stichting Natuur en Milieu. Maar hij wenst wel enige kanttekeningen te plaatsen. Zonder een spoor van cynisme legt hij uit dat de gif stoffen ons na een lange omweg ook wel hadden bereikt: via met veel bestrijdingsmid delen geteelde pinda's, bananen en koffie bij voorbeeld. Zo krijgt namelijk ook de Neder landse consument zijn portie van het naar de Derde Wereld verscheepte gif binnen. Reijnders maakt zich niet al te druk over de gezondheidseffecten van deze gifrestanten op volwassenen. De normen bieden volgens hem de meeste mensen voldoende bescher ming, maar kleine kinderen niet. „Vooral ba by's zijn mogelijk heel gevoelig voor bestrij dingsmiddelen. Dat is echt een zorgelijk punt." In de VS bestaan al plannen om de gifnormen voor kinderen aan te scherpen, al dus Reijnders. Ook Europa zou dit volgens hem moeten doen. In de Derde Wereld zelf is de schade door het kwistig gebruik van gif enorm. „Volgens schattingen lopen jaarlijks 1,5 tot 3 miljoen mensen door spuiten met bestrijdingsmidde len een acute vergiftiging op. Ramingen van het aantal doden gaan uit van 28.000 tot meer dan 200.000 slachtoffers per jaar." Volgens Reijnders zijn 30 middelen voor deze ellende verantwoordelijk, waaronder het eerdergenoemde carbofuran uit de aan gespoelde zakjes. „Voor al die produkten be staan veilige alternatieven, die behalve voor de mens meestal ook voor het milieu beter zijn." Een andere kanttekening: in Nederland be landen jaarlijks miljoenen kilo's bestrijdings middelen in het milieu, gewoon door legaal gebruik. Onze intensieve land- en tuinbouw is aan gif verslaafd. Reijnders somt op: Ne derland gebruikt gemiddeld 20 kilo bestrij dingsmiddelen per hectare landbouwgrond, tegen bijvoorbeeld 6 in Duitsland en 3 in de VS. In een aantal sectoren, waaronder de bol lenteelt, wordt nog steeds extreem veel gif gébruikt. Ook exporteert Nederland tiendui zenden tonnen bestrijdingsmiddelen, onder meer naar de Derde Wereld. Reijnders eet zelf bij voorkeur onbespoten bananen, ook al zijn ze een stuk duurder. „Als je alle kosten op het gebied van gezond heid, milieu en drinkwatervoorziening mee rekent, zou de kostprijs van onbespoten groente en fruit juist lager uitvallen dan an dere produkten. Eigenlijk is het huidige sys teem pervers." Huiverig 'Stad en land aan kant, dat heb je mooi zelf in de hand. Samen maken we Nederland schoon'. Deze opgewekte slogan - bedacht voordat ook maar iemand had gehoord van Apron Plus - prijkt op afvalbakken langs de winderige boulevard van Zandvoort. E verderop bestuderen Duitse motorrijders de wapperende noodverordening aan dranghek. Ongelovig kijken ze op naa grommende helicopter boven het lege strand. „We moeten nog eens heel goed nadenken of we deze zomer weer met onze kleinkinde ren naar het strand gaan", verzucht een echt paar ('Nee, geen ramptoeristen'). Ze huive ren bij de gedachte dat de kleintjes van 3 en f al wroetend op een vergeten zak gif stuiten Ook al heeft minister Maij-Weggcn beloofd dat alle stranden weer schoon zijn voordat de eerste badgasten komen. 191 ZATERDAG 29 JANUAR11994 Het Noordzeestrand. De wandelaar is er pas weer welkom als schoonmaakploegen de zakjes landbouw gif hebben verwij derd. FOTO UNITED PHOTOS DE BOER Dode koeien hebben ze zien aanspoelen, met van die opgezwollen buiken. Wrakhout, olie, klompen boter, balen meel, zelfs een hele oplegger. Maar een halve scheepslading gif op het strand, dat is nieuw voor het kleumende groepje oudere heren op de verlaten Zandvoortse boulevard, „De zee zit vol verrassingen", zegt de 77-jarige die hier al een mensenleven lang naar het spel der grijze golven tuurt. Aangespoeld landbouwgif op het Noordzeestranc FOTO MARTIJN DE JONGE

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31